Αποστολέας Θέμα: Νέα Ακρόπολη  (Αναγνώστηκε 219303 φορές)

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #330 στις: Μαρτίου 02, 2014, 20:29:47 »
Παράθεση
Εσύ σε ποια τεκμήρια στηρίζεσαι ότι είναι υπαρκτός?

Εγώ επειδή δεν είμαι σίγουρος, λέω μπορεί να υπάρχει μπορεί και όχι, ενώ εσύ είσαι σίγουρη 100%, γι' αυτό και σου ζητάω τεκμήρια! και γίνεσαι βλάσφημη μάλιστα αφού του επιτίθεσαι του γεσουα λέγοντας τον με σιγουριά χωρίς επιχειρήματα και αποδείξεις ανύπαρκτο ενώ υπάρχουν άνθρωποι που τον σέβονται! Άρα επιτίθεσαι στην θρησκεία τους!

Πως θα σου φαινόταν κάποιος να σου έλεγε ότι οι ροδόσταυροι ήταν ανύπαρκτοι και ότι έκαναν κακό στον κόσμο!

Δεν είναι λογικό αυτό; :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2014, 21:01:20 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #331 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:00:56 »
Παράθεση
Εσύ σε ποια τεκμήρια στηρίζεσαι ότι είναι υπαρκτός?

Εγώ επειδή δεν είμαι σίγουρος, λέω μπορεί να υπάρχει μπορεί και όχι, ενώ εσύ είσαι σίγουρη 100%, γι' αυτό και σου ζητάω τεκμήρια! και γίνεσαι βλάσφημη μάλιστα αφού του επιτίθεσαι αφού τον λες ανύπαρκτο ενώ υπάρχουν άνθρωποι που τον σέβονται! άρα συκοφαντείς την θρησκεία τους!

Δεν είναι λογικό αυτό; :)

Δεν γίνεται κανείς βλάσφημος, λέγοντας την Αλήθεια, και σου έχω απαντήσει ήδη, πως κανείς ιστορικός δεν αναφέρει την ύπαρξή του.

Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #332 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:02:51 »
Και εγώ την αλήθεια αντιπροσωπεύω όταν σου λέω ότι δεν πιστεύω σε πολλά από αυτά που λες αλλά με κατηγορείς για συκοφαντία!
Η αλήθεια πιστεύεις μήπως ότι είναι δικό σου μονοπώλιο; o καθένας μας την αλήθεια του δεν αντιπροσωπεύει;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2014, 21:05:36 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #333 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:06:04 »
Κράχτη δεν θα παίξουμε την κολοκυθιά... Ελα... ας το σταματήσουμε αυτό το παιχνίδι... Δεν είμαστε Νηπιαγωγείο...

Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #334 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:08:16 »
Δηλαδή βρε Roze αν η γνώμη μου είναι ότι: Όταν τα αποτελέσματα μιας οργάνωσης  επιβεβαιώνονται μόνο από την ίδια οργάνωση τότε αυτό είναι περίεργο (το οποίο είναι ένα ξεκάθαρο επιχείρημα πέραν ότι είναι και δική μου γνώμη), αυτό είναι συκοφαντία; για όνομα του θεού! :o

Ωραία που το βασίζεις πως τα αποτελέσματα επιβεβαιώνονται μόνο από την ίδια την Οργάνωση? Εχεις αποδείξεις για αυτό? Οχι Φυσικά... Απλά το λες για να δημιουργήσεις κακές εντυπώσεις... Σου αρκεί?
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #335 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:10:04 »
Παράθεση
Δεν γίνεται κανείς βλάσφημος, λέγοντας την Αλήθεια, και σου έχω απαντήσει ήδη, πως κανείς ιστορικός δεν αναφέρει την ύπαρξή του.

Επειδή δεν αναφέρετε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, μπορεί να χαθήκαν τα κείμενα, υπάρχουν σημερινοί άνθρωποι που το επιβεβαιώνουν, μπορεί να είχαν αποκάλυψη στο τώρα.
Άρα η αλήθεια είναι πολύπλοκο πράγμα δεν είναι εργαλείο που επειδή το χρησιμοποιεί κάποιος τελειώνει εκεί η υπόθεση, χρειάζεται έρευνα και διασταύρωση απόψεων!
Το δόγμα με την έρευνα εκεί διαφέρει ακριβώς!

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #336 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:13:38 »
Αν θεωρώ ότι κάποιος που δεν έχει προσωπικούς στόχους, τότε μπορεί εύκολα να φτάσει στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" ένα ακόμα ξεκάθαρο επιχείρημα και προσωπική μου γνώμη ταυτόχρονα, τότε εγώ παραποιώ τα λόγια σου; Από που προκύπτει αυτό; ???

Οταν λες έμμεσα, πως θα καταλήξω Απατεώνας, Χειραγωγός, Εκμεταλευτής, Κλέφτης κτλ, ναι αυτό είναι συκοφαντία.

Τι δεν καταλαβαίνεις Κράχτη, πως έχουμε τον τρόπο να βγάζουμε το επιζειν και στηρίζουμε ένα ανθρωπιστικό έργο ταυτόχρονα, από το οποίο δεν τρώμε ψωμί, αλλά έχουμε την δική μας εργασία, μέσω της οποίας επιβιώνουμε? Και επειδή εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις, ότι μπορεί να υπάρξει Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, που να ΜΗΝ είναι Απάτη, πρέπει να μας πεις Απατεώνες? Δηλαδή θα σου άρεζε, να σε πούμε και εσένα ως Επιχειρηματία Απατεώνα, διότι έχεις Επιχείρηση, άρα σίγουρα θα είσαι φοροδιαφυγάς, και θα κλέβεις το Ελληνικό Δημόσιο? Αυτό είναι ελευθερία λόγου ή συκοφαντία?

Ας τελειώνουμε αυτά τα παιχνίδια διότι είναι κουραστικά για όλους... Σε ευχαριστώ!
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #337 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:15:32 »
Παράθεση
Ωραία που το βασίζεις πως τα αποτελέσματα επιβεβαιώνονται μόνο από την ίδια την Οργάνωση? Εχεις αποδείξεις για αυτό? Οχι Φυσικά... Απλά το λες για να δημιουργήσεις κακές εντυπώσεις... Σου αρκεί?

Γιατί είσαι τόσο προκατειλημμένη κατηγορώντας με ότι θέλω ν δημιουργήσω εντυπώσεις, προκαταβάλλεσαι χωρίς να ενδιαφέρει η άποψή μου, κάνεις λάθος και με εξετάζεις επιφανειακά, εξάλλου δεν ανέφερα εσάς σε αυτό μου το παράδειγμα. Θα σου απαντήσω και θα καταλάβεις! καλή διάθεση χρειάζεται μόνο.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2014, 21:25:17 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #338 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:18:59 »
Παράθεση
Δεν γίνεται κανείς βλάσφημος, λέγοντας την Αλήθεια, και σου έχω απαντήσει ήδη, πως κανείς ιστορικός δεν αναφέρει την ύπαρξή του.

Επειδή δεν αναφέρετε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, μπορεί να χαθήκαν τα κείμενα, υπάρχουν σημερινοί άνθρωποι που το επιβεβαιώνουν, μπορεί να είχαν αποκάλυψη στο τώρα.
Άρα η αλήθεια είναι πολύπλοκο πράγμα δεν είναι εργαλείο που επειδή το χρησιμοποιεί κάποιος τελειώνει εκεί η υπόθεση, χρειάζεται έρευνα και διασταύρωση απόψεων!
Το δόγμα με την έρευνα εκεί διαφέρει ακριβώς!

Στοιχείο είναι η Ψυχωσική Μαρτυρία? Ελεος! Σε παρακαλώ πολύ, και σε πήρα σοβαρά για να κάνουμε διάλογο, και μου μιλάς και για έρευνα όχι δόγμα...
Εχεις αντιστρέψει παντελώς τις έννοιες... Επίτηδες το κάνεις?
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #339 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:20:51 »
Παράθεση
Ωραία που το βασίζεις πως τα αποτελέσματα επιβεβαιώνονται μόνο από την ίδια την Οργάνωση? Εχεις αποδείξεις για αυτό? Οχι Φυσικά... Απλά το λες για να δημιουργήσεις κακές εντυπώσεις... Σου αρκεί?

Γιατί είσαι τόσο προκατειλημμένη κατηγορώντας με ότι θέλω ν δημιουργήσω εντυπώσεις, προκαταβάλλεσαι χωρίς να ενδιαφέρει η άποψή μου, κάνεις λάθος και με εξετάζει επιφανειακά, εξάλλου δεν ανέφερα εσάς σε αυτό μου το παράδειγμα. Θα σου απαντήσω και θα καταλάβεις! καλή διάθεση χρειάζεται μόνο.....

Επειδή καταλαβαίνω πάρα πολλά, και καλό είναι να σταματήσει αυτό το παιχνίδι, για να υπάρχει καλή διάθεση... και μόνο...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #340 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:24:53 »
Παράθεση
Οταν λες έμμεσα, πως θα καταλήξω Απατεώνας, Χειραγωγός, Εκμεταλευτής, Κλέφτης κτλ, ναι αυτό είναι συκοφαντία.

Τι δεν καταλαβαίνεις Κράχτη, πως έχουμε τον τρόπο να βγάζουμε το επιζειν και στηρίζουμε ένα ανθρωπιστικό έργο ταυτόχρονα, από το οποίο δεν τρώμε ψωμί, αλλά έχουμε την δική μας εργασία, μέσω της οποίας επιβιώνουμε? Και επειδή εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις, ότι μπορεί να υπάρξει Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, που να ΜΗΝ είναι Απάτη, πρέπει να μας πεις Απατεώνες? Δηλαδή θα σου άρεζε, να σε πούμε και εσένα ως Επιχειρηματία Απατεώνα, διότι έχεις Επιχείρηση, άρα σίγουρα θα είσαι φοροδιαφυγάς, και θα κλέβεις το Ελληνικό Δημόσιο? Αυτό είναι ελευθερία λόγου ή συκοφαντία?

Ας τελειώνουμε αυτά τα παιχνίδια διότι είναι κουραστικά για όλους... Σε ευχαριστώ!

Άνθρωπε μου δεν είμαι εγώ αυτός που συνάντησες από κοντά, άλλος ήταν αυτός, μην με μπερδεύεις, ορίστε στο είπα δημόσια, δεν έχω επιχείρηση, κόλλησες και δεν ξεκολλάς, το έχεις καταλάβει!

Θέλεις να χαλαρώσεις και να είσαι ευγενική ή δεν θέλεις;

Όταν λέω την λέξη έμμεσα, εννοώ έμμεσα, αλλά δεν αναφέρω το Α.Μ.Ρ.Α πουθενά, δεν καταλαβαίνεις; Mε το ζόρι να με ονομάσεις συκοφάντη, έλεος!

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι που γράφω ρώτα, μην τρελαίνεσαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2014, 21:55:20 από ΚΡΑΧΤΗΣ »

ΚΡΑΧΤΗΣ

  • Μηνύματα: 137
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #341 στις: Μαρτίου 02, 2014, 21:42:08 »

Παράθεση
Στοιχείο είναι η Ψυχωσική Μαρτυρία? Ελεος! Σε παρακαλώ πολύ, και σε πήρα σοβαρά για να κάνουμε διάλογο, και μου μιλάς και για έρευνα όχι δόγμα...
Εχεις αντιστρέψει παντελώς τις έννοιες... Επίτηδες το κάνεις?


Πάλι δεν με κατάλαβες, τελικά Rose τα παρεξηγείς όλα, δεν αφήνεις τίποτα!
 
Θεωρώ ότι η έρευνα είναι ότι καλύτερο και φυσικό, όταν μου μιλάς εσύ για μυήσεις που έχουν ένα μεταφυσικό υπόβαθρο,  θέλω να το τσεκάρω, από την άλλη όταν κάποιος μου λέει για αποκάλυψη, πάλι θέλω να το τσεκάρω , δεν πιστεύω στον Γεσουα αλλά δε τον αποκλείω!
Προσπαθώ να δω πλευρές και δεν σιγουρεύομε εύκολα για τίποτα. Όταν υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν κάτι και είναι πάρα  πολλοί, οφείλω να τους ερευνήσω, όχι να του αποκλείω  κάθετα με σιγουριά όπως εσύ.
Αυτό είναι έρευνα και επιστήμη.

Άλλο η προσωπική μας γνώμη και άλλο η έρευνα και η επιστήμη και άλλο είναι το δογματικότητα.
Παράδειγμα: Εσύ μπορεί να είσαι δογματική, δεν σε κατηγορώ,  αλλά αν είσαι και θεωρείς ότι δεν είσαι, τότε θα γυρίσω και θα σου το τονίσω!

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #342 στις: Μαρτίου 03, 2014, 09:55:47 »
Για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα...

Οσον αφορά τον Αυθεντικό Ροδοσταυρισμό που προάγουμε, έχουμε αναφέρει πολλάκις πως, δεν δεχόμαστε κανένα δόγμα, τα πάντα βρίσκονται κάτω από το πρίσμα της επιστημονικής έρευνας, και τα πάντα με τα οποία ασχολούμαστε τα αντιμετωπίζουμε επιστημονικά, που σημαίνει ακόμα, και για τα "μεταφυσικά", υπάρχουν επιστημονικές απαντήσεις. Οι μυήσεις, όπως έχουμε εξηγήσει, και στο παρελθόν, δεν είναι τίποτα άλλο, από ψυχόδραμα, δραματοθεραπεία αλλά πιο πνευματική, με στόχο την εμψύχωση, την κατανόηση της ψυχολογίας μας και των μυστηρίων της ύπαρξής μας... Το Θέατρο, δεν γνωρίζουμε τι είναι? Το θέατρο, ήταν προιόν των Μυστηρίων, μόνο που ο θεατής δεν συμμετέχει. Οι μυήσεις, λοιπόν είναι ΘΕΑΤΡΟ, που συμμετέχεις... Ας σταματήσουμε τις φοβίες, και ας γνωρίσουμε την Αλήθεια, έτσι ώστε κανείς να μην μας φοβίζει, και κανείς να μην μας χρησιμοποιεί...

Τέλος, σε ότι φαινόμαστε απολύτως απόλυτοι, είναι γιατί το έχουμε ερευνήσει σε απόλυτο βάθος, και είμαστε απολύτως σίγουροι. Αυτό δεν σημαίνει πως είμαστε δογματικοί, αλλά γνωρίζουμε με επιχειρήματα την Αλήθεια.
Αν μια ζωή περιφερόμαστε, με το "δεν γνωρίζω, 1+1 αν κάνει 2", τότε, πραγματικά, δεν χτίζουμε καμία Σοφία, αλλά μάλλον μωρία... (όπως και όλα τα δόγματα).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2014, 11:50:50 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #343 στις: Μαρτίου 03, 2014, 10:04:21 »
Παράθεση
Δηλαδή θα σου άρεζε, να σε πούμε και εσένα ως Επιχειρηματία Απατεώνα, διότι έχεις Επιχείρηση, άρα σίγουρα θα είσαι φοροδιαφυγάς, και θα κλέβεις το Ελληνικό Δημόσιο? Αυτό είναι ελευθερία λόγου ή συκοφαντία?
δεν έχω επιχείρηση

Ωραία αν είχες επιχείρηση... αν ήσουν επιχειρηματίας... Κράχτη η ανωνυμία είναι κάτι που σεβόμαστε, και δεν παραβιάζουμε, άρα λοιπόν, τσάμπα η ανησυχία. Ο διάλογος είναι ελεύθερος, αρκεί να υπάρχουν κάποιοι κανόνες στην επικοινωνία, όπως ο αλληλοσεβασμός... Με λίγη ακόμα προσπάθεια, να μην προσβάλουμε τον άλλον, θεωρώ πως θα τα καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε πολιτισμένα...  :)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2014, 12:45:20 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Νέα Ακρόπολη
« Απάντηση #344 στις: Μαρτίου 03, 2014, 19:44:33 »
Μετά από συνεχόμενες απειλές που δεχτήκαμε από τoν ΚΡΑΧΤΗ, να μας βλάψει, έχει αφαιρεθεί το δικαίωμα να ξαναγράψει στο Φόρουμ της ΑΜΡΑ.  Η υπομονή έχει και τα όρια της. Ξανατονίζουμε, πως άτομα με ψυχολογικά προβλήματα δεν γίνονται δεκτοί, να συμμετέχουν στους διαλόγους μας.  Σε περίπτωση που συνεχιστούν οι απειλές του Κράχτη, να βλάψει το Εργο μας, και εμάς προσωπικά, θα αναγκαστούμε να δημοσιεύσουμε προσωπικά στοιχεία του, και να επικοινωνήσουμε με την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2014, 20:18:21 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/