Αποστολέας Θέμα: Homo Xerolious  (Αναγνώστηκε 11441 φορές)

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Homo Xerolious
« στις: Ιουνίου 01, 2007, 16:50:43 »
     
"...Εγώ ειμί το Φώς το αληθινό (και μοναδικό)..."

                                                              "...είμαι πάρα πολλά χρόνια στον Εσωτερισμό, γνωρίζω το αντικείμενο, είμαι ειδήμων, ακούστε με.."

"....Εν οίδα, ότι οίδα τα πάντα...."

                                           "....όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω..."

                                                                                                 "....Δεν ξέρετε τι σας γίνεται, οπότε ακούστε με για το καλό σας..."

"....έχω μάθει ότι είναι να μάθω στον Εσωτερισμό, τώρα μπορώ και οφείλω να διδάξω...."


                            "...η δική μου Αλήθεια είναι η μόνη Ορθή...όποιος το καταννοεί καλώς....όποιος δεν λέει να το καταλάβει, δεν πειράζει, θα εξελιχθεί κι αυτός μια μέρα..."

                            "....ναι, υπάρχουν πολλές αλήθειες, αλλά η δική μου είναι υπεράνω όλων..."

"...πως τολμάτε και δεν με καταλαβαίνετε? κινέζικα μιλάω?....μα σας μιλάω για το πιο απλό πράγμα όλου του κόσμου, την Αλήθεια....την μία και μοναδική Αλήθεια (μου)...."



                       ***********************  *****************************

Αναγνωρίζετε τίποτε μήπως στα παραπάνω?

Μήπως τον συναντάμε συχνά στον χώρο του Εσωτερισμού αυτόν τον "Τύπο του Homo Ξερόλιους"?

Μήπως....τον έχουμε και ως "σπόρο" μέσα μας αυτόν τον τυπάκο?

Και πόσο "εμπόδιο" στέκεται αυτός ο Ξερόλας (είτε ο "Εξωτερικός", είτε ο "Εσωτερικός")  στον Δρόμο της Εσωτερικής μας Ανάπτυξης?

Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 01, 2007, 17:15:23 »
Εγώ θα αναγνώριζα αυτά τα λόγια όχι από το στόμα ενός εσωτεριστή αλλά από το στόμα ενός ιεροκήρυκα. Αν κάποιος εμπίπτει στο σύνηθες πάθος της αξιώσης της αποκλειστικότητας στη μεταφυσική, αυτοί είναι οι απανταχού εκπρόσωποι των όποιων θρησκειών. Φυσικά στο δικό τους μυαλό, η πεποίθησή τους είναι η μόνη σωστή και φυσικά η μόνη αποδεκτή από τον θεό (sic). Δεν εκλαμβάνουν πλέον αυτή τη στάση τους ως ουτοπία ή ψέμα γιατί όταν επαναλαμβάνεις ένα ψέμα πολλές φορές, καταλήγεις να το πιστέψεις κιόλας!

Αν τώρα υπάρχουν εσωτεριστές ή ακόμα και τάγματα που αξιώνουν τη μοναδική αλήθεια ή πως γνωρίζουν τα πάντα, σίγουρα βρίσκονται έτη φωτός μακριά από την ατραπό της ορθής εσωτερικής αναζήτησης. Τουλάχιστον στη δική μου λογική, αυτό ισχύει ::)

Ένας πραγματικός εσωτεριστής, χαμηλού ή υψηλού επιπέδου, δεν αξιώνει τη μοναδική αλήθεια, γιατί γνωρίζει πολύ καλά πως δεν υπάρχει, τουλάχιστον στο ανθρώπινο επίπεδο μία και μοναδική "κοσμική" αλήθεια. Υπάρχει μόνον η αλήθεια μέσα από τα μάτια του καθενός. Στον δικό μας κόσμο, δεν υπάρχει τίποτε πιο υποκειμενικό από το απόλυτα αντικειμενικό. Επίσης κανείς εσωτεριστής ή εσωτερικό τάγμα που σέβεται τον εαυτό του δεν πρόκειται να αξιώσει πως κατέχει την πλήρη Γνώση.

Συσχετίζοντας αυτή τη θέση με τα πιστεύω του Ροδοσταυρισμού, νομίζω πως αρκεί να θυμηθούμε μία και μόνο φράση:

Δεν θα πάψουμε ποτέ να εξερευνούμε, και στο τέλος κάθε εξερεύνησής μας θα φθάνουμε στην ίδια αρχή, από όπου ξεκινήσαμε, αλλά θα την αναγνωρίζουμε για πρώτη φορά.
...spes mea in mentem est...

