Αποστολέας Θέμα: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...  (Αναγνώστηκε 10847 φορές)

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=P7hyKFDsxvA

Από την εκπομπή πρωταγωνιστές του Σταύρου Θεοδωράκη αφιερωμένη στους 3 "αγιους της πλατειας".
Ο μπαγασας της πλατειας Νικόλας Ασιμος.Οι ιδεες του , η αμφιλεγομενη προσωπικοτητα του και το αδοξο τελος του.

"Κάθε δέσμευση είναι ολιγωρία
αμα θες δεσμά , φάε ιδεολογία"

υποκλινομαι....
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 23, 2009, 03:26:05 »
http://www.youtube.com/watch?v=ZMB9dvzGTNA

το παραληρημα κατι θελει να πει...

σαλος....δια τον ανθρωπον σαλος....

οσο υπηρχα με φοβσουν....

για αλλη μια φορα  η αυθεντικοτητα βαφτιστηκε τρελα....
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 23, 2009, 03:31:43 »
τραυλιζων λογος...

ψυχη πασχουσα....
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 24, 2009, 01:10:40 »
Δυστυχώς οι διάνοιες υποφέρουν στον κόσμο μας... έναν κόσμο που κινείται από το ατομικό συμφέρον και τα βασικά ένστικτα επιβίωσης... Ας προστατέψουμε αυτές τις διάνοιες, ας υποστηρίξουμε αυτές τις διάνοιες, διότι αυτές οι διάνοιες φέρουν το μέλλον, ένα μέλλον λαμπερό, και καθαρό, όπως και οι ψυχές τους.

Οι καθαρές ψυχές όμως δεινοπαθούν σε ένα βρώμικο κόσμο, βρωμίζουν πιο εύκολα, διότι είναι λευκές... Είναι ανοιχτές και εισπράττουν όλο το βάρος, όλη την αμαρτία της κοινωνίας... Γίνονται οι τρελοί του χωριού, τα θύματα, οι Χριστοί που σηκώνουν το βάρος της Υπνωτισμένης Αγέλης, οι Φιλόσοφοι που προφητεύουν το μέλλον...

Ας μάθουμε να αναγνωρίζουμε, να υποστηρίζουμε, και να προστατεύουμε αυτές τις διάνοιες, διότι φέρνουν μέσα τους την θεία ουσία, την Αυθεντικότητα, την Πνευματικότητα... τις αξίες που όλοι μας χρειαζόμαστε για να έρθουμε σε αρμονία με την ψυχή μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2009, 01:12:33 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 24, 2009, 02:08:45 »
ανθιζουμε σαν ροδα οταν γεννιομαστε αδερφη μου αλλα σταυρωνομαστε...και γινομαστε θεαμα σε βιτρινες σε αυτο το τσιρκο που ονομαζουμε ζωη....
η πρωτη ταφοπλακα εφευρεθηκε για ενα και μονο λογο... για να μπορει ο θεατης να διαβαζει το ποιοι ειμασταν στην βιτρινα...και για να δινει το προνομιο στους ιδοκτητες ολω των τσιρκων να μας εκθετουν μετα θανατον....
ανοιξα αυτο το θεμα θελωντας με αυτον τον τροπο να φυσηξω τα σκουπιδια των καιρων που καθισαν στην ταφοπλακα του νικολα...
να εκτεθει μια φορα ακομη αυτος ο σαλος στο γιουσουρουμ του κοσμου....
ο τρελος του χωριου μας...μονιμο θεμα των επαρχιωτικων μικροκαφενειων του παγκοσμιου χωριου...
ας αναδυθουμε αποτο χωμα.... ας σβησουμε τις ταφοπλακινες μνημες....
και ας μεταμορφωθουμε στον σαλο που κρατα κανατια και δινει νερο στους διψασμενους...
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 24, 2009, 11:30:05 »
Νομιζω πως ο Ασιμος,εχει υπερτιμηθει αρκετα στις μερες μας...
Δεν αμφισβητω (βασικα με αφηνει τελειως αδιαφορο) το εργο του-αν και ειμαι τελειως αντιθετος με την φιλοσοφια της στρατευμενης τεχνης..δεν την θεωρω καν τεχνη-και την ‘αντιστασιακη-αγωνιστικη’ του φυση,αλλα δεν ηταν και καμμια διαννοια...θυμαμαι τα τελευταια χρονια της σχολης μου στα Εξαρχεια,περνωντας απο το σπιτι του,παντα μετα απο διαφορες συζητησεις,εκνευριζομαστε στην ισοπεδωτικα απλουστευτικη* και χωρις ιχνος φαντασιας προσεγγιση του....
Ο Σιδηροπουλος (αλλος υπερτιμημενος μυθος και αυτος...ροκ  αλλοθι μιας γενιας ολοκληρης),ηταν αρκετα πιο ψαγμενος και πιο δημιουργικος...αλλα ενταξει,μην φανταστουμε καμμια τρελλη πρωτοπορια...

