Αποστολέας Θέμα: Νέα Ακρόπολη  (Αναγνώστηκε 217124 φορές)

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #165 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 23:49:20 »
Μα την άποψή μου αναπτύσσω αγαπητή rose και με πολύ καλή διάθεση μάλιστα. Αυτό σημαίνει: χιούμορ και διάφορα άλλα, λίγο προσωπικά ζητήματα και που και που ειρωνεία.  Αυτή είναι η ελαττωματική μου προσωπικότητα και την αγαπώ πολύ.
Δεν είδα να απαντά κάποιος πάντως για ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα της Νέας Ακρόπολης που είναι "ότι δεν έχει γνώση με τι ακριβώς μοιάζει....."
Η Νέα Ακρόπολη rose με εκμεταλλεύονταν χρόνια. Μου αξίζει μετά από τόσο καιρό ένα βήμα, ακόμα και αν την ειρωνεύομαι!
Δεν είναι τίποτα σοβαρό αυτό το βήμα μπροστά στα λεφτά που μου ξάφρισε με τόσο έντεχνο τρόπo! και αν δεν θα είναι εδώ το βήμα, μπορεί να είναι ένα άλλο αύριο. Ποιος ξέρει, ίσως αποκτήσω ένα δικό μου βήμα. Αν δεν θέλεις πάντως να μιλώ σύμφωνα με τον τρόπο που με εκφράζει, να μου το πεις και θα σταματήσω να γράφω στο φόρουμ. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα απαρνηθώ την αυθεντική συμπεριφορά μου. Γι' αυτό και εγώ ποτέ δεν ζητάω αυτό το πράγμα, ούτε από εσένα, αλλά και από κανέναν.
Ένα είναι σίγουρο, δεν θα απαλλαγεί από εμένα η Ν.Α. αν δεν το θελήσω. Λέω απαλλαγεί, διότι από ότι μαθαίνω είμαστε πρόβλημα για αυτήν.
Κάρμα λέγετε αυτό, ότι σπείρει κάποιος αυτό θερίζει. Να το σκέφτοντε καλύτερα ποιον θέλουν να επιστρατεύσουν για να γίνει το καμένο ξυλάκι στην πνευματική φωτιά (όπως τους αρέσει να λένε)  των καλοπερασάκηδων διδασκάλων τους.
Καλοπερασάκηδες βέβαια διότι έχουν το "δέκατο", που είναι ποσοστό από κάθε μέλος σε χρήματα στην προσωπική τσέπη του εθνικού αρχηγού. Ούτε εμπορική εταιρία να ήτανε.
Α ναι! Μην ξεχνιόμαστε, για το παγκόσμιο καλό όλα αυτά.
Θαμαύζουν τους πυθαγόρειους αλλά ξεχνάνε τι λέγανε για τους πυθαγόρειους. Ότι όταν κάποιος αποφασίσει να αποχωρίσει από αυτούς του δίνανε πίσω όλοι την περιουσία και άλλη τόση ως απόδειξη ότι έχουν καλές προθέσεις. Εγώ δεν ζητάω την άλλη τόση, μόνο αυτά που ξόδεψα σε ένα ξοφλημένο όραμα που δεν λειτούργησε σε εμένα όπως σε αυτούς.
Οι πυθαγόρειοι το έβλεπαν δίκαιο αυτό, εγώ γιατί να μην το βλέπω έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2013, 12:48:43 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #166 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 14:42:22 »
    Αυτό που αξίζει τα μέγιστα είναι η, με όσο γίνεται πιο φυσικό τρόπο και ύφος, η μεταφορά σε κείμενο της προσωπικής εμπειρίας. Μπορεί ο τρόπος της όποιας παρουσίασης να διαφοροποιείται από το ακαδημαϊκά συνιστώμενο ύφος, όμως το προσωπικό και φυσικά ιδιαίτερο ύφος, είναι και το πλέον αξιόπιστο και εκτιμάται πολύ περισσότερο από τον ελεύθερα σκεπτόμενο αναγνώστη. Είναι γνωστό άλλωστε, ότι ο "πολιτικός λόγος" που βέβαια ακούγεται ευχάριστος, ελάχιστη σχέση έχει με την αλήθεια.

