Αποστολέας Θέμα: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια  (Αναγνώστηκε 5619 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Υπάρχει ακόμα στις μέρες μας, μία μερίδα δογματικών αρνητών των λεγόμενων μεταφυσικών και παραψυχολογικών φαινομένων.  Αυτή η μερίδα "σκεπτικιστών" που επικαλούνται την επιστημονική σκέψη, τελικά φαίνεται ότι δεν είναι ενήμεροι των τελευταίων επιστημονικών ανακαλύψεων και αποκαλύψεων όπως της κβαντικής επιστήμης, και των αυστηρά ελεγμένων πειραμάτων και παρατηρήσεων πάνω στα παραψυχολογικά φαινόμενα.

Αν κάποιος λοιπόν, έχει εξασκήσει τις ψυχικές του ικανότητες, και μπορεί να επιδείξει τηλεκίνηση, τηλεπάθεια, ψυχομετρία, ή οποιαδήποτε άλλη ψυχική ικανότητα, όπως να κάνει ένα αντικείμενο αόρατο, μπορεί να διεκδικήσει το έπαθλο του ενός εκατομμυρίου δολαρίων.

Περισσότερες πληροφορίες στην παρακάτω ιστοσελίδα.

http://www.randi.org/joom/content/view/38/31/

James Randi Education Foundation

The Foundation is committed to providing reliable information about paranormal claims. It both supports and conducts original research into such claims.

At JREF, we offer a one-million-dollar prize to anyone who can show, under proper observing conditions, evidence of any paranormal, supernatural, or occult power or event. The JREF does not involve itself in the testing procedure, other than helping to design the protocol and approving the conditions under which a test will take place. All tests are designed with the participation and approval of the applicant. In most cases, the applicant will be asked to perform a relatively simple preliminary test of the claim, which if successful, will be followed by the formal test. Preliminary tests are usually conducted by associates of the JREF at the site where the applicant lives. Upon success in the preliminary testing process, the "applicant" becomes a "claimant."

To date, no one has passed the preliminary tests.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2008, 12:27:43 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 24, 2008, 12:26:01 »
Νομίζω πως εξ' αρχής, κανείς ιδεολόγος "ψυχικός" δεν θα δεχόταν να κάνει τσίρκο τις ικανότητές του για να κερδίσει τα χρήματα. Το ότι στην πρόκληση συμμετείχαν κάποια άτομα που τελικά δεν κέρδισαν τα χρήματα, σαφώς δεν αποδεικνύει πως αυτές οι  ικανότητες δεν υφίστανται. Απλώς, ο συμμετέχων που αξιώνει τέτοιες ικανότητες, είτε όντως δεν τις κατέχει, είτε εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή δεν κατάφερε να τις ενεργοποιήσει.

Είναι γελοίο να βγάζουν στο σφυρί κοσμικούς νόμους >:( :'(
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 24, 2008, 13:04:22 »
Νομίζω τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. 

Έστω ότι εγώ μπορώ να σηκώσω στο γυμναστήριο 150 Kgr (το οποίο είναι σύμφωνα με τους φυσικούς, βιολογικούς και κοσμικούς νόμους).  Κάποιος δύσπιστος δεν το πιστεύει.  Και προσφέρει 1.000.000 δολάρια για να του το αποδείξω.  Καλοδεχούμενος είναι να έρθει να δει.  Σιγά τα ωά.

Ίσως προσπαθήσω να έρθω σε επαφή μαζί τους.  Επειδή όμως είμαι απόλυτα σίγουρος ότι υπάρχουν άτομα με πολύ ανεπτυγμένες ψυχικές ικανότητες, ενώ αυτοί στο site λένε ότι κανένας δε μπόρεσε να πετύχει, μάλλον στο site κάνουν προπαγάνδα, δεν είναι ειληκρινείς και δε είναι διατεθημένει να πληρώσουνε.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 24, 2008, 13:04:32 »
Είναι γελοίο να βγάζουν στο σφυρί κοσμικούς νόμους >:( :'(

Σίγουρα κανένας μύστης δεν θέλει να επιδεικνύεται, αλλά χρειάζεται με κάποιο τρόπο και οι επιστήμονες να κάνουν την έρευνά τους, και τις μετρήσεις τους, έτσι ώστε να αποδεχτεί και η κοινή γνώμη, που ακολουθεί τους ειδήμονες, την ύπαρξη αυτών των φαινομένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2008, 13:20:21 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 24, 2008, 13:09:35 »
Επειδή όμως είμαι απόλυτα σίγουρος ότι υπάρχουν άτομα με πολύ ανεπτυγμένες ψυχικές ικανότητες, ενώ αυτοί στο site λένε ότι κανένας δε μπόρεσε να πετύχει, μάλλον στο site κάνουν προπαγάνδα, δεν είναι ειληκρινείς και δε είναι διατεθημένει να πληρώσουνε.

Και εγώ αυτό υποπτεύομαι, αλλά ίσως αν εξεταστεί νομικά, μπορούν να στριμωχθούν κάπου, και αν γίνει το πείραμα, και δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν, να τους κυνηγήσουμε νομικά για εξαπάτηση. 

Εδώ και αρκετά χρόνια παραπλανούν, δογματικά, ενάντια στην ύπαρξη αυτών των φαινομένων, αλλά δυστυχώς, δεν βρέθηκε κάποιος να τους την φέρει στην κυριολεξία, έτσι ώστε να σταματήσουν αυτήν την ψευδή προπαγάνδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2008, 13:18:00 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 24, 2008, 13:19:20 »
Δεν είμαι αντίθετος στη δυσπιστία τους αλλά στο πως την εκφέρουν. Το να λες σε κάποιον κάνε αυτό και αν γίνει πάρε αυτά τα χρήματα δεν αποτελεί ορθολογική επιστημονική μέθοδο. Ο καλοπροαίρετος ερευνητής έχει άλλους τρόπους για να κάνει πειράματα και μελέτες ;)
...spes mea in mentem est...

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σπούδασε Ερμητικές Τέχνες και κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 24, 2008, 21:01:55 »
                           
                                ""Ο   ΣΟΦΟΣ    ΔΕΝ    ΘΕΩΡΕΙ    ΠΟΤΕ    ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ    ΤΙΣ    Δ Ω Ρ Ε Ε Σ     ΤΗΣ    ΤΥΧΗΣ.
                                  ΔΕΝ    Α Γ Α Π Α    ΤΟΝ    ΠΛΟΥΤΟ    Α Λ Λ Α    ΤΟΝ   Ε Κ Τ Ι Μ Α ....
                                  ΔΕΝ   ΤΟΝ   ΒΑΖΕΙ   ΣΤΗΝ   ΚΑΡΔΙΑ  ΤΟΥ   Α Λ Λ Α    ΣΤΟ    ΣΠΙΤΙ  ΤΟΥ....
                                  ΔΕΝ    ΤΟΝ    ΔΙΑΣΠΑΘΙΖΕΙ    Ο Τ Α Ν    ΤΟΝ   ΕΧΕΙ...  Α Λ Λ Α
                                                      Τ Ο Ν      Δ Ι Α Τ Η Ρ Ε Ι ....!!!""

              ΔΕΚΑ-ΠΕΝΤΕ    ΧΡΟΝΙΑ   ΤΩΡΑ ...    ΖΗΤΩ    ΣΥΓΓΝΩΜΗ    ΑΠΟ   ΤΟΝ   ΕΑΥΤΟ   ΜΟΥ...
                                   ΓΙΑ    ΚΑΤΙ    ΠΟΥ   ΕΚΑΝΑ    ΑΝΑΛΟΓΑ    ΕΣΤΩ    ΚΑΙ    ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ......
                     
                               ΑΥΤΟ    ΕΙΝΑΙ   Η   ΔΥΣΤΥΧΙΑ   ΜΟΥ ....ΚΑΙ    ΟΙ   ΤΥΨΕΙΣ    ΜΟΥ....
                                                 Α Π Α ΝΤ Η Σ Η     ΔΕΝ    ΕΧΟΥΝ....
                                                                                                        ΣΥΓΓΝΩΜΗ ....ΣΥΓΓΝΩΜΗ....ΣΥΓΓΝΩΜΗ...
                                                                                                                ΟΜΟΡΦΟ   ΜΟΥ    Ρ Ο Δ Ο    ΣΥΓΓΝΩΜΗ....