Οσο για το 'Εσωτερισμος'.....,μηπως συγχεουμε τους κοινωνικους αγωνες με τον Εσωτερισμο?
Θελω να πω,πως σιγουρα σε καποιο σταδιο,ο Εσωτεριστης νοιωθει την αναγκη να αγωνισθει κοινωνικα,αλλα δεν σημαινει πως καθε κοινωνικος αγωνιστης εχει ασχοληθει και με τον Εσωτερο εαυτο του....


*μην ακουσω κανενα : ‘αδελφε μου ,το να εισαι απλος ειναι κατορθωμα πλεον για την εποχη μας',και τοιαυτα ηθικοπλαστικα... :P

+n-
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2009, 11:43:28 από etidorhpa »
through these fires.....

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 24, 2009, 12:10:55 »
στην εποχη που εχει υπερτιμηθει η μπεζαντακου και εχει αγιοποιηθει οτι πιο βρωμικο εχει να επιδειξει η τεχνη δεν θεωρω κακο αδερφε μου να εχει υπερτιμηθει και ο νικολας....
αδερφε  μου κατεμε δεν υπαρχει τεχνη αστρατευτη, δεν υπαρχει τεχνη για την τεχνη, καθε μορφη τεχνης υποτασσσεται στην κυριαρχη ταξη που επικρατει....οταν λοιπον ενας καλλιτεχνης με το εργο του εντυπωνει σιγα σιγα την πεπιθηση στα μεχρι πρωτινος προβατα να μην προτασσουν ετσι χωρις αγωνα το λαιμο τους να σφαγιαστουν....οταν ο  καλλιτεχνης εξοριζεται απο τον κοσμο και επειτα ο ιδιος εξοριζει τον κοσμο θετει εαυτον σε θεση αγιου...οταν ο καλλιτεχνης κατακρινει εβραικα παραμυθια σε εποχες που ΟΛΟΙ το βουλωνουν και βγαζουν το σκασμο....αυτος ο καλλιτεχνης...αυτος ο ανθρωπος ειναι πιο τεκτονας, πιο ροδοσταυρος, πιο εσωτεριστης απο μας...θετει εαυτον σε ρολο ηρωα....
οταν καπιοι κρεμιουνται, γρφουν μαγειρευουν και συνομωτουν τοτε εμεις βλεποντας την πορεια του χτιζουμε τις αμυνες μας στην βαβελ του σημερα...
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 24, 2009, 12:13:22 »
http://www.youtube.com/watch?v=M19r61MkFsE

1979 Παράνομη κασέτα Νο 000002 "Είμαι Παλιάνθρωπος"
Πλευρά B
Κομμάτι 4

Μουσική:Νικόλας Άσιμος
Στίχοι:Νικόλας Άσιμος




1. Ήταν οι πόρτες μου δίχως μπαχτσέδες και μεντεσέδες κρατάνε τη γη
Γίναν οι φτέρνες μου σαν τροχαλίες και στον κουβά τους αράζεις εσύ
Αλλάζεις συχνά κάθε τόσο στολή, αλλάζεις οσμή, αλλάζεις σασί
Και η ελπίδα μας έχει θαφτεί σαν το Ντορή μες στο παχνί.

2. Πάγωσε η ψείρα μου και παραπαίουσα, μ ένα τικ-τακ μου ματώνει τ αυτιά
Όλα με πρόγραμμα, όλα στο σχέδιο, πρωτοκολλήσαμε τον έρωτα
Και θες να πετύχω με μια μπαταριά, χίλια φλουριά, χίλια φλουριά
Για να σου χαρίσω μαντάτα καλά, να χεις αγάπη μου λεφτά.

