Αποστολέας Θέμα: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ  (Αναγνώστηκε 48401 φορές)

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 18:29:05 »
..........

....παντως  Χριστο κακως ονομαζεις ""αισθησεις "" ολα αυτα ..καλυτερα να τα λεγαμε ψυχοσωματικα βιωματα...ωστε να περιλαβουμε και τα συναισθηματα και  τις σκεψεις ...κατι για το οποιο δεν εχεις αντιρρηση πιστευω..

...και ρωτω... αν φυγουμε απο το επιφαινομενο στρωμα αυτων των βιωματων τι θα βρουμε ??μηπως μια αλλη επιστρωση βιωματικη ?? κατι σαν υποσυνειδητο ???

εκει να δεις προκαθορισμος !!!...σε ποιο βαθος φτανουν τα βιωματα μας ..και τι εινα αυτο που θελουμε να φτασουμε ??????

οταν λεμε ενσυνειδησια εννοουμε αυτη την βουτια στο υποσυνειδητο κια τις διαστρωματωσεις τις βιωματικες του ???

αχχ!!δυσκολα πραγματα,,, αν σπασει  ο ''υμενας'' της καθημερινης συνειδητοτητας  μας πιθανον ακομη και να χαναμε για παντα  την επαφη μας με εξω κοσμο .. ποσοι απο μας θα ξαναγυριζαμε ως συνειδησεις πισω ???ποσοι θα τα καταφερναμε ??
Χριστο ..αυτο που ξυπναει με το αποταβηγμα των αισθησεων ειναι αληθινα λαβυρινθωδες και τρομερο ...θελει πολυ δουλεια και προσοχη ...προσωπικα ειχα  μια τετοια εμπειρια ,,μου κοστισε δυο χρονια βαθιας διαταραχης ..

...ειναι μια μυηση να ξεπαρθενευεται η συνειδητοτητα μας η εστιασμενη στην ενσαρκη καθημερινοτητα μας .. μια σκληρη μυηση ..οιμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2014, 19:51:39 από ΜΥΘΗΡΑ »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 09:20:40 »
.
Παράθεση
παντως  Χριστο κακως ονομαζεις ""αισθησεις "" ολα αυτα ..καλυτερα να τα λεγαμε ψυχοσωματικα βιωματα...ωστε να περιλαβουμε και τα συναισθηματα και  τις σκεψεις ...κατι για το οποιο δεν εχεις αντιρρηση πιστευω..
Οχι θεωρω οτι ο ορος ειναι ακριβης
Αλλα ας μην παιζουμε με τις λεξεις  , διοτι αυτο ειναι επιζημιο , ειδικα οταν το κανουμε , χωρις γνωση ....τυχαια
Τις τελευταιες μερες , παρολο που , η εσωτερικη δουλεια δεν φευγει ποτε απο το μυαλο μου , ειχα αφησει πραγματικα , τον νου και ''λερωθηκε ''
Οταν λεω νου , ενοω κυριως τις αισθησεις
Τον νου ,............. θα τον παρεις χαμπαρι ,……… οταν αρχισει να λεει να προτεινει κλπ κλπ ....να κανει γενικως τα δικα του ....να δημιουργει καινουργιες ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
Ο νους ....η σκεψη ....η νοητικη διεργασια ....... απλα ,........ μπορει να προσθεσει , ακομα περισσοτερα στην κατασταση
Τις αισθησεις ομως ;;;;;;;; Το ηδη υπαρχον δηλαδη ;;;;;;;;
Ολες οι εμπειριες αποθηκευονται στις αισθησεις .....του προλιγου , του χθες , του προχθες ,..... και αυτο ειναι ......μια αισθηση.. που σε καθοριζει ΤΩΡΑ
Δεν μπορεις καν να υποπτευθεις , ότι η αισθηση , , είναι αποροια, ενός μεγαλου διαστηματος ….. που περασε      ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
Δινουμε απλα μια ονομασια ......αγχος.......
Ειμαστε ταυτισμενοι με τις αισθησεις ....τις μπερδευουμε με εμας [παρολο που ειναι κατι επικτητο]πχ αν τσακωθουμε , αυτό θα αφησει κατι στο σωμα , και των δυο μας ,…… αλλου λιγοτερο ……αλλου περισσοτερο ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ
ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ , ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΜΕ , ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ , ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ
Και μετα θα ερθει και άλλη και άλλη και άλλη
Το χειροτερο για μας , ειναι οτι δεν μπορουμε να ......ΝΑ ΑΝΤΙΛΉΦΘΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ .....ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ!!!!!!!!!
Αυτο ειναι ενα χαρακτηριστικο της καθε στιγμης
Πχ βλεπουμε τηλεοραση .....δημιουργουνται ενα καρο αισθησεις και συναισθηματα , και οσο δεν κανουμε μια προσπαθεια να καταλαβουμε δημιουργουνται ολο και  πιο πολλα
ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ
Η προσπαθεια να καταλαβουμε τι συμβαινει'' ΠΡΕΠΕΙ '' ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ
Εναν...... τροπο εχω βρει.......   για να αντιλαμβανομαι [εστω και για δεκατο του δευτερολεπτου την ταυτιση μου  και συγχρονως να απεμπλοκαρω το συστημα!!!!!!
Να περνω απο την μια κατασταση στην αλλη .......και  να μπορω να συγκρινω
Και αυτο γιατι οι αισθησεις , εχουν το χαρακτηριστικο αν ..μεινουν πανω απο δυο με τρια δευτρολεπτα ''πανω'' μας γινονται ''ενα με το πετσι μας
Τις μπερδευουμε με εμας!!!!!!!!!
Ο μονος τροπος να αντιλαμβανομαστε τι μας γινεται [για μενα ] ειναι η χρηση της συνειδητης φαντασιας  
Σου ειπα για την δυσαρεστη εμπειρια που ειχα , αλλα δεν ειναι μονο αυτη
Ενας μη προσεγμενος τροπος ζωης , που υπολειπεται ζωτικων για τον καθαρισμο του  νου , συνηθειων [ισοροπημενη ασκηση και διατροφη , πρωινο ξυπνημα ,  αναπνοες  κλπ κλπ ]ειναι φυσικο να ''λερωθει ''
Ολα ειναι ζητημα διαδικασιας
Αν δεν ξυπνησω πρωι , αν καπνισω κλπ κλπ εχω βαλει ηδη τις βασεις ''γερες '' .....για να λερωθει και παλι ο νους μου
Και αυτο βρισκεται στο πεδιο της αισθησης !!!!!!
Αρχικα εμεις , αισθανομαστε μονο , μια δυσαρεστη αίσθηση , που μας καθοριζει  και τίποτα άλλο
Ακομα και η διαδικασια καθαριθσμου , αν , καθοριστει απο εναν ''λερωμενο ''νου -αισθησεις ''θα καταληξει σε αποτυχια , η δεν θα εχει τα προσδοκομενα αποτελεσματα
Μονη διεξοδος η συνειδητη φαντασια

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2014, 11:26:59 από xristosx »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 11:34:19 »
Παράθεση
Χριστο ..αυτο που ξυπναει με το αποταβηγμα των αισθησεων ειναι αληθινα λαβυρινθωδες και τρομερο ...θελει πολυ δουλεια και προσοχη ...προσωπικα ειχα  μια τετοια εμπειρια ,,μου κοστισε δυο χρονια βαθιας διαταραχης ..

...ειναι μια μυηση να ξεπαρθενευεται η συνειδητοτητα μας η εστιασμενη στην ενσαρκη καθημερινοτητα μας .. μια σκληρη μυηση ..οιμε..

Αν την διαταραχη την ενοεις , οτι μπορει να διαταραξει , τα θολα νερα , στα οποια ολοι ''κολυμπαμε '' συμφωνω
Οντως η κατανοηση θα τα κανει , αν οχι διαυγη , .....λιγοτερο θολα

Η αληθεια επισης ειναι , οτι , οι κατανοησεις αυτες δεν θα κανουν και πολυ καλο , στον καθιερωμενο τροπο υπαρξης , μας
 Θα μας ωοθησει να τον αλλαξουμε
Ομως μην προσπαθεις να προσεγγισεις με τον νου αυτα που σου λεω . αλλα με την εμπειρια ....και μονο με αυτην

Gnostic Student

  • Μηνύματα: 7
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • ΓΝΩΣΙΣ, ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
    • E-mail
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:45:07 »
Ορφέα έχεις π.μ.



xristosx ενδιαφέροντα τα όσα λες, θα τα διαβάσω ίσως πιο αναλυτικά κάποια αλλη στιγμή για να δω σε τι μπορώ να απαντήσω (και αν χρειάζεται να απαντήσω κάπου)

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 14:08:19 »
....οι αισθησεις δημιουργουν αισθηματα ( πχ αισθημα ψυχους θερμπτητας, πιεσης κτλ )
...που διαφοροποιουνται απο την συναισθηση και τα συναισθηματα ( φοβος ,χαρα ,λυπηκτλ )
και απο τη νοηση και τα νοηματα - ιδεες ( ιδεα του καλου -κακου ,του ομορφου ασχημου κτλ )

