Αποστολέας Θέμα: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....  (Αναγνώστηκε 37275 φορές)

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 06, 2009, 15:16:27 »

          ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ   ΜΟΥ......αδελφε,   etidorhpa....  ΣΕ   ΧΑΙΡΩ.....

                   ΕΙΝΑΙ....ΠΑΝΤΑ   ΑΠΟΔΕΚΤΟ   ΤΟ  ΓΕΓΟΝΟΣ....ΤΗΣ   Ε Κ Σ Τ Ο Μ Ι Σ Η Σ   Α Λ Η Θ Ε Ι Ω Ν    .....

                          μεσα  .....απο   ανθρωπινα   δ ρ ω μ ε ν α ....της   κ α θ η μ ε ρ ι ν ο τ η τ α ς   μας....

                                          ως,     Π Ρ Α Ξ Ε Ι Σ ........!   ναι....ετσι  και  ειναι...αδελφε  μου.


              ομως.....---ΔΕΝ   ΘΑ  ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ....ΠΩΣ   ΚΑΠΟΤΕ   Ο    Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ ......   Ζ Ο Υ Σ Ε ....!

                                     ΠΟΤΕ   ΩΣ   Α Ν Δ Ρ Α Σ .....ΚΑΙ   ΠΟΤΕ   ΩΣ ..... Γ Υ Ν Α Ι Κ Α ....

                                                  Π Α Ρ Α Β Ι Α Ζ Ο Ν Τ Α Σ ;;;

                                  ΤΟΥΣ    Φ Υ Σ Ι Κ Ο Υ Σ     Ν Ο Μ Ο Υ Σ .......

               σκεπτομενος......αδελφε  μου....    αυτο   που   καπου   διαβασα.....ως   εξης....


                             ---ΕΓΩ,   ΠΟΥ  ΚΑΠΟΤΕ.....ΕΝΕΤΕΙΝΑ   ΤΑ  ΠΑΡΘΕΝΙΚΑ  ΜΟΥ   ΧΕΡΙΑ....ΣΤΟΝ   ΘΕΟ....

                                        ΚΑΙ   Ε Υ Χ Ο Μ Ο Υ Ν Α ....      ΝΑ    Π Α Ν Τ Ρ Ε Υ Τ Ω .....επιτελους....

                                                             Ο Τ Α Ν ......και   ξ α φ ν ι κ α ...!    Θ Ε Ε   ΜΟΥ....

                                    Ε Β Γ Α Λ Α     ΤΑ    ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ   ΜΟΥ    Ρ Ο Υ Χ Α ....

                                                   Ε Ι Δ Α    ......Ξ Α Φ Ν Ι Κ Α .....ναι....πιστεψτε  με....Ξ Α Φ Ν Ι Κ Α ...!!

                                         ΕΚΕΙ.....ΑΝΑΜΕΣΑ   ΣΤΟΥΣ   Μ Η Ρ Ο Υ Σ    ΜΟΥ....

                                                          ΤΑ    Α Ν Δ Ρ Ι Κ Α ......         ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ....

                                    ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ  ΜΟΥ....ΤΩΡΑ....  ΑΠΟ    Ν Υ Φ Η .....-Γ Α Μ Π Ρ Ο Σ ..!    θα  ονομαζομαι....


            ----ΑΔΕΛΦΕ  ΜΟΥ.....ΛΕΣ  .....ΠΩΣ   Ο  ΘΕΟΣ....δ ι α θ ε τ ε ι ....και  τα  δυο   φυλα.....ΕΤΣΙ  ,   ΔΕ....ΛΕΣ....;;;;

                       ----       Ν Α Ι ,    ΑΔΕΛΦΕ  ΜΟΥ    Γ Ι Ω Ρ Γ Ο .....ναι,  ....

                                         κι   Ο Χ Ι     ΜΟΝΟ    Ο     Θ Ε Ο Σ .....   Ο  Χ  Ι  ...!!!        αλλα....

                                              και    Ο Λ Α     ΤΑ    Ζ Ω Ν Τ Α ......Ο   Λ   Α  ....!        και  ,   τα   φ υ τ α .....αδελφε   μου...


                 ----Τ Ο Τ Ε ......ΓΙΑΤΙ,    δεν   με   Α Γ Α Π Α Σ .....γ ι α τ ι ...;;;;


                          ---ΣΕ   Α Γ Α Π Ω .....αδελφε  μου....ΝΑΙ,   ΣΕ   Α Γ Α Π Ω ....μονο....που ,   ν α ....

                                              ΔΕΝ......ΜΠΟΡΩ   ΝΑ    Ε Ν Δ Ω Σ Ω ....οχι,   ΔΕΝ   Μ Π Ο Ρ Ω ....!

                                  Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Ω .....ΟΤΙ....  Ζ Ε Υ Γ Α Ρ Ι .....Η Μ Α Σ Τ Α Ν    .....ναι....αγαπημενε  μου...

                                                       α υ τ ο .....Ο  ΘΕΟΣ   Μ Α Ρ Τ Υ Σ ....ΕΤΣΙ.....Ε Ι Ν Α Ι ...!

                                     Τ Ω Ρ Α....ΔΕΝ   Μ Π Ο Ρ Ω .....---και   πως  θα  μπορουσα   α ρ α γ ε ...;;;;

                                                                      Π Ω Ω Ω Σ.....!;!;!;


                ----ΜΟΝΟ  ....ΠΟΥ   ΤΟ  Σ Κ Ε Φ Τ Ο Μ Α Ι .....Π Ω Σ !;!;!;.....


                                                                                            Θ Ε Ε    ΜΟΥ.....ΑΝ   ΜΕ   ΑΓΑΠΑΣ.....Σ Υ Γ Χ Ω Ρ Α    ΜΕ....


                                                                                                           ΘΑ.......Ε  Ν  Δ  Ω  Σ  Ω  ...


                                 ---  ΚΑΙ    Ε Σ Ε Ι Σ ......α δ ε λ φ ι α    μου.....Σ Υ Γ Χ Ω Ρ Ε Σ Τ Ε     ΜΕ.....

                       ΔΕΝ    Ε Ι Ν Α Ι .....Ε Ν Α .....       Π   Α   Θ  Ο  Σ  .......οχι,  οχι,    ο χ ι ......ο χ ι .....δεν    ειναι....!

                             ΕΙΝΑΙ.....Η   Α Γ Α Π Η ......ΠΟΥ   ΜΑΣ   Δ Ε Ν Ε Ι ....

                                                  Ζ  Ω  Ε  Σ .....   πισω   απο   ΑΥΤΗ.....ναι....αυτη  ειναι....    Α Υ Τ Ο Σ ......ειμαι....



            ----αδελφια   μου....ΔΕΝ   ΕΙΝΑΙ   Η   ΥΠΕΡΟΨΙΑ.....ΠΟΥ   Υ Π Ο Κ Ρ Ι Ν Ε Τ Α Ι ....ΤΗΝ   Τ Α Π Ε Ι Ν Ο Φ Ρ Ο Σ Υ Ν Η ...

                                                               Δ  Ε  Ν       Ε Ι Ν Α Ι .....!      οχι.....δεν.....ειναι....


                         ΕΙΝΑΙ.....Η   Μ Ο Ρ Φ Η ......ΠΟΥ    Ζ Ω Ν Τ Α Ν Ε Ψ Ε .....Α Ξ Α Φ Ν Α ......ΣΤΟΝ    Ν Ο Υ   ΜΑΣ.....


                                  Σ Π Λ Α Γ Χ Ν Ι Σ Τ Ε Ι Τ Ε    ΜΑΣ.........

                                                                                                                Α Τ Ι Μ Ο Ι .....δεν   ε ι μ α σ τ ε ....οχι...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 06, 2009, 15:17:01 »

    Κατανοούν, θέλουμε να πιστεύουμε, τα μέλη της ΑΜΡΑ την κοινή προσπάθεια που γίνεται ώστε να προσδιοριστούν οι κανόνες και να οριστούν όσο γίνεται πιο φιλελεύθερα και δημοκρατικά, διασφαλίζοντας το αναφαίρετο δικαίωμα της προσωπικής επιλογής και αυτοδιάθεσης. Προσπαθούμε να απεγκλωβιστούμε από όρκους και υποσχέσεις – νοοτροπίες των ξεπερασμένων ομάδων – απομακρυνόμαστε από πρακτικές που απαιτούν από τα μέλη τους συμμόρφωση, κρατάμε αποστάσεις από στάσεις και νοοτροπίες που καταδικάζουν τις προτιμήσεις του καθενός (ακόμα και τις μουσικές!), από την άλλη όμως, είναι βασική μας μέριμνα να γίνει κατανοητό από τον καθένα και καθεμία, ότι η αδιαμφισβήτητη ελευθερία επιλογών, συνοδεύεται πάντα και από την ευθύνη των προτιμήσεων και αποφάσεων και από τις συνέπειες αυτών.


οποτε,αν προκειται να προσδιοριστουν καποιοι κανονες,καλο θα ειναι να μην γινονται τοποθετησεις που μιλουν για λογαριασμο της ΑΜΡΑ..νομιζω..

    Οι προσωπικές τοποθετήσεις γίνονται μόνον για λογαριασμό αυτού που τις καταθέτει. Οποιοσδήποτε ομιλεί για λογαριασμό της ΑΜΡA, οφείλει να το πράττει αναφερόμενος αποκλειστικά στις αρχές, αξίες και εν γένει σε όσα πρεσβεύει η ΑΜΡΑ. Προσωπικά όταν αναφερόμαστε στην ΑΜΡΑ, εκφράζουμε μόνον τα όσα ο Αυθεντικός Εσωτερισμός επιτάσσει, με τα οποία η ΑΜΡΑ οφείλει να συμμορφώνεται, τα όσα αναφέρονται στην ιδρυτική της διακήρυξη και τα όσα τα μέλη συμφωνούν ως θέσεις. Διαφωνίες επί των αποφάσεων της πλειοψηφίας είναι καθόλα σεβαστές, όμως κάθε μέλος - στέλεχος, είναι ορθό, όχι μόνον να αποδέχεται την απόφαση της πλειοψηφίας, αλλά και να εργάζεται για αυτήν, ανεξάρτητα ακόμα και αν βρίσκεται σε αντίθεση με την δική του μειοψηφούσα άποψη. Οι Αυθεντικές αρχές του Εσωτερισμού, όπως και οι αρχές της διακήρυξης της ίδρυσης, είναι σε ισχύ τουλάχιστον μέχρι την αναθεώρησή τους.


ξαναλεω πως δεν επιθυμω να μπω σε επιστημονικοφανη ανταλλαγη επιχειρηματων ως προς το θεμα,γιατι πιστευω πως υπαρχουν σοβαρα επιχειρηματα και απο τις δυο πλευρες..


    Κανένας περιορισμός δεν τίθεται για την αναζήτηση της αλήθειας. Φρονούμε επίσης ότι, ο κάθε εχέφρων άνθρωπος έχει την ικανότητα να διαπραγματευθεί οποιοδήποτε θέμα, έχει την ικανότητα να κρίνει τα επιχειρήματα και πως αναμφισβήτητα έχει την ικανότητα να φτάσει ανεπηρέαστος σε ορθά συμπεράσματα, προσεγγίζοντας πλησιέστερα την αλήθεια. Αναγκαία όμως συνθήκη είναι να αφεθεί η λογική να εργάζεται ανεπηρέαστη από συναισθηματισμούς, προκαταλήψεις και θεοπνευστίες. Ορθός διάλογος δεν είναι η αντιπαράθεση με προσκόμιση επιχειρημάτων τρίτων, αλλά η κριτική επεξεργασία όλων των δεδομένων μέσα στην σφαίρα του Ορθού Λόγου. Ορθός διάλογος επιτυγχάνεται όταν τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο εφόσον δεν έχει αποδειχθεί.


Εγω το βλεπω ως εξης [και τελειωνω εδω γιατι ηδη το θεμα αρχιζει και με χαλαει συναισθηματικα- και αυτο οχι για το ιδιο το θεμα,το οποιο μου ειναι αδιαφορο,αλλα ως προς την κοινη συνισταμενη της ομαδας....δεν ξερω...



    Όταν κάτι μας «χαλάει» συναισθηματικά, πρώτον, μπορεί να μην είναι αυτό καθ’ αυτό λανθασμένο, αλλά να έρχεται σε σύγκρουση με τις δικές μας προκαταλήψεις. Δεύτερον, πιθανόν να ευθύνεται το γεγονός στο ότι επιτρέπουμε στο συναίσθημα να θολώνει την διαύγεια του ορθού λόγου. Τρίτον, μπορεί να είναι η πεισματική μας προσήλωση στην πεποίθηση ότι κατέχουμε την αλήθεια, οπότε κάθε άλλη άποψη να θεωρείται απαράδεκτη, χωρίς καν να μπούμε στον κόπο να την ερευνήσουμε. Τέταρτον, ίσως η διαφοροποίησή μας με την κοινή συνισταμένη, να γίνεται λόγος πεισματικής αντίστασης με το αιτιολογικό ότι δεν προδίδουμε και δεν υποχωρούμε από τις θέσεις μας. Πέμπτον και τελευταίο (αν και υφίστανται και άλλες ερμηνείες), ίσως είμαστε σε λάθος ομάδα της οποίας η κοινή συνισταμένη δεν μας ταιριάζει καθόλου. Σε όλες όμως τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν, σημαντικό ρόλο παίζει η δική μας πρότερη στάση πάνω στην οποία επιθυμούμε να προσαρμόσουμε τις τυχούσες συνδιαλλαγές . Έτσι όμως καταντάμε σε μια στείρα πολεμική προσπάθεια επιβολής των θέσεών μας, αρνούμενοι να δεχθούμε την πιθανότητα να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας, απόψεις οι οποίες με έναν ύπουλο τρόπο παραμένουν ενεργές, υποστηριζόμενες από επιλεκτικά στοιχεία και μονομερείς ερμηνείες.


......λοιπον συνεχιζω...
Οι ομοφυλοφιλοι ειναι αρρωστο καθαρματα εγκληματιες κλπ...εφ'οσον δεν θελουν να αναπαραγουν το ειδος μας...
αρα εξαιρουνται οι αμφισεξουαλικοι...οι οποοι μπορουν να πανε και με γυναικες και να τεκνοποιησουν....[αλλη σοφιστεια και αυτη]
Το λεω αυτο για να δειξω πως αποψεις σαν αυτες οδηγουν στην παρανοια,και μαλιστα χωρις αιτια και νοημα...


    Με μπερδεύετε με κάποιον άλλον…. Πουθενά δεν ανάφερα ότι είναι αρρώστια η ομοφυλοφιλία. Αυτό που κατατέθηκε είναι ότι πρόκειται για παρέκκλιση από την ισορροπία και αρμονία της Φύσης. Το τίμημα της παρέκκλισης ενίοτε καταλήγει σε  αρρώστια, αλλά αυτή καθ’ αυτή η παρέκκλιση, ΔΕΝ είναι κατ’ ανάγκη αρρώστια. Φυσικά παρέκκλιση είναι η πράξη, κατ’ επέκταση, δεν διαφοροποιούνται μεταξύ των όλοι όσοι παρεκκλίνουν. Και ο αμφισεξουαλικός είναι κατά συγκυρία ομοφυλόφιλος. Απόψεις όμως που επιλέγονται από ακραίες καταθέσεις, δεν συνεισφέρουν δυστυχώς αρκετά σε έναν διάλογο. Τουναντίον μάλιστα, γίνονται συνήθως σημεία τριβής και αιτίες καταστροφής του πολιτισμένου διαλόγου. Το αιτιολογικό όμως, «εφόσον δεν θέλουν να αναπαράγουν το είδος μας», ναι, είναι έγκλημα ενάντια στην ίδια την αλυσίδα της ζωής, στην οποία είμαστε απλοί κρίκοι. Οι ανήλικοι θεωρούν ότι αυτοί είναι το κέντρο και ολάκερος ο κόσμος οφείλει να τους περιβάλλει και να τους υπηρετεί. (Φυσιολογική κατάσταση για τα παιδιά). Οι ενήλικες όμως καταλαβαίνουν ότι σε αυτούς πέφτει όλο το βάρος για να υπηρετήσουν την ζωή, να φροντίσουν και να υπηρετήσουν τους ανήλικους. Έχω την εντύπωση ότι αυτή η άποψη δεν οδηγεί στην παράνοια….


Ο ερωτας γινεται αντιληπτος,οχι μεσω του μερους του σωματος που ερεθιζεται καποιος,αλλα απο την νοητικη επεξεργασια που γινεται στο ερεθισμα αυτο...
Η φυση μεσα απο την καθημερινη ζωη,δεν εχει μονο ως στοχο την διαιωνιση της, αλλα και την ολοενα αυξανομενα διευρημενη 'συνειδηση' της.
Αυτο ειναι το μεσο που ο ανθρωπος, ειδικα,ως το ανωτερο συνειδησιακα ειδος,ωφειλει να χρησιμοποιει στο επακρο...
Η μη χρηση της νοησης,ειναι ανωμαλια ως προς τη φυση και οχι η σεξουαλικη επιλογη..
Για εμενα,δηλαδη..
ενας ετεροφυλοφιλος βλακας,ειναι μεγαλυτερη απειλη για την φυση απο ενα ομοφυλοφιλο μετριας ευφυιας...


    Εδώ κατατίθενται οι δικές σου ετυμηγορίες, θέσεις και απόψεις αδελφέ μου. Φαντάζομαι δεν επικαλούνται το αυθεντικό, το αναμφισβήτητο, το αλάθητο. Γιατί, δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι, όντα που στερούνται νόησης, άρα και νοητικών επεξεργασιών, δεν νοιώθουν τον έρωτα και δεν τον αντιλαμβάνονται, ούτε μπορώ να κατανοήσω την φράση ότι «η φύση δεν έχει μόνο στόχο την διαιώνισή της», καθότι η διαιώνιση είναι το μέσον και όχι ο σκοπός. Επίσης μου φαίνεται πολύ ακραία και απόλυτη η άποψη ότι, «η μη χρήση της νόησης είναι ανωμαλία ως προς την Φύση», όσο δε για την κατάθεση, «ενας ετεροφυλοφιλος βλακας,ειναι μεγαλυτερη απειλη για την φυση απο ενα ομοφυλοφιλο μετριας ευφυιας...», αυτό είναι πολύ αφοριστικό, ρατσιστικό και έως φασιστικό…. ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2009, 15:53:15 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 06, 2009, 16:32:17 »
Εκεί θα καταλήξουμε...  :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=m2tuMPar6JE&feature=related

http://movies.pathfinder.gr/view?id=1767

Straight Story

Ο Γιάννης (Ανθιμος Ανανιάδης) είναι ένας εμφανίσιμος νέος, φαινομενικά σαν όλους τους άλλους. Οι γονείς του τον αγαπούν, οι φίλοι του επίσης ενώ δείχνει να μη περνά απαρατήρητος στο ερωτικό παιχνίδι. Όμως κάτι φαίνεται να τον βασανίζει. Για την ακρίβεια, η συμπεριφορά του κινεί υποψίες πως οι σεξουαλικές του προτιμήσεις δεν είναι και τόσο σύμφωνες με την κοινωνία. Βλέπετε, νιώθει έλξη για μία κοπέλα, τη Σοφία (Κανελλίνα Μενούτη). Αν ακόμα αναρωτιέστε πού βρίσκεται το αξιοπερίεργο, η απάντηση είναι απλή: Ο Γιάννης ζει σε ένα κόσμο όπου το να συνευρίσκεσαι σεξουαλικά και να παντρεύεσαι άτομα του ιδίου φύλου είναι 'φυσιολογικό', αντιθέτως η ετεροφυλοφιλική ερωτική σχέση απορρίπτεται μετά βδελυγμίας! Φυσικά, εάν αντιληφθούν το μυστικό του γιου τους ο πατέρας του (Χρήστος Χατζηπαναγιώτης), ο... πατέρας του (Βλαδίμηρος Κυριακίδης), η κοπέλα της Σοφίας και ο εν γένει κοινωνικός του περίγυρος θα γίνει χαμός!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2009, 16:40:20 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 00:02:16 »
..δεν επανερχομαι στο θεμα,γιατι μπορουμε να μιλαμε για ..καιρο.
αδ. ορφεα,το οτι δεν θελω να μπω σε μια 'επιστημονικοφανη παραθεση επιχειρηματων',δεν ειναι γιατι δεν υπαρχουν επιχειρηματα.
Ξαναειπα πως επιχειρηματα υπαρχουν και απο τις δυο πλευρες..Δεν θελω ομως να γινουμε εμεις εδω λαικο δικαστηριο.δεν το βλεπω ποδοσφαιρικα το θεμα.

Επισης εγινε λαθος καταννοητη η φραση μου, πως με 'χαλαει' το θεμα συναισθηματικα.Εξηγησα πως δεν εχει να κανει με το θεμα αυτο καθ'εαυτο...
εχει να κανει με την ΑΜΡΑ..Με την διαπιστωση πως οι αποψεις μας για το ποια πρεπει να ειναι η κοινωνικη αλλαγη που θα επιθυμουσαμε,φαινεται να ειναι αρκετα μακρια..
Για μενα ειναι τελειως αδιαφορες οι σεξουαλικες προτιμησεις καποιου,εφ'οσον δεν με επηρρεαζουν,ενω αντιθετα τα αποτελεσματα της σκεψης του [και αυτα οταν  επηρρεαζουν τις επιλογες μου μονο],εχουν σημασια...
Αλλα διαπιστωνω πως σε τελευταιες δημοσιευσεις στο φορουμ,οσες φορες εχω εκφραστει υπερ του δικαιωματος καποιου να επιλεγει ελευθερα τον τροπο ζωης του,η επιχειρηματολογια ειναι πανω-κατω η εξης:'Δεν γινεται στο ονομα της ελευθεριας να αποδεχομαστε ιδεες που καταληγουν σε αναρχια..κλπ...'
Θα μπορουσα και εγω να το αντιστρεψω,λεγοντας πως 'στο ονομα της ισορροπιας,προωθουνται οι πιο συντηρητικες αποψεις και πρακτικες.Με την συλλογιστικη αυτη,ποτε η κοινωνια δεν θα ξεπερασει τις αγκυλωσεις της,κλπ....' ,αλλα δεν νομιζω πως 'χρωματιζοντας' τις αποψεις του αλλου,προαγεται ο διαλογος...

+n-

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2009, 00:33:39 από etidorhpa »
through these fires.....

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 01:23:53 »

..δεν επανερχομαι στο θεμα,γιατι μπορουμε να μιλαμε για ..καιρο.
αδ. ορφεα,το οτι δεν θελω να μπω σε μια επιστημονικοφανη παραθεση επιχειρηματων,δεν ειναι γιατι δεν υπαρχουν επιχειρηματα.
Ξαναειπα πως επιχειρηματα υπαρχουν και απο τις δυο πλευρες..Δεν θελω ομως να γινουμε εμεις εδω λαικο δικαστηριο.δεν το βλεπω ποδοσφαιρικα το θεμα.


    Τα επιχειρήματα που έχουν διατυπωθεί από επιστήμονες περί ομοφυλοφιλίας των ζώων, στην πλειοψηφία τους είναι εύκολα ακυρώσιμα. Μεγαλωμένος σε επαρχία και έχοντας προσωπική εμπειρία σχεδόν από όλα τα ζώα, οικόσιτα και κτηνοτροφίας της Ελληνικής υπαίθρου, γνωρίζω πως η συμπεριφορά πολλών ζώων δεν έχει να κάνει καθόλου με ομοφυλοφιλία. Π.χ. όταν η αγελάδα βρίσκεται μια φορά τον χρόνο σε γόνιμες μέρες, τότε πολύ συχνά «καβαλάει» άλλη αγελάδα, σπανιότερα δε και γάιδαρο. Αν δούνε τέτοιες φωτογραφίες κάποια «ξεφτέρια» της επιστήμης, σίγουρα θα βεβαιώνουν για τις λεσβιακές συνήθειες της αγελάδας ή τις επιδόσεις της στην κτηνοβασία! Επαναλαμβάνω ότι, ομοφυλοφιλία «κατά κανόνα» στα ζώα δεν υπάρχει και για αυτό δεν γίνεται να χαρακτηρισθεί φυσιολογική.

    Το άνοιγμα αυτού του θέματος αποσκοπούσε στην αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας για την θέση της αρχαίας Ελλάδας σε θέματα ομοφυλοφιλίας, την οποία διαστρέβλωσαν και συνεχίζουν να διαστρεβλώνουν, παρουσιάζοντας τους προγόνους μας το λιγότερο ως έκφυλους. Το θέμα πήρε άλλη τροπή, για την οποία δεν διαφωνήσαμε να συνδιαλεγούμε. Κανένα θέμα βέβαια δεν επιθυμούμε να αποβεί ποδοσφαιρική αντιπαράθεση, αν και η τροπή που πήρε η συζήτηση, πολύ εύκολα θα μπορούσε να καταλήξει εκεί. Η κατάθεση όμως επιχειρημάτων πιθανά να βοηθούσε την εξέλιξη του διαλόγου.

Επισης εγινε λαθος καταννοητη η φραση μου πως με χαλαει το θεμα συναισθηματικα.Εξηγησα πως δεν εχει να κανει με το θεμα αυτο καθ'εαυτο...
εχει να κανει με την ΑΜΡΑ..Με την διαπιστωση πως οι αποψεις μας για το ποια πρεπει να ειναι η κοινωνικη αλλαγη που θα επιθυμουσαμε,φαινεται να ειναι αρκετα μακρια..
Για μενα ειναι τελειως αδιαφορες οι σεξουαλικες προτιμησεις καποιου,εφ'οσον δεν με επηρρεαζουν,ενω αντιθετα τα αποτελεσματα της σκεψης του [και αυτα οταν  επηρρεαζουν τις επιλογες μου μονο],εχουν σημασια...


    Αδελφέ μου,
οι θέσεις που κατατέθηκαν έχουν δύο πτυχές. Κατά πρώτον, καταθέτοντας το

….Βέβαια είμαστε υπέρμαχοι του δικαιώματος αυτοδιάθεσης του σώματός του από τον καθένα και επ’ αυτού δεν μας πέφτει λόγος, συνηγορούμε όμως με τον νόμο που καταδικάζει τέτοιες συμπεριφορές δημόσια.


,δεν νομίζω πως διαφωνούμε στο πως βλέπουμε τα δικαιώματα κάποιων και την θέση μας απέναντι στις σεξουαλικές των προτιμήσεις, όταν δεν μας επηρεάζουν. Κατά δεύτερο λόγο όμως περί εισδοχής στην ΑΜΡΑ, επ’ αυτού απλά δηλώσαμε ότι απορρίπτουμε μια τέτοια προοπτική.  Εσύ είσαι της άποψης αδελφέ μου να δεχόμαστε στην ΑΜΡΑ ομοφυλόφιλους;
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 01:31:22 »
Εσύ είσαι της άποψης αδελφέ μου να δεχόμαστε στην ΑΜΡΑ ομοφυλόφιλους;

οπως ειπα και πριν μου ειναι απολυτως αδιαφορες οι σεξουαλικες επιλογες του καθ'ενος.Δεν τις θεωρω κριτηριο για την αποδοχη η απορριψη καποιου...

+n-
through these fires.....

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 17:53:37 »
Εσύ είσαι της άποψης αδελφέ μου να δεχόμαστε στην ΑