Αποστολέας Θέμα: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα  (Αναγνώστηκε 61177 φορές)

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 20, 2007, 16:30:39 »
Θα μεταφέρω την δική μου εμπειρία εδώ. 23 χρόνια πριν, στα 17 μου, ξεκίνησα μια Ιαπωνική τεχνική, το Wado Ryu. Δεν υπήρχε σχολή, είμασταν οι πρώτοι μαθητές του δασκάλου κι έτσι εκπαιδευόμασταν παραδοσιακά. Στο σπίτι του επάνω στο βουνό, μέσα στα πεύκα.

Ένα από αυτά που έπρεπε να μάθουμε ήταν σπασίματα αντικειμένων και μέσω αυτού, «αυτοσυγκέντρωση».

Μας έβαλε μια ημέρα ξαφνικά να σπάσουμε από ένα γαλλικό κεραμίδι ο καθένας με την κόψη του χεριού. Σπάσαμε το χέρι μας και όχι το κεραμίδι. Το είχε κάνει επίτηδες ο Δάσκαλος. Ήξερε πως δεν θα τα καταφέρναμε, αλλά ήθελε να δημιουργήσει μέτρο σύγκρισης.

Μετά μας έβαλε να καθήσουμε σταυροπόδι, να κλείσουμε τα μάτια και να αδειάσουμε το μυαλό μας από κάθε σκέψη για 15 λεπτά περίπου. Κάποια στιγμή μας είπε να ανοίξουμε τα μάτια, να σηκωθούμε ήρεμα, να πάρουμε θέση ο καθένας μπροστά στο κεραμίδι του και να πάρουμε μια σειρά αναπνοών όλο και πιο εντεινόμενων, χωρίς να σκεπτόμαστε τίποτε άλλο και να χτυπήσουμε το κεραμίδι. Το κεραμίδι αυτή την φορά έγινε κομμάτια.

Τι είχε συμβεί? Τι άλλαξε? Το χέρι μας ήταν το ίδιο όπως προηγουμένως…..Μέσω αυτής της τεχνικής όμως, ο Δάσκαλος μας έβγαλε στην επιφάνεια «άλλες δυνάμεις»….

Το ονόμαζε «αυτοσυγκέντρωση των 100»….κλιμακωτά ανέβαινε μέχρι….ποιός ξέρει που …..

Με τακτική εξάσκηση, καταφέρναμε να κρατάμε το κεφάλι μας «κενό» για όλο και μεγαλύτερο χρονικό διάστημα…..με αποτέλεσμα, να σπάμε όλο και περισσότερα κεραμίδια…..

Ο σκοπός ήταν – μας έλεγε -  να μπορούμε να πετύχουμε τα ίδια «εκρηκτικά αποτελέσματα» σε κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε αυτή την άσκηση αυτοσυγκέντρωσης…..να «ανακαλέσουμε αυτή την εσωτερική ορμή» ακαριαία από φάση ηρεμίας όποτε μας «χρειαστεί σε συνθήκες μάχης»….

Και το κατάφερε, σε μεγάλο βαθμό… Η άσκηση του «κενού κεφαλιού» λοιπόν, είδαμε πως «δούλευε», έφερνε αποτελέσματα…..έβγαζε «δυνάμεις» στην επιφάνεια….

Τότε έμοιαζε σαν απλή άσκηση….πολύ αργότερα κατάλαβα πως ήταν «κάτι πολύ περισσότερο»….

Σήμερα Ορφέα, μου έμαθες πως προέρχεται από την Φιλοσοφική Σχολή του Soto….στην πορεία, προφανώς, κάποιοι Sensei των Ιαπωνικών πολεμικών τεχνών, το απλοποίησαν ακόμη πιο πολύ….να όμως, που δουλεύει το «σύστημα»….δεν έφερε κανέναν «εφιάλτη» στην επιφάνεια από το ασυνείδητο….αντιθέτως, έβγαλε και συνεχίζει να βγάζει «ενδιαφέροντα πράγματα» στην επιφάνεια….εφόσον «συνεχίζω μέχρι σήμερα, 22 χρόνια μετά στο ίδιο μοτίβο, αν και το έχω «παντρέψει με διάφορα άλλα ακόμη»…..
........Μέσω αυτής της τεχνικής όμως, ο Δάσκαλος μας έβγαλε στην επιφάνεια «άλλες δυνάμεις........

