Αποστολέας Θέμα: Τι είναι η Μασονία?  (Αναγνώστηκε 145666 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 02:05:17 »
             ΤΟ    Σ Υ Ν Ο Λ Ο      ΤΩΝ    Α Ρ Χ Ι Κ Ω Ν     Α Π Ο Κ Α Λ Υ Ψ Ε Ω Ν ..... 
                           Β Ρ Ι Σ Κ Ε Τ Α Ι ....    ΣΤΟΥΣ     Μ Υ Θ Ο Υ Σ     ΤΟΥ.

Για αυτό το λόγο είναι σημαντικό να μελετήσουμε την Αρχή, από όπου το Παραμύθι ξεκίνησε...

          ΕΙΘΕ....  Ο    Α Ρ Χ Ε Γ Ω Ν      Χ Ρ Ο Ν Ο Σ ....ΝΑ    ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ....ΤΗΝ    ΑΠΟΛΥΤΗ    ΑΛΗΘΕΙΑ....
                                                               ΣΤΙΣ     Ψ Υ Χ Ε Σ     ΜΑΣ.....

Είθε αδελφέ μου.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 13:31:41 »
Ο Ελευθεροτεκτονισμός λοιπόν, βάση των ντοκουμέντων, που παρουσιάσαμε, είναι μία διεθνής κοινότητα διανοουμένων, που ιδρύθηκε στην Αγγλία του 1700, έχοντας ως κύριο στόχο, να πατάξει την θρησκευτική εγκληματικότητα του Χριστιανικού Δόγματος, και να ελευθερώσει τις Συνειδήσεις των Ανθρώπων, παρέχοντας ένα «εργαστήρι» Εσωτερικής Αλχημείας.

Παρότι ο κύριος στόχος του Ελευθεροτεκτονισμού, ήταν και είναι να προάγει την Συνειδησιακή Ελευθερία και την Χρηστότητα, δια του Θείου πυρός της Γνώσης, να αφυπνίζει μέσα στις ψυχές και στις κοινωνίες των Ανθρώπων, με ποικίλους τρόπους, τα Ανθρώπινα Δικαιώματά μας, επαναστατώντας σε καθεστώτα ολοκληρωτισμού, φασισμού, και δουλικότητας, προωθώντας το αρχαίο «Ολυμπιακό Πνεύμα» της Ελευθερίας, της Ισότητας και της Αδελφότητας, ο σημερινός ‘Ελληνας Τέκτων αποφεύγει να δηλώσει την Τεκτονική του Ιδιότητα, για την οποία κανονικά θα έπρεπε να νιώθει πολύ περήφανος.

Ο λόγος είναι διπλός.  Από την μια δέχεται την «λαϊκή» κατακραυγή, λόγω της «άθλιας» εκκλησιαστικής προπαγάνδας, περί παγκοσμιοποίησης, και από την άλλη, βιώνει μία «σφοδρή» απογοήτευση, από την εξάσκηση του ίδιου του Ελευθεροτεκτονισμού σήμερα.

Η σημερινή Ελεύθερη και Χρηστοήθη Συνείδηση που εισέρχεται στους κόλπους του σημερινού Ελευθεροτεκτονισμού, νιώθει κυριολεκτικά προδομένη, και εξαπατημένη.

Το διαφημιστικό της Παράδοσης του Ελευθεροτεκτονισμού, καθώς και των Μεγάλων Διανοιών και των Θεόπνευστων Έργων τους, που καλλιεργήθηκαν στους κόλπους του Τεκτ.’. Εργαστηρίου, δεν συμβαδίζει με την «Τεκτονική» πραγματικότητα που βιώνει στην Στ.’. του.

Σίγουρα δεν έχουν «προδώσει» όλες οι Στοές ή όλα τα Τεκτ.΄. Τάγματα την «Τεκτονική Ιδέα»…

Σίγουρα υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, ομάδες Ενάρετων Διανοιών, που κυριολεκτικά «εργάζονται», και συμβάλλουν δραστικά στον Διαφωτισμό, στην Απελευθέρωση και στην Εξέλιξη, της Ανθρωπότητας.

Δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλά παράπονα, ενάρετων ανθρώπων, που συμμετέχουν στο Τεκτ.΄. ‘Εργο, που εξαιτίας της υπόσχεσής τους «Το πρώτον του Τέκτονος καθήκον, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΗ», αποσιωπούν, πολλά «έκτροπα» που έχουν βιώσει στις Στοές τους.

‘Εκτροπα όπως τα παρακάτω, που βίωσα και εγώ με την σειρά μου στο προηγούμενο Τάγμα που συμμετείχα: Είδα...

1. Να καταλύεται η Δημοκρατία των Στ.΄., από τον Μεγάλο Διδ.’., που με πραξικόπημα, διέλυσε δύο Στ.’., και σύνθεσε μία νέα, θέτοντας ως Σεβ.’., τον Αντιπρόσωπό του.1

2. Τα Συμβούλια των Στ.΄. να είναι αποτέλεσμα διορισμού, από τον υπεύθυνο της Στ.΄. και όχι αποτέλεσμα δημοψηφίσματος των μελών, όπως προβλέπει, το "δημοκρατικών αρχών" σύνταγμα του Τεκτονισμού.1

3. Να χρησιμοποιείται η Στ.΄., για ταντρικές τελετές – σεξουαλικής μαγείας, και να αποκαλύπτονται τα όργια, υψηλόβαθμων αδ.’., υπευθύνων της Στ.΄., μπροστά σε όλους μας, εξαιτίας της προσωπικής διένεξης των δύο ζευγαριών.1

4. Να δίνεται το «ελεονομείο» του Τάγματος, για να χτιστεί Εκκλησία στην Αλβανία.1

5. Η πρώτη του Τέκτονος ασχολία να είναι η ακατάπαυστη ρουφιανιά, το κουτσομπολιό, οι συκοφαντίες, και ο ευτελισμός προσωπικοτήτων.1

6. Να μην εκλέγεται με δημοκρατικές διαδικασίες ο ‘Υπατος, ο οποίος είχε γίνει ισόβιος. Σύμφωνα με το Τεκτονικό σύνταγμα, ο 'Υπατος ενός Τεκτ.'. Τάγματος, δεν μπορεί να παραμείνει στην θέση του, πάνω από 9 χρόνια.1

