Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!  (Αναγνώστηκε 7641 φορές)

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 03:02:25 »
ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....ΓΙΑ ΝΑ'ΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΥΣΗΧΟ...
έλεγε καθώς περπατούσε με τις σακούλες τα ψώνια στα χέρια και το κεφάλι σκυφτό..

ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ..ΧΑ!!!ΣΑΜΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥς ΜΑΘΑΜΕ..
       ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥς ΤΡΩΜΕ ΣΤΗ ΜΑΠΑ..ΑΣΕ ΜΕ ΧΡΥΣΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΕΓΩ ΜΕ ΔΑΥΤΟΥς...
Ας ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ..ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΛΥΣΩ..
      ΘΑ'ΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΑΠ'ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΑΛΗΤΕς ΝΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ''ΠΩς ΖΕΙς''?
          ΕΧΕΙς ΝΑ ΦΑς? ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ? ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΑΠΙΟΚΟΙΛΑΡΑΔΕς ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΟΙ 300 ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙς ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΖΗΤΑ....ΑΣΕ ΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ...ΧΕΣ--ς ΟΛΟΥς ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ!!!

συνέχιζε να προχωρεί φορτωμένη και να σκέφτεται και κούναγε το κεφάλι πότε πότε...με θυμό...

Στο σπίτι,όλα άνω κάτω..πιάτα άπλυτα,ρούχα άπλυτα κι άλλα ασιδέρωτα..τα δωμάτια θέλανε κι αυτά ένα χέρι...

ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ,ΕΧΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...σκεφτόταν καθώς συμμάζευε απο δω κι από κει διάφορα....

ΚΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ....παραζαλισμένη ζούλαγε τα ρούχα στο πλυντήριο.....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....σκεφτόταν καθώς έπλενε τα πιάτα,και η γάτα μπλεκόταν στα πόδια της...
ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠ'ΤΟ ΠΡΩΙ Ως ΤΟ ΒΡΑΔΥ,Ο ΑΛΛΟς ΤΟ ΙΔΙΟ....ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΜΗΝΕς..ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΠΙΑ....

Κοίταξε με βαριεστημένη ματιά την πόρτα του ψυγείου και είδε το σημείωμα του Αντρα της..δεν το είχε προσέξει πιο πριν...
Α..ΝΑ...ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟς...


ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΑΠΟΨΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΣΕ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ,ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΝΩΡΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΜΠΟΡΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ.Π.


Μμμμ...ΣΟΒΑΡΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο Π....ΚΑΛΛΑΑΑΑΑΑ...  :P ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΘΑ'ΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ...ΤΕΛΟς ΠΑΝΤΩΝ....

Σκέφτηκε και ανέβηκε επάνω να τακτοποιήσει τα δωμάτια των παιδιών.....

Άνοιξε την ΤV και είχε ειδήσεις...''σε κρίση όλο και σοβαρότερη πέφτουν οι χώρες της ευρωζώνης'' έλεγε μια φωνή γυναικεία και ευχάριστη στα αφτιά....

ΚΑΙ ΤΙ ΜΑς ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΜΑς..ΣΚΕΦΤΗΚΕ...ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟς ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥς..ΕΧΩ ΨΟΦΗΣΕΙ ΑΠ'ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΩ..ΑΥΤΟΙ..ΚΡΙΣΗ ΛΕΕΙ..ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΡΙΣΗ ΠΕΡΝΩ ΕΓΩ...ΧΕ ΧΕΧΕ...

Συνέχισε να τακτοποιεί και τώρα στην δική της κρεβατοκάμαρη έστρωνε το κρεββάτι και μάζευε τα ρούχα του άντρα της.....

ΚΙ ΑΥΤΟς,ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΩς...ΑΠΟΜΑΚΡΟ,ΑΔΙΑΦΟΡΟ...ΠΑΛΙΑ ΕΣΤΩ ΤΑ ΣΑΒ/ΚΑ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΠΙΤΙ..ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ''ΚΡΙΣΗ'' ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΘΕΤΑΙ..ΟΛΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ..ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ!τελος!

Σκέφτηκε και χαμογέλασε ευχαριστημένη με τον εαυτό της.
Αρχισε να ψάχνει τα παντελόνια του για να μην έχει πράγματα στις τσέπες και τα βάλει καταλάθος στο πλυντήριο μαζί.......
Κάτι βρήκε,σε μια τσέπη του,κάτι βρήκε...ναι..μια φωτό με αφιέρωση...είναι μια ωραία γυναίκα με χτενισμένα υπέροχα μαλλιά που της χαμογελά ειρωνικά...και γράφει :Στον Π.τον αγαπημένο μου άγγελο...με αγάπη, Λ.

Την ξαναέβαλε μηχανικά μέσα στην τσέπη του παντελονιού του και κατέβηκε και το έριξε όπως ήταν στο πλυντήριο..μαζί με την φωτό....

ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΑΥΤΟς ΔΕΝ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ...ΗΡΘΕ ΝΩΡΙς...

ΞΕΡΕΙς...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...ΝΑ...Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ...ΚΑΠΟΙΕς ΔΥΣΧΕΡΕΙΕς ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΣΤΙς ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕς ΜΟΥ....
Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΝΤΑΚΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ..ΚΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΗ....
ΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΙ ΕΣΥ..ΉΣΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ..
ΤΕΛΟς ΠΑΝΤΩΝ,ΝΟΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟς,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΑ,ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟς ΤΗς ΣΧΕΣΗς ΜΑς.
ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΣΦΑΛΩς ΘΑ ΣΑς ΣΤΗΡΙΖΩ ΑΜΕΡΙΣΤΑ,ΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΟΝΟς..
ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ..ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Εκείνη τον κοίταζε και δεν άκουγε σχεδόν....σκεφτόταν με 1.000 χιλιόμετρα την ώρα....και πριν αποστασιοποιηθεί ξανά,συνειδητοποίησε πως αυτό που καμάρωνε...η ''αποστασιοποίηση'' της....κατ'ουσίαν λέγετε εθελούσια τύφλωση. :-X
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 03:57:44 »
Συγκλονιστικό Μάθημα, για όλους μας!  'Ετσι καταστρέφονται οι γάμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 04:06:03 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 17:14:56 »
Συγκλονιστικό Μάθημα, για όλους μας!  'Ετσι καταστρέφονται οι γάμοι.

Και όχι μόνον Αδελφή μου...κατ'επέκτασην...έτσι καταστρέφετε ο κόσμος όλος...
Η ΣΥΜΒΟΛΙΚΉ κ.ΤΑΔΕ ΣΥΖΥΓΟς Του κ.Π (κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και πράγματα είναι συμπτωματική) .. :) πέρα από τα ψώνια της στο μάρκετ,τα άπλυτα του πλυντηρίου,το σιδέρωμα,την εργασία,το διάβασμα των παιδιών και τα ρέστα...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙς..ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ? όχι..μα δεν είναι και το σύμπαν όλο...που περιστρέφεται γύρω της...ασφαλώς...

Πέρα λοιπόν από αυτά τα μικροαστικά καθημερινά της,δεν βλέπει εθελοντικά και μάλιστα με επιμονή,ΤΙΠΟΤΕ ΆΛΛΟ!

ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ.
Δέν βλέπει τον άντρα της πως τον έχει παραγκωνίσει και του πετάει σαν σκυλί ένα πιάτο πρόχειρης τροφής και αυτό είναι όλο...μα πνευματική τροφή και ουσιαστική επικοινωνία δεν του παρέχει ΑΡΑ ο Άνθρωπος πολύ λογικά θα ψάξει να καλύψει τις στοιχειώδεις αυτές ανάγκες του ΑΛΛΟΥ.ΔΙΚΑΙΟ.
Δεν βλέπει ενδεχομένως πως και τα ίδια της τα παιδιά έχουν ξεφύγει της εμβέλειας της αν είναι σε ηλικία τέτοια που να μπορούν να κρίνουν την έλλειψη επικοινωνίας.ΑΛΛΟ ΚΕΦΆΛΑΙΟ.

Δεν βλέπει και άρα δεν συμμετέχει στην κοινότητα σαν ενεργό μέλος με κανενός είδους δραστηριότητα,αφού αδιαφορεί παντελώς για τα τεκταινόμενα γύρω της σαν να μην είναι και αυτή μέσα σε αυτήν την κοινότητα...ΑΡΑ είναι ένα μέλος ΑΧΡΗΣΤΟ στην ουσία και κανονικά θα έπρεπε αποδιοπομπαίο.
ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥς ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥς ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ....!ΑΔΙΚΟ.

Δεν βλέπει τα όρια που έχει φτάσει η κατάσταση σε γενικά πλαίσια οπότε δεν είναι σε θέση να εκτιμήσει ούτε της πατρίδας της την θέση και να εκτελέσει τα στοιχειώδη..ούτε της οικογένειάς της την θέση και να προλάβει τον όλεθρο!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Έχουμε λοιπόν Αδελφή μου μια γυναίκα,που ενώ θα έπρεπε να είναι (θεωρητικά) στο τιμόνι του σπιτιού της και να λαμβάνει και ενεργό μέρος στην κοινωνία αφού μεγαλώνει και παιδιά, αυτή,έχει χάσει τον ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ...ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗς ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗς ΟΜΩς..ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑ?

Κρύβει έναν χαρακτήρα παθητικό,που προκειμένου να βγει στον στίβο και να παλέψει,βρήκε μια απρόσωπη,βαρύγδουπη, ουσιαστικά και πολυδιάστατη λέξη ,την υιοθέτησε και ξένοιασε!

Έκρυψε με αυτήν,την αδυναμία της να πολεμήσει,την βαριεστημάρα της,την οκνηρία της.

Αναπαύτηκε στις δάφνες της και θεώρησε πως ποτέ τίποτα δεν θα αλλάξει από την ''θεία νιρβάνα'' των ηλιθίων...
ώσπου ξάφνου...ΞΎΠΝΗΣΕ και αντιλήφθηκε την πλάνη της...μα είχε τόσο πολύ συνηθίσει να βαριέται λόγω..ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΊΗΣΗς....που και μες τα συντρίμμια της ζωής της...θα αποστασιοποιηθεί για άλλη μια φορά λέγοντας το κλισέ πια...''δεν με αφορά'' και θα μείνει ακίνητη στο έλεος των καταστάσεων....

ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΔΕΛΦΗ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ...ΟΧΙ
ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥς ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΩ. ΑΔΙΚΟ. :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 17:23:07 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:02:03 »
Αυτή η ιστορία φαντάζομαι πως θα αγγίζει πολλούς... 'Εχεις αγγίξει ένα πολύ βασικό και θεμελιώδη λίθο της Ελληνικής Οικογένειας, αλλά όχι μόνο της Οικογένειας, αλλά της συνεργασίας και αρμονίας μεταξύ των δύο Αρχετύπων της Φύσης, του Θηλυκού (ΑΜ-ΜΑ) και του Αρσενικού (ΡΑ).

Το βιβλίο "ΑΝΔΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ"1 περιγράφει αυτούς τους δύο αντίθετους αλλά συμπληρωματικούς κόσμους, που στην συνεργασία τους βασίζεται όλη η ύπαρξη.

Στις μέρες μας, όπου πάρα πολλές αρχές και αξίες έχουν καταστραφεί, πολύ ελάχιστες οικογένειες σώζονται, μια και τις παρασύρουν στον κατήφορο και στην καταστροφή, τα ανικανοποίητα πάθη, η αποστασιοποίηση, η ασυνειδησία, η ανευθυνότητα και η συναισθηματική ανωριμότητα.

Δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι, έχουν την κατάλληλη παιδεία, έτσι ώστε να αντιμετωπίσουν τους ολέθρους και τις θύελλες της ζωής, ελάχιστοι άνθρωποι είναι ικανοποιημένοι από τη ζωή τους, ελάχιστοι άνθρωποι, είναι Μορφωμένοι Εσωτερικά, έτσι ώστε να ξεχειλίζουν από ανθρωπιά και καρδιά, αντί να βαμπιρίζουν ψυχικά και οικονομικά στους γύρω τους.

'Ετσι λοιπόν αν θέλουμε να σώσουμε την κοινωνία μας, ακόμα και αν αγανακτούμε με τους ασυνείδητους  συνανθρώπους μας, χρειάζεται να κατανοήσουμε την διαφθορά στην βάση του οικοδομήματος, της κοινωνίας, που είναι η συνεργασία των δύο φύλων.

Επενδύοντας στις σχέσεις μας, θεραπεύοντας τις προσωπικές, οικογενειακές, φιλικές, και κοινωνικές μας σχέσεις, αρχίζει η ουσιαστική, η βασική θεραπεία, που μπορεί δυναμικά να εξαπλωθεί σε όλους τους τομείς της ζωής, και της κοινωνίας μας.
__________________________________________________________________________________

1 http://www.amra.gr/forum/index.php?topic=1794.0
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:04:40 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:31:33 »
Να πω την προσωπικη μου Γνωμη ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ.... Ο αντρας της τι εκανε τοσο καιρο? Δεν το παλεψε αντιθετα βρηκε και αυτος την ευκολη λυση δεν συζητησανε(απλα τις ανακοινωσε ) οποτε και οι δυο εχουν ενα προσωπειο που κρυβονται...... Αυτος τι εκανε για να την βοηθησει στην καθημερινοτητα ? Οι καιροι μας ειναι δυσκολοι τα ζευγαρια δεν μιλανε μεταξυ τους. Δεν μπορουν να καταλαβουν τις αναγκες ο ενας του αλλου....  ::) ::)
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 18:43:05 »
Αυτος τι εκανε για να την βοηθησει στην καθημερινοτητα ? Οι καιροι μας ειναι δυσκολοι τα ζευγαρια δεν μιλανε μεταξυ τους. Δεν μπορουν να καταλαβουν τις αναγκες ο ενας του αλλου....  ::) ::)

Είναι αλήθεια, πως η κύρια ευθύνη, συνήθως πέφτει στην γυναίκα για να κρατηθεί μία οικογένεια ή ένας γάμος, αλλά πάντα είναι ευθύνη και των δύο φύλων.  Πολύ δύσκολοι καιροί όντως, γενικά για τις ανθρώπινες επικοινωνίες, και πρέπει όλοι μας, και όλες μας να κάνουμε μία γενναία προσπάθεια, προς μία δημιουργική και όχι καταστροφική κατάληξη ή μέλλον.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 00:41:29 »
Συγκλονιστικό Μάθημα, για όλους μας!  'Ετσι καταστρέφονται οι γάμοι.

Και όχι μόνον Αδελφή μου...κατ'επέκτασην...έτσι καταστρέφετε ο κόσμος όλος...
Η ΣΥΜΒΟΛΙΚΉ κ.ΤΑΔΕ ΣΥΖΥΓΟς Του κ.Π (κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και πράγματα είναι συμπτωματική) .. :) πέρα από τα ψώνια της στο μάρκετ,τα άπλυτα του πλυντηρίου,το σιδέρωμα,την εργασία,το διάβασμα των παιδιών και τα ρέστα...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙς..ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ? όχι..μα δεν είναι και το σύμπαν όλο...που περιστρέφεται γύρω της...ασφαλώς...

Πέρα λοιπόν από αυτά τα μικροαστικά καθημερινά της,δεν βλέπει εθελοντικά και μάλιστα με επιμονή,ΤΙΠΟΤΕ ΆΛΛΟ!

ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ.
Δέν βλέπει τον άντρα της πως τον έχει παραγκωνίσει και του πετάει σαν σκυλί ένα πιάτο πρόχειρης τροφής και αυτό είναι όλο...μα πνευματική τροφή και ουσιαστική επικοινωνία δεν του παρέχει ΑΡΑ ο Άνθρωπος πολύ λογικά θα ψάξει να καλύψει τις στοιχειώδεις αυτές ανάγκες του ΑΛΛΟΥ.ΔΙΚΑΙΟ.
Δεν βλέπει ενδεχομένως πως και τα ίδια της τα παιδιά έχουν ξεφύγει της εμβέλειας της αν είναι σε ηλικία τέτοια που να μπορούν να κρίνουν την έλλειψη επικοινωνίας.ΑΛΛΟ ΚΕΦΆΛΑΙΟ.

Δεν βλέπει και άρα δεν συμμετέχει στην κοινότητα σαν ενεργό μέλος με κανενός είδους δραστηριότητα,αφού αδιαφορεί παντελώς για τα τεκταινόμενα γύρω της σαν να μην είναι και αυτή μέσα σε αυτήν την κοινότητα...ΑΡΑ είναι ένα μέλος ΑΧΡΗΣΤΟ στην ουσία και κανονικά θα έπρεπε αποδιοπομπαίο.
ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥς ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥς ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ....!ΑΔΙΚΟ.

Δεν βλέπει τα όρια που έχει φτάσει η κατάσταση σε γενικά πλαίσια οπότε δεν είναι σε θέση να εκτιμήσει ούτε της πατρίδας της την θέση και να εκτελέσει τα στοιχειώδη..ούτε της οικογένειάς της την θέση και να προλάβει τον όλεθρο!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Έχουμε λοιπόν Αδελφή μου μια γυναίκα,που ενώ θα έπρεπε να είναι (θεωρητικά) στο τιμόνι του σπιτιού της και να λαμβάνει και ενεργό μέρος στην κοινωνία αφού μεγαλώνει και παιδιά, αυτή,έχει χάσει τον ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ...ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗς ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗς ΟΜΩς..ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑ?

Κρύβει έναν χαρακτήρα παθητικό,που προκειμένου να βγει στον στίβο και να παλέψει,βρήκε μια απρόσωπη,βαρύγδουπη, ουσιαστικά και πολυδιάστατη λέξη ,την υιοθέτησε και ξένοιασε!

Έκρυψε με αυτήν,την αδυναμία της να πολεμήσει,την βαριεστημάρα της,την οκνηρία της.

Αναπαύτηκε στις δάφνες της και θεώρησε πως ποτέ τίποτα δεν θα αλλάξει από την ''θεία νιρβάνα'' των ηλιθίων...
ώσπου ξάφνου...ΞΎΠΝΗΣΕ και αντιλήφθηκε την πλάνη της...μα είχε τόσο πολύ συνηθίσει να βαριέται λόγω..ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΊΗΣΗς....που και μες τα συντρίμμια της ζωής της...θα αποστασιοποιηθεί για άλλη μια φορά λέγοντας το κλισέ πια...''δεν με αφορά'' και θα μείνει ακίνητη στο έλεος των καταστάσεων....

ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΔΕΛΦΗ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ...ΟΧΙ
ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥς ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΩ. ΑΔΙΚΟ. :-X

Προσωπικα θα χαρακτηριζα την οικογενεια μια μικρογραφια της κοινωνιας. Το ζευγαρι απο την στιγμη που την στιφμη που φερνειενα παιδι στον κοσμο αποκταει και αλλη μια ιδιοτητα της μητερας και του πατερα. Βαζουν τους νομους , διαπαιδαγωγουν το παιδι αλλα παραλληλα αποκτουν και την ευθηνη του ..... να το συντηρησουν και να τον κανουν χρησιμο για την  κοινωνια και τον ιδιο του τον εαυτο. Η αληθεια ειναι οτι οι σημερινοι ρυθμοι και οι απαιτησεις εχουν αυξηθει τοσο ωστε να μην υπαρχει περιθωριο ελευθεριας κινησεων για τον μεσο ορο των ναθρωπων να μην πω και παραπανω. Οι περισσοτεροι γονεις κοπιαζουν ολη μερα ξεχνωντας πολλες φορες τις ιδιες τους τις αναγκες ωστε να προσφερουν στα παιδια τους ενα καλυτερο τροπο ζωης και οσο μπορουν ποιο πολλα εφοδια για ενα υγιες μελλον. Το συγκεκριμενο παραδειγμα θα το θεωρουσα προσωπικα αστοχο να ασκουμε κριτικη στην μητερα ως συμπεριφορα για την πατριδα και την κοινωνια οταν ηδη προσπαθει το καλυτερο για την οικογενια της που ειναι μερος της ιδιας της κοινωνιας και της πατριδας. Τα παιδια ηδη απο μια ηλικια και μετα το γνωριζουμε ολοι αρχιζουν να κανουν τα πρωτα τους βηματα ανεξαρτοποιησης απο τον θεσμο της οικογενειας και αναπτυσουν πλεον τον δικο τους ρολο στην κοινωνια και την ιδια τους την ζωη. Αυτο κατα μεγαλο ρολο εξαρταται και απο την ιδιοσυγκρασια του καθε παιδιου και την αντιληψη του. Συμφωνα με το κειμενο βλεπω μια γυναικα Βεγγο να τρεχει ολη μερα να εχει τα παντα φτιαγμενα ξεχνωντας τον ιδιο της τον εαυτο. Βλεπω εναν αντρα που απλα γυρναει απο την δουλεια του και επειδη τον εχει κουρασει η καθημερινοτητα και το να κοπιαζει για την οικογενεια την κανει με ελαφρα πηδηματακια με προφαση οτι δεν του δινει σημασια ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ? και αποφασιζει να ελαφρωση την κατασταση τουκανοντας την και αφηνοντας την αχαριστη γυναικα του που του μαγειρευε προχειρα και του επλενε και μεγαλωνε τα παιδια ΚΑΙ ΕΡγαζοταν να τα βγαλει περα μονη της....... Ειναι τελικα αχαριστη θα επρεπε να του πει ευχαριστω γιατι θα μαγειρευει ενα πιατο λιγοτερο, θα βαζει ενα πλυντηριο λιγοτερο , θα εχει ολο το κρεβατι δικο της κτλ

Έκρυψε με αυτήν,την αδυναμία της να πολεμήσει,την βαριεστημάρα της,την οκνηρία της.

 ::) ::) ::)


Δεν βλέπει και άρα δεν συμμετέχει στην κοινότητα σαν ενεργό μέλος με κανενός είδους δραστηριότητα,αφού αδιαφορεί παντελώς για τα τεκταινόμενα γύρω της σαν να μην είναι και αυτή μέσα σε αυτήν την κοινότητα...ΑΡΑ είναι ένα μέλος ΑΧΡΗΣΤΟ στην ουσία και κανονικά θα έπρεπε αποδιοπομπαίο.
ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥς ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥς ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ....!ΑΔΙΚΟ.

Ο καθενας προσφερει αυτο που μπορει στην κοινωνια θεωρω οτι κανεις δεν ειναι αχρηστος.Ουτε μπορουμε να πουμε δεν προσφερει τιποτα στην κοινωνια επειδη εφαγε το κερατο της αρκουδας ( το ιδιο ισχυει και αν ηταν αντρας στην θεση της, για να μην παρεξηγηθουμε ).

Πρωσοπικα μπορω να τους κατηγορησω μονο για μην διαολογο μια ευθηνη που φερουν και οι δυο και πανω απο ολα ο συζηγος γιατι αυτος αποδειχτηκε οτι ειχε και το μεγαλο προβλημα......
Αδελφικα και φιλικα Γιαννης  ::) ::) ::)
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

προμηθέας

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 110
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΣΟΥ!
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 06:10:40 »
Όλοι έχουν ευθύνες,γυναίκες και άνδρες.Άνθρωποι σε μία κοινωνία με λάθος ιδανικά φτιαγμένη έτσι μεθοδικά για να βολεύει τους "λίγους".
Δυστυχώς οι γυναίκες,ενώ έχουν την δύναμη να αλλάξουν τον κόσμο δεν το κάνουν και συνεχίζουν τα ίδια λάθη..
Η Μητέρα δεν αγαπάει μόνο,ανατρέφει και πλάθει χαρακτήρες,εμφυσεί ιδανικά.
Περί σχέσεων..πράγματι το βιβλίο που ανέφερε η αδελφή rose βοηθάει πολύ.
Προσωπικά έμαθα πολλά και με βοήθησαν να κατανοώ καλύτερα την εξωγήινη σύντροφο μου :D