Ψηφοφορία

Ποιόν "δρόμο" θα επιλέγατε για να ασχοληθείτε με τον εσωτερισμό;

Ως μέλος ενός εσωτερικού τάγματος
9 (42.9%)
Μόνος μου αλλά με καθοδήγηση από προσωπικό διδάσκαλο
4 (19%)
Μόνος μου, χωρίς καθοδήγηση από προσωπικό διδάσκαλο
2 (9.5%)
Όλες οι ανωτέρω επιλογές
3 (14.3%)
Άλλος "δρόμος"
3 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

Αποστολέας Θέμα: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)  (Αναγνώστηκε 47885 φορές)

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« στις: Αυγούστου 19, 2007, 18:03:57 »
Εδώ μπορείτε να παραθέσετε την επιλογή σας για τον δρόμο που σας εκφράζει στην ενασχόληση με τον εσωτερισμό. Αν και οι πιθανοί "δρόμοι" είναι τόσοι όσοι και οι άνθρωποι επί της γης, πάραυτα οι διαθέσιμες επιλογές πιστεύω πως δίνουν ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα της πλειοψηφίας...

Σε κάθε περίπτωση, είστε ελεύθεροι να αναπτύξετε και εγγράφως την άποψη-επιλογή σας αν το κρίνετε σκόπιμο :)
...spes mea in mentem est...

El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 19, 2007, 19:41:27 »
Παράθεση
Μόνος μου, με συμμετοχή σε ηλεκτρονικά φόρα εσωτερισμού

Φίλε Trithemius θεωρώ την επιλογή αυτή, κομμάτι αφελή. Είναι δυνατόν να κάνεις έστω και ένα βήμα στον εσωτερισμό συμμετέχοντας στα fora; Μπορείς να μαγειρέψεις συζητώντας για μαγείρεμα;


Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 20, 2007, 00:01:13 »
Παράθεση
Μόνος μου, με συμμετοχή σε ηλεκτρονικά φόρα εσωτερισμού

Φίλε Trithemius θεωρώ την επιλογή αυτή, κομμάτι αφελή. Είναι δυνατόν να κάνεις έστω και ένα βήμα στον εσωτερισμό συμμετέχοντας στα fora; Μπορείς να μαγειρέψεις συζητώντας για μαγείρεμα;



Αγαπητέ μου El Morya.

Ξέρω ανθρώπους που κατά την πορεία τους στα fora εσωτερισμού, έχουν "φυτέψει πάμπολες πρίζες εσωτερικού προβληματισμού".

Έχουν παίξει επίτηδες "ρόλους" για να φέρουν "δεκτικούς ανθρώπους" στο χείλος ενός "μυητικού νοητικού γκρεμού" και στην "απαρχή μιας "ψυχοπνευματικής συνειδητοποίησης".


Έκαναν και κάνουν άσπονδους εχθρούς σε αυτή την πορεία αλλά και πιστούς φίλους.

Φίλους, είτε φανερούς είτε αφανείς.

Φίλους που είτε φανερά μπροστά τους είτε πίσω τους παραδέχτηκαν πως βοηθήθηκαν αφάνταστα απο τον Λόγο τους και τις "τεχνικές πρακτικού εσωτερισμού" που συνηθίζουν να εφαρμόζουν - εμφανώς ή αφανώς - σε πάμπολες περιπτώσεις.

Εαν όμως, δεν ήταν τα fora, δεν θα υπήρχε αυτή η "επικοινωνιακή/μυητική δυνατότητα".

Επίσης, εαν ο "Λόγος" και οι "προτεινόμενες πρακτικές" δεν "κάνουν" στον έναν θα κάνουν στον άλλον.

Έχουμε δηλαδή, μια μεγάλη ποικιλία στην ταυτόχρονη Όσμωση πολλών και διαφόρων "εκδοχών" και "προτάσεων".

Και έτσι, πάντα κάτι θα βρίσκουμε που θα μας κάνει "κλικ" και θα μας οδηγεί στην επόμενη συνειδητοποίηση.

