Αποστολέας Θέμα: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!  (Αναγνώστηκε 23983 φορές)

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« στις: Απριλίου 27, 2007, 18:17:36 »
Λέγεται πως ο Μύστης Υψηλού Βαθμού, ακόμη και Φόνο να κάνει, δεν θα επιβαρύνει το Κάρμα του....

Γιατί άραγε?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2007, 18:20:35 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 28, 2007, 23:23:14 »
Λέγεται πως ο Μύστης Υψηλού Βαθμού, ακόμη και Φόνο να κάνει, δεν θα επιβαρύνει το Κάρμα του....

Γιατί άραγε?

Γιατί άραγε ;;;
Αυτό αναρωτιέμαι και γώ,
γιατία άραγε ΛΕΓΕΤΑΙ κάτι τέτοιο;

Υ.Γ. Να διορθώσουμε ότι δεν υπάρχουν μύστες υψηλού ή χαμηλού βαθμού.
Υπάρχουν αμύητοι,μυημένοι διαφόρων βαθμίδων και μύστες, απλά μύστες...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 29, 2007, 00:46:14 »
Λέγεται πως ο Μύστης Υψηλού Βαθμού, ακόμη και Φόνο να κάνει, δεν θα επιβαρύνει το Κάρμα του....

Γιατί άραγε?

Γιατί άραγε ;;;
Αυτό αναρωτιέμαι και γώ,
γιατία άραγε ΛΕΓΕΤΑΙ κάτι τέτοιο;

Υ.Γ. Να διορθώσουμε ότι δεν υπάρχουν μύστες υψηλού ή χαμηλού βαθμού.
Υπάρχουν αμύητοι,μυημένοι διαφόρων βαθμίδων και μύστες, απλά μύστες...


Ο Μέρλιν, ο Χριστός, ο Αχενατόν, ο Βούδας, ο Ελιφας Λευί, η Μπλαβάτσκι, η Φόρτσουν, ο Crowley, ο C.Rosencroix, ο Ζαρατούστρα και χιλιάδες άλλοι ανά τον κόσμο και την ιστορία ήταν σαφώς και πάνω απ' όλα Μύστες.

Μπορούμε να πούμε όμως πως ήταν όλοι του ιδίου επιπέδου ?
Avaris
Veritas Vos Velirabit

LordPayens

  • Μηνύματα: 64
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 29, 2007, 00:51:59 »
Αγαπητέ φίλε,

Μπορούμε να ορίσουμε επίπεδα; Από την στιγμή που δεν τα όρισε ο μέγιστος εξ αυτών, το αντίθετο μάλιστα, μπορούμε να το κάνουμε εμείς;

Με αγάπη,
LordPayens
-----------
Ne Plus Ultra

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 29, 2007, 11:18:41 »
Σοφή η παρατήρησή σου, τουλάχιστον όσον αφορά το Τυπικό μέρος της υπόθεσης καλέ μου φίλε LordPayens.

Και όντως μπορεί να ακούγεται ως "θρασυτάτη" και "αιρετική" η δική μου παρατήρηση περί "επιπέδων Μυστών"....

Υπάρχει όμως σαν "αίσθηση".....δεν νομίζεις?

....Ρέει στην ατμόσφαιρα.....

Πάρε τα παραδείγματα που έβαλα πιο πάνω, βρες άλλα 100, 200 που έχεις εσύ υπόψιν σου και κρίνε......

Δεν υπάρχει η "αίσθηση" (τουλάχιστον) πως "δεν είναι όλοι του ιδίου επιπέδου ανάπτυξης Συνειδητότητας"?

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2007, 17:10:07 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 29, 2007, 14:36:22 »
Εμένα ο συνδυασμός Μύστης-Φόνος δεν μου ταιριάζει καθόλου.
Την έννοια Μύστης την αντιλαμβάνομαι -αν μπορώ να ισχυριστώ κάτι τέτοιο-σαν κάτι ιερό. Ας πούμε καλύτερα οτι ζωγραφίζεται στο μυαλό μου κατα κάποιον τρόπο. Σε αυτην την εικόνα δεν χωρά ο φόνος.
Ένας Μύστης ιδανικά ποτέ δεν θα κατέφευγε στο φόνο.
Αλλά, φίλε Avaris, μιλάς για μία έστω πιθανότητα/περίπτωση που αυτο θα συνέβαινε.

