Αποστολέας Θέμα: Ερωτική Αλχημεία  (Αναγνώστηκε 77392 φορές)

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 26, 2007, 19:08:35 »
Παράθεση
Από την αρχή αυτό ήτανε το θέμα:

Η αθανασία ..οχι ο θάνατος...


...κι επειδή περνάω εποχή γείωσης, δεν πιστεύω επ' ουδενί οτι είναι εφικτή η σωματική αθανασία με κανένα τρόπο και φυσικά ουτε με την ερωτική αλχημεία. Θεωρώ οτι το μόνο που θα κατορθώσει  οποιοσδήποτε ασχοληθεί με αυτή την '''ασκηση'' , θα είναι να χάσει το έτερον ήμισυ απο κάνεναν πιο ''γήινο'' και να βρεθεί σε μια κατάσταση εκνευρισμού και παραίσθησης.
Απλώς μια γυναικεία άποψη...

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 26, 2007, 19:56:59 »
Παράθεση
Από την αρχή αυτό ήτανε το θέμα:

Η αθανασία ..οχι ο θάνατος...


...κι επειδή περνάω εποχή γείωσης, δεν πιστεύω επ' ουδενί οτι είναι εφικτή η σωματική αθανασία με κανένα τρόπο και φυσικά ουτε με την ερωτική αλχημεία. Θεωρώ οτι το μόνο που θα κατορθώσει  οποιοσδήποτε ασχοληθεί με αυτή την '''ασκηση'' , θα είναι να χάσει το έτερον ήμισυ απο κάνεναν πιο ''γήινο'' και να βρεθεί σε μια κατάσταση εκνευρισμού και παραίσθησης.
Απλώς μια γυναικεία άποψη...


Πάντως για το θέμα της αθανασίας ή καλύτερα της αειβιότητας -άσχετα με ότι γράφω- οι εφημερίδες και τα περιοδικά βοούν... Να ξέρεις όμως οτι η ερωτική αλχημεία δεν σε φέρνει σε μια κατάσταση εκνευρισμού και παραίσθησης, όπως γράφεις αλλά αντίθετα μπορώ νασ ου πω, πως σε εξυψώνει, χαλαρώνει και σε αναβιβάζει... και φυσικά δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις κατα γράμμα το τυπικό. Ο αυτοσχεδιασμός είναι και αυτός ενδεδειγμένος πολλές φορές.
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 26, 2007, 20:16:30 »
Παράθεση
Πάντως για το θέμα της αθανασίας ή καλύτερα της αειβιότητας -άσχετα με ότι γράφω- οι εφημερίδες και τα περιοδικά βοούν

Αδελφέ μου, για τα υπόλοιπα ίσως να εχεις  κάποιο δίκιο αν και δεν μου ταιριάζουν ...
αλλά σε αυτό...

Εχω διαβάσει αρκετα αμφίβολα και ευτράπελα στα περιοδικά που κινούνται στο χώρο του εσωτερισμού...εσυ όμως γνώρισες ποτέ, ένα αθάνατο? Είδες, εχεις αποδείξεις ?
Γιατί τώρα μιλάμε για την ύλη και εκεί χρειαζόμαστε επιστημονική και αναμφισβήτητη απάντηση ...

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 27, 2007, 17:25:19 »
Παράθεση
Πάντως για το θέμα της αθανασίας ή καλύτερα της αειβιότητας -άσχετα με ότι γράφω- οι εφημερίδες και τα περιοδικά βοούν

Αδελφέ μου, για τα υπόλοιπα ίσως να εχεις  κάποιο δίκιο αν και δεν μου ταιριάζουν ...
αλλά σε αυτό...