7. Να «ψαρεύονται» πελάτες, από τον υπεύθυνο της Στ.΄., στον οποίο, αρκετοί νεοεισερχόμενοι «μαθητές», κατέληξαν να πληρώσουν, παρανόμως, μερικές χιλιάδες ευρώ ως «μύητρα για Ρέικι».1

8. Να μην ενθαρρύνεται ο ελεύθερος διάλογος ή η ελεύθερη έρευνα, προωθώντας τακτικές «αυτά δεν είναι Τεκτονικά», «δεν είναι του βαθμού σου», ή «αν συνεχίσεις έτσι δεν θα πάρεις βαθμό».1
 
Είναι προφανές πως ένα τέτοιο περιβάλλον προδίδει καταφάνερα την «Τεκτονική Ιδέα», και αποτελεί έναν χώρο διαστροφής, και διασυρμού κάθε Ενάρετης και Χρηστοήθους Ατομικότητας, που εμπνευσμένη από τα φωτισμένα κείμενα και έργα των Ελευθεροτεκτόνων, θα έβρισκε τον δρόμο της εκεί…

Αίσχος και ΝΤΡΟΠΗ! αποτελούν αυτά τα γεγονότα για όλους τους «Αυθεντικούς» Τέκτονες, που γινόμαστε μάρτυρες στον ευτελισμό και τον διασυρμό, του Ελευθεροτεκτονισμού, μέσω του οποίου, εργάστηκαν και αγωνίστηκαν τόσοι Ηρωϊκοί χαρακτήρες, και κοινωνικοί επαναστάτες, καθώς και τόσοι διανοούμενοι και ευεργέτες είτε στην κοινωνία μας, είτε παγκοσμίως.

‘Ηρθε ο Καιρός, να κατανοήσουμε εμείς οι ελάχιστοι εναπομείναντες «Αυθεντικοί» Εσωτεριστές, πως μας τα είπαν λάθος…

Το πρώτο του Τέκτονος Καθήκον δεν είναι η αποσιώπηση των γεγονότων, που διαδραματίζονται στις Τεκτ.΄. Στ.’., παρασύροντάς μας όλους να γίνουμε συμμέτοχοι και συνυπεύθυνοι σε απάτες, αλλά η Καταγγελία, όλων των έκτροπων στον Τεκτ.΄. χώρο, έναν πολύ σημαντικό χώρο, που έχουμε Καθήκον να κρατήσουμε Καθαρό, μια και εκεί εργάζεται, η Συνείδησή μας, η Ψυχή μας, πάνω σε αρχές Ελευθερίας και Αρετής, του εαυτού και της κοινωνίας μας.
__________________________________________________________________________

1 http://www.delphiorder.org/

Υ.Γ. 'Οταν ένα Τεκτ.'. τάγμα παραβαίνει άρθρα του Τεκτ.΄. Συντάγματος δεν αναγνωρίζεται ως Τεκτονικό, και συνταγματικά τουλάχιστον το τάγμα "Δελφοί" δεν μπορεί να "αναγνωρισθεί" ή να θεωρηθεί Τεκτονικό.  Τα Τεκτ.'. τάγματα δεν μπορούν να είναι ούτε "διά βίου" Δικτακτορίες, ούτε "ισόβιες" Βασιλείες, και προπαντός να παρανομούν, απέναντι στους νόμους του Κράτους.  Δεν μπορεί να είναι προαγωγοί Φασισμού και Ολοκληρωτισμού, και να δρουν ενάντια στην Δημοκρατία.

Είναι πραγματικά ξεφτίλα, να συναντάμε αντιδημοκρατικά Τεκτ.'. Τάγματα, στην χώρα που γέννησε την Δημοκρατία, τα οποία διαφημίζονται ως "χώροι" Διαφωτισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2008, 01:00:54 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 16:42:04 »
Η Δικτακτορία, ο φασισμός, ο ολοκληρωτισμός, ο εξουσιασμός, η κυριαρχικότητα, είναι γεννήματα της Ανθρώπινης Ανασφάλειας, η οποία είναι συνέπεια της Ανθρώπινης 'Αγνοιας.

Απεναντίας, οι Δημοκρατικές αντιλήψεις, προάγονται από ανθρώπους, με αυτοπεποίθηση, η οποία είναι συνέπεια της Γνώσης και της Κατανόησης.

Η άγνοια και η αδυναμία δημιουργεί "Φασίστες"... ενώ η Γνώση θεραπεύει την αδυναμία και προάγει τον Ανθρωπισμό.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 21:05:28 »
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω πως όλες αυτές οι αρρωστημένα κυριαρχικές τάσεις δεν είναι πάντα γεννήματα της ανασφάλειάς μας αλλά και αυτοφυείς "ροπές". Πάντως, αν και δεν έχω γνωρίσει το σύστημα του Τεκτονισμού από τόσο κοντά όσο εσύ αδελφή Rose, πάραυτα θεωρώ πως το σύστημα έχει αποτέλεσμα και δεν μπορεί να θεωρηθεί αποτυχημένο επειδή στους κόλπους των στοών ενοικούν "αμαρτωλά" μέλη...

Για άλλη μία φορά ο παράγοντας που ονομάζεται "εσωτερική παρόρμηση" παίζει καθοριστικό ρόλο γιατί υπάρχουν Τέκτονες που έγιναν μέλη των στοών από καθαρά εξελικτική (πνευματικά) ανάγκη και προόδευσαν αλλά υπάρχουν και τέκτονες που εντάχθηκαν σε μία στοά από καθαρά ιδιοτελείς σκοπούς. Σε κάθε περίπτωση, έχουμε ως αποτέλεσμα την επαύξηση του αρχικού πνευματικού προφίλ: ο καλοπροαίρετος εξελίσσεται ακόμη περισσότερο πνευματικά και ο κακοπροαίρετος καταβυθίζεται ακόμη περισσότερο στην πνευματική αστοχία (= αμαρτία).

