Αποστολέας Θέμα: Υλοποίηση στόχων  (Αναγνώστηκε 20997 φορές)

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Υλοποίηση στόχων
« στις: Μαρτίου 11, 2007, 21:56:10 »
Τι μυστικιστική τεχνική χρησιμοποιείτε για την υλοποίηση στόχων?  Σε ποιες καταστάσεις έχετε περισσότερη επιτυχία? 

Εδώ και πολύ καιρό πειραματίζομαι.  Έχω κάποιες επιτυχίες.  Συγκεντρώνω σημειώσεις τις οποίες θα βάλω σε κάποιο άρθρο στο forum.  Ίσως εμπλουτισμένο από πληροφορίες που θα δώσετε εδώ.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 20, 2007, 13:31:19 »
Ας γράψω για μία προσωπική εμπειρία, σχετική με υλοποίηση στόχου.   Δεν ξεκίνησε σαν τεχνική υλοποίησης, αλλά μάλλον κάτι ενεργοποίησα, διότι η επιτυχία ήταν παραπάνω από εντυπωσιακή.  Συγχωρήστε με αν φύγω από το θέμα. 

Νοέμβριος-Δεκέμβριος του 1998.  Δουλεύω υπάλληλος (μηχανογράφος) σε μία βιομηχανία.  Ο μισθός μου είναι 250.000 δρχ/μήνα.  Σιχαίνομαι το συγκεκριμένο περιβάλλον εργασίας.  Αισθάνομαι ότι η ζωή και η καριέρα μου δεν οδηγούνε πουθενά. 

Προσπαθώ να βρω εναλλακτικές πηγές εισοδήματος.  Ασχολούμαι με διαμεσολάβηση σε εξαγωγές ελληνικών τυποποιημένων τροφίμων, αλλά δεν έχω καμία επιτυχία. 

Εδώ και καιρό όμως ασχολούμαι με το χρηματιστήριο, έχω καμιά 10αριά πελάτες και εξασφαλίζω ένα μικρό εισόδημα (20.000-40.000 δρχ/μήνα) από προμήθειες.

Ζηλεύω κάποιους γνωστούς μου που είναι διευθυντές σε αντιπροσωπίες.  Όλη την ημέρα γυρνάνε με το κουστούμι τους, βλέπουν πελάτες και κλείνουν συμφωνίες.  Δείχνουν άνετοι, γελαστοί, κοινωνικοί και βγάζουν πολύ περισσότερα από εμένα. 

Κάθομαι και γράφω σε ένα χαρτί, ποια θα ήταν κατά τη γνώμη μου η ιδανική δουλειά.  Αυτό που θα με γέμιζε ευχαρίστηση.  Γράφω περίπου αυτά:

1)   Να βγάζω πάνω από 1.000.000 δρχ. το μήνα.
2)   Να μην έχω αφεντικό πάνω από το κεφάλι μου.
3)   Να μην ξυπνάω νωρίς το πρωί.
4)   Να έχω ελεύθερο ωράριο, να κανονίζω εγώ το πρόγραμμά μου.
5)   Να κάνω ταξίδια.
6)   Να γνωρίζω κόσμο.

Το δείχνω μόνο σε ένα φίλο μου, ο οποίος γελάει ειρωνικά.  Το βάζω στο συρτάρι και το ξεχνάω.

Τον Ιανουάριο 1999 ο προϊστάμενος μου παραιτείται (είχε μισθό 450.000 δεχ/μήνα).  Ουσιαστικά παίρνω τη θέση του.  Είναι μία χρυσή ευκαιρία για εμένα.  Δουλεύω σαν το σκυλί, αναλαμβάνω όλες τις ευθύνες της μηχανογράφησης με σκοπό μία γερή αύξηση. 

Το Πάσχα του 1999 είναι φανερό ότι τα αφεντικά δεν έχουν σκοπό να μου δώσουν πάνω από 300.000 δρχ/μήνα, το οποίο θεωρώ απαράδεκτο.

Η δουλειά με το χρηματιστήριο πάει καλά.  Βγάζω περίπου 250.000 δρχ /μήνα από προμήθειες.

Στο μεταξύ έχω προσθέσει ακόμα μία κερδοφόρα δραστηριότητα.  Έχω μελετήσει βιβλία και παίζω τακτικά Μπλάκ-Τζακ στο καζίνο.  Πηγαίνω μέχρι και 5 φορές την εβδομάδα, το βλέπω σαν δουλειά και όχι σαν διασκέδαση.  Την άνοιξη του 1999 κερδίζω περίπου 750.000 δρχ. από το καζίνο. Γνωρίζομαι με τους «επαγγελματίες παίχτες», μαθαίνω από αυτούς.  Μου λένε όμως το εξής: Το σύστημα που εφαρμόζω είναι σωστό και πετυχημένο.  Βασίζεται στα μαθηματικά.  Όμως τα ποσά που θα έπρεπε να κερδίζω είναι 5.000, το πολύ 10.000 δρχ την ημέρα, αν παίζω τουλάχιστον 5 ώρες.  Εγώ όμως μπορεί σε 1-2 ώρες να κερδίζω μέχρι και 100.000.  Αυτό δεν εξηγείται από το σύστημα, άρα με ευνοεί πολύ η «τύχη».

Το Μάιο του 1999 το εισόδημά μου φτάνει τις 800.000 δρχ/μήνα από τις διάφορες πηγές.  Οι στενοί φίλοι με φωνάζουν (συγχωρήστε την έκφρασή μου): «ο άνθρωπος που χέζει χρήματα».

Από εκείνη την εποχή (Άνοιξη του 1999) θυμάμαι έντονα δύο περιστατικά.

1)   Μία ημέρα με παίρνει τηλέφωνο ένας συνάδελφος.  Με παρακαλάει να του δανείσω 50.000 δρχ και θα μου τα επιστρέψει μόλις πληρωθούμε.  Κοιτάζω το κομοδίνο δίπλα μου.  Είχα αφημένα κάπου 450.000 δρχ.  Δεν έχω προλάβει να κάνω κατάθεση στην τράπεζα.  Του λέω: «Έλα να σου δώσω 100.000 δρχ και όποτε έχεις μου τα επιστρέφεις».  Τόσο μεγάλο ήταν το αίσθημα της αφθονίας που ένιωθα.
2)   Οδηγώ σε ένα πολυσύχναστο δρόμο.  Με την άκρη του ματιού μου βλέπω σε μία γωνία μία γυναίκα σε αναπηρικό καροτσάκι.  Μοιάζει να ζητιανεύει.  Πρώτη φορά την βλέπω.  Κάνω το γύρω του τετραγώνου, παρκάρω δίπλα της.  Βγαίνω, την πλησιάζω.  Τα χέρια της είναι διπλωμένα και παραμορφωμένα, μάλλον από τη γέννησή της. Βγάζω και τις δίνω ένα χιλιάρικο.  Μου λέει «Ευχαριστώ».  Ακόμα θυμάμαι το χαμόγελό της.  Νιώθω ένοχος.  Τι «ευχαριστώ»?  Εγώ έχω την υγεία μου και όλες τις δυνατότητες.  Το βράδυ πήγα πάλι καζίνο.  Κέρδισα 175.000 δρχ.  Ίσως τα περισσότερα που κέρδισα σε μία βραδιά.

Αγανακτισμένος από τα αφεντικά μου παραιτούμαι από τη δουλειά το Μάιο 1999.  Δεν ήταν εύκολη απόφαση.  Τα κέρδη όμως από το καζίνο και τη δουλειά στο χρηματιστήριο μου έδειχναν ότι υπήρχαν τεράστιες δυνατότητες έξω από τα συμβατικά όρια της εργασίας.

Από τότε όμως ποτέ δε μπόρεσα να κερδίσω ξανά στο καζίνο.  Ξόδευα 4-5 ώρες και κέρδιζα ή έχανα 5.000-10.000 δρχ.  Ψίχουλα, δεν άξιζε τον κόπο.  Το παράτησα.  Αργότερα πίστεψα ότι αυτό δεν ήταν τυχαίο.  Η ίδια δύναμη που μου έδειξε ότι υπάρχουν δυνατότητες έξω από τη συμβατική υπαλληλική δουλειά, η ίδια δύναμη με σπρώχνει να ασχοληθώ με κάτι πιο δημιουργηκό και να αφήσω το καζίνο.  Αφοσιώνομαι λοιπόν 100% στο χρηματιστήριο. 

Ιούνιο 1999 παίρνω το πρώτο σεμινάριο Σίλβα.  Αρχίζω και πειραματίζομαι με οραματισμούς. 

Το καλοκαίρι του 1999 είναι ένα όνειρο.  Είμαι αφεντικό του εαυτού μου.  Ξυπνάω και εργάζομαι όποτε θέλω.  Γνωρίζω πολύ καινούριο κόσμο.  Πάω ένα μήνα διακοπές και γυρνάω με ένα κινητό στο χέρι δίνοντας εντολές.  Ο κόσμος με ακούει και με σταματάει στο δρόμο.  Ζητάει τη συμβουλή μου, μερικοί γίνοντε και πελάτες.  Τον Αύγουστο του 1999 κερδίζω από προμήθειες πάνω από 1.000.000 δρχ. 

Σκέφτομαι, τι άλλο στόχο να βάλω?  Κάνω ένα διαλογισμό σύμφωνα με τη μέθοδο Σίλβα.  Το εισόδημά μου να φτάσει τα 5.000.000 δρχ/μήνα.  Τον επόμενο μήνα Σεπτέμβριο, τα έσοδα από προμήθειες και άλλες αμοιβές φτάνει τα 6.500.000 δρχ.  Παρά το κραχ του Σεπτεμβρίου 1999, τον Οκτώβριο 1999 συνεχίζω και βγάζω κάπου 4.500.000 δρχ.  Το Δεκέμβριο 1999 γίνομαι διευθυντής σε υποκατάστημα χρηματιστηριακής εταιρίας.

Κάπου εδώ βρίσκω το χαρτί που είχα γράψει στα τέλη του 1998.  ΟΛΕΣ οι καταγραμμένες επιθυμίες έχουν πραγματοποιηθεί στο έπακρο.

Ξέρετε τι σημαίνει ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ?  Την εποχή εκείνη (εγώ και οι περισσότεροι συνάδελφοί μου) πιστεύαμε ότι όταν ο θεός θέλει να κάνει κάτι, πρώτα μας ρωτάει και μόνο αν είμαστε σύμφωνοι προχωράει.  Απορούσα γιατί κάποιοι ακόμα να δουλεύουνε για 200.000-300.000 δρχ μισθό.  Τους λυπόμουνα, τους θεωρούσα κορόιδα.

Οι γονείς μου ήταν συνταξιούχοι εκπαιδευτικοί.  Μια ζωή δημόσιοι υπάλληλοι, συντηρητικοί.  Δεν άργησα να μαλώσω με τον πατέρα μου, ο οποίος δε συμφωνούσε με τις ριψοκίνδυνες ιδέες μου.  Το χειμώνα του 2000 του λέω: «Εγώ θέλω να κάνω κάτι σημαντικό στη ζωή μου, δε θέλω να καταλήξω σαν εσένα, αποτυχημένος».

Η πτώση του χρηματιστηρίου τσάκισε τους περισσότερους στο επάγγελμα.  Τον Ιούνιο του 2001 είχα χτυπήσει πάτο.  Τα έσοδά μου εκείνο το μήνα ήταν μόλις 75.000 δρχ.  Το χρέος μου ήταν περίπου 5.000.000 δρχ.  Θυμάμαι ότι έδινα όλα τα χρήματά μου να ξεχρεώσω πιστωτικές κάρτες και κρατούσα 1.000-1.500 δρχ για το φαγητό της εβδομάδας.  Με πολύ προσπάθεια κατάφερα και ξεχρέωσα. 

Μετά από 1 χρόνο οι προσευχές του πατέρα μου εισακούστηκαν.  Απρόσμενα διορίστηκα κι εγώ εκπαιδευτικός στο δημόσιο.  Χμ, κατέληξα στο επάγγελμα για το οποίο χλεύασα τον πατέρα μου.

Τον Ιανουάριο του 2004, μετά από 4 χρόνια, βρήκα το κουράγιο και ζήτησα συγνώμη από τον πατέρα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2007, 16:21:12 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 21, 2007, 13:40:25 »
Αγαπητέ Fr. Kανένα,

όπως πάντα μας συγκλονίζεις με το θάρρος σου να καταθέτεις προσωπικές εμπειρίες....  ;)

Το παράδειγμα που κατέθεσες πιστεύω ότι είναι πολύτιμο για όλους μας.

Λέγεται "beginner's luck", η τύχη του πρωτάρη.  Όπως όταν κάποιος παίζει στο καζίνο για πρώτη φορά και κερδίζει, αλλά αν συνεχίσει να εμπιστεύεται αυτήν την πρώτη του τύχη, και τον καταβάλει η αλαζονεία, τότε σίγουρα έρχεται η πτώση.

Θυμάμαι και εγώ όταν ξεκίνησα με τον εσωτερισμό, για να μπορέσω να ελευθερωθώ από την οικονομική και συναισθηματική σκλαβιά μου.

Δοκίμαζα διάφορους διαλογισμούς και οραματισμούς, και η επιτυχία τους μου αποδείκνυε πως η δύναμη του νου και της θέλησης δουλεύει...

Αποδείκνυα πως είμαστε Δημιουργοί και μπορούμε να αλλάξουμε την ζωή μας...

Όμως ήθελα και γρήγορα και εύκολα να κατακτήσω την δύναμη και την γνώση... και εκεί την πάτησα...

Αφού γλίτωσα... κατανόησα ότι η εξέλιξη και η ψυχική δύναμη είναι μία αργή και συσσωρευτική διαδικασία εμπειριών και κατανοήσεων... που χτίζεται σταδιακά και όντως ναι, οδηγεί στην Επιτυχία και στην Ευημερία... εφόσον περάσουμε τις δοκιμασίες.

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθειά Γαλήνη
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2007, 14:46:45 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 21, 2007, 16:37:29 »
Χμμμ πολύ "δυνατό" το κείμενο που μας παρέθεσες φίλε Κανένας. Φαίνεται ότι τελικά σαν τον φοίνικα ξαναγεννήθηκες από τις... στάχτες σου :)

Πάντως αυτή η εμπειρία που είχες, ίσως θέλει να μας διδάξει όλους κάτι. Όσο ασχολούμαστε με τα "στεγνά" επίγεια, άρα με τα πεπερασμένα και προσωρινά, χάνουμε χρόνο κι ενέργεια από το να ασχολούμαστε με τα αιώνια και ατέρμονα, που είναι η πνευματική μας εξέλιξη, αυτή η διαρκής διαδικασία (αγώνας αντοχής θα έλεγα) του να μπορέσουμε να "μεταστοιχειωθούμε" σε κάτι σαφέστατα ανώτερο.

Πιστεύω πως η επίγεια ζωή μας είναι ένα στάδιο προς αυτή την πορεία. Ίσως τελικά, το να επιδιώκουμε να έχουμε ένα εισόδημα 3.000 ή 5.000 ευρώ τον μήνα, να μας δεσμεύσει πολύ χρόνο και πολλή σκέψη για κάτι που ίσως τελικά δεν τελεσφορήσει. Αν όμως κινηθούμε σε λογικά πλαίσια, τότε θα έχουμε ένα αξιοπρεπές εισόδημα αλλά και χρόνο για να ασχοληθούμε με τις πνευματικές μας ανάγκες (εφόσον έχουμε τέτοιες). Αν θέλεις, είναι και μια εξάσκηση στην εγκράτεια, καθώς ορίζεις στο εισόδημά σου ένα "ταβάνι" εισοδημάτων, όχι όμως χωρίς ανταμοιβή, καθώς εκεί που σταματάς να ασχολείσαι με το πόσα κερδίζεις από υλικής πλευράς, θα ξεκινήσεις να ασχολείσαι με το πόσα κερδίζεις από πνευματικής πλευράς ;)

Φυσικά, η οικονομική επιφάνεια έχει ποικίλλες "υλοποιήσεις" στον καθένα μας, καθώς το που εστιάζω εγώ το πέραν του δέοντος στα εισοδήματα είναι σαφώς πολύ διαφορετικό από το που το τοποθετούν οι υπόλοιποι. Όμως πιστεύω πως η ολοκλήρωση επέρχεται μόνον όταν συνδυάζουμε την αξιοπρεπή υλική ζωή (βιοπορισμός) με μία συνάμα αξιοπρεπή πνευματική ζωή.

Άλλωστε, όταν (επιτέλους) θα απαλλαγούμε από τη σάρκινη φυλακή μας, αυτό που θα χρειαστεί να πάρουμε μαζί μας δεν θα είναι οι καταθέσεις μας στην τράπεζα αλλά οι καταθέσεις μας στην πνευματικότητα και τη Γνώση ;)
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 21, 2007, 17:40:32 »
Λέγεται "beginner's luck", η τύχη του πρωτάρη.  Όπως όταν κάποιος παίζει στο καζίνο για πρώτη φορά και κερδίζει, αλλά αν συνεχίσει να εμπιστεύεται αυτήν την πρώτη του τύχη, και τον καταβάλει η αλαζονεία, τότε σίγουρα έρχεται η πτώση.
Στο καζίνο δεν ήμουνα πρωτάρης.  Πήγαινα από το 1998, 2-5 φορές το μήνα.  Έπαιζα κάπως συντηρητικά και γενικά έχανα.  Την άνοιξη του 1999 όμως κάθισα και μελέτησα το παιγνίδι.  Αποτέλεσμα ήταν να κερδίζω συστηματικά.  Αλλά και πάλι, κάτι άλλο συνέβαινε, διότι κέρδιζα πολύ περισσότερο από ότι προβλεπότανε μαθηματικά. 

Από ότι βλέπω, οι περισσότεροι ξεκίνησαν να ασχοληθούν με τον εσωτερισμό για να αποκτήσουν χρήματα και δύναμη. 
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 21, 2007, 17:46:59 »
Από ότι βλέπω, οι περισσότεροι ξεκίνησαν να ασχοληθούν με τον εσωτερισμό για να αποκτήσουν χρήματα και δύναμη.

Γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο; Πως προκύπτει το οι περισσότεροι;
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 21, 2007, 17:53:43 »
Από ότι βλέπω, οι περισσότεροι ξεκίνησαν να ασχοληθούν με τον εσωτερισμό για να αποκτήσουν χρήματα και δύναμη.
Γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο; Πως προκύπτει το οι περισσότεροι;
Μιλάω από εμπειρία.  Έχω πολλούς γνωστούς που ασχολούνται με εσωτερισμό.  Όταν ξεκίνησαν, ένα από τα μεγαλύτερα κίνητρα ήταν η εύκολη απόκτηση υλικών αγαθών.  Έτσι όπως ξεκίνησα κι εγώ.

Ίσως βέβαια να ευθύνεται για το συμπέρασμα μου το μικρό δείγμα του κύκλου μου.  Άλλα άτομα με άλλα ενδιαφέροντα ίσως να ξεκίνησαν από περιέργεια ή άλλους λόγους. 

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2007, 19:40:13 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 22, 2007, 12:13:43 »
Καλημέρα σε όλους.
Αγαπητέ Κανένα θέλω να σ' ευχαριστήσω πρώτον γιατί έχεις το θάρρος να αποκαλύπτεσαι, πράγμα που μακάρι να το είχαμε όλοι, και δεύτερον επειδή την στιγμή που έγραφες, εγώ έπαιρνα κάποια αμυδρά προειδοποιητικά μηνύματα που μου χρειαζόταν.
Σχετικά με την ενασχόληση με τον εσωτερισμό....το δικό μου κίνητρο δεν είχε να κάνει καθόλου με την απόκτηση υλικών αγαθών ...ουτε κατα διάνοια. Για να πω την αλήθεια είχα αρχίσει να ''διαβάζω'' πριν κατανοήσω καν, την λέξη ''εσωτερισμός''.
Απλώς έχω την άισθηση οτι εκεί κάπου, ήταν αυτό που έψαχνα απο πάντοτε αλλά δεν ήξερα που είναι.
Ενα απέραντα [ για μένα] σκοτεινό γεγονός στάθηκε η αφορμή της αρχής... :)
Πάντως απο το λίγο χρόνο που ασχολούμαι παρατηρώ οτι αν και η αρχική βάση παραμένει οι απαιτήσεις της ψυχής όλο και διαφοροποιούνται όσο αλλάζει η όψη των πραγμάτων μέσα μας.
Μια ιδέα για την οποία έχω αρχίσει να βεβαιώνομαι είναι οτι αν ζητήσουμε θα λάβουμε αλλά θα πρέπει να είμαστε πολύ συγκεκριμένοι, σίγουροι και ακριβείς σχετικά με το τι θέλουμε...καθώς και πολύ φειδωλοί στις απαιτήσεις μας. Ισως είναι καλύτερα να εμπιστεύομαστε το Θείο πνεύμα και να εργαζόμαστε επάνω σε αυτά που μας δίδει......αν και οι προκλήσεις είναι πολλές .....



Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 23, 2007, 15:22:45 »
Αγαπητοί Fraters και Soror,

ήθελα πρώτα απ' όλα να καλωσορίσω τον Fr. Αnon στην Ροδοσταυρική μας παρέα, και του ευχόμαστε να βρει ανάμεσά μας, αυτό που επιθυμεί... :)

Συνήθως τα δύο μεγάλα προβλήματα που καλείται να λύσει ή να διαχειριστεί ο άνθρωπος στην ζωή του, είναι το πρόβλημα της επιβίωσης (το οικονομικό) και η εναρμόνιση του με την μητέρα φύση καθώς και με την κοινωνία του (το συναισθηματικό)... για να μπορέσει να τείνει προς τον Ουρανό (το πνευματικό) δηλαδή στην τελείωσή του...

Η ευημερία και η ευτυχία είναι αποτέλεσμα κατανόησης των φυσικών ή συμπαντικών νόμων.
Το σύμπαν (κοσμικό) για μένα είναι ένας λογιστής που κρατάει σε ισορροπία όλες τις ενέργειες... όλα τα (+) και τα (-)

Μπορεί ο λογαριασμός μας να είναι πιστωτικός ή χρεωστικός σε μία δεδομένη στιγμή αλλά κατά την διάρκεια της ψυχικής διαδρομής μας τείνει να μπαλανσάρει...

Αυτό που οδηγεί κάποιον στον εσωτερισμό, είναι κατά την υποκειμενική μου άποψη, οι σφαλιάρες που τρώει και δεν γνωρίζει το γιατί... Στην ενασχόλησή του με τον εσωτερισμό προσδοκεί να του λυθούν αυτές οι απορίες, να κατανοήσει το παιχνίδι της ζωής έτσι ώστε να βγαίνει κερδισμένος αντί χαμένος, και να οδηγηθεί στην Αυτοκυριαρχία της ζωής του και στην ψυχική του γαλήνη.

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2007, 18:48:47 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 23, 2007, 18:56:00 »
Σ' ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα Sr: Rose_777  :)

Θέλω να μείνω λίγο με στο σημείο όπου αναφέρεις πως:

Παράθεση
Αυτό που οδηγεί κάποιον στον εσωτερισμό, είναι κατά την υποκειμενική μου άποψη, οι σφαλιάρες που τρώει και δεν γνωρίζει το γιατί... Στην ενασχόλησή του με τον εσωτερισμό προσδοκεί να του λυθούν αυτές οι απορίες, να κατανοήσει το παιχνίδι της ζωής έτσι ώστε να βγαίνει κερδισμένος αντί χαμένος, και να οδηγηθεί στην Αυτοκυριαρχία της ζωής του και στην ψυχική του γαλήνη.

Εγώ θα ήθελα να προσεγγίσω την ανάγκη της ενασχόλησης με τον εσωτερισμό μέσω κάποιας εσωτερικής μας "ροπής" προς αυτόν. Μπορεί στη ζωή μας να υπάρχουν και οι "σφαλιάρες" που αναφέρεις αλλά πάνω απ' όλα, η ενασχόληση με τον εσωτερισμό πιστεύω πως έρχεται να ικανοποιήσει μια "αρχετυπική" μας ανάγκη για επικοινωνία με την Πηγή. Κάθε έκφανση του εσωτερισμού πιστεύω πως αποτελεί έναν δρόμο προς την ένωσή μας με την Πηγή. Αν και αυτή η ανάγκη δεν εκδηλώνεται σε όλους το ίδιο ποσοτικά και ποιοτικά, πάραυτα, πιστεύω πως από τη στιγμή που θα γεννηθούμε, όλοι παίζουμε το ρόλο του ξενιστή στην ψυχή μας, η οποία έχει την ανάγκη να έρθει σε επαφή με τον δημιουργό της.

Σε κάποιους αυτό εκδηλώνεται πολύ "ελαφρά" και επιφανειακά, πραγματικά δεν αποτελεί παρά μια απλή σκέψη και τίποτε άλλο. Όμως σε άλλους ανθρώπους, αυτούς που ονομάζουμε αναζητητές της Γνώσης, μυστικιστές, εσωτεριστές κλπ, αυτή η ανάγκη επικοινωνίας με το θείο κυριολεκτικά αποτελεί τρόπο ζωής κι όχι κάτι που θα τους απασχολήσει περιστασιακά.

Σε αυτούς, τους μαθητές της επικοινωνίας με το θεό, η ανάγκη για ενασχόληση με τον εσωτερισμό γενικότερα έρχεται να τους δώσει υπόσταση μέσα στο σύμπαν. Ο εσωτεριστής νοιώθει "άβολα" αν δεν ανακαλύψει πρώτα τις δυνατότητες του εαυτού του και στη συνέχεια θα θέλει να προχωρήσει στην ανακάλυψη των νόμων του σύμπαντος και στην εναρμόνιση αλλά και αξιοποίηση αυτών. Δηλαδή ίσως αυτοί οι άνθρωποι τελικά να μην χρειάζονται κάποιο έντονα δυσάρεστο γεγονός στη ζωή τους για να βρουν την ώθηση να ασχοληθούν με τον εσωτερισμό. Υπάρχει τελικά ένας μεταφυσικός έρωτας που τους οδηγεί σε μια τέτοια ενασχόληση! Αυτό συμβαίνει γιατί πραγματικά οι εσωτεριστές γεννιούνται με μια ιδιαίτερα έντονη ανάγκη να εντρυφήσουν στον μυστικισμό, στην ένωση δηλαδή με τον Θεό-Δημιουργό-Πηγή. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα βρούνε τη λύση να ασχοληθούν με τον εσωτερισμό. Δεν υπάρχει γι' αυτούς η επιλογή της μη ενασχόλησης. Αντίθετα έχουν ανάγκη από μια διαρκή πνευματική εξέλιξη. Αυτή η "μέθεξη" φέρνει στη ζωή του εσωτεριστή αυτό που πραγματικά αποζητά: το να αποκτήσει συμπαντική συνείδηση, να ανοίξει διαύλους επικοινωνίας με το θεό-δημιουργό και να εργαστεί πάνω στην μετατροπή αυτών των δύσβατων δρόμων σε "λεωφόρους καθημερινής διεύλευσης" ;)

Πάνω σε όλα αυτά, η τακτοποίηση (το συντομότερο δυνατό) των "επίγειων υποχρεώσεών" μας, θεωρώ πως είναι η ικανή και αναγκαία συνθήκη για να ασχοληθεί κάποιος με τον εσωτερισμό. Αν δεν έχεις τακτοποιήσει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό τις υλικές σου ανάγκες, τότε δεν θα έχεις την απαραίτητη ψυχική ηρεμία για να ικανοποιήσεις τις πνευματικές σου ανάγκες. Στην ουσία, ο βιοπορισμός είναι το μέσο εκείνο που θα μας δώσει τον απαιτούμενο χρόνο και την απαιτούμενη διάθεση και ψυχική ηρεμία για να ασχοληθούμε με το Είναι μας, αυτή τη σχέση θεού και ανθρώπου.

Κάποιες φορές μονολογώ και σκέφτομαι πως θα ήθελα να βγώ το συντομότερο στη σύνταξη, όχι για να κάθομαι και να πίνω καφέδες αλλά για να έχω ακόμη περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ με τα μεταφυσικά θέματα. Πάντως μου προκαλεί (θετική) έκπληξη το γεγονός πως ο Fr: Κανένας, μπόρεσε να υλοποιήσει αυτό που πιο πάνω μας περιέγραψε μέσω κάποιας συγκεκριμένης τεχνικής :o Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες πάνω σ' αυτό ::)

Καλησπέρα σε όλους σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2007, 18:58:01 από Anon »
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 23, 2007, 21:37:34 »
μου προκαλεί (θετική) έκπληξη το γεγονός πως ο Fr: Κανένας, μπόρεσε να υλοποιήσει αυτό που πιο πάνω μας περιέγραψε μέσω κάποιας συγκεκριμένης τεχνικής :o Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες πάνω σ' αυτό ::)

Όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα, ήθελα να μου πείτε τις δικές σας τεχνικές, για να τις συγκρίνω με τη μέθοδο που έχω καταγράψει και πειραματίζομαι.  Ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει τις σημειώσεις μου, οπότε δε θα ήθελα να επεκταθώ ακόμη.

Πολύ πολύ περιληπτικά:

Φτιάχνουμε μία σκεπτομορφή.  Αυτή έχει 3 στοιχεία:
1.   Νοητικό.  Είναι οι εικόνες που έχω συνθέσει κατά τη διάρκεια του οραματισμού. 
2.   Ηλεκτρομαγνητική Ενέργεια.  Αυτό το φτιάχνω με την ενέργεια από τα χέρια μου (όπως περίπου στο Reiki).
3.   Συναισθηματικό.  Πχ έντονη επιθυμία για την επίτευξη του συγκεκριμένου στόχου.

Αν η σκεπτομορφή δεν αντιτίθεται στις τάσεις του υποσυνείδητού μας, το οποίο ελέγχει τις ενέργειες, τότε έχουμε μεγάλη πιθανότητα να το υλοποιήσουμε.

Οραματισμός πρώτος.  Όταν έγραψα στο χαρτί για την ιδανική μου δουλειά, ικανοποίησα σίγουρα το Νοητικό κομμάτι.  Διότι πρέπει να είναι καθορισμένα στο μυαλό, ώστε να εκφραστούνε γραπτώς.  Επίσης σε κάποιο βαθμό ικανοποίησα το Συναισθηματικό (διότι είχα έντονη την επιθυμία).  Για το Ηλεκτρομαγνητικό ακόμα έχω αμφιβολίες αν ικανοποιήθηκε.

Οραματισμός δεύτερος.  Αύγουστος 1999, όταν ζήτησα να βγάζω πάνω από 5.000.000 δρχ/μήνα.  Έκανα το νοητικό.  Και από ότι θυμάμαι έβαλα έντονη επιθυμία/συναίσθημα, οπότε μάλλον κάλυψα και το συναισθηματικό.  Και πάλι για το Ηλεκτρομαγνητικό έχω αμφιβολίες αν καλύφτηκε.  Διότι τότε δεν ήξερα  να χειρίζομαι την ενέργεια του σώματός μου, όπως τώρα.

Οι δύο αυτές επιτυχημένες περιπτώσεις, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως μπορούσα να υλοποιήσω όλες μου τις επιθυμίες.  Μη τρελαθούμε....

Από τότε που έμαθα την πιο «ολοκληρωμένη» τεχνική που περιέγραψα, οι οραματισμοί μου είναι πιο αποτελεσματικοί.   Ειδικά οι θεραπευτικοί.

Αυτό που οδηγεί κάποιον στον εσωτερισμό, είναι κατά την υποκειμενική μου άποψη, οι σφαλιάρες που τρώει και δεν γνωρίζει το γιατί...

Παλιά πειραματιζόμουνα με Οραματισμούς και νόμιζα ότι ασχολιόμουνα με τον εσωτερισμό, για να πετύχω καθαρά υλικά αποτελέσματα.  Ασχολήθηκα όμως σοβαρά με τον εσωτερισμό μόνο όταν έφαγα τις σφαλιάρες της ζωής μου.  Χειρότερες από της οικονομικής φύσεως σφαλιάρες που έγραψα εδώ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2007, 21:44:23 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 24, 2007, 10:15:42 »
Συμφωνώ με τον Anon, σε όλα στην συγκεκριμένη απάντηση εκτός αυτό περί συνταξης.....
 Αναγνωρίζω την έλλειψη χρόνου που μας πιέζει αλλά εχω την ιδέα οτι η επαφή με τα τετριμμένα της καθημερινότητας μας κρατάει και σε μια ισορροπία... εκτός του οτι μέσα απο τον συγχρωτισμό μας με τούς άλλους μαθαίνουμε και εμάς και αυτούς.

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 24, 2007, 13:21:04 »
Fr/Sor: try,

Σαφώς και δεν επιδιώκω μια καθ' ολοκληρίαν απόδραση από την καθημερινότητα. Αν είχα κάτι τέτοιο στο νου μου, ίσως στρεφόμουν σε κάποια μορφή μοναχισμού. Σίγουρα, ο εσωτερισμός με ενδιαφέρει πάρα πολύ, όμως σίγουρα υπάρχουν και άλλα ενδιαφέρονται στη ζωή μου. Το θέμα της "πρόωρης συνταξιοδότησης" το ανέδειξα υπό την έννοια ότι δεν είναι μόνον ο χρόνος που ξοδεύουμε στη δουλειά μας αλλά και το στρες, η ψυχική ταλαιπωρία και τα επακόλουθα αυτής στην καθημερινότητά μας.

Ως άνθρωπος θέλω να αφιερώσω ένα σημαντικό κομμάτι του χρόνου και των ενδιαφερόντων μου στον εσωτερισμό αλλά θα επιδιώξω να βρω χρόνο και για 1-2 ουζάκια σε μια παραλία, για κινηματογράφο, για μουσική κλπ (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω). Δεν επιδιώκω να είμαι μονόπλευρος στη ζωή μου, μιας και αναγνωρίζω όπως κι εσύ επισήμανες την αξία και χρησιμότητα της απλής καθημερινότητας. Άλλωστε το προφίλ ενός ισορροπημένου ανθρώπου εμπεριέχει τα πάντα μέσα του. Από τα πιο "πεζά" μέχρι τα πιο εσωτεριστικά.

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο σαφής για το τι εννοούσα :)
...spes mea in mentem est...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 26, 2007, 19:01:15 »
Αγαπητέ Fr. Anon,

Άλλωστε το προφίλ ενός ισορροπημένου ανθρώπου εμπεριέχει τα πάντα μέσα του. Από τα πιο "πεζά" μέχρι τα πιο εσωτεριστικά.

στην αρχή της καριέρας μου στο εσωτερισμό μου άρεζαν τα αστρικά ταξιδάκια, και τα μπλε συννεφάκια, καθώς και οι φαντασιακές μου επικοινωνίες με Κοσμικούς Νεράϊδους... Αφού εξέφρασα την δημιουργική μου φαντασία στο έπακρο, (γράφοντας και 2 ποιητικές συλλογές), κινδυνεύοντας να με ρουφήξει η άβυσσος... προσγειώθηκα.... πίσω στην γήινη πραγματικότητά μας, και κατανόησα την σοφία της παραπάνω φράσης σου...

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθειά Γαλήνη

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2007, 19:05:28 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Υλοποίηση στόχων
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 26, 2007, 20:43:59 »
Αστρικά ταξίδια; Χμμ, καθόλου άσχημο concept ::) Ένα από τα αγαπημένα μου wannado :)
...spes mea in mentem est...