Αποστολέας Θέμα: Η Μυστική Καμπάλα  (Αναγνώστηκε 113075 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #135 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2008, 21:33:18 »
Είναι σημαντικό να τονίσουμε πως σήμερα έχουν επικρατήσει 2 κύρια ρεύματα, ή διαφορετικές προσεγγίσεις στην Καμπάλα.  Η Ερμητική Καμπάλα, και η Εβραϊκή Καμπάλα.

Η Ερμητική Καμπάλα, είναι δυτικός εσωτερισμός, και αναφέρεται στις σφαίρες ως επίπεδα συνείδησης, ή αρχετυπικές δυνάμεις, ιδιότητες που χρειάζεται συνολικά να κατακτήσει ο οδοιπόρος, στον δρόμο του προς την Θέωση.

Η Ερμητική Καμπάλα, είναι πανθεϊστική, και φυσιολατρική, βλέποντας τις σφαίρες ως φυσικές δυνάμεις, ενώ η Εβραϊκή, είναι μονοθεϊστική και τυπολατρική, και αναφέρεται σε οντότητες που κατοικούν στην κάθε σφαίρα.

'Ετσι έχουμε 2 παντελώς διαφορετικές ερμηνείες του πιο εσωτεριστικού συστήματος που υπήρξε μέχρι σήμερα.

'Αλλοι θεωρούν πως η Ερμητική Καμπάλα, επηρεάστηκε από την Εβραϊκή, και άλλοι πως η Εβραϊκή είναι γέννημα της Ερμητικής.

Στο άρθρο που καταθέτει ο αδελφός Ορφέας, http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1054.0.html θα αποδειχτεί αν η Ερμητική Καμπάλα είναι προγενέστερη της Εβραϊκής, εάν δηλαδή η πηγή της Καμπάλα είναι τα ορφικά μυστήρια, και όχι οι μονοθεϊστικές ιουδαιοχριστιανικές αντιλήψεις.

Πάντως οι εσωτερικές μυητικές σχολές και τάγματα, είτε ροδοσταυρικά είτε τεκτονικά, ως ερμητικά, έχουν ασχοληθεί με την Ερμητική ερμηνεία και όχι με την Εβραϊκή ερμηνεία της Καμπάλα.

Για τον παραπάνω λόγο, μια και η ΑΜΡΑ είναι αυθεντική ερμητική σχολή ασχολείται με την Αυθεντική Ερμητική ερμηνεία της Καμπάλα, και όχι με την θρησκευτική μεταγενέστερη προσέγγισή της.

Πολλές φορές όμως ραβίνοι έχουν χρησιμοποίησει πανθεϊστικές προσεγγίσεις στην Εβραϊκή Καμπάλα, και εσωτεριστές, έχουν κάνει αναφορές σε μονοθεϊστικές ερμηνείες.  Έτσι στην πραγματικότητα, ο διαχωρισμός έγγυται στην Μονοθεϊστική και Πανθεϊστική Καμπαλιστική Ερμηνεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2008, 01:07:51 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #136 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2008, 22:58:30 »
   ΦΙΛΕ ,   Ο Ρ Φ Ε Α ... 

                   ΔΕΝ   ΣΕ   "Ξ Ε Υ Ρ Ω " ,   ΑΛΛΑ    ΑΥΤΟ   ΤΙ  ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ....ΝΑ   ΣΟΥ   ΠΩ....

                                            "   ΑΥΤΟΣ    Ο   ΘΟΛΟΣ,   Π"   ΟΛΟΙ   ΖΟΥΜΕ    ΚΑΤΩΘΕ   ΤΟΥ....

                                                ΕΙΝΑΙ....  ΤΟ   ΜΑΓΙΚΟ    ΘΕΑΤΡΟ   ΣΚΙΩΝ.... Ας   ΛΕΜΕ..."


                                                ΟΙ    ΑΝΘΡΩΠΟΙ    ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ    ΝΑ   ΔΟΥΝ....

                                                ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ,    ΣΤΟ   ΚΕΝΟ   ΝΑ   Π Ε Σ Ο Υ Ν ...


                                ΔΕΝ    Ξ Ε Υ Ρ Ο Υ Ν ,    ΠΩΣ   ΤΟ   ΚΕΝΟ ....

                                ΔΕΝ    ΕΙΝΑΙ ,  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ    Κ Ε Ν Ο ....

            ΦΙΛΕ,                                    ΤΗΝ    ΜΕΡΑ   ΤΗΝ   ΑΥΡΙΑΝΗ,    Φ Ω Ν Η ,   ΚΑΜΙΑ    ΔΕΝ   ΣΟΥ   ΤΗΝ   Τ Α Ζ Ε Ι ....

                                ΜΠΡΑΒΟ,    ΣΚΕΦΤΗΚΑ ....     Δ Ι Α Β Α Ζ Ο Ν Τ Α Σ    ΤΟ

                                ΟΙ    ΝΕΚΡΟΙ,    ΤΟ   Ξ Ε Ρ Ο Υ Ν ....

                                ΟΙ    Ζ Ω Ν Τ Α Ν Ο Ι ,    ΔΕΝ   ΤΟ   Ξ Ε Ρ Ο Υ Ν ....

                                                  ΠΟΙΟΣ,    ΖΗΤΑΕΙ    ΤΗΝ   ΣΟΦΙΑ ,   ΛΕΝΕ.....

                                                  ΜΙΑ    Γ Ο Μ Ο Λ Α Σ Τ Ι Χ Α ,    ΕΙΝΑΙ    Ο    Κ Ο Σ Μ Ο Σ ,    ΓΙΑ    ΤΟΥΤΕς    ΤΙς   Λ Ε Ξ Ε Ι Σ ...

                                 
                                 " ΑΝ    Θ Υ Μ Η Θ Ω ,    ΕΙΜΑΙ ,     ΕΝΑΣ    Ψ Ε Υ Τ Η Σ ...""


                     ΦΙΛΕ,                              ΤΟΝ    ΔΡΟΜΟ   ΜΑΣ    ΨΑΧΝΟΥΜΕ    ΝΑ   ΒΡΟΥΜΕ...

                                                    ΒΑΣΙΣΜΕΝΟΙ    ΣΤΟΝ    Ε Α Υ Τ Ο    ΜΑΣ....

                                    "ΘΑ   ΤΑ   ΧΑΣΕΙΣ,   ΑΝ   ΜΑΘΕΙΣ,   ΠΟΣΑ   ΛΙΓΑ    Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Α ....ΜΟΛΙς    ΧΘΕΣ....""

                                                     "ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ,     ΜΕΣ   ΤΗΝ   Ο Μ Ι Χ Λ Η ...""

                                     Η    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,    ΕΙΝΑΙ   ΤΙΠΟΤΑ.....

                                                       ΓΙΑΤΙ,    ΠΑΣΧΙΖΟΥΜΕ......

                                                                     Σ  Κ  Ε  Φ  Τ  Ο  Μ  Α  Σ  Τ  Ε !!!

                                    --ΤΟ   Ο Ν Ε Ι Ρ Ο     ΤΟΥ   Θ Ε Ο Υ ....

                                       ΔΕΝ    ΕΙΝΑΙ,      Π Α Ρ Α ....

                                                               Ε Ν Α     Ο Ν Ε Ι Ρ Ο ....---

                                                                                                                Φ Ι Λ Ε ,

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #137 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2008, 08:31:48 »

    Φίλε,

οι άνθρωποι φοβούνται το κενό, φοβούνται να το δουν γιατί είναι ένας καθρέφτης....
Ένας καθρέφτης όπου προβάλλονται όλες οι κακίες του ανθρώπου, όλα τα μίση, όλοι οι φθόνοι
κι έτσι γεννιούνται τέρατα, κι έτσι γεννιούνται οι εφιάλτες στο όνειρο, σ' αυτό το μεγάλο όνειρο που λέγεται ζωή....
Όλοι νεκροί που ονειρεύονται, κοιμούνται και ονειρεύονται και πλάθουν στα όνειρα χίλιες και μια "αλήθειες",
τέτοιες αλήθειες που συνταιριάζουν με τις ανικανοποίητες επιθυμίες, τέτοιες αλήθειες που γεννάνε οι ιταμές προσμονές,
τέτοιες αλήθεις - πλάνες....

Η αλήθεια για όποιον ξυπνάει και "βλέπει" είναι μία.... Όμως κανείς δεν θέλει την "Σοφία",
κανείς δεν θέλει το φως που διαλύει τις λάγνες ψευδαισθήσεις,
κανείς δεν θέλει το ξημέρωμα που καλεί για ζωντάνεμα....