Σκεφτόμουν οτι οι λόγοι για τους οποίους ένας μύστης θα πρόβαινε σε μια τέτοια πράξη καταστροφής (και όχι δημιουργίας) ζωής είναι πολυ περιορισμένοι. Ελάχιστοι ίσως. Ίσως πάλι κανένας.
Ο πρώτος -και ο μόνος μάλλον- που μου έρχεται στο νου είναι για να προστατέψει και να παρεμποδίσει την καταστροφή της δικής του ή άλλης ζωής. Αλλά και πάλι αυτο θα γινόταν με αγάπη και σοφία.

Λέγεται πως ο Μύστης ακόμη και Φόνο να κάνει, δεν θα επιβαρύνει το Κάρμα του....

Καταλήγω μάλλον στο οτι αυτο αληθεύει και λέγεται μαλλον επειδη...
Ένας Μύστης ξέρει τί θα επιβάρυνε το Κάρμα του και τί όχι.
Ένα Μύστης για να είναι Μύστης δεν θα επιβάρυνε ποτέ το Κάρμα του.
Παράθεση
Αν
αυτο συνέβαινε απλά θα έπαυε να είναι Μύστης.

(Υποθέσεις κάνω, ε...)

The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 29, 2007, 21:44:25 »
Ο Μέρλιν, ο Χριστός, ο Αχενατόν, ο Βούδας, ο Ελιφας Λευί, η Μπλαβάτσκι, η Φόρτσουν, ο Crowley, ο C.Rosencroix, ο Ζαρατούστρα και χιλιάδες άλλοι ανά τον κόσμο και την ιστορία ήταν σαφώς και πάνω απ' όλα Μύστες.

Μπορούμε να πούμε όμως πως ήταν όλοι του ιδίου επιπέδου ?

Μέρλιν : Μυθολογικό πρόσωπο, ήρωας ενός μυητικού θρύλου και σημαντικό αρχέτυπο.

Χριστός: Μυθολογικό πρόσωπο (ο Χριστός των ευαγγελίων), ήρωας ενός μυητικού θρύλου και σημαντικό αρχέτυπο.

Ακενατόν : Το μόνο ιστορικό πρόσωπο από την πρώτη τριάδα που παραθέτεις, αλλά βρίσκεται μακράν από το να ονομαστεί Μύστης. Η απάνθρωπη ενέργειά του να επιβάλλει την δική του θρησκεία και να απαγορεύσει την ύπαρξη των άλλων θρησκευτικών αντιλήψεων, καταστρέφοντας μάλλιστα και τα ιερά των, έδωσε το δικαίωμα στην ιστορία να τον κρίνει με τα πλέον μελανά χρώματα.

Αν κρίνουμε ότι από τα τρία πρόσωπα που ξεκινήσαμε να εξετάζουμε ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ήταν μύστης, καταλαβαίνουμε ότι ο αριθμός των πραγματικών μυστών μοιάζει όχι εκατοντάδες, αλλά μάλλον ελάχιστες μονάδες.
Και αυτοί ήταν πανομοιότυποι ΜΥΣΤΕΣ !!!
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 29
  • Karma: 0
    • MSN Messenger - lefteris73@hotmail.com
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 29, 2007, 23:10:55 »
Αγαπητε Ορφεα,
Η παρατηρηση για τον Ιησου ολιγον αστοχη αλλα ειναι θεμα ολοκληρης συζητησης.
Θα συμφωνησω ομως οτι η αποψη περι διαιτελεσης φονου ειναι κοτσανα μεγαλου μεγεθους.Την εχω συζητησει και με φιλο που την υποστηριζε και απορω με την λογικη αυτη.Αλλα η γλωσσα κοκαλλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει και παιζοντας με τις λεξεις πολλα μπορεις να κανεις.Απλα μερικα πραγματα ειναι αξιωματα και οχι θεωρηματα για να χρειαζονται αποδειξη.Δεν ξερω αν επιβαρυνει το Καρμα ο φονος αλλα το ποινικο μητρωο παντως θα το βαρυνει!!!!
NON SERVIAM

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 29, 2007, 23:14:05 »
Εμένα ο συνδυασμός Μύστης-Φόνος δεν μου ταιριάζει καθόλου.
Την έννοια Μύστης την αντιλαμβάνομαι -αν μπορώ να ισχυριστώ κάτι τέτοιο-σαν κάτι ιερό. Ας πούμε καλύτερα οτι ζωγραφίζεται στο μυαλό μου κατα κάποιον τρόπο. Σε αυτην την εικόνα δεν χωρά ο φόνος.
Ένας Μύστης ιδανικά ποτέ δεν θα κατέφευγε στο φόνο.
Αλλά, φίλε Avaris, μιλάς για μία έστω πιθανότητα/περίπτωση που αυτο θα συνέβαινε.

Σκεφτόμουν οτι οι λόγοι για τους οποίους ένας μύστης θα πρόβαινε σε μια τέτοια πράξη καταστροφής (και όχι δημιουργίας) ζωής είναι πολυ περιορισμένοι. Ελάχιστοι ίσως. Ίσως πάλι κανένας.
Ο πρώτος -και ο μόνος μάλλον- που μου έρχεται στο νου είναι για να προστατέψει και να παρεμποδίσει την καταστροφή της δικής του ή άλλης ζωής. Αλλά και πάλι αυτο θα γινόταν με αγάπη και σοφία.

Λέγεται πως ο Μύστης ακόμη και Φόνο να κάνει, δεν θα επιβαρύνει το Κάρμα του....

Καταλήγω μάλλον στο οτι αυτο αληθεύει και λέγεται μαλλον επειδη...
Ένας Μύστης ξέρει τί θα επιβάρυνε το Κάρμα του και τί όχι.
Ένα Μύστης για να είναι Μύστης δεν θα επιβάρυνε ποτέ το Κάρμα του.

Πολύ σωστά! Την ίδια ακριβώς απάντηση είχα κι εγώ στο μυαλό μου.

Φίλε Ορφέα, κάνεις μία διάκριση-αξιολόγηση για 3 πρόσωπα της αρχαιότητας. Πάραυτα, κανέναν από αυτούς δεν ορίζεις ως "μύστη" και καταλήγεις πως αυτοί που πρέπει να χαρακτηριστούν ως μύστες, είναι τελικά πολύ λίγοι. Θέλεις να μας αναλύσεις λίγο το πως ορίζεις την έννοια-προφίλ ενός μύστη;
...spes mea in mentem est...

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 30, 2007, 09:57:29 »
Συνεπώς, για να βγάλουμε μια άκρη (αν πρόκειται να βγει), θα πρέπει να πάρουμε ένα ένα όσα ιστορικά - και μη - πρόσωπα μπορούμε και να τεθεί το ερώτημα:

"Ήταν Μύστες?"

Ας αρχίσουμε απο τους κατωτέρω:

ο Βούδας, ο Ελιφας Λευί, η Μπλαβάτσκι, η Φόρτσουν, ο Crowley, ο C.Rosencroix, ο Ζαρατούστρα, ο Πυθαγόρας?

Παραμένει φυσικά το "βασικό ερώτημα" του Anon "ποιό είναι το προφίλ του Μύστη"?

Όπως φαίνεται, προτού δούμε το  "κεντρικό θέμα" θα έπρεπε να ξεκαθαριστεί όντως το παραπάνω πλαίσιο.

- Ποιός θεωρείται Μύστης?

- Τα "ιστορικά" (και μή) πρόσωπα που "συνηθίσαμε" να θεωρούμε Μύστες, τελικά είναι?

