Αποστολέας Θέμα: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού  (Αναγνώστηκε 58685 φορές)

El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 03, 2007, 17:59:54 »
Παράθεση
"...εαν πας στις Ταρώ του Osho θα βρεις το Πνευματικό Μονοπάτι σου....εαν πας σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση Ταρώ, απλώς θα χαθείς...."

Είναι υπέροχη η ταρώ του Osho αλλά όχι και έτσι!
Παράθεση
Αλλά και ακόμη δεν αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα τόσων και τόσων εκδοχών Ταρώ...

Είναι απλό φίλε. Για σένα το σπαθί μπορεί να συμβολίζει την δύναμη όπως π.χ στου Κρόουλι. Για μένα όμως μπορεί η δύναμη να εκφράζεται καλύτερα μέσα από την τρίαινα. ;) Γιαυτό σωστά σου λέει ο ingmar οτι αν τις φτιάξεις μόνος σου θα γίνουν πιο δυνατές.


Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 03, 2007, 18:23:51 »
Παράθεση
"...εαν πας στις Ταρώ του Osho θα βρεις το Πνευματικό Μονοπάτι σου....εαν πας σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση Ταρώ, απλώς θα χαθείς...."

Είναι υπέροχη η ταρώ του Osho αλλά όχι και έτσι!
Παράθεση
Αλλά και ακόμη δεν αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα τόσων και τόσων εκδοχών Ταρώ...

Είναι απλό φίλε. Για σένα το σπαθί μπορεί να συμβολίζει την δύναμη όπως π.χ στου Κρόουλι. Για μένα όμως μπορεί η δύναμη να εκφράζεται καλύτερα μέσα από την τρίαινα. ;) Γιαυτό σωστά σου λέει ο ingmar οτι αν τις φτιάξεις μόνος σου θα γίνουν πιο δυνατές.



Συνεπώς, πρέπει κάποιος να "πειραματιστεί" με διάφορες "εκδοχές Ταρώ" μέχρι να εντοπίσει την "κατάλληλη δονητικότητα" μεταξύ αυτού και των καρτών.

Κάτι τέτοιο συνάγεται.

Εαν σκεφτούμε όμως πόσες εκατοντάδες "εκδοχές Ταρώ" υπάρχουν, ε, γίνεται λίγο "απογοητευτικό το θέμα".

Η άλλη επιλογή μοιάζει νάναι κάπως έτσι:

"Ψάξου στα Σύμβολα γενικότερα.Εντόπισε τι σημαίνει για εσένα το κάθε σύμβολο. Φτιάξε την δική σου σειρά καρτών. Εμπλούτισε τις κάρτες με τους κατάλληλους συνδυασμούς συμβόλων."

Νομίζω όμως πως και αυτή η επιλογή απαιτεί κάμποσες ζωές για να "αποδώσει".

Και φυσικά, αφού εντοπίσεις τον "κατάλληλο τύπο καρτών", "ζωγράφισέ τον μόνος σου" για να του προσδώσεις το μέγιστο των "Εσωτερικών Δυνατοτήτων" τους.

Πόσες εκατοντάδες χρόνια μας κάνουν τα παραπάνω? :D

Avaris
Veritas Vos Velirabit

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 04, 2007, 03:20:33 »
Στα δικά μου ταρώ

Υπάρχει κάποια κάρτα που λείπει από τα κλασσικά Ταρώ, και πως θα την περιγράφατε;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2007, 03:24:20 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 04, 2007, 11:27:27 »
Γειά σου Αvaris με τα θέματα σου!

Στα δικά μου ταρώ -θα σου πρότεινα να φτιάξεις και συ τα δικά σου- ο Τρελός (Bάκχος στην δική μου) είναι η αρχική κάρτα και το ταξίδι του τελειώνει και πάλι στον ...Τρελό. ;)



Γενικά είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία η ενασχόληση με τις κάρτες, ειδικά το να δημιουργήσεις τις δικές σου. :)

Ακούγεται αλαζονική πολλές φορές η φράση, "τα δικά μου Ταρώ" και συχνά ο νεόφυτος σαστίζει με την ελευθεριότητα που κάποια στιγμή αντιλαμβάνεται ότι χαρακτηρίζει τον αληθή διδάσκαλο. Η αμηχανία του Νεόφυτου και πολλάκις ο φόβος που τον διακατέχει, τον απομακρύνει ενίοτε από τον αληθή διδάσκαλο και τον οδηγεί δίπλα σε κάποιον με δογματικές αντιλήψεις και με στεγανό δομημένο σύστημα αυστηρής ιεράρχησης. (Θάταν χρήσιμο ο ενασχολούμενος με την επιστήμη της ψυχολογίας να μας ερμηνεύσει την συμπεριφορά αυτή και τους λόγους που κάνουν να νοιώθει ασφαλής ο Νεόφυτος, μέσα σε ένα αυστηρό πλαίσιο ιεράρχησης).

Τί είναι όμως τα Ταρώ;
Είναι προφανώς γνωστό σε όλους....
Στην Καμπάλα, οι σφαίρες συμβολίζουν (και λειτουργούν) κυριολεκτικά την αντικειμενικότητα, ενώ τα μονοπάτια που συνδέουν τις σφαίρες, την υποκειμενικότητα, την υποκειμενική αντίληψη. Η υποκειμενική όμως αντίληψη είναι αποτέλεσαμα επιρροών και τον ρόλο αυτόν επιτελούν συμβολικά οι σφαίρες.

Στην φιλοσοφία της Καμπαλά, στην ανάλυση των δύο κατώτερων κόσμων -Ενστικτώδη και Συναισθηματικού- βρίσκουμε μια εκλαϊκευμένη  θεώρηση, βρίσκουμε το γνωστικό πεδίο της Αστρολογίας. Οι πλανήτες στη Αστρολογία, είναι η συμβολική εκλαϊκευση των καμπαλιστικών σφαιρών και υποδηλώνουν ρητά τις αντικειμενικές καταστάσεις, τις "ιδιότητες", όπως έχει επικρατήσει να λέγονται.

Ορισμένες μορφές σχέσεων μετάξύ των σφαιρών - πλανητών, οι "όψεις" όπως χαρακτηρίζονται στην Αστρολογία, οι οποίες διακρίνονται σε ένα προσωπικό ωροσκόπιο, υποδηλώνουν τα υποκειμενικά προσωπικά αποτελέσματα των αντικειμενικών κοσμικών επιρροών. Η συμβολική αναπαράσταση των υποκειμενικών αυτών αντιλήψεων των επιμέρους επιρροών των σφαιρών, όπως είναι οι "όψεις", ήταν η αιτία της δημιουργίας των καρτών Ταρώ.

Προσοχή όμως, οι αστρολογικές αναλύσεις κωδικοποιούν τα αποτελέσματα των επιρροών αυτών, αναφερόμενες ΜΟΝΟΝ στις ενστικτοσυναισθηματικές επιδράσεις.

Όπως όμως έχει δείξει η επιστήμη της Ψυχολογίας, τα σύμβολα τα συναντάμε ταξινομημένα σε τρεις γενικές κατηγορίες. Τα κοινά για ολόκληρη την ανθρωπότητα, τα πανανθρώπινα, τα κοινά για μια επιμέρους μεγάλη ομάδα, φυλετικά και εν μέρει "εθνικά" και τέλος τα προσωπικά σύμβολα.

Μία "σειρά" καρτών Ταρώ, όταν αναφέρεται σε σύμβολα - αρχέτυπα πανανθρώπινα, είναι κοινή για ολόκληρη την ανθρωπότητα. Μια "σειρά βέβαια καρτών Ταρώ που σχεδιάστηκε προσωπικά από κάποιον και εμπεριέχει και τα προσωπικά σύμβολα, είναι απόλυτα προσωπική και η χρήση του από τρίτους είναι καταχρηστική.
Στην μεσαία κατηγορία συμβόλων βέβαια αντιστοιχούν οι κάρτες Ταρώ μιας φυλετικής ή/και εθνοτικής ομάδας.

