Αποστολέας Θέμα: Ερωτική Αλχημεία  (Αναγνώστηκε 77382 φορές)

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 18, 2007, 14:36:47 »
Προσωπικά πιστεύω πως αυτούς που ονομάζουμε συμπαντικούς νόμους δεν είναι παρά φαινόμενα... και συνήθειες όπως πχ ο θάνατος ή προγράματα όπως πχ οι ασθένειες.
Όπως υπάρχει εξωτερική και εσωτερική αλχημεία έτσι υπάρχει η σωματική αθανασία αλλά και ψυχική αθανασία (θέμα που θα θέσω σε μια επόμενη συζήτηση).΄
Στους πρωτοχριστιανικούς αιώνες υπήρχε μια τεχνική που ονομαζόταν "Πύκνωση της Ψυχής" και οι ασκούμενοι με αυτή τη μέθοδο κατάφερναν να πυκνώσουν τόσο την ψυχή τους, που την έκαναν αθάνατη και έτσι συνέχιζαν να υπάρχουν μετά θάνατο με ή χωρίς σώμα... 
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 18, 2007, 14:58:35 »
Προσωπικά πιστεύω πως αυτούς που ονομάζουμε συμπαντικούς νόμους δεν είναι παρά φαινόμενα... και συνήθειες όπως πχ ο θάνατος ή προγράματα όπως πχ οι ασθένειες.
Δηλαδή?
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 18, 2007, 18:32:44 »
Είναι μεγάλο το θέμα αυτό, γιατί μάθαμε όλοι μας οτι το σύμπαν το κυβερνούν οι νόμοι του... οι άνθρωποι δεν θα είναι ποτε ευτυχισμένοι, πραγματικά ελεύθεροι και αν θες και συνετοί όσο θα είναι αναγκασμένοι να βλέπουν να χάνεται η νεότητά τους, η δύναμή τους και να βουλιάζουν στην αθλιότητα των γηρατειών και να περιμένουν τον θάνατο.
Πως μπορούμε να τα καταφέρουμε; Η σωματική αθανασία δεν είναι κάποιο τελικό αποτέλεσμα που θα κερδίσουμε μετά από κάποια άσκηση ή το άγγιγμα κάποιου δασκάλου της αθανασίας, είναι ένας καθημερινός δύσκολος τρόπος ζωής που περιλαμβάνει ασκήσεις, ριζική αλλαγή τρόπου ζωής και το κυριότερο αλλαγή της ανθρώπινης νοοτροπίας που έχουμε κληρονομήσει τα τελευταία 12000, με 10000 χρόνια.
«Θεωρητικά είμαστε το μόνο είδος που μπορεί να επηρεάσει συνειδητά τους μηχανισμούς γήρανσης. Έχουμε φτάσει σ’ ένα στάδιο της εξέλιξής μας όπου πρέπει να είμαστε τολμηροί ώστε να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τη σωματική μας αθανασία πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να μπει στη λίστα των επιλογών μας…», Deepak Chopra M.D.
Πάντως υπάρχει ο πρακτικός τρόπος που ονομάζεται Αναπρογραματισμός του DNA (και αυτό θα ήθελα να το παρουσιάσω στο μέλλον), και φυσικά είναι μια νοητική άσκηση που μπορούμε να την εφαρμόσουμε και πιθανότατα να έχουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε.
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 18, 2007, 23:58:37 »
Οι απόψεις σου παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ας μην ξεχνάμε όμως  πως στην εποχή που ζούσε ο κόμης, το DNA δεν είχε ακόμα ανακαλυφθεί. Αν λοιπόν υπήρχε ένας τρόπος για την επίτευξη της αθανασίας και δεν σχετιζόταν με τη φιλοσοφική λίθο ή με την ερωτική αλχημεία, τότε το DNA ίσως να ήταν μία λύση αλλά σίγουρα ήταν εκτός εποχής.

Με μια γενικότερη οπτική περί του θέματος, έχω να πω ότι το ζήτημα του θανάτου περισσότερο με απασχολεί ως προς το μετά, παρά ως προς το να τον αποφύγω. Είναι καθαρά εγκεφαλικό θέμα. Είναι θέμα προσωπικής προσέγγισης.

Αν θέλεις φίλε μου, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τα πραγματικά οφέλη που μπορεί να αποκομίσεις αν πετύχεις τη σωματική αθανασία;
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 19, 2007, 00:23:56 »
οι άνθρωποι δεν θα είναι ποτε ευτυχισμένοι, πραγματικά ελεύθεροι και αν θες και συνετοί όσο θα είναι αναγκασμένοι να βλέπουν να χάνεται η νεότητά τους, η δύναμή τους και να βουλιάζουν στην αθλιότητα των γηρατειών και να περιμένουν τον θάνατο.
Γιατί?
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 19, 2007, 12:07:22 »
Παράθεση
... οι άνθρωποι δεν θα είναι ποτε ευτυχισμένοι, πραγματικά ελεύθεροι και αν θες και συνετοί όσο θα είναι αναγκασμένοι να βλέπουν να χάνεται η νεότητά τους, η δύναμή τους και να βουλιάζουν στην αθλιότητα των γηρατειών και να περιμένουν τον θάνατο.

Κι΄αν ισχύει το ακριβώς αντίθετο?
Παρ΄οτι προς το παρόν δεν έχω απαλλαγεί απο την ενόχληση που προκαλεί η εικόνα της φυσικής φθοράς που βλέπουμε απο την δράση του χρόνου, νομίζω οτι ο άνθρωπος θα είναι ευτυχισμένος αν πάψει να ενδιαφέρεται για την εξωτερική του εμφάνιση και αν απομυθοποήσει την νεότητα.
Το πιο τραγελαφικό δε είναι οτι οταν είναι κανείς όντως πολύ νέος και αληθινά ελέυθερος δεν το αντιλαμβάνεται και ξοδεύει τον χρόνο του κυνηγώντας τον ΧΡΟΝΟ ...μεχρι που αν είναι λίγο τυχερός η ευλογημενος καταλάβει το παράλογο αυτής της μάχης.
Τα γηρατειά ετσι οπως τα αντιμετωπίζουμε εως τωρα [ και εγω μαζί] είναι οντως μια αθλιότητα διότι εχοντας χάσει την ιδέα του σεβασμού και της αναγνώρισης στους μεγαλύτερους απο εμάς, τούς βλέπουμε σαν παρακμή και βάρος. Απο την άλλη η ευθύνη βαραίνει και τους ιδιους αφου δέχονται να παραιτηθούν απο τις χαρες της ζωής και επειδή δεν θέλουν να σκεφτούν.
Αν παρατηρήσουμε με πόση λαχτάρα περιμένει ενα μεγάλος αριθμός μεσήλικων να παροπλιστεί και να βγεί στην σύνταξη για να ''αράξει'' ...τοτε θα δούμε την αιτία αυτής της εντύπωσης.
Ισως ο στόχος μας θα ηταν πιο ορατός αν μας απασχολούσε το πως θα ''μεγαλώσουμε'' πιο καλά και χαρούμενα παρά το πως θα μείνουμε για πάντα νέοι και ωραίοι 8)

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 19, 2007, 16:11:09 »
Οι απόψεις σου παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ας μην ξεχνάμε όμως  πως στην εποχή που ζούσε ο κόμης, το DNA δεν είχε ακόμα ανακαλυφθεί. Αν λοιπόν υπήρχε ένας τρόπος για την επίτευξη της αθανασίας και δεν σχετιζόταν με τη φιλοσοφική λίθο ή με την ερωτική αλχημεία, τότε το DNA ίσως να ήταν μία λύση αλλά σίγουρα ήταν εκτός εποχής.