Εχω διαβάσει αρκετα αμφίβολα και ευτράπελα στα περιοδικά που κινούνται στο χώρο του εσωτερισμού...εσυ όμως γνώρισες ποτέ, ένα αθάνατο? Είδες, εχεις αποδείξεις ?
Γιατί τώρα μιλάμε για την ύλη και εκεί χρειαζόμαστε επιστημονική και αναμφισβήτητη απάντηση ...
Δεν μιλώ για περιοδικά του χώρου του εσωτερισμού, μιλάω για επιστημονικά ενθετα εφημερίδων και περιοδικά που δεν εχουν σχέση με τον εσωτερισμό, εχω, εξάλλου ενα ολόκληρο αρχείο.
Είναι δυνατόν -εκτός και αν ο ίδιος το θελήσει- να πει κάποιος-α ότι είναι αθάνατος-η; Αν παρ΄ ελπίδα το κάνει γνωστό θα τον κάνουν πειραματόζωο...
Όχι δεν έχω συναντήσει κάποιον αθάνατο, πλην μιας μαρτυρίας που είχα.
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 27, 2007, 21:20:12 »
Πριν απο λίγο άκουσα στις ειδήσεις οτι οι επιστήμονες έχουν αρχίσει να προσδιορίζον εστω και πειραματικά κάποια απο τα γονίδια που συντελούν στο γήρας καθώς και κάποια που είναι υπεύθυνα για πολλές περιγεννητικές παθήσεις.
Αυτό στο απώτερο μέλλον θα μπορεί ισως να μεταφραστεί σαν επιμήκυνση και καλυτέρευση της επιβίωσης. :)

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 28, 2007, 12:56:04 »
Πριν απο λίγο άκουσα στις ειδήσεις οτι οι επιστήμονες έχουν αρχίσει να προσδιορίζον εστω και πειραματικά κάποια απο τα γονίδια που συντελούν στο γήρας καθώς και κάποια που είναι υπεύθυνα για πολλές περιγεννητικές παθήσεις.
Αυτό στο απώτερο μέλλον θα μπορεί ισως να μεταφραστεί σαν επιμήκυνση και καλυτέρευση της επιβίωσης. :)
Και όχι μόνο
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 28, 2007, 18:37:50 »
Παράθεση
Πάντως για το θέμα της αθανασίας ή καλύτερα της αειβιότητας -άσχετα με ότι γράφω- οι εφημερίδες και τα περιοδικά βοούν

Αδελφέ μου, για τα υπόλοιπα ίσως να εχεις  κάποιο δίκιο αν και δεν μου ταιριάζουν ...
αλλά σε αυτό...

Εχω διαβάσει αρκετα αμφίβολα και ευτράπελα στα περιοδικά που κινούνται στο χώρο του εσωτερισμού...εσυ όμως γνώρισες ποτέ, ένα αθάνατο? Είδες, εχεις αποδείξεις ?
Γιατί τώρα μιλάμε για την ύλη και εκεί χρειαζόμαστε επιστημονική και αναμφισβήτητη απάντηση ...
Δεν μιλώ για περιοδικά του χώρου του εσωτερισμού, μιλάω για επιστημονικά ενθετα εφημερίδων και περιοδικά που δεν εχουν σχέση με τον εσωτερισμό, εχω, εξάλλου ενα ολόκληρο αρχείο.

Είναι δυνατόν -εκτός και αν ο ίδιος το θελήσει- να πει κάποιος-α ότι είναι αθάνατος-η; Αν παρ΄ ελπίδα το κάνει γνωστό θα τον κάνουν πειραματόζωο...

Όχι δεν έχω συναντήσει κάποιον αθάνατο, πλην μιας μαρτυρίας που είχα.

Συνειρμικά θυμήθηκα το "γυμνασιακών χρόνων" ανέκδοτο:

<<  - Έχετε δει Ροζ ελέφαντες να κρύβονται πίσω από παπαρούνα ;
      - Ε, όχι βέβαια !!!
      - Είδατε πόσο καλά κρύβονται ; >>
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Re: Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 28, 2007, 21:21:59 »
Παράθεση
Πάντως για το θέμα της αθανασίας ή καλύτερα της αειβιότητας -άσχετα με ότι γράφω- οι εφημερίδες και τα περιοδικά βοούν

Αδελφέ μου, για τα υπόλοιπα ίσως να εχεις  κάποιο δίκιο αν και δεν μου ταιριάζουν ...
αλλά σε αυτό...