Ξανατονίζουμε όμως ότι, μια "σειρά" προσωπικών καρτών Ταρώ, για να είναι έστω συμβατικά επαρκής, οφείλει να περιλαμβάνει τα πανανθρώπινα και επιμέρους τα φυλετικά σύμβολα και να εμπλουτίζεται στη συνέχεια με τα προσωπικά σύμβολα και αναπαραστάσεις.

Εστιαζόμενοι στο "κλειδί" ερμηνείας των καρτών, τις "όψεις" μεταξύ δύο σφαιρών, χοντρικά έχουμε και ένα μέτρο ελέγχου των άσχετων παρεμβάσεων και προσθηκών που επισυσσώρευσε ο κάθε αδαής ερμηνευτής, στον τεράστιο όγκο ερμηνειών που συναντάμε σήμερα, ενίοτε και αντικρουόμενων. Με ασφαλή κριτήρια, θα οδηγηθούμε στην θέση να διακρίνουμε τις βάσιμες ερμηνείες από τις αβάσιμες, Τότε θα μπορούμε να αναφερθούμε με σχετική ασφάλεια  στον βαθμό αξιολόγησης της οποιασδήποτε ερμηνευτικής των καρτών Ταρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2007, 11:32:10 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Phoenix69

  • Μηνύματα: 12
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 05, 2007, 07:34:00 »
Ακούγεται αλαζονική πολλές φορές η φράση, "τα δικά μου Ταρώ" και συχνά ο νεόφυτος σαστίζει με την ελευθεριότητα που κάποια στιγμή αντιλαμβάνεται ότι χαρακτηρίζει τον αληθή διδάσκαλο. Η αμηχανία του Νεόφυτου και πολλάκις ο φόβος που τον διακατέχει, τον απομακρύνει ενίοτε από τον αληθή διδάσκαλο και τον οδηγεί δίπλα σε κάποιον με δογματικές αντιλήψεις και με στεγανό δομημένο σύστημα αυστηρής ιεράρχησης. (Θάταν χρήσιμο ο ενασχολούμενος με την επιστήμη της ψυχολογίας να μας ερμηνεύσει την συμπεριφορά αυτή και τους λόγους που κάνουν να νοιώθει ασφαλής ο Νεόφυτος, μέσα σε ένα αυστηρό πλαίσιο ιεράρχησης).

Δεν το βλέπω αλαζονικό για κάποιον να λέει κάτι τέτοιο. Η ανεξαρτησία δεν είναι αλαζονεία. Αλαζονικό θα ήταν να θεωρεί κάποιος τα δικά του ως τα καλύτερα και να προσπαθεί μάλιστα να τα επιβάλει σε άλλους.

Τώρα η άποψη μου είναι ότι σίγουρα η ελευθερία είναι πολύ τρομακτική για τον οποιοδήποτε (έστω και αν οι περισσότεροι φωνάζουν και ματώνουν εις τ'όνομα της, αυτό που κατά βάθος θέλουν είναι απλώς ένα νέο τσοπάνη, που θα τους οδηγήσει σε ένα νέο μαντρί για να ξεφύγουν απλώς απο τη βαρεμάρα του προηγούμενου) και λίγοι είναι που έχουν τη δύναμη και το θάρρος να αποτολμήσουν το άλμα. Οι περισσότεροι αρκούνται με έτοιμη και μασημένη τροφή και δικαίωμα τους φυσικά.

 Ο μαθητής που θα φοβηθεί έναν τέτοιο δάσκαλο με ελεύθερο χαρακτήρα, τότε πολύ απλά δεν είναι συμβατός με αυτόν (και την ελευθερία) και θα αναζητήσει κάποιον του «τύπου» του, τον δογματικό και άκαμπτο. Θα λέγαμε ότι στην τελευταία περίπτωση και δάσκαλος, αλλά και μαθητής they deserve each other.

