Αποστολέας Θέμα: Ανασφαλεια  (Αναγνώστηκε 23413 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 04, 2008, 14:45:29 »
ένας καλός ψυχολόγος θα έκανε έριστη δουλειά προς την αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων συμεπριφοράς κλπ.

Ένας ψυχολόγος θα έκανε πολύ καλύτερη δουλειά, στην διάγνωση και στην καθοδήγηση του ασθενή, αν είχε γνώσεις εσωτερισμού.  Ο εσωτεριστής, αντιμετωπίζει τα καθημερινά προβλήματα με πιο ευρεία αντίληψη από τον μέσο άνθρωπο.

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως συνδέεται με τον εσωτερισμό...

Σε τι χρησιμεύει κατά την γνώμη σου, ο εσωτερισμός?  Τι κερδίζουμε με το να είμαστε εσωτεριστές?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2008, 17:52:05 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 04, 2008, 15:25:04 »
Όντως θα μπορούσε να θεωρηθεί εκδήλωση ανασφάλειας
ΟΚ, συμφωνήσαμε λοιπόν ότι η ανασφάλεια μπορεί να εκδηλωθεί και σε καταστάσεις άσχετες με διαπροσωπικές σχέσεις.

....αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως συνδέεται με τον εσωτερισμό...
Κανένα πρόβλημα.  Είναι το επόμενο θέμα που θα μπορέσουμε να μιλήσουμε με κάποια τεκμήρια.  Άσε με να το ψάξω λίγο περισσότερο.

Ή καλύτερα, δεν είναι απαραίτητο να συνδεθεί με τον εσωτερισμό, μιας και ένας καλός ψυχολόγος θα έκανε έριστη δουλειά προς την αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων συμεπριφοράς κλπ.
Εντάξει, η επιστήμη προχωράει και είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιες γνώσεις που παλιά δεν ήταν "ευρείας κατανάλωσης" και απευθύνονταν μόνον σε "επιλεγμένα άτομα", τώρα να έχουνε γίνει αντικείμενο μελέτης από κλασικούς επιστήμονες.  Εσύ άλλωστε έκανες την περίφημη παρουσίαση του έργου "What the bleep do we know (1 & 2)" και μας ανέπτυξες ότι :

Η κβαντική θεώρηση του σύμπαντος, ενώνεται με τη μεταφυσική και δημιουργεί "ωσμωτικά" φαινόμενα τόσο στην επιστήμη, όσο και στη μεταφυσική που πλέον δείχνουν πως όχι μόνον μπορούν να συμπορευτούν αλλά περισσότερο από αυτό, μπορούν πλέον να αλληλοσυμπληρώνουν η μία την άλλη. Μιλάμε δηλαδή για μια "ολιστική" θεώρηση του σύμπαντος και όπως δείχνουν πλέον τα υπάρχοντα δεδομένα, οι ενεργοί νόες, είτε λέγονται επιστήμονες, είτε εσωτεριστές, έρχονται μεταξύ τους πιο κοντά από ποτέ γιατί έχουν πλέον όλα τα εφόδια για την κατά το δυνατό πληρέστερη κατανόηση τόσο του μικρόκοσμου, όσο και του μακρόκοσμου.


ΥΓ:
ένας καλός ψυχολόγος θα έκανε έριστη δουλειά προς την αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων συμεπριφοράς κλπ.
Καλά, γι αυτό μην είσαι και τόσο σίγουρος.  Εγώ με απλές τεχνικές εσωτερισμού έφερα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από επαγκελματία ψυχοθεραπευτή:
Αποτελέσματα: 
1) Η ψυχολογική διάθεση της κοπέλας, η δύναμη, η αισιοδοξία της έχουν ανέβει κατακόρυφα.  Ο παλιός της ψυχοθεραπευτής έχει μείνει άναυδος από τη θετική της εξέλιξη.
2) Η σχέση με τον πατέρα της, η οποία ήταν πολύ προβληματική, έχει βελτιωθεί σημαντικά.  Παλιά ένιωθε εξαιρετικά άβολα στην παρουσία του.  Έχει συμβεί να ξεσπάσει σε κλάματα πριν το συναντήσει, αυτόν ή άλλα μέλη της οικογένειας.  Τώρα πια είναι χαλαρή, απολαμβάνει την παρέα του και μπορεί να αγνοεί κάποια σχόλια του που αυτή τα θεωρεί ενοχλητικά.
3) Με πολύ γοργούς ρυθμούς μειώνει τα φάρμακα που έπερνε (περίπου 20 διαφορετικά φάρμακα).  Κυρίως τα ψυχοφάρμακα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2008, 16:58:52 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 04, 2008, 17:22:11 »
Αγαπητή Rose,