    Αυτό πάντως με το "δέκατο" μου θυμίζει την "δεκάτη" που εισέπραττε το Λευιτικό ιερατείο, από εκεί το εμπνεύστηκε θεωρώντας εαυτόν αρχιερέα;



Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας όμως αφήνοντας τα φαντάσματα των φιλοσόφων να ησυχάσουν λίγο, καθώς κάποιοι παίζουν τις αυθεντίες της ιστορίας και δεν θα βγάλουμε άκρη.
Η Νέα Ακρόπολη έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Δεν γνωρίζει με τι μοιάζει και όπως είπαμε είναι απόλυτα φυσιολογικό. Λίγο Βούδας λίγο Κουδας, πότε Ιησούς και πότε Ιούδας. Ο Πανθεϊσμός τους, βγάζει νοκ-αουτ τον κάθε καλοπροαίρετο άνθρωπο που θα θελήσει να βγάλει μια άκρη με αυτούς. Κρύβονται πίσω από κάθε ρητό, πίσω από κάθε ψευδο-σοφία...........................


    Το ρητό που λέει, "ο Σοφός γεννά τις σοφίες και οι βλάκες τις επαναλαμβάνουν", το λέγανε;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2013, 14:47:51 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #167 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 17:22:39 »
Παράθεση

    Αυτό πάντως με το "δέκατο" μου θυμίζει την "δεκάτη" που εισέπραττε το Λευιτικό ιερατείο, από εκεί το εμπνεύστηκε θεωρώντας εαυτόν αρχιερέα;
Ιερέα τον θεωρείτε σίγουρα, καθώς στην Νέα Ακρόπολη όσο πιο ανώτερος είσαι ιεραρχικά τόσο πιο κατάλληλος να τελέσεις τελετουργικά θεωρείσαι. Η θέση και η ιερότητα είναι συνυφασμένο στην Ν.Α.

Οι ΝεοΑκροπολιτανοι πρεσάρουν και εξαθλιώνουν την νοημοσύνη του ανθρωπίνου είδους με όποια ευκαιρία βρουν αφού η λογικές τους αντικαταστάθηκαν από την παραλογή  προσκοπική στρατιωτική αντίληψή τους.
Μοιάζουνε με ένα μάτσο αυλικούς που γουστάρουν να δημιουργούν σαπουνόπερες και ζητήματα εντός της αυλής και έπειτα το παίζουν ήρωες λύνοντάς τα.

Όσο για το δέκατο, τι να πούμε φίλε μου Ορφέα, σαν γνήσιοι διάδοχοι την Ρωμαικής αυτοκρατορία καθώς αυτο- εθεωρούντο, όπως επίσης και ότι ο Λιβραγκα στην προηγούμενη μετενσάρκωση ήταν ο ιουλιανός, καταλαβαίνεις ότι θα χρησιμοποιήσουν κάθε Ρωμαική φορολογική λογική.
Πολύ εύστοχο και ειρωνικό πάντως αυτό με τη δεκάτη του Λευιτικού ιερατείου.

Παράθεση
  Το ρητό που λέει, "ο Σοφός γεννά τις σοφίες και οι βλάκες τις επαναλαμβάνουν", το λέγανε;

Βλάκες δεν θα τους έλεγα αλλά αφελείς και προβληματικούς σιγουρα!

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #168 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 09:27:07 »
Καλημερα και απο μενα πιστευω οτι απλα ολοι εχουμε πληρωσει με τον τροπο τους ο καθενας την  εσωτερικη αναζητηση.το θεμα ειναι οτι καποιοι βολευονται απο τον αχταρμά ....καποιοι παλι οχι ας μεινουν αυτοι εκει και μεις παρακατω....και οπως λεει το ασμα μπλεξανε τα μπουτια μας και αλαξανε τα γουστα μας........απο θεωριες αλλο τιποτα και τα ανδρικελα τις μοδας ματσο γυρω μας γιατι ειναι μαστ να εισαι τεκτονομασονοδαιμονοαγγελοσωκρατοπλατωνικοβουδοβραχμνοφιλοσοφος γκουρου και να αγαπαμε ολο τον κοσμο ιδιετεραα οταν γεμιζει την τσεπη μας......αυτα.......
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #169 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 19:09:59 »
Παράθεση
ειναι μαστ να εισαι τεκτονομασονοδαιμονοαγγελοσωκρατοπλατωνικοβουδοβραχμνοφιλοσοφος γκουρου


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
Εγραψες!!!

Έλα ρε συ, προσπαθούν για το καλό της ανθρωπότητας, τους αδικούμε!

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #170 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 19:42:03 »
Βοηθατε φτωχοι να μην σας μοιασω...... :-X
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #171 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 21:36:18 »
Βοηθατε φτωχοι να μην σας μοιασω...... :-X

Όπα ρε συ, τώρα τα πιάσαμε τα ψωμιά μας μπορώ να πω. Συγνώμη που δεν σε κατάλαβα, εσύ είσαι από τους άλλους τους ξύπνιους δηλαδή; Τρομερό αυτό το ελληνικό ταπεραμέντο. Πάντα εμφανίζετε ένας ποιο ξύπνιος Χαχαχα! Τώρα και αν θα 'χει γέλιο, τώρα που νομίζεις ότι είσαι ο ξύπνιος και ότι δεν μας μοιάζεις.
Αν θέλεις μπορείς να μας πεις για τα παιδικά σου χρόνια , θα την βρούμε την άκρη, δεν πρέπει να σε ανησυχεί χαχαχα!!! ;D

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #172 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 10:19:03 »
Μπα δεν θα το ελεγα οτι ειμαι ξυπνιος ...........αλλα μια ψυχαναλυση δεν εβλαψε ποτε θα σε εχω υποψιν μου...... :) :) χαχχαχαχχα
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #173 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 10:32:00 »
Παράθεση
αλλα μια ψυχαναλυση δεν εβλαψε ποτε θα σε εχω υποψιν μου

Όχι όχι!!! το παίρνω πίσω και αυτό για την ψυχανάλυση. Σου έγραψα και στο άλλο θέμα που παρέθεσες κάτι για δαίμονες κ.λ.π. το ξεκαθάρισα εκεί, ότι αποσύρομε. Με δαιμονισμούς, με διαόλια και τριβόλια δεν τα βάζω, δεν είναι το στιλ μου.  ;D

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #174 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 10:47:21 »
Και τώρα ας παίξουμε το παιχνίδι διαφορές ομοιότητες!


Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #175 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 13:29:33 »
Η Νέα Ακρόπολη rose με εκμεταλλεύονταν χρόνια. Μου αξίζει μετά από τόσο καιρό ένα βήμα, ακόμα και αν την ειρωνεύομαι!
Δεν είναι τίποτα σοβαρό αυτό το βήμα μπροστά στα λεφτά που μου ξάφρισε με τόσο έντεχνο τρόπo! και αν δεν θα είναι εδώ το βήμα, μπορεί να είναι ένα άλλο αύριο. Ποιος ξέρει, ίσως αποκτήσω ένα δικό μου βήμα.

Αν δεν θέλεις πάντως να μιλώ σύμφωνα με τον τρόπο που με εκφράζει, να μου το πεις και θα σταματήσω να γράφω στο φόρουμ. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα απαρνηθώ την αυθεντική συμπεριφορά μου. Γι' αυτό και εγώ ποτέ δεν ζητάω αυτό το πράγμα, ούτε από εσένα, αλλά και από κανέναν.

Αγαπητέ Κράχτη,

δεν σου αρνήθηκε κανείς τον λόγο, τον διάλογο, το βήμα να καταθέσεις τις απόψεις σου, ούτε την αυθεντική σου συμπεριφορά. Απλά εκτοξεύονται πολλά βέλη, η κουβέντα μερικές φορές ξεφεύγει σε αρνητικά συναισθήματα, και ειλικρινά, δεν νομίζω πως καμία οργάνωση κρατάει κανέναν με το ζόρι, αλλά είναι επιλογές του καθενός μας. Λάθη κάνουμε όλοι μας, και είναι μέρος της διαδικασίας εκπαίδευσης. Φυσικά, όμως αν έχει κάποιος κάτι να καταγγείλει, υπάρχει ελευθερο βήμα για τις καταγγελίες του.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #176 στις: Νοεμβρίου 25, 2013, 16:21:30 »
Για να καταλάβουμε καλύτερα την ψυχολογία ενός ανθρώπου που βρίσκετε μέσα σε μια τέτοια οργάνωση είναι καλύτερα να περιγράψουμε κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα που θα τα συναντήσουμε εκεί μέσα.

1) Δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι εκεί με τι μοιάζει η οργάνωση άλλα είναι σίγουροι πως εχουν αυτογνωσία.
2) Όλοι εκεί μέσα βιώνουν κάποια πράγματα (παράδειγμα, λένε ότι καλυτερεύουν σαν άνθρωποι) όμως σε κανέναν έξω από την οργάνωση δεν επιβεβαιώνετε ούτε φαίνεται.
3) Μετά από πολύ καιρό νομίζουν ότι πράγματα που ανακαλύπτουν μέσα στην οργάνωση είναι σπουδαία χωρίς να δίνουν σημασία ότι αυτά είναι ήδη ανακαλυμμένα από την επιστήμη εδώ και πολύ καιρό.
4) Πιστεύουν πράγματα φανταστικά χωρίς ταυτόχρονα να θέλουν να τα επιβεβαιώσουν έμπρακτα.
5) Γίνονται  ελιτιστές αφού το σύστημα της οργάνωσης είναι πάντα αυστηρά ιεραρχικό όπως σε μια επιχείρηση αλυσίδα ή τους προσκόπους, αλλά αυτοί δηλώνουν ελευθερωτές.
6) Αποκτούν έλλειψη κοινής λογικής λόγο της ιδεολογικής μεταφυσικής τους προσέγγισης αλλά δεν τους πειράζει καθόλου. Εξάλλου μέσα στην Νέα Ακρόπολη το συγκεκριμένο το παραδέχονταν σαν ένδειξη αυτογνωσίας αλλά κατά τα άλλα γελούσαν και υπερηφανεύονταν ταυτόχρονα σαν να είναι προτέρημα.
7) Επίσης ένα πολύ απίστευτο χαρακτηριστικό που έχουν είναι ότι αρχίζουν να κολλάνε διάφορες ιστορικές αναφορές όπως θέλουν αυτοί χτίζοντας και επιβεβαιώνοντας την πίστη τους στα μεταφυσικά δεδομένα τους αγνοώντας ταυτόχρονα τους πραγματικούς επιστήμονες. ή τέλος πάντων προωθούν κάποιους που σίγουρα κρατούν της πεποιθήσεις τους η από τον εσωτερισμό ή αν απλά συμφωνούν με τις δικές τους μεταφυσικές αλήθειες.
Παράδειγμα στην Νέα Ακρόπολη κάνουν δικές τους ξεναγήσεις θεωρώντας ότι γνωρίζουν περισσότερα από τους επαγγελματίες ξεναγούς και αρχαιολόγους.

Με τον καιρό καταλήγουν σε μια δική τους πραγματικότητα παθαίνοντας ουσιαστικά κώφωση και τύφλωση ανήμποροι να το καταλάβουν, κοιτώντας τους άλλους με ύφος υπεροπτικό λες και οι ιδιοι έχουν συνειδητοποιήσει τα πάντα ενώ ο κόσμος ολάκερος ζει στο σκοτάδι.

Πιστεύω πάντως ότι ένα εισιτηριάκι για το ψυχιατρικό τμήμα το κερδίζουν άνετα.


Πρέπει σίγουρα να αναλύσουμε και το θέμα του βιώματος που έχει γίνει σούπα στους επίδοξους μυούμενους διότι δημιουργείτε η εντύπωση ότι είναι κάτι πολύ μεγαλειώδες που εγείρει και καταστρέφει πολιτισμούς.........συνέχεια.....

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2013, 16:39:45 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

γαραντζώτης γιάννης

  • Μηνύματα: 67
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #177 στις: Δεκεμβρίου 01, 2013, 19:11:17 »
Γεια σας και πάλι.
 Το τελευταίο διάστημα έχω πάρα πολλή δουλειά και γι αυτό δεν γράφω.
Σήμερα όμως, εξαιτίας των εορταστικών ημερών που έρχονται, κάθισα και γράφω για ένα θέμα, αποτέλεσμα του οποίου ήταν  η δουλεία που με σκλάβωσε για επτά σχεδόν χρόνια στην σκλαβιά της Νέας Ακρόπολης.
Θα αναρωτιέστε σίγουρα ποιο είναι αυτό το θέμα , που έχει μάλιστα σχέση με τις χριστουγεννιάτικες γιορτές που πλησιάζουν.

Όταν γνώρισα την Νέα Ακρόπολη, ούτε το φοιτητικό σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη, ένα μικρό δωμάτιο με ένα στρώμα στο πάτωμα, ένα τραπέζι και μια καρέκλα, με συγκινούσε αλλά ούτε και το πατρικό μου στην Αθήνα έλεγε κάτι στην ψυχή μου και αυτό όχι εξαιτίας μιας οικονομικά άσχημης οικογενειακής κατάστασης αλλά εξαιτίας της άσχημης και αδιάφορης συναισθηματικής κατάστασης των γονιών μου, που ποτέ δεν  έδωσαν, όλα αυτά τα συναισθήματα που θα έπρεπε να δίνει κάθε πατρικό σπίτι στην ψυχή ενός παιδιού, έφηβου, νέου, ώστε να προσδοκά με χαρά, κάθε φορά,  πότε θα έλθει η στιγμή που θα περάσει το αγαπημένο κατώφλι της στοργικής οικογενειακής φωλιάς.

Στην Νέα Ακρόπολη, τώρα, αυτό που διαπίστωσα, από την επαφή μου με τους ανθρώπους που την πλησίαζαν και γινόντουσαν μέλη της, ήταν ένα κοινό χαρακτηριστικό… το σπίτι γι αυτούς δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ο τόπος που πηγαίνει κάποιος, όταν δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει.
Έτσι λοιπόν, ιδίως τα πιο ενταγμένα μέλη, έχοντας πάντα το ίδιο κενό στην ψυχή τους, αυτό που έκαναν, δεν ήταν τίποτε άλλο από την πιο λογική αντίδραση, το να κάνουν δηλαδή σπίτι τους το κτίριο της Νέας Ακρόπολης.
Μη διαφέροντας μάλιστα από την γνωστή αλεπού, στον μύθο του Αισώπου, που όταν της έκοψε την ουρά το δόκανο του κυνηγού, γύρναγε σε όλο το δάσος και σε όποιο ζώο συναντούσε του έλεγε πόσο όμορφα ένιωθε χωρίς ουρά, έτσι και αυτοί λένε πως, το σπίτι είναι μόνο για τους μικροαστούς, αποτυχημένους της ζωής, για αυτούς που είναι ιδιώτες (συνώνυμο με τους ηλίθιους)  και πως, με λίγα λόγια, το σπίτι είναι γι αυτούς που δεν αξίζει ούτε να ζουν.
Πόση απαξίωση για τους εκατομμύρια νοικοκυραίους όλου του κόσμου που μεγαλώνουν σωστές οικογένειες, που θυσιάζουν την ζωή τους για να έχουν μια όμορφη οικογενειακή ατμόσφαιρα σε όσους αγαπούν και που φροντίζουν, πάντα, το σπίτι να είναι ένα ζεστό καταφύγιο από τις δυσκολίες του έξω κόσμου.

Σπίτι, για μένα τώρα, είναι ο χώρος που πρόσωπα που αγαπιούνται βρίσκονται μαζί, μαθαίνουν να συμβιώνουν, έστω και με διενέξεις, μαθαίνουν να λύνουν τις διαφορές τους και να αγαπιούνται κάθε φορά, ακόμα περισσότερο.
Συνάμα, σπίτι είναι το μέρος που έχεις όλα τα πράγματα που σου αρέσουν και που αντανακλούν το γούστο σου, τις συνήθειές σου, τους ήρωες σου και εν κατακλείδι, τον πολιτισμό σου.
Το σπίτι, επίσης, είναι ο χώρος που δεχόμαστε τους συγγενείς, φίλους και συνεργάτες μας, τους περιποιόμαστε, τους κάνουμε με αγάπη και χαρά τα αγαπημένα τους φαγητά και γλυκά για να τους ευχαριστήσουμε. Με αυτούς είναι που γελάμε με τα αστεία μας, που μιλάμε για τις καθημερινές εμπειρίες μας και που συζητάμε για την πολιτική, που επηρεάζει όλους μας.

Αυτές τις μέρες, πλησιάζουν Χριστούγεννα όπως σας είπα, στολίζουμε, όλοι μαζί το χριστουγεννιάτικο δένδρο, όσο χαζό και αν είναι σαν έθιμο και έτσι χτίζουμε αναμνήσεις που θα ζεσταίνουν για μια ολόκληρη ζωή τις ψυχές των παιδιών μας και που θα μένουν τυπωμένες στις αναμνηστικές μας φωτογραφίες και στα βίντεό μας.

Σπίτι επίσης είναι το μέρος που βγάζουμε τις μάσκες του κοινωνικού καθωσπρεπισμού και αφήνουμε τον εαυτό μας ελεύθερο, γνωρίζοντας πως οι δικοί μας άνθρωποι δεν θα μας παρεξηγήσουν και θα μας καταλάβουν ακόμα και αν δεν νιώθουμε καλά, γιατί αυτό είναι το καταφύγιό μας.

Σπίτι, τέλος είναι το μέρος που θέλουμε να γυρίσουμε. Εκεί που έχουμε τις πιο γλυκές αναμνήσεις και τα όνειρά μας, εκεί που δεθήκαμε με τα πρόσωπα της οικογένειας μας.

Που να καταλάβουν οι Ακροπολιτανοί, άνθρωποι ψυχροί, άτεγκτοι και αδυσώπητοι που το μόνο που έχουν μάθει είναι να συμμορφώνονται με τα διατάγματα που βγάζει κάθε τόσο ο πλέον προβληματικός αρχηγός τους, τι είναι σπίτι.

Που να την βρουν την ευαισθησία, όταν στη θέση της καρδιάς τους έχουν την καλυμμένη εξουσιομανία και την επικράτηση. 
Είναι το πιο λογικό πράγμα, γι αυτούς, σπίτι να είναι εκεί όπου καταλήγουν όταν δεν έχουν τι άλλο να κάνουν.

Δεν μπορούν, με τίποτα να εννοήσουν, μεταξύ των άλλων, πως, σπίτι είναι ο καρπός του αγώνα δυο ανθρώπων, η ανταμοιβή των κόπων τους, το αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς και της οικονομίας. Είναι το συναίσθημα, του "να έχουν", η έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου για ασφάλεια, μα συνάμα και η μεγαλύτερη ικανοποίηση πως δύο άνθρωποι ένωσαν τις δυνάμεις τους και έκαναν κάτι δικό τους, χωρίς να περιμένουν από άλλους να τους το δώσουν έτοιμο.

Το αστείο είναι πως στη Νέα Ακρόπολη, που τόσο τους αρέσουν οι λατρείες σε αρχαίους Θεούς, δεν ακούγεται τίποτα για την Εστία. Βλέπετε, στο σπίτι του κρεμασμένου… δεν μιλάνε για σκοινί.
Βαθειά μέσα τους, όλοι, μα όλοι, έχουν το ίδιο πρόβλημα. Αλλιώς, δεν θα ήταν μέλη….


Στην ελληνική μυθολογία, η Εστία είναι η θεά της οικιακής ζωής, της οικογένειας, η οποία και λάμβανε την πρώτη προσφορά σε κάθε θυσία στο σπιτικό.

Το όνομά της σημαίνει  το σπιτικό και τους κατοίκους του.

Η Εστία είναι η μεγαλύτερη κόρη της Ρέας και του Κρόνου, αδερφή των Δία, της ¨Ηρας, του Άδη του Ποσειδώνα και της Δήμητρας. Ήταν αυτή που φρόντιζε την ιερή φωτιά στον Όλυμπο. Οι βωμοί της περιελάμβαναν κάθε οικογενειακή εστία.

Αμέσως μετά την γέννησή τους, ο Κρόνος κατάπιε την Εστία και τα αδέρφια της εκτός από τον Δία, ο οποίος αργότερα τους διέσωσε και τους οδήγησε σε πόλεμο εναντίον του Κρόνου και των άλλων Τιτάνων.

Η Εστία ορκίστηκε να παραμείνει για πάντα παρθένα και αρνήθηκε στα καλέσματα του Ποσειδώνα και του Απόλλωνα. Μια φορά κινδύνευσε να βιαστεί από τον Πρίαπο, έναν ελάσσονα θεό της γονιμότητας, αλλά σώθηκε από το ογκάνισμα ενός όνου.

Η Εστία, η Αθηνά και η Άρτεμη ήταν οι μόνες Θεές που πάνω τους δεν είχε δύναμη η Αφροδίτη (που είχε υποτάξει το σύνολο Θεών και ανθρώπων).

Τι έγινε Ακροπολιτανοί, πότε θα φτιάξετε και ένα Ιερό για αυτή την μεγάλη Θεά?
Ίσως, αν αρχίσετε να την μελετάτε, να βρείτε και το πρόβλημα που έχετε μέσα στις ψυχές σας.
 Θα είναι το πρώτο βήμα…




Πρώην αρχηγός Νέας Ακρόπολης Θεσσαλονίκης

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #178 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 16:13:46 »
Πως τολμάς και μιλάς έτσι γι' αυτά τα ιερά τέρατα της πνευματικής εξύψωσης, γι' αυτούς που θυσιάζονται όχι για δυο τρία άτομα μιας οικογένειας αλλά για μια ανώτερη οικογένεια πνευματικής εξέλιξης; Γι' αυτούς που θα φέρουν την 6η ανώτερη φυλή στην γη. Ντροπή, γι' αυτό κατάντησες ένας μαύρος μάγος όπως σε αποκαλούν. Βρε μικροαστέ, αυτοί είναι ανώτεροι άνθρωποι, δεν ασχολούνται με βλακείες, αφοσιωθήκαν σε μια ανώτερη αποστολή στην υπηρεσία της ανθρωπότητας. Μικρό γατάκι είσαι γι' αυτό και δεν γνωρίζεις αυτές της ανώτερες γνώσεις που τους μεταφέρουν τα πνεύματα των διδακσλάλων τους. Που να καταλάβεις εσύ την πεμπτουσία των πραγμάτων που γι 'αυτούς είναι καθημερινότητα; Είσαι μικρός γι' αυτό και αναλώνεσαι σε μικροαστικές ανησυχίες ενώ αυτοί πνέουν σε πελάγη επικοτητας και λύτρωσης. Βρε αυτοί μυούνται καθημερινά σε ένα δρόμο αυτοβελτίωσης ενώ εσύ τι κάνεις; Aπλά τους κατηγορείς!
Αχ καημένε, όταν θα έρθει η εποχή τους θα σε σουβλίσουν στην πλατεία για παραδειγματισμό, εκτός αν φερθούν σαν τον Μπαρμπαδημο και σου επιτρέψουν να ζήσεις από οίκτο και λύπηση και τρομερή ανωτερότητα. Άλλο ανώτερο πνεύμα και αυτό!
Εγώ τρέμω μπροστά στην ιερότητα της εκδήλωσής τους, ο καθένας τους είναι ένα μικρός Ιησούς. Άγια λυτρωτικά πνεύματα και σωτήρες της ανθρωπότητας. Ντροπή, μόνο αυτό έχω να σου πω!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2013, 16:19:31 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #179 στις: Δεκεμβρίου 10, 2013, 10:10:43 »
Πολύ πετυχημένο, μια εικόνα χίλιες λέξεις!!!

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=324570

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2013, 10:13:25 από ΚΡΑΧΤΗΣ »