 Ένα τέτοιο σύστημα αυστηρής ιεραρχίας θα προσελκύσει και τον ανάλογο τύπο ατόμου. Αυτόν που θα θυσίαζε την ελευθερία για χάρην της ασφάλειας.  Ο ελεύθερος χαρακτήρας του δασκάλου λειτουργεί σαν ένας αποτρεπτικός μηχανισμός (υπάρχουν και άλλοι), αυτών που δεν αντέχουν τις τεράστιες ευθύνες που φέρνει η ελευθερία, αλλά και των απλώς περίεργων, οι οποίοι μπαίνοντας σε μια σχολή, αργά ή γρήγορα θα την διαβρώσουν.

Αν ο φιλελεύθερος δάσκαλος το παίξει αυστηρά ιεραρχικός κτλ για να προσελκύσει τον φοβισμένο μαθητή και να τον κάνει να νοιώσει ασφάλεια στα αρχικά στάδια (διότι η ιεραρχικότητα και η προβλεψιμότητα δημιουργούν την ψευδαίσθηση της ασφάλειας) υπάρχει μια πιθανότητα ο μαθητής αυτός να σπάσει στην πορεία, με αποτέλεσμα να χάνουν και οι δύο το χρόνο τους, αλλά και να πάθουν ζημιά (δεν αντέχουν όλοι την ελευθερία ας μη κρυβόμαστε πίσω απ’το δάκτυλο μας).

 Αν μαθητής και δάσκαλος αποτελούν ένα δυναμικό πεδίο συνεχούς αλληλεπίδρασης και ένας απο αυτούς «πέσει», τότε πιθανόν να «πέσει» και ο άλλος. Γι’αυτό χρειάζεται σωστή επιλογή και απο τις δύο πλευρές, αλλά και συνεχής έλεγχος στην πορεία. Δεν είναι όλα για όλους και η φύση αν και σκληρή είναι ο πιο δίκαιος κριτής.

 Είναι θέμα του τι ζητάμε, ποσότητα μαθητών ή ποιότητα; (δυστυχώς αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα) Διότι όπως έγραψα και αλλού ο δάσκαλος δεν αρκεί, ένα τεράστιο μερίδιο ευθύνης πέφτει και πάνω στο μαθητή, ο οποίος πρέπει ευθύς εξ’αρχής να αποδείξει ότι μπορεί να την αντέξει, ειδάλλως να πάει σπίτι του.

 Δεν είναι ο δάσκαλος που θα πρέπει να καλοπιάνει και να εκλιπαρεί τους μαθητές να έρθουν, αλλά το αντίθετο. Είναι φανερό πάντως το τι αποζητούν τα περισσότερα και ιδίως μεγαλύτερα τάγματα του κόσμου, την ποσότητα. Μπάτε σκύλοι αλέστε, γι’αυτό και η σημερινή τους κατάντια.

 Αν κάποιος θέλει να δημιουργήσει ένα Λύκειο θα πρέπει να θέσει τέτοιου είδους ασφαλιστικές δικλείδες, που θα επιτρέπουν την είσοδο σε άτομα που διαθέτουν το ελεύθερο πνεύμα και την αυτοδυναμία ενός λύκου (που ταυτόχρονα όμως μπορεί να λειτουργήσει αρμονικά σε μια αγέλη, όχι κοπάδι) και θα αποτρέπουν την είσοδο προβάτων (γλύφτες, βαθμοθήρες, δουλοπρεπείς επαγγελματίες ακόλουθους κτλ).

 Σε αντίθετη περίπτωση, αυτό που θα έχει θα είναι ακόμη ένα μαντρί δίπλα στα πολλά άλλα που υπάρχουν.

Όπως όμως έχει δείξει η επιστήμη της Ψυχολογίας, τα σύμβολα τα συναντάμε ταξινομημένα σε τρεις γενικές κατηγορίες. Τα κοινά για ολόκληρη την ανθρωπότητα, τα πανανθρώπινα, τα κοινά για μια επιμέρους μεγάλη ομάδα, φυλετικά και εν μέρει "εθνικά" και τέλος τα προσωπικά σύμβολα.