Ζούμε στο όνειρο της θεότητας και μακαρίζουμε που ονειρευόμαστε και μεις....

Πλάθουμε ατραπούς για να μας φέρουν στην αυγή....

Πονά στα μάτια το λαμπρό φως κατά το ξύπνημα σεβαστέ φίλε....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #138 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2008, 14:03:46 »
ΣΕΒΑΣΤΕ ,   ΦΙΛΕ    Ο Ρ Φ Ε Α ,   

                                               ΤΙ    ΕΙΝΑΙ    Ο   ΑΝΘΡΩΠΟΣ ...

                                                      ΤΙ   ΕΙΜΑΙ    ΕΓΩ....

                                                             ΤΙ    ΕΙΣΑΙ    ΕΣΥ....

                                 
                                   ΣΕ    ΟΛΟΥΣ ,    ΤΟΝ   Ε Α Υ Τ Ο    ΜΟΥ    ΒΛΕΠΩ,    τιποτα .... λιγοτερο,  τιποτα....περισσοτερο

                                                          ΜΕ   ΧΑΡΑ    ΤΟ   ΔΕΧΟΜΑΙ,    ΜΠΟΡΩ     ΚΑΙ    ΠΕΡΙΜΕΝΩ....


                                  ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ      Φ Ω Ν Ε Σ  ,     Μ Ε Σ Α    ΜΟΥ....

                                                               Φ Ω Ν Ε Σ ,      ΑΠΟ    ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ     Κ Υ Κ Λ Ο Υ Σ .....

                                                                Φ Ω Ν Ε Σ ,     ΤΡΥΦΕΡΕΣ ,     ΓΙΑ    ΤΑ   Σ Π Λ Α Χ Ν Α    ΜΟΥ....

                                                               Φ Ω Ν Ε Σ ,     ΕΞΑΓΝΙΣΜΕΝΕΣ ,   ΓΙΑ    ΤΟ    Κ Ε Φ Α Λ Ι   ΜΟΥ....

                                                                Φ Ω Ν Ε Σ ,     ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΜΕΝΕΣ,    ΓΙΑ   ΤΗΝ   Κ Α Ρ Δ Ι Α    ΜΟΥ...


                                  ΛΕΩ....   ΤΗΝ    Α Ρ Χ Ε Γ Ο Ν Η     Λ Ε Ξ Η ,               ΜΑ ,    ΤΟΝ     Θ Ε Ο .....!!!!


                                                                 ΜΕ    Σ Υ Γ Κ Λ Ο Ν Ι Ζ Ε Ι ,    Ο,ΤΙ    ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.....

                                                                 ΛΟΞΟΔΡΟΜΟΥΝ ,    ΟΙ    Σ Κ Ε Ψ Ε Ι Σ     ΜΟΥ....

                                                                 Π Ε Ρ Ι Κ Ο Κ Λ Α Δ Α ,    ΣΤΟ    ΣΠΙΤΙ    ΤΟΥ    ΜΥΑΛΟΥ   ΜΟΥ....

                                                                 Η   ΣΚΙΑ ,    ΤΗΣ    Μ Ε Τ Α Φ Υ Σ Ι Κ Η Σ .....


                                     ΚΑΤΙ ,    ΠΟΥ   ΔΕΝ   ΜΠΟΡΩ   ΝΑ   ΔΩ,    ΣΤΗΝΕΙ ,    ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ     Δ Ι Χ Α Λ Ε Σ ....ΜΕΣΑ   ΜΟΥ

             
                                                                 Ε Ν Α Σ    Λ Ο Γ Ο Σ ...!!      ΔΙΔΥΜΟΣ     ΤΗΣ   ΟΡΑΣΗΣ   ΜΟΥ...

                                                                 Κ Υ Κ Λ Ω Ν Ε Ι ,     ΤΗΝ    Υ Π Α Ρ Ξ Η     ΜΟΥ....


                                    ΑΧ!!     ΝΑ    ΜΠΟΡΟΥΣΑ ...   ΝΑ    ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΗΣΩ    ΤΩΡΑ....  ΣΕ    ΣΕΝΑ ,    ΤΗΝ    ΑΝΑΤΟΛΗ   ΤΟΥ...


                                                                  Η    Ο Μ Ι Λ Ι Α ,     ΔΕΝ   ΜΕ    Α Π Ο Δ Ε Ι Κ Ν Υ Ε Ι ....

                                                                  ΤΗΝ     ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ     ΤΗΣ    Α Π Ο Δ Ε Ι Ξ Η Σ ....

                                                                                    .............ΚΟΥΒΑΛΩ



                                               ΜΠΕΡΔΕΥΩ,    ΜΕ    ΤΗΝ    Σ Ι Ω Π Η    ΜΟΥ...

                                               ΤΟΥΣ     ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,    Γ Υ Ρ Ω     ΜΟΥ...


                                                                   
                                                                    ΤΙ    ΕΙΝΑΙ,    ΝΑ    Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι Σ ....

                                                Φ Λ Ο Γ Ε Σ ,     Ο Ρ Μ Ο Υ Ν      ΣΤΟ    ΣΩΜΑ    ΜΟΥ...

                                                                     ΑΡΝΗΣΗ,    ΔΕΝ    Δ Ε Χ Ο Ν Τ Α Ι ....


                                                  ΚΑΙΝΕ,    ΤΑ    Ρ Ο Υ Χ Α    ΜΟΥ...

                                                                     ΣΤΡΑΓΓΙΖΟΥΝ,    ΤΑ    Δ Α Κ Ρ Υ Α    ΜΟΥ...

                                                   ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ,    ΤΗΝ    ΣΥΓΧΥΣΗ   ΜΟΥ....

                                                                      ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ,    ΤΙΣ     ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΕΙΣ    ΜΟΥ....


                                                   
                                                   ΤΙ    ΚΑΝΕΤΕ,    ΣΤΙΣ    Σ Α Ρ Κ Ε Σ   ΜΟΥ...

                                                                       Π Ρ Ο Δ Ο Σ Ι Α !!!      Φ Ω Ν Α Ζ Ω ....

                                                    Η   Φ Ω Ν Η   ΜΟΥ,   Π Ν Ι Γ Ε Τ Α Ι ,    ΣΤΟ   ΛΑΙΜΟ   ΜΟΥ....


                                                                         
                                                                         ΣΑΛΕΥΩ,    ΝΙΩΘΩ,    ΚΟΙΤΙΕΜΑΙ,

                                                      "Υ Π Α Ρ Χ Ω "....   ΕΙΜΑΙ    ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ....


                               ΧΡΟΝΟΣ   και   Χ Ω Ρ Ο Σ  !!     ΤΩΡΑ   ΒΛΕΠΩ    ΠΩΣ....   Α Λ Η Θ Ε Ι Α     ΕΙΝΑΙ,

                                                        ΑΥΤΟ,    ΠΟΥ    Α Χ Ν Α ,    ΕΝΟΙΩΘΑ....


                              ΑΧ!!   ΝΑ   ΜΠΟΡΟΥΣΑ    ΝΑ   ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΗΣΩ....ΣΕ   Σ Ε Ν Α ...   ΤΗΝ    Ο Μ Ο Ρ Φ Ι Α    ΤΟΥ....


                                                         ΤΑ     "Δ Ε Ν Τ Ρ Α ",     ψ ι θ υ ρ ι σ τ α ....   ΜΙΛΟΥΝ,

                                                                           Κ Ρ Υ Β Ω Ν Τ Α Σ ....    ΤΟΝ    Α Ν Ε Μ Ο  ,    Α Ν Α Μ Ε Σ Α

                                                          ΣΤΑ     Φ Υ Λ Λ Α     ΤΟΥΣ....
                                                                                                                              Φ Ι Λ Ε ,

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #139 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2008, 18:06:11 »
   H      ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ  ,   ΑΥΣΤΗΡΑ ,    ΣΕ    ΕΚΦΡΑΣΗ    ΝΟΗΜΑΤΟΣ,    Α Π Ο Δ Ο Σ Η

                                                           ΤΩΝ    Ε Ι Κ Ο Ν Ω Ν ....ΠΟΥ    Α Ν Α Φ Ε Ρ Ο Ν Τ Α Ι ...

                                        ΕΙΝΑΙ,   ΜΙΑ   Ε Ρ Γ Α Σ Ι Α ,    ΧΩΡΙΣ   ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ....


                     Α Υ Τ Ο ,    ΠΟΥ   ΟΙ   Ε Ι Κ Ο Ν Ε Σ ,   ΖΗΤΑΝΕ....   ΝΑ   Ε Κ Φ Ρ Α Σ Ο Υ Ν ....

                                        ΔΕΝ    Ε Ξ Α Ν Τ Λ Ε Ι Τ Α Ι ....  ΑΠΟ    ΤΙΣ   ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ    ΑΝΑΦΟΡΕΣ ....Μ Ο Ν Ο Ν ....


                      Η     Π Ρ Ο Ε Λ Ε Υ Σ Η     ΤΟΥΣ,     ΕΙΝΑΙ    ΜΙΑ   "  Μ Η Τ Ρ Ι Κ Η       Α Λ Η Θ Ε Ι Α ....",

                                        ΕΤΣΙ,    ΤΟ    ¨" Α Ν Τ Ι Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ο "...   Σ Τ Ε Ρ Ε Ι Τ Α Ι .....ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ...


                      ΠΟΙΟΣ,   ΧΑΙΡΕΤΑΙ...     ΤΗΝ    Γ Ε Ν Ν Η Σ Η     ΤΟΥ    ΣΑΝ    ΘΥΜΑΤΑΙ.....!!

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #140 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2008, 19:53:09 »

    Είναι, σχεδόν πάντα, πολύ δύσκολο να αποδώσουμε με λόγια μιαν εικόνα
και είναι, σχεδόν πάντα, αδύνατο να ειπωθεί αυτό που βράζει μέσα μας.

Όμως μπορεί και εκφράζεται το ζωντανό κι ανέκφραστο μονάχα αυτό που έσβησε θα μείνει,
είτε με χορό που δίδαξε ο Ζορμπάς θα εκφραστεί, είτε με την γλώσσα της σιωπής,
μα πιο συχνά με αυτά που δεν προφέρονται, με τις ανταύγειες των λέξεων που δεν ανέτειλαν,
αλλά χρωμάτισαν το μήνυμα....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

efreem

  • Μηνύματα: 2
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 20, 2010, 21:21:08 »
taro ειναι οι λαμεσ των 22αποκρυφων εκπορευσεων  εχουν και προφητικη ενοια καθε
μια ξεχωριστα αλλα και με αλλεσ  με τησ αλλεσ ειναι το προφητικο ταρω που μπορει να
σου προφητευση ολοκληρη την ζωη σου  αλλα αυτο το γνωριζουν λιγοι και ετση πρεπει
να ειναι  μονο ενασ μυστησ μπορει να σε μαθει  και να γνωρισεισ την σοφια και την γνωση

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 20, 2010, 23:11:10 »
taro ειναι οι λαμεσ των 22αποκρυφων εκπορευσεων  εχουν και προφητικη ενοια καθε
μια ξεχωριστα αλλα και με αλλεσ  με τησ αλλεσ ειναι το προφητικο ταρω που μπορει να
σου προφητευση ολοκληρη την ζωη σου  αλλα αυτο το γνωριζουν λιγοι και ετση πρεπει
να ειναι  μονο ενασ μυστησ μπορει να σε μαθει  και να γνωρισεισ την σοφια και την γνωση


Το αναφερόμενο ως προφητικό Ταρό, έγινε γνωστό στην Ευρώπη από τους "Μποέμιανς", τους τσιγγάνους της Βοημίας που μετανάστευσαν στην Γαλλία. Αυτοί δίδαξαν τα μυστικά του στον αποκρυφιστή Αλλιέτε, από τον οποίο έχουμε και την πρώτη άρτια δημοσιευμένη εργασία πάνω στα μυστικά των καρτών Ταρό.

Στην Καμπαλά ως εκπορεύσεις αναφέρονται οι σεφίρες ενώ τα "μονοπάτια" που ενώνουν μεταξύ τους τις Καμπαλιστικές σφαίρες, αναφέρονται και αναλογούν στις κάρτες Ταρό. Δυστυχώς, για να ταιριάσουν κάποιοι εβραίοι, που μυήθηκαν στην Καμπαλιστική φιλοσοφία, τις κάρτες Ταρό με τα 22 γράμματα του εβραϊκού αλφαβήτου, αλλοίωσαν τις αντιστοιχίσεις και περιόρισαν τα μονοπάτια από 27 + 1 σε μόνον 22! Στην απόπειρα "βολέματος" των Ταρό, αφαίρεσαν από το καμπαλιστικό ιερόγλυφο την σεφίρα Ντάατ (Ποσειδώνα), παρότι αναγκάζονταν να την παρουσιάζουν και να την αναλύουν, ενώ την δωδέκατη σεφίρα φαίνεται ότι την αγνοούσαν παντελώς. Έτσι, το εβραϊκό καμπαλιστικό δέντρο κατέληξε ανισόρροπο και τραγικά ασύμμετρο, ενώ ο περιορισμός των καρτών σε 22, εξέπεσε από την διδασκαλία και προαγωγή της Σοφίας, σε μαντική του πεπρωμένου, επιφέροντας τελικά το μοιραίο.

Είναι όμως μεγάλο το θέμα αυτό, το οποίο σε εύθετο χρόνο θα αναλυθεί στα πλαίσια της ανάπτυξης της "Αποκατεστημένης Καμπαλά", στοιχεία της οποίας δημοσιεύσαμε στην διεύθυνση http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1054.0.html
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 21, 2010, 18:37:56 »
   
          --ΤΟ   ΝΑ   Ε Π Ι Μ Ε Ν Ε Ι     ΝΑ    ΜΙΛΑ  .....κ α π ο ι ο ς .....

                              για    Τ Ε Τ Ο Ι Ε Σ     Π Ρ Α Ξ Ε Ι Σ

                                      ΩΣ      Π  Α  Θ  Η 

                     ΤΗΣ    Ν Ι Ο Τ Η Σ   

                             ΤΗΣ   Δ Υ Ν Α Μ Η Σ    ΤΟΥ   Ε Ρ Ω Τ Α   ΤΟΥ.....



              ΠΟΥ   Η   Ε Ι Κ Ο Ν Α   ΤΗΣ.....Τ Ο Λ Μ Η    Ε Δ Ι Ν Ε ....


                 
                                         Μ Π Ο Ρ Ε Ι ,    σε   κ α π ο ι ο ν .....  Ψ  Ε  Μ  Α   ,     να   φ α ν ε ι !



        Α Υ Τ Α ,    ΤΑ    Λ Ο Γ Ι Α .....Ε Ι Ν Α Ι     με   κεφαλαια   γραμματα....   ΣΤΗ    Μ Ν Η Μ Η     ΜΟΥ   

                                                                                                                                              γ ρ α μ μ ε ν α .....


                ---ι δ ο υ !    Θ Ε Ο Σ ......ι σ χ υ ρ ο τ ε ρ ο ς    ε μ ο υ ...Ε Ρ Χ Ο Μ Ε Ν Ο Σ ....

                                  Κ Υ Ρ Ι Α Ρ Χ Η Σ Ε ......     επ" εμου....----       ΑΙΣΘΑΝΟΜΕΝΟΣ....σ ι ω π η λ α ....κραυγαζω.



Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 21, 2010, 20:17:55 »

    Ναι, τόση Δύναμη χρειάζεται,

                            όση μπορεί να δώσει το Πάθος του Έρωτα της Νιότης,
 
                                                                           για να τολμά να μιλά για αυτά που στους πολλούς φαντάζουν Ψέματα....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα Της Ψ Υ Χ Η Σ ΜΟΥ.....
« Απάντηση #145 στις: Μαΐου 29, 2010, 18:10:17 »

           ΝΑΙ,   ε τ σ ι    ΕΙΝΑΙ.....γιατι

                     Απο   Τ Ο Τ Ε    που   Ε Ι Δ Α ....

                              Η   ΣΚΕΨΗ   του   ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ   ΜΟΥ   α ρ χ ι σ ε   να  β λ ε π ε ι

                                         την    Π Α Ρ Α Μ Ε Λ Η Μ Ε Ν Η    λειτουργικοτητα   μου....

                 Η   Ψ Υ Χ Η   ΜΟΥ,   ολακερη,   Ε Γ Ω ....

                            Δοσμενος   ημουν   και  ειμαι   στην    Ε Υ Γ Ε Ν Ι Κ Ο Τ Η Τ Α   της....


             Φ Ι Λ Ο Ι ,   ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ   και   αλλοι.....ΔΕΝ   ΤΟΥΣ   Α Ρ Ε Ν Ε    Η   Π Α Ρ Ο Υ Σ Ι Α    ΜΟΥ.....

                                                Ο Χ Ι ....    δεν   τους    α ρ ε σ ε ....


                  ΝΑ   Μ Α Θ Ο Υ Ν ,    ηθελαν....    το    Μ Υ Σ Τ Ι Κ Ο   ΜΟΥ...

                          Α Υ Τ Ο ,   που   ε γ ω   να    Κ Ρ Υ Ψ Ω ....   ηθελα.   


          --ΠΕΣ...Π Ε Σ !         Σ Κ Λ Η Ρ Ο Τ Α Τ Α  ,    ρωτουσαν....    π ε ς !

          ---χ α μ ο γ ε λ ο ν τ α ς.....         τους    θωρουσα,   ναι ,   τους   κοιτω...

                                                                                                                   Τ Ι Π Ο Τ Α ....δεν   τους   ειπα.

                                                                                                         τ ι π ο τ α !      ....   τους   λεω....         

                                                                                                                                                          αδελφια  μου.

efreem

  • Μηνύματα: 2
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #146 στις: Αυγούστου 08, 2010, 00:37:29 »
ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΥΣΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΕΡΓΑΖΩΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡ
ΓΙΑ ΤΩΝ ΜΑΛΑΧΕΙΜ  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ   ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ
ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ  ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΗΣ

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #147 στις: Αυγούστου 08, 2010, 01:58:57 »
Αγαπητέ Efreem καλωσόρισες.

Είναι σημαντικό να ερευνούμε τα πάντα, να φιλοσοφούμε τα πάντα, αλλά να μην παρασυρόμαστε από τα διανοητικά ή "μεταφυσικά" συστήματα τα οποία έχει δημιουργήσει κατά καιρούς ο άνθρωπος.

Η ενασχόληση με τις μαγγανείες, ή με τους αγγέλους, δεν είναι τίποτα άλλο, από αυθυποβολή του ψυχισμού μας, έτσι ώστε να ενεργοποιούνται διάφορες ψυχικές ιδιότητες.  Δυστυχώς η μη κατανόηση αυτών των φαινομένων οδηγεί σε δεισιδαιμονίες, ή ακόμα σε φαντασιοπληξία, ή κατάληψη από δημιουργημένες από τον ενασχολούμενο αιθερικές οντότητες.

Στο επίπεδο της κατώτερης μαγείας, ο ενασχολούμενος δεν επικοινωνεί με καμία οντότητα, αλλά με ιδιότητες του ψυχισμού του, και κυρίως υλοποιεί τα πάθη του.

Η πραγματική μαγεία είναι η υψηλή μαγεία, η μαγεία των ιδεών, και κανείς ασχολείται με αυτήν μόνο εφόσον εργάζεται ανιδιοτελώς προς το κοινό όφελος.

Οι περισσότεροι δήθεν μάγοι και όχι αυθεντικοί μάγιστροι, είναι κυνηγοί δύναμης, και το μόνο που καταφέρνουν είναι να καταντήσουν ψυχασθενείς ή ακόμα εγκληματίες.

Στην ΑΜΡΑ ασχολούμαστε με την Φιλοσοφική Ελληνική έκδοση της Καμπάλα, μελετώντας τους Φυσικούς Νόμους του Σύμπαντος, και όχι με την Εβραϊκή έκδοση που καταλήγει σε ενασχόληση με μαύρες τεχνικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2010, 02:02:07 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #148 στις: Αυγούστου 09, 2010, 10:49:51 »
ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΥΣΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΕΡΓΑΖΩΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡ
ΓΙΑ ΤΩΝ ΜΑΛΑΧΕΙΜ  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ   ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ
ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ  ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΗΣ

    Ένα από τα ρητά του τεκτονισμού που ασπαζόμαστε ανεπιφύλακτα, είναι το "ουδέν όριον τίθεται στην αναζήτηση της Αλήθειας".... Συνεπώς, κανένα γνωστικό πεδίο δεν μένει έξω από την διαπραγμάτευση στα πλαίσια των αναζητήσεων της ΑΜΡΑ. Παρότι η Μαγεία δεν διδάσκεται και δεν ασκείται στην διάρκεια της μαθητείας στην ΑΜΡΑ (είναι "αντικείμενο" στην εσωτερική οργάνωση των μεγάλων μυστηρίων, "Α.Κ.Ο.Σ."), παρ' όλα αυτά αναλύεται και προσεγγίζεται γνωστικά, τιθέμενη παράλληλα σε διάλογο για σπουδή και εντρύφηση θεωρητικά.

    Συνήθως ο Νεόφυτος "Μάγος" βρίσκει κάποια έτοιμα μαγικά τελετουργικά με τα οποία δοκιμάζει τον άγνωστο κόσμο της μαγείας. Υπάρχουν όμως κάποια πράγματα που χρειάζονται να επισημανθούν. Πρώτα πρώτα, η πρακτική "Μαγεία" είναι έργο αποκλειστικά προσωπικό. Η Αρχή αυτή μας προειδοποιεί ότι ΔΕΝ επαναλαμβάνουμε πρακτικές άλλων, αλλά δημιουργούμε την δική μας ατομική πρακτική. Επικλήσεις, σφραγίδες και υποτίθεται ονόματα δύναμης, το μόνο που δύνανται να πετύχουν είναι η ανάδυση των αρρωστημένων φαντασιώσεων ενός διαταραγμένου ψυχισμού που "γέννησε" στο "αστρικό" εικόνες των παραλογισμών - παθών του. Στο βιβλίο του μάγου Αμπραμελέν παρατίθεται η πρακτική που οφείλει να ακολουθήσει ο ασκούμενος Μάγος (η πρακτική του Αμπραμελέν χρειάζεται κάποιες διασαφηνίσεις). Με λίγα λόγια, μόνος του ο καθένας θα "γνωρίσει" τον άυλο κόσμο, μόνος του θα προσεγγίσει τα αυτονομημένα κομμάτια του εσώτερου κόσμου και από τον ίδιο τον εαυτό του θα γνωρίσει τις όποιες πρακτικές - σφραγίδες - ονόματα για το ατομικό του αποκλειστικά τελετουργικό.

    Πρώτο εργαλείο του Μάγου ο "μαύρος καθρέφτης", η πύλη όχι για μιαν άλλη διάσταση όπως διαδίδουν οι άσχετοι, αλλά ο αληθινός καθρέφτης του δικού του εσωτερικού κόσμου με τον οποίο θα έρθει σε επαφή ο ασκούμενος Μάγος. Δεύτερον η ενεργοποίηση του εσωτερικού του φύλακα και τρίτο και βασικότερο που έχουμε εξαρχής, το Μαγικό βιβλίο όπου καταγράφονται οι εμπειρίες - αντιλήψεις - επιγνώσεις οι οποίες θα γίνουν η βάση σύνθεσης των ατομικών του μαγικών πρακτικών. πλέον φυσικά τα λοιπά εργαλεία του Μάγου τα οποία γενικά είναι πράγματι αυτά που αναφέρονται σε πολλά εγχειρίδια Μαγείας (πιο αναλυτικά του Φρανς Μπάρτον).

    Ένα βασικό στοιχείο για την πρακτική μαγεία είναι και το απαραίτητο "διάμεσο" (οι παλαιοί Μάγοι πλαισιώνονταν από ένα ανήλικο αγοράκι, αυτό βέβαια είναι απαράδεκτο σήμερα). Τον ρόλο του "διάμεσου" από την φύση του δύναται να εκπληρώσει η σύντροφος του ασκούμενου σε κάποιες συγκεκριμένες πρακτικές που χρειάζεται (ακίνδυνες πρακτικές).

    Πρωτού όμως ο ζηλωτής Μάγος ασκηθεί στην πρακτική Μαγεία, είναι απολύτως απαραίτητο να έλθει σε επαφή με τις ενέργειες της Φύσης, να "κοινωνήσει" στον κόσμο των στοιχειακών και να προετοιμαστεί κατάλληλα για το μεγάλο εγχείρημα. Πολύ εύκολα ο φιλόδοξος ζηλωτής μπορεί να ξεπέσει στον απάνθρωπο δρόμο της μαγγανείας και της γοητείας. Πολύ εύκολα μπορεί να βρεθεί να περπατά την σκοτεινή ατραπό της μαύρης μαγείας....

    Ας έχει πάντα ο ασκούμενος μπροστά του το καμπαλιστικό ιερόγλυφο για να του υπενθυμίζει και να του υποδεικνύει την ανελικτική διαδρομή και την ανύψωση και είθε να του χαρίσει η μητέρα Φύση την ικανότητα της Διάκρισης ώστε να αποφεύγει τον ολισθηρό δρόμο και τα βάραθρα....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

hierophantis

  • Μηνύματα: 42
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η Μυστική Καμπάλα
« Απάντηση #149 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 21:25:51 »
μελετω την μυστικη καμπαλα , και την εισαγωγη στην τελετουργικη μαγεια της ντιον , εχω ξεκινήσει εδω και 2 μέρες να ασκούμε στην σφαίρα της γης  .