Αποστολέας Θέμα: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))  (Αναγνώστηκε 9736 φορές)

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 15:52:53 »
ΣΠΙΤΙΚΟ ΛΑΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΙς ΡΥΤΙΔΕς ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!  :-*

Η Βετιβέρια (Vetiver) είναι η κοινή ονομασία του φυτού Vetiveria Zizanoides. Το αιθέριο έλαιο της Βετιβέριας προέρχεται από απόσταξη των ριζών του φυτού και έχει ένα βαρύ δασώδες γήινο άρωμα.

Το αιθέριο έλαιο της Βετιβέριας χρησιμοποιείται σε περιόδους έντονου στρες, για την αϋπνία, τη νευρικότητα και την ένταση, για μυϊκούς πόνους και καλή κυκλοφορία του αίματος. Επίσης χρησιμοποιείται ως αντισηπτικό, τονωτικό, κατασταλτικό, αντικαταθλιπτικό, κατά της χρόνιας κόπωσης και ως αφροδισιακό. Το αιθέριο έλαιο της Βετιβέριας συνδυάζεται πολύ καλά με : sandalwood, ylang ylang, clary sage, lavender, patchouli, jasmin, rose
                                                                      


Mια καλή ιδέα λοιπόν είναι να τη συμπεριλάβουμε σε ένα  αντιρυτιδικό  λαδάκι ματιών που θα φτιάξουμε ως εξής ...
σε σκουρόχρωμο μπουκαλάκι βάζουμε
15 ml λάδι jogoba
15 ml λάδι νυχτολούλουδο
3-4 σταγ. αιθέριο έλαιο βενζόης (ιδανική για ξηρά και ευαίσθητα δέρματα)
3-4 σταγ. αιθέριο έλαιο Βετιβέρια

 Έτοιμο, με δυο τρεις σταγόνες κάνουμε κυκλικό μασάζ στη περιοχή  "πόδι της χήνας" και ετοιμαζόμαστε να υποδεχτούμε τον σκληρό ,αδέκαστο χιονιά χωρίς φόβο αλλά με πάθος :)

(ΠΗΓΉ http://aromacooking.blogspot.com/ )
                                                                            
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2011, 15:57:17 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 16:18:02 »
Να ρωτησω κατι αν ξερεις? Νομιζω οτι η βενζοη μπορει να προκαλεσει ερεθισμους στο δερμα ειναι περιεργο ελαιο απο οτι ξερω  ::) ::) ::)
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 16:37:31 »
Να ρωτησω κατι αν ξερεις? Νομιζω οτι η βενζοη μπορει να προκαλεσει ερεθισμους στο δερμα ειναι περιεργο ελαιο απο οτι ξερω  ::) ::) ::)

Η ''ΒΕΝΖΟΗ 'Η ΣΤΥΡΑΞ'' είναι στ'αλήθεια ένα έλαιο που μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις σε ευαίσθητα δέρματα αγαπητέ Αδερφέ Γιάννη και γι'αυτό την χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ με φειδώ δηλαδή 3-4 σταγόνες σε όλη την συνταγή.
Από τα πολύ παλιά χρόνια οι Μικρασιάτισσες κυρίως χρησιμοποιούσαν την βενζόη σαν ''φρεσκάρισμα'' της επιδερμίδας τους στάζοντας (έναν κόμπο λέγαν) μια σταγόνα δηλαδή,στο νερό που πλέναν το πρόσωπο τους όταν ήθελαν να βγούν έξω  ;) Φυσικά,όχι κάθε μέρα,ούτε συνεχώς.
Τελικά χρησιμοποιείται και τώρα στην φαρμακοβιομηχανία και στην κοσμετική ευρέως διότι έχει άμεσες αντιρυτιδικές ιδιότητες,βέβαια και σε μια σπιτική συνταγή αν ξέρει κάποιος πως έχει ευαισθησίες και αλλεργίες θα πρέπει να είναι προσεκτικός στα υλικά του....καλύτερα να μην βάλει βενζόη ας βάλει αιθέριο έλαιο τριαντάφυλλο σε αντιστοιχία 4-5 σταγόνες που κι αυτό έχει αρκετά υψηλή αντιρυτιδική δράση μα δεν είναι τόσο σκληρό'' ας το πούμε έτσι σαν υλικό διότι η βενζόη ανήκει στις ρητίνες.

Ακόμη να πω πως έχει και ένα σωρό άλλες χρήσεις ''μυστικιστικού'' χαρακτήρα ως θυμίαμα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και σε άλλη ενότητα ίσως κάποια στιγμή αναλυθεί....πάντως η καλύτερη απ'οσο ξέρω ποιότητα στύρακα έιναι της Σουμάτρας και είπαμε ανήκει στις φυσικές ρητίνες.
Και ναι.Εχεις δίκιο.Θέλει προσοχή η κάθε χρήση της ακόμη και σαν κάψιμο.Οι αναθυμιάσεις της είναι κάπως βαριές και προκαλούν άνοιγμα του κεντρικού ματιού και σε ευπαθείς ανθρώπους παραισθήσεις.  :)

Ωστόσο πιστεύω πιο υπεύθυνα θα μπορεί να σου απαντήσει ο Αδερφός Ορφέας που ασχολείται σοβαρά με την παρασκευή φαρμακευτικών σκευασμάτων και κατέχει από εμένα πολλά περισσότερα.Αναμένουμε λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2011, 16:46:25 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 16:52:47 »
Ακόμη να πω πως έχει και ένα σωρό άλλες χρήσεις ''μυστικιστικού'' χαρακτήρα ως θυμίαμα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και σε άλλη ενότητα ίσως κάποια στιγμή αναλυθεί....πάντως η καλύτερη απ'οσο ξέρω ποιότητα στύρακα έιναι της Σουμάτρας και είπαμε ανήκει στις φυσικές ρητίνες.
Και ναι.Εχεις δίκιο.Θέλει προσοχή η κάθε χρήση της ακόμη και σαν κάψιμο.Οι αναθυμιάσεις της είναι κάπως βαριές και προκαλούν άνοιγμα του κεντρικού ματιού και σε ευπαθείς ανθρώπους παραισθήσεις.  :)

Αυτο το γνωριζω οπως και αν καις σε αρωματιστη θα προσεξεις οτι γινετε κολοδες , και καλο ειναι να μην ειναι κοντα σε ξυλινες επιφανειες γιατι τις διαβρωνει.. οπως και στο καψιμο καλο ειναι να αποφευγεται απο ατομα με αναπνευστικο προβλημα....για αυτο ρωτησα για την επιδερμιδα γιατι δεν το κατεχω με τα καλληντικα  :P :P :P 
Σε ευχαριστω
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 18:28:52 »

Αυτο το γνωριζω οπως και αν καις σε αρωματιστη θα προσεξεις οτι γινετε κολοδες , και καλο ειναι να μην ειναι κοντα σε ξυλινες επιφανειες γιατι τις διαβρωνει.. οπως και στο καψιμο καλο ειναι να αποφευγεται απο ατομα με αναπνευστικο προβλημα....για αυτο ρωτησα για την επιδερμιδα γιατι δεν το κατεχω με τα καλληντικα  :P :P :P  
Σε ευχαριστω


Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΨΕΙ.... :-\ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕς ΡΗΤΙΝΕς ΞΕΡΩ (ρητίνη πεύκου-ρητίνη μαστίχα-φυσική σμύρνα) ΠΩς ΕΤΣΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΟΛΟΔΕΙς ΓΙΝΟΝΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΟΛΕς...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΧΗΜΙΚΗ ΤΟΥς ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΕ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥς ΧΩΡΟΥς ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ Η ΡΗΤΙΝΗ ΤΟΥ ΠΕΥΚΟΥ ΕΝΔΕΙΚΝΎΕΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕς ΠΑΘΗΣΕΙς ΤΟΥ ΑΝΩ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.. ::) ΓΙΑ ΕΙΣΠΝΟΕς.

ΕΙΠΑ.Ο ΑΔΕΡΦΟς ΟΡΦΕΑς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΗΜΩΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΑΓΙΣΣΟΥΛΑ ΕΙΜΑΙ...ΧΕ ΧΕ  ;D ;D ;D

ΥΓ...Τόσο..που κάνω ''μαγικά'' και τα κουότ...βγαίνουν έξω από τα τετραγωνάκια τους!!! ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2011, 20:04:35 από Rose »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 23:07:55 »
ΕΙΠΑ.Ο ΑΔΕΡΦΟς ΟΡΦΕΑς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΗΜΩΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΑΓΙΣΣΟΥΛΑ ΕΙΜΑΙ...ΧΕ ΧΕ  ;D ;D ;D

Ναι ναι το διαβασα δεν ειπα κατι με κακια προθεση να με συχωρεις αν φανηκε ετσι  :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 16:41:50 από Rose »
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 23:11:28 »
ΕΙΠΑ.Ο ΑΔΕΡΦΟς ΟΡΦΕΑς ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΗΜΩΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΑΓΙΣΣΟΥΛΑ ΕΙΜΑΙ...ΧΕ ΧΕ  ;D ;D ;D

Ναι ναι το διαβασα δεν ειπα κατι με κακια προθεση να με συχωρεις αν φανηκε ετσι  :'( :'(


Μα ούτε κι εγώ το είπα κάπως αγαπητέ Αδερφέ Ιωάννη.....μην κλαίς....  :'( :'( :'( εεεεεελάααααα.....καλό σε έχουμεεεε...  :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 16:42:34 από Rose »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς...ΜΟΝΟ!!!! ;)))
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 00:29:50 »
 :D :D :D :D  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 01:35:18 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.