..τις  ψυχικες σφαιρες των αισθηματων , συναισθηματων, νοηματων-ιδεων ειναι αναγκαιο και επιτακτικο να τις διακρινουμε  ,αν  θελουμε να καταλαβουμε τις λειτουργιες της ψυχης ..ειναι διακριτες σφαιρες βιωματικες  αλλα οχι βεβαια ανεξαρτητες η μια απο την αλλη ,,

...επιμενω σε αυτην την αρχαιοτατη  διακριση των βιωματικων σφαιρων ( πχ κοιτα εδω για τα μερη τη ψυχης στην Πλατωνικη Θεωρια της Ψυχης )ας μη τα ισοπεδωσουμε  ολα ,,,,,,,

http://www.katohika.gr/2012/02/blog-post_6437.html

..αρα Χριστο ,,θεωρω την διακριση τους επετρεψε μου σημαινουσα  και κρισιμη για τον ερευνητη ψυχης ...αλλιως η ερευνα καταντα σαν να ψαχνει κανεις ψυλλους στα αχυρα ..


..φαντασου καποιον που ταυτιζει το αισθημα του ψυχους με τον φοβο .. μιλαμε για αλλα επιπεδα ψυχικης ζωης και διαφορετικες σφαιρες ,οχι ανεξαρτητες ,, δηλαδη ο φοβος μπορει να δημιουργησει το αισθημα του ψυχους στο σωμα και αντιστροφως,, αλλα προς θεου ας μη ταυτιζουμε τις δυο αυτες διακριτες σφαιρες  βιωματων ..

θεωρω οτι σε αυτο το σημειο εχεις μια εμμονη που μπορει να σε οδηγησεις σ ε πολυ επφανεικα συμπερασμτα για την ψυχη  ...αυτο προσεξε το ... με τη ψυχη δνε παιζεις σαν  να προκειτα για απλες αισθησεις  αυτες ειναι το πιο ακινδυνο μερος της βιωματικης μας ζωης ,,

,,,νομιζα οτι γενικα ονομαζες αισθηματα ολα τα βιωματα,, αλλα στη τελευταια σου δημοσιευση μιλησες απολυτα  για τα αισθηματα σαν να μην σε ενδιαφερουν οι αλλες σφαιρες..

ξερεις μου θυμιζεις λιγο τον ηλεκτρολογο που παιζει με τους διακοπτες  χωοις να τον ενδιαφερει τι ειναι εκεινο που κυκλοφορει μεσα στα καλωδια των ηλεκτρικων κυκλωματων ... και προφανως ουτε τι ειναι τα δικτυα διανομης ρευματος ,οι γενικες ασφαλειες, το ρευμα φορτου ,το βραχυκυκλωμα ..

...νομιζω οτι η προσοχη σου ειναι μονομερως εστιασμενη στους διακοπτες και στο παιχνιδι μαζι τους .. προσεξε το αυτο ...
.....ξερω παλι ""μυθηριαζω"" αλλα νομιζω οτι εχεις βαλει τον εαυτο σου στην πρεσσα μιας ερευνας  στηριγμενης μονο στη επιφανεια της βιωματικης ζωης σου και πιο βαθια δεν  τολμας να κοιταξεις .. αλλα το βιωματικο υλικο μοιραια θα αναδυθει ισως απροβεπτα κι αθελητα σε στιγμες που δε το περιμενεις .. και μπορει να σου προκαλεσει ακραιες συμπεριφορες και στασεις ζωης ..ακομη κι αθελητη βια...ισως  λεω.. απλα επειδη δεν  φτανει το νυστερι πιο βαθια και κολλησε στην επιδερμιδα των αισθησεων με τις οποιες ομως συνδεονται  μοιραια συναισθηματα και σκεψεις ...τις οποιες ναι μεν ξεθαβεις ενασχολουμενος με τις αισθησεις αλλα   δε τολμας να ερευνησεις   ?? λεω τωρα !!

...η εμμονη σου στις αισθησεις ειναι υποπτη υπεκφυγης μιας βαθυτερης γνωσης του εαυτου ...ανησυχιτικο ειναι οτι δεν  θελεις να ξερεις τιποτε για τα συναισθηματα και τα νοηματα...σαν α μη σε αφορουν ...

,,,,νομιζα οτι εννοουσες και αυτα οταν μιλουσες για ""αισθησεις"" τωρα ομως που το το ξεκαθαριζεις .. οφειλω να διαφοριοποιηθω καθετως με την θεωρηση σου αυτη ...και να σε προειδοποιησω οτι χωρις βαθυτερη γνωση του εαυτου ως βιωματικης  ολοτητας μονο θεωρωνατας τις ξερες και επιφανειακες ε αισθησεις και ελεγχοντας τες εινα σα να προσπαθεις να ανοιξεις μια τρυπα στο νερο .. μια τρυπα που βεβαια αν ανοικτει υπαρχει κινδυνος να σε καταπιει ψυχολογικα ολοκληρο ,, .μπορεινα βρεθεις  υπο την επιρροη ανεξελεγκτων συναισθηματων ...καθως ως ερευνητης δεν ενδιαφερθηκες ποτε ουσιαστικα για αυτα ...ετσι τουλαχιτσον δειχνει η εμμονη σου στις αισθησεις ... φιλικα στα λεω αυτα ειναι η γνωμη μου ...

........καταπιασου με τα συναισθηματα και τις σκεψεις ...αν θελεις να ελεγξεις το ατομικο σου σκοταδι ...μεσα απο το ατομικο σου φως ..και μη μου γραψεις παλι οτι παιζω μετις λεξεις ,,,ανθρωποι ειμαστε και για να επικοινωνουμε σωστα χρειαζεται να ξεκαθαρισουμε πως εννοουμε  τις λεξεις που χρησιμοποιουμε ...

...μεχρι να βρεις το σωστο δασκαλο για σενα δεν  χανεις τιποτε να παρεις στα σοβαρα τα <<μυθηριασματα>> μου ..χμ !!



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2014, 14:19:08 από ΜΥΘΗΡΑ »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 15:13:31 »
Παράθεση
..οι αισθησεις δημιουργουν αισθηματα ( πχ αισθημα ψυχους θερμπτητας, πιεσης κτλ )
...που διαφοροποιουνται απο την συναισθηση και τα συναισθηματα ( φοβος ,χαρα ,λυπηκτλ )
και απο τη νοηση και τα νοηματα - ιδεες ( ιδεα του καλου -κακου ,του ομορφου ασχημου κτλ )

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι αισθησεις ..........ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ ....ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ
Εμεις για να καταλαβουμε ....οτι ειναι ....πολλες μαζι .....πρεπει να τις δουμε μεμονομενα .....μια προς μια
Αν εξετασεις , πχ το γεγονος ....της οδηγησης .....δεν τις εξεταζεις μια προς μια ......αλλα σαν .....ΜΥΘΗΡΑ .........που ειναι ενα συνοθυλευμα απο αισθησεις
Ετσι δεν μπορεις να καταλαβεις , οτι ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙς ΣΕ ΧΡΗΣΙΟΜΟΠΟΙΟΥΝ
Αντιθετα
Αν θα εξετασεις μια προς μια τις αισθησεις .....παιρνωντας απο την θεση στην αντιθεση ......θα καταλαβεις , οτι η καθε αισθηση  μεμονομενα , και αρα ολες μαζι , ΧΤΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ .....ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΤΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ
Αυτο που μπορουμε να κανουμε ,μη διαθετωντας ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ , που αναφερει και ο ΤΟΛΕ με τον φακο , ειναι να αποσπαμε ενα μερος της προσοχης , ετσι ωστε ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΚΑΤΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ..........ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ .....ΣΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ
Οσο περισσοτερο γινομαστε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ , απο τηβν μια θα εχουμε επιγνωση ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ,ΑΠΟ ΤΙ ΑΠΤΕΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΛΠ........ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ , ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΓΩ
Οσο περισσοτερο καταφερνουμε αυτο , τοσο θα αυξανεται η συνειδητη παρουσια μας , και αρα θα μπορουμε ευκολοτερα , να γινομαστε ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ
Ομως περα απο καθε συμβουλη , το κυριο μελημα μας , πρεπει να ειναι , να βρισκομαστε οσο το δυνατον πιο κοντα στο επιπεδο μας
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ
Σε αντιθετη περιπ-τωση θα παραμενουμε στασιμοι

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 00:34:20 »
Οποιοσδηποτε και αν ειναι ο στοχος μας ,........ ειτε αυτο λεγεται ,....κατανοηση της λειτουργιας μου ....ειτε ελεγχος του νου, με σκοπο την πειθαρχια .....ειτε το βιωμα μεταφυσικων εμπειριων ,[υποθετω] ο δρομος θα περασει απο τις αισθησεις και μονο απο αυτες
Απο την μελετη, και τον ελεγχο των αισθησεων
Αυτο το εχω διασταυρωσει , απο πολλες πηγες , αλλα το πιο σημαντικο , και ισως το μονο που εχει βαρυτητα , για μενα , ειναι η επιβαιβεωση αυτου του γεγονοτος , μεσα απο τον ιδιο τον εαυτο
Πραγματικα για πολλα χρονια αναμασουσα και εγω θεωριες , χωρις , ουτε καν να βλεπω ενα φως , εστω και μακρυνο
Ουτε μια τοση δα κατανοηση
Πραγματικα αναρωτιεμαι , γιατι ο δρομος, που οδηγει στην ερευνα των αισθησεων , δεν ειναι , κοινος τοπος , μεταξυ αυτων , που θελουν , εστω να κατανοησουν κατι , για την λειτουργια τους 

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:16:24 »
NAI,    οντως   ΠΙΣΩ...   από   τις    Αισθησεις    ανοιγει   ο   Προβληματισμος......της    ΔΙΑΧΩΡΙΣΗΣ.....

                 Όμως.....χρειαζεται    Προσοχη.....καθοτι    Ο   ΧΡΟΝΟΣ....είναι    Ασυμπίεστος....δηλ.   επειδή   Αυτές   εχουν   διαρκεια...

                                                                                                                                      δηλ.   ενεργοποιηση....διαρκεια....και   απενεργοποιηση....

                                                                                                                                                                 μεσω    του    Σωματος....οπου   και

                                                                                                                                                                             Εκφράζονται...

                                  ΠΡΕΠΕΙ....παρατηρώντας....να   μην  Πειραξουμε    Αθελα   μας....λογω   ενθουσιασμου....η....Ματαιοδοξιας...το   Αρχειο  τους...

                                                καθοτι...ΘΑ   ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΜΕ.....ΤΟ   ΡΟΛΟΙ   της    Συνειδησης   μας....δηλ....ΘΑ    ΣΥΜΒΕΙ.....ΑΥΤΟ   ΠΟΥ  

                                                ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.....ΟΤΑΝ.....ΤΟ   ΝΕΡΟ    ΜΠΑΙΝΕΙ    ΣΤΗΝ   ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ....

                         Συμπτώματα....όπως     Ναυτια....ΜΗ    επαφη   με  την   Πραγματικοτητα....κοινως   Χασιμο   του   Προσανατολισμου...

                                                            Αμνησια.....Αφηρημαδα.....είναι    στοιχεια....του   Ο   ΣΩΣΩΝ   ΕΑΥΤΟΝ   ΣΩΘΗΤΩ...

                                
                                                                                                                               ΟΣΟ....ΑΝΟΙΓΕΙ    ΤΟ   ΒΗΜΑ   ΜΑΣ....ΔΙΑΤΗΡΕΙ   το   ΜΕΤΡΟ !

                          Το   99,99999   τοις    Εκατο   συνηθως     Χανονται....παρουσιάζοντας    συμπτώματα   βλακείας....δηλ....

                                                                                        Φαντασιακης     Αιμορραγιας....και   ενιοτε    Νοητικης    Ηλιθιοτητος....

                          Αυτό.....επιβάλλεται.....ως   Τιμωρια....σε   ΑΥΤΟΥς....που   σε   καποια   από  τις   Ενσαρκώσεις   τους  ......

                                                          ΒΑΣΑΝΙΣΑΝ.....ΒΙΑΣΑΝ....καθ   οιονδηποτε   τροπον......
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:33:18 από ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ »

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:40:43 »
     Αγαπητη,    Μυθηρα.......

                                                τα   γραφομενα   σου    με   βρισκουν   αφωνα....συμφωνο....

                                                                                                                                       ένα   ταπεινο....Ευγε  σου....ομορφια   μου....

                                                                                                                                                          Ελληνιδα   μου.....