Συν τοις άλλοις, τα fora λειτουργούν παρόμοια με έναν απαιτητικό διανοητικό διαλογισμό.

Επιχειρώντας να "διαμορφώσεις άποψη" για το εκάστοτε θέμα, εμβαθύνεις μέσα σου. Αντιπαρατίθεσαι με τον ίδιο σου τον εαυτό.

Και κατόπιν, μπολιαζόμενος με τις απόψεις των άλλων, πας ακόμη πιο βαθιά.

Και αν είσαι έντιμος με τον εαυτό σου, κάποια στιγμή σταματάς να εκφέρεις άποψη γιατί ήδη "μπολιάστηκες" αρκετά και συνειδητοποίησες πως πολύ απλά δεν υπάρχει η "απόλυτη άποψη".

Η "μυητική διαλεκτική" που πιθανόν κάποτε να υπήρχε σε κάποια Συμπόσια ή σε κάποια "σαλόνια" ή σε κάποιες αρχαίες στοές, σήμερα επιβιώνει στα fora φίλε μου.

Αυτή την αίσθηση έχω.

Και προσωπικά, νοιώθω απεριόριστα κερδισμένος απο αυτή την "πολυτέλεια" που έχουμε σήμερα.

Να μπορείς να "μπολιάζεσαι ψυχοπνευματικά" απο έναν άνθρωπο - φίλο - συνδάσκαλο που βρίσκεται στην άλλη άκρη του κόσμου.
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 20, 2007, 00:16:04 »
Παράθεση
Μόνος μου, με συμμετοχή σε ηλεκτρονικά φόρα εσωτερισμού

Φίλε Trithemius θεωρώ την επιλογή αυτή, κομμάτι αφελή. Είναι δυνατόν να κάνεις έστω και ένα βήμα στον εσωτερισμό συμμετέχοντας στα fora; Μπορείς να μαγειρέψεις συζητώντας για μαγείρεμα;

Αγαπητέ El Morya, αν και ο φίλος Avaris με κάλυψε πλήρως με την τοποθέτησή του, θέλω να συμπληρώσω πως τίποτε από αυτά που μας παρουσιάζονται στο δρόμο της εσωτερικής αναζήτησης δεν είναι άχρηστο ή αφελές. Κάποιοι μπορεί να βγούν απίστευτα οφελημένοι από τη συμμετοχή τους σε τέτοια φόρα και κάποιοι άλλοι μπορεί να νοιώσουν ότι απλά χάνουν το χρόνο τους. Εγώ εμμένω στην άποψη ότι όπως μας υπενθύμησε και ο Avaris, ζούμε μια πολύτέλεια. Το έχω δηλώσει και παλαιότερα εδώ, σχετικά με το τι ζούσαν οι αναζητητές του μεσαίωνα και πόσο δύσκολο αλλά και επικίνδυνο (λόγω απαγόρευσης από you know who...) ήταν το να ασχολήθείς με τέτοια ζητήματα.

Πάντως επειδή με προβληματίζει το ερώτημά σου, θα ήθελα, αν το επιθυμείς κι εσύ, να μας παραθέσεις το λόγο που συμμετέχεις εσύ σε τέτοια φόρα. Αν δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα, γιατί συμμετέχεις; ??? Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το ρωτάω καλοπροαίρετα ;)
...spes mea in mentem est...

El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 20, 2007, 01:02:16 »
Avaris & Trithemius, πιθανόν να βιάστηκα να τοποθετηθώ, αλλά νομίζω πως καλώς διευκρινίζουμε τι εννοούμε εσωτερισμό μέσα από τα fora.
Παράθεση
Η "μυητική διαλεκτική" που πιθανόν κάποτε να υπήρχε σε κάποια Συμπόσια ή σε κάποια "σαλόνια" ή σε κάποιες αρχαίες στοές, σήμερα επιβιώνει στα fora φίλε μου.

Αυτή την αίσθηση έχω.

Αγαπητέ μου Αvaris, δεν θα διαφωνίσω με όσα κατέθεσες, αλλά θα ήθελα να τονίσω οτι για μένα ο εσωτερισμός δεν είναι έχει σχέση με καμία "μυητική διαλεκτική". Ίσως η γραφή να μας προσφέρει μεγάλες ποσότητες διανοητικής ευχαρίστησης αλλά δεν είναι εσωτερισμός. Ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, ο εσωτερισμός δεν είναι διανοητική τέχνη. Aς μην ξεχνάμε πως όταν συμμετέχουμε στα fora είμαστε άνθρωποι καρφωμένοι σε μια καρέκλα και κοιτούμε μια οθόνη. Πόσο εσωτεριστικό μπορεί να είναι αυτό;

Παράθεση
Πάντως επειδή με προβληματίζει το ερώτημά σου, θα ήθελα, αν το επιθυμείς κι εσύ, να μας παραθέσεις το λόγο που συμμετέχεις εσύ σε τέτοια φόρα. Αν δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα, γιατί συμμετέχεις; Huh Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το ρωτάω καλοπροαίρετα

Βεβαίως και καταλαβαίνω οτι με ρωτάς καλοπροαίρετα, αλλά και αλλιώς να ήταν πάλι την ίδια απάντηση θα έδινα φίλε Trithemious. Τα fora και τα blogs τα βλέπω ως hobby. :)


El Morya

  • Homo Astohastous
  • Μηνύματα: 96
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 20, 2007, 01:04:45 »
Να ρωτήσω και εγώ το εξης, πιστευετε οτι η εξελικτική πορεία κάποιου στον εσωτερισμό είναι θέμα πληροφόρισης;

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 20, 2007, 01:32:17 »
Φίλε El Morya γράφεις:
Παράθεση
Ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, ο εσωτερισμός δεν είναι διανοητική τέχνη. Aς μην ξεχνάμε πως όταν συμμετέχουμε στα fora είμαστε άνθρωποι καρφωμένοι σε μια καρέκλα και κοιτούμε μια οθόνη. Πόσο εσωτεριστικό μπορεί να είναι αυτό;

Κι όμως! Ξέρεις πόσοι άνθρωποι των παλαιότερων εποχών θα μας ζήλευαν αυτή τη στιγμή; Μέσα σε 5-10 γραμμές, ένας άνθρωπος μπορεί να ανακαλύψει πράγματα για τον εαυτό του που ποτέ δεν φανταζόταν, ή να "δει" έναν νέο δρόμο που ποτέ του δεν είχε σκεφτεί. Αν και είναι απαραίτητο να καθόμαστε μπροστά από την οθόνη και να γράφουμε αυτά που σκεφτόμαστε, σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο και πάντα κάτι έχει να μας προσφέρει επιπλέον των "ζωντανών" συζητήσεων. Άλλωστε, τα ηλεκτρονικά φόρα μας προσφέρουν κι ένα καλό που καμιά φορά λείπει από τα ζωντανά φόρα: Η ανωνυμία που μας "προστατεύει", μας δίνει την άνεση να βγάλουμε τα σώψυχά μας, να ξεδιπλώσουμε μέσα σε 2-3 παραγράφους παραμέτρους του χαρακτήρα και της νόησης μας που ίσως ποτέ να μην επιχειρούσαμε να το κάνουμε υπό άλλες συνθήκες. Αυτά τα φόρα λειτουργούν (και) ως μέθοδος αυτοβελτίωσης με παράλληλα "ωσμωτικά" αποτελέσματα στα άλλα μέλη που μας διαβάζουν. Πραγματικά, μόνον θετικά μπορώ να βρω σε τέτοιες ηλεκτρονικές παρέες :)

Επίσης γράφεις:
Παράθεση
Τα fora και τα blogs τα βλέπω ως hobby

Ναι, το δέχομαι. όμως θα είχες ως hobby κάτι που δεν σε εκφράζει, ή κάτι που δεν σου χρησιμεύει σε κάτι; Θα είχες λοιπόν ως χόμπυ το ίδιο άνετα τα ηλεκτρονικά φόρα και τη συλλογή πευκοβελόνων από το δάσος του Πηλίου; Σίγουρα όχι. Ασχολούμαστε με ένα χόμπυ, με κάτι που συστηματικά και επανειλημμένα μας δίνει μια ευχαρίστηση κι ένα όφελος. Έτσι λοιπόν, κι εδώ ισχύει η γνωστή ρήση "το τερπνόν μετά του οφελίμου"... ;)

Τέλος γράφεις:
Παράθεση
Να ρωτήσω και εγώ το εξης, πιστευετε οτι η εξελικτική πορεία κάποιου στον εσωτερισμό είναι θέμα πληροφόρισης;

Είναι και θέμα πληροφόρησης. Αν δεν λάβεις την κατάλληλη και απαραίτητη πληροφόρηση, δεν θα έχεις γνωστικό αντικείμενο για να ασκήσεις έμπρακτα τον εσωτερισμό. Μόνον τότε θα επέλθει η γνώση, γιατί όπως είναι κοινά παραδεκτό, η γνώση ταυτίζεται με την επαφή με ένα γνωστικό αντικείμενο. Όλα τα άλλα είναι απλή (και ανενεργή) πληροφόρηση. Ξαναλέω φίλε μου πως δεν πετάμε τίποτα! Όλα χρειάζονται στον εσωτερισμό :)

Γνώμη μου ::)
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 20, 2007, 03:48:16 »
Αγαπητέ ElMorya

ο εσωτερισμός δεν είναι διανοητική τέχνη. Aς μην ξεχνάμε πως όταν συμμετέχουμε στα fora είμαστε άνθρωποι καρφωμένοι σε μια καρέκλα και κοιτούμε μια οθόνη. Πόσο εσωτεριστικό μπορεί να είναι αυτό;
Η παρομοίωση δεν είναι σωστή.  Όταν συμετέχουμε στα fora μπορεί να το κάνουμε φορώντας  μόνο το εσωρουχό μας.  Αλλά το μυαλό μας μπορεί να δουλέυει στο 100%. 

Ο Εσωτερισμός δεν είναι διανοητική τέχνη αλλά έχει να κάνει με τη νόηση.  Είναι εξέλιξη του ανθρώπου, είναι ισχυροποίηση της βούλησης.  Σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτά είναι εγκεφαλικές διεργασίες.

Να ρωτήσω και εγώ το εξης, πιστευετε οτι η εξελικτική πορεία κάποιου στον εσωτερισμό είναι θέμα πληροφόρισης;
Συζητήθηκε και αλλού.  Η πληροφόρηση είναι ένα από τα απαραίτητα στοιχεία.  Είτε από βιβλία, διδασκαλίες, fora κτλ.  Η πρακτική είναι άλλο κομάτι. 

Δε μπορείς να μάθεις καράτε μόνο από βιβλία.  Θέλει και πρακτική.  Αλλά τα βιβλία μπορεί να σου δώσουνε ανεκτίμητες ιδέες και πληροφορίες.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 20, 2007, 09:15:50 »
Να ρωτήσω και εγώ το εξης, πιστευετε οτι η εξελικτική πορεία κάποιου στον εσωτερισμό είναι θέμα πληροφόρισης;

Όχι μόνο.

Αλλά οι πλάνες (επί μιας έννοιας) διαλύονται με την επίμονη φιλοσοφική εντρύφηση επάνω σε αυτή την έννοια. Και οι άλλοι με την γνώμη τους, τη γνώση τους, τον προσωπικό τους φιλοσοφικό μόχθο και την αντιπαράθεση που σου χαρίζουν, μπορούν να προσφέρουν τα μέγιστα σε αυτή την προσωπική διαδικασία αυτογνωσίας. Εαν φυσικά, υπάρχει η διάθεση "προσωπικής εμβάθυνσης".

Ή, όταν χρησιμοποιείς το "προσωπικό σου επίπεδο εσωτερικής επίτευξης" για να επιφέρεις ένα "νοητικό" ή ακόμη περισσότερο ένα "ψυχοπνευματικό σοκ" στον άνθρωπο που εκτίμησες ή/και θεώρησες ως "Δεκτικό" και "Δυνάμενο εξέλιξης", αυτό δεν είναι εφαρμογή "πρακτικού εσωτερισμού"?

Το "σοκ" που θα υποστεί αυτός ο άνθρωπος (εαν και εφόσον), δεν είναι "επίτευξη εσωτερικών αποτελεσμάτων" χάριν μιας "έντεχνης εφαρμογής τεχνικών πρακτικού εσωτερισμού" απο μέρους κάποιου "Γνώστη αυτών των μεθόδων"?

Ή όταν κάποιος θέτει σαν θέμα συζήτησης, ένα φιλοσοφικό απόφθεγμα ή ακόμη περισσότερο, μια φαινομενικά παράδοξη "ρήση του Ζεν" και αρχίζουμε να "βασανιζόμαστε όλοι" να βρούμε μέσα μας "πιθανές ερμηνείες" αυτού του αποφθέγματος, αυτό δεν είναι κλασσική διαδικασία "αυτογνωσίας"?

Η "Αυτογνωσία" δεν είναι τμήμα του Εσωτερισμού?

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2007, 09:17:57 από Avaris »
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 20, 2007, 17:48:28 »
Ίσως η γραφή να μας προσφέρει μεγάλες ποσότητες διανοητικής ευχαρίστησης αλλά δεν είναι εσωτερισμός.
.....
Να ρωτήσω και εγώ το εξης, πιστευετε οτι η εξελικτική πορεία κάποιου στον εσωτερισμό είναι θέμα πληροφόρισης;

Αγαπητέ El Morya,

κατά την άποψή μου υπάρχουν 3 επίπεδα, ενασχόλησης και εμβάθυνσης στον εσωτερισμό.

1. Πληροφόρηση  (δεδομένα μέσω παρατήρησης)
2. Βιωματική Εμπειρία (αισθαντικότητα)
3. Κατανόηση (ανάλυση δεδομένων- διανόηση)

Ο κάθε άνθρωπος ασχολείται και εμβαθύνει ανάλογα με τον ψυχισμό του και με τις ανάγκες που τον ωθούν να ψάξει πιο βαθιά... Όλοι μας όμως αρχίζουμε από το 1ο στάδιο, που είναι η πληροφόρηση. Φυσικά όπως πολύ σωστά επισήμανες, η κατανόηση δεν επιτυγχάνεται όταν επεξεργαζόμαστε τα δεδομένα μόνο διανοητικά, και στερούμαστε την βιωματική εμπειρία.

Για τον παραπάνω λόγο σχεδιάσαμε, 3 κύκλους ενασχόλησης και εμβάθυνσης στον εσωτερισμό, που θα υλοποιούνται καθ' οδόν, ανάλογα με την διάθεση και τις ανάγκες μας... Ο καθένας μας λοιπόν μπορεί να επιλέξει πόσο ψηλά φιλοδοξεί να φτάσει ή πόσο βαθιά θέλει να εντρυφήσει στον Εσωτερισμό.

1. ΠΑ - Πνευματική Ακαδημία (Γενική πληροφόρηση γύρω από τον εσωτερισμό, την φιλοσοφία, και τις επιστήμες)
2. ΑΜΡΑ - Αυθεντική Μυστικιστική Ροδοσταυρική Αδελφότητα (Βιωματική Εμπειρία, καταβύθιση, ανάλυση συμβόλων και αρχετύπων, πνευματική μεταστοιχείωση, θεραπευτική)
3. ΑΚΟΣ - Απολλώνια Κοινωνία Ορφεοτελεστών Συνθάκων (Υψηλή διανόηση και ανάλυση κοσμικών νόμων και ροών, διαχείριση κοσμικών εγρηγορότων, κοινωνική δράση)

Προς το παρόν η Ιδέα της Πνευματικής Ακαδημίας, εκπροσωπείται μέσω του Φόρουμ της ΑΜΡΑ. Όμως στο προσεχές μέλλον, ευελπιστούμε να υλοποιήσουμε το όραμα της Πνευματικής Ακαδημίας, μια και μία τέτοια κίνηση θα συνέβαλε μέγιστα στην διαφώτιση και την συνειδησιακή ελευθερία της κοινωνίας μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2007, 18:44:42 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Patreas

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 14
  • Karma: 0
    • MSN Messenger - patreas71@hotmail.com
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 20, 2007, 18:16:34 »
Νομίζω πως θέλω να ζητήσω διευκρινήσεις σε ορισμένα που διάβασα.

Avaris

Παράθεση
Έχουν παίξει επίτηδες "ρόλους" για να φέρουν "δεκτικούς ανθρώπους" στο χείλος ενός "μυητικού νοητικού γκρεμού" και στην "απαρχή μιας "ψυχοπνευματικής συνειδητοποίησης".

Ρόλους?
Δεκτικούς ανθρώπους?
Δηλαδή?

Κανένας

Παράθεση
Ο Εσωτερισμός δεν είναι διανοητική τέχνη αλλά έχει να κάνει με τη νόηση.  Είναι εξέλιξη του ανθρώπου, είναι ισχυροποίηση της βούλησης.  Σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτά είναι εγκεφαλικές διεργασίες.

Νομίζω πως ότι δεν έχει σχέση με την νόηση έχει σχέση με τα ένστικτα ή τα ανακλαστικά.
Είναι δυνατόν να κάνει κάτι ο άνθρωπος που να μην έχει σχέση με το μυαλό ή με το σώμα ή και με τα δύο?



volentem ducunt fata,
nolentem trahunt

livelove

  • Μηνύματα: 144
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 21, 2007, 23:51:48 »
Από Trithemius
Παράθεση
Κι όμως! Ξέρεις πόσοι άνθρωποι των παλαιότερων εποχών θα μας ζήλευαν αυτή τη στιγμή; Μέσα σε 5-10 γραμμές, ένας άνθρωπος μπορεί να ανακαλύψει πράγματα για τον εαυτό του που ποτέ δεν φανταζόταν, ή να "δει" έναν νέο δρόμο που ποτέ του δεν είχε σκεφτεί. Αν και είναι απαραίτητο να καθόμαστε μπροστά από την οθόνη και να γράφουμε αυτά που σκεφτόμαστε, σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο και πάντα κάτι έχει να μας προσφέρει επιπλέον των "ζωντανών" συζητήσεων.

Συμφωνώ ως προς το οτι είναι πολύ χρήσιμο και πάντα κάτι έχει να μας προσφέρει...
Αλλά αμφιβάλλω για το κατα πόσο θα μας ζήλευαν οι άνθρωποι παλαιότερων εποχών.
(μάλλον όλοι μας θα ζηλεύαμε πχ τον Αριστοτέλη και τους "περιπατητές" του κ.ο.κ. και όχι αυτοί εμάς :'()
Δεδομένου οτι ανάλογα με την εποχή και τις "ανάγκες"(ο Θεός να τις κάνει) διαμορφώνονται οι συνθήκες και τα μέσα κτλ κτλ
Ας σκεφτούμε μονάχα τους σημερινούς ρυθμούς ζωής...διότι αυτοί είναι καθοριστικοί για την διαμόρφωση της επικοινωνίας των ανθρώπων.Ή μήπως όχι;

Τί λέτε; Πάμε καμιά βολτίτσα στους αγρούς;  ;)

Τέλος θέλω να προσθέσω: Ας μην ξεχνάμε τη δύναμη του ήχου, της φωνής, του έναρθρου ή και άναρθρου αν θέλετε λόγου !!!!
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 22, 2007, 17:15:12 »
Φίλε Clarion, θέλω απλά να πω ότι σε σχέση με παρελθοντικές εποχές, σήμερα ο άνθρωπος ζει στην εποχή της πληροφορίας. Σίγουρα, όλα έχουν το τίμημά τους. Αν τώρα η υπερπληροφόρηση οδηγεί στην παραπληροφόρηση, τότε, η αδυναμία επικοινωνίας (άρα η έλλειψη ικανής πληροφόρησης) οδηγούσε σε μειωμένη δυνατότητα προσέγγισης ενός μεταφυσικού ζητήματος.

Αυτό που κάνουμε τώρα, που γράφουμε δηλαδή τις σκέψεις μας σε αυτό το φόρουμ, λες να μην έχει διαχρονική αξία; Σίγουρα η τεχνολογία της επικοινωνίας, αργά ή γρήγορα, θα μας δώσει κάτι νέο και πιο παραγωγικό, πλην όμως ας σκεφτούμε πως σταδιακά και σταθερά, βαδίζουμε από το καλό στο καλύτερο. Εδώ ακριβώς έχει εφαρμογή το σκεπτικό μου περί του ότι οι παλαιότεροι θα μας ζήλευαν για αυτό που κάνουμε τώρα, όπως ακριβώς κι εμείς θα "ζηλεύουμε" τους μετέπειτα εσωτεριστές για το πως θα επικοινωνούν μεταξύ τους και θα ανταλλάσουν πληροφορίες και σκέψεις.
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 16, 2007, 02:29:12 »
Patreas

Κανένας
Παράθεση
Ο Εσωτερισμός δεν είναι διανοητική τέχνη αλλά έχει να κάνει με τη νόηση.  Είναι εξέλιξη του ανθρώπου, είναι ισχυροποίηση της βούλησης.  Σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτά είναι εγκεφαλικές διεργασίες.

Νομίζω πως ότι δεν έχει σχέση με την νόηση έχει σχέση με τα ένστικτα ή τα ανακλαστικά.
Ο Εσωτερισμός έχει να κάνει με τον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου.  Το μυαλό, το υποσεινείδητο, τα ένστικτα.  Το υποσεινείδητο και τα ένστικτα τα εξεραυνούμε και τα κατανοούμε.  Το μυαλό το αναπτύσουμε.

Είναι δυνατόν να κάνει κάτι ο άνθρωπος που να μην έχει σχέση με το μυαλό ή με το σώμα ή και με τα δύο?
Όχι.  Από τη στιγμή που επιλέγει να κάνει κάτι, εμπλέκεται η βούλησή του, άρα και το μυαλό.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ο δρόμος του Εσωτεριστή (ψηφοφορία)
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 16, 2007, 10:09:28 »
Ο εσωτερισμός ως γνωστικός όρος, έχει να κάνει με κρυμμένες γνώσεις και διδασκαλίες που απευθύνονται σε επιλεγμένα άτομα. Ως όρος χρησιμοποιήθηκε πρώτα από τον Πυθαγόρα, ο οποίος δίδασκε ένα σύνολο από κρυφές γνώσεις σε επιλεγμένες ομάδες περιορισμένου αριθμού μελών. Οι γνώσεις αυτές αφορούσαν σε φιλοσοφικά, κοσμογονικά, μεταφυσικά και επιστημονικά θέματα.

Σαφώς στον εσωτερισμό εμπλέκονται διαδικασίες σχετιζόμενες με τον εσωτερικό μας κόσμο, όμως αυτά αποτελούν μέρος του εσωτερισμού κι όχι το σύνολό του. Γενικότερα ο όρος "εσωτερισμός" αποδίδει την κεκρυμμένη από τους πολλούς γνώση.
...spes mea in mentem est...