3. Ποντικοφάρμακο για τους μεγάλους και μουρουνόλαδο για τα παιδιά
Κι έπλεξες σώβρακα για τους φαντάρους και θυσιάστηκες πατριωτικά
Σου στέλνω μήνυμα μ ένα ταμ-ταμ να μαγειρεύεις με βιτάμ
Κι ήσουνα γόησσα κι έκανες μπαμ, γι αυτό σε ψάχνω στα χαμάμ.

4. Άδειο το βλέμμα σου, κούφιες οι ώρες μας, στα ενυδρεία σε χώσαν ζωή
Συνηθισμένοι καθένας στο ρόλο του, κι η φαντασία μας έχει χαθεί.
Την ξεπουλήσαμε στο γιουσουρούμ, για ένα κουστούμ, για ένα κουστούμ
Την ξεπουλήσαμε στο γιουσουρούμ, για ένα κουστούμ, για ένα κουστούμ.

5. Μια διαδήλωση, δέκα μικρόφωνα και τα μεγάφωνα στη διαπασών
Χιλιάδες δίποδα με μαγνητόφωνα κι έχουν λουστεί με την ίδια λοσιόν
Ξεπουληθήκατε στο γιουσουρούμ, για ένα κουστούμ, για ένα κουστούμ
Κι ο εαυτούλης σας πέταξεβζουμ, ταρατατατζούμ, ταρατατατζούμ.

6. Ω, εποχή μου θυμίζεις τον Καίσαρα κι οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν
Κι όσο γερνώ μπουσουλώ με τα τέσσερα, τα τροχοφόρα με προσπερνούν
Φεύγω και πάω να βρω στο Μπανγκόκ το σύντροφό μου τον Κινγκ-Κονγκ
Μες στο μυαλό μου βαράνε τα γκογκ, μοιάζω με μπάλα του πινγκ-πονγκ.

7. Μας εκτελούνε με σφαίρες ντουμ-ντουμ, σφαίρες ντουμ-ντουμ, σφαίρες ντουμ-ντουμ
Κι εμείς ξεπουλιόμαστε στο γιουσουρούμ, ταρατατατζούμ, για ένα κουστούμ.




Σημείωση:Το συγκεκριμένο τραγούδι υπάρχει κ σε άλλες εκτελέσεις..Η εκτέλεση αυτή είναι αυτή που ακούγεται στην παράνομη κασέτα 000002
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 24, 2009, 12:39:46 »
Το αν η Τεχνη γινεται για την Τεχνη η οχι,ειναι μια μεγαλη κουβεντα...

Ειδικοτερα η μουσικη ,λειτουργει μεταστοιχειακα σε διαφορα επιπεδα,με πιο προφανες το στιχο..
Στην Ελλαδα κυριως,τεινουμε να ταυτισουμε ενα τραγουδι με το στιχο του,αφηνοντας την συνθεση στην ακρη...

Συνθετικα αλλα και στιχουργικα,(sorry), ο Ασιμος,δεν εχει να πει και πολλα..υπαρχει Τεχνη  (και μαλιστα εκεινο τον καιρο υπηρχαν πολλοι που δεν λουφαξαν,μιλαμε για την εποχη που 9 στους 10,επαιζαν ξυλο με την ασφαλεια,υπηρχε εντονη κινητικοτητα ιδεων και ρευματων..τελος παντων...),υπαρχει λοιπον Τεχνη που μιλαει σε ενα βαθυτερο επιπεδο και καιει σαν φωτια....που φαινεται πως δεν βγηκε αβασανιστα στο 10λεπτο...

Τονιζω για να μην παρεξηγηθω...δεν κρινω αρνητικα τον Ασιμο...θεωρω οτι ειναι στο σωστο μονοπατι,αλλα -εκφραστικα-στην αρχη του..

..............απλως η αποψη μου αδελφε μου...χωρις να σημαινει οτιδηποτε....
+n-
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2009, 12:54:23 από etidorhpa »
through these fires.....

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 24, 2009, 14:59:46 »
O   A S I M O S ....ΞΕΚΙΝΗΣΕ   ΟΠΩΣ  ΚΑΙ  Α Ρ Κ Ε Τ Ο Ι   ΑΛΛΟΙ.....

                                 ΑΠΟ  ΤΗ   Μ Π Ο Χ Α -ΒΡΩΜΑ....ΤΟΥ   ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ....ΣΕ   ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ   ΕΠΙΠΕΔΟ...

                                 ΠΕΡΑΣΕ....ΟΜΩΣ   ΣΕ  ΠΕΡΙΟΧΕΣ  ΠΟΥ  ΚΑΙ  Ο  ΙΔΙΟΣ,   ΔΕΝ  ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΕ...

                                 ΑΛΛΑ...Ο Ρ Α Μ Α Τ Ι Ζ Ο Τ Α Ν .   


                                 ΤΟ   ΣΦΙΧΤΟΑΓΚΑΛΙΑΣΜΑ   ΑΥΤΟ,  ΕΔΙΝΕ  ΚΑΙ  ΕΦΕΥΓΕ....

                                  Η   ΕΠΑΦΗ   ΑΥΤΗ,   ΤΟΥ  ΑΦΗΝΕ   ΜΙΑ  Α Ι Σ Θ Η Σ Η .....Α Θ Α Ν Α Σ Ι Α Σ .

                                  ΟΤΑΝ    ΤΟΝ  ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ....  Α Σ Θ Ε Ν Η Σ Ε .

                                  ΑΡΚΕΤΕΣ   ΦΟΡΕΣ ....ΜΕΣΑ  ΑΠΟ   ΤΗΝ  ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗ  ΔΙΑΥΓΕΙΑ   ΠΟΥ  ΤΟΥ  ΠΡΟΣΦΕΡΕ .....ΕΛΕΓΕ...

                              ---ΚΑΠΟΙΟΣ   ΚΕΡΑΤΑΣ....ΠΟΥ  ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ  ΕΓΩ....ΠΑΙΖΕΙ  ΜΑΖΙ  ΜΟΥ.....

                                  ΤΟ   ΝΕΥΡΙΚΟ   ΤΟΥ  ΚΕΝΤΡΟ   ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ.....ΟΤΑΝ   ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ    "Ε Π Α Ν Α Φ Ο Ρ Α "   ΑΥΤΟΥ...

                                  ΜΕΣΩ   ΤΕΧΝΙΚΩΝ   ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ   ΜΟΡΦΗΣ....


                                 ΤΟ   Α Π Ο Τ Ε Λ Ε Σ Μ Α ....ΕΓΙΝΕ   ΟΡΑΤΟ,   ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ.....ΚΑΙ   ΜΗ   ΕΛΕΓΧΟΣ....

                                 
                                  ΤΟ   ΘΑΡΡΟΣ   ΤΗΣ  Ε Κ Φ Ρ Α Σ Η Σ    ΤΟΥ,   ΗΤΟ   ΘΑΥΜΑΣΤΟ.... ΓΙΑΤΙ   ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΤΑΝ   ΑΠΟ 

                                                                         Μ Ε Τ Α Δ Ο Τ Ι Κ Η      ΔΙΑΥΓΕΙΑ.....ΩΣ   ΠΡΟΣ  ΤΟΥΣ   ΓΥΡΩ.


                                  ΕΑΝ   ΔΕΝ   ΤΟ   ΣΚΟΡΠΙΖΕ.....ΑΛΛΑ   ΤΟ   ΕΞΕΤΑΖΕ   ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ   ΤΟ.....ΘΑ   ΥΠΗΡΧΕ   ΩΣ   ΑΛΛΗ   ΠΟΡΕΙΑ.

                                  ΑΥΤΟ   ΤΟ   ΕΙΧΕ   ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....ΟΤΑΝ   ΠΛΕΟΝ   ΗΤΑΝ .....  Α Ρ Γ Α .


          Ο   ΑΣΙΜΟΣ,   ΕΔΙΔΑΞΕ   ΚΑΤΙ   ΠΟΛΥ   ΣΠΟΥΔΑΙΟ.....

                        ---ΜΗΝ    ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙΣ   ΠΟΤΕ.....ΤΟ   ΚΑΘΑΡΟ     ΜΕ   ΤΟ   ΒΡΩΜΙΚΟ....  ΓΙΑΤΙ    ΤΟ   ΚΑΘΑΡΟ,   ΘΑ   ΒΡΩΜΙΣΕΙ!!!


Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 25, 2009, 02:19:44 »
Παράθεση
Τονιζω για να μην παρεξηγηθω...δεν κρινω αρνητικα τον Ασιμο...θεωρω οτι ειναι στο σωστο μονοπατι,αλλα -εκφραστικα-στην αρχη του..

..............απλως η αποψη μου αδελφε μου...χωρις να σημαινει οτιδηποτε....