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 02, 2007, 12:31:54 »
Κοίτα γύρω σου φίλε Anon....

Και θα δεις ακόμη και στον Εσωτερισμό, είτε σε άτομα είτε σε Ομάδες το "Σύνδρομο του Xerolious" σε όλο του το μεγαλείο....

Για να μην σου πω να κοιτάξεις ακόμη και μέσα σου.....

Και μέσα μου φυσικά...
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 07, 2007, 16:48:44 »
Αποφάσισα ότι έχω δίκαιο σε όλα......

Συσκέφτηκα σοβαρά με τον εαυτό μου και έκρινα πως έχω ιερό καθήκον να σας μεταφέρω τα φώτα μου........

Νοιώθω πως είστε όλοι πλανεμένοι...........

Δεν φταίτε εσείς, δεν μπορούμε να είμαστε όλοι τέλειοι........

Είστε τυχεροί όμως, γιατί βρέθηκα εγώ μπροστά σας........

Θα αναλάβω λοιπόν απολωλότα μου πρόβατα ως ποιμήν σας......

Θα σας καθοδηγήσω στον σωστό Δρόμο..........

Και θα χρησιμοποιήσω γι' αυτό κάθε μέσο.........

Θα σας διδάξω θέλετε δεν θέλετε, διότι ακόμη είστε Κοσμικά Νήπια και δεν ξέρετε τι θέλετε.....

Γι' αυτό, επειδή ο Σκοπός αγιάζει τα μέσα θα πάρω κατ' ευθείαν το Φραγγέλιο.........

Θα παίξω με τα νεύρα σας μέχρι που να πέσετε κάτω.....

Θα σας χτυπήσω αλύπητα, θα σας ταπεινώσω, θα σας ματώσω, θα σας ξεσκίσω, επειδή έτσι πρέπει........

Για το καλό σας........

Επειδή έτσι κρίνω ΕΓΩ.....

Κι ΕΓΩ ξέρω........κατέχω το Αλάθητο......


Ενώ εσείς δεν ξέρετε..............είναι λάθος οι απόψεις σας, αλλά δεν το ξέρετε............

Έχω ευθύνη λοιπόν απέναντί σας να σας ανοίξω τα μάτια....

Αναλαμβάνω λοιπόν για τον σκοπό αυτό την Ιερά Εξέταση.......

Και βγάζω το σπαθί απο την θήκη του.....διότι, είτε έτσι, είτε αλλιώς, πρέπει να "αλλάξετε τις πεποιθήσεις και τη γνώμη σας".....

Με το καλό ή με το άγριο......

Μην φοβάστε, όμως.........

Θα προσευχηθώ για την Ψυχή σας αφού σας πάρω το κεφάλι........

Μια μέρα θα καταννοήσετε........

Είμαι ο Θείος Τορκεμάδα και ξέρω τι κάνω........

Αμήν.........
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 07, 2007, 17:11:53 »
 :o Αμήν...........
...spes mea in mentem est...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 07, 2007, 18:06:51 »
Homo Xerolious = Ho Xemorolious
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 07, 2007, 18:13:10 »
Homo Xerolious = Ho Xemorolious


Ξεμωραμένος ή όχι ο Ξερόλας (είτε απο Δογματισμό, είτε απο Ηλιθιότητα - ουπς! ανωριμότητα κατ' εσέ Αδελφέ μου, σόρι - ) , όταν έχει στα χέρια του σπαθί (δηλαδή, εξουσία), είναι επικίνδυνος.......
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 07, 2007, 18:19:26 »
Homo Xerolious = Ho Xemorolious


Ξεμωραμένος ή όχι ο Ξερόλας (είτε απο Δογματισμό, είτε απο Ηλιθιότητα - ουπς! ανωριμότητα κατ' εσέ Αδελφέ μου, σόρι - ) , όταν έχει στα χέρια του σπαθί (δηλαδή, εξουσία), είναι επικίνδυνος.......


Είναι επικίνδυνος....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 07, 2007, 20:11:13 »
Θα είναι επικίνδυνος αν κι εφόσον κάποιοι ασχολούνται με αυτόν. Η απόλυτη τιμωρία για τέτοια άτομα είναι η απόλυτη αδιαφορία προς το πρόσωπό τους. Όταν νοιώσουν πως κανείς δεν ασχολείται πλέον μαζί τους, τότε έρχεται είτε η "αυτοκτονία", είτε η ενδοσκόπηση με τα πάντα θετικά της αποτελέσματα :)
...spes mea in mentem est...

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 07, 2007, 20:17:43 »
Θα είναι επικίνδυνος αν κι εφόσον κάποιοι ασχολούνται με αυτόν. Η απόλυτη τιμωρία για τέτοια άτομα είναι η απόλυτη αδιαφορία προς το πρόσωπό τους. Όταν νοιώσουν πως κανείς δεν ασχολείται πλέον μαζί τους, τότε έρχεται είτε η "αυτοκτονία", είτε η ενδοσκόπηση με τα πάντα θετικά της αποτελέσματα :)

Εφόσον έχει "εξουσία" στα χέρια του θα σε κάνει να ασχοληθείς μαζί του με το ζόρι.
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 07, 2007, 22:08:31 »
Ναι αλλά η εξουσία από ποιόν αξιολογείται ως τέτοια, από τον "ιδιοκτήτη" της ή από τους "εξωτερικούς"; Έχει διαφορά το να νομίζεις ότι κατέχεις εξουσία από το να την κατέχεις όντως.
...spes mea in mentem est...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 08, 2007, 06:42:54 »
Οι χειρότεροι εξουσιαστές,
γίνονται οι αμόρφωτοι ...Λοχίες !
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 08, 2007, 10:01:26 »
Μπρρρρ.....τι μου θύμισες τώρα.....

Πριν το Στρατό μου λέγανε πως το καλύτερο βύσμα για να περάσεις καλά είναι να ξέρεις τον Επιλοχία....

Όταν πήγα το κατάλαβα γιατί το λέγανε....

Ότι πει ο Επιλοχίας είναι νόμος.....

Ακόμη και οι αξιωματικοί σέβονται το λόγο του....

Αν τύχει λοιπόν να είναι ξερόλας, πάει ο Λόχος.....την πάτησε......
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 08, 2007, 10:03:24 »
Ναι αλλά η εξουσία από ποιόν αξιολογείται ως τέτοια, από τον "ιδιοκτήτη" της ή από τους "εξωτερικούς"; Έχει διαφορά το να νομίζεις ότι κατέχεις εξουσία από το να την κατέχεις όντως.

Η εξουσία αξιολογείται ως τέτοια πάντα απο τους "εξωτερικούς" και κυρίως απο τους Θεσμούς και τα Κοινωνικά Στάτους.....

Οπότε, ακόμη και αν εσύ κι εγώ δεν τα σεβόμαστε (πχ) ή δεν τα αναγνωρίζουμε, θέλουμε δεν θέλουμε, αυτός ο "κύριος" θα μας "επιβληθεί" δια της βίας....

Avaris
Veritas Vos Velirabit

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Homo Xerolious
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 08, 2007, 10:12:41 »
Και μην μας διαφεύγει η πιο light μορφή του Homo Xerolious.....

Αυτό το "Ξυνό Φρούτο", ευδοκιμεί σε κάθε παρέα, σε κάθε Ομάδα, σε κάθε Forum....

Αν και δεν έχει εξουσία, και όμως καταφέρνει να γίνεται πιεστικός, ενοχλητικός, εκπέμπει διαρκώς απωθητικά και αρνητικά και με την στάση του δημιουργεί σωρεία προβλημάτων και παρεξηγήσεων....και φυσικό είναι εφόσον το κυρίως χαρακτηριστικό του είναι η Αλαζονεία (και το επιτηδευμένα σηκωμένο φρύδι :D)

Κάποιος που θα ενοχληθεί απο το στύλ του θα συγκρουστεί μαζί του, αλλά επειδή το Σύνδρομο του Homo Xerolious δεν αποδεικνύεται εργαστηριακά και λογικά παρά το αντιλαμβάνεται μόνον η "Διαίσθηση" και τα "Συναισθήματα", δεν θα βρει ποτέ το δίκηο του.....

Αντιθέτως, ο Homo Xerolious πάντα καταφέρνει να μαζέψει κάποια πρόβατα γύρω του που τον υποστηρίζουν (ενίοτε μέχρι λατρείας) ώστε να συστήσει την δική του ομάδα και να γίνει ακόμη πιο επικίνδυνος με την υποστήριξή της....

Δημιουργεί έτσι γύρω του "μικρουποδομές υποτυπώδους ισχύος (δηλ. εξουσίας)"......

Avaris
Veritas Vos Velirabit