Ο ψυχολόγος σίγουρα θα έφερνε καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν εσωτεριστής αλλά ας μην ξεχνάμε πως για να γίνει αυτό, πρέπει και ο "ασθενής" να κατέχει κάποιες βασικές γνώσεις περί εσωτερισμού, έτσι ώστε να μπορούν να μιλήσουν την ίδια "γλώσσα" ;)

Όσο για το που χρησιμεύει ο εσωτερισμός, θα έλεγα πως σαν ερώτηση μοιάζει πολύ με το θέμα μας "πιστεύεις στον θεό;" και ως προς αυτό έχω ήδη εκφραστεί αναλυτικά στην πρώτη μου απάντηση στο θέμα... Θεωρώ λοιπόν πως είναι μια ερώτηση που μπορούμε να κάνουμε μόνον εμείς προς τον εαυτό μας...


Αγαπητέ Κανένας,

Θεωρείς πως το επάγγελμα, ένα δικαστήριο, ένα αντικείμενο σπουδών δεν έχει καμία σχέση με διαπροσωπικές σχέσεις; διαφωνώ κάθετα... εδώ έχουμε 3 σημεία: την ανασφάλεια, τις διαπροσωπικές σχέσεις και τον εσωτερισμό. Εγώ απλώς σημειώνω πως ο εσωτερισμός ασχολείται κυρίως με άλλα ζητήματα και όχι με τη σχέση και θέση μας το κοινωνικό σύνολο.

Επίσης, σωστή η παράθεση από την ανάλυση του φιλμ αλλά είναι υπερβολικό να συνδέουμε απαραίτητα και υποχρεωτικά άπαντα τα μεταφυσικά με την ψυχολογία και να καταλήγουμε πως τελικά ψυχολογία=εσωτερισμός. Το ανέφερα και αλλού αλλά το θυμίζω και πάλι. Η ψυχολογία αποτελεί υποσύνολο του εσωτερισμού, η ψυχολογία δεν ταυτίζεται με τον εσωτερισμό και ο εσωτερισμός δεν έιναι μόνον ψυχολογία. Να μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και άλλα πράγματα που απαρτίζουν τον μακρόκοσμο εκτός από τα γήινα αλλά αυτή η οπτική σαφώς δεν είναι αποδεκτή από όλους...

Όσο για το παράδειγμα που αναφέρεις για την κοπέλα από τη "δοκιμασία της Σελήνης", να πω τη γνώμη μου: α) προφανώς ο ψυχολόγος ήταν ανεπαρκής, πολύ απλά ένας κακός επαγγελματίας, καθώς η περίπτωση που αναφέρεις δεν αποτελεί case study επιπέδου πυρηνικής φυσικής... β) η ύπνωση είναι μέθοδος εσωτερισμού;;;; :o...

Γνώμη μου...
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Εσωτερισμός και Ψυχολογία.
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 04, 2008, 17:42:33 »
Αγαπητέ Trithemius

Γιατί μπλέκεις εσωτερισμό και ψυχολογία από τώρα?  Είπαμε να τα πάρουμε ένα ένα. 

Θεωρώ ότι συμφωνήσαμε στο :
η ανασφάλεια μπορεί να εκδηλωθεί και σε καταστάσεις άσχετες με διαπροσωπικές σχέσεις.

Πάμε παρακάτω τώρα. 

Εσωτερισμός και Ψυχολογία.

Σχετικά εύκολα βρήκαμε τον ορισμό της ψυχολογίας (http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,950.msg7336.html#msg7336).  Χρειαζόμαστε όμως και τον ορισμό του Εσωτερισμού. 

Ας προσπαθήσουμε να τον δώσουμε, πριν μπορέσουμε να συνεχίζουμε στη σύγκριση και συσχέτιση: (http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,956.msg7371.html#msg7371)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2008, 17:50:26 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 04, 2008, 17:43:06 »
Ο ψυχολόγος σίγουρα θα έφερνε καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν εσωτεριστής αλλά ας μην ξεχνάμε πως για να γίνει αυτό, πρέπει και ο "ασθενής" να κατέχει κάποιες βασικές γνώσεις περί εσωτερισμού, έτσι ώστε να μπορούν να μιλήσουν την ίδια "γλώσσα" ;)

Ο εσωτερισμός βοηθάει τον ψυχολόγο, σε μεγαλύτερη κατανόηση της ψυχής του ασθενή και εμβάθυνση στο πρόβλημά του, το οποίο μετέπειτα την λύση θα μεταφράσει στην γλώσσα του ασθενή, ανάλογα με τις ανάγκες του.  Επομένως δεν είναι απαραίτητο ο ασθενής να είναι γνώστης εσωτερισμού, για να βοηθηθεί από την βαθύτερη κατανόηση του εσωτεριστή ψυχολόγου.

Όσο για το που χρησιμεύει ο εσωτερισμός, θα έλεγα πως σαν ερώτηση μοιάζει πολύ με το θέμα μας "πιστεύεις στον θεό;" και ως προς αυτό έχω ήδη εκφραστεί αναλυτικά στην πρώτη μου απάντηση στο θέμα... Θεωρώ λοιπόν πως είναι μια ερώτηση που μπορούμε να κάνουμε μόνον εμείς προς τον εαυτό μας...

Αν δεν γνωρίζουμε την χρησιμότητα κάποιου αντικειμένου, μας είναι κυριολεκτικά άχρηστο... Επίσης αν δεν μπορούμε να ορίσουμε κάτι ή τουλάχιστον αν δεν μπορούμε να το προσεγγίσουμε ιδεολογικά ή φιλοσοφικά, σημαίνει ότι απλά δεν το κατανοούμε...

...και ποια είναι η έννοια να σπουδάζουμε κάτι που δεν κατανοούμε, δεν γνωρίζουμε τι είναι, και δεν ξέρουμε που μπορεί να μας φανεί χρήσιμο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2008, 19:22:38 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 04, 2008, 17:47:32 »
Ο ψυχολόγος σίγουρα θα έφερνε καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν εσωτεριστής αλλά ας μην ξεχνάμε πως για να γίνει αυτό, πρέπει και ο "ασθενής" να κατέχει κάποιες βασικές γνώσεις περί εσωτερισμού, έτσι ώστε να μπορούν να μιλήσουν την ίδια "γλώσσα" ;)
Αυτό που το στηρίζεις?

Εμένα η προσωπική μου εμπειρία είναι πολύ διαφορετική. Και στο κάτω κάτω, τις βασικές αυτές γνώσεις, αν είναι απαραίτητες, τις διδάσκεις στην πορεία, σα μέρος της θεραπείας.  (Αυτό έκανα εγώ).
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 04, 2008, 19:00:43 »
     Η   ΚΛΑΣΙΚΗ   Ψ Υ Χ Ο Λ Ο Γ Ι Α....  ΣΥΜΠΙΕΖΕΙ...ΣΕ    ΤΡΕΙΣ,    ΤΙΣ   Θ Ε Μ Ε Λ Ι Ω Δ Ε Ι Σ .....ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ   ΤΟΥ
                                                           "ΨΥΧΙΚΟΥ    Ο Ρ Γ Α Ν Ο Υ ""......
                                                       1)   ΤΗ    Γ Ν Ω Σ Τ Ι Κ Η ....
                                                       2)   ΤΗ    Σ Υ Ν Α Ι Σ Θ Η Μ Α Τ Ι Κ Η ....και
                                                       3)   ΤΗ    Β Ο Υ Λ Η Τ Ι Κ Η .....

                                                       ΟΙ    ΒΑΣΙΚΕΣ   "Γ Ν Ω Σ Τ Ι Κ Ε Σ "    ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ    ΑΠ'  ΟΠΟΥ    "ΟΙΚΟΔΟΜΕΙΤΑΙ"....Η
                                                                                 Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Σ Η ....     ΕΙΝΑΙ...
                                                      1)     ΟΙ    ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ....
                                                      2)     Η     ΑΝΤΙΛΗΨΗ
                                                      3)     Η     Μ Ν Η Μ Η ....ΔΗΛ.   Η   ΕΝ- ΤΥΠΩΣΗ....ΣΥΝ- ΤΗΡΗΣΗ...και   ΕΠ-ΑΝΑΦΟΡΑ....ΤΩΝ
                                                                                                 ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ....ΤΟΥ   ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ...  και   ΤΗΣ  "ΖΩΗΣ'  ΜΑΣ...
                                                                                                 ΚΑΤΑΛΥΩΝΤΑΣ...ΤΟΝ   ΧΡΟΝΟ... Η   ΜΝΗΜΗ   ΕΙΝΑΙ   "ΜΕΤΡΟ"...
                                                                                                 ΤΗΣ   "ΕΥΦΥΙΑΣ'....ΤΗΣ   ΔΥΝΑΜΗΣ   ΤΗΣ  ΣΚΕΨΗΣ...και   ΤΗΣ
                                                                                                 "ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ".....
                                                        4)    ΟΙ   ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ....της    Μ Ν Η Μ Η Σ .....(ΣΥΝΔΕΣΗ   ΤΩΝ    ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ....)
                                                        5)    Η    ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ......της   Μ Ν Η Μ Η Σ ....(ΟΛΑ   ΤΑ   ΑΝΩΤΕΡΩ    ΣΤΗΝ   ΣΦΑΙΡΑ...ΤΗΣ
                                                                                                    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ....ΤΟΥ   ΣΥΜΦΕΡΕΙ   ΤΟ  ΕΓΩ...ΜΕ
                                                                                                    η"    Χ Ω Ρ Ι Σ    ΤΟ   ΣΥΝ ΑΙΣΘΗΜΑ...)  .....        
                                               ΚΑΙ     6)    Η  Φ Α Ν Τ Α Σ Ι Α .......!!!

                      Φ Α Ν Τ Α Σ Ι Α ...ΕΙΝΑΙ    Η   Ι Κ Α Ν Ο Τ Η Τ Α ....ΤΗΣ    Σ Υ Ν Θ Ε Σ Η Σ      Π Α Ρ Α Σ Τ Α Σ Ε Ω Ν ....ΠΟΥ   ΔΕΝ...
                                                         Α Ν Τ Ι Σ Τ Ο Ι Χ Ο Υ Ν .....ΣΤΗΝ  ""  Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α ."'....!!!
                                              
                                                Μ Π Ο Ρ Ε Ι ....ΝΑ   Α Ν Τ Λ Ε Ι ....ΑΠΟ   ΤΑ   ΑΡΧΕΙΑ    ΤΗΣ   Μ Ν Η Μ Η Σ ...ΚΑΙ   ΤΗΣ   ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ...
                                                          ΠΟΥ    Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ο Υ Ν ....ΣΤΗ    Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Σ Η ......
                                                                                          Π Ρ Ο Β Α Ι Ν Ο Ν Τ Α Σ .......
                                                          ΣΤΗΝ    Α Ν Α Σ Υ Ν Θ Ε Σ Η ..... ΟΛΩΝ    ΤΩΝ    Σ Τ Ο Ι Χ Ε Ι Ω Ν ....Δ Η Μ Ι Ο Υ Ρ Γ Ω Ν Τ Α Σ ..
                                                                                          Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α .....''"Π Ρ Ω Τ Ο Τ Υ Π Α "".....
                                                
                                                  ΟΙ   "Χ Ω Ρ Ο Ι "....ΟΠΟΥ     Α Υ Τ Η ...Ε Κ Δ Η Λ Ω Ν Ε Τ Α Ι ...ΚΑΙ    ΠΡΩΤΟΣΤΑΤΕΙ.....Ε Ι Ν Α Ι ...
                                                                                         ΤΟ    Ο Ν Ε Ι Ρ Ο .....
                                                                                         ΤΟ    Ο Ρ Α Μ Α .....
                                                                                         Η      Τ Ε Χ Ν Η ....
                                                                                         Η    Θ Ρ Η Σ Κ Ε Ι Α .....
                                                                               ΚΑΙ     Η     Κ Α Θ Η Μ Ε Ρ Ι Ν Ο Τ Η Τ Α .....
                                                          Ο     ""Τ Ρ Ο Φ Ε Α Σ "".....Α Υ Τ Η Σ ....ΕΙΝΑΙ      ΤΟ   Σ Υ Ν Α Ι Σ Θ Η Μ Α .....
                                                                                                                              Η     Ε Π Ι Θ Υ Μ Ι Α ....
                                                                                                                     ΚΑΙ    Η     Ε Μ Π Ε Ι Ρ Ι Α ......
                                                     Η    Μ Η Τ Ρ Α .....ΠΟΥ    Κ Υ Ο Φ Ο Ρ Ε Ι .....Α Υ Τ Η ....    ΤΟ    Α Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Τ Ο ....!!!

                                                      Μ Ν Η Σ Τ Η Ρ Α Σ ......ΟΜΩΣ     ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΣ......ΤΟ     Ε  Γ  Ω  ......!!!

                                                     ΚΟΜΙΖΕΙ......ΤΗΝ    Ε Υ Τ Υ Χ Ι Α .....ΤΟ     Κ Α Λ Ο ....ΤΗΝ     Α Π Ο Κ Α Λ Η Ψ Η ....
                                                     Κ Ο Μ Ι Ζ Ε Ι .....ΟΜΩΣ.....ΚΑΙ   ΤΗΝ    Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ι Α ....ΤΗ    Β Α Ρ Β Α Ρ Ο Τ Η Τ Α ....
                                                                     ΤΟΝ    Π Ο Λ Ε Μ Ο ....ΤΟΝ    Θ Α Ν Α Τ Ο ....ΤΟ    Σ Κ Ο Τ Α Δ Ι ....

                       Μ Ο Ν Ο .....ΜΕ    ΤΗΝ    Β Ο Υ Λ Η Σ Η .....ΤΟ   Ε Γ Ω     Μ Π Ο Ρ Ε Ι     ΝΑ    Ε Π Ι Λ Ε Ξ Ε Ι ....!!!
                       Μ Ο Ν Ο ....  Μ Ε     Τ Η Ν     Θ Ε Λ Η Σ Η ....Μ Π Ο Ρ Ε Ι     Ν Α      Α Π Ο Κ Τ Η Σ Ε Ι     ΤΟΝ    Ε Λ Ε Γ Χ Ο .....!!

                            ""Θ Ο Ρ Υ Β Ο Υ Ν ....ΚΙ   ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΟΥΝ     ΤΟΥΣ    ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....
                              Ο Χ Ι      ΤΑ    Γ Ε Γ Ο Ν Ο Τ Α ....ΚΑΘ"    Ε Α Υ Τ Α ....Α Λ Λ Α
                              ΟΙ   Δ Ο Ξ Α Σ Ι Ε Σ .....ΠΟΥ   ΕΧΟΥΝ     ΤΑ    Γ Ε Γ Ο Ν Ο Τ Α ....""
                                                                                                                 Ε Π Ι Κ Τ Η Τ Ο Σ ......

                       ΕΙΝΑΙ...  Γ Ε Γ Ο Ν Ο Σ     ΠΩΣ    Ο Λ Ο Κ Λ Η Ρ Η    Η   Ζ Ω Η    ΤΩΝ   Α Ν Θ Ρ Ω Π Ω Ν      Ε Ι Ν Α Ι ....
                                                          Σ Υ Μ Π Ι Ε Σ Μ Ε Ν Η .......
                        Α Π Ο       Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο Υ Σ ....Φ Ο Β Ο Υ Σ ....ΓΙΑ    ΤΟ    Μ Ε Λ Λ Ο Ν .....ΠΟΥ    Ε Π Η Ρ Ε Α Ζ Ο Υ Ν ....
                                              ΤΟΝ    Χ Α Ρ Α Κ Τ Η Ρ Α ......ΚΑΙ     Κ Α Θ Ο Ρ Ι Ζ Ο Υ Ν .....ΤΗΝ
                                                                           Σ Υ Μ Π Ε Ρ Ι Φ Ο Ρ Α  .......
                                                                                                                           Α Γ Γ Ε Λ Ο Σ ....

                         ΠΙΟ    Σ Π Ο Υ Δ Α Ι Α .....ΚΙ   ΑΠΟ   ΤΗΝ    Γ Ν Ω Σ Η ....ΕΙΝΑΙ    Η    Ο Ρ Θ Η     Φ Α Ν Τ Α Σ Ι Α ....
                                                                                                                    
                                                                                                                                 Α.   ΕINSTEIN.....
                                                                                                                                                     φανταστικα....τα   σχολια....

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 04, 2008, 21:32:47 »
Όσο για το που χρησιμεύει ο εσωτερισμός, θα έλεγα πως σαν ερώτηση μοιάζει πολύ με το θέμα μας "πιστεύεις στον θεό;" και ως προς αυτό έχω ήδη εκφραστεί αναλυτικά στην πρώτη μου απάντηση στο θέμα... Θεωρώ λοιπόν πως είναι μια ερώτηση που μπορούμε να κάνουμε μόνον εμείς προς τον εαυτό μας...

Αν δεν γνωρίζουμε την χρησιμότητα κάποιου αντικειμένου, μας είναι κυριολεκτικά άχρηστο... Επίσης αν δεν μπορούμε να ορίσουμε κάτι ή τουλάχιστον αν δεν μπορούμε να το προσεγγίσουμε ιδεολογικά ή φιλοσοφικά, σημαίνει ότι απλά δεν το κατανοούμε...

...και ποια είναι η έννοια να σπουδάζουμε κάτι που δεν κατανοούμε, δεν γνωρίζουμε τι είναι, και δεν ξέρουμε που μπορεί να μας φανεί χρήσιμο?

Πουθενά δεν άφησα να εννοηθεί πως ασχολούμαι με κάτι που δεν γνωρίζω ή πως δεν το έχω ορίσει. Η διαφορά είναι πως το έχω ορίσει αλλά ο ορισμός μου είναι αποκλειστικά δικός μου, όπως και ο δικός σου ορισμός Πραγματικά η απάντησή μου δεν σχετίζεται με αυτό που αναφέρεις. Ο λόγος και η απόδειξη βρίσκεται στο εισαγωγικό μου μήνυμα στο θέμα Πιστεύεις στο Θεό;

Οι κατάλληλες συνδέσεις είναι εύκολο να γίνουν και σίγουρα θα εξηγήσουν το γιατί η ατομικότητά μας παίζει τόσο σπουδαίο ρόλο σε κάθε μεταφυσική προσέγγιση :)
...spes mea in mentem est...

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 04, 2008, 21:37:40 »
Ο ψυχολόγος σίγουρα θα έφερνε καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν εσωτεριστής αλλά ας μην ξεχνάμε πως για να γίνει αυτό, πρέπει και ο "ασθενής" να κατέχει κάποιες βασικές γνώσεις περί εσωτερισμού, έτσι ώστε να μπορούν να μιλήσουν την ίδια "γλώσσα" ;)
Αυτό που το στηρίζεις?

Εμένα η προσωπική μου εμπειρία είναι πολύ διαφορετική. Και στο κάτω κάτω, τις βασικές αυτές γνώσεις, αν είναι απαραίτητες, τις διδάσκεις στην πορεία, σα μέρος της θεραπείας.  (Αυτό έκανα εγώ).

Επομένως ήρθε η ώρα να καταργήσουμε την επιστήμη της ψυχολογίας; ...
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 05, 2008, 00:32:20 »
Επομένως ήρθε η ώρα να καταργήσουμε την επιστήμη της ψυχολογίας; ...
Αν θέλεις να πεις κάτι, τεκμηριωμένα, πές το.   Διαφορετικά, δεν καταλαβαίνω τι υπονοείς και τι πρέπει να απαντήσω.

Αντίθετα δεν πήρα απάντηση στο ερώτημα που έκανα:
Αυτό που το στηρίζεις?

Και αφού επιμένεις στο παράδειγμα που έφερα.
α) προφανώς ο ψυχολόγος ήταν ανεπαρκής, πολύ απλά ένας κακός επαγγελματίας, καθώς η περίπτωση που αναφέρεις δεν αποτελεί case study επιπέδου πυρηνικής φυσικής...
Προφανέστατα η παρέμβασή του ήταν ανεπαρκέστατη, ενώ η δική μου άκρως αποτελεσματική.  Δε μπορώ όμως να εκφέρω γνώμη για την ποιότητά του σαν επαγκελματία.  Και είναι παρακινδινευμένο να υποθέσουμε ότι κάποιος άλλος ψυχοθεραπευτής θα τα κατάφερνε καλύτερα από αυτόν.  Αντίθετα μάλιστα.  Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπου ψυχολόγοι μένουνμ άναυδοι από τα αποτελέσματα που έχω και με ρωτούνε για τις μεθόδους μου.

Τώρα αυτά περί "case study επιπέδου πυρηνικής φυσικής...", συγνώμη, δεν κατάλαβα τι εννοείς.

β) η ύπνωση είναι μέθοδος εσωτερισμού;;;; :o...
Η ύπνωση, ή μάλον ο "κατευθυνόμενος διαλογισμός" που χρησιμοποίησα είναι τεχνική για να έρθει σε επαφή το άτομο με το υποσυνείδητό του.  Με την όλη εμπειρία και γνώσεις που έχω από τον εσωτερισμό, κατέληξα στην απόφαση να το χρησιμοποιήσω.  (Να λοιπόν ένα παράδειγμα όπου σιγά σιγά διδάσκουμε βασικά πράγματα περί εσωτερισμού σε έναν μη-εσωτεριστή, όταν προσπαθούμε να το βοηθήσουμε).

Επειδή εντυπωσιάστηκα από τα αποτελέσματα, άρχισα να το ψάχνω περισσότερο.  Προσπάθησα να έρθω σε επαφή με υπνωτιστές, ψυχαναλυτές και να επιβεβαιώσω τα συμπεράσματά μου.  Ένας ψυχολόγος ο οποίος μέσω υπνωτισμού κάνει θεραπεία/ψυχανάλυση, μου επιβεβαίωσε ότι η τεχνική που χρησιμοποιώ είναι παρόμοια με αυτή που χρησιμοποιεί κι αυτός.  Δε μπορώ να αποκαλήψω το όνομά του διότι δε σκέφτηκα να πάρω την άδειά του για κάτι τέτοιο. 

Μία από τις πηγές που βρήκα και παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι η ιστοσελίδα (http://www.hypnosis.gr/).  Ανήκει στον Ανδρέα Ν. Αρματάς, M.A., D.C.H. ο οποίος αναφέρει ότι είναι ψυχολόγος και έχει μεταπτυχιακό τίτλο στην εφαρμογή της ύπνωσης στη ψυχοθεραπεία και στην ψυχοσωματική ιατρική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 05, 2008, 10:14:15 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 05, 2008, 17:30:09 »
Απλώς έχω την εντύπωση πως οι (αποδεδειγμένα) αποτελεσματικές μέθοδοι που χρησιμοποίησες, μπορεί μεν να είχαν αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως μου φάνηκε πως θεωρείς πως οι ψυχολόγοι, επειδή απέτυχαν στη συγκεκριμένη "ασθενή", μπορούν άνετα να αντικατασταθούν από κάποιον που μπορεί να εφαρμόσει τις δικές σου τεχνικές.

Όσο για την ποιότητα του ψυχολόγου της, εγώ θα αμφέβαλλα γιατί σε έναν επαγγελματία, η ποιότητα συμβαδίζει με την αποτελεσματικότητα. Το "case study" στο οποίο αναφέρθηκα, εννοώ πως απ' ότι φαίνεται, το πρόβλημα της κοπέλας ήταν μία συνηθισμένη περίπτωση. Το θεωρώ πολύ πιθανό να είχε εξίσου θετικά αποτελέσματα αν άλλαζε ψυχολόγο. Αυτό δεν θέλω να το συνδέσεις με κάποια προσπάθεια υποβιβασμού των τεχνικών σου. Είμαι σαφής νομίζω...

Τέλος, σχετικά με τη "γλώσσα" του εσωτερισμού για στην οποία αναφέρομαι και λέω πως θα συνέβαλλε στη θεραπεία της αν τη "μιλούσαν" και οι δύο, εννοώ απλώς ότι αν και ο/η ασθενής είχε κάποιες βασικές γνώσεις περί υποσυνειδήτου, νόησης, ενεργειακών ροών, προκλητών συναισθημάτων, ψυχοσωματικών αιτίων κλπ (στοιχεία και του εσωτερισμού), τότε απλώς θα γινόταν η επικοινωνία τους πιο αποτελεσματική. Είναι καθαρά "τεχνικό" το ζήτημα, απλώς επιταχύνονται οι διαδικασίες θεραπείας. Νομίζω πως τώρα που εξηγήθηκα, δεν χρειάζεται κάποια απόδειξη η άποψή μου. Αλλά και πάλι είναι απλά η άποψή μου...

Και για να κλείσω το θέμα περί ψυχολογίας και εσωτερισμού, σημειώνω πάλι πως ο εσωτερισμος δεν είναι μόνον ψυχολογία αλλά πολλά περισσότερα, ή αν θέλεις, εσωτερισμός και ψυχολογία δεν ταυτίζονται. Με απλά μαθηματικά 1ης Γυμνασίου, η ψυχολογία είναι γνήσιο υποσύνολο του εσωτερισμού...
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 05, 2008, 19:41:49 »
Αγαπητέ Trithemius

Συμφωνώ 100% με αυτά που μόλις είπες.

εννοώ απλώς ότι αν και ο/η ασθενής είχε κάποιες βασικές γνώσεις περί υποσυνειδήτου, νόησης, ενεργειακών ροών, προκλητών συναισθημάτων, ψυχοσωματικών αιτίων κλπ (στοιχεία και του εσωτερισμού), τότε απλώς θα γινόταν η επικοινωνία τους πιο αποτελεσματική. Είναι καθαρά "τεχνικό" το ζήτημα....
Σωστά.  Αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ στην περίπτωσή της.

Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 05, 2008, 19:52:55 »
Δηλαδή συμφωνείς με αυτό;

Παράθεση
θεωρείς πως οι ψυχολόγοι, επειδή απέτυχαν στη συγκεκριμένη "ασθενή", μπορούν άνετα να αντικατασταθούν από κάποιον που μπορεί να εφαρμόσει τις δικές σου τεχνικές.

Εκεί βασίζεται το συμπέρασμά μου περί "κατάργησης" της ψυχολογίας...

*το ρολόι του φόρουμ μάλλον δεν μας τα λέει καλά...
...spes mea in mentem est...

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 05, 2008, 20:11:32 »
Δηλαδή συμφωνείς με αυτό;

Παράθεση
θεωρείς πως οι ψυχολόγοι, επειδή απέτυχαν στη συγκεκριμένη "ασθενή", μπορούν άνετα να αντικατασταθούν από κάποιον που μπορεί να εφαρμόσει τις δικές σου τεχνικές.
Ναι, συμφωνώ 100%.

Αν δεχτούμε ότι

1) Η Ψυχολογία είναι αρκετή για να θεραπεύσει τη συγκεκριμένη ασθενή  (που δυστυχώς ακόμα και σε αυτό έχω επιφυλάξεις)

2)
η ψυχολογία είναι γνήσιο υποσύνολο του εσωτερισμού...

Τότε συμπεραίνουμε ότι ένας εσωτεριστής έχει περισσότερες και πιο ολοκληρωμένες/ολιστικές γνώσεις από τον ψυχολόγο.  Άρα μπορεί άνετα να φέρει το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα.

Προσοχή, δε μιλάμε για τον τυχαίο αυτοαποκαλούμενο/αυτοπαραμυθιαζόμενο ψευτο-εσωτεριστή που επειδή διαβάζει Πλάτωνα νομίζει ότι κάτι είναι.  Κι εγώ σε καμία περίπτωση δεν κατέχω όλη τη γνώση του κόσμου.  Απλά συμβαίνει να έχω ασχοληθεί πάρα πολύ στον τομέα της αυτογνωσίας/αυτοψυχανάλυσης (το οποίο σε ορολογία εσωτερισμού είναι η σφαίρα της Σελήνης), ώστε να μπορώ να βοηθήσω και άλλα άτομα.

Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση και τις συγκεκριμένες τεχνικές που εφάρμοσα, τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους.

Εκεί βασίζεται το συμπέρασμά μου περί "κατάργησης" της ψυχολογίας...
Μα γιατί?  Αυτό είναι αδιανόητο!  Να καταργήσουμε ένα υποσύνολο του εσωτερισμού? 

Οι ψυχολογικές λειτουργίες, ανωμαλίες και τρόποι θεραπείας υπάρχουν με τη αρχή της ύπαρξης του ανθρώπου.  Δε γίνεται να τις καταργήσουμε!  Ο εσωτερισμός ασχολείται με αυτά από πολύ παλιά.  Ούτε κι αυτό μπορούμε να το καταργήσουμε.  Πολύ πολύ πολύ αργότερα δημιουργήθηκε ο κλάδος της Ιατρικής με το όνομα Ψυχολογία, ο οποίος ασχολήθηκε με αυτά.  Κανένα πρόβλημα και με αυτό.  Γιατί να την καταργήσουμε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 05, 2008, 21:53:14 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ανασφαλεια
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 05, 2008, 20:40:22 »
Αγαπητέ Trithemius

Χαίρομαι που συμφωνούμε στο θέμα "Εσωτερισμός και Ψυχολογία".

δεν είναι προφανές ότι η Ψυχολογία είναι υποσύνολο του Εσωτερισμού? 

η ψυχολογία είναι γνήσιο υποσύνολο του εσωτερισμού...

Και εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με το παρακάτω:
Η ψυχολογία αποτελεί υποσύνολο του εσωτερισμού, η ψυχολογία δεν ταυτίζεται με τον εσωτερισμό και ο εσωτερισμός δεν έιναι μόνον ψυχολογία.

Θα ήθελα τώρα μερικές εξηγήσεις, για να δούμε τη ρίζα της όποιας διαφοράς απόψεων.  Τι ακριβώς εννοείς εδώ?  Πως αυτά ταιριάζουνε με το παραπάνω?

Άλλο εσωτερισμός και άλλο ενδοσκόπηση ή αν θέλεις αυτοαναγνώριση.
Για αυτογνωσία δε μιλάς εδώ?  Αυτό στην ψυχολογία δεν ανήκει?  Άρα εξ’ορισμού και στον εσωτερισμό?  Και για να πάμε ανάποδα.  Στα τελετουργηκά του AMORC.  Δε λέγανε : «Στο μαντείο των Δελφών....  Γνώθι Σ’αυτόν.....»?  Αυτογνωσία δεν εννοούσανε?

Ζητήματα (όπως η ανασφάλεια) που συνδέονται σχεδόν αμιγώς με διαπροσωπικές σχέσεις και γενικότερα με τα "επίγεια", ξεφεύγουν από τον εσωτερισμό με τη γνωστή και δεδομένη παραδοσιακή του έννοια...

Θα έλεγα πως το ζήτημα της ανασφάλειας αποτελεί περισσότερο (αν όχι αμιγώς) αντικείμενο της ψυχολογίας, παρά του εσωτερισμού. Σαφώς και ο εσωτερισμός εμπλέκεται έως ένα βαθμό στο ζήτημα των ανασφαλειών, πλην όμως με επουσιώδη ρόλο.

Όντως θα μπορούσε να θεωρηθεί εκδήλωση ανασφάλειας αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως συνδέεται με τον εσωτερισμό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 05, 2008, 21:49:56 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche