Αποστολέας Θέμα: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ  (Αναγνώστηκε 48146 φορές)

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 13:40:37 »
...γεια σου Χριστο κι απο δω ...χαθηκαμε ...

...αν ως αισθησεις  θεωρησουμε γενικα τα βιωματα μας
 ( κατι που μου εχεις δωσει την εντυπωση οτι θα συμφωνουσες)...πως μπορουμε να αποταυτιστουμε απο αυτα ...δεν ειμαστε τα  βιωματα μας???

...εννοεις να αποσυρθουμε απο τα εξωτερικα βιωματα και τα τρεχοντα ?? εστιαζοντας σε πιο εσωτερικα και σταθερα διαχρονικα ή αναχρονισμενα παρελθοντικα και μελλοντολογικα -οραματικα ???

χμμμ !!!
...κι ο πονος ???ποιος μας εγγυαται οτι εκει στα βαθος χρονου ετεροχρονισμενα δεν  υπαρχει ???

και τελικα ο πονος πρεπει αν αποφευχθει η να λυθει και να εξαλειφθει???..


....η αποταυτιση -αποταυτοποιηση στην ψυχιατρικη ειναι μια δραματικη ψυχικη διαταραχη απωλεια της εγωικης ταυτοτητα και συγχυσης  προσωπικοτητας ...να μην νιωθεις οτι εισαι ο εαυτος σου ...χαμενος σε ενα αυτογνωσιακο κενο ...το εχω βιωσει σε ολο το τραγικο μεγαλειο κι αδιεξοδο ..βεβαια οχι σαν αυτοσυνειδητη προσπαθεια ,, χμμ ....αλλα σαν μια κατασταση στην οποια βρεθηκα παρα την θεληση μου ...

...και ως αυτοσυνειδητη προσπαθεια η αποταυτιση που μπορουμε να την θεωρησουμε και προσπαθεια θεασης του εαυτου απο τα εξω ως αντικεμενικοι παρατηρητες ,ναι ,ειναι πολυ δυσκολος δρομος ,,,ακροβασια  τη ς ψυχης σκετη που θελει πολυ προσοχη ...γιατι στο κενο αυτο που θα βρεθεις απλα μπορει να σου επιβληθει μια ξενη αλλοτρια προσωπικοτητα απο τα εξω ...πριν προλαβεις να συναντησεις την ανωτερη εσωτερικη ταυτοτητα σου και να χρησιμοποιησεις την δυναμη της ..

αχ δυσκολα αυτα τα βηματα του εσωτερισμου !!!θελει πολυ προσοχη .. οταν σαν ανατομοι ανοιγουμε το ""σωμα "" που λεγεται εγωικη ταυτοτητα ...θα λεγα ειναι η "υψιστη τεχνη η πιο λεπτη χειρουργικη "...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 14:02:47 από ΜΥΘΗΡΑ »

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 14:32:28 »
Καλώστην!!!!!!!! Tι έκπληξη είναι αυτή? Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω στην συντροφιά μας...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 16:00:11 »
χαιρομαι κι εγω ...ροζ...
...παει αρκετος καιρος ...με την ευκαιρεια που ο φιλος Χριστος,,  αρχισε να γραφει εδω ειπα να ξανασυνδεθω να παρεμβω στα ψαγμενα που λεει...και χωρις  αριθμηση σχολιων χμ!!

...

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 21:44:15 »
Δεν μπορεις να φανταστεις φιλαρακι ποσο χαιρομαι που  ηρθες  στην παρεα ............πραγματικα ...

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 12:18:33 »
Πρωτα απο ολα ξεκαθαριζω , οτι καποια προσφατα περιστατικα , μου εδειξαν περιτρανα , την ανεπαρκεια μου οσο αφορα την δυνατοτητα μου να παρεμβω στον εσωτερικο μου κοσμο

Διδω βεβαια την δικαιολογια, οτι θιχτηκαν ,σημαντικα αρχετυπα δεδομενα , ομως αυτο ειναι ψεμα , διοτι , η  καθε μου στιγμη , διεπεται απο ερεθισματικοτητα , που μεταφραζεται , οτι ζω στο ματριξ των συναισθηματων ,και των αισθησεων ,με αποτελεσμα καθε στιγμη , να βλεπω το δενδρο , και να χανω το δασος
 
Αρα .....η αληθεια μου ειναι , οτι κανω μικρουλες παρατηρησουλες , πανω στην υπαρξη , ευελπιστωντας , καποια στιγμη , αυτες οι μικρες και διασπαρτες παρατηρησεις να μπορεσουν να διαφοροποιησουν κατι

Με ολο αυτο , θελω να πω ,οτι , απλα ψαχνω συνοδοιπορους σε αυτη την αναζητηση  περισσοτερο επειδη μου αρεσει να ασχολουμε με τετοια ζητηματα ,  και επειδη και μονο, τα θεωρω σημαντικα

Το δασος και το δεντρο  λοιπον ειναι ο ενας λογος που εχω κολλησει με την ενοια της αποταυτισης απο τις αισθησεις

Και ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ αν ειναι η ενδεικνυωμενη προσεγγιση , να ζω μονο,.......... συμφωνα με τις αισθησεις  ,.............. και να χανω την ολη εικονα

Ο  αλλος λογος , ειναι , οτι , αποτελουμαστε απο τις ΑΣΥΝΗΔΕΙΤΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ

Οταν λεω ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΑΣΤΕ  το ενοω

Καθε στιγμη ειμαστε η αισθηση της ορασης επειδη βλεπουμε , η αισθηση της ακοης επειδη ακουμε , και κυριως η αισθηση της ΑΦΗΣ ............ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΕ  ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ  Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ,ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΕΝΩ ΣΥΓΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ -ΔΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ .....ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ........ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.............................................................................

Οσο αφορα την αισθηση της αφης , ..........ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ-ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ , ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΧΩΡΑ ,και ολα αυτα αποτελουν την αισθηση της ΑΦΗΣ

Ουσιαστικα ολα ειναι-αναγονται, σε  αισθηση της αφης[κατα την αποψη μου ]

Το αλλο σκελος αποτελειται , απο την ΑΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ

Εξηγωντας .....

Αν θα    αφαιρεσουμε   την αισθηση της ορασης ,με την συνειδητη φαντασια ,μετα .... επνελθουμε παλι .....και .....ξανα  ......και ξανα .....και ξανα            να περναμε δηλαδη απο την μια κατασταση στην αλλη , απο την θεση στην αντιθεση , τοτε , ειναι ευκολο να διαπιστωσουμε , οτι η καθε αισθηση , βαζει ....απο ενα λιθαρακι  , μεχρι μια μεγαλη ''κοτρωνα '' σε αυτο που ειμαστε

Για να το κανω πιο λιανα , ενας τυφλος , η ενας κουφος , θα ειχαν τελειως διαφορετικη συμπεριφορα , απο ενα που βλεπει και που ακουει

Και μονο επειδη ,υπολειπονται αισθησεων , που καταναλωνουν ενεργεια , και ετσι προσθετουν η αφαιρουν παραγοντες , που καθοριζουν την δραση

Παράθεση
...εννοεις να αποσυρθουμε απο τα εξωτερικα βιωματα και τα τρεχοντα ?? εστιαζοντας σε πιο εσωτερικα και σταθερα διαχρονικα ή αναχρονισμενα παρελθοντικα και μελλοντολογικα -οραματικα Huh

Ενοω ,κανοντας πειραματακια , να διαπιστωνουμε τα παραπανω , και αναλογα την κατανοηση που αποκτουμε , να δουμε και αν πρεπει να τα βαλουμε περισσοτερο στην καθημερινοτητα μας , και στην καθε μας στιγμη , γινομενοι ....πιο συνειδητοι , ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ-ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ , ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ

Κατω λοιπον απο αυτες τις συνθηκες , θα μαζευουμε λιγοτερες εντασεις , που θα μας ποτιζουν , και θα αποκτουμε μεγαλυτερη αντιληπτικοτητα , για την υπαρξη

Οτροπος που θα ''βλεπουμε '' τα πραγματα θα διαφοροποιειται , επειδη και μονο θα περνα απο λιγοτερα φιλτρα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:09:12 από Rose »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 12:39:51 »
Παράθεση
..κι ο πονος ποιος μας εγγυαται οτι εκει στα βαθος χρονου ετεροχρονισμενα δεν  υπαρχει

και τελικα ο πονος πρεπει αν αποφευχθει η να λυθει και να εξαλειφθει???..

Οσο δεν κανουμε κατι να διαφοροποιησουμε την κατασταση , ο  πονος θα παραμενει εκει , να μας δειχνει τον δρομο

Πιστευω , οτι , αν δεν υπηρχε ο πονος , θα ηταν δυσκολο να μπουμε σε διαδικασιες ερευνων αυτογνωσιας , στις οποιες ειναι κινητρο αλλα και οδηγος

Παράθεση
.η αποταυτιση -αποταυτοποιηση στην ψυχιατρικη ειναι μια δραματικη ψυχικη διαταραχη απωλεια της εγωικης ταυτοτητα και συγχυσης  προσωπικοτητας ...να μην νιωθεις οτι εισαι ο εαυτος σου ...χαμενος σε ενα αυτογνωσιακο κενο ...το εχω βιωσει σε ολο το τραγικο μεγαλειο κι αδιεξοδο ..βεβαια οχι σαν αυτοσυνειδητη προσπαθεια ,, χμμ ....αλλα σαν μια κατασταση στην οποια βρεθηκα παρα την θεληση μου ...

Θεωρω , οτι , οταν περασουμε καποια ορια , πεφτουν καποιοι διακοπτες , για να υποστηριξουν την υπαρξη , και τοτε παραμενει αυτη η επιγνωση

Παρομοια επιγνωση, μπορει να ερθει , εκτος απο μεσω  ηθελημνης προσπαθειας , και με περισσοτερους τροπους , επισης

Αφου λοιπον εμεις το ειδαμε, και το βιωσαμε , ας το μελετησουμε και ας το αναπαραγουμε  ,ΑΝ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ σημαντικο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:08:12 από Rose »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 12:50:55 »
Παράθεση
,ναι ,ειναι πολυ δυσκολος δρομος ,,,ακροβασια  τη ς ψυχης σκετη που θελει πολυ προσοχη ...γιατι στο κενο αυτο που θα βρεθεις απλα μπορει να σου επιβληθει μια ξενη αλλοτρια προσωπικοτητα απο τα εξω ...πριν προλαβεις να συναντησεις την ανωτερη εσωτερικη ταυτοτητα σου και να χρησιμοποιησεις την δυναμη της ..

Εμεις εχουμε την αναγκη , και εμεις ερευνουμε

Θεωρω οτι ειναι λαθος να κανεις παρομοιες υποθεσεις

Οδηγησε απο υποθεσεις και παραβλεπεις τις αναγκες της καθε στιγμης

Και οπως λεει και το ρητο ''να κοιταζεις εκει που θελεις να πας αλλιως .....θα πας εκει που κοιτας''
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:07:55 από Rose »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 23:26:20 »
http://www.youtube.com/watch?v=yoF0fF86AuM

Ο  παραπανω συνδεσμος αφορα , μια τεχνικη αναπνοης , την λεγομενη ΚΑΠΑΛΑΜΠΑΤΙ

Ειναι ενα απεριγραπτο εργαλειο για τον καθαρισμο του νου , και αυτο το βλεπει κανεις οταν περισσοτερο το εχει αναγκη

Αυξανει την ενεργεια , επιδρα στο νευρικο και το ενδοκρινικο συστημα και τα ενερμονιζει

Ειναι ομως πολυ σημαντικο , να ειναι κανεις  προσεκτικος , να μην υπερβει τα ορια

Ολογος ειναι , οτι επειδη ειναι κατι πολυ δυνατο και με αμεσα αποτελεσματα , αν χρησιμοποιηθει λανθασμενα , μπορει να βγαλει δυσαρεστα αποτελεσματα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:07:33 από Rose »

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 11:13:44 »
...XMM...ξερεις Χριστο με ολες αυτες τις τεχνικες που μας ηρθαν  στην δυση απο ανατολη υπαρχει ενα θεμελιακο προΒλημα ..

...καταρχην ολες αυτες οι τεχνικες εχουν βαση τους τον Βουδισμο και το συστημα της Γιογκα και την λεγομενη ""οκταπλη οδο ""προς την φωτιση (σαμαντχι)

...ειναι ομως τραγικο καθως η οκταπλη αυτη οδος ποτε δε παραδιδεται ως μεθοδος ολοκληρωτικα κι ετσι οπως οριζει η αρχαια  παραδοση .. οι επιδοξοι δυτικοτραφεις γκουρουστηνουν σεμιναρια και μαθηματα μεσα στις συγχρονες πολεις ..εχωντας  περικοψει το πιο σημαντικο μερος της ΟΔΟΥ ... αυτο που εχει σχεση με τα πρωτα βηματα ...δηλαδη την προετοιμασια ψυχης  και  σωματος ,,

παραθετω τα σταδια αυτα της ΟΔΟΥ

yama  σεξουαλικη αποχη εγκρατεια ,καταλληλη  διατροφη
niyama  ηθικη εξυψωση και εκπαιδευση σε ανωτερες ηθικες αξιες

asana   σωματικες ασκησεις
pranayama αναπνευστικες ασκησεις
pratyahara παραμερισμος αισθησεων ,κατασιγηση νου-σκεψεων
  
dharana σταθεροποιηση συγκεντρωση πνευματος
dhyana ανωτερη θεαση αντιληψη

samadhi  εκστατικη  βιωση

........ καλα ειναι να συμβουλευομαστε την παραδοση την γνησια του βουδισμου και της γιογκα και περα απο τις  διδασκαλιες  γκουρου που την εχουν στην κυριολεξια κατακερουργησει παραμεριζοντας ολοσχερως τα πρωτα βηματα της ΟΔΟΥ ,υποσχομενοι διαβαση της ΟΔΟΥ  χωρις ηθικη και σωματικη προετοιμασια ξεκινωντας απλα με ασκησεις και προσπαθειες παραμερισμου των σκεψεων και των αισθησεων ..

...επικινδυνα πραγματα ενα ατομο που ηθικα δεν  εχει ασκηθει η που εχει εντονη  σεξουαλικη ζωη η που εχει κακη διατροφη να αρχιζει να κανει σωματιεκες ασκησεις και ( ασανας ) αναπνοες και να παραμεριζει τις αισθησεις και σκεψεις του ...

..προσωπικα βρισκομαι ως προς την ΟΔΟ αυτη ακομη στα πρωτα σταδια καθηλωμενη ..αυτο της αποχης απο ηδονες και της  ηθικης τελειωσης  και μαλιστα  δεν εχω πετυχει την εγκρατεια καθως ειμαι ακομη δεσμια σεξουαλικων αναγκων και ποθων και γευστικων απολαυσεων και βεβαια θυμικων εκρηξεων ..

...αρα Χριστο η παυση των αισθησεων  τοτε μονο μπορει να μας οδηγησει στη ποθητη dyama ( ενοραση εποπτεια θεαση ενος ανωτερου ευατου ) και βεβαια στην βιωση της samadhi (εκστατικη εμπειρια βιωση του λεπτοφυεστερους βιονεργειακου μας σωματος )...

.....η βιωση της σαμαντχι μας οδηγει σε ενα ειδος λυτρωση mοksha ενω ακομη βρισκομαστε στο ενσαρκο σωμα ...που ειναι πολυ σημαντικο για την περεταιρω πορεια μας ως ψυχες  και την εκτελεση της γηινης ενσαρκης αποστολης μας και βεβαια για τον ελεγχο της θνητοτητας μας  που ειναι πολυ σημαντικος  για οσους θεωρουν οτι εχουν   εργο σοβαρο να παραξουν σε τουτη την διασταση ζωης ..

....καταλαβαινεις οτι πρεπει να τελειοποιηθουμε σε πρωιμοτερα σταδια πριν ασχοληθουμε με την παρακαμψη των αισθησεων κια σκεψεων  .. πιστευω λοιπον οτι το εσωτερικο σου δρομο τον βαδιζεις παραμεριζοντας την σημασια της ηθικης τελειωσης και της αποχης απο τις απολαυσεις και ηδονες και τον ελεγχο του θυμικου απο ηθικης αποψης ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:10:55 από Rose »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 21:11:05 »
ΧΑ  ΧΑ  ΧΑ

Για αλλη μια φορα με εκπλησεις

Σου προτεινα αυτες τις αναπνευστικες ασκησεις , διοτι δεν ηξερα οτι εχεις ασχοληθει , με τα συγκεκριμενα ζητηματα



Ειναι γεγονος λοιπον , οτι, αυτη η πρακτικη , αποτελει ενα αποσπασματικο κομματι , ενος γενικοτερου τροπου ζωης


Αυτο ομως δεν μειωνει καθολου την αξια του , σαν εργαλειο , που μπορει ο καθενας να το χρησιμοποιησει , για να παρεμβει σε καποια ζητηματα της υπαρξης του , αφου πρωτα πειραματιστει με αυτο , και δει οτι οντως εχει αποτελεσμα

Καποια απο αυτα μαλιστα τα βλεπει κανεις αμεσα αν το παρατηρησει  πχ     την συναισθηματικη αποφορτιση-καθαρισμα του νου

Δυστυχως ομως , δεν ξερουμε να χρησιμοποιησουμε αυτα τα οπλα,  διοτι δεν παρατηρουμε- εκτιμουμε  τις μικρες διαφορες που  φερνουν απο την μια, .....και απο την αλλη , αναλογα με τον τροπο που μπορει να χρησιμοποιηθουν , μπορει δυστυχως να φερουν και αντιθετα αποτελεσματα


Ετσι μοιραια  τα παραταμε χωρις να τα εκτιμησουμε


Το αλλο ζητημα , ειναι , η ιδια η ζωη , με αυτα που μας φανερωνει , πονους ,λυπες , κλπ μας ωοθει παντα ....μα παντα ....να διορθωσουμε τα λαθη που κανουμε

Και ειναι ο μονος πραγματικος δασκαλος

Ειτε αυτα ειναι διατροφικα ,σεξουαλικα , ειτε υπαρξιακα , δηλαδη ζητημα λανθασμενων εντυπωσεων , αποψεων

Και ισως η λεξη λαθος να μην ειναι ,ακριβως η σωστη  για ολους


Ισως διαταραξη της αρμονιας ,ευρυθμης λειτουργιας ,  που βεβαια ο καθενας την αντιλαμβανεται με τροπο διαφορετικο



Οι αλλοι , και ενοω τους ανθρωπους δασκαλους , μπορουν απλα να υποδειξουν δρομους , που ομολογουμενως , θα ηταν δυσκολο να ανακαλυψουμε , εαν δεν βρισκοταν καποιος να εξηγησει, και να μας πληροφορησει , για παρομοια ζητηματα- αιτιες


Πχ  θα ηταν δυσκολο , ας πουμε για καποιον που αντιμετωπιζει ενοχλητικα συμπτωματα απο καταναλωση ζαχαρης , να αντιληφθει απο μονος , την αιτια

Η    θα ηταν δυσκολο για μενα να ανακαλυψω ,αυτο το τοσο απλο ........ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ.......και οτι αν θελω να καταλαβω πραγματα για τον εαυτο μου , πρεπει να ασχοληθω με αυτες


Μας δινουν εργαλεια τα οποια εμεις ,αποφασιζουμε αν μας ταιριαζουν στην συγκεκριμενη κατασταση , που βρισκομαστε


Κατω λοιπον απο αυτες τις συνθηκες , μπορουμε να γινομαστε , απολυτα συγκεκριμενοι ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΙΓΜΗΣ για αυτο που θελουμε  


Πραγμα που το θεωρω απαραιτητη προυποθεση επιτυχιας σε οτι κανουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 21:17:20 από xristosx »

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 10:23:10 »
..χριστο ξερεις εχω καθηλωθει στο σταδιο της niyamma και yama ...πολυ δουλεια ...κει καθηλωνωνται οι αθρωποι της καρμα γιογκα ( κοινωνικης δρασης )...οι συμβουλες σου βεβαια οι διατροφικες... βοηθανε ...

.. με την ευκαιρεια να σου πω απο δω οτι σου εχω στειλει ενα αρχειο στο  εμαιλ σου για τις <Ηλεκτρομαγνητικες Ασθενειες >> θα σοου στειλω και εν αλλο με τα Η/Μ ΠΕΔΙΑ διαβασε το με προσοχη θα δεις γιατι ειναι πολυ δυσκολο να κανουμε  ασκησεις ( asana ,pranyayana ,pratyarana) και διαλογισμο  στα σταδια της dhyarana και dhyana ...
το φυλλαδιο -αρχειο αυτο μπορεις να το διανειμεις  οπου εσυ νομιζεις οτι θα πιασει τοπο ...

...για τους συμφορουμιστες του παροντος τοπου κυριως για σενα Ροζ σε παραπεμπω εδω ..διαβασε κυριως τις 11 θεσεις

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=43&t=168342

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 09:30:01 »
Παράθεση
.χριστο ξερεις εχω καθηλωθει στο σταδιο της niyamma και yama ...πολυ δουλεια ...κει καθηλωνωνται οι αθρωποι της καρμα γιογκα ( κοινωνικης δρασης )...οι συμβουλες σου βεβαια οι διατροφικες... βοηθανε ...

Θα πρεπεινα σου πω , οτι και εγω ,σε αυτα τα σταδια ειμαι καθηλωμενος

Ισως ομως και να μην εχει μεγαλη σημασια κατι τετοιο

Αλλη μια ονομασια και κατηγοριοποιηση

Υποθετω πως, αυτοι που εδωσαν αυτες τις θεσεις , θελησαν απλα να περιγραψουν  , τον εσωτερικο δρομο ....και πολυ καλα εκαναν ....και πολυ σωστα τον περιεγραψαν

Εδωσαν ενα πλανο ζωης , που δειχνει απλο

Ομως δεν ειναι !!

Εδω ο καθενας ,πρεπει να ανιχνευσει τον εαυτο του

Το να αποστηθισει κανεις ,μια παρομοια  θεωρια ...πολυ λιγο θα τον ωφελησει

Μπορει μεχρι και να τον βλαψει , γιατι λογω αυτης, λεει μεσα του ...... ''ΓΝΩΡΙΖΩ''

Αν γνωριζεις ,δεν εχεις να μαθεις και πολλα !!!

Η απο εξω ληφθεισα γνωση , ειναι τεραστια

Ειναι δυσκολο να αποριψεις, παρακαμψεις , κατα καποιο τροπο την δοθεισα γνωση , με διαλογισμους , διαστασεις , και ενα καρο αλλες βαρυγδουπες διδασκαλιες  και ενοιες , και να δωσεις βαρυτητα , στα φτωχα σου συμπερασματα και θεασεις

Το πλανο αυτο , ειναι μια γενικη θεωρηση , που ,και αυτην ακομα, πρεπει να επιβαιβαιωσουμε μεσα απο την πραξη

Ο δρομος πρεπει να περπατηθει !!!!!

Πρεπει να μαθουμε να χρησιμοποιουμε σωστα , την θεωρητικη γνωση

Η δικη μου τακτικη , τουλαχιστον για καποιο μεγαλο διαστημα , ηταν , να ξεχασω τελειως οποιαδηποτε θεωρια

Να αντιμετωπισω τον εαυτο μου , απλα ,σαν ποτε να μην ειχα ακουσει , τιποτα, απο κανεναν

Πιστεψε με , ηταν πολυ βοηθητικο

Αν μη τι αλλο με βοηθησε, να λαμβανω υποψιν , κυριως τα δικα μου δεδομενα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:56:06 από Rose »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 09:49:38 »
Ισως , αν καποιος διαβασει αυτα που γραφω , να πει .....μα ολο τα ιδια και τα ιδια λες !!!!!

Και ισως να εχει και δικιο

Αυτα τα οποια λεω , ειναι πεντε απλα πραγματακια

Ειναι ομως δυσκολο , λεγοντας τα , μια δυο η τρεις η δεκατρεις φορες  , να παει κανεις σε βαθος

Και σε αυτο , δεν φταινε οι θεωριες , αλλα η ελειπη εμβαθυνση

Η καθημερινη ζωη , και μαλιστα οι δυσκολες συνθηκες αυτης , ΚΑΙ ΜΟΝΟ .....ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑς ΔΕΙΞΟΥΝ σε ποιο βαθμο εχουν κατανοηθει , και εχουν μπει στην πραξη τα λεγομενα

Οι θεωριες , που εχουμε λαβει απο δασκαλους , μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν χαρτης

Κοιταμε τον χαρτη , κοιταμε ομως και το εξωτερικο περιβαλον , για να διαπιστωσουμε ,το που βρισκομαστε , αλλα και ποια κατευθυνση πρεπει να ακολουθησουμε

Ο μονος που μπορει να μας διαφωτισει , για το αν , οι θεωριες, θεασεις ,υποθεσεις  , δικες μας η ξενες , ειναι ικανες , να αλλαξουν το υπαρξιακο μας επιπεδο , ειναι , μονο ο εαυτος μας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:51:42 από Rose »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:31:32 »
Παράθεση
..αρα Χριστο η παυση των αισθησεων  τοτε μονο μπορει να μας οδηγησει στη ποθητη dyama ( ενοραση εποπτεια θεαση ενος ανωτερου ευατου ) και βεβαια στην βιωση της samadhi (εκστατικη εμπειρια βιωση του λεπτοφυεστερους βιονεργειακου μας σωματος )...

Δεν ειπα ποτε , οτι θελω να παυσω τις αισθησεις

Αν το ελεγα δεν θα ηταν δικη μου κατανοηση

Θελω απλα , να γινομαι παρατηρητης αυτων , για να μπορω  να τις  μελετω , και επισης να αντιμετωπιζω τον εαυτο μου

Το ιδιο ισχυει και για τον ανωτερο εαυτο , οπως επισης , και για το samadhi

Παράθεση
........ καλα ειναι να συμβουλευομαστε την παραδοση την γνησια του βουδισμου και της γιογκα και περα απο τις  διδασκαλιες  γκουρου που την εχουν στην κυριολεξια κατακερουργησει παραμεριζοντας ολοσχερως τα πρωτα βηματα της ΟΔΟΥ ,υποσχομενοι διαβαση της ΟΔΟΥ  χωρις ηθικη και σωματικη προετοιμασια ξεκινωντας απλα με ασκησεις και προσπαθειες παραμερισμου των σκεψεων και των αισθησεων ..

 Και η αληθεια βεβαια ....ειναι , οτι οντως καποιοι, εχουν κατακρεουργησει , τις διδασκαλιες

Εχουν επισης , προγραματισει τον κοσμο ,για αβαταριλικια

Ολο αυτο, ειναι παρανοηση των διδασκαλιων

Παράθεση
...επικινδυνα πραγματα ενα ατομο που ηθικα δεν  εχει ασκηθει η που εχει εντονη  σεξουαλικη ζωη η που εχει κακη διατροφη να αρχιζει να κανει σωματιεκες ασκησεις και ( ασανας ) αναπνοες και να παραμεριζει τις αισθησεις και σκεψεις του ...

Ενα τετοιο ατομο  που δεν μπορει να αλλαξει τον τροπο διαχειρισης των ενεργειων του ,  απλα , θα παραμενει εκει που βρισκεται , ανικανο να διαφοροποιει την πραγματικοτητα του

Επισης .... αν καποιος μπορεσει να ''δαμασει'' κατα καποιο τροπο , τις συνηθειες που του στερουν ενεργεια , αν δεν εχει καταλαβει καποια πραγματα , για την συμπεριφορα του , μπορει να διοχευτευει τις ενεργειες αυτες; σε εγωικες πραξεις , που μπορουν οντως να αποβουν βλαπτικες

Δεν θα ερθει ομως η καταστροφη του κοσμου !!!!!

Και το παθημα θα γινει μαθημα

Και επισης .....αυτη η ζωη , ειναι απο μονη της επικυνδυνη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:52:14 από Rose »

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Η ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:49:14 »
Αγαπητέ xristosx,

ο τρόπος που γράφεις τόσο αραιαααααα, είναι κουραστικό στο διάβασμα.
Θα σε παρακαλούσα, για να μην το διορθώνουμε κάθε φορά, να μην γράφεις τόσο αραιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 11:07:02 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/