Εδώ λοιπόν τίθεται ένα κρίσιμο ερώτημα: τελικά ο Τεκτονισμός αποτελεί ένα σύστημα που επαυξάνει κι ενισχύει τις πνευματικές μας καταβολές (από το λίγο καλό/κακό στο πολύ καλό/κακό) ή αποτελεί ένα σύστημα που επιπρόσθετα μπορεί και να κάνει το μέλος να αλλάξει άρδην πνευματική πορεία και από "κάρβουνο" να τον μετεξελίξει σε "χρυσό"; Θεωρώ κι εύχομαι να ισχύει το δεύτερο, καθώς ο Τεκτονισμός θα αποτελεί τότε ένα άριστο σύστημα θεωρητικού εσωτερισμού με έντονες κοινωνικές επιδράσεις.
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 22:03:24 »
Εγώ να προσθέσω, από τη μικρή πείρα που έχω από τον Τεκτονισμό. 

1) Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι μένουν στον Τεκτονισμό διότι έλκοντε από τα αξιώματα που τους απονέμοντε, από τα μετάλια και τις μεγάλες κορδέλες που φοράνε οι αξιωματικοί και ίσως από τα επίσημα ρούχα που φοράνε στις συναντήσεις τους.

2) Έχω θαυμάσει άτομα για τις γνώσεις τους σχετικά με αρχαία Ελλάδα, αποσυμβολισμό κτλ.  Αυτοί είναι ελάχιστοι. 

3) 'Εχω απορήσει με άλλους.  Είναι παλιά μέλη και απλά "δε μου γεμίζουν το μάτι" για εσωτεριστές.  Αναρωτιέμαι πόσο εξελίχθηκαν μέσω του Τεκτονισμού.

4) Οι γνώσεις μου στον εσωτερισμό και ειδικότερα στον αποσυμβολισμό είναι περιορισμένες.  Ακόμα κι έτσι όμως, εντόπισα περιπτώσεις όπου υψηλόβαθμοι προσπάθησαν να μου μεταδώσουνε "εσωτερική γνώση", η οποία είναι αντίθετη στην κοινή λογική, άρα και εσφαλμένη.  Για να είμαι και απόλυτα σίγουρος, διασταύρωσα τα επιχειρήματά τους.  Τα εξέθεσα σε άλλους αξιωματικούς της ίδιας Στοάς, οι οποίοι (εν αγνοία τους) διαφώνησαν με τους αδελφούς τους.

5) Είδα Τέκτονες να είναι αντίθετοι σε διδασκαλίες Καμπάλα, να θυμόνουνε στο άκουσμά της.  Να λένε ότι ο Τεκτονισμός δεν έχει καμία σχέση με την Καμπάλα.  Κι εγώ ο απλός μαθητής σκέφτομαι: α) Η Καμπάλα έχει άμεση σχέση με την αστρολογία.  β) Ο Τεκτονικός Ναός είναι γεμάτος από τα αστρολογικά σύμβολά.  γ) Πώς είναι δυνατό η Καμπαλά να μην έχει σχέση με τον Τεκτονισμό? 

6) Άρνηση εντόπισα επίσης σε θέματα ψυχολογίας/ψυχανάλυσης.  Άλλο μεγάλο εσωτερικό κεφάλαιο. 

Από τα (5) και (6), το μόνο που μπορώ να καταλύξω είναι η βαθιά άγνοια που έχουν κάποιοι υψηλόβαθμοι σε τόσο βασικά εσωτερικά θέματα.  Έτσι προτιμούνε να κινείται η Στοά σε γνώριμα γι αυτούς θέματα, ώστε να μπορούνε να επιδυκνύουνε σε αυτά τη γνώση και υπεροχή τους.  Να διατηρούνε τον έλεγχο και τα αξιώματά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 22:20:34 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2008, 22:08:37 »

Εδώ λοιπόν τίθεται ένα κρίσιμο ερώτημα: τελικά ο Τεκτονισμός αποτελεί ένα σύστημα που επαυξάνει κι ενισχύει τις πνευματικές μας καταβολές (από το λίγο καλό/κακό στο πολύ καλό/κακό) ή αποτελεί ένα σύστημα που επιπρόσθετα μπορεί και να κάνει το μέλος να αλλάξει άρδην πνευματική πορεία και από "κάρβουνο" να τον μετεξελίξει σε "χρυσό"; Θεωρώ κι εύχομαι να ισχύει το δεύτερο, καθώς ο Τεκτονισμός θα αποτελεί τότε ένα άριστο σύστημα θεωρητικού εσωτερισμού με έντονες κοινωνικές επιδράσεις.


    Ο Τεκτονισμός αδελφέ μου, ξεκίνησε και για πολλά χρόνια λειτούργησε ως Αλχημιστικός Άμβυκας μεταστοιχείωσης, με αποτέλεσμα ο επιμελής εργάτης της Τέχνης, να καθίσταται η φιλοσοφική λίθος, ο καταλύτης μετάλαξης της κοινωνίας. Είχε δομηθεί ένα άρτιο και άριστο σύστημα "εργασίας", όπου τα τελετουργικά τυπικά και οι μυήσεις, επενεργούσαν σχεδόν μεταφυσικά και κατάφερναν να αφυπνίσουν, να αναστήσουν κυριολεκτικά την συνείδηση, μεταμορφώνοντας τον κοινό εργάτη, σε φωτισμένο διδάσκαλο φορέα και μεταλαμπαδευτή των εσωτερικών ρητών, απορρήτων και αρρήτων γνώσεων.

    Όμως με τον καιρό η επιμέλεια ελαττώθηκε, η ιδιοτέλεια περίσεψε και η πονηριά θέριεψε. Κάποιοι ιδιοτελείς έπεισαν μερικούς κουτοπόνηρους ότι θα τους απάλασσαν από περιττούς μόχθους και κοπιαστική εργασία και θα τους παρείχαν την εξέλιξη, καθότι τα τελετουργικά και οι μυήσεις δρώντας μαγικά, θα τους αναβίβαζαν στα υψηλότερα σκαλοπάτια, καθιστώντας τους Μύστες, με μόνη υποχρέωση την οιονομική συνεισφορά και την δουλική υπακοή στην ιεραρχία. Έτσι, όταν ο πρώτος κατεργάρης συνάντησε τον πρώτο αφελή, γεννήθηκε το δόγμα, προς όφελος βέβαια του κατεργάρη....

    Έτσι απωλέσθηκε ο προσανατολισμός, τα εργαστήρια έγιναν κοινωνικές λέσχες, οι δάσκαλοι εξέλιπαν. Κι οι αφελείς Νεόφυτοι, υπηρετούσαν την ματαιοδοξία μιας άρρωστης ιεραρχίας που πάσχιζε για το θεαθήναι. Κι οι ίδιοι οι Νεόφυτοι, σε αυτό που εκπαιδεύονταν, σε αυτό που θα στόχευαν από εδώ και πέρα, θα ήταν η κατάληψη της έδρας για την επίτευξη του δικού τους θεαθήναι. Κι ο κύκλος μπήκε σε κίνηση μα η γνώση απωλέσθηκε....

    Κάποιοι λίγοι αφυπνισμένοι, αγανακτισμένοι αποκόπηκαν και δημιούργησαν δικά τους φτωχικά εργαστήρια και αφοσιώθηκαν, όχι μόνο να διδάξουν την Τέχνη, αλλά να δείξουν ότι η αξία στο σύστημα ήταν η εφαρμογή του στην παραγωγή έργου, στην δημιουργικότητα. Εκεί σε αυτά τα πολύ φτωχικά εργαστήρια, η σμίλευση δεν διδάσκεται μόνον, αλλά ασκείται με επιμέλεια, υπομονή και επιμονή. Υπάρχουν λίγα ακόμα τέτοια εργαστήρια, αν και απειροελάχιστα σε σχέση με τα πολλά αλλοιωμένα. Δυστυχώς στα πολλά και συνήθως στα επώνυμα, το σύστημα διδασκαλίας εξαντλείται στην διδασκαλία του συστήματος. Ένα σχολείο με πρόγραμμα, όπου οι μαθητές το μόνο που κάνουν είναι να αποστηθίζουν το πρόγραμμα. Τους αφελείς τους έχουν πείσει ότι έτσι γίνονται μύστες και οι ανόητοι αυθυποβάλλονται ότι γίνονται....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 00:13:22 »
Παρακολουθω,το θεμα απο την αρχη,με ιδιαιτερο ενδιαφερον,αλλα λογω "τρεξιματος",(μην ξεχναμε-η εργασια ειναι Ιερο Καθηκον του Τεκτονος!),δεν καταφερα να καταθεσω την αποψη μου.
Συμφωνω απολυτα με τις αποψεις που διατυπωθηκαν ως τωρα..αν και βλεπω οτι στις Μικτες Στοες περνανε καλυτερα..
Θα ηθελα να παραθεσω μερικα περιστατικα που εχουν συμβει στην μικρη  Τεκτονικη μου πορεια:

Ετυχε περυσι να ακουσω ομιλια πολυ γνωστου υψηλοβαθμου Τεκτονα,καθηγητη Πανεπιστημιου,με μεγαλη βιβλιογραφια,με ολες τις ομιλιες του "sold out"..
ΟΛΟΙ οι αδελφοι, με παρωτρυναν να μην την χασω,οπως και εγινε..
Ο ομιλητης,σιγουρα χαρισματικος και εξοικειωμενος στο να μιλαει σε μεγαλα ακροατηρια,με χιουμορ αλλα και επιστημονικη αναλυση οπου χρειαζοταν,εκανε την πιο περιεργη
κατ'εμε ομιλια,που ειχα ακουσει..

Ουτε λιγο ουτε πολυ,χονδρικα,υποστηριξε οτι ο Τεκτονισμος δεν εχει να κανει με τιποτα το μεταφυσικο,απλα διδασκει τον ανθρωπο να παρατηρει τα φαινομενα του Συμπαντος,και να χρησιμοποιει την Γνωση αυτη με Σοφια προς οφελος της κοινωνιας.Οποιος περιμενει να δει κατι παραπανω στον Τεκτονισμο,καλα θα κανει να παραιτηθει απο τη σκεψη αυτη..!!!
Στο τελος οι αδελφοι(και πρωην Σεβασμιοι αναμεσα τους) κατενθουσιασμενοι,με ρωτησαν πως μου φανηκε...
Ημουν σιωπηλος και μπερδεμενος..Αν ο Υψηλοβαθμος Αδελφος,με τα τοσα χρονια Τεκτονικης θητειας και ερευνας,μας ελεγε να μην την «ψαξουμε»παραπανω,τοτε μηπως ειχα κανει λαθος επιλογη?

..Λιγες μερες μετα,μου ζητηθηκε να γραψω μια εργασια..
Αφιερωσα μια παραγραφο για να γραψω τις σκεψεις μου..

"Ναι..παρατηρωντας τα φαινομενα,κατανοουμε το μεγεθος μας στο Συμπαν,το προσωρινο αυτης της ζωης..Γεωμετρουμε...αλλα δεν χρειαζονται μυστικα συμβολα,σημεια,διασημα,τελετουργικα,και αποστασεις απο τον αμυητο κοσμο,για να γινουμε απλα ενα επιστημονικο club με ηθικες ανησυχιες"...

Θυμηθηκα,πως το βιβλιο που ηταν καθοριστικο για την επιθυμια μου να γινω Τεκτονας,ηταν το «Meaning of Masonry»,του,  W.L. Wilmshurst.Τοτε καταλαβα τι εννοουσε,με τις προτροπες στους αδελφους του,να αξιοποιησουν το συστημα στο οποιο ειναι μετοχοι,και να μην «σαπισουν»,ως αλλο ενα κοινωνικο club,που εχει για αλλοθι τις αγαθοεργιες.

Με πολυ "κοντινους" αδελφους που το συζητησα,και αυτοι προσεξαν την ιδια "αποπροσανατολιστικη" χροια στην ομιλια του "διασημου" αδελφου μας..

Εχω επισης τυχει  σε κουβεντες για τον σεβασμο στην Ιεραρχια,και ειλικρινα εχω μεινει αφωνος πως η θεμελιωδης αυτη εννοια του τριπτυχου ερμηνευεται κατα το δοκουν!
Αλλα οσο για την ισοβιοτητα Σεβασμιων κλπ, ευτυχως στην Στοα μου,ψηφιζονται οι παντες και εχει συμφωνηθει ενα πολυ ωραιο πραγματικα συστημα διαδοχικης εξελιξης στις θεσειςτων Αξιωματικων,οπου ο Β' εποπτης φτανει Σεβασμιος,και ξανα παλι πισω,δινοντας ιδιαιτερη εμφαση στη ταπεινοτητα..Ομολογω οτι αυτο εχει συμβαλει θετικα στο κλιμα της Στοας..

Αυτο που μεχρι τωρα ηταν το παραπονο μου,και οφειλεται μαλλον σε αυτο που λεει η Rose (οτι δεν υπαρχει διδασκαλια)ειναι στο οτι εχω ακουσει απειρες ομιλιες για τα παντα,εκτος απο Εσωτερικα θεματα..

Και εκει που πραγματικα ειχα απογοητευτει,και ετοιμαζομουν να γραψω εδω στο forum,το ξεκινημα αυτης της χρονιας ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.
Η 1η ομιλια του Σεβασμιου,ηταν μια Εσωτερικοτατη πραγματεια,(επιτρεψτε μου να μην πω το θεμα),
με αναλυση που στηριζοταν στην Ψυχολογια και την Φιλοσοφια..(ο ιδιος ειναι Πρακτικος Επιστημονας και ανθρωπος)
Η χαρα μου εγινε ακομα μεγαλυτερη,οταν στο Ποτηριο Αγαπης,με ρωτησε (οχι μονο εμενα) αν ειμαι ικανοποιημενος μεχρι τωρα και αν εχω προτασεις για τα Φροντιστηρια..Του απαντησα οτι επιφυλασσομαι,και σκεφτομαι να γραψω μια επιστολη με ολα τα θεματα που θα ηθελα να συζητηθουν στη Στοα..!!
(καψιμο-καταλαβατε) Εννοειται οτι το κομματι της Ροδοσταυρικης ιστοριας του Ταγματος,και οι Ροδοσταυρικες ιδεες ειναι Νο1!

Ειναι αληθεια,οτι πολλοι εισερχονται για P.R.,αλλοι γιατι νοιωθουν οτι ανηκουν σε ενα κλειστο "προνομιουχο"-και καλα- κυκλο ανθρωπων..
Πιστευω/ελπιζω, οτι στα "Φιλοσοφικα Εργαστηρια",και στους παραπανω βαθμους,αυτα σταματανε,και γινεται πιο σοβαρη δουλεια

Οσο για το κομματι που αφορα την προκαταληψη του κοσμου,ειναι απιστευτο..
Το YouTube ειναι γεματο απο «καταγγελτικα» συνομωσιολογικα βιντεο,του στυλ
«Τα σημαδια τους ειναι παντου»..Και πεφτει η γνωστη σεκανς με το δολλαριο και τα συμβολα,λογοτυπα εταιρειων,...Αλλα το περιεργο ειναι οτι ενω η Εκκλησια δεν χανει ευκαιρια να χτυπησει τον Τεκτονισμο (τα βιβλια των θρησκευτικων τον θεωρουν αιρεση!)..το Ταγμα,μαλλον απο φοβο,προσπαθει να τα εχει καλα.Εχει τυχει να ακουσω «πανηγυρικο» (Ναι!! Και ειμαστε στο  2008!!),για την 25η Μαρτιου και τον ρολο που επαιξε και η Εκκλησια εκτος του Τεκτονισμου,στην Επανασταση ...!!

Εχω παρατηρησει οτι γνωστοι που ερχονται σπιτι μου,βλεπουν στην βιβλιοθηκη βιβλια Αποκρυφισμου,που μπορει να γραφουν για απιστευτα πραγματα και τα προσπερνανε χωρις ιδιαιτερη σημασια,και μολις δουν Τεκτονικα,με κυττανε "περιεργα"...
Τι να πει κανεις για αυτο..Ο κοσμος ψαχνει το αλλοθι του ..........

+n-


 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 10:07:43 από etidorhpa »
through these fires.....

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 11:55:53 »

    Αδελφέ etidorhpa, νομίζω ότι ανέδειξες ουσιαστικά το κύριο πρόβλημα και εμπόδιο στην πορεία της αυτογνωσίας,για τον Τεκτονισμό. Η "αποπροσανατολιστική χροιά" των εργασιών, ειδικά "διάσημων" αδελφών. Δυστυχώς το "κύρος" κάποιου, είναι πολύ εύκολο να καταλύσει τις ασπίδες κριτικής και σκεπτικισμού και να οδηγεί στην άκριτη αποδοχή.

    Το κατεξοχήν στοιχείο που προάγει ο Τεκτονισμός, είναι η ελεύθερη έκφραση, η ανεμπόδιστη και ανεπηρέαστη παράθεση κάθε γνώμης, θέσης, άποψης ή ακόμα και εικασίας. Το αν σε κάθε Στοά γίνεται αυτό ουθσιαστικά, αυτό είναι μεγάλο θέμα....

    Ο Habermas, προσπαθώντας να αναλύσει το θέμα του ιδανικού διαλόγου, κατέληξε σε δύο βασικές αρχές.

Για να επιτευχθεί ιδανική ομιλιακή κατάσταση, είναι απαραίτητο, κατά τον Habermas,
   
    1. Όλα τα σχετικά εμπειρικά δεδομένα να έρθουν στην επιφάνεια και να ληφθούν υπόψη.
    2. Τίποτα εκτός από έλλογα επιχειρήματα να μην επηρεάζει την επερχόμενη συναίνεση.

    Μια ιδανική ομιλιακή κατάσταση χαρακτηρίζεται αποκλειστικά από την παντελή απουσία εξωτερικών καταναγκασμών, οι οποίοι θα επηρέαζαν όσους μετέχουν στη συζήτηση κατά την αξιολόγηση των υπό εξέταση δεδομένων και επιχειρημάτων, και από το γεγονός ότι κάθε ενδιαφερόμενος έχει τις ίδιες ακριβώς ευκαιρίες να συμμετάσχει ισότιμα στην συζήτηση.

    Εξυπακούεται λοιπόν ότι, αυθεντίες και "παλαιοί" σε κάποιον χώρο, ακυρώνουν την ισότιμη συμμετοχή των συζητητών. Στα συμβολικά παρατηρείται δυστυχώς το παράδοξο, ο διάλογος να εξαντλείται συνήθως σε μια συνεπικουρία του αναπτυχθέντος θέματος και η ιεράρχηση στην κατάθεση επί του πίνακος, ακολουθώντας μια παγιωμένη ιεραρχία, τονίζει απαράδεκτα το στοιχείο της άκριτης αυθεντίας - καθότι οι απόψεις διατυπώνονται άπαξ ιεραρχικά- ακυρώνοντας στην ουσία τον ίδιο τον διάλογο -για ισότιμο ούτε λόγος - με αποτέλεσμα να χάνεται η ευκαιρία να διδαχθεί το κυριώτερο στοιχείο του Τεκτονισμού, που είναι ο ελεύθερος και ισότιμος διάλογος, που είναι η επίτευξη της ιδανικής ομιλιακής κατάστασης.

    Η στάση της εκκλησίας είναι σαφέστατα κατανοητή, καθότι η γνώση είναι αντίθετη της πίστης και όπως έδειξε ο αδελφός Trithemius, αν γνωρίσεις αυτό που πιστεύεις, δεν το πιστεύεις πια αφού το γνωρίζεις. Για το λόγο αυτό κατανοούμε την αγωνία της εκκλησίας απένατι στην Γνώση, αφού εξαιτίας της στερείται οπαδών που την συντηρούνε και της δίνουν λόγο ύπαρξης. Το γεγονός βέβαια ότι την κατανοούμε, δεν μετριάζει τον αγώνα μας ενάντια στον δογματισμό και την προσπάθειά μας να γίνει η Γνώση απόκτημα από τον κάθε άνθρωπο, γιατί η Γνώση είναι αυτή που ελευθερώνει....

    Από την άλλη, οι άνθρωποι πάντα πασχίζουν να βρουν ένα εξιλαστήριο θύμα για να του φορτώσουν όλα τα κακώς κείμενα, απαλασσόμενοι έτσι οι ίδιοι από τις ευθύνες που τους βαρύνουν, αφού στην πράξη οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για όλα τα κακώς κείμενα....

    Το λυπηρό είναι ότι οι Τέκτονες που οι ίδιοι οφείλουν να αγωνιστούν ενάντια στον δογματισμό και στην απελευθέρωση των συνειδήσεων, αυτοί οι ίδιοι γίνονται φερέφωνα και πράκτορες του ιουδαιοχριστιανικού δόγματος, εισάγοντάς τον μέσα στους Ναούς της Γνώσης....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 15:41:56 »
Ετυχε περυσι να ακουσω ομιλια πολυ γνωστου υψηλοβαθμου Τεκτονα,καθηγητη Πανεπιστημιου,με μεγαλη βιβλιογραφια,με ολες τις ομιλιες του "sold out".. [...]

Ουτε λιγο ουτε πολυ,χονδρικα,υποστηριξε οτι ο Τεκτονισμος δεν εχει να κανει με τιποτα το μεταφυσικο,απλα διδασκει τον ανθρωπο να παρατηρει τα φαινομενα του Συμπαντος,και να χρησιμοποιει την Γνωση αυτη με Σοφια προς οφελος της κοινωνιας.Οποιος περιμενει να δει κατι παραπανω στον Τεκτονισμο,καλα θα κανει να παραιτηθει απο τη σκεψη αυτη..!!!

Ακριβώς αυτό εννοούμε, αδελφέ μου, όταν λέμε πως οι περισσότεροι σημερινοί Τέκτονες είναι "εσωτεριστικά" αμόρφωτοι. Έχει πέσει το σκοτεινό πέπλο του ράσου και εδώ... και έχουν σκοτεινιάσει τα Τεκτονικά μας εργαστήρια, τα κάποτε άντρα διαφωτισμού.

Όμως αρκετοί νιώθουμε πως η εργασία πάνω στον εαυτό μας, δεν είναι μία απλή φιλοσόφιση, και μία υποταγή στην τυπολατρία, και έτσι ας πάρουμε κουράγιο, πως "δεν αρμενίζουμε εμείς στραβά, αλλά ο γιαλός είναι στραβός", και απλά χρειάζεται να βρούμε έναν νέο γιαλό, να δημιουργηθεί και σε αυτόν τον χώρο.'. μία νέα Τεκτονική κίνηση έτσι ώστε, οι εναπομείναντες "αυθεντικοί" εσωτεριστές, να μπορούν να εργαστούν αυθεντικά, αναζητώντας τα βάθη και ύψη της ψυχής και του σύμπαντος, χωρίς να εμποδίζονται από ανασφαλείς διάνοιες που δεν τολμούν να "εργαστούν"...

Είθε να γίνει η αρχή, επιστροφής στα Αυθεντικά Μυστήρια και στον Τεκτονικό χώρο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 15:51:40 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 18:59:30 »
      ΕΙΝΑΙ ,   ΓΕΓΟΝΟΣ ...Ο,ΤΙ   ΟΙ    "Τ Ι Τ Λ Ο Ι "  .... ΣΤΟΥΣ    Π Ε Ρ Ι Σ Σ Ο Τ Ε Ρ Ο Υ Σ ....   ΑΝΗΚΟΥΝ    ΣΤΗΝ   

                                      ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΛΟΓΙΑ....ΤΗΣ     Δ Ι Α Κ Ο Σ Μ Η Σ Η Σ ...ΩΣ     Κ Α Τ Α Σ Τ Α Σ Η .


                      ΑΣ   ΛΑΒΟΥΝ   ΥΠ"   Ο Ψ Η    ΤΟΥΣ    Ο,ΤΙ ....

           
            ΓΙΑ    ΤΟΝ    Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο ....ΤΟ    Θ Ε Ι Ο     Μ Υ Σ Τ Η Ρ Ι Ο .... Α Π Ο Τ Ε Λ Ε Ι    ΤΗΝ   Ο Λ Ο Κ Λ Η Ρ Ω Μ Ε Ν Η ...

                                                      Θ Ε Μ Ε Λ Ι Ω Σ Η      ΤΗΣ     Υ Π Α Ρ Ξ Η Σ    ΤΟΥ.!!!!!



                        ΟΙ   ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ     ΤΟΥ   Φ Α Ι Ν Ο Μ Ε Ν Ο Υ ...!!    ΠΟΥ    ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ....   Μ Υ Σ Τ Η Ρ Ι Ο ....

                        Ε Ι Ν Α Ι ....  ΟΙ   Π Ρ Ω Τ Ε Σ     Α Π Ο Κ Α Λ Υ Ψ Ε Ι Σ .....ΠΟΥ   Ε Λ Α Β Α Ν     Χ Ω Ρ Α    ΣΤΟ...

                                                      Μ Α Κ Ρ Ι Ν Ο       Π Α Ρ Ε Λ Θ Ο Ν ....

                        ΟΛΟΙ,   ΟΙ   Μ Ε Τ Ε Π Ε Ι Τ Α ....."Ν Ε Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Ι "    ΤΗΣ   Ι Σ Τ Ο Ρ Ι Α Σ ...

                                   ΜΕ   Ε Κ Φ Ρ Α Σ Ε Ι Σ ....ΟΠΩΣ  ...   επιστημη    και    θρησκεια....

                                   Δ Ε Ν     Κ Α Τ Α Φ Ε Ρ Α Ν      ΝΑ    ΤΙΣ     Α  Ν  Α  Ι  Ρ  Ε  Σ  Ο  Υ  Ν ...!!!!



                          ΟΛΑ   ΑΥΤΑ ,   ΓΙΝΟΝΤΑΙ    ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ....  Α Ν ....  Σ Κ Ε Φ Τ Ε Ι ,    Ο    ΚΑΘΕ   ΕΝΑΣ ,    Ο Τ Ι ,

                       Α)    Ο   Κ Ο Σ Μ Ο Σ ...  ΕΧΕΙ   Π Α Ν Τ Α      ΕΝΑ,    ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ     Δ Υ Ν Α Μ Ι Κ Ο ....ΩΣ    Μ Ο Ρ Φ Η ,(ΣΥΜΒΟΛΟ)

                        Β)   Ο   Τ Ρ Ο Π Ο Σ ....  Υ Π Α Ρ Ξ Η Σ ,   ΔΕΙΧΝΕΙ,    Μ Ι Α     Ι Δ Ι Α Ι Τ Ε Ρ Ο Τ Η Τ Α ....ΩΣ    Δ Ο Μ Η ,(ΣΥΜΒΟΛΟ)

           ΑΡΑ....       Φ Α Ν Ε Ρ Ω Ν Ε Ι ....  Μ Ι Α    Μ Ο Ρ Φ Η     Ι Ε Ρ Ο Υ    Μ Υ Σ Τ Η Ρ Ι Ο Υ ....   ΚΑΙ ....    Δ Ο Μ Η

                                                         Ι  Ε Ρ Ο Τ Η Τ Α Σ ......



                         Η    Ι Σ Τ Ο Ρ Ι Α ....ΣΕ    ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ    Ε Κ Φ Ρ Α Σ Η ....ΔΕΝ   ΘΑ    ΕΙΝΑΙ   Π Ο Τ Ε    ΣΕ   Θ Ε Σ Η ....

                         ΝΑ    Μ Ε Τ Α Β Α Λ Ε Ι ... ΤΗ    Δ Ο Μ Η ...   Η' ...   ΤΗΝ   Μ Ο Ρ Φ Η ....ΕΝΟΣ ..... Σ Υ Μ Β Ο Λ Ο Υ  ....

                         ΠΟΥ     Μ Ε Σ Α     ΤΟΥ....  ΕΙΝΑΙ ...  Θ Ε Μ Ε Λ Ι Ω Μ Ε Ν Η .....


             Η     Ε Ν Α Ν Θ Ρ Ω Π Ι Σ Η       ΤΟΥ    Θ Ε Ο Υ .



                                                                                         Φ Ε Ρ Σ Ε Φ Ο Ν Η Ι

                                                                                      ..........    Μ Υ Σ Τ Η Σ
                               
                                                                                                          Ε Υ Σ Ε Β Η Σ .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 19:09:38 από suida »

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 19:38:47 »
Θυμαμαι στην αρχη,διαβαζοντας το Τυπικο,περιμενοντας να βρω δυσνοητα συμβολα και μηνυματα,εντυπωσιαστηκα,με το ποσο απλο και ξεκαθαρο ειναι:
Ρωταει ο Σεβ.
Τι αντιπροσωπευει ο ιερος τουτος τοπος και δια ποιον λογον προσερχομεθα εις αυτον,Αδ.: μου?
Απαντα ο Α' Εποπτης:
Ευρισκομεθα εις το Ιερον της σκεψεως και ερχομεθα εδω ινα αναζητησωμεν το Φως

και αφου ξεκαθαριζει το λογο,δινει παρακατω και τον τροπο:
Ρωτα ο Σεβ.: τον Β' Εποπτη:
Πως δυναμεθα να ευρωμεν το Φως αυτο,περι του οποιου ομιλησεν ο Αδ.: Α' Επ.: και ποια η ωφελεια του?
Απαντα ο Β'Σεβ.:
......κατερχομενοι εις το βαθος της Συνειδησεως και ιδιως εναρμονιζοντες τους εαυτους μας προς τον Παγκοσμιον Ρυθμον.

Πιστευω οτι τα δυο αυτα σημεια ειναι τα πιο βασικα σημεια στις "διδασκαλιες" ολων των βαθμων...

Οταν στα φροντιστηρια ρωτησα :Με ποιο τροπο κατερχομαστε στο βαθος της Συνειδησης,πηρα την εξης απαντηση:"Αυτο εναποκειται στον καθε Τεκτονα να ανακαλυψει για τον εαυτο του.."

Σε ερωτησεις που εκανα αργοτερα σε πολυ παλιους Αδελφους για το αν υπαρχει διαλογισμος στον Τεκτονισμο,τουλαχιστον σε υψηλοτερους βαθμους,μου ειπαν οτι δεν ειχαν υπ'οψη τους κατι τετοιο..(και μιλαμε για 40 και 50 χρονια Τεκτονες)...

Αρα το λογικο συμπερασμα ειναι οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος "καταβασης στη Συνειδηση" ?
Η (το πιθανοτερο),δεν υπαρχει καμμια καταβαση πουθενα,αλλα αδιακοπη,"δημοσιουπαλληλικη",εγκριση πρακτικων...και εγκριση πρακτικων...και εγκριση πρακτικων...

+n-
through these fires.....

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 21:27:27 »
    Ναι η "ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΛΟΓΙΑ....ΤΗΣ     Δ Ι Α Κ Ο Σ Μ Η Σ Η Σ ...ΩΣ     Κ Α Τ Α Σ Τ Α Σ Η", που επισημαίνει εύστοχα ο φίλος μας suida, αποτελεί δυστυχώς το πρώτιστο μέλημα στις λέσχες που καταχρηστικά λειτουργούν ως Στοές. Μένουμε άναυδοι από την με κομπορημοσύνη και μεγαλοϊδεατισμό απόλυτη κατάθεση περί ΜΗ ύπαρξης και βεβαιομένης κατ' αυτούς απουσίας παραίνεσης για ενασχόληση με τον εσωτερισμό στον Τεκτονισμό, ενώ απ' αρχής ο Τεκτονισμός ΤΟΝΙΖΕΙ κάθε φορά "....κατερχόμενοι στο βάθος της συνειδήσεως...."

    Εντάξει, κατάβαση στην συνείδηση δεν υπάρχει πλέον, αλλά ως προς την ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΛΟΓΙΑ....ΤΗΣ     Δ Ι Α Κ Ο Σ Μ Η Σ Η Σ ..., εκεί παίρνουν ....άριστα !!!!

    Όταν οι συντάξαντες τα τελετουργικά, έθεταν την φράση "....κατερχόμενοι στο βάθος της Συνείδησης....", παρέθεταν παράλληλα και τα γνωστικά πεδία όπου ανευρίσκεται η κατάλληλη μέθοδος. Δεν απωλέσθη, αλλά απεβλήθη εκ του Ναού της Γνώσης η ....Γνώση !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 21:59:44 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 21:56:16 »
Μιας και αναφερθήκαμε σε διαλογισμούς.

Σε κάποια από τις συζητήσεις στη Στοά, εκτέθηκε η ιδέα του «Διαλογισμού με όλο μας το είναι».  Αν και έχω αρκετή πείρα από διαλογισμούς, αυτό το αγνοούσα.  Επίσης ποτέ δε διδάχτηκα κάποια καινούρια τεχνική διαλογισμού από τη Στοά.  Θέλοντας λοιπόν να διευρύνω τις γνώσεις μου, ρωτάω υψηλόβαθμο στέλεχος να μου το εξηγήσει.  Η απάντηση ήταν: «Είναι το απώτερο, το ιδανικότερο είδος διαλογισμού.  Το κάνεις με συνείδηση όλου του σώματος, μέχρι και το τελευταίο κύτταρο από το κάθε δάκτυλό σου».

Αυτό ήταν τελείως διαφορετικό, για να μην πω αντίθετο, με αυτά που ήξερα.  Προβληματίστηκα.  Μέχρι που ο αδελφός Ορφέας μου εξήγησε ότι η ιδανική αυτή κατάσταση διαλογισμού πετυχαίνεται με την ολοκλήρωση της προσωπικότητας, με τη συμμετοχή όλων των υποπροσωπικοτήτων του υποσυνείδητου. 

Μετά από όλα αυτά, τώρα πια δε θέλω να ρωτάω, διότι δεν εμπιστεύομαι τις απαντήσεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 21:59:51 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 22:27:52 »
Μιας και αναφερθήκαμε σε διαλογισμούς.

Σε κάποια από τις συζητήσεις στη Στοά, εκτέθηκε η ιδέα του «Διαλογισμού με όλο μας το είναι». 

 «Είναι το απώτερο, το ιδανικότερο είδος διαλογισμού.  Το κάνεις με συνείδηση όλου του σώματος, μέχρι και το τελευταίο κύτταρο από το κάθε δάκτυλό σου».


Μετά από όλα αυτά, τώρα πια δε θέλω να ρωτάω, διότι δεν εμπιστεύομαι τις απαντήσεις τους.

Αδελφε μου,αν και εχω ακουσει να χρησιμοποιειται η λεξη συχνα (π.χ.,αξιζει να διαλογιστουμε πανω σε αυτο το θεμα...),νομιζω οτι δεν λεγεται με καμμια βαθυτερη εννοια,περα απο αυτη της "ιδιαιτερης" προσοχης...
Ομολογω οτι δεν εχω μεγαλη πειρα σε διαλογισμο..αλλα απ'οτι καταλαβα ουτε και Τεκτονες με απειρα χιλιομετρα γυρω απο τον Ταπητα...
Δεν ξερω αν το να μην ρωτας ειναι η σωστη αντιδραση,αν και πληρως καταννοητη.

+n-
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 23:22:18 από etidorhpa »
through these fires.....

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι η Μασονία?
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2008, 23:57:12 »
Ενω εμεις γραφουμε εδω,στην ΕΤ3 εχει εκπομπη για το αν "ΕΚΚΟΣΜΙΚΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ"
Ζουραρις,Γιανναρας,και καποιος Σιασος που ειναι μοναχικοτερος των μοναχων...
"Εξατομικευμενος Ευσεβισμος",ειναι πλεον,συμφωνα με τον κο Γιανναρα,η σταση της Χριστιανικης πιστης ,η οποια αντι να μετεχει..ψαχνει την σωτηρια "ατομικα"...οποτε εφ'οσον (συμφωνα με τη λογικη Γιανναρα),εχει εθιστει ο μοναχος να ειναι σε σχεση "αγαπης" με τον εαυτο του,τα υπολοιπα (επιχειρηματικη λογικη,κερδος,τουριστικη αξιοποιηση,κλπ),πανε πακεττο...ολα μαζι....που συμφωνει ο μοναχικος κοινοβιτικος ασκητισμος με τον αρχαιοελληνικο ορισμο του κοινοβιου,και ποσο ο μοναχισμος ειναι η υπερτατη εκφραση ελευθεριας...Ο κος Σιασος,βλεπει οτι βασικη αιτια της "πτωσης"αυτης ειναι η εισβολη της τεχνολογιας στις μονες,η σταδιακη εξαλειψη της σωματικης εργασιας και το "βολεμα" στην καλοπεραση των μοναχων..

το στομαχι μου....καθε λεξη και θλιψη...τελικα ισως ο Τεκτονισμος να μην ειναι ακομα τοσο χαλια..
+n-
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2008, 00:43:38 από etidorhpa »
through these fires.....