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 10:33:32 »
Παράθεση
.τις  ψυχικες σφαιρες των αισθηματων , συναισθηματων, νοηματων-ιδεων ειναι αναγκαιο και επιτακτικο να τις διακρινουμε  ,αν  θελουμε να καταλαβουμε τις λειτουργιες της ψυχης ..ειναι διακριτες σφαιρες βιωματικες  αλλα οχι βεβαια ανεξαρτητες η μια απο την αλλη ,,


Ποτε δεν ειπα, αλλα ουτε και υπονοησα , οτι δεν πρεπει να διααχωριστουν οι συγκεκριμενες ενοιες
Οσο για την αναφορα σου στο αρμα του Πλατωνα , ....η δικη μου εξηγηση ..... ειναι .....οτι ο ηνιοχος , ειναι , η ψυχη
Το θυμικο ......αυτο που καταλαβαμε οτι πρεπει να κανουμε ........
 Και βεβαια ....το επιθυμητικο , αυτο που πρεπει να θεσουμε κατω, απο ελεγχο'' ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗς ΨΥΧΗΣ''
Προτεινοντας λοιπον εγω , τον'' ελεγχο'' των αισθησεων  μεσω παρατηρησης αυτων , δεν ακυρωνω , ουτε το λογικο , ουτε ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.......ΑΦΟΥ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ Η ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ , ΘΑ ΕΠΙΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΗΝ .....ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Μεσω της παρατηρησης λοιπον , [λειτουργια του ανωτερου μερους του εαυτου ] ...... θα επιτευχθει το ζητουμενο , που ειναι η κατανοηση
Ειτε αυτη η κατανοηση αφορα .......το επιθυμητικο , ειτε το θυμικο , ειτε τον ηνιοχο
Αυτο που δεν διαχωριζω , ειναι , οι αισθησεις του σωματος , διοτι ολες οι αισθησεις , ειτε αυτο λεγεται , αισθηση ψυχους , ζεστης , φοβου , πονου ,κλπ, κλπ  ειναι αυτο, που  αποτελει ,την κινητηριο δυναμη των πραξεων μας
Θεωρω οτι , οταν θα αρχισουμε να τις ονομαζουμε , απλα θα σταματησουμε να βλεπουμε , και να κατανοουμε , το σημαντικοτερο .....
Την λειτουργια του επιθυμητικου.....συμφωνα με τον Πλατωνα



Παράθεση
Συμπτώματα....όπως     Ναυτια....ΜΗ    επαφη   με  την   Πραγματικοτητα....κοινως   Χασιμο   του   Προσανατολισμου...

                                                            Αμνησια.....Αφηρημαδα.....είναι    στοιχεια....του   Ο   ΣΩΣΩΝ   ΕΑΥΤΟΝ   ΣΩΘΗΤΩ...

                               
                                                                                                                               ΟΣΟ....ΑΝΟΙΓΕΙ    ΤΟ   ΒΗΜΑ   ΜΑΣ....ΔΙΑΤΗΡΕΙ   το   ΜΕΤΡΟ !


Οπως επανειλημενα εχω πει , οι παρενεσεις σου , ...παντα στα σοβαρα , υπ   οψιν  ....αν και .......
Η ζωη στην μορφη που ηδη υπαρχει , [αυτο που ειμαστε δηλαδη ]δεν ξερω , αν ειναι πολυ ποιοτικοτερη , απο τις ''δυσαρεστες'' καταστασεις που περιγραφεις
Ισως αυτο που λεω ,να φαινεται  και λιγο ακραιο , ομως πιστευω , οτι η κατανοηση , αξιζει , το ρισκο ......
Αλλωστςε χωρις ρισκο , τι αραγε μπορουμε να κερδισουμε

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 13:54:37 »
Εχω καταγωγη , και μενω στην κρητη
Οχιιιιι .....δεν θα  αναφερθω  στο λαδι !!!!!
Εδω και καιρο μου ειχε ''κατσει '' ενα ερωτημα !!!!
Ηξερα οτι στα παλαιοτερα χρονια , [ισως 30....και  πισω ], οι σχεσεις των ανθρωπων ηταν διαφορετικες
Μαλιστα , εχω και εγω παρει , μια καλη γευση απο αυτο
Ο αδερφος ηταν αδερφος , και ο ξαδερφος πρωτος , δευτερος , ηταν και αυτος κατι σαν αδερφος [τουλαχιστον στα χωρια ]
Γιατι ηταν τοτε ετσι , και γιατι τωρα, ειναι αυτο που....... τελος παντων ειναι ;
Ελαχιστα , εχουν μεινει απο αυτες τις ''αξιες''
Δεν το κρυβω , ότι λιγακι νοσταλγω εκεινες τις εποχες
Η εντυπωση τελος παντων , που μου εχει δημιουργηθει για αυτές
Μια πιθανη εκδοχη , ειναι , οτι εκεινα τα χρονια , επειδη οι ανθρωποι ειχαν ζησει , πολεμους , εσωτερικους , αλλα και εξωτερικους , και επισης , ηταν ζωντανες οι'' βεντετες'', η αξια των σχεσεων ηταν διαφορετικη
Η επιβιωση γενικοτερα , ειχε απαιτησεις , που προυπεθεταν την συνυπαρξη , συμπαρασταση , ουσιαστικοτερη  κλπ
Η επιβιωση , εξαρτοταν αμεσα , απο την σχεση που υπηρχε , μεταξυ των ανθρωπων
Επισης , οι παραγοντες , που διαμορφωναν , τον χαρακτηρα , αλλα και τα θελω των ανθρωπων , ηταν διαφορετικοι
Η τηλεοραση , και ολα αυτα που μας εχουν πεισει οτι ειναι σημαντικα  
Το τοτε , ηταν τοτε , και εχει πολυ μικρη σχεση με το τωρα
Το σιγουρο , και το φυσικο , ειναι , οτι η παλια νοοτροπια , δεν θα μπορουσε να εκλειψει , απο την μια στιγμη στην αλλη
Σιγουρα περασαν καποια χρονια , για να περασουμε στο  σταδιο '' του πολιτισμενου ''.....ανθρωπου
Στο μεταξυ διαστημα , οι ''αξιες'' που προανεφερα, ολο και φθιναν , μεχρι που αλλαξαν ριζικα 
Ποιος ;;; απο εκεινη την εποχη , αν δεν αναρωτιοταν , θα μπορουσε να φανταστει την επικρατουσα κατασταση του τωρα , και ποιος απο την εποχη ,του τωρα  , μπορει  εστω και να υποπτευθει , το ματριξ , που ζουμε τωρα , η το ματριξ που ζουσανε τοτε .... αν δεν αναρωτηθει
Την αλλαγη που εχει υποστει το αξιακο συστημα
Δεν θα ασχοληθω τωρα με το ενδεχομενο , καποιοι να εχουν καθορισει ,και σπρωσει , στο να ειμαστε αυτο που ειμαστε
Ειναι ομως πολυ ενδιαφερον , να συνειδητοποιησουμε , οτι αυτο που ζουμε τωρα , το αξιακο συστημα δηλαδη , ηταν πολυ διαφορετικοτερο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2014, 14:29:57 από xristosx »

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 14:16:54 »


........η εμβαθυνση εσωτερικευση της αντιληψης μας  .. ανοιγει το αρχειο των  βιωματων μας .. ειναι σαν να μπαινουμε στην προσωπικη μας <<μνημονοθηκη >>.. εκει που βρισκονται "παγωμενα" τα βιωματα μας συμπιεσμενα σαν σε  σκληρο δισκο ...χμμ .. φραση κι αυτη !!

..εινα αληθεια οτι η κουβεντα αυτη  ειναι απο μονη της μια μυηση ...αχ .. λοιπον ...αγαπητοι συνομιλητες ...
..αξιζει η δεν αξιζει να μπαινουμε  στην "μνημονοθηκη" μας ?? η μαλλον καλυτερα να επιχειρουμε  συστηματικες διεσδυσεις σε αυτην ...

...τι εχουμε να κερδισουμε και βεβαια απο τι κινδυνους πρεπει να φυλακτουμε ...
 επιτρεψτε μου να ονομασω αυτη την διαδικασια εμβαθυνσης <<αναβιωση ή αναδρομικη βιωση >>..

.. επισης να θεσω το ερωτημα .. εχετε αναλογιστει πως θα ηταν να το καναμε συλλογικα αυτο ???ο καθενας για τον εαυτο του και  ολοι μαζι για την ...χμμμ ........ΜΝΗΜΗ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ !!!!

...σημερα μετα απο μιας ωρας περπατημα σε ανηφορικο δρομακι βουνου .. γυρνωντας πισω στη κυριολεξια ειμουν  βυθισμενη για μια ωρα περιπου σε μνημες καταθλιπτικων βιωματων του παρελθοντος .. παραξενη συγκυρια .. η αναβαση αυτη μετην κατεισδυση σε αρνητικο υλικο της "μνημονοθηκης" μου ..


ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 14:22:57 »
     Αγαπητη,    Μυθηρα.......

                                                τα   γραφομενα   σου    με   βρισκουν   αφωνα....συμφωνο....

                                                                                                                                       ένα   ταπεινο....Ευγε  σου....ομορφια   μου....

                                                                                                                                                          Ελληνιδα   μου.....



ΙΠΠΟΛΥΤΕ ,,,,εισαι μηπως  λιγο υπερβολικος και στις υπερτιμησεις σου οπως και στις υποτιμησεις ???μη ενθουσιαζεσια τοσο γρηγορα ουτε τοσο γρηγορα να  απογοητευεσαι  .....

..οσο για την Ελληνικοτητα μου ..δεν  ειναι και τοσο καθαρη εχω μπολικα μεσα μου στοιχεια Τουρκιας κια βαρβαροτητας ..ειπαμε το παλευουμε το σκοταδι μας ..ειμαι μολυσμενη με το σκοτος και απλα αντιστεκομαι σε αυτο !!!!!και ναι αυτη η αντισταση ειναι στοιχειο ελληνικοτητας ...

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 15:32:21 »
Παράθεση
Ειναι ομως πολυ ενδιαφερον , να συνειδητοποιησουμε , οτι αυτο που ζουμε τωρα , το αξιακο συστημα δηλαδη , ηταν πολυ διαφορετικοτερο
Οι παραπανω σκεψεις , ακομα κα αν δεν αντιστοιχουν απολυτα στην πραγματικοτητα , ειναι σε θεση , ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ , να δωσουν μια μικρη κλωτσια , στο παγιωμενο συστημα αντιληψης που εχουμε
Να αναρωτηθουμε ......
Να μας δωσουν μια μικρη εστω εικονα της μιζεριας , και της στενης αντιληψης που εχουμε γενικα για την ζωη , και που μας καθοριζει
Η δουλιτσα μας , το φροντηστηριο των παιδιων , οι εξετασεις τους , το αυτοκινητο μας τα μικρα μας ονειρα , κλπ κλπ  ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ .. ΤΟ ΟΤΙ ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΠΑΔΙΟΥ .....ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ
Ουτε καν περναει απο το μυαλο , να χαραξουμε την δικη μας πορεια .......ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ......μπρρρρρρρρρ
ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ....εστω και ψευτικη
Οι παραπανω σκεψεις  ,δινουν  κλωτσια ,[ τουλαχιστον οσο αφορα  εμενα ]σε ενα συνοθυλευμα αισθησεων , που καθοριζουν την πραγματικοτητα μου
Με σπρωχνουν να αναρωτηθω ακομα περισσοτερο και να εμβαθυνω ....γιατι εγινα συγκεκριμενος ....εδωσα κινητρο ....να προσπαθησω
Ταισα την ανησυχια μου
Και ας μην βιασθει καποιος να γελασει .....θελει και αυτη....... ταισμα  
 Αν προσπαθησουμε λιγακι να εμβαθυνουμε στο γιατι , [ και βεβαια εχοντας , και μια μικρη αποψη , για την λειτουργια των αισθησεων , αλλα και της λειτουργιας μας  γενικοτερα  ], θα αντιληφθουμε , οτι , ολα αυτα που εχουν παιξει καθοριστικο ρολο , σε αυτην την αλλαγη , ειναι αποτελεσμα , νοητικων μορφων -εντυπωσεων , που μας οδηγουν σε αισθησεις
Αισθησεις , που επειδη ποτε δεν δεν αναρωτηθηκαμε , ουτε για αυτες , αλλα ουτε και για την μητερα αυτων ....την σκεπτομορφη  .....ειμαστε αυτο που ειμαστε
Να πιανουμε το χαλι στο τωρα , να  αρχισουμε να το σηκωνουμε  ,για να ανιχνευουμε αιτιες ......κοιτωντας ομως παντα , προς οποιαδηποτε κατευθυνση θα μπορουσαμε να αντλησουμε απαντησεις
         Υ.Γ
Και μια μικρη τσοντουλα [οχι πορνο ]
 
Η μιμηση , μαθαινεται .....εξασκωντας την
Οποιος θελει να την'' τελειοποιησει'' ....ας αρχισει τωρα
Μιμουμενος εκφρασεις , λογια , προτασεις , ιδεες
Με τον καιρο ,το ονειρο θα γινει πραγματικοτητα!!!!!!
ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΖΩΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΜΙΜΗΣΗ
Ολοι θα ειμαστε , ενα χαριτωμενο .....κοπαδι....... και κανεις πια δεν θα ειναι μονος  
Κραξ..γακ....χμμμμμμμ
ΒΡΕ ΝΑ ΔΕΙς ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ !!!!!!!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2014, 15:35:33 από xristosx »

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 16:49:41 »
Αγαπητη   μου,   Μυθηρα.....

                                              Χαιρομαι,   πραγματικα.....όταν    σε   Διαβαζω.....

                                              αυτό   γιατι   τα  γραφομενα  σου,   Διακρινονται,  ότι  Είναι   από  Καρδιας.....