Αποστολέας Θέμα: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  (Αναγνώστηκε 51871 φορές)

Ingmar

  • Μηνύματα: 21
  • Karma: 0
  • Επισκέψου την εσώτερη Γη-Αναδυόμενος βρες το Φως
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Re: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 25, 2007, 19:38:54 »
Παράθεση
Δεν θεωρώ οτι εκανες σωστά που ανοίγεις ενα τέτοιο θέμα στην εμφανή περιοχή του φόρουμ. Σε τι ενδιαφέρουν τα μη μέλη τα εσωτερικά ενός τάγματος που υποτίθεται οτι εκπροσωπείς με μόνο στόχο να το διαβάλλεις?

Σωστή η ερώτηση της Try. Για ποιον λόγο κοινοποιείτε δημόσια ένα θέμα που αφορά το ίδιο το amorc και τα μέλη του; Τι θα κερδίσετε εσεις από αυτό;

Αν βεβαίως υπάρχουν αξιοποινες πράξεις εκμερους της διαχειρισης του, θα πρέπει να καταγγελθούν στην αστυνομία αλλά επιπλέον καλό είναι να τις δημοσιοποιησετε ωστε να αποφύγουν οι άνθρωποι να εμπλακούν σε τέτοιες οργανώσεις.

Αλλά η αλήθεια είναι οτι κομμάτι μπερδεύτηκα. Έχουμε απόσχιση; Δημιουργία καινούργιου τάγματος με επικεφαλης την Rose777;
Νομίζω οτι εφόσον δημόσια θίγετε πλέον το θέμα οφείλετε να μας δώσετε να καταλάβουμε τι παίζει και εμεις που έχουμε πλήρη μεσανυχτα.

Πειτε μου λοιπόν το amorc κλείνει; Η rose φτιάχνει νεο ταγμα με τα μέλη που μαζεψε;


Η ερώτηση είναι εκ του πονηρού.ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
Αν κάπου υπάρχει απάτη-μεγάλου...βεληνεκούς-που μπορεί να παρασύρει καλόπιστα και ανιδιοτελή άτομα...εσύ θα κάνεις μόκο;
Για το ΑΜΟΡΚ λένε "τι σπουδαία και μεγάλη ρ+σ ένωση που είναι...","τι θεάρεστο και ανθρωπιστικό έργο εκτελεί...".Αν εσύ ξέρεις πως αυτό δεν είναι αλήθεια,θα επιλέξεις την οδό της σιωπής (δημόσιως,εννοείται)επειδή...είναι εσωτερική υπόθεση του τάγματος (αν ήταν έτσι,μα τότε...ούτε διαφήμιση τάγματος θα έπρεπε να γίνεται, ούτε παροχή δωρεάν αλληλογραφίας-μαθημάτων σε "υποψήφιους" θα'πρεπε να γίνονται,ούτε ιστοσελίδα που τη βλέπει τόσος κόσμος και κοσμάκης ούτε καν...εμάιλ!)
Η πιο σωστή και ουσιαστική ερώτηση που έκανες είναι αυτή:Έχουμε απόσχιση; Δημιουργία καινούργιου τάγματος με επικεφαλης την Rose777;
Νομίζω οτι εφόσον δημόσια θίγετε πλέον το θέμα οφείλετε να μας δώσετε να καταλάβουμε τι παίζει και εμεις που έχουμε πλήρη μεσανυχτα.

Πειτε μου λοιπόν το amorc κλείνει; Η rose φτιάχνει νεο ταγμα με τα μέλη που μαζεψε;
διότι στην τελική,αυτό μας εδιαφέρει:ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ;

(Αυτό,καθότι εξακολουθεί να με ενδιαφέρει η ενεργή και ανιδιοτελής συμμετοχή σε ρ+σ τάγμα/ομάδα)
V.I.T.R.I.O.L.

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 25, 2007, 20:48:31 »
Αν και η rose_777 την βδομάδα αυτή κάνει αποτοξίνωση από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, τα ερωτήματα που θέτεις αδελφέ μου είναι υπέρ σοβαρά και επίκαιρα και επείγουν άμεσης απάντησης.

Με το amorc έχουμε κόψει τις σχέσεις και ήδη βρισκόμαστε μια παρέα με μάλλον ουτοπικές ιδέες περί ανιδιοτέλειας και διάθεσης ανθρωπιστικής προσφοράς, επιζητώντας να προάγουμε τα ιδανικά και τις αρετές που οι αληθηνοί μύστες, οι πραγματικοί Ροδόσταυροι προήγαγαν.

Στο όραμά μας αυτό, αναζητούμε να επανασυνδεθούμε με ειλικρινείς μυημένους, συνθέτοντας μια αληθινή αδελφότητα, η οποία με την βοήθεια και συμπαράσταση των παλαιότερων αδελφών που προπορεύονται στην ατραπό, θα δυνηθεί να προχωρήσει σύσσωμη στην οδό της αρετής.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 27, 2007, 02:37:03 »
Ορφέα

Το να υπάρχουν ανακρίβειες και ιστορικά λάθη στις μονογραφίες το καταλαβαίνω.  Και είναι φυσικό κάποιος να θέλει να βοηθήσει να διορθωθούνε.  Αν όμως υπάρχουν θεμελιώδεις στρεβλώσεις και παραπλανήσεις όπως αυτές που αναφέρεις στο θέμα «Ουράνιο sanctum» (http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,305.msg3271.html#msg3271), τι παρέμβαση μπορείς να κάνεις, τι διόρθωση, τι συνεννόηση με τη διοίκηση?
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 27, 2007, 07:13:45 »
Ορφέα

Το να υπάρχουν ανακρίβειες και ιστορικά λάθη στις μονογραφίες το καταλαβαίνω.  Και είναι φυσικό κάποιος να θέλει να βοηθήσει να διορθωθούνε. 

Αυτός που έχει συνηθίσει να μην αντιδρά στα μικρά ψέματα,
προετοιμάστηκε πλέον να αποδεχθεί την μεγάλη πλάνη......
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Thaumiel

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 9
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 27, 2007, 09:55:55 »
Ένα ακόμη θέμα όσον αφορά το Ουράνιο Sanctum είναι για ποιο λόγο ονομάστηκε Liber 777. Αυτή την ονομασία είχε ένα κείμενο του Crowley το οποίο αναφερόταν στην Καμπαλά, υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί και ο Lewis το ονόμασε έτσι;

Ένα δεύτερο και βασικό ερώτημα είναι από που προέρχονται οι ονομασίες των βαθμών του Amorc. Σίγουρα αυτές τις ονομασίες είχε και η SRIA αλλά και η Golden Dawn πολύ νωρίτερα. Αυτές προέρχονται από κάποιο Ροδοσταυρικό κείμενο/παράδοση ή απλώς άρχισαν όλοι να αντιγράφουν την SRIA;

ΣΕΡΑΠΙΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 492
  • Karma: 0
  • FR.M.T.S.G
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 21, 2007, 03:00:46 »
Υπό την κυριαρχία των Ιπποτών του Σταυρού και του Ρόδου.

 Ενημερώνω ότι όλα τα στοιχεία θα σταλούν στους υπεύθυνους της A.M.R.A. προς αποκατάσταση της αλήθειας και επειδή όλοι έχουν συνηθίσει να κρύβονται. τα έγγραφα που θα σταλούν περιέχουν αποκαλύψεις, τόσο για το παρελθόν αλλά και για αυτούς που σιγούσαν και σιγούν από ιδιοτελείς λογους και φόβο, μένει μόνο η διακριτική ευχέρεια των υπευθύνων για το ποιά θα δημοσιευτούν.

no nobis domine no nobis.
Per aspera ad astra

gr

  • Μηνύματα: 1
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 14, 2009, 20:59:39 »
Με εκπληξη διάβασα όλα τα σχετικά με τις εξελήξεις στο AMORC γιατι απέχω εδώ και 12 χρόνια.
Βεβαίως ήταν αναμενόμενα αλλά όχι σε αυτό το μέγεθος (το οποίο καλά καλά δεν το γνωρίζω)
Γνωρίζοντας προσωπα και καταστάσεις απο το 1983 λυπάμαι πραγματικά. Ως πρώην διδάσκαλος
του προνάου ΕΣΤΙΑ λυπάμαι περισσότερο για αυτούς απο τους παλαιούς που όπως μαθένω δημιούργησαν την κλίκα
Ναι υπήρξαν καταστάσεις που με αηδίαζαν στην Θεσσαλονίκη (μυήσεις κονσέρβα και πόσα άλλα) , μικροί μάγοι και πόσα άλλα.....
αλλά και κάποιοι αγνοί άνθρωποι που ήθελαν να μάθουν
Ναι στηνΑθήνα ο Κοτζαμάνης (να τον αποκαλέσω sorror?) όσο ήταν το αφεντικό.... ασκούσε έλεγχο στους μεγάλους σε ηλικία , έταζε αρραβώνες σε εστιάδες και έκανε τα πάντα για να μην πάει φαντάρος , μετά συνέχισε με τους ίδιους ανθρώπους εξωσχολικά ..............
Στην Ρόδο ............
Στην Κομοτηνή μπέρδεμα
Ναι ο Παπαδάκης βρήκε την ευκαιρία να μπει με τον γιό του στην επιχείρηση μεσούσης μιάς οικονομικής του καταστροφής
Ο Τσιλιμπάρης τι έκανε ? Τον συνάντησα μερικές φορές με την  Ροζάριο την γυναίκα του και μία φορά μετά τον θάνατό της .Μου φάνηκε σοβαρός . Έκανα λάθος
Στην Θεσσαλονίκη διάβασα για τον Βίκο και την συμπεριφορά του
Την συμπεριφορά του δεν την καταλάβατε ποτέ? ήταν τόσο δύσκολο να την αναλύσετε και να προστατεψετε τον πρόναο και το έργο του.
Θα ήθελα πραγματικά να μάθω περισσότερα
παρακαλώ όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου να το κάνει μέσα απο το forum αυτό και κατόπιν σε μία κατ΄ ιδίαν επικοινωνία
gr


Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 15, 2009, 00:35:39 »
Αδελφέ μου,

καλωσόρισες στην Ροδοσταυρική μας παρέα. Δυστυχώς τα κακώς κείμενα που διαπιστώσαμε στην Ελλάδα, δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο αλλά παραπλήσια ήρθαν στην αντίληψή μου, όταν ήρθα σε επαφή και με την Αγγλική Δικαιοδοσία, που ανήκει σήμερα η Ελλάδα, αλλά και με τον κύκλο του Ιμπεράτορα.

Δυστυχώς το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, όπως λέει ο λαός, και δεν υπήρχε καμία ελπίδα να σωθεί το Αμορκ, και τελικά ίσως και να μην αξίζει.  Θα χαρούμε να τα πούμε από κοντά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2009, 13:23:42 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ellie

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 01, 2010, 14:27:52 »

Παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας, (καλλιο αργά παρά ποτέ  ::))οφείλω να ομολογήσω ότι έχω προβληματιστεί παρά πολύ.  Με δεδομένο ότι δεν μπορώ να πάρω θέση στο θέμα που έχει προκύψει λόγω ουσιαστικής άγνοιας, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πώς κάποιος μπορεί να ξεκινήσει το δρόμο της εσωτερικής διερεύνησης. Με το φόβο να κατηγορηθώ ρομαντική , πίστευα και ακόμα πιστεύω ότι στον δρόμο της εσωτερικής αναζήτησης χρειάζεσαι πρότυπα και αξίες. Με την πληθώρα της πληροφόρησης και παραπληροφόρησης ( δεν θα μιλήσω για χειραγώγηση και κατευθυνόμενη πληροφόρηση) που υπάρχει σήμερα  καθώς επίσης και την απομάκρυνση μας από την ουσία της καθημερινότητας μας (ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα μας), για μένα είναι σημαντικό να ξέρω ότι είμαι σε ένα δρόμο με συνοδοιπόρους οι οποίοι θα με βοηθήσουν να μην χαθώ πέρα από κάθε προσωπική ιδιοτέλεια όσο αυτό είναι δυνατό. Πράγμα το οποίο θα πρέπει να κάνω και εγώ με την σειρά μου.
Δεν τρέφω αυταπάτες για την φύση μας. Στα μάτια μου το πρότυπο δεν είναι ο τέλειος άνθρωπος, αλλά αυτός που προσπαθεί να ξεπεράσει τα ιδιοτελή αισθήματα του . Θα μου πείτε, για να το κάνεις θα πρέπει να αφοσιωθείς ολοκληρωτικά σε αυτό. Μπορώ να ζω με το ένα πόδι στον «πολιτισμό» και με το άλλο σε ένα κόσμο αντιδιαμετρικά τοποθετημένο στην καθημερινότητα μου?
Πιστεύω ότι οφείλω και αξίζει να το προσπαθήσω. Με προσγειώσατε πολύ απότομα με τις ίντριγκες, τα παιχνίδια εξουσίας ,τα περιουσιακά και εκκλησιάστηκα θέματα, αλλά όντας αθεράπευτα αισιόδοξη λέω να το προσπαθήσω. Ως γνωστόν η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ;)

καλή χρονια

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 01, 2010, 21:06:47 »
Δεν τρέφω αυταπάτες για την φύση μας. Στα μάτια μου το πρότυπο δεν είναι ο τέλειος άνθρωπος, αλλά αυτός που προσπαθεί να ξεπεράσει τα ιδιοτελή αισθήματα του . Θα μου πείτε, για να το κάνεις θα πρέπει να αφοσιωθείς ολοκληρωτικά σε αυτό. Μπορώ να ζω με το ένα πόδι στον «πολιτισμό» και με το άλλο σε ένα κόσμο αντιδιαμετρικά τοποθετημένο στην καθημερινότητα μου?
Πιστεύω ότι οφείλω και αξίζει να το προσπαθήσω. Με προσγειώσατε πολύ απότομα με τις ίντριγκες, τα παιχνίδια εξουσίας ,τα περιουσιακά και εκκλησιάστηκα θέματα, αλλά όντας αθεράπευτα αισιόδοξη λέω να το προσπαθήσω. Ως γνωστόν η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ;)
καλή χρονια

    Καλή χρονιά αγαπητή ellie….
Είναι ευτύχημα που η ελπίδα πεθαίνει τελευταία (εκτός κι αν Ελπίδα είναι η πεθερά!!!!)

    Όλα τα σοβαρά μυητικά Τάγματα έχουν χτισμένο το μυητικό τους σύστημα πάνω στο δέντρο της ζωής και της γνώσης – όπως έγραφε η Ντιόν Φόρτσιουν – οπότε σε όλα αυτά, το ξεκίνημα γίνεται πάντα από την Γη, άρα η προσγείωση σε αυτήν του ζηλωτή, του δίνει την πραγματική δυνατότητα να βαδίσει την ατραπό των Μυημένων και των Μυστών. Επίσης, τα αυθεντικά μυητικά Τάγματα ΔΕΝ παροτρύνουν τον ζηλωτή σε αποκλειστική αφοσίωση σε ένα υποτιθέμενο πνευματικό όραμα, σε μια φυγή από την πραγματικότητα. Δεν ωθούν τον ζηλωτή να σπεύσει να αποχαιρετίσει τον υλικό κόσμο και να βιαστεί να συναντήσει τον όποιον Δημιουργό του. Τουναντίον, προσπαθούν να βοηθήσουν τον ζηλωτή να αντιληφθεί, όχι τον τρόπο για να φύγει μια ώρα αρχύτερα από αυτόν τον κόσμο, αλλά να βρει το σκοπό για τον οποίο ήρθε σε αυτόν τον κόσμο και να τον πραγματώσει.

    Ο Γιουνγκ έγραφε ότι, η συνείδησή μας δεν είναι αυτή που έχει κι ένα ασυνείδητο, αλλά το ασυνείδητο έχει και κατέχει ουσιαστικά μια συνείδηση, την οποία ανέδυσε και αναπτύσσει ενεργοποιώντας την σε όλη την διάρκεια της ζωής. Τα ένστικτα του ασυνείδητου, όπως και οι επιθυμίες της Εγωικής συνείδησης, είναι – και καλώς όπως είναι – απόλυτα ιδιοτελή και ιδιοτελείς. Με την ανάπτυξη όμως του όντος και την φυσιολογική ενηλικίωση, αναγεννιέται η Ατομικότητα, η Φύση της οποίας είναι ανιδιοτελής. Οι δήθεν λεγόμενες «διδασκαλίες» που έχουν εμμονή να καταστήσουν το «Εγώ» ανιδιοτελές, προβαίνουν στο μεγαλύτερο έγκλημα ενάντια στο άτομο και υποπίπτουν στην Ύβρη ενάντια στην ίδια την Φύση.

    Η αναδυόμενη Ατομικότητα, έχει ως καθήκον της να μεριμνά και για την ικανοποίηση των φυσικών ενστίκτων (θεραπεύοντας τα μη φυσικά) και για την εκπλήρωση των υγιών επιθυμιών (εξυγιαίνοντας τις μη υγιείς). Τότε μόνον θα πετύχει «ψυχή τε και σώματι» να αναλάβει την ανώτερη αποστολή της και με ανιδιοτέλεια να συνεργαστεί για το Μεγάλο Έργο. Το Μεγάλο Έργο όμως δεν είναι η φυγή από την ζωή, αλλά η ίδια η ζωή. Γιατί μόνον μέσα από την ζωή ο άνθρωπος θα εξελιχθεί και θα καταστεί αυτό που εν δυνάμει Είναι….

    Ο Βούδας έλεγε, «Σαμσάρα είναι η Νιρβάνα και Νιρβάνα είναι η Σαμσάρα». Ο Υψηλότερος, ο ιερότερος σκοπός, είναι να καταστήσουμε αυτόν τον κόσμο «Παράδεισο», να γίνουμε οι εργάτες για να πραγματώσουμε την νέα Γη σε αυτόν εδώ τον κόσμο. Κι η καλύτερη εργασία για την πραγμάτωση αυτού του σκοπού, είναι μέσα από την καθημερινότητα. Και ω του θαύματος! Όσο εργαζόμαστε για την βελτίωση του κόσμου, τόσο περισσότερο βελτιωνόμαστε εμείς. Αλλά και συγχρόνως αντίστροφα, όσο βελτιωνόμαστε εμείς, τόσο αυτόματα βελτιώνεται και ο κόσμος. Κι αυτό γιατί, η Ζωή, ολάκερος ο κόσμος είναι ένα κλειστό σύστημα, όπου όλα τα στοιχεία του αλληλεπιδρούν αυτόματα μεταξύ τους. Έτσι, όταν ένα στοιχείο, ένα μόνο άτομο από τα έξι και πλέον δισεκατομμύρια αλλάξει, ολόκληρο το σύστημα αντιδρά για να αφομοιώσει αυτήν την αλλαγή, προσαρμοζόμενο κατ’ ανάγκη προς αυτήν. Ναι, ο καθένας μονάχος του θα σώσει αυτόν τον κόσμο….Κι ο κόσμος όλος είναι ο εαυτός του και ο εαυτός του είναι ολάκερος ο κόσμος…. Είναι ένα και το αυτό – δεν είναι αντίθετα….
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 01, 2010, 22:19:21 »
Μπορώ να ζω με το ένα πόδι στον «πολιτισμό» και με το άλλο σε ένα κόσμο αντιδιαμετρικά τοποθετημένο στην καθημερινότητα μου?
Πιστεύω ότι οφείλω και αξίζει να το προσπαθήσω. Με προσγειώσατε πολύ απότομα με τις ίντριγκες, τα παιχνίδια εξουσίας ,τα περιουσιακά και εκκλησιάστηκα θέματα, αλλά όντας αθεράπευτα αισιόδοξη λέω να το προσπαθήσω. Ως γνωστόν η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ;)

Αγαπητή Ellie,

καλωσόρισες στην Ροδοσταυρική μας παρέα, και καλή χρονιά.

Ο στόχος μας στο μονοπάτι του Αυθεντικού Εσωτερισμού είναι να εναρμονίσουμε τους διαμετρικά αντίθετους κόσμους μας, έτσι ώστε να βιώσουμε την Αυτοπραγμάτωση, την Ψυχική Ολοκλήρωση, και κατά συνέπεια την πραγματική ευτυχία.

Μία από τις διαδικασίες στο μονοπάτι της Πνευματικής Ολοκλήρωσης είναι και η Αυτοκάθαρση.  Όπως ακριβώς μία ατομικότητα έτσι και μία συλλογικότητα, περνάει φάσεις αυτοκάθαρσης.

Ο στόχος είναι να αλλάξουμε πορεία, διαλογιζόμενοι, τι έφταιξε, τι μας έφερε σε τέτοια διαφθορά και ξεπεσμό, και πως θα μπορούσαμε να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα του παρελθόντος, με στόχο την Αναγέννηση και την συνέχιση της Ζωής, η οποία απειλείται.

Δεν μας συμφέρει πλέον να μην γνωρίζουμε.  Δεν μας συμφέρει να κλείνουμε τα μάτια σε υπαρκτά γεγονότα, διότι ο κίνδυνος βρίσκεται ήδη στην πόρτα μας, και επιζητά, την ενεργοποίησή μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2010, 22:30:39 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

hierophantis

  • Μηνύματα: 42
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 18, 2011, 01:57:23 »
ειχα ερθει πριν 10 χρονια στην αθηνα και δεν κάθισα γιατί δεν ένιωσα εμπιστοσύνη , τελικά το ένστικτο μου είναι αλάθητο μέχρι τώρα .

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 18, 2011, 15:28:30 »
ειχα ερθει πριν 10 χρονια στην αθηνα και δεν κάθισα γιατί δεν ένιωσα εμπιστοσύνη , τελικά το ένστικτο μου είναι αλάθητο μέχρι τώρα .

Δυστυχώς αδερφέ Ιεροφάντη...αφού διάβασα 3 σελίδες δημοσιέυσεων...κατέληξα να έχω μια πικρή γεύση στο στόμα.
Οι μέν...ξεκίνησαν ''δήθεν'' να φτιάξουν τον κόσμο οοοοόλο...και τον κατα έφαγαν λυσσαλέα...
Οι δε...τα αδέρφια μας εδώ,ξεκίνησαν να φτιάξουν τον κόσμο όλο,μα τούς έφαγαν...οι άλλοι...
Κοντολογις τα δικά μου συμπεράσματα αν και δεν μου ζητήθηκαν είναι :
H Γνώση για την γνώση.Να γιατί τελικά ο δρόμος του εσωτεριστή ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΜΟΝΑΧΙΚΟς!
Κατ'αρχήν ποτέ δεν πίστευα πως αξίζει να σωθούν όλοι κι αυτό το λέω με το χέρι στην καρδιά.Αν ανάμεσα σε αυτούς που πρέπει να ξεσκαρτάρουν απο αυτόν τον πλανήτη είμαι κι εγώ,όλα καλά,μαζί κι εγώ...αν όχι πάλι όλα καλά.
Η μακρυνή ιστορία στα βάθη των αιώνων μας διδάσκει πως κάθε τόσο,η ίδια η φύση κάνει επιλέκτικο καθάρισμο των ειδών,προκειμένου να ανανεωθεί απο τα σαθρά και τα μυαρά όπως κάθε ζωντανός οργανισμός.
Σπάει το απόστημα που της έχει δημιουργήσει κακό και φθορά,και πετά κάθε τι αχρηστο (κατακλυσμοί-τσουνάμι κτλ)δεν είναι λογικό αυτό?
Ας αναλογιστούμε λίγο εμείς οι Ανθρωποι σε τι κατάσταση έχουμε φέρει αυτόν τον πλανήτη.Ηρθε λοιπόν η ώρα να κάνει κι αυτός την αυτοκάθαρση του,να καταστρέψει όλους αυτούς τους ''παθογόνους οργανισμούς'' που τον αρρωστένουν,και να μείνη ξανάνοιωμενος και πλέον με λίγους και καθαρούς να επουλώση τις πληγές του.
Ισως όλα αυτά που λέω να φαντάζουν εκτος θέματος αλλά δεν είναι.
Θεωρώ κάθε προσπάθεια συνολικής διάσωσης της σάρας και της μάρας από περιτή,έως και παρεμπόδιση της αρμονικης ροής του σύμπαντος.Θεωρώ πως επιτέλους ήρθε η ώρα,το πλείρωμα του χρόνου να καθαρίσει η ίρα απ΄το στάρι οπότε όλος αυτός ο μόχθος για (παραθέτω ένα απόσπασμα)

Ο Υψηλότερος, ο ιερότερος σκοπός, είναι να καταστήσουμε αυτόν τον κόσμο «Παράδεισο», να γίνουμε οι εργάτες για να πραγματώσουμε την νέα Γη σε αυτόν εδώ τον κόσμο. Κι η καλύτερη εργασία για την ....

είναι το λιγότερο από ουτοπικό έως και μάταιο...διότι.Αν παραμείνουν όλοι εδώ,σύντομα ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ...αν όμως αφήσουμε τον κόσμο στην τύχη του,η φυσική εξέλιξη και αυτό που το σύμπαν με μαθηματική ακρίβεια κάνει ήδη και τα ζούμε κάθε μέρα,θα έχουμε στ'αληθεια όσοι ζήσουμε ασφαλώς ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!
Τελικά...παρ'όλο που τα λαμόγια κάθε ειδους ράτσας-φυλης-καστας-αδερφότητας-επιπέδου κτλ δείχνουν τώρα στα πίσω πίσω να θριαμβεύουν....χμμ... :D δεν είναι όμως αυτόφωτα ούτε επιβιώσημα ειδη.
Κι όπως συνηθήζω να λέω...Ο ΙΣΧΥΡΟς Ας ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ.ΓΕΝΟΙΤΩ.

ΥΓ.Αλήθεια..πως από ''αδέρφια'' άρχισαν να αποκαλούντε ''πελλάτες'' τα μέλη της ΑΜΟΡΚ..ΑΛΛΟΚΟΤΟ!!! 8) !!!

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2011, 15:35:06 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 18, 2011, 16:24:49 »

Συζητώντας κάποτε κβαντικές ερμηνείες για την γένεση του Σύμπαντος, μια παράξενη - αν και φαινομενικά παράλογη - θεωρία τέθηκε στην συζήτηση. Σύμφωνα με αυτήν την θεωρία, ένα μοναδικό σωμάτιο που κινείται μπρος - πίσω στον χρόνο, αλληλεπιδρά με τον εαυτό του της άλλης χρονικής διάστασης και φαίνεται και απείρως πολλαπλάσιο και μετέχον σε σχεδόν άπειρες αλληλεπιδράσεις καταιγιστικής γένεσης πολλών και ποικίλων άλλων σωματιδίων. Έτσι, η πληθώρα ύλης που παρατηρεί ο σημερινός παρατηρητής του Σύμπαντος, πιθανόν να είναι ένα και μοναδικό σωμάτιο....

Όπως ακριβώς παραπάνω, ο κάθε άνθρωπος που φαίνεται να είναι σύγχρονος στο σήμερα με κάποια δις άλλων ανθρώπων, πιθανόν να είναι ένας και μοναδικός και αποτέλεσμα φαινομενικής μόνο πολλαπλότητας, λόγω εκφυλισμού σε μια τοπικότητα πολλών χωροχρονικών διαστάσεων....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑMORC ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 18, 2011, 16:46:59 »
ειχα ερθει πριν 10 χρονια στην αθηνα και δεν κάθισα γιατί δεν ένιωσα εμπιστοσύνη , τελικά το ένστικτο μου είναι αλάθητο μέχρι τώρα .

Μαζεύονται τελευταία Μάγοι και Μάγισσες, οπότε μάλλον θα κατέβουμε για γενικό και μαζικό εξαγνισμό της Αθήνας και απάντων των "χαμουτζήδων"....

Όχι, όχι.... Όταν λέω εξαγνισμό ΔΕΝ εννοώ με ....φωτιά, αγαπητή αδελφή "ΔΙΟς ΑΕΤΟς"....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/