σαφως αδερφε μου σαφως, δεν τιθεται ζητημα παρεξηγησης η οτιδηποτε αλλο....
αυτη ειναι η ουσια αυτου του φορουμ, η ελικρινης διατυπωση των αποψεων και η τριβη μας με το διαφορετικο για να συνθεσουμε μια ακομη γνωμη και αληθεια αν θελεις για το οτιδηποτε μας βασανιζει...

Παράθεση
[ ΑΣΙΜΟΣ,   ΕΔΙΔΑΞΕ   ΚΑΤΙ   ΠΟΛΥ   ΣΠΟΥΔΑΙΟ.....

                        ---ΜΗΝ    ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙΣ   ΠΟΤΕ.....ΤΟ   ΚΑΘΑΡΟ     ΜΕ   ΤΟ   ΒΡΩΜΙΚΟ....  ΓΙΑΤΙ    ΤΟ   ΚΑΘΑΡΟ,   ΘΑ   ΒΡΩΜΙΣΕΙ!!!

/quote]τα ειπε ολα παλι...
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 25, 2009, 02:23:37 »
αν και το ιδανικο αδερφε μου Ιππολυτε θα ηταν να τα μπερδευαμε αλλα το βρωμικο να καθαριζε...
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 25, 2009, 12:26:35 »
αυτη ειναι η ουσια αυτου του φορουμ, η ελικρινης διατυπωση των αποψεων και η τριβη μας με το διαφορετικο για να συνθεσουμε μια ακομη γνωμη και αληθεια αν θελεις για το οτιδηποτε μας βασανιζει...

Εύγε! αδελφέ μου...

Οσο για το 'Εσωτερισμος'.....,μηπως συγχεουμε τους κοινωνικους αγωνες με τον Εσωτερισμο?
Θελω να πω,πως σιγουρα σε καποιο σταδιο,ο Εσωτεριστης νοιωθει την αναγκη να αγωνισθει κοινωνικα,αλλα δεν σημαινει πως καθε κοινωνικος αγωνιστης εχει ασχοληθει και με τον Εσωτερο εαυτο του....

Εσωτερισμός σημαίνει να διακρίνουμε μία βαθύτερη ουσία, πίσω από την επιφάνεια που κάποιοι ονομάζουν πραγματικότητα. 

Είναι γεγονός πως υπάρχουν πολλοί αρκετά ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι, που κάποιοι από αυτούς καταλήγουν σε κοινωνικούς αγώνες, χωρίς καν να έχουν γνωρίσει την ύπαρξη των Ελληνικών Μυστηρίων, την ύπαρξη πάσης φύσεως μυητικών σχολών, και όλου του παρακυκλώματος γύρω από την υγιή ανάγκη να γνωρίσουμε τα βαθύτερα μυστήρια του ύπαρξης μας και του περιβάλλοντος κόσμου.

Υπάρχουν επίσης δήθεν εσωτεριστές που δεν φτάνουν ποτέ σε κοινωνικούς αγώνες διότι, βρίσκονται στον εσωτερισμό, για να μάθουν "μυστικά" προς ιδιοτελείς στόχους...

'Ομως ο Αυθεντικός Εσωτεριστής είναι ταυτόχρονα και κοινωνικός αγωνιστής, ένας διανοούμενος ευαισθητοποιημένος, που γνωρίζει πως κανείς μόνος του δεν μπορεί να σωθεί, και πως το 'Αγιο Έργο του Σύμπαντος Κόσμου, προϋποθέτει την σωτηρία του συνόλου.  'Ετσι εργάζεται για το σύνολο, γνωρίζοντας πως έτσι εργάζεται και για την ψυχή του...

Επίσης ο Αυθεντικός Εσωτερισμός, δεν είναι μόνο κοινωνικός αγώνας... αλλά συμπεριλαμβάνει μία Ολιστική Μόρφωση, που αξιώνει τον άνθρωπο ως θεό ανάμεσα σε θεούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2009, 12:32:48 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 25, 2009, 12:42:31 »
O   A S I M O S ....ΞΕΚΙΝΗΣΕ   ΟΠΩΣ  ΚΑΙ  Α Ρ Κ Ε Τ Ο Ι   ΑΛΛΟΙ.....

                                 ΑΠΟ  ΤΗ   Μ Π Ο Χ Α -ΒΡΩΜΑ....ΤΟΥ   ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ....ΣΕ   ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ   ΕΠΙΠΕΔΟ...

                                 ΠΕΡΑΣΕ....ΟΜΩΣ   ΣΕ  ΠΕΡΙΟΧΕΣ  ΠΟΥ  ΚΑΙ  Ο  ΙΔΙΟΣ,   ΔΕΝ  ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΕ...

                                 ΑΛΛΑ...Ο Ρ Α Μ Α Τ Ι Ζ Ο Τ Α Ν . 

[...]

ΕΑΝ   ΔΕΝ   ΤΟ   ΣΚΟΡΠΙΖΕ.....ΑΛΛΑ   ΤΟ   ΕΞΕΤΑΖΕ   ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ   ΤΟ.....ΘΑ   ΥΠΗΡΧΕ   ΩΣ   ΑΛΛΗ   ΠΟΡΕΙΑ.

                                  ΑΥΤΟ   ΤΟ   ΕΙΧΕ   ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....ΟΤΑΝ   ΠΛΕΟΝ   ΗΤΑΝ .....  Α Ρ Γ Α . 


Και εδώ ακριβώς συμβάλλει ο Υγιής Εσωτερισμός, διότι όταν ένας ψυχισμός, που έχει τα φόντα μιας Διάνοιας, έχει περάσει την διαδικασία της ενδοσκόπησης και ενδο-τακτοποιήσης τότε η Διάνοια λάμπει ως ένα Αστέρι, και το "σκοτεινό" εξαφανίζεται...

Κάθε ευαισθητοποιημένος άνθρωπος, κάθε άνθρωπος, κρύβει στον ψυχισμό του, πλήθος από τραύματα και κόμπλεξ, τα οποία αν δεν θεραπευτούν, φέρουν την καταστροφή, αν όμως υποστούν μετάλλαξη, Αλχημιστική Μεταστοιχείωση... κάθε εσωτερικό μετάλο, θα έχει γίνει χρυσός... και ο κάθε άνθρωπος, ένας Χριστός, χρήσιμος για την κοινωνία του.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Kαζαντζακικός

  • Μηνύματα: 441
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ασιμος Νικολας_ο_εσωτερισμος_που_δεν_ξεπεφτει...
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 25, 2009, 22:58:36 »
αγαπητη μου rose....
ακριβως ετσι νιωθω, οπως τα περιγραφεις...
αδερφια ενασχουλομενα με τον εσωτερισμο..μπορει να βλεπουν μπορει λιγο παιδικα τα ζητηματα που θετει καποιος νεοκοπος νεοφυτος οπως εγω,
μα να ρωτησω κατι, γιαυτο δεν ταχθηκαμε σε αυτον τον δρομο?
να νιωθουμε εφηβοι δηλαδη οπως τοτε που οριζαμε εαυτον ως νοητους αξονες του συμπαντος, οπου γνωριζαμε θετικα την παντοδυναμια του ανθρωπου?
τοτε που οι σαλοι εκαναν την καρδια και το μυαλο μας να μουγκριζει....
πνευματικα ενηλικος θεωρω πως ειναι ο φερων καρδια και διανοια εφηβου και πραξεις πολυζωισμενου και πολυταξιδεμενου σεβαχ...
αδερφια πρεπει να το καταλαβουμε ολοι καλα...ειμαστε σε μια βαρκα στην ,μεση του ωκεανου και οι καπετανιοι μας δεν γνωριζουν αστρονομια να μας πανε στο γλυκο φως του οριζοντα, δεν ονειρευονται ιθακες και ταξιδια, και καποιοι λιγοι που ακουν και ξερουν να αφουγκραζονται βαπτιζονται τρελοι και μειοψηφιες...ειμαστε μειοψηφια αδερφια και δεν συμφερει κανεναν μας η διαμαχη και η διαφωνια....
γνωριζω με απολυτη βεβαιοτητα πως μια μερα θα μας αναθεσουν οχι απο επιλογη η ελυθερη βουληση αλλα απο επιτακτικη αναγκη να αναλαβουμε αυτο το χαμενο πλοιαριο...και τοτε θελω ολα τα αδερφια μας να βαστανε αυτο το πηδαλιο...
Το μόνο πράγμα που φοβάμαι, είναι να μην γίνω μια αρμάδα που ξεκίνησε να σκίσει τον ωκεανό και τελικά βουλιάξει σε μια σπιτίσια σκάφη...