Αποστολέας Θέμα: Όνειρα  (Αναγνώστηκε 16678 φορές)

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Όνειρα
« στις: Αυγούστου 19, 2008, 03:39:25 »
Rose καλό ξημέρωμα να έχουμε...

Ελπίζω να δεις αυτό το μήνυμα...

Ξενυχτώ απόψε σε μια προσπάθεια να κατανοήσω ένα ''όνειρο'' που είδα.

Έναν άνθρωπο ντυμένο με κάτι που έμοιαζε με κάπα. Το κεφάλι του ήταν σκεπασμένο με κουκούλα, αλλά φαινόταν καθαρά το μάλλον σκουρόχρωμο πρόσωπό του, φωτισμένο με πράσινα μάτια. Το ένδυμα αυτό... ήταν στο χρώμα μπλε-μωβ....
Μου έκανε τεράστια ''εντύπωση'' αυτό. Από όλο το όνειρο ''έμεινε'' έντονα το ένδυμα και το χρώμα του ...

Για κάποιον περίεργο λόγο ... γνωρίζω οτι πρέπει να ''βρω'' τί συμβολίζει αυτό το ένδυμα... , με άλλα λόγια... οτι αυτο και το χρώμα του κάτι σημαίνουν... Αλλά... είναι δύσκολο...

Είδα οτι είσαι συνδεδεμένη και είπα να ζητήσω μία χείρα βοηθείας... με την σκέψη οτι ίσως μπορείς να με παραπέμψεις κάπου... ή ακόμα-ακόμα να μου πεις τί μπορεί να σημαίνει κατά την γνώμη σου αυτό!!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 19, 2008, 03:50:58 »
Καλό ξημέρωμα Livelove... 

το νεογέννητό μας, με ξυπνάει και έτσι ξενυχτώ και σήμερα...  :)

Το μπλε είναι το χρώμα της Διανόησης του Νοητικού επιπέδου, και το Μωβ είναι το χρώμα του Πνευματικού.  Ο άνθρωπος με την Κάπα, μοιάζει πολύ με την κάρτα Ταρώ του "Ερημίτη" δηλαδή της Ανώτερης Συνείδησής μας.

'Ομως έχει να κάνει με το τι βιώνεις αυτήν την περίοδο στην ζωή σου, και σίγουρα έχει ένα μήνυμα για σένα, μια και νιώθεις την σημαντικότητά του... 'Ισως είναι ένα "κάλεσμα" για περαιτέρω πνευματική ενασχόληση, ή ένα κλειδί στην επίλυση ενός θέματος που σε προβληματίζει εδώ και καιρό...

Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία για περαιτέρω ανάλυση...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2008, 05:03:48 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 19, 2008, 04:03:53 »
 :D
Καλώς ήρθε!!

Τρυφερό ξενύχτι πάντως...!!

χμ... όντως μοιάζει πολύ με τον ερημίτη η όλη εικόνα που έβλεπα!!! Εξού και το ηγετικό πνεύμα που απέπνεε η μορφή αυτή. Θέλω να πω ήταν μια αισθηση οτι ''ορίζει'' τα πράγματα στον χώρο...
αλλά ήταν και πολύ μυστηριώδες όλο αυτό

Καλά λες οτι σχετίζεται Ο άνθρωπος με την κάπα... ομοίαζε με ένα νέο πρόσωπο που ήρθε στην ζωή μου.
Αλλά μόνο ομοίαζε, μια και τα χαρακτηριστικά του προσώπου που έβλεπα, καθώς και τα μάτια ήταν --να το πω έτσι-- στην τέλεια εκδοχή τους (αυτή που εγώ τουλάχιστον μπορώ να φαντασθώ).

Σχετικά με το χρώμα...  και την πνευματική ενασχόληση ...είναι αλήθεια...

Μένει μόνο να βρώ... τελικά... μάλλον
Αν το πρόσωπο αυτό είναι το κλειδί ή το εμπόδιο (κατα μία έννοια)

???
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 19, 2008, 04:13:17 »
Να συμπληρώσω.... οτι είναι γεγονός... οτι από όσα μπορώ να δω...
μάλλον ''βγαίνω'' από την διανόηση (κάτι του ΄τυπου: ''έλεος, έλεος... δεν αντέχω άλλο ''εδώ'') και ίσως...να ''περάσω'' στο πνευματικό... (σαν να λέμε: ''ελευθερώστε με!!)
Είθε...
Κι είναι τόσο έντονο που ο ίδιος μου ο αδερφός... μου έλεγε οτι δεν με αναγνωρίζει... Είδωμεν...

Τέλος... περισσότερα στοιχεία... θα μπορούσαν να είναι οτι πρόκειται για ''αλλαγή'' , αλλαγή στόχων, ονείρων...
Για γεγονότα που μοιάζουν προσδιορισμένα, αναφορικά με το συγκεκριμένο νέο πρόσωπο στη ζωή μου... και που ως τέτοια μας συνέδεσαν.. Και πολλά εμπόδια
Ίσως και για κάτι που εν καιρώ θα αποτελεί απόφαση ζωής...
Και όλα αυτά μακριά... σε καλοκαιρινές διακοπές... στη φύση.. μήνα ολόκληρο...
Λες και λύθηκαν μικρά άπειρα κομπάκια στο νου μου... και απλώθηκε το πανί... (δεν ξέρω κι εγώ τί λέω...)

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2008, 04:19:41 από livelove »
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 19, 2008, 04:59:51 »
Κι είναι τόσο έντονο που ο ίδιος μου ο αδερφός... μου έλεγε οτι δεν με αναγνωρίζει... Είδωμεν...

Φαίνεται πως περνάς μία περίοδο, έντονης αλλαγής, ή μεταμόρφωσης...   Κάποια πράγματα όμως είναι ακόμα κρυμμένα, από την "κάπα"... και θα εμφανιστούν σιγά σιγά... άρα σοφή η επιφυλακτικότητα... :)
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 19, 2008, 05:30:02 »
Ευχαριστώ Rose..!

Πάντως... -συμπληρώνω- κάθε αλλαγή η μεταμόρφωση εν δυνάμει ή συντελεσμένη... κάνω ό,τι μπορώ να μείνει ανεπηρέαστη από ό,τι άλλο πρόσωπο, πράγμα ή κατάσταση ... έξω από εμένα.... Έτσι θα είναι ατόφια. Κι ύστερα θα συμβεί να γίνουν οι συνδέσεις με τα ''έξω από εμένα''... αν έτσι είναι να συμβεί!!!Ε; ;)

αλλά...τσουπ... ό,τι και να κάνω εγώ... να που τρυπώνουν στα ''ονειρα''!! Αλλά δεν το βάζω κάτω!! ;)

Εν τω μεταξεί διάβαζα για τον Ήρωα...
Υπέροχα τα αποσπάσματα!!

Ευχαριστώ και πάλι!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2008, 05:36:53 από livelove »
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 19, 2008, 18:54:25 »
Καλησπέρα σε όλους!

Rose... ήθελα να πω.... οτι ενδεχομένως να είναι καλό να σβήσουμε αυτό το θέμα.... που άνοιξα χτες βράδυ..
Θέλω να πω... επειδή είναι πολύ συγκεκριμένο...
Αν κρίνετε οτι δεν είναι ωφέλιμο γενικά... ας το σβήσουμε.. Κι αυτό γιατί.. ξέρεις... είναι το δικό μου όνειρο... που δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να είναι ωφέλιμο για άλλους... :-\
Το αναφέρω μόνο για να πώ οτι δεν θα με πείραζε και να το τροποποιήσουμε ή να το σβήσουμε. Αν πάλι δεν πειράζει και δεν υπάρχει πρόβλημα... όλα καλά!!! Ας μείνει...  ;)
Λέω τώρα...
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 19, 2008, 19:37:29 »
καλησπερα,
Αγαπητη Livelove,καταλαβαινω το συναισθημα του να νοιωθεις αβολα με το να υπαρχει στο forum ενα προσωπικο σου θεμα..και εγω πολλες φορες νοιωθω ετσι,αλλα θα προτεινα αν δεν σε πειραζει να μεινει.
Η αναλυση της Rose ειναι παντα "μεστη" και "ισοροπημενη".

Δραττοντας την ευκαιρια,θα ηθελα να ρωτησω αν περα απο τα ονειρα η την "δημιουργικη φαντασια" (δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα με τον διαλογισμο),υπαρχουν αλλοι τροποι που φτανουμε στο ασυνειδητο..
Εχω αρκετο καιρο να δω ονειρα,αν και ξερω οτι εχω αρκετα πραγματα που με απασχολουν εντονα..

+n-
through these fires.....

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 19, 2008, 21:15:09 »
όχι... :o
καθόλου άβολα δεν νιώθω...
Αν είναι δυνατόν...
Αν ήταν έτσι δεν θα το είχα γράψει ευθύς εξ'αρχής...
Αν είναι δυνατόν...
Ας μην παρερμηνευτώ...

Το ανέφερα απλά και μόνο για πρακτικούς λόγους.... Κι έτσι το είχα σκεφτει εξαρχής... όταν προβληματιζόμουν που να το καταχωρήσω για να το δει η Rose...χτες βράδυ
E...και έτσι... άνοιξα το θέμα... και είπα ''το πολύ-πολύ μετά το σβήνουμε ή το διανθίσουμε με πράγματα γενικά σχετικά με τα όνειρα... και όχι με το προσωπικό μου θέμα... (απλά εγώ για την ώρα δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να γράψω γενικά σχετικά με τα όνειρα... ). Αυτό ήταν όλο...
Άβολα, γιατί;...
Άλλωστε.... ποτέ δεν ήταν άβολα στο Φόρουμ αυτό... το αντίθετο...!!!

Αλλά βλέπω οτι εσύ άδραξες την ευκαιρία.... επομένως το θέμα... μπορεί να αρχίσει να παίρνει άλλες διαστάσεις πιο ωφέλιμες... για περισσότερους !!!

The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 19, 2008, 21:41:16 »
Καλησπέρα σε όλους!

Αν κρίνετε οτι δεν είναι ωφέλιμο γενικά... ας το σβήσουμε.. Κι αυτό γιατί.. ξέρεις... είναι το δικό μου όνειρο... που δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να είναι ωφέλιμο για άλλους... :-\

    Ο πλούτος των εσωτερικών εμπειριών που γέννησε τις εσωτερικές επιστήμες, ήταν και συνεχίζει να είναι προϊόν ελάχιστων θαρραλέων ανθρώπων, που δεν δίστασαν και δεν διστάζουν να εκθέσουν προσωπικές τους εμπειρίες -που για την νοοτροπία των πολλών, εκθέτουν εαυτούς- κτίζοντας με τον τρόπο αυτό το ανεκτίμητο οικοδόμημα της εσωτερικής επιστήμης.

    Για την ανάλυση των ονείρων είναι, χωρίς καμιά εξαίρεση, απαραίτητη η συμβολή του ονειρευόμενου. Είναι ευτύχημα που έχουμε την ευκαιρία να κοινωνούμε των ονειρικών εμπειριών της φίλης μας livelove και εξαιρετικά ευχάριστο γεγονός που συμμετέχει ενεργά στην ανάλυση, ούσα κατατοπισμένη επί των ερμηνειών, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα χρήσιμο και πολύ ωφέλιμο αποτέλεσμα. Μακάρι να πολλαπλασιασθούν τέτοια γεγονότα, με τα οποία αφού εργαστούμε, από απλοί ερευνητές, ήδη θα βαδίσουμε τον δρόμο που πέρασαν οι επαϊοντες....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 19, 2008, 22:05:56 »

Ας μην παρερμηνευτώ...




το θεωρω αυτονοητο... :)

through these fires.....

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 19, 2008, 23:38:26 »
 :)
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 20, 2008, 06:14:59 »
    Ο πλούτος των εσωτερικών εμπειριών που γέννησε τις εσωτερικές επιστήμες, ήταν και συνεχίζει να είναι προϊόν ελάχιστων θαρραλέων ανθρώπων, που δεν δίστασαν και δεν διστάζουν να εκθέσουν προσωπικές τους εμπειρίες

Αγαπητή Livelove,

ευχαριστούμε για την πολύτιμη κατάθεσή σου, μια και είναι μία ευκαιρία για περαιτέρω εμβάθυνση και ανάλυση...


Εν τω μεταξεί διάβαζα για τον Ήρωα...
Υπέροχα τα αποσπάσματα!!

Εύχομαι να εμπνεύσει όλους μας, να γίνουμε αληθινοί 'Ηρωες!   :)

καταλαβαινω το συναισθημα του να νοιωθεις αβολα με το να υπαρχει στο forum ενα προσωπικο σου θεμα..και εγω πολλες φορες νοιωθω ετσι

Είναι όντως δύσκολο να ανοιγόμαστε για προσωπικά θέματα, γιατί πολλές φορές, δεχτήκαμε την ανωριμότητα και την κατακραυγή κάποιων, αλλά νικώντας αυτόν τον φόβο, και επενδύοντας στην ανθρώπινη επικοινωνία, κερδίζουμε πολλά...

Δραττοντας την ευκαιρια,θα ηθελα να ρωτησω αν περα απο τα ονειρα η την "δημιουργικη φαντασια" (δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα με τον διαλογισμο),υπαρχουν αλλοι τροποι που φτανουμε στο ασυνειδητο..

Αγαπητέ Editorpha,

το άρθρο για την "Διερεύνηση του Ασυνειδήτου" http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,963.0.html
προσφέρει περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος. Επίσης η "Εισαγωγή στην ερμηνεία των ονείρων" του Κάρλ Γιούνγκ http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,986.0.html είναι ένας πολύ καλός οδηγός.

Η "δημιουργική φαντασία" είναι ανάλογη του "ενεργητικού" διαλογισμού και του "οραματισμού".  Δηλαδή, μπορούμε ενεργητικά να οραματιστούμε, ή να δημιουργήσουμε ένα όραμα, ή συνειδητό όνειρο.  Επίσης μπορούμε απλά να δεχτούμε παθητικά ένα εσωτερικό μήνυμα, να διαδραματιστεί στον εσωτερικό μας κόσμο, (ως αποτέλεσμα "παθητικού" διαλογισμού, ή ενός ονείρου) και μετέπειτα να το ερμηνεύσουμε ή να το αναλύσουμε.

Μέσω του "παθητικού" διαλογισμού, "διαβάζουμε" το ασυνείδητο, συλαμβάνοντας παθητικά τα μηνύματά του, και το προγραμματίζουμε, μέσω οραματισμού, ή ενεργητικού διαλογισμού, δίνοντας του εντολές, όπως ακριβώς ένα κομπιούτερ.

Για να κατανοήσουμε την γλώσσα του ασυνειδήτου, και να επικοινωνήσουμε με τον "πυρήνα" μας πιο επικοδομητικά, είναι πολύ σημαντική η γνώση των ατομικών και συλλογικών αρχετύπων.

Επίσης η έννοια "διαλογισμός" στην Ελληνική παράδοση έχει διαφορετική ερμηνεία από την έννοια "meditation" που επικράτησε μέσω των ανατολικών δοξασιών.  Η έννοια "meditation" παραπέμπει περισσότερο στην κατάσταση του "διάμεσου" και του παθητικού διαλογισμού, ενώ στην δυτική παράδοση, έχει να κάνει με την ανάλυση ενός θέματος, δηλαδή με τον ενεργητικό διαλογισμό.

Ο άνθρωπος αναπτύσεται σε μία Διάνοια ή έναν Σοφό, όταν μαθαίνει να χρησιμοποιεί ικανοποιητικά και τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου του, ή και τις δύο διαστάσεις του ψυχισμού του, δηλαδή την θυληκή (παθητική - άνιμα) και την αρσενική (ενεργητική - άνιμους) ικανότητα.

Στην συνεργασία του Συνειδητού και του Ασυνειδήτου, βρίσκεται ο Πλούτος της Ζωής...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2008, 07:33:31 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 04, 2008, 19:30:47 »

                K O Y Ρ Α Σ Μ Ε Ν Ο Σ .....   Υ Π Ο Χ Ω Ρ Ε Ι     Η    Θ Ε Λ Η Σ Η     ΜΟΥ.....

               
                                              Σ Β Η Ν Ε Ι .....Η    Ο Ρ Α Σ Η    ΜΟΥ.....


                              Κ Ο Ι Μ Α Μ Α Ι .......

                                                                      Ν Υ Χ Τ Α .......


                                    Σ Κ Ο Τ Ε Ι Ν Α .......


                          Ε Ν Α     Φ Ω Σ .....ΤΟΤΕ,      Α Ν Α Β Ε Ι ......Μ Ε Σ Α     ΜΟΥ.....


                                           --Ε Χ Ε Ι ......   Δ Ι Α Ρ Κ Ε Ι Α ......  Η    Ζ Ω Η    ΜΟΥ....   σ κ ε π τ ο μ α ι ....


                                 ---α γ γ ι ζ ω ....τον    Θ Α Ν Α Τ Ο .....     ΣΤΟΝ     Υ Π Ν Ο     ΜΟΥ......


                        Τ Α Ρ Α Ζ Ω Μ Α Ι ......      .....ΤΑ    Μ Α Τ Ι Α     ΜΟΥ  .....α ν ο ι γ ω .....


                                                    α ν α κ α θ ω μ α ι .......


                                π ρ ε π ε ι .....ΝΑ    Σ Υ Ν Ε Χ Ι Σ Ω .....ΤΟΝ    Υ Π Ν Ο     ΜΟΥ..... σκεπτομαι.....


                                         Α Ρ Γ Η Σ Α ....       πρεπει....  ΝΑ    Φ Υ Γ Ω ....   ΜΕ    Π Ε Ρ Ι Μ Ε Ν Ο Υ Ν ....


                                                     ΒΓΑΙΝΩ    Ε Ξ Ω .....Ε Ρ Η Μ Ι Α .....


                                                                      ΚΟΙΜΑΜΑΙ.....Α Κ Ο Μ Α .....σκεπτομαι.....

 
                                    κ υ ρ ι α κ η .....ΘΑ"    ΝΑΙ....    Α Ρ Γ Ω ...   Π Α Ν Τ Α ....ΝΑ    Ξ Υ Π Ν Η Σ Ω .....

nasos63

  • Μηνύματα: 8
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Όνειρα
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 29, 2010, 10:34:31 »
 Καλημερα στην παρεα. Το θεμα του ασυνειδητου με εχει απασχολησει κι εμενα. Τα ονειρα εχουν διαφορες ερμηνειες αναλογα με την σχολη. Για παραδειγμα το συγκεκριμενο ονειρο συμφωνα με την φροιδικη ερμηνεια θα μπορουσε να ειναι μια απωθημενη φαλικη παρασταση σε σχεση με το οιδιποδειο συμπλεγμα του Φροιντ. Κατα τον Αντλερ μια αντανακλαση της συναισθηματικης-διανοητικης μας καταστασης η επιθυμιας που εχει να κανει με την δυναμη η την κατασταση που ειμαστε η θα θελαμε να ειμαστε στην πυραμηδα  της κοινωνιας. Για τον Γιουνκ ενα συμβολο απ το συλλογικο ασυνειδητο, δηλ, μια πολιτισμικη μεταφορα βιωματικη, εμπειρικη, γνωσιολογικη, ζωης, η θανατου. Κατα τους γνωστικους ψυχολογους το ασυνειδητο ειναι υπαρκτο ομως καταπιανετε με τις ερμηνειες που δεινει ο ιδιος ο αναλυομενος σε σχεση με την αιτιολογιση των δεδομενων, δηλ η σχεση του ερημιτη η της ανωτερης συνειδησης μας απαιτει τα αναλογα λογικα επιχειρηματα οπως ποια νομιζεις οτι ειναι η προοδος σου? και ειναι πραγματικη η ψευδης? φιλικα... :P