Συμφωνώ με αυτό φίλε Ορφέα, άλλωστε και γι’αυτό υποστηρίζω το να δημιουργήσει ο καθένας τα δικά του. Διότι ταρώ τα οποία σχεδιάστηκαν για παράδειγμα απο κάποιον εσωτεριστή του μεσαίωνα, θα ανταποκρίνονται μεν στα πανανθρώπινα σύμβολα, αλλά θα παραμελούν τα συμβατικά και τα απολύτως προσωπικά σύμβολα.

 Ακόμη και τα ταρώ του γείτονα μου να πάρω θα παραλείψω τα απολύτως προσωπικά σύμβολα, έτσι θα παραμελώ ένα ζωτικής σημασίας παράγοντα. Τα σύμβολα είναι γέφυρες πάνω απο τις οποίες θα ταξιδέψει η συνείδηση για να προσεγγίσει το ασυνείδητο, αλλά και για το ασυνείδητο να προειδοποιήσει το συνειδητό για κάτι που δεν αντιλαμβάνεται άμεσα ( http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,251.0.html ).

 Αν έστω και ένας απο τους τρείς τύπους συμβόλων απουσιάζει, τότε θα χάσουμε ζωτικής σημασίας μηνύματα, με τις ανάλογες συνέπειες.


(Έγινε παρέμβαση στο κείμενο μόνον ως προς τον χωρισμό σε παραγράφους)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2007, 10:59:50 από Avaris »
The Law of the great Id: To trespass all laws.

Let this be my one excuse: I pleasured myself.

pressphoto

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 44
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 28, 2008, 15:22:26 »
εμενα με αντιπροσωπευουν ο τρελλος και η αυτοκρατοιρα.οσο αναφορα την αστρολογια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα αλλα ειμαι ιχθυς με ωροσκοπο υαυρο :D

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 29, 2008, 00:24:48 »
εμενα με αντιπροσωπευουν ο τρελλος και η αυτοκρατοιρα.οσο αναφορα την αστρολογια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα αλλα ειμαι ιχθυς με ωροσκοπο υαυρο :D

    Επειδή η κάρτα του τρελλού τίθεται σε διαφορετικές θέσεις -στην αρχή κατά τον Κρόουλι και άλλους και στο τέλος κατά τους παλαιότερους Καμπαλιστές- με συνέπεια να βρίσκουμε και διαφορετικές ερμηνείες της κάρτας, ποια ερμηνεία και ποιες ιδιότητες είναι αυτές που θεωρείς ότι σε αντιπροσωπεύουν; θάταν πολύ χρήσιμες οι απόψεις σου για την ενδελεχέστερη ανάλυση της κάρτας του τρελλού, η οποία είναι και η χαρακτηριστικότερη ως προς τις αντικρουόμενες ερμηνείες των μελετητών, εκείνων των μελετητών που, επειδή  έχουν απωλέσει τα εσωτερικά κλειδιά, οδηγήθηκαν σε ερμηνευτικές παρανοήσεις.

    Καλωσόρισες (αν και οι ευχές είναι "κατόπιν εορτής") στις συζητήσεις μας. Χαίρομαι που η πρώτη εικόνα σου φανερώνει έναν ένθερμο ζηλωτή της εσωτερική γνώσης, χαίρομαι που γνωρίζουμε έναν ακόμη ειλικρινή συνοδοιπόρο. Καλή συνέχεια....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 29, 2008, 01:04:31 »
Επειδή η κάρτα του τρελλού τίθεται σε διαφορετικές θέσεις -στην αρχή κατά τον Κρόουλι και άλλους και στο τέλος κατά τους παλαιότερους Καμπαλιστές- με συνέπεια να βρίσκουμε και διαφορετικές ερμηνείες της κάρτας,

Εγώ ψηφίζω υπέρ της Κρόουλι.  Είμαι από τους λιγότερο διαβασμένους σε Ταρώ και Καμπάλα.  Είχα την τύχη όμως να έχω βιωματικές εμπειρίες με διαλογισμούς και σύμβολα που συμπεριλαμβάνανε Ταρώ.  Βίωσα λοιπόν το σύμβολο του Τρελού.  Κι επειδή σίγουρα δεν είμαι στο τέλος της διαδρομής, οι παλιότεροι Καμπαλιστές μάλλον έχουν λάθος.

Εκτός αν..........  Στο τέλος του δρόμου καταλήγεις να είσαι πάλι σε μία καινούρια αρχή.  Σε ένα καινούριο κύκλο.  Ε, τόσα πολλά δεν ξέρω.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

pressphoto

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 44
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 29, 2008, 18:08:25 »
Απαντηση στον Ορφεα.ειμαι αυθορμητη,ανοιχτη και δεν προσεχω στους γκρεμους.ομως παντα καταφερνω να τους προσπερναω η αν πεσω να πεσω κατα το ημισυ.θελω να τα μαθω ολα.θελω η ζωη μου καθε μερα ναναι μια καινουργια περιπετεια.δεν θελω ναναι στασιμη.δεν μπορω την στασιμοτητα .με πνιγει.τι λες γιαυτο ορφεα?

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 30, 2008, 01:27:17 »
Επειδή η κάρτα του τρελλού τίθεται σε διαφορετικές θέσεις -στην αρχή κατά τον Κρόουλι και άλλους και στο τέλος κατά τους παλαιότερους Καμπαλιστές- με συνέπεια να βρίσκουμε και διαφορετικές ερμηνείες της κάρτας,

Εγώ ψηφίζω υπέρ της Κρόουλι.  Είμαι από τους λιγότερο διαβασμένους σε Ταρώ και Καμπάλα.  Είχα την τύχη όμως να έχω βιωματικές εμπειρίες με διαλογισμούς και σύμβολα που συμπεριλαμβάνανε Ταρώ.  Βίωσα λοιπόν το σύμβολο του Τρελού.  Κι επειδή σίγουρα δεν είμαι στο τέλος της διαδρομής, οι παλιότεροι Καμπαλιστές μάλλον έχουν λάθος.

Εκτός αν..........  Στο τέλος του δρόμου καταλήγεις να είσαι πάλι σε μία καινούρια αρχή.  Σε ένα καινούριο κύκλο.  Ε, τόσα πολλά δεν ξέρω.


    Φαίνεται ξέχασες ότι η διαδρομή που κάνουμε τώρα στην καμπάλα είναι από το τέλος της γένεσης του κόσμου προς την αρχή. Ο Κρόουλι την έχει ως την ανώτερη κάρτα Ταρώ, στο ανώτερο σημείο, άρα στο τέλος της διαδρομής. Το σφάλμα του βέβαια μέγιστο. Αργότερα παρακάτω θα αναπτύξουμε τα επιχειρήματα.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 30, 2008, 01:30:46 »
Απαντηση στον Ορφεα.ειμαι αυθορμητη,ανοιχτη και δεν προσεχω στους γκρεμους.ομως παντα καταφερνω να τους προσπερναω η αν πεσω να πεσω κατα το ημισυ.θελω να τα μαθω ολα.θελω η ζωη μου καθε μερα ναναι μια καινουργια περιπετεια.δεν θελω ναναι στασιμη.δεν μπορω την στασιμοτητα .με πνιγει.τι λες γιαυτο ορφεα?

     Στην φύση, ότι παραμένει στάσιμο, ότι παγιώνεται, είναι καταδικασμένο να πεθάνει. Ζωντανό παραμένει αυτό που συνεχώς επαναπροσαρμόζεται, αυτό που αλλάζει, μεταστοιχειώνεται και διαρκώς εξελίσσεται.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΣΕΡΑΠΙΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 492
  • Karma: 0
  • FR.M.T.S.G
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 30, 2008, 03:27:32 »
Στα δικά μου ταρώ

Υπάρχει κάποια κάρτα που λείπει από τα κλασσικά Ταρώ, και πως θα την περιγράφατε;

Η Λευκή κάρτα.
Per aspera ad astra

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 30, 2008, 10:23:44 »
Φαίνεται ξέχασες ότι η διαδρομή που κάνουμε τώρα στην καμπάλα είναι από το τέλος της γένεσης του κόσμου προς την αρχή.
Δεν ξέχασα.  Το αγνοώ.  Η παραπάνω φράση με μπερδεύει.  Μπορείς να το εξηγήσεις (σε λιγότερο από μισή σελίδα?).

Γι αυτό ίσως εμένα μου φαίνοντε τελείως αντιφατικές οι παρακάτω προτάσεις:
Ο Κρόουλι την έχει ως την ανώτερη κάρτα Ταρώ, στο ανώτερο σημείο, άρα στο τέλος της διαδρομής.

η κάρτα του τρελλού τίθεται σε διαφορετικές θέσεις -στην αρχή κατά τον Κρόουλι
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 30, 2008, 10:46:53 »
Φαίνεται ξέχασες ότι η διαδρομή που κάνουμε τώρα στην καμπάλα είναι από το τέλος της γένεσης του κόσμου προς την αρχή.
Δεν ξέχασα.  Το αγνοώ.  Η παραπάνω φράση με μπερδεύει.  Μπορείς να το εξηγήσεις (σε λιγότερο από μισή σελίδα?).

Γι αυτό ίσως εμένα μου φαίνοντε τελείως αντιφατικές οι παρακάτω προτάσεις:
Ο Κρόουλι την έχει ως την ανώτερη κάρτα Ταρώ, στο ανώτερο σημείο, άρα στο τέλος της διαδρομής.

η κάρτα του τρελλού τίθεται σε διαφορετικές θέσεις -στην αρχή κατά τον Κρόουλι

    Οι κάρτες Ταρό, χαρακτηρίζονται και από έναν αριθμό, οπότε όποια κάρτα έχει μικρό αύξοντα αριθμό, θεωρείται λογικά ότι βρίσκεται στην αρχή. Οι κάρτες κατανέμονται στο δέντρο της ζωής (Καμπάλα), από πάνω προς τα κάτω, ενώ εμείς το "ταξίδι" μας το ξεκινάμε από κάτω προς τα επάνω, δηλαδή βαδίζουμε τα μονοπάτια-κάρτες Ταρό, από τα μεγαλύτερα νούμερα προς τα μικρότερα.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΤΑΡΩ:Το Ταξίδι του Τρελού
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 30, 2008, 20:25:01 »
       
                   "Π Α Τ Ε Ρ Α .....ΤΗΣ    Ψ Υ Χ Η Σ    ΜΟΥ....""   λ ε ω ,  "Γ Ι Α Τ Ι ,    Π Ε Ρ Ι Β Α Λ Λ Ο Υ Μ Ε    ΜΕ   Τ Ο Σ Η ...
                                          Μ Υ Σ Τ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α .....  Α Υ Τ Α     ΤΑ    Ε Ρ Γ Α Λ Ε Ι Α ...""????

                     ""Γ Ι Α Τ Ι .....  ΟΙ   Α Μ Υ Η Τ Ο Ι ,  ΔΕΝ   Π Ρ Ε Π Ε Ι    ΝΑ   Μ Π Ο Ρ Ο Υ Ν    ΝΑ   ΤΑ   Π Λ Η Σ Ι Α Ζ Ο Υ Ν ...""!!!
                       ""Π Ρ Ε Π Ε Ι ....ΝΑ   ΤΑ   Φ Υ Λ Α Σ Σ Ο Υ Μ Ε ....Π Ι Σ Ω    ΑΠΟ   "Σ Υ Μ Π Α Γ Ε Ι Σ .... Π Ε Τ Ρ Ι Ν Ο Υ Σ ...
                                             Τ Ο Ι Χ Ο Υ Σ "".....   Π Ο Λ Υ     Κ Α Λ Α    " Μ Ο Ν Ω Μ Ε Ν Α "....""

                        ""Η   Ε Ν Ε Ρ Γ Ε Ι Α     ΤΗΣ    Ζ Ω Η Σ ....Κ Α Θ Ε Α Υ Τ Η....Ω Σ    Ι Δ Ε Α ....  Ε Ι Σ Χ Ω Ρ Ο Υ Σ Α    ΣΤΟ 
                                                                          Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Τ Ο ....
                                                                             Μ Π Ο Ρ Ε Ι ....
                          Ν Α    Π Ρ Ο Κ Α Λ Ε Σ Ε Ι ....   ΤΟΝ    " Θ Α Ν Α Τ Ο "...     Ο Τ Α Ν       " Κ Τ Υ Π Η Σ Ε Ι "...... Ε Κ Ε Ι Ν Ο Ν/Η
                   
                          ΠΟΥ   ΔΕΝ     Δ Ι Α Θ Ε Τ Ε Ι     ΤΗΝ    Α Π Α Ρ Α Ι Τ Η Τ Η ....."Δ Υ Ν Α Μ Η ....  Α Ν Τ Ι Σ Τ Α Σ Η Σ ..."  ""!!!

                               "  Η     Σ Κ Ε Ψ Η   ΤΟΥ /ΤΗΣ.....   Α Π Ο -  Υ Λ Ω Ν Ε Τ Α Ι ....   Δ Ι Α Λ Υ Ε Τ Α Ι ....""

                          "  Γ Ι '   Α Υ Τ Ο ...    ΟΙ   Μ Υ Σ Τ Ε Σ ....Κ Ρ Α Τ Ο Υ Ν     ΤΗΝ   Ε Π Ι Σ Τ Η Μ Η   ΤΟΥΣ....   Κ Ρ Υ Φ Η ...
                                                     ΜΕ    Τ Ο Σ Η     Θ Ε Ρ Μ Η ....ΑΠΟ    ΤΟΥΣ    Α Μ Υ Η Τ Ο Υ Σ ...""!!!

           " Ε Ι Ν Α Ι ....  ΚΑΙ   ΕΝΑΣ   ΑΛΛΟΣ   Λ Ο Γ Ο Σ ....ΟΜΩΣ   ΠΟΛΥ   ΠΙΟ    Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Σ .....Α Υ Τ Ο Σ ...ΤΟΥ
                                            Π Ρ Ω Τ Ο Γ Ο Ν Ο Υ ....ΚΑΙ     Ε Γ Ω Ι Σ Τ Ι Κ Ο Υ ....  Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο Υ ...""

                              "ΕΑΝ    ΕΝΑΣ   ΤΕΤΟΙΟΣ   Μ Υ Σ Τ Η Σ ....  Α Π Ο Κ Τ Η Σ Ε Ι ....  Α Υ Τ Η ,    Δ Ι Α Θ Ε Τ Ο Ν Τ Α Σ    ΤΗΝ
                  Α Π Α Ρ Α Ι Τ Η Τ Η .....Α Ν Τ Ι Σ Τ Α Σ Η ....ΣΕ    Μ Ε Γ Ε Ν Θ Υ Μ Ε Ν Η      Μ Ο Ρ Φ Η ....Τ Ο Τ Ε ...ΘΑ   Μ Ε Τ Α Δ Ω Σ Ε Ι
                                ΤΙΣ    Δ Ι Κ Ε Σ    ΤΟΥ     Α Ρ Ν Η Τ Ι Κ Ε Σ ...   Α Κ Τ Ι Ν Ο Β Ο Λ Ι Ε Σ ...
                                                                    Π Ρ Ο Κ Α Λ Ω Ν Τ Α Σ ....
                                       Α Ρ Ρ Ω Σ Τ Ι Ε Σ .....Ε Π Ι Δ Η Μ Ι Ε Σ .....   Σ Ε Ι Σ Μ Ο Υ Σ ...ΚΑΙ    Α Κ Ο Μ Α
                                                          Μ Ε Γ Α Λ Υ Τ Ε Ρ Ε Σ .....   Κ Α Τ Α Σ Τ Ρ Ο Φ Ε Σ ...
                                                                            Ο Π Ω Σ ....   Κ Α Ν Ο Υ Ν ....
                                                             Α Υ Τ Ο Ι ....    ΟΙ    Χ Ε Ι Ρ Ι Σ Τ Ε Σ ....ΤΗΣ
                                                                  Μ Α Υ Ρ Η Σ ....   Μ Α Γ Ε Ι Α Σ ....""!!!!

                                                                                                                           Κ Α Τ Α Λ Α Β Α Ι Ν Ω .......