Εχω διαβάσει αρκετα αμφίβολα και ευτράπελα στα περιοδικά που κινούνται στο χώρο του εσωτερισμού...εσυ όμως γνώρισες ποτέ, ένα αθάνατο? Είδες, εχεις αποδείξεις ?
Γιατί τώρα μιλάμε για την ύλη και εκεί χρειαζόμαστε επιστημονική και αναμφισβήτητη απάντηση ...
Δεν μιλώ για περιοδικά του χώρου του εσωτερισμού, μιλάω για επιστημονικά ενθετα εφημερίδων και περιοδικά που δεν εχουν σχέση με τον εσωτερισμό, εχω, εξάλλου ενα ολόκληρο αρχείο.

Είναι δυνατόν -εκτός και αν ο ίδιος το θελήσει- να πει κάποιος-α ότι είναι αθάνατος-η; Αν παρ΄ ελπίδα το κάνει γνωστό θα τον κάνουν πειραματόζωο...

Όχι δεν έχω συναντήσει κάποιον αθάνατο, πλην μιας μαρτυρίας που είχα.

Συνειρμικά θυμήθηκα το "γυμνασιακών χρόνων" ανέκδοτο:

<<  - Έχετε δει Ροζ ελέφαντες να κρύβονται πίσω από παπαρούνα ;
      - Ε, όχι βέβαια !!!
      - Είδατε πόσο καλά κρύβονται ; >>

Υπάρχουν σήμερα αθάνατοι;
Σ΄ αυτή την εκδοχή απαντώ πως είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν, αφού τα αρχαία κείμενα μιλούν για την ύπαρξή τους και μάλιστα στον Ησίοδο διαβάζουμε: «Γιατί τρεις φορές δέκα χιλιάδες πάνω στην πολύβλαστη τη γη είναι οι αθάνατοι απ΄ τον Δία των θνητών ανθρώπων φύλακες. Αυτοί αγρυπνούνε πάνω από τις δίκες κι΄ από τα΄ άθλια έργα, αόρατοι, παντού τον κόσμο τριγυρνώντας…»,  (Ησίοδ. «Έργα και Ημέρες»,στιχ.252-255).
 Έτσι λοιπόν σε αυτό το απόσπασμα φαίνεται ολοκάθαρα ότι τριάντα χιλιάδες (30000!!) άνθρωποι είχαν κερδίσει την σωματική αθανασία στην προϊστορία. Ο Ησίοδος αναφέρει ότι ήταν φύλακες και σταλμένοι από τον ίδιο τον Δία για να προΐστανται και να προστατεύουν τους θνητούς, πράγμα απίθανο, γιατί  είναι βέβαιο ότι είναι γραμμένο στο πνεύμα της εποχής που ζούσε ο Ησίοδος. Η νέα θρησκεία των Ολύμπιων είχε εξαπλωθεί και το ιερατείο της που ήταν πανίσχυρο και τιμωρούσε ανελέητα όποιον έγραφε ή έλεγε ή διασάλευε την νέα τάξη που είχαν επιβάλει οι θεοί του Ολύμπου. Τι άλλο θα μπορούσε  να γράψει εκτός από το να εξυμνήσει την νέα τάξη πραγμάτων και να αναφέρει ότι οι αθάνατοι αυτοί ήταν δημιουργήματα του Δία; Φυσικά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την ύπαρξη αθανάτων την σημερινή εποχή που σίγουρα θα ζούνε πίσω από ένα μανδύα άκρας μυστικότητας. Η άποψη ενός γερουσιαστή των ΗΠΑ είναι αρκετά ενδιαφέρουσα επάνω στα προηγούμενα γιατί: «Ο καθηγητής Ρολφ Μίλνε Φάρλει, γερουσιαστής των ΗΠΑ και καθηγητής της μοντέρνας φυσικής στη Στρατιωτική σχολή του Γουέστ Πόιντ…Ο Φάρλει, φανταζόταν μια μυστική εταιρεία αθανάτων, ή σχεδόν αθανάτων, που θα υπήρχε εδώ και αιώνες από κοινή παραδοχή. Μια μυστική εταιρεία που δεν θα ασχολιόταν με την πολιτική, δε θα ανακατευόταν με τις κοινές υποθέσεις των ανθρώπων και φυσικά θα περνούσε απαρατήρητη…», («Η αυγή των Μάγων», Πάουελς-Μπερζιέ).
 
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 28, 2007, 22:59:24 »
Ναι όμως αγαπητέ, γιατί από τη μία αποδέχεσαι πως ήταν αδύνατο να κυριολεκτέι ο Ησίοδος όταν αναφέρει πως αυτοί οι "αθάνατοι" εστάλησαν από τον Δία για να προστατεύουν τους ανθρώπους, ενώ από την άλλη δέχεσαι κυριολεκτικά πως το 30000 έχει τη γνωστή ερμηνεία; Η αρχαία Ελληνική γραμματεία βρίθει συμβολισμών και κρυμμένων μηνυμάτων, γιατί όχι κι εδώ;
...spes mea in mentem est...

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 29, 2007, 08:54:36 »
Ναι όμως αγαπητέ, γιατί από τη μία αποδέχεσαι πως ήταν αδύνατο να κυριολεκτέι ο Ησίοδος όταν αναφέρει πως αυτοί οι "αθάνατοι" εστάλησαν από τον Δία για να προστατεύουν τους ανθρώπους, ενώ από την άλλη δέχεσαι κυριολεκτικά πως το 30000 έχει τη γνωστή ερμηνεία; Η αρχαία Ελληνική γραμματεία βρίθει συμβολισμών και κρυμμένων μηνυμάτων, γιατί όχι κι εδώ;
Κατά την ταπεινή μου γνώμη η Ελληνική Παράδοση κυριολεκτεί σε οτι γράφει.
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 29, 2007, 15:46:13 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Με αυτή την οπτική, η Ελληνική μυθολογία θα ήταν όντως αυτό που θέλουν να την παρουσιάζουν, ένα παραμυθάκι για να κοιμηθούν τα μικρά παιδιά. Αλήθεια, αφού το παρα-μύθι συνιστά κάτι το πλασματικό, το φανταστικό, τότε τι συνιστά ο μύθος; ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2007, 15:48:27 από Anon »
...spes mea in mentem est...

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 29, 2007, 16:04:00 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Με αυτή την οπτική, η Ελληνική μυθολογία θα ήταν όντως αυτό που θέλουν να την παρουσιάζουν, ένα παραμυθάκι για να κοιμηθούν τα μικρά παιδιά. Αλήθεια, αφού το παρα-μύθι συνιστά κάτι το πλασματικό, το φανταστικό, τότε τι συνιστά ο μύθος; ;)
[/quote
Ο Μπράτισλαβ Μαλινόβσκι στο βιβλίο του, «Ο μύθος στην πρωτόγονη ψυχολογία», αναφέρει ότι, «ο μύθος σε μια πρωτόγονη κοινωνία δηλαδή στην αρχική ζωντανή του μορφή δεν είναι απλά ένα παραμύθι που διηγείται κάποιος αλλά μια πραγματικότητα που κάποιος τη ζει από την φύση του, ο μύθος δεν είναι μία επινόηση σαν αυτές που διαβάζουμε στα μυθιστορήματα μας σήμερα αλλά μια ζωντανή πραγματικότητα που πιστεύουμε ότι συνέβη σε αρχέγονους καιρούς και ότι από τότε πάντα επηρέαζε και επηρεάζει τον κόσμο και την μοίρα των ανθρώπων. Αυτές οι ιστορίες δεν διατηρούνται ζωντανές από ματαιόδοξη περιέργεια ούτε σαν παραμύθια που επινοήθηκαν ούτε πάλι και σαν παραμύθια που είναι αληθινά για τους ντόπιους αντίθετα πρόκειται για την κατάφαση μιας πρωτότυπης μεγαλύτερης και πιο σπουδαίας πραγματικότητας που κυβερνάει την παρούσα ζωή τη μοίρα και το έργο της ανθρωπότητας και που η γνώση της δίνει από τη μια μεριά κίνητρα στον άνθρωπο για τελετουργικές και ηθικές πράξεις και από την άλλη οδηγίες για την επιτέλεσή τους…»
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 29, 2007, 17:42:36 »
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Φυσικά, προ αρχαιοτάτων ετών οι πρόγονοί μας είχαν δώσει τη σαφή ερμηνεία του μύθου, ο Μαλινόβσκι απλώς μας το ξαναθυμίζει.

Εκεί που θέλω να δοθεί προσοχή είναι στο ότι τα γραφόμενα στα αρχαία Ελληνικά κείμενα ΔΕΝ μπορούμε να τα δεχτούμε ως αληθινά με μια άμεση μετατροπή του συμβάντος στην πραγματικότητα. Υπάρχουν πολλές μεταφορές, κωδικοποιημένα μηνύματα κλπ και σίγουρα η "ελεύθερη μετάφραση" αυτών των κειμένων θα μας οδηγούσε μακριά από το τι πραγματικά αντιπροσωπεύουν.

Έτσι, ας μην παίρνουμε κυριολεκτικά τους αριθμούς γιατί και σε άλλα κείμενα όπου έχουν χρησιμοποιηθεί σε ηλικίες βλέπουμε ανθρώπους να ζουν 969, 640, 830 κλπ έτη :o
...spes mea in mentem est...

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 29, 2007, 18:04:40 »
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Φυσικά, προ αρχαιοτάτων ετών οι πρόγονοί μας είχαν δώσει τη σαφή ερμηνεία του μύθου, ο Μαλινόβσκι απλώς μας το ξαναθυμίζει.

Εκεί που θέλω να δοθεί προσοχή είναι στο ότι τα γραφόμενα στα αρχαία Ελληνικά κείμενα ΔΕΝ μπορούμε να τα δεχτούμε ως αληθινά με μια άμεση μετατροπή του συμβάντος στην πραγματικότητα. Υπάρχουν πολλές μεταφορές, κωδικοποιημένα μηνύματα κλπ και σίγουρα η "ελεύθερη μετάφραση" αυτών των κειμένων θα μας οδηγούσε μακριά από το τι πραγματικά αντιπροσωπεύουν.

Έτσι, ας μην παίρνουμε κυριολεκτικά τους αριθμούς γιατί και σε άλλα κείμενα όπου έχουν χρησιμοποιηθεί σε ηλικίες βλέπουμε ανθρώπους να ζουν 969, 640, 830 κλπ έτη :o
Yπάρχουν σημεία, παραπομπές αλλά και ολόκληρα κεφάλαια που δεν μπορούμε να τα αγνοήσουμε, παρά μόνο να τα δεχθούμε ως αληθινά και φυσικά (φαίνονται πως), είναι αληθινά...
Αυτά που φαίνονται και είναι δυσνόητα δεν είναι παρά 'έξωθεν επεμβάσεις' (απο διάφορα κέντρα), στα κείμενα για να 'θολώσουν τα νερά'... γιατί απλά κάποιοι δεν αντέχουν την αλήθεια που μας οδηγεί η ανάγνωση των αρχαίων κειμένων.
Πιστεύω πως είναι εύκολος ο αποσυμβολισμός (πολλών κειμένων).
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 30, 2007, 12:40:37 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Με αυτή την οπτική, η Ελληνική μυθολογία θα ήταν όντως αυτό που θέλουν να την παρουσιάζουν, ένα παραμυθάκι για να κοιμηθούν τα μικρά παιδιά. Αλήθεια, αφού το παρα-μύθι συνιστά κάτι το πλασματικό, το φανταστικό, τότε τι συνιστά ο μύθος; ;)
Ο Μπράτισλαβ Μαλινόβσκι στο βιβλίο του, «Ο μύθος στην πρωτόγονη ψυχολογία», αναφέρει ότι, «ο μύθος σε μια πρωτόγονη κοινωνία δηλαδή στην αρχική ζωντανή του μορφή δεν είναι απλά ένα παραμύθι που διηγείται κάποιος αλλά μια πραγματικότητα που κάποιος τη ζει από την φύση του, ο μύθος δεν είναι μία επινόηση σαν αυτές που διαβάζουμε στα μυθιστορήματα μας σήμερα αλλά μια ζωντανή πραγματικότητα που πιστεύουμε ότι συνέβη σε αρχέγονους καιρούς και ότι από τότε πάντα επηρέαζε και επηρεάζει τον κόσμο και την μοίρα των ανθρώπων. Αυτές οι ιστορίες δεν διατηρούνται ζωντανές από ματαιόδοξη περιέργεια ούτε σαν παραμύθια που επινοήθηκαν ούτε πάλι και σαν παραμύθια που είναι αληθινά για τους ντόπιους αντίθετα πρόκειται για την κατάφαση μιας πρωτότυπης μεγαλύτερης και πιο σπουδαίας πραγματικότητας που κυβερνάει την παρούσα ζωή τη μοίρα και το έργο της ανθρωπότητας και που η γνώση της δίνει από τη μια μεριά κίνητρα στον άνθρωπο για τελετουργικές και ηθικές πράξεις και από την άλλη οδηγίες για την επιτέλεσή τους…»


<<Ο Μαλινόβσκι, μέσα από την εμπειρία του, αρνείται δύο πράγματα. Αρχικά το συμβολικό και στη συνέχεια το αιτιολογικό.
Η άρνηση του συμβολικού χαρακτήρα απορρέει από την παρατήρηση πως ο μύθος εκφράζει με έναν προτώτυπο τρόπο, για όσους διατηρούν την παράδοση, αυτό ακριβώς που διηγείται, δηλαδή κάτι που συνέβη σε αρχέγονα χρόνια.

Ο Μαλινόβσκι ούτε καν εξετάζει την πιθανότητα να εκφράζει το συμβάν με την σειρά του κάτι πιο παγκόσμιο, κάποιο από τα περιεχόμενα του κόσμου που αποδίδεται πιστά με μυθολογικό σχήμα. Για το συγκεκριμένο θέμα τα πορίσματά του δεν είναι ούτε αρνητικά, ούτε θετικά. Έτσι, στρέφεται ακόμη περισσότερο ενάντια στην αιτιολογική. Λέει πως ο μύθος δεν είναι μια ερμηνεία που χρησιμοποιείται για να ικανοποιήσει την επιστημονική περιέργεια, αλλά η αφύπνηση μιας πρωτόγονης πραγματικότητας σε διηγηματική μορφή>>.
("Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ" C.G. JUNG - C. KERENYI)
Το απόσπασμα είναι γραμμένο από τον Κερένυι, ως σχόλιο στο απόσπασμα του Μαλινόβσκι.

Η πρωτόγονη πραγματικότητα που αναφέρεται ο Κερένυι και σχολιάζει στη συνέχεια του παραπάνω συγγράμματος,
δεν έχει να κάνει με μια ιστορική πραγματικότητα εξωτερικών συμβάντων. Ουδόλως αναφέρεται σε γεγονότα και δράσεις που έλαβαν ποτέ χώρα σε κάποια χωρική και χρονική στιγμή της ιστορίας.

Παρόλα αυτά, δεν παύει όμως να είναι πραγματικότητα και να εκφράζει αληθή γεγονότα και δράσεις, γεγονότα και δράσεις όμως που είναι εσωτερικά βιώματα της πρωτόγονης ψυχής και αναφέρονται σε αρχετυπικές αρχές, μορφές και καταστάσεις.

<<Για τους περισσότερους φιλοσόφους>>, γράφει ο Κερένυι, << "οι αρχές" ήταν το νερό, η φωτιά, το άπειρον κλπ, όχι απλές αιτίες, αλλά πρωταρχικά συστατικά χωρίς ηλικία που ποτέ δεν μπορούν να ξεπεραστούν και αιώνια παραάγουν τα πάντα.
Το ίδιο συμβαίνει με τα γεγονότα της μυθολογίας. Σχηματίζουν την βάση ή το θεμέλιο του κόσμου, αφού τα πάντα στηρίζονται πάνω τους.
Είναι "αι αρχαί" από όπου πηγάζει και επιστρέφει κάθε τι το ατομικό και ξεχωριστό, ενώ αυτές παραμένουν αιώνια νέες, ανεξάντλητες, αδιαπέραστες σε μια αχρονική πρωταρχικότητα, σε ένα παρελθόν που παραμένει άφθαρτο εξαιτίας των ακατάπαυστα επαναλαμβανόμενων αναγεννήσεών του>>.

<<Ο κάθε αφηγητής, ο αναπαριστών και ο μετέχων σε μια αφήγηση ή και αναπαράσταση του μύθου, ουσιαστικά ανιχνεύει τον δρόμο πίσω στις αρχέγονες εποχές. Η μυθολογία του παρέχει ένα θεμέλιο, μια βάση και ξαφνικά, χωρίς καμιά παρέμβαση εκ μέρους του, χωρίς καμιά επίπονη έρευνα ή προσπάθεια, ανακαλύπτει τον εαυτό του στην αρχετυπικότητα που τον ενδιαφέρει, ανάμεσα στις αρχές για τις οποίες μιλάει.

Τι είναι όμως οι αρχές που μέσα τους μπορεί κανείς να ανακαλύψει πραγματικά τον εαυτό του; Σε ποιές από αυτές μπορεί να "καταδυθεί";  Οι αρχές είναι τόσες πολλές όσες και τα στοιχεία που συνθέτουν τον κόσμο ενός ανθρώπου -καθώς και τον ίδιο τον άνθρωπο. Ο τελευταίος έχει τις δικές του αρχές, τις αρχές της οργανικής του ύπαρξης, από τις οποίες συνέχεια αναδημιουργείται...>>, παραθέτει πάλι ο Κερένυι στο παραπάνω βιβλίο...

Το λυπηρό είναι ότι η προσπάθεια νοητικής προσέγγισης του μύθου ως πληροφορία, είτε επινοημένη είτε ιστορική, απομακρύνει τον ατυχή μελετητή από την ουσία και αποστολή του μύθου, που είναι να τον οδηγήσει αβίαστα και χωρίς κόπο στην εσωτερική αρχετυπικότητα του εαυτού του.
Έτσι, χάνει ο δυστυχής την ευκαιρία να βιώσει μια μύηση και στερείται δυστυχώς της ευκαιρίας να πάει ένα βηματάκι μπροστά στο ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ.

Η εξωτερική ερμηνεία του μύθου, επειδή πάντα ο κάθε μύθος αναδύει τεράστια δυναμικά ενεργειών, κεντρίζει αφάνταστα την φαντασία του ερμηνευτή και τον κατευθύνει σιγά σιγά σε χιμαιρικές δοξασίες, οδηγώντας τον τελικά στην ουτοπική και ανεδαφική πλάνη.

Αυτοί οι δυστυχείς συνάνθρωποί μας,
ΚΑΙ την μύηση στερούνται
ΚΑΙ στην πλάνη παγιδεύονται.

Και είναι τόσο μεγάλη  η μαγεία της πλάνης και η γοητεία της ουτοπίας, που ο παγιδευμένος από αυτές τις επικίνδυνες σειρήνες, αρνείται πεισματικά και με τεράστια επιμονή να δεχθεί να εξετάσει και την πιθανότητα ότι ίσως κάπου να σφάλλει ...

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2007, 12:42:57 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/