Ψηφοφορία

Θέλετε να ζείτε για πάντα;;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;  (Αναγνώστηκε 21271 φορές)

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« στις: Ιουλίου 21, 2009, 15:54:45 »
Σε ένα τηλεπαιχνίδι έγινε μία στατιστική έρευνα με το ερώτημα:

Θέλετε να ζείτε για πάντα;;;

Το 70% των Ελλήνων απάντησε όχι.

Εσείς; :D
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 21, 2009, 16:11:29 »
Εγω προσωπικα θα ηθελα,αλλα μηπως το 70% ξερει κατι που δεν ξερω??

 ;D ;D

+n-
through these fires.....

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 21, 2009, 20:17:07 »
ναι...
θελω να ζω για παντα...
να αλλαζω μορφες...
να κυριαρχω στις δυναμεις της φυσης....
να εχω σπαθι...
οχι πονο στην ψυχη και φοβο στην διανοια...
σαν το μικυ στην φαντασια...

http://www.youtube.com/watch?v=t2Rfriax4DY
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 21, 2009, 20:19:16 »
ειδατε τι κανουν οι συγγενεις μας στο χολλυγουντ.....

κεντριζουν την φαντασια μας...

οτι φανταζομαι τωρα μια μερα θαναι μαθηματα σε πανεπιστημια....
οτι ονειρευομαι να αποκτησω σαν ανθρωπος μια μερα θα το παιρνουν ολοι εκ γεννετης...

γιαυτο θελω να πολεμησω...
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 22, 2009, 03:09:59 »
ποσο ζουμε? ειναι το αθροισμα των ημερων μας?? δηλαδη λεμε οτι  ζησαμε τοσες μερες?
η μηπως ζησαμε την ιδια μερα τοσες φορες?
μηπως ο φοβος του θανατου ειναι ο φοβος μας μηπως σπασει η ρουτινα μας?
 
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 24, 2009, 01:21:03 »
Εγω προσωπικα θα ηθελα,αλλα μηπως το 70% ξερει κατι που δεν ξερω??

Θα ήταν ενδιαφέρον, αν γνωρίζαμε, πόσοι από αυτούς είναι χριστιανοί, δηλαδή δέχονται την μία ζωή, και πόσοι πανθεϊστές, δηλαδή δέχονται την μετενσάρκωση...

ποσο ζουμε? ειναι το αθροισμα των ημερων μας?? δηλαδη λεμε οτι  ζησαμε τοσες μερες?
η μηπως ζησαμε την ιδια μερα τοσες φορες?

Η ανθρώπινη διάνοια είναι άχρονη...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 24, 2009, 01:29:50 »
Με την μετενσάρκωση (στην περίπτωσή που είναι αληθινή, η εν λόγο θεωρεία), δεν συντρίβεσαι από τα απεριόριστα γνωρίσματά της προσωπικότητάς;; 8)
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 24, 2009, 01:39:44 »
Η εναρμόνιση με το Θείο, η θέωση, η Μεταστοιχείωση του Εγώ στο Εμείς, σημαίνει γνωριμία και εναρμόνιση με όλα τα παρελθοντικά μας μικρά "εγώ", και συντονισμό με την άχρονη κατάσταση του Παντός που περικλύει τα Πάντα... Κάθε πτυχή της ψυχής, χρειάζεται να αναδυθεί από τον παρελθόν, χρειάζεται να έρθει στο φως, για να υπάρξει η Φώτιση... Αυτογνωσία σημαίνει γνωρίζω την ψυχή μου, ανακαλώ όλες τις αρχαίες μνήμες της μέχρι τώρα ψυχικής μου πορείας...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 24, 2009, 03:10:28 »
Αγαπητή Rose.

Η αθανασία θέλει προσωπική προσπάθειά, σίγουρα χρειάζεται και την οικονομική Ελευθερία για την επίτευξη αυτού του στόχου.

Οι περισσότεροι αποτεφρώνονται στις φλόγες, ή αποσυνθέτονται σε τάφο και μεταμορφώνονται σε σκουλήκια μετά το θάνατο. Στην περίπτωσή που η μετενσάρκωση είναι αληθινή και ο νεκρός άνθρωπος αναγεννηθεί σε μια κατώτετερη μορφή Ζωής, όπως είναι τα σκουλήκια, δεν είναι απαίσιο;;;
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 24, 2009, 03:23:40 »
αγαπητε μου φιλε...
το πανω και το κατω ειναι σχετικο...
οπως σχετικη ειναι η ανωτεροτητα και η κατωτεροτητα....
ισως αυτο που χρειαζεται ειναι να καταλαβουμε η μαλλον να δουν τα ματια μας μια κρυφια ενοτητα...
η μετενσαρκωση ειναι φτηνια αν κατορθωσουμε την μεταστοιχειωση....
θα μπορουσες αγαπητε μου με το κορμι σου να σχηματισεις το συμβολο του απειρου??
το σκουληκι μπορει...
εμεις με την διανοια ταχτηκαμε να συμβολισουμε και να αποσυμβολισουμε το απειρο...
απαισιο ειναι να μας φλομωνουν στο ψεμα...να καλυπτουν τις κεραιες μας και ετσι οταν καποια στιγμη λιγο φως εμφανιστει μπροστα μας εμεις το θεωρουμε μεταμφιεσμενο σκοταδι...
Παράθεση
Στην περίπτωσή που η μετενσάρκωση είναι αληθινή και ο νεκρός άνθρωπος αναγεννηθεί σε μια κατώτετερη μορφή Ζωής, όπως είναι τα σκουλήκια, δεν είναι απαίσιο;;;
το απαισιο ειναι να εχει γραφτει στο σκληρο δισκο του μυαλου η δηθεν ανωτεροτητα, προβακατορικη ενεργεια φιλε μου, για να χτισεις τοιχους στα αυτια σου και ετσι η φραση ολα ειναι ενα να μεινει στον κενο αερα χωρις ακροατη....
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 24, 2009, 04:22:38 »
Εγώ θέλω να ζω για πάντα, έχω και ένα ένστικτο που φωνάζει μέσα μου ... :D
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 26, 2009, 10:30:11 »
'Οταν ερχόμαστε σε επαφή με την φύση της ψυχής μας η αθανασία μας είναι κάτι το φυσιολογικό... 'Ομως όπως αλλάζουμε το αυτοκίνητό μας και καταλήγει σε μία μάντρα με παλιοσίδερα, έτσι αλλάζουμε και το σώμα μας, και επιστρέφει πίσω στο χώμα... 
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 27, 2009, 20:20:58 »
Δεν πιστεύω στη μετά θάνατον ζωή. Έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι ο εγκέφαλος ζει για ένα χρονικό διάστημα (5 με 20 λεπτά, αναλόγως και την θερμοκρασία) μετά το φυσικό θάνατο. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ονειρεύεται και μπορεί να δει οτιδήποτε, αστρικά έχει εμπειρία και όπως κατά την διάρκεια του ύπνου κλάσματα δευτερολέπτου φαίνονται ώρες, μπορεί να βιώσει ότι βρίσκετε σε έναν παράδεισο ή σε μια κόλαση για παράδειγμα, ή ότι πάει σε άλλο σώμα, ή ότι πετάει κ.ο.κ. 'Έως ότου πεθάνει αστρικά και χαθούν όλα γι αυτόν στο θάνατο των ονείρων του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2009, 21:38:22 από Mendesius »
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 28, 2009, 15:19:31 »
Δεν πιστεύω στη μετά θάνατον ζωή.

Δεν είναι εύκολο να αποδείξουμε την μετά θάνατον ζωή, διότι οι νεκροί δεν μπορούν να αναστηθούν, ούτε να φέρουν μαζί τους αποδείξεις από έναν "άυλο" κόσμο.  Μπορούμε όμως να αποδείξουμε πως αρκετοί ενσαρκωμένοι άνθρωποι έχουν ζωντανές μνήμες από προηγούμενες ζωές, και να τεκμηριώνεται η αυθεντικότητα της μνήμης τους, με στοιχεία.  Υπάρχουν πλήθος τέτοιες περιπτώσεις, που έχουν καταγραφεί ως έρευνες. Επίσης όταν κατανοήσουμε την δομή του σύμπαντος κόσμου, μπορούμε να διακρίνουμε πιο κομμάτι του είναι αθάνατο και άχρονο και πιο θνητό κα πεπερασμένο...

'Οσο περισσότερα ευρήματα, αποδεδειγμένες επιστημονικές θεωρίες, αλλά και προσωπικές εμπειρίες, έχουμε ως δεδομένα, τόσο περισσότερο θα προσεγγίζει ο καθένας μας, την αντικειμενική αλήθεια για τον άυλο κόσμο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2009, 15:41:37 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Θέλετε να ζείτε για πάντα;;
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 28, 2009, 19:44:46 »
ΜΑΖΙ  ΣΟΥ,   ΕΙΜΑΙ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ,   ΑΓΑΠΗΤΕ   MENDESIUS....   Δ Ε Ν    Π Ι Σ Τ Ε Υ Ω .....ΟΧΙ.

       ΠΑΡΑ   ΠΟΛΥ   ΣΩΣΤΑ   ΕΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΣ ....ΤΗΝ   ΘΕΣΗ   ΑΥΤΗ,  ΒΑΣΕΙ   ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ   ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ....ΩΡΑΙΑ.

       ΓΙ"   ΑΥΤΟ,   ΚΑΙ   ΤΟ   ΠΡΕΠΟΝ  ΕΙΝΑΙ   ΟΣΑ  ΠΑΝΕ.....ΟΣΑ  ΕΡΘΟΥΝ....ΚΑΙ  ΟΣΑ  ΠΙΑΣΕΙ  Η  ΧΕΙΡΑ  ΜΑΣ.

      ΤΙ   ΘΕΟΣ,   ΚΑΙ   ΤΡΙΧΕΣ   ΚΑΤΣΑΡΕΣ.....

      ΤΙ   ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.....

      ΤΙ   Ψ Υ Χ Η .....

      ΟΛΑ   ΕΙΝΑΙ ....ΜΠΟΥΡΔΕΣ,   ΑΣ   ΜΟΥ  ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ.

       ΑΡΑ,   ΚΑΙ   ΟΛΑ   ΓΥΡΩ  ΜΑΣ,   ΩΡΑΙΑ....ΕΞΟΧΑ....ΛΑΜΠΡΑ....Τ Ε Λ Ε Ι Α .