........Η άσκηση του «κενού κεφαλιού» λοιπόν, είδαμε πως «δούλευε», έφερνε αποτελέσματα…..έβγαζε «δυνάμεις» στην επιφάνεια…....

.......»….δεν έφερε κανέναν «εφιάλτη» στην επιφάνεια από το ασυνείδητο….αντιθέτως, έβγαλε και συνεχίζει να βγάζει «ενδιαφέροντα πράγματα» στην επιφάνεια….εφόσον «συνεχίζω μέχρι σήμερα, 22 χρόνια μετά στο ίδιο μοτίβο, αν και το έχω «παντρέψει με διάφορα άλλα ακόμη»…..


Το ζητούμενο σε κάθε άσκηση είναι να βρίσκεται ΠΑΝΤΑ κάτω από την εποπτεία της συνείδησης...
Δεν υπάρχει κακή τεχνική η κακή άσκηση.
Κακό είναι όταν εκτελείται σε λάθος χρόνο, κακό είναι όταν εκτελείται από ζηλωτές που δεν είναι ακόμα έτοιμοι για τέτοιου είδους ασκήσεις.
Κακό είναι όταν δεν έχει ασκηθεί κατάλληλα η συνείδηση για να εποπτεύει, αλλά το χειρότερο απ' όλα, είναι να οδηγείται ο μαθητής σε παραγκωνισμό και άρνηση της ίδιας του της συνείδησης.
Ακόμα και για οσποιοδήποτε και οσοδήποτε μεγάλο όφελος, είναι έγκλημα....

Δεν έφερε κανέναν εφιάλτη στην επιφάνεια, γράφεις φίλε μου. Αντίθετα, λες, έβγαλε και συνεχίζει να βγάζει ενδιαφέροντα πράγματα.....

Φίλε μου, εσύ προσανατόλισες τις ασκήσεις σου στην ενέργεια, στη δύναμη...
Την ελέγχεις ;;;

Οι ενέργειες που αναδύονται στην επιφάνεια, ελέγχονται και κατευθύνονται από την συνείδησή σου ;;;
Ή μήπως κάποιες φορές "κάνουν του κεφαλιού τους" και παρατηρείς ενίοτε κάποια "αυθαίρετα" αποτελέσματα γύρω σου ;;;

Η συνείδησή σου ελέγχει την έκφραση της δύναμης - ενέργειας, ελέγχει το σώμα σου,
ή η ίδια η δύναμη κάνει κατάληψη κάποιες φορές που εκδηλώνεται σε όλο της το μεγαλείο, στο σώμα αλλά και στην ίδια σου την ύπαρξη ;;;
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 20, 2007, 17:07:24 »
........Μέσω αυτής της τεχνικής όμως, ο Δάσκαλος μας έβγαλε στην επιφάνεια «άλλες δυνάμεις........

........Η άσκηση του «κενού κεφαλιού» λοιπόν, είδαμε πως «δούλευε», έφερνε αποτελέσματα…..έβγαζε «δυνάμεις» στην επιφάνεια…....

.......»….δεν έφερε κανέναν «εφιάλτη» στην επιφάνεια από το ασυνείδητο….αντιθέτως, έβγαλε και συνεχίζει να βγάζει «ενδιαφέροντα πράγματα» στην επιφάνεια….εφόσον «συνεχίζω μέχρι σήμερα, 22 χρόνια μετά στο ίδιο μοτίβο, αν και το έχω «παντρέψει με διάφορα άλλα ακόμη»…..


Το ζητούμενο σε κάθε άσκηση είναι να βρίσκεται ΠΑΝΤΑ κάτω από την εποπτεία της συνείδησης...
Δεν υπάρχει κακή τεχνική η κακή άσκηση.
Κακό είναι όταν εκτελείται σε λάθος χρόνο, κακό είναι όταν εκτελείται από ζηλωτές που δεν είναι ακόμα έτοιμοι για τέτοιου είδους ασκήσεις.
Κακό είναι όταν δεν έχει ασκηθεί κατάλληλα η συνείδηση για να εποπτεύει, αλλά το χειρότερο απ' όλα, είναι να οδηγείται ο μαθητής σε παραγκωνισμό και άρνηση της ίδιας του της συνείδησης.
Ακόμα και για οσποιοδήποτε και οσοδήποτε μεγάλο όφελος, είναι έγκλημα....

Δεν έφερε κανέναν εφιάλτη στην επιφάνεια, γράφεις φίλε μου. Αντίθετα, λες, έβγαλε και συνεχίζει να βγάζει ενδιαφέροντα πράγματα.....

Φίλε μου, εσύ προσανατόλισες τις ασκήσεις σου στην ενέργεια, στη δύναμη...
Την ελέγχεις ;;;

Οι ενέργειες που αναδύονται στην επιφάνεια, ελέγχονται και κατευθύνονται από την συνείδησή σου ;;;
Ή μήπως κάποιες φορές "κάνουν του κεφαλιού τους" και παρατηρείς ενίοτε κάποια "αυθαίρετα" αποτελέσματα γύρω σου ;;;

Η συνείδησή σου ελέγχει την έκφραση της δύναμης - ενέργειας, ελέγχει το σώμα σου,
ή η ίδια η δύναμη κάνει κατάληψη κάποιες φορές που εκδηλώνεται σε όλο της το μεγαλείο, στο σώμα αλλά και στην ίδια σου την ύπαρξη ;;;

Εκπληκτικό φίλε μου!!!

Αυτός ο "συνδυασμός γεγονότων" δεν είχε πάει στο νου μου....

Μάλλον εντόπισες τελικά τον "καταλύτη" φίλε Ορφέα.....το "Γεγονός/διαδικασία" που "ευθύνεται" για τις "ανεξέλεγκτες δυναμικές εκτονώσεις" που λέγαμε...

Παρ'ολα αυτά, νομίζω ότι κάπου έλεγες, πως, ακόμη και αν "μπει τυχαία" εκεί που δεν πρέπει ο "ανέτοιμος μαθητής" δεν θα πάθει και τίποτα γιατί η φύση προνοεί για τους ηλίθιους.....και ούτε πρόκειται να "κατανοήσει και τίποτα", αφού δεν θα είναι "έτοιμος"....

...να προσθέσω ότι "ούτε και θα ενεργοποιηθεί τίποτα μέσα του" αφού ο Μαθητής δεν θα είναι "έτοιμος"?

Εαν είναι έτσι και δεν "ήμουν έτοιμος" τότε (για να τις ελέγξω), είναι ένα ερώτημα "γιατί ενεργοποιήθηκαν δυνάμεις" που δεν ήταν η ώρα τους να ενεργοποιηθούν!!!

Με αυτό το σκεπτικό, είναι σαν να λέμε πως , ακόμη και άκαιρα να κάνει κάποιος αυτούς τους "ακροβατικούς διαλογισμούς", θα ενεργοποιήσει δυνάμεις μέσα του?
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 20, 2007, 17:50:42 »
Παρ'ολα αυτά, νομίζω ότι κάπου έλεγες, πως, ακόμη και αν "μπει τυχαία" εκεί που δεν πρέπει ο "ανέτοιμος μαθητής" δεν θα πάθει και τίποτα γιατί η φύση προνοεί για τους ηλίθιους.....και ούτε πρόκειται να "κατανοήσει και τίποτα", αφού δεν θα είναι "έτοιμος"....

...να προσθέσω ότι "ούτε και θα ενεργοποιηθεί τίποτα μέσα του" αφού ο Μαθητής δεν θα είναι "έτοιμος"?

Εαν είναι έτσι και δεν "ήμουν έτοιμος" τότε (για να τις ελέγξω), είναι ένα ερώτημα "γιατί ενεργοποιήθηκαν δυνάμεις" που δεν ήταν η ώρα τους να ενεργοποιηθούν!!!

Με αυτό το σκεπτικό, είναι σαν να λέμε πως , ακόμη και άκαιρα να κάνει κάποιος αυτούς τους "ακροβατικούς διαλογισμούς", θα ενεργοποιήσει δυνάμεις μέσα του?

Έτσι είναι, ο ανέτοιμος μαθητής δεν κινδυνεύει αφού δεν έχει αποκτήσει την ικανότητα νε ενεργοποιεί δυνάμεις ή ενέργειες.
Και όλα όσα γράφουμε για τον διαλογισμό και για τις άκαιρες και γιαυτό επικίνδυνες ασκήσεις, για να πούμε την αλήθεια, για τον απλό άνθρωπο είτε τα κάνει ή όχι, δεν έχουν κμμία επίδραση και δεν εγκυμνούν και κανέναν κίνδυνο.

Για να ενεργοποιηθεί κάτι, πρέπει ήδη να υπάρχει σαν κατάκτηση.
Κι αυτά είναι τα ταλέντα...
Ελάχιστοι άνθρωποι έχουν αναπτύξει κάποιες εσωτερικές ικανότητες και έχουν ασκήσει και αναπτύξει δυνάμεις.

Κάποιος που σε προηγούμενη ενσάρκωση έχει αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό την ικανότητα επικοινωνίας με το ατομικό και με το μαζικό ασυνείδητο,
έρχεται στη ζωή με το ταλέντο αυτό, αλλά σε λανθάνουσα κατάσταση.
 Τέτοιο άτομο, αν ασκηθεί από την αρχή σε προχωρημένες τεχνικές, προτού όμως ασκήσει επαρκώς την βούλησή του, θα αφυπνίσει και θα εκδηλώσει το ταλέντο του, θα αδυνατεί δυστυχώς όμως να το ελέγξει.
Ένα τέτοιο άτομο, παρότι θα ακδηλώσει ένα ισχυρό μέντιουμ, στη συνέχεια θα ρέπει προς την πλάνη και την απάτη και τελικά θα καταλήξει υποχείριο των πιο ζωωδών του ενστίκτων και αν δεν καταντήσει τρόφιμος ψυχιατρείου, σίγουρα θα γίνει θύμα των παραισθήσεων και θα ρέπει προς βαθιά κατάθλιψη.

Αν αυτό όμως το άτομο ασκηθεί σε έναν σωστό μυητικό δρόμο, το αποτέλεσμα θα είναι μια φωτισμένη ιέρεια, μητέρα και αρωγός για ολάκερη την ανθρωπότητα.

Στους ενασχολούμενους με τον εσωτερισμό, το ποσοστό που έχουν αναπτύξει τέτοιου είδους ταλέντα, είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με τον αντίστοιχο μέσο όρο του κόσμου, γιαυτό και οι μυητικές σχολές έχουν πολλαπλό χρέος να είναι πολύ προσεχτικές στο τί εργαλεία παρέχουν στους ζηλωτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2007, 18:09:49 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 20, 2007, 18:06:35 »

Έτσι είναι, ο ανέτοιμος μαθητής δεν κινδυνεύει αφού δεν έχει αποκτήσει την ικανότητα νε ενεργοποιεί δυνάμεις ή ενέργειες.
Και όλα όσα γράφουμε για τον διαλογισμό και για τις άκαιρες και γιαυτό επικίνδυνες ασκήσεις, για να πούμε την αλήθεια, για τον απλό άνθρωπο είτε τα κάνει ή όχι, δεν έχουν κμμία επίδραση και δεν εγκυμνούν και κανέναν κίνδυνο.

Για να ενεργοποιηθεί κάτι, πρέπει ήδη να υπάρχει σαν κατάκτηση.
Κι αυτά είναι τα ταλέντα...
Ελάχιστοι άνθρωποι έχουν αναπτύξει κάποιες εσωτερικές ικανότητες και έχουν ασκήσει και αναπτύξει δυνάμεις.

Κάποιος που σε προηγούμενη ενσάρκωση έχει αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό την ικανότητα επικοινωνίας με το ατομικό και με το μαζικό ασυνείδητο,
έρχεται στη ζωή με το ταλέντο αυτό, αλλά σε λανθάνουσα κατάσταση.
 Τέτοιο άτομο, αν ασκηθεί από την αρχή σε προχωρημένες τεχνικές, προτού όμως ασκήσει επαρκώς την βούλησή του, θα αφυπνίσει και θα εκδηλώσει το ταλέντο του, θα αδυνατεί δυστυχώς όμως να το ελέγξει.
Ένα τέτοιο άτομο, παρότι θα ακδηλώσει ένα ισχυρό μέντιουμ, στη συνέχεια θα ρέπει προς την πλάνη και την απάτη και τελικά θα καταλήξει υποχείριο των πιο ζωωδών του ενστίκτων και αν δεν καταντήσει τρόφιμος ψυχιατρείου, σίγουρα θα γίνει θύμα των παραισθήσεων και θα ρέπει προς βαθιά κατάθλιψη.

Αν αυτό όμως το άτομο ασκηθεί σε έναν σωστό μυητικό δρόμο, το αποτέλεσμα θα είναι μια φωτισμένη ιέρεια, μητέρα και αρωγός για ολάκερη την ανθρωπότητα.

Στους ενασχολούμενους με τον εσωτερισμό, το ποσοστό που έχουν αναπτύξει τέτοιου είδους ταλέντα, είναι πού μεγαλύτερο σε σχάση με τον αντίστοιχο μέσο όρο του κόσμου, γιαυτό και οι μυητικές σχολές έχουν πολλαπλό χρέος να είναι πολύ προσεχτικές στο τί εργαλεία παρέχουν στους ζηλωτές.

Νομίζω πως, η "ουσία" όλων, είναι η φράση σου Ορφέα "προτού ασκήσει επαρκώς την Βούλησή του".

Θα μπορούσε να είναι απο μόνο του θέμα. Αλλά τελικά, το παρόν topic απο την φύση του πιάνει τα πάντα.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, να επεκταθείς όσο γίνεται πιο αναλυτικά σε αυτή την παράμετρο.

Τι σημαίνει (σε όρους Εσωτερικής Εκπαίδευσης) "ασκώ την Βούλησή μου" (προτού μπω σε "προχωρημένες τεχνικές")?

Θεωρία και Πράξη όσο σου είναι δυνατόν κι επιτρεπτό φίλε μου.
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 20, 2007, 18:24:02 »
Νομίζω πως, η "ουσία" όλων, είναι η φράση σου Ορφέα "προτού ασκήσει επαρκώς την Βούλησή του".

Θα μπορούσε να είναι απο μόνο του θέμα. Αλλά τελικά, το παρόν topic απο την φύση του πιάνει τα πάντα.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, να επεκταθείς όσο γίνεται πιο αναλυτικά σε αυτή την παράμετρο.

Τι σημαίνει (σε όρους Εσωτερικής Εκπαίδευσης) "ασκώ την Βούλησή μου" (προτού μπω σε "προχωρημένες τεχνικές")?

Θεωρία και Πράξη όσο σου είναι δυνατόν κι επιτρεπτό φίλε μου.

Ααα, το να ασκήσει επαρκώς την βούλησή του,
είναι μια εύκολη και απλή διαδικασία που επιτυγχάνεται με απλά βηματάκια...
1.Να γνωρίσει ΟΛΕΣ τις επιστήμες που ανέπτυξε η ανθρωπότητα.
2.Να κάνει κατάδυση στο εσωτερικό του είναι και να γνωρίσει πλήρως το ασυνείδητό του.
3.Να αναγνωρίσει και να ελέγξει όλες τις επιθυμίες του.
4.Να αναγνωρίσει το λειτουργικό του πρόγραμμα αντίληψης και να το αναβαθμίσει.
5.Και τελευταίο, να γίνει κύριος των ενστίκτων του, επιθυμιών του και του τρόπου σκέψης του.

Τότε πλέον είναι σε θέση να ασκήσει επαρκώς την βούλησή του και καθίσταται πλέον ικανός να χειριστεί την δύναμη...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 20, 2007, 18:36:04 »
Νομίζω πως, η "ουσία" όλων, είναι η φράση σου Ορφέα "προτού ασκήσει επαρκώς την Βούλησή του".

Θα μπορούσε να είναι απο μόνο του θέμα. Αλλά τελικά, το παρόν topic απο την φύση του πιάνει τα πάντα.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, να επεκταθείς όσο γίνεται πιο αναλυτικά σε αυτή την παράμετρο.

Τι σημαίνει (σε όρους Εσωτερικής Εκπαίδευσης) "ασκώ την Βούλησή μου" (προτού μπω σε "προχωρημένες τεχνικές")?

Θεωρία και Πράξη όσο σου είναι δυνατόν κι επιτρεπτό φίλε μου.

Ααα, το να ασκήσει επαρκώς την βούλησή του,
είναι μια εύκολη και απλή διαδικασία που επιτυγχάνεται με απλά βηματάκια...
1.Να γνωρίσει ΟΛΕΣ τις επιστήμες που ανέπτυξε η ανθρωπότητα.
2.Να κάνει κατάδυση στο εσωτερικό του είναι και να γνωρίσει πλήρως το ασυνείδητό του.
3.Να αναγνωρίσει και να ελέγξει όλες τις επιθυμίες του.
4.Να αναγνωρίσει το λειτουργικό του πρόγραμμα αντίληψης και να το αναβαθμίσει.
5.Και τελευταίο, να γίνει κύριος των ενστίκτων του, επιθυμιών του και του τρόπου σκέψης του.

Τότε πλέον είναι σε θέση να ασκήσει επαρκώς την βούλησή του και καθίσταται πλέον ικανός να χειριστεί την δύναμη...

Ορφέα.....

.....μιλάς για τον Βούδα!!!
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 20, 2007, 18:50:22 »

Ορφέα.....

.....μιλάς για τον Βούδα!!!
Όχι, μιλώ για τον οποιονδήποτε
τον απλό άνθρωπο
τον καθημερινό άνθρωπο
που απλά έχει ένα μικρό ...ελαττωματάκι.
Γιαυτόν που θέλει να γίνει ....Βούδας...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 20, 2007, 19:10:45 »

Ορφέα.....

.....μιλάς για τον Βούδα!!!
Όχι, μιλώ για τον οποιονδήποτε
τον απλό άνθρωπο
τον καθημερινό άνθρωπο
που απλά έχει ένα μικρό ...ελαττωματάκι.
Γιαυτόν που θέλει να γίνει ....Βούδας...

Ορφέα,

εννοείς πως είναι δυνατόν, μέσω "πρόωρων/άκαιρων" "διαλογιστικών πρακτικών, να "ξυπνήσουν/ενεργοποιηθούν" σε έναν άνθρωπο Δυνάμεις επιπέδου Βούδα, που όμως μόνον ένας Βούδας διαθέτει την Βούληση (μπορεί) να "ελέγξει" και που φυσικά μπορούν να "τρελλάνουν" τον κοινό θνητό που ακόμη δεν έχει γίνει Βούδας? :o
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 20, 2007, 20:01:29 »
1.Να γνωρίσει ΟΛΕΣ τις επιστήμες που ανέπτυξε η ανθρωπότητα.
2.Να κάνει κατάδυση στο εσωτερικό του είναι και να γνωρίσει πλήρως το ασυνείδητό του.
3.Να αναγνωρίσει και να ελέγξει όλες τις επιθυμίες του.
4.Να αναγνωρίσει το λειτουργικό του πρόγραμμα αντίληψης και να το αναβαθμίσει.
5.Και τελευταίο, να γίνει κύριος των ενστίκτων του, επιθυμιών του και του τρόπου σκέψης του.

Ορφέα

Για κάνε μία αντιστοίχιση των απλών αυτών βημάτων στην Καμπάλα.   Επίσης μέση διάρκεια για κάθε βήμα για τον μέσο ένθερμο εσωτεριστή.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 21, 2007, 07:40:22 »

Ορφέα,

εννοείς πως είναι δυνατόν, μέσω "πρόωρων/άκαιρων" "διαλογιστικών πρακτικών, να "ξυπνήσουν/ενεργοποιηθούν" σε έναν άνθρωπο Δυνάμεις επιπέδου Βούδα, που όμως μόνον ένας Βούδας διαθέτει την Βούληση (μπορεί) να "ελέγξει" και που φυσικά μπορούν να "τρελλάνουν" τον κοινό θνητό που ακόμη δεν έχει γίνει Βούδας? :o

Εννοώ πως ΚΑΘΕ άνθρωπος γεννιέται με ένα ιδιαίτερο ταλέντο και με την χρήση αυτού του "χαρίσματος" έρχεται να επιτελέσει το έργο του σε κάθε ενσάρκωση, χωρίς απαραίτητα να έχει φθάσει στο επίπεδο Βούδα στο σύνολό του.
Η βαθιά γαλήνη στον άνθρωπο έρχεται όταν απλά έχει αναλάβει και επιτελεί το σκοπό για τον οποίο "έχει έρθει στη Γη".

Αυτό το ίδιο το χάρισμα, μπορεί να αποβεί το χειρότερο ελάττωμά του ή η αιτία παθολογικών καταστάσεων, όταν εκδηλώνεται αυτόνομα και πέρα από την σφαίρα ελέγχου της βούλησης.

1.Να γνωρίσει ΟΛΕΣ τις επιστήμες που ανέπτυξε η ανθρωπότητα.
2.Να κάνει κατάδυση στο εσωτερικό του είναι και να γνωρίσει πλήρως το ασυνείδητό του.
3.Να αναγνωρίσει και να ελέγξει όλες τις επιθυμίες του.
4.Να αναγνωρίσει το λειτουργικό του πρόγραμμα αντίληψης και να το αναβαθμίσει.
5.Και τελευταίο, να γίνει κύριος των ενστίκτων του, επιθυμιών του και του τρόπου σκέψης του.

Ορφέα

Για κάνε μία αντιστοίχιση των απλών αυτών βημάτων στην Καμπάλα.   Επίσης μέση διάρκεια για κάθε βήμα για τον μέσο ένθερμο εσωτεριστή.


1.Στη σφαίρα της Γης, ο ζηλωτής ασκείται στην διάκριση. Μαθαίνει να ταξινομεί, να κατατάσει, να συγκρίνει και να εξάγει συμπεράσματα. Η γνώση των επιστημών θα του δώσει το απαραίτητο υλικό για να γνωρίσει τον κόσμο στην μεγαλύτερη δυνατή πληρότητά του, γεγονός που θα τον καταστήσει ικανό να αντιληφθεί και να αναγνωρίσει τον ίδιο του τον εαυτό, που είναι μια ακριβής μικρογραφία ολόκληρου του κόσμου.

2.Στη σφαίρα της Σελήνης, "γνωρίζοντας το πάνω" έρχεται να διερευνύσει και το "κάτω".
Κατάδυση λοιπόν στα βάθη της ύπαρξής του.
Αν καταφέρει να φθάσει μέχρι τον "βυθό", η ανάδυσή του θα συνοδεύεται και μέ έναν πολύτιμο θησαυρό -την φιλοσοφική λίθο- και η μεταστοιχείωσή του είναι πλέον δυνατή.
"Όποιος γνωρίσει τον εαυτό του, έχει γνωρίσει τον θεό".

3.Στη σφαίρα της Αφροδίτης θα αναγνωρίσει την κυριαρχία που ασκούν πάνω μας οι ίδιες μας οι επιθυμίες, όταν έχουν γίνει πάθη. Η λαγνεία πρός κάθε ομορφιά της φύσης δεν φέρνει πλέον ευφορία αλλά καταντά πλέον αφόρητη παθολογία, δυνάστης στην ίδια μας την ύπαρξη.
Τα συναισθήματα, ως αυτόνομες οντότητες, μας δυναστεύουν και μας τυρρανούν κυριολεκτικά...
Η εγκράτεια είναι η πρώτη άμυνά μας, προετοιμάζοντάς μας για την τελική αναμέτρηση και την ηρωική ΝΙΚΗ.

4.Στην σφαίρα του Ερμή ερχόμαστε πλέον να αναγνωρίσουμε την ουσία των ίδιων μας των πεποιθήσεων, τα δόγματά μας, τις αλήθειες και τις πλάνες μας.
Και θα ανακαλύψουμε κάποια στιγμή ότι, η μεγαλύτερη πλάνη είναι τελικά ο τρόπος που έχουμε μάθει να αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο.
Ήρθε ο καιρός πλέον να αλλάξουμε "λειτουργικό" στο μηχανάκι μας που επιτελεί την λειτουργία της σκέψης.
Και ω του θαύματος. Κάθε φορά που κάνουμε "αναβάθμιση" στο λογισμικό, ο κόσμος γίνεται τελείως διαφορετικός !!!

5. Επιτέλους στην σφαίρα του Ήλιου, στη σφαίρα της μεταστοιχείωσής μας σε χρυσό, αν βέβαια δεχθούμε να θυσιάσουμε τα όσα άχρηστα έχουμε συσσωρεύσει, πολύ χρήσιμα όμως στην φωτιά του αλχημιστικού κλιβάνου που θα μας μεταστοιχειώσει σε χρυσό.
Πάθη και θάνατος.
Όμως ο θάνατος είναι ουσιαστικά μια νέα γέννηση...
Ο Κύριος αναστήθηκε !!!
Είμαστε πλέον Κύριοι του εαυτού μας,
Κυρίαρχοι στα ένστικτά μας, στις επιθυμίες μας, στις σκέψεις μας.
Είμαστε πλέον μια ελεύθερη θέληση...
.................................................και ο αγώνας συνεχίζεται......

Ο χρόνος που χρειάζεται για κάθε σφαίρα;;;
Αν πάρουμε τον μέσο όρο για όλη την ανθρωπότητα, για κάθε σφαίρα χρειάζονται 2000 και,  χρόνια, καθότι η συντριπτική πλειονότητα, απλά ...κάθονται...
Ο μέσος χρόνος για αυτούς που ...περπατάνε στα μονοπάτια, είναι παρά κάτι ...άπειρος, γιατί έχουν μάθει να κάνουν βόλτες γύρω από τον εαυτό τους στον αιώνα τον άπαντα...Για τους λίγους που θα θελήσουν να οδηγηθούν στην ατραπό, ο χρόνος πια είναι μια σχολική περίοδος, ένα μόνο σχολικό έτος για κάθε βήμα.

Άντε, ξεκινάμε......
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2007, 07:44:47 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 21, 2007, 11:59:34 »
Ορφέα

Για τους λίγους που θα θελήσουν να οδηγηθούν στην ατραπό, ο χρόνος πια είναι μια σχολική περίοδος, ένα μόνο σχολικό έτος για κάθε βήμα.
Ωχ, πάλι πίσω είμαστε.  Σίγουρα εννοείς «σχολική περίοδος» = 9 μήνες?

Αφού μας «δρόσισες» με τις εκτιμήσεις για τον χρόνο αποφοίτησης από κάθε σφαίρα.  Επειδή η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, δώσε κάποια απλά βήματα, τι να κάνει κάποιος που θέλει να αρχίσει τη φοίτηση, ας πούμε για τις πρώτες σφαίρες.  Να πάρει να διαβάσει το βιβλίο της Dion Fortune «Μυστική Καμπάλα»?  Ή μήπως και πάλι θα κάνει βόλτες γύρω από τον εαυτό του?  Να αρχίσει με ενεργειακές ασκήσεις? 

Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 21, 2007, 12:38:04 »
Τι να κάνει για αρχή ;;;
Απλούστατα και πανεύκολα, όπως το έδειξα παραπάνω ....




Να γνωρίσει ΟΛΕΣ τις επιστήμες που ανέπτυξε η ανθρωπότητα !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2007, 12:39:49 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 27, 2007, 12:47:15 »
Έχουμε εργαστηριακές μετρήσεις και μελέτες της επίδρασης του διαλογισμού στο σώμα ;

Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 04, 2007, 01:25:25 »
Το καλό με τον διαλογισμό είναι ο ίδιος ο διαλογισμός και όχι τα αποτελέσματα που μπορεί να επιφέρει.
ψιλα γράμματα λες;

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 05, 2007, 00:24:00 »
Το καλό με τον διαλογισμό είναι ο ίδιος ο διαλογισμός και όχι τα αποτελέσματα που μπορεί να επιφέρει.
Θεωρείς δηλαδή τόσο σημαντικό κάποιος να καταφέρνει να συγκεντρώνεται σε μία σκέψη?  Στους αμύητους, ο διαλογισμός φαντάζει σαν κάτι πολύ συμαντικό.  Με ευκολία όμως μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche