Αποστολέας Θέμα: Αν παίρναμε το μισό χρόνο ...  (Αναγνώστηκε 4218 φορές)

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Αν παίρναμε το μισό χρόνο ...
« στις: Ιουνίου 30, 2007, 20:43:09 »
Αν παίρναμε το μισό χρόνο που αφιερώνουμε για να κριτικάρουμε τους άλλους και τον χρησιμοποιούσαμε για την δική μας αυτοβελτίωση, θα ήμασταν δύο φορές καλύτεροι.
Ειπώθηκε σε συνέντευξη από τον Chuck Norris.  Πρωταθλητής του Καράτε.  Έξι φορές παγκόσμιος Πρωταθλητής κατηγορίας μεσαίων κιλών επαγγελματιών .  Αποσύρθηκε αήττητος και συνέχισε την καριέρα του στον κινηματογράφο και τηλεόραση.  http://www.chucknorris.com/html/biog.html

Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Re: Αν παίρναμε το μισό χρόνο ...
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 30, 2007, 20:56:34 »
Αν είχαμε το θάρρος να δεχόμαστε την κριτική των άλλων,η αυτοκριτική θα ήταν παιχνιδάκι.
                                                                                                               Εl Morya

Aν είχαμε το θάρρος να λέμε την γνώμη μας στα μούτρα του άλλου και όχι εμμεσα, θα είμασταν καλύτεροι.
                                                                                                                                   Εl Morya

El Morya: Eυνούχος πρωταθλητής στο αδειασμα από το άδειο στο κενό. Αήττητος βλάκας που ελπίζει να παίξει στον κινηματογράφο και στην τουβου.

μάκια.

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Αν παίρναμε το μισό χρόνο ...
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 02, 2007, 11:48:58 »
Παράθεση
Αν είχαμε το θάρρος να δεχόμαστε την κριτική των άλλων,η αυτοκριτική θα ήταν παιχνιδάκι.
                                                                                                               Εl Morya

Aν είχαμε το θάρρος να λέμε την γνώμη μας στα μούτρα του άλλου και όχι εμμεσα, θα είμασταν καλύτεροι.
                                                                                                                                   Εl Morya

Αγαπητέ Εl Morya, συμφωνώ μαζί σου ως πρός την πρόταση της παράθεσης, θεωρώντας και ελπίζοντας απ οσο αισθάνομαι οτι εννοείς την καλοπροαίρετη και καθαρή κριτική.
Πιστεύω οτι όλοι οι άνθρωποι αν προσεγγιστούν με πνεύμα συμπάθειας και ειλικρινούς ενδιαφέροντος θα ήταν δεκτικοί και ίσως να επιθυμούσαν μια τέτοια κριτική.

Ομως δεν παρατηρείται κάτι ανάλογο αλλά αντίθετα βλέπουμε οτι τις περισσότερες φορές η κριτική γίνεται μομφή και ο στόχος της είναι η υποβίβαση η η αμφισβήτηση του συνομιλητή μας είτε για λόγους κυριαρχίας και ελέγχου η για λόγους προσωπικών επιδιώξεων οχι και τόσο αγαθών.

Ολοι οι άνθρωποι αισθάνονται, ανεξάρτητα αν το αντιλαμβάνονται αμεσα η αν γνωρίζουν σχετικά, τις δονήσεις του λόγου και την διάθεση του άλλου που είναι απέναντι τους.
Θα μου πείς...οτι ίσως αυτό που βλέπουν είναι δικές τους προβολές....Μπορεί να είναι και έτσι...αλλά το γεγονός οτι ο Χ με κάνει να αναγνωρίζω και να προβάλλω επάνω του το Ψ αντί το Ω σημαίνει οτι κινείται στο επιδιωκόμενο μήκος κύμματος...και εγω τσιμπάω!!!
Επομένως όλοι νιώθουν [ τα παιδιά είναι πολύ χαρακτηριστικοί δέκτες σε κάτι τέτοια] την ενέργεια του άλλου ανεξάρτητα απο τούς τύπους, τις λέξεις και τις σοφιστίες.

Σχετικά με το δεύτερη πρόταση σου, θεωρείς οτι πρέπει να πετάμε στα μόυτρα του άλλου την γνώμη μας ασχετα του αν μας ζητηθεί?
Και είμαστε σίγουροι οτι η δική μας άποψη θα είναι η σωστή για εκείνον η και η αντικειμενικά σωστή?



El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Re: Αν παίρναμε το μισό χρόνο ...
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 02, 2007, 20:18:35 »
Παράθεση
Σχετικά με το δεύτερη πρόταση σου, θεωρείς οτι πρέπει να πετάμε στα μόυτρα του άλλου την γνώμη μας ασχετα του αν μας ζητηθεί?
Και είμαστε σίγουροι οτι η δική μας άποψη θα είναι η σωστή για εκείνον η και η αντικειμενικά σωστή?

Τry, την αντικειμενικότητα δεν την θέλει ούτε ο θεός. Αυτό που μας χαρίζει εσωτερικότητα είναι η υποκειμενικότητα και η άγνοια μας. Αρα δεν με ενδιαφέρει να είμαι αντικειμενικός. Για το πρώτο σου ερώτημα,ειλικρινά δεν έχω καταλήξει ακόμη,ούτε και νομίζω οτι θα καταλήξω ποτέ. Πάντως μπορω να σου πω οτι εξαρτάται από την περίπτωση.

 :)



Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Αν παίρναμε το μισό χρόνο ...
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 02, 2007, 21:31:32 »
Τώρα για τον θεό δεν ξέρω .....
Αν όμως μας χαρακτηρίζει υποκειμενικότητα και άγνοια, πραγμα με το οποίο συμφωνώ απολύτως, τότε γιατί να μην είμαστε λίγο πιο επιφυλακτικοί ως προς την έκφραση μας?
Ξέρεις, όσο μεγαλώνω παρατηρω οτι η αλήθεια είναι πάντα στη μέση.... :)