Με μια γενικότερη οπτική περί του θέματος, έχω να πω ότι το ζήτημα του θανάτου περισσότερο με απασχολεί ως προς το μετά, παρά ως προς το να τον αποφύγω. Είναι καθαρά εγκεφαλικό θέμα. Είναι θέμα προσωπικής προσέγγισης.

Αν θέλεις φίλε μου, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τα πραγματικά οφέλη που μπορεί να αποκομίσεις αν πετύχεις τη σωματική αθανασία;
Φυσικά... η αθανασία δεν έχει κανένα όφελος αν είσαι μόνος...
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 20, 2007, 09:52:17 »
Αγαπητέ Frater Immortal

1) Είχες πει ότι:
Mπορείς αν το θελήσεις να υπηρετείς το "Μεγάλο σχέδιο" και να είσαι ζωντανός χωρίς να αποχωρήσεις απο τη Ζωή να απολαμβάνεις την μακροβιότητάς αλλα ταυτόχρονα να αποκομίζεις εμπειρίες αλλά και να Υπηρετείς...

η αθανασία δεν έχει κανένα όφελος αν είσαι μόνος...
Αυτό όμως γιατί το λες?  Αν είσαι μόνος δε μπορείς να αποκτήσεις εμπειρίες?  Τι σε εμποδίζει να υπηρετήσεις το "Μεγάλο σχέδιο"?

Επίσης αν θέλεις, δώσε μου απάντηση στα παρακάτω που σε είχα ρωτήσει και παλιώτερα.  Με ενδιαφέρει η άποψή σου:

2)
Από το να 'παραδοθούμε' αμαχητί στον θάνατο είναι καλύτερα να τον  'πολεμήσουμε'
Αυτό υπονοεί ότι ο θάνατος είναι κάτι κακό, εχθρός που πρέπει να τον πολεμήσουμε.

Στο σύμπαν τίποτα δεν πεθαίνει , τουλάχιστον όχι έτσι όπως το εννοούμε και αυτό είναι η Αρχή Διατήρησης της ενέργειας.
Εδώ πάλι λες ότι ο θάνατος είναι μία φυσιολογική διαδικασία μεταστοιχείωσης/αλλαγής στο σύμπαν.

Τελικά ποια είναι η θέση σου?

3)
οι άνθρωποι δεν θα είναι ποτε ευτυχισμένοι, πραγματικά ελεύθεροι και αν θες και συνετοί όσο θα είναι αναγκασμένοι να βλέπουν να χάνεται η νεότητά τους, η δύναμή τους και να βουλιάζουν στην αθλιότητα των γηρατειών και να περιμένουν τον θάνατο.
Γιατί το λες αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2007, 09:58:50 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 20, 2007, 13:07:26 »
Αυτό όμως γιατί το λες?  Αν είσαι μόνος δε μπορείς να αποκτήσεις εμπειρίες?  Τι σε εμποδίζει να υπηρετήσεις το "Μεγάλο σχέδιο"?
Kαι βέβαια μπορείς αλλά όσο περιισότερα άτομα τόσο καλύτερα... εκτός των άλλων επηρεάζουμε και την "κρίσιμη μάζα"...

Αυτό υπονοεί ότι ο θάνατος είναι κάτι κακό, εχθρός που πρέπει να τον πολεμήσουμε.
Και βέβαια θάνατος σαν γεγονός είναι το υπέρτατο κακό, θα μπορούσαμε να τον εξισώσουμε με την εντροπία...

Εδώ πάλι λες ότι ο θάνατος είναι μία φυσιολογική διαδικασία μεταστοιχείωσης/αλλαγής στο σύμπαν.
Δεν μιλώ για τον θάνατο των ανθρώπων, περιγράφω τις διαδικασίες που συμβαίνουν στον συμπαντικό οργανισμό...

Στο 3 τι να πω ή τι να προσθέσω εκτός απο το παρακάτω παρμένο απο την Ελληνική Παράδοση;
Όταν ο Δίας απήγαγε τον Γανυμήδη στην απολογία του στο δικαστήριο των θεών (ναι και οι θεοί δικάζονται), και απευθυνόμενος στους δικαστές και κυρίως στον πατέρα του Γανυμήδη είπε ότι "τον έκανε αθάνατο και τον απήλλαξε απο την αθλιότητα των γηρατειών..."
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 24, 2007, 21:23:20 »
Και βέβαια θάνατος σαν γεγονός είναι το υπέρτατο κακό, θα μπορούσαμε να τον εξισώσουμε με την εντροπία...
Εδώ διαφωνώ.  Ο απλός άνθρωπος βλέπει το θάνατο σαν εχθρό και απελπίζεται που δε μπορεί να τον νικήσει.  Χωρίς να είμαι σίγουρος, ένα από τα στάδια εξέλιξης μας είναι να ξεπεράσουμε το φόβο του θανάτου.

Όταν ο Δίας απήγαγε τον Γανυμήδη στην απολογία του στο δικαστήριο των θεών (ναι και οι θεοί δικάζονται), και απευθυνόμενος στους δικαστές και κυρίως στον πατέρα του Γανυμήδη είπε ότι "τον έκανε αθάνατο και τον απήλλαξε απο την αθλιότητα των γηρατειών..."
Θα μπορούσε να τον απαλλάξει από τα γηρατειά, αν τον σκότωνε νέο.   (Αυτό ήταν αστείο). 

Προσωπικά κι εμένα με φοβίζουν τα γηρατειά.  Περισσότερο από το θάνατο.  Πιστεύω όμως ότι κι εδώ ισχύει το παραπάνω.  Δηλαδή γηρατειά-θάνατος είναι μία φυσική διαδικασία.  Πιστεύω ότι δε γίνεται να υπάρχει εξελιγμένος μύστης που να μην αποδέχεται και να μην είναι εναρμονισμένος με τους νόμους αυτούς.

Ξέρεις τι μου θυμίσει αυτή η πάλη κατά των γηρατειών-θανάτου?

Από την ηλικία των 22 είχα πρόβλημα που μου έπεφταν τα μαλλιά.  Ασχολήθηκα άπειρες ώρες μπροστά στον καθρέπτη, διαβάζοντας και ψάχνοντας για λύση.  Στενοχωρήθηκα, επένδυσα, ξόδεψα.  Με κορόιδεψαν γιατροί, αισθητικοί, κομπογιαννίτες και άλλοι.  Θεραπεία δε βρήκα.  Δεν ήθελα να δεχτώ ότι στο κεφάλι μου και στο μαλλί μου θα συνέβαινε (και μάλιστα πρόωρα) αυτό που συμβαίνει στο 90% των αντρών. 

Αφού δοκίμασα τα πάντα και σιχάθηκα τις λύσεις που μου προτείνανε οι άλλοι, στα 30 πήρα την απόφαση και ξύρισα το κεφάλι μου.  Μη σου πω ότι ήμουν από τους πρώτους που έφερε αυτό το Look στην Ελλάδα.  Ποτέ δεν αισθάνθηκα καλύτερα για το κεφάλι μου.  Είμαι πάρα πολύ υπερήφανος γι αυτό.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2007, 21:39:58 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 24, 2007, 23:22:57 »
Φίλοι μου αν πραγματικά ο κόσμος γνώριζε τι υπάρχει μετά τον θάνατο, κανείς δεν θα ασχολούνταν με το πως να τον ακυρώσει. Όλοι θα έκαναν τη μεγαλύτερη γιορτή στην κηδεία τους. Φυσικά εγώ δεν "πήγα" για να σας πω τι συμβαίνει μετά, για ένα πράγμα όμως είμαι βέβαιος: ο θάνατος δεν είναι το τέλος

Πάντως, μιας και μιλάμε για το τι μας φοβίζει, θα σας πω ότι εύχομαι να μη γνωρίσω άτομα που "πέθαναν" στα 30 τους και θα τους κηδέψουν στα 80 τους...

Και μία φράση του Lovecraft αφιερωμένη στον αγαπητό Frater Immortal:

Δεν είναι νεκρό αυτό που αιώνια μπορεί να ακινητεί, και με το πέρασμα παράξενων αιώνων ακόμη κι ο θάνατος μπορεί να πεθάνει.
(από το "βιβλίο" Necronomicon)
...spes mea in mentem est...

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 25, 2007, 08:37:19 »
"για ένα πράγμα όμως είμαι βέβαιος: ο θάνατος δεν είναι το τέλος"
Πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγούσες αυτή την βεβαιότητά σου. Πως γνωρίζεις ένα πραγμα ή μια κατάσταση όπως αυτή χωρίς να έχεις ανάλογη εμπειρία...
"Δεν είναι νεκρό αυτό που αιώνια μπορεί να ακινητεί, και με το πέρασμα παράξενων αιώνων ακόμη κι ο θάνατος μπορεί να πεθάνει."
Σε αυτό συμφωνούμε γιατί με τις προσπάθειες των ανθρώπων αλλά και της επιστήμης, ο θάνατος θα νικηθεί -αν δεν έχει είδη πειραματικά νικηθεί...
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 25, 2007, 12:08:40 »
Για δέστε πως απο την ερωτική αλχημεία καταλλήξαμε να μιλάμε για τον θάνατο....
Σας λέει κάτι αυτό?

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 25, 2007, 14:34:18 »
"για ένα πράγμα όμως είμαι βέβαιος: ο θάνατος δεν είναι το τέλος"
Πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγούσες αυτή την βεβαιότητά σου. Πως γνωρίζεις ένα πραγμα ή μια κατάσταση όπως αυτή χωρίς να έχεις ανάλογη εμπειρία...
"Δεν είναι νεκρό αυτό που αιώνια μπορεί να ακινητεί, και με το πέρασμα παράξενων αιώνων ακόμη κι ο θάνατος μπορεί να πεθάνει."
Σε αυτό συμφωνούμε γιατί με τις προσπάθειες των ανθρώπων αλλά και της επιστήμης, ο θάνατος θα νικηθεί -αν δεν έχει είδη πειραματικά νικηθεί...

Από τη στιγμή που ο άνθρωπος αποτελείται και από μέρη που δεν φθείρονται, δεν εντάσσονται στην υλική φθορά, τότε ένα τμήμα του παραμένει ζωντανό και μετά τον θάνατο. Εκτός κι αν πιστεύεις πως ο άνθρωπος αποτελείται μόνον από υλικά μέρη, οπότε είναι λογικό να μην αποδέχεσαι τα παραπάνω.

*ΥΓ. Θα σε παρακαλούσα, όταν παραθέτεις γραφόμενα άλλων, μελών να χρησιμοποιείς τη λειτουργία της παράθεσης. Έτσι γίνονται πιο ευανάγνωστα τα μηνύματά σου, αλλά και οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν καλύτερα ποιά από τα γραφόμενα είναι δικά σου και ποιά όχι :)
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτική Αλχημεία
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 25, 2007, 15:32:10 »
Για δέστε πως απο την ερωτική αλχημεία καταλλήξαμε να μιλάμε για τον θάνατο....

Από την αρχή αυτό ήτανε το θέμα:

Ινδικά και Κινέζικα  κείμενα, βεβαιώνουν ότι μπορεί κάποιος να πετύχει την βιολογική αθανασία και την απελευθέρωση, δια μέσου ενεργειακών ερωτικών τεχνικών  που εφαρμόζονται στη διάρκεια του σωματικού έρωτα.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche