Αποστολέας Θέμα: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό  (Αναγνώστηκε 74227 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 26, 2010, 20:27:28 »
Αγαπητέ frivolousatheists,

ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας έδωσες να φανεί και πάλι η αντιχρηστότητα, η αμορφωσιά, και ο μισσελληνισμός, των οπαδών του χριστιανισμού, και μπορείς να αποχωρήσεις, μια και δεν έχεις χρόνο, όπως λες... 'Αλλωστε εσύ γράφτηκες στο φόρουμ μας για να μας συκοφαντήσεις frivolousatheists.

'Ενας διάλογος μπορεί να γίνει μόνο ανάμεσα σε πολιτισμένους ανθρώπους, που σέβονται την προσωπικότητα του άλλου, αλλά όπως διακρίνουμε επανειλημμένως ο διάλογος με χριστιανούς είναι αδύνατος... Τουλάχιστον προσπαθήσαμε…

Στο καλό…

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 20:33:58 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 26, 2010, 20:41:28 »
Πως να ξεχωρίσετε τον Ιησού απο ενα Ζομπι;;;
Και οι δυο πεθάνανε.
Και οι δυο επεστρεψαν απο το ταφο.
Η Ιησούς θέλει να του φας την σαρκα.
Το Ζομπι θελει να σου φαει την σαρκα.
Και οι δυο δεν υπήρξαν ποτε. :P:D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 20:43:09 από Nyx »
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

frivolousatheists

  • Επισκέπτης
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 26, 2010, 21:07:03 »
Αγαπητέ frivolousatheists,

ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας έδωσες να φανεί και πάλι η αντιχρηστότητα, η αμορφωσιά, και ο μισσελληνισμός, των οπαδών του χριστιανισμού, και μπορείς να αποχωρήσεις, μια και δεν έχεις χρόνο, όπως λες... 'Αλλωστε εσύ γράφτηκες στο φόρουμ μας για να μας συκοφαντήσεις frivolousatheists.

'Ενας διάλογος μπορεί να γίνει μόνο ανάμεσα σε πολιτισμένους ανθρώπους, που σέβονται την προσωπικότητα του άλλου, αλλά όπως διακρίνουμε επανειλημμένως ο διάλογος με χριστιανούς είναι αδύνατος... Τουλάχιστον προσπαθήσαμε…

Στο καλό…


Έστι είναι... είναι αδύνατος με άτομα σαν και εσένα. Και με άλλους είχα διάλογο χωρίς πρόβλημα.
Εγώ έγραψα για να προτείνω το βιβλίο και λινκ. Τίποτε άλλο. Στο φινάλε εσείς με καλέσατε σε διάλογο.
Εσύ είπες ότι δεν είσαι άθεα, άρα γιατί λες ότι γράφτηκα για να σας συκοφαντήσω ως frivolousatheists; Μήπως σε πειράζει ότι επαληθεύτηκε; Ξέρω.
Κλασσικά εικονογραφημένα λοιπόν.
Σου εύχομαι αυτό που είναι καλύτερο για σένα Rose (εφόσον με πετάς έξω με ωραίο τρόπο, δημοκρατικότατο)και για το τίποτα...!). Αν κανείς άλλος θέλει να κρατήσει επαφή μαζι μου μπορεί στην ιστοσελίδα μου www.ipertisalithias.gr Το ίδιο ισχύει και για σενα Rose.
Γεια!
Υγ. Όσο για τα πικρά σου λόγια για εμένα:
(«Αντιχρηστότητα» [δεν πείθεις κανέναν με διάκριση…], «αμορφωσιά» [όλοι κρινόμαστε…], και ο «μισσελληνισμός» [αγαπώ ότι Ελληνικό είναι αλήθεια, ΜΟΝΟ.])
 δείχνεις αυτό που πραγματικά είσαι (το θρησκευτικό πιστεύω σου μόνο μίσος και έπαρση σου έβαλε, τίποτε άλλο μην γελιέσαι), και κρυβόσουν πίσω από το «αγαπητέ». Απλά μέσα στην έπαρση, δεν μπορείς να αντέξεις την αλήθεια. Μπορεί να υπάρχει και άλλη εξήγηση από Χριστιανικής οπτικής…
Χωρίς καμία αφορμή, ποδοπατάς αθώους ανθρώπους ενώ ούτε την θεωρεία του Χριστιανισμού ξέρεις, ούτε και παραβρέθηκες να ζήσεις Χριστιανούς από κοντά (στην όποια εκκλησία τους ή από κοντά), έτσι για την έρευνα. Απλά το περίεργο μένος σου, η καραμέλα του τι κάνανε κάποτε κάποιοι δήθεν «Χριστιανοί», δεν σε αφήνει να δεις ΤΙΠΟΤΑ. Είσαι θύμα και κάνεις θύματα.
Οπότε, και πάλι, «ΓΕΙΑ!»

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 26, 2010, 21:37:30 »
Φίλε frivolousatheists! Αφού ο κόσμος δεν ξυπνάει και δεν γνωρίζει ότι ο χριστιανισμός είναι μια λατρεία θανάτου η οποία βασίζεται στην υποκρισία και το ψέμα, αντί να την καταπολεμήσουμε θα μπορούσαμε να την εκμεταλλευτούμε για Οικονομικό όφελος όπως κάνουν και οι Ιερείς του, εξαπλώνουν τον χριστιανισμό άρα και το σκοτάδι στην Γη όσο οι πιστοί του κοιμούνται. Η καλή μας καρδιά όμως ήταν αυτή που ήθελε να ξεσκεπάσουμε την απάτη της χριστιανικής θρησκείας στον κόσμο μας. :D ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 22:22:57 από Nyx »
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 26, 2010, 21:42:13 »
(εφόσον με πετάς έξω με ωραίο τρόπο, δημοκρατικότατο)και για το τίποτα...!).

Το ψεύδος και η συκοφαντία συνεχίζεται από έναν υπερασπιστή της αγάπης και της αλήθειας, (όπως διαφημίζει στην ιστοσελίδα του) και παρόλο, που μας ζήτησε ο ίδιος να αποχωρήσει, μας ζητάει τον λόγο γιατί τον διώχνουμε...  ::)

Θα συνεχίσουμε σύντομα με τις απαντήσεις στις συκοφαντίες και στα ψεύδη του κ. Αλέξη, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του... Α! και αν πειστήκατε, μην ξεχάσετε να αγοράσετε το βιβλίο του, μια και μας μιλάει για την Αγάπη και την Αλήθεια, από την οποία μας έδωσε μία μικρή γεύση. Ευχαριστούμε πολύ. :D ;D

Υ.Γ. Κανονικά το μέλος FrivolousAtheists, θα έπρεπε να διαγραφεί, λόγω του ότι παρά τις προειδοποιήσεις μας, συνέχισε τις προσωπικές επιθέσεις.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 22:06:40 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 26, 2010, 22:14:32 »
Ο παραλογισμός του χριστιανισμού

Εσύ είπες ότι δεν είσαι άθεα, άρα γιατί λες ότι γράφτηκα για να σας συκοφαντήσω ως frivolousatheists; Μήπως σε πειράζει ότι επαληθεύτηκε; Ξέρω.

Rose: 'Ειμαι άθρησκη όχι άθεη.
Χριστιανός: 'Oχι είσαι άθεη.  Σε πειράζει που επαληθεύτηκε?

Πίσω μου σε έχω Σατανά...
  :D

το θρησκευτικό πιστεύω σου μόνο μίσος και έπαρση σου έβαλε, τίποτε άλλο μην γελιέσαι

Rose: Είμαι άθρησκη
Χριστιανός: 'Οχι έχεις θρησκευτικό πιστεύω, και μάλλιστα με μίσος και έπαρση. Μην γελιέσαι.

Τι διάλογο μπορείς να κάνεις με αυτούς τους ανθρώπους.  Κάθε άλλη πρόταση τους είναι σταλμένη από το Βασίλειο του Παραλογισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 22:24:27 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

frivolousatheists

  • Επισκέπτης
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 26, 2010, 22:21:02 »
(εφόσον με πετάς έξω με ωραίο τρόπο, δημοκρατικότατο)και για το τίποτα...!).

Το ψεύδος και η συκοφαντία συνεχίζεται από έναν υπερασπιστή της αγάπης και της αλήθειας, (όπως διαφημίζει στην ιστοσελίδα του) και παρόλο, που μας ζήτησε ο ίδιος να αποχωρήσει, μας ζητάει τον λόγο γιατί τον διώχνουμε...  ::)

Θα συνεχίσουμε σύντομα με τις απαντήσεις στις συκοφαντίες και στα ψεύδη.
 
Τα λόγια σου ήταν:
"ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας έδωσες................ και μπορείς να αποχωρήσεις, μια και δεν έχεις χρόνο, όπως λες... " και συμπλήρωσες: Τουλάχιστον προσπαθήσαμε…
Στο καλό…"
Αυτά τι είναι; Μόνη σου μου δίνεις "άδεια" να φύγω; Και με χαιρετάς; Ευχαριστώ  ;).
Δεν σας ζήτησα λοιπόν να αποχωρήσω! Δείξε μας που! Απόδειξη ότι απαντούσα στα μηνύματά σου. Είπα απλώς ότι δεν έχω χρόνο για να απαντάω σε τόσα πολλά, να πετάγομαι από θέμα σε θέμα. Μία ερώτηση μου έγινε στην αρχή από εσάς, και εσύ μπήκες σε χίλια άλλα δύο προσπερνώντας το. Οπότε μην λες ψέματα για τις εντυπώσεις.
Χρηστότητα και πνεύμα ελευθερίας το λες αυτό.... :D  :D  :D Εκτέθηκες πολύ και ανεπανόρθωτα και τώρα προσπαθείς να σώσεις ό,τι έχει απομείνει...

Σβήστηκε σχόλιο που άπτεται προσωπικών δεδομένων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 23:50:28 από Rose »

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 26, 2010, 22:40:37 »
Αγαπητέ frivolousatheists,

η ΑΜΡΑ είναι σοβαρό φόρουμ, και δεν μπορούμε να ξευτελίζουμε έτσι τους διαλόγους μας, και να ρίχνουμε τόσο το επίπεδο.  Αν θέλεις να συμμετέχεις μαζί μας στο διάλογο θα πρέπει να έχεις κόσμια συμπεριφορά, που αδυνατείς μέχρι στιγμής, και θα πρέπει να έχεις την διάθεση για διάλογο και κατάθεση επιχειρηματολογίας, αλλιώς για ακόμα μια φορά καταπατάς τους κανονισμούς του φόρουμ, με την απρεπή σου συμπεριφορά.

Δεν σας ζήτησα λοιπόν να αποχωρήσω! Δείξε μας που!

"Rose επειδή αυτά που γράφεις ξεφεύγουν από το να είναι απλώς «τελευταία κουβέντα» σε μένα, χάριν των υπολοίπων αναγνωστών αν και ο χρόνος με πιέζει σκέφτηκα να απαντήσω.
[...]
δεν είναι δόκιμο να συζητήσω άλλο μαζί σου όταν βλέπω ότι δεν θες να δεις τα οφθαλμοφανέστατα. Θέμα πολύτιμου χρόνου και αγάπης για την αλήθεια.
[...]
Πραγματικά δεν έχει νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πρέπει να πως την αλήθεια. Πιστεύω και αλλοι θα διακρίνουν γιατί το λέω αυτό. Το μόνο που κάνεις είναι να βγάζεις το αυθαίρετο μίσος απέναντι στα ιερά μου. Αν μη τι άλλο, κουραστικό.
[...]
Δεν έχω καμία διάθεση για φιλονικία Rose. Περαστικός ήμουν.
[...]
Χωρίς παρεξήγηση, όπως είπα δεν θα ασχοληθώ άλλο με έναν τέτοιο διάλογο διότι δεν βρίσκω ουσία, αλήθεια, σε αυτά, παρά μόνο συναισθηματισμούς, πικρίες κατά της Ορθοδοξίας, υπερβολές, αυθαιρεσίες
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2010, 23:01:51 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:02:02 »
Χρηστότητα και πνεύμα ελευθερίας το λες αυτό.... :D  :D  :D Εκτέθηκες πολύ και ανεπανόρθωτα και τώρα προσπαθείς να σώσεις ό,τι έχει απομείνει...

Αγαπητέ Frivolousatheists,

έχεις βήμα να καταθέσεις τις απόψεις σου, αρκεί να μην βρίζεις και να μην συκοφαντείς δημόσια τους συνδιαλεγόμενους.  Μπορεί αυτό να γίνει κατανοητό, ή υπάρχει πρόβλημα εγκεφαλικής αναπηρίας?

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 23:05:00 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

frivolousatheists

  • Επισκέπτης
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:08:55 »
Ο παραλογισμός του χριστιανισμού

Εσύ είπες ότι δεν είσαι άθεα, άρα γιατί λες ότι γράφτηκα για να σας συκοφαντήσω ως frivolousatheists; Μήπως σε πειράζει ότι επαληθεύτηκε; Ξέρω.

Rose: 'Ειμαι άθρησκη όχι άθεη.
Χριστιανός: 'Oχι είσαι άθεη.  Σε πειράζει που επαληθεύτηκε?

Πίσω μου σε έχω Σατανά...
  :D

το θρησκευτικό πιστεύω σου μόνο μίσος και έπαρση σου έβαλε, τίποτε άλλο μην γελιέσαι

Rose: Είμαι άθρησκη
Χριστιανός: 'Οχι έχεις θρησκευτικό πιστεύω, και μάλλιστα με μίσος και έπαρση. Μην γελιέσαι.

Τι διάλογο μπορείς να κάνεις με αυτούς τους ανθρώπους.  Κάθε άλλη πρόταση τους είναι σταλμένη από το Βασίλειο του Παραλογισμού.


Rose: Δεν είμαι άθεα.
Χριστιανός: Γιατί σε πειράζει που το ψευδώνυμο μου είναι Frivolousatheists (δηλ. «επιπόλαιοι άθεοι»); Μήπως επαληθεύτηκε τελικά ότι είσαι άθεα;
Μετά:
Rose: Είμαι άθρησκη.
Χριστιανός: Μα -οι Ροδόσταυροι- έχετε ναό, συμβολισμούς, μεταφυσική, Μητέρα Γη, τίτλους/ιεραρχεία/μύηση, προσευχή.
Rose: Εσύ και ο Χριστιανισμός είστε παράλογοι!

Για να μάθει ο κόσμος και εσύ να μην λες ότι είσαι άθρησκη (νεοπαγανισμός είναι η θρησκεία/δεν δικαιούσαι μόνο εσύ να έχεις άποψη για την θρησκεία των άλλων). Παραθέτω από το αυτά που μου έστειλες ένα δείγμα:

Σβήστηκαν δημοσιεύσεις τυπικών και διδασκαλιών της ΑΜΡΑ, που ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ, (χωρίς την άδεια μας δημοσιεύτηκαν) με σκοπιμότητα.  Οι Διδασκαλίες του Δοκίμου της ΑΜΡΑ, δίνονται δωρεάν, αλλά αποφεύγουμε την δημόσια συζήτησή τους, γιατί η θεματολογία αυτή, αναλύεται και αναπτύσσεται ΜΟΝΟ για τα μέλη.
Ε, τότε προσθέτω από:http://www.mmoutreachinc.com/cult_groups/rosicrucians.html
«To the Rosicrucians, God is an impersonal being composed of seven spirits, manifesting themselves as a "triune godhead". "The Rosicrucian Cosmo Conception", pages 376 and 252, include statements such as, "...The seven spirits before the throne...collectively, they are God and make us the triune godhead...the Father is the highest initiate among the humanity of the Saturn..."………………………… In the Rosicrucian mail-order lessons, new members (called Neophytes) are taught to petition the "Forty-two principal gods...expressions of the principal god, the Sun-God, AMEN-RA".»
Είναι δυνατόν να φέρει η ιστοσελίδα σου αυτόν τον τίτλο και να μην θες να αναφερόμαστε σε αυτό;;;;;;;; Αλλά να μας λες ότι είσαι άθρησκη;; Μήπως το φόρουμ εδώ είναι ένα πλάγιος τρόπος να προσυλητίσεις άτομα;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2010, 00:14:09 από frivolousatheists »

Nyx

  • Μηνύματα: 163
  • Karma: 0
  • Νυχτωμένος
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:09:23 »
Παράθεση από: Rose
Σατανάς πριν τον χριστιανισμό δεν υπήρχε, είναι δημιούργημα του χριστιανισμού.

Μια σημείωση μόνο: Ιστορικά το όνομα του Σατανά είναι παλαιότερο από την δημιουργία του χριστιανισμού, χρονολογείτε προ χριστιανικών χρονών και υπήρχε στην ιουδαϊκή παράδοση. Στην ουσία ο Χριστιανισμός είναι δημιούργημα του Σατανά, και όχι ο Σατανάς δημιούργημα του Χριστιανισμού. :P :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 23:32:53 από Nyx »
~Η αλήθεια είναι απλή και ο λόγος της ακόμα ποιο απλός.
~Όταν ο ήλιος πέφτει η Νύχτα σου αποκαλύπτει όλα όσα ο ήλιος σου έκρυβε.

Nyx7777

frivolousatheists

  • Επισκέπτης
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:20:53 »
Παράθεση από: Rose
Σατανάς πριν τον χριστιανισμό δεν υπήρχε, είναι δημιούργημα του χριστιανισμού.

Μια σημείωση μόνο: Ιστορικά το όνομα Σατανά είναι παλαιότερο από την δημιουργία του χριστιανισμού, ένας μορφωμένος ιστορικός γνωρίζει, ότι χρονολογείτε προ χριστιανικών χρονών στην ιουδαϊκή παράδοση. Στην ουσία ο Χριστιανισμός είναι δημιούργημα του Σατανά, και όχι ο Σατανάς δημιούργημα του Χριστιανισμού. :P :D
Η λέξη Σατανάς βρίσκεται στην Ραβινική λογοτεχνία αλλά βρίσκεται 6 φορές στην Παλαιά Διαθήκη. Τρεις από αυτές αναφέρεται στο γνωστό συγκεκριμένο πρόσωπο: Ζαχ.3:1, Ιώβ 1:6-8, Χρον.21:1

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:27:57 »
Για να μάθει ο κόσμος και εσύ να μην λες ότι είσαι άθρησκη (νεοπαγανισμός είναι η θρησκεία/δεν δικαιούσαι μόνο εσύ να έχεις άποψη για την θρησκεία των άλλων).

Αγαπητέ frivolousatheists,

επειδή δεν είσαι ορθά ενημερωμένος, και είσαι επηρεασμένος από την μαύρη χριστιανική προπαγάνδα, σε ενημερώνω πως ο Πανθεϊσμός δεν είναι θρησκεία, αλλά φιλοσοφία, και η φιλοσοφία, είναι εσωτερική και εξωτερική επιστήμη, δηλαδή διαπραγματεύεται τα εσωτερικά και εξωτερικά φαινόμενα, και τα μυστήρια της ζωής και του θανάτου.  Δεν υπάρχουν οντότητες ή θεοί που λατρεύονται αλλά συντονιζόμαστε πνευματικά με τις αρχέτυπες δυνάμεις της φύσης.

Κάθε θρήσκος βλέπει παντού θρήσκους, γιατί βλέπει την φάτσα του παντού...
Σκοτάδι βλέπει στους άλλους, γιατί σκοτάδι έχει μέσα του...
Το μυαλό ενός θρήσκου λειτουργεί τόσο διαφορετικά από το μυαλό ενός φιλοσόφου, λες και είναι άλλο ανθρώπινο είδος....

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2010, 23:41:39 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

frivolousatheists

  • Επισκέπτης
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:43:37 »
Καλά, καλά… όχι Γιάννης… Γιαννάκης. Οι δυνάμεις της φύσεις είναι οι θεοί σας. Πως τα λες έτσι; Σε πιστεύει κανείς;;  :D

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Γκρεμίζοντας το Μύθο του Ιησού – Ένα Ιστορικό
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 26, 2010, 23:54:32 »
Καλά, καλά… όχι Γιάννης… Γιαννάκης. Οι δυνάμεις της φύσεις είναι οι θεοί σας. Πως τα λες έτσι; Σε πιστεύει κανείς;;  :D

Οι διδασκαλίες αυτές δεν μπορούν να κατανοηθούν, από άτομα χωρίς εσωτερική παιδεία. 
Αν θέλεις να συζητήσουμε για τις Διδασκαλίες της ΑΜΡΑ, θα πρέπει να ανοίξεις άλλο θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2010, 00:01:21 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/