Αποστολέας Θέμα: "Κατανόηση"  (Αναγνώστηκε 5846 φορές)

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
"Κατανόηση"
« στις: Απριλίου 26, 2007, 10:35:11 »
Πίσω απο κάθε Λίθο του Εσωτερισμού, βρίσκουμε την έννοια της "Κατανόησης"....

Θεωρείται ενίοτε το Παν, ως ο Βασικός Πυλώνας του Εσωτερισμού και της Ατραπού....

Είμαστε σίγουροι πως "κατανοούμε" την έννοιά της όμως?

Ας δούμε πως την εννοεί ο καθένας και ας συζητήσουμε επ' αυτής....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2007, 10:39:06 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: "Κατανόηση"
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 26, 2007, 10:43:27 »
Σε αυτό το θέμα, πάντα μου έρχεται στο νου ένα παράδειγμα απο τα σχολικά χρόνια.

Τα Μαθηματικά. Θεωρία και Πράξη.

Διαβάζεις την Θεωρία και πας κατόπιν να λύσεις την άσκηση.

Πότε "κατανοείς αληθινά" το Αξίωμα? Όταν διαβάσεις εκατό φορές τη θεωρία?

Ή όταν και μόνον όταν λύσεις την πρώτη σου άσκηση που στηρίζεται σε αυτήν τούτην τη θεωρία που μελέτησες?

Avaris
Veritas Vos Velirabit

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: "Κατανόηση"
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 26, 2007, 10:50:02 »
Μπορεί να κάνεις Διαλογισμό εβδομάδες ολόκληρες επάνω σε ένα θέμα.

Να γράφεις γι' αυτό επίμονα.

Να συζητάς γι' αυτό ξανά και ξανά.

Να ερευνάς, να μελετάς, να εμπλουτίζεις τη γνώση σου γι' αυτό.

Κι όμως, να νοιώθεις πως διαρκώς "κάτι σου ξεφεύγει"....

Να έχεις τόσο τεράστια γνώση γι' αυτό, κι όμως να μην νοιώθεις "επαρκής" ως προς αυτό....

Κι έρχεται κάποια στιγμή που "νοιώθεις" (βιώνεις) ένα "κλικ" μέσα σου ως προς αυτό το θέμα και νοιώθεις να λες εκστασιασμένος στον εαυτό σου:

"Ναι, αυτό είναι!"

Μόλις έχεις "συνειδητοποιήσει" "κάτι"....

"κάτι πολύ πέρα απο τις εξωτερικές γνώσεις επι τούτου".....

Μόνον τότε νοιώθεις πως είναι "κτήμα" σου....πως "κατανόησες"....

Αλλά δεν μπορείς να το "μεταφέρεις" σε άλλον....όσο κι αν προσπαθείς...

Αυτό που "βίωσες" είναι "Άρρητο"....η "Εσώτερη Γνώση" επι του θέματος....η πραγματική "κατανόηση".....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2007, 10:53:01 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: "Κατανόηση"
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 26, 2007, 16:16:13 »
Αvaris

H κατανόηση για μένα δεν έχει την έννοια του καταλαβαίνω. Είναι μια διαδικασία αλλά διαφορετική από αυτήν που περιγράφεις:


Παράθεση
Κι όμως, να νοιώθεις πως διαρκώς "κάτι σου ξεφεύγει" ....

Να έχεις τόσο τεράστια γνώση γι' αυτό, κι όμως να μην νοιώθεις "επαρκής" ως προς αυτό....

Κι έρχεται κάποια στιγμή που "νοιώθεις" (βιώνεις) ένα "κλικ" μέσα σου ως προς αυτό το θέμα και νοιώθεις να λες εκστασιασμένος στον εαυτό σου:

"Ναι, αυτό είναι!"

Μόλις έχεις "συνειδητοποιήσει" "κάτι"....


Tα bold δικά μου.

Το εμπόδιο στην όλη διαδικασία είναι αυτό που έγραψες περι "έχεις τόσο τεράστια γνώση γι' αυτό". Όσο πιο μεγάλη γνώση Έχει κάποιος, τόσο πιο δύσκολο είναι να κατανοήσει δηλαδή να πάει κατά του νου*. Τώρα αν αναρρωτιέσαι ποιανού νου,θα απαντούσα αυτού που "έχει". Ο διαμορφωμένος νους είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στην διαδικασία της κατανόησης και κάποιοι το ονομάζουνε "εγώ". ;)

ερμηνεία της κούτρας μου*

Ι shall be back my friend

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: "Κατανόηση"
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 26, 2007, 16:37:25 »
Παράθεση
author=El Morya link=topic=98.msg603#msg603 date=1177593373]
Αvaris

H κατανόηση για μένα δεν έχει την έννοια του καταλαβαίνω. Είναι μια διαδικασία αλλά διαφορετική από αυτήν που περιγράφεις:

"Καταλαβαίνω" πως έχει διαφορά το "Κατανοώ" απο το "Καταλαβαίνω" αλλά δεν "Καταννοώ" γιατί, κατ' εσέ φίλε μου, η περιγραφή που έκανα αφορά

το "Καταλαβαίνω"....και όχι το "Κατανοώ".... :D


Παράθεση
Το εμπόδιο στην όλη διαδικασία είναι αυτό που έγραψες περι "έχεις τόσο τεράστια γνώση γι' αυτό". Όσο πιο μεγάλη γνώση Έχει κάποιος, τόσο πιο δύσκολο είναι να κατανοήσει δηλαδή να πάει κατά του νου*. Τώρα αν αναρρωτιέσαι ποιανού νου,θα απαντούσα αυτού που "έχει".
ερμηνεία της κούτρας μου*

Μα η Διαλογιστική Διαδικασία δεν αρχίζει με την όσο το δυνατόν αρτιότερη "εξωτερική μελέτη" ενός θέματος?

Δεν επιδιώκουμε αναγκαστικά πλούσια γνώση επι ενός θέματος προκειμένου να κατορθώσουμε κατόπιν Στοχαστικά και Διαλογιστικά να πάμε "βαθύτερα"? 

Παράθεση
Ο διαμορφωμένος νους είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στην διαδικασία της κατανόησης και κάποιοι το ονομάζουνε "εγώ". ;)

"Κατανοώ" * τι εννοείς "Διαμορφωμένος νους" .....ναι, γεμάτος απο ένα σωρό "νοητικά σκουπίδια".....που πρέπει να "καθαρίσει", να "αδειάσει για να ξαναγεμίσει" (όπως πραγματευόμαστε σε διπλανό τοπικ).....

* Μήπως τελικά το "κατανοώ" πάει πιο πολύ προς το "αντιλαμβάνομαι"?

Avaris
Veritas Vos Velirabit