Αποστολέας Θέμα: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός  (Αναγνώστηκε 21909 φορές)

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 31, 2007, 20:53:55 »
Η κεντρική ιδιότητα που γεμίζει το Σύμπαν,
είναι η ελευθερία....

Ελευθερία μέσα στα όρια του κόσμου, ελευθερία μέσα στα όρια του μέτρου.

Φαντάζομαι γίνεται εύκολα κατανοητή η έννοια της δράσης της Νέμεσης στο χώρο πέραν των καθορισμένων ορίων, πέραν του ορισμένου μέτρου.

Ο πόλεμος, είναι χαρακτηριστικό της ίδιας της ζωής και άσκησή του, η προϋπόθεση της εξέλιξης.

Ας μη συγχέεται όμως ο πόλεμος, αναγκαστικά με τον αιματηρό πόλεμο....

Στα όντα που η δράση τους καθορίζεται από τα ένστικτα και μόνον, ο πόλεμος είναι αιματηρός.

Δεν δύναται όμως ο άνθρωπος να εξυμνεί τον αιματηρό πόλεμο, όταν η εξέλιξή του απαιτεί από αυτόν να ασκεί τον πόλεμο στο αναίμακτο επίπεδο των ιδεών και μόνον.

Εντάξει, τα ένστικτα είναι δυνατά,
αλλά μπορούν να ικανοποιηθούν και αναίμακτα, είτε με αθλητική ή άλλη αγωνιστική άμιλλα, είτε με αντιπαράθεση νοητική, όπου "σκοτώνουμε" τις θεωρίες και όχι όπως από αγάπη έκανε ο χριστιανισμός, να σκοτώνουμε τους φορείς των νέων ή αντίθετων προς τα δόγματά μας θεωριών.

Συνεπώς, ο πόλεμος είναι θεμιτός, αλλά το αίμα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και κάνει ολισθηρή την ανηφορική ατραπό,
με συνέπεια να ολισθαίνουμε τον "κατήφορο '!!!!
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 01, 2007, 13:22:34 »
Αναρωτιέμαι πόσο είναι δυνατόν να αποφύγεις την βία σε ένα βίαιο κόσμο?!

Όταν σου έχουν διαρρήξει σπίτι, αυτοκίνητο και επιχείρηση, άραγε πόσο "ευγενή αισθήματα" μπορεί να καλλιεργούνται μέσα σου για τους διαρρήκτες?

Όταν σκέφτεσαι πως μπορεί να είσαι ο επόμενος που κάποιοι υπάνθρωποι εγκληματίες θα εισβάλλουν νύχτα την ώρα που θα κοιμάται η οικογένειά σου και αφού σας ακινητοποιήσουν θα κλέψουν τα πάντα και μπορεί να σας κακοποιήσουν κι απο πάνω.....ενίοτε να βιάσουν τη γυναίκα και την κόρη σου....

Πως μπορείς να μην φλερτάρεις με την ιδέα ενός όπλου στο σπίτι?

Όταν όμως μπει όπλο στο σπίτι, αλλάζει αυτομάτως και ο ψυχισμός σου....

Προετοιμάζεσαι ψυχολογικά - ακόμη και άθελά σου - για την ώρα που θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις.....

Μαθαίνεις τον κανόνα πως "όταν σηκώνεις όπλο στον αντίπαλο θα πρέπει να είσαι κι έτοιμος να το χρησιμοποιήσεις...αλλιώς θα το χρησιμοποιήσει πρώτος...."

Κι έτσι, αλλάζεις....γίνεσαι με τον καιρό "εν δυνάμει φονιάς".....

Εαν κηρύσσεται πόλεμος με την απέναντι χώρα, ξέρεις πως πρέπει να συμμετάσχεις....κι αυτό είναι κάτι που σε αλλάζει εσωτερικά.....

Γι' άλλα εσωτερικά λιμάνια είχες βάλει πλώρη ως εσωτεριστής και γι' άλλα σε οδηγεί ο Πόλεμος....

Ακόμη και την καθημερινή ειδησεογραφική ενημερότητα να παρακολουθήσεις, γεμάτη απο πόνο, αγωνία, δυσωδία, πονηριά, φόβο, αδικία και

απόγνωση, το μόνο που περνάει μέσα σου είναι η οργή.....και άλλα βίαια συναισθήματα....

Σε κατακλύζουν αγανακτισμένες σκέψεις του στυλ " ...Μα δεν θα αποδώσει ποτέ κανένας δικαιοσύνη?.....(κι εδώ επίσης υπάρχει "βίαιη χροιά")....

Να την αντιμετωπίσεις με εσωτερική γαλήνη και στωϊκότητα (απάθεια)?

Θέλει χρόνια και χρόνια εκπαίδευση.....ίσως το πετύχεις μετά απο κάμποσες ζωές προσπάθειας....

Αλλά ακόμη κι αν το πετύχεις, την ώρα που θα εισβάλλει διαρρήκτης στο σπίτι σου, πως τον αντιμετωπίζεις άραγε μέσω της γαλήνης και της

στωϊκότητας?

Κάθεσαι στωϊκά και βλέπεις τα υλικά σου μέσα διαβίωσης να εξαφανίζονται?

Κι ακόμη χειρότερα, κάθεσαι και βλέπεις στωϊκά τα παιδιά σου δεμένα και φιμωμένα να κλαίνε γεμάτα τρόμο, βλέποντας να βιάζουν την μητέρα

τους?

Πως είναι άραγε δυνατόν να διώξεις την βία απο μέσα σου όταν ζεις σε έναν βίαιο κόσμο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2007, 13:28:25 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 01, 2007, 22:18:41 »
Οι Μόντι Πάιθονς ξαναχτυπούν.
Για την ακρίβεια, ένας απ' αυτούς.
Φοβερά σαρκαστικό κείμενο του Τέρι Τζόουνς για τον πόλεμο στο Ιράκ (στην
"Ομπζέρβερ" της 26/1/ πριν την εισβολή)

Είμαι πραγματικά συγκλονισμένος από τον τελευταίο λόγο που πρόβαλε ο Τζορτζ
Μπους για το Ιράκ: έχει εξαντληθεί η υπομονή του. Το ίδιο και η δική μου!
Εδώ και καιρό πραγματικά τα έχω πάρει με τον κ. Τζόνσον, ο οποίος ζει δυο
σπίτια πιο πέρα στο δρόμο μου.

Δηλαδή, και με αυτόν και με τον κ. Πατέλ, που έχει το μαγαζί με τα είδη
υγιεινής διατροφής. Και οι δύο μού ρίχνουν αλλόκοτα βλέμματα, και είμαι
βέβαιος ότι ο κ.  Τζόνσον κάτι άσχημο μου ετοιμάζει, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω
καταφέρει να ανακαλύψω τι. Έχω πάει στο μαγαζί του μερικές φορές να δω τι
μαγειρεύει, αλλά τα έχει όλα καλά κρυμμένα. Είδατε τι πονηρός που είναι;

Όσον για τον κ. Πατέλ, μην με ρωτάτε πώς ξέρω, απλώς ξέρω -από πολύ καλές
πηγές-ότι κατά βάθος είναι γεννημένος δολοφόνος. Έχω μοιράσει φυλλάδια σε
όλους τους γείτονες, λέγοντάς τους ότι εάν δεν ενεργήσουμε πρώτοι, θα μας
βγάλει από τη μέση τον ένα μετά τον άλλο.

Μερικοί από τους γείτονές μου λένε, αν έχω αποδείξεις, γιατί δεν πηγαίνω
στην αστυνομία; Αυτό όμως είναι γελοίο. Η αστυνομία θα πει ότι χρειάζονται
στοιχεία για κάποιο έγκλημα για το οποίο να κατηγορήσει τους γείτονές μου.
Θα αρχίσουν διάφορες κωλυσιεργίες και δικηγορίστικα για τα δίκια και τα
άδικα του προληπτικού πλήγματος, ενώ όλη αυτή την ώρα ο κ. Τζόνσον θα
ολοκληρώνει τα σχέδιά του να κάνει φοβερά πράγματα εις βάρος μου, ενώ ο κ.
Πατέλ θα δολοφονεί μαζικά ανθρώπους.

Μια και είμαι ο μόνος στο δρόμο μας που έχει κάποια αυτόματα πυροβόλα όπλα
της προκοπής, καταλήγω ότι εξαρτάται από μένα να διατηρήσω την ειρήνη. Αλλά
μέχρι σήμερα αυτό ήταν λίγο δύσκολο.

Τώρα, όμως, ο George W. Bush έχει ξεκαθαρίσει ότι το μόνο που χρειάζεται
είναι να εξαντληθεί η υπομονή σου, και μετά μπορείς να κάνεις οτιδήποτε
θέλεις!  Γι' αυτό, θέλω να ανατινάξω το γκαράζ του κ. Τζόνσον και να σκοτώσω
τη γυναίκα και τα παιδιά του. Χτύπα πρώτος! Αυτό θα του γίνει μάθημα. Τότε
θα μας αφήσει εν ειρήνη και θα σταματήσει να με στραβοκοιτάζει με αυτό τον
τελείως απαράδεκτο τρόπο.

Ο κ.Μπους το ξεκαθάρισε ότι το μόνο που πρέπει να ξέρει προτού να βομβαρδίσει το
Ιράκ είναι ότι ο Σαντάμ είναι πραγματικά απαίσιος και ότι έχει όπλα μαζικής
καταστροφής -ακόμα κι αν κανένας δεν μπορεί να τα βρει. Είμαι σίγουρος ότι
εγώ έχω εξίσου σοβαρούς λόγους να σκοτώσω τη γυναίκα και τα παιδιά του κ.
Τζόνσον, όσο έχει και ο κ. Μπους να βομβαρδίσει το Ιράκ.

Αλλά ο κ. Τζόνσον και ο κ. Πατέλ είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Στο
δρόμο που μένω υπάρχουν δεκάδες άλλοι άνθρωποι που δεν συμπαθώ και που
-ειλικρινά σας το λέω- με κοιτάζουν με περίεργο τρόπο. Κανείς δεν θα είναι
πραγματικά ασφαλής έως ότου τους καθαρίσω όλους.

Η γυναίκα μου λέει ότι το παρατραβάω, αλλά εγώ της λέω ότι απλώς χρησιμοποιώ
την ίδια λογική με τον Πρόεδρο των Ηνωμένων Πολιτειών. Αυτό την κάνει να το
βουλώσει.

Όπως και ο κ. Μπους, δεν έχω άλλη υπομονή, και αν αυτός ο λόγος είναι
ικανοποιητικός για τον Πρόεδρο, είναι ικανοποιητικός και για μένα.  Θα δώσω
σε όλο το δρόμο διορία δύο εβδομάδων -τι λέω; 10 ημερών- να βγουν ανοιχτά
και να μου παραδώσουν όλους τους εξωγήινους και τους διαπλανητικούς
αεροπειρατές,  όλους τους γαλαξιακούς εγκληματίες και τους διαστρικούς
τρομοκρατικούς εγκεφάλους, και εάν δεν τους παραδώσουν με το καλό και πουν
«ευχαριστώ», θα βομβαρδίσω όλο το δρόμο και θα τους στείλω στον άλλο κόσμο.

Αυτό θα είναι εξίσου λογικό με αυτό που προτείνει ο George W. Bush -και, σε
αντίθεση με ό,τι σκοπεύει να κάνει εκείνος, η δική μου πολιτική θα
καταστρέψει μόνο ένα δρόμο.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 05, 2007, 17:05:35 »
Η συγκεκριμένη σάτιρα είναι άκρως τραβηγμένη....

Τα περιστατικά βίας είναι και υπαρκτά και πληθωρικά....

Δεν είναι γεννήματα φαντασίας για να υφίστανται εμπαιγμό απο τον κύριο Μόντυ Πάιθον που τηρεί το Δόγμα του "Δρυός πεσούσης πας

ανήρ ξυλεύεται"...

Σου λέει, όλοι βαράνε τον Μπους, ευκαιρία είναι να πάρω κι εγώ μερίδα της τηλεθέασης....

Αναρωτιέμαι εαν ο κύριος Σατιρικός έκανε την ίδια σάτιρα όταν 1 δις μουσουλμάνοι βγήκαν στους δρόμους να επευφημίσουν το χτύπημα των Δίδυμων Πύργων ή όταν κάθε τρεις και λίγο αποκηρύσσουν κάθε τι μη Ισλαμικό διεθνώς, προωθώντας τα Πολεμικά επεκτατικά Δόγματα του Νταρ Αλ Ισλαμ.

Δεν νομίζω πάντως πως θα έκανε την ίδια σάτιρα (με σαφή τρόπο και όχι πλαγίως όπως τώρα) αναφορικά με την εγκληματικότητα που βρίσκεται όντως στα ύψη και όχι στην φαντασία των πολιτών.....

Και όχι μόνον στις ΗΠΑ.....

Όλη η Ελλάδα οπλοφορεί.....ελλείψει επαρκούς αστυνόμευσης....κι αυτό δεν είναι φαντασία...

Στα Μεγόγεια της Αττικής, οι άνθρωποι έχουν υποστεί διαρρήξεις απανωτές φορές ο καθένας....έτσι, αναγκαστικά στα γεράματά τους (εφόσον είναι κυρίως συνταξιούχοι ηλικιωμένοι) πήραν όπλα για να αυτοπροστατευθούν....

Λίγες γερόντισες έχουν σκοτώσει στο ξύλο ληστεύοντάς τες και ενίοτε βιάζοντάς τες?


Η Ηθική του Εσωτερισμού τι θα έλεγε άραγε?

Πως δεν είναι αληθής αυτή η κατάσταση και οι πολίτες "υπερβάλλουν"?


Avaris
Veritas Vos Velirabit

LordPayens

  • Μηνύματα: 64
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 06, 2007, 07:30:13 »
Αγαπητέ μου Avaris,

Νομίζω ότι μπερδεύεις λίγο τα πράγματα. Δεν νομίζω ότι η σάτιρα των Μόντι Πάιθονς έχει ιδιαίτερη σχέση με όσα γράφεις. Όπως και δεν πιστεύω ότι οι συγκεκριμένοι χρησιμοποιούν την σάτιρα για την τηλεθέαση.

Προσωπικά συμφωνώ με την κριτική που κάνουν στην εξωτερική πολιτική της Αμερικής. Ο κ. Μπους το μόνο που κάνει με τις κινήσεις τους είναι να σφαγιάζει αμέτρητους αθώους καθημερινά και να οδηγεί τα πράγματα σε πολύ χειρότερη κατάσταση στην ανατολή απ'ότι είναι. Και τούτο δεν έχει καμία σχέση με την άνοδο της εγκληματικότητας.

Δεν θα έκανε την ίδια σάτιρα για τους 1 δις μουσουλμάνους που αναφέρεις διότι σε τούτη την περίπτωση μιλάμε για έναν πεινασμένο, αγανακτισμένο και καταπιεσμένο λαό και στην άλλη για την αμέτρητη βλακεία του προέδρου των Ηνωμένων Πολιτειών.

Φιλικά,
LordPayens

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος, Βία και Εσωτερισμός
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 06, 2007, 11:05:31 »
Αγαπητέ μου LordPayens,

ναι, ξέρω πως "μπερδευτήκαμε" λίγο με τους Μόντυ Πάιθονς, αλλά κάπως έπρεπε να συνδεθεί το κείμενό μου τόσο με τον "εν λόγω πόλεμο" όσο και με την εγκληματικότητα....

Φίλε μου, προσωπικά νοιώθω πιο ασφαλής με τον Πολιτισμό της Δύσης παρά με τον Πολιτισμό του Ισλάμ.

Πιστεύω πως ο Δυτικός Πολιτισμός μπορεί να κάνει βήματα μπροστά, ενώ ο Ισλαμικός έχει μείνει καθηλωμένος στο 700μχ.

Αναγνωρίζω την συμβολή των Μεσαιωνικών Αράβων στην συνέχιση του παγκόσμιου πολιτισμού (και μάλιστα έχω γράψει και εκτενές σχετικό εξυμνητικό ιστορικό κείμενο στο θέμα περί "Μεσαίωνα") , αλλά εκείνη η εκπληκτική πολιτιστική κατάσταση δεν έχει καμία συνέχεια δυστυχώς σήμερα.

Και η Δύση πέρασε απο πείνα μα κατάφερε να προοδεύσει. Κυρίως στηριζόμενη στις Αρχές της Ελευθερίας και του Ανοιχτού Πνεύματος.....

Στοιχεία που δυστυχώς δεν υπάρχουν στο Ισλάμ.

Για τα παθήματά τους δεν ευθύνεται κανείς άλλος απο τον κλειστόμυαλο, κοντόφθαλμο  φανατισμό τους....και φυσικά η "Στρατηγική επιλογή" των ηγεσιών τους για υψηλότατη γεννητικότητα....περισσότερη απο ότι μπορεί να "απορροφήσει" η οικονομία τους....

Άλλωστε, η "επεκτατική πολιτική" ιστορικά πάντα "ευδοκιμούσε"....πότε απο το ένα κράτος πότε απο το άλλο.....και μέσα σε αυτόν τον "Διεθνή Πολεμικό κυκεώνα" κάποια έθνη προόδευαν και κάποια έμεναν στάσιμα....

Η πολεμική δράση λοιπόν των ΗΠΑ δεν ανακαλύφθηκε ξαφνικά σήμερα....απλά τώρα κάνουν αυτοί (οι Αμερικανοί), αυτό που κάποτε έκαναν οι Κινέζοι, ή οι Μογγόλοι, ή οι Τούρκοι, ή οι ίδιοι οι Άραβες, ή οι Πέρσες και πάει λέγοντας....

Μην τα φορτώνουμε λοιπόν στους άλλους....

Αυτό ήταν, είναι και θα είναι πάντα το διεθνές περιβάλλον....πολεμικό....και μέσα σε αυτό το περιβάλλον τα κράτη προσπαθούσαν ανέκαθεν να βρίσκουν τον "προσανατολισμό τους προς τον πολιτισμό" και την "ανάπτυξη"....
Avaris
Veritas Vos Velirabit