Και μήπως τελικά μπλέκουμε στον γνωστό "σκόπελο"?

Δηλαδή, η μια "Φιλοσοφική (ή και θρησκευτική) Σχολή" ή "Τάγμα" να θεωρεί κάποιον "άφταστο Μύστη" και κάποιοι άλλοι να τον θεωρούν ως μια απλή "Μυθολογική μορφή" (ή και τσαρλατάνος ενίοτε) μακράν όμως απο του να θεωρηθεί Μύστης?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2007, 10:06:46 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 30, 2007, 16:43:19 »
Αγαπητε Ορφεα,
Η παρατηρηση για τον Ιησου ολιγον αστοχη αλλα ειναι θεμα ολοκληρης συζητησης.

Είχα γράψει
Παράθεση
Χριστός: Μυθολογικό πρόσωπο (ο Χριστός των ευαγγελίων), ήρωας ενός μυητικού θρύλου και σημαντικό αρχέτυπο.
, όπου η παρένθεση επισημαίνει το πρόσωπο που περιγράφουν τα ευαγγέλια.
Επειδή τα ευαγγέλια ΔΕΝ είναι ιστορικά κείμενα και επειδή αποδεδειγμένα εμπεριέχουν και πληθώρα εσωτερικών-μυθολογικών στοιχείων που πολλές φορές αναφέρονται σε πολύ παλαιότερα ιστορικά ή μυθολογικά πρόσωπα,
οπότε το υποκείμενο "Χριστός" των ευαγγελίων δεν ταυτίζεται με κανένα πραγματικό ιστορικό πρόσωπο.

Με την έννοια και μόνο της μη ύπαρξης τέτοιου προσώπου, άσχετα αν η περιγραφόμενη προσωπογραφία απαρτίζεται εν μέρει ή στο σύνολό τους από στοιχεία που συνθέτουν και υποδηλώνουν έναν μύστη,
γιαυτό και μόνο το λόγο απορίπτεται κατ' εμέ από τον κατάλογο των μυστών της ιστορίας.

Θάταν πάντως ευχάριστο, αγαπητέ μου apiko, να σηζητούσαμε εκτενέστερα για το θέμα που θεωρείς ότι η παρατήρηση που παρέθεσα ήταν ολίγον τι άστοχη.

Παράθεση
Φίλε Ορφέα, κάνεις μία διάκριση-αξιολόγηση για 3 πρόσωπα της αρχαιότητας. Πάραυτα, κανέναν από αυτούς δεν ορίζεις ως "μύστη" και καταλήγεις πως αυτοί που πρέπει να χαρακτηριστούν ως μύστες, είναι τελικά πολύ λίγοι. Θέλεις να μας αναλύσεις λίγο το πως ορίζεις την έννοια-προφίλ ενός μύστη;
Anon

Χείρωνας : Το πρότυπο  και το μέτρο που όταν ένας βροτός το ικανοποιεί, συγκρινόμενος με αυτό, αυτοδίκαια αποκαλείται πλέον Μύστης.

Από τα 3 πρόσωπα, τα δύο είναι μυθολογικές φιγούρες, ιστορικά ανύπαρκτα και γιαυτό απορρίπτονται από τον κατάλογο, το τρίτο, για τους λόγους που παρέθεσα...

Ο C.Rosencroix και αυτός ως φανταστικό πρόσωπο, απορρίπτεται.

Ο Ζαρατούστρα, εμπίπτει στην κατηγορία του χριστού και το περίγραμμά του είναι εμπλουτισμένο και παραποιημένο από πληθώρα μυθολογικών και πρόσθετων χαρακτηριστικών, οπότε αδυνατούμε να βρούμε μια ιστορική μορφή σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή του χρόνου, έτσι απορρίπτεται ως μή ιστορική αυστηρά ύπαρξη.

Οι Ελιφας Λευί, Μπλαβάτσκι, Φόρτσουν, Crowley και ο καθένας ξεχωριστά, παρότι τους αποδέχομαι ως μυημένους πολύ υψηλού επιπέδου, δυσκολεύομαι να του δω ως Μύστες, για πολλούς λόγους.
Π.χ. την αγαπημένη μου Φόρτσιουν, παρότι την κατατάσσω στις υψηλότερες μυητικές θέσεις, πολλά από τη ζωή και το έργο της άστοχα, αλλά ειδικά το τέλος της, υποδεικνύει και μάλλον αποδεικνύει ότι δεν είχε καταξιωθεί ως Μύστης.

Όσο για τον Πυθαγόρα;
Ούτε καν μυημένος των υψηλών μυστηρίων δεν λογίζεται.
Συμφωνώ πλήρως με τον απαξιωτικό χαρακτηρισμό που του απέδωσε ο Ηράκλειτος...

Οπότε από τον κατάλογο μένει μόνον ο Βούδας.
Για αυτόν δεν έχω τίποτα εναντίον του ...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 30, 2007, 22:06:34 »
Ναι όμως και πάλι δεν μας δίνεις έναν σαφή ορισμό του μύστη. Κατ' ουσίαν μας αναφέρεις τι δεν είναι μύστης. Το παράδειγμα για τον κένταυρο δεν μπόρεσα να το κατανοήσω ???
...spes mea in mentem est...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 30, 2007, 22:22:06 »
Ναι όμως και πάλι δεν μας δίνεις έναν σαφή ορισμό του μύστη. Κατ' ουσίαν μας αναφέρεις τι δεν είναι μύστης. Το παράδειγμα για τον κένταυρο δεν μπόρεσα να το κατανοήσω ???

Η περιγραφή του Χείρωνα, όπως μας τον παρουσιάζει η Ελληνική μυθολογία, είναι το πρότυπο του αληθινού Μύστη...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 01, 2007, 00:25:41 »
Χμμμ ??? Δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο στο προφίλ του Χείρωνα. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος. Στο δικό μου μυαλό και προφίλ κοσμοθέασης, ένας πραγματικός μύστης ήταν ο Ερμής ο Τρισμέγιστος. Για αυτόν τι γνώμη έχεις; Αν και από πολλούς αμφισβητείται ακόμη και η ιστορικότητά του, εμένα δεν με απασχολεί καθόλου κάτι τέτοιο. Πιστεύω πως πρέπει να επιμείνουμε στις διδαχές του αλλά και στο ότι παρουσιάζεται ως μέγας πάροχος γνώσης την αρχαία Αίγυπτο.

Δεν ξέρω αλλά ίσως τελικά ο απόλυτος ορισμός ενός μύστη είναι (και αυτό) ένα αρχέτυπο που προσπαθούμε να "αγγίξουμε". Έχουμε αποδόσει δηλαδή σε ένα πρόσωπο ορισμένες ιδιότητες-χαρακτηριστικά και δράσεις που αντιπροσωπεύουν έναν "επί γης θεό". Ταυτόχρονα δεν είναι απαραίτητο αυτή η εικόνα να υλοποιηθεί σε κάποιο ιστορικό πρόσωπο. Μας αρκεί που τον διατηρούμε ως πνευματική υπόσταση, ως σημείο αναφοράς, ως φάρο στο εσωτερικό μας ταξίδι και προσπαθούμε να φτάσουμε όχι σε αυτόν αλλά στα όσα αντιπροσωπεύει. Είμαι κατά της προσωπολατρείας και υπέρ της ιδεολατρείας βλέπετε ::)
...spes mea in mentem est...

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Μύστης,Φόνος και Κάρμα!
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 01, 2007, 00:42:56 »
Παράθεση
author=Ορφέας link=topic=103.msg727#msg727 date=1177940599]

Ο C.Rosencroix και αυτός ως φανταστικό πρόσωπο, απορρίπτεται.

 ???

Δεν είναι πραγματικό, ιστορικό πρόσωπο?

Συγγνώμη, τον Ροδοσταυρισμό ποιός τον ίδρυσε?
Avaris
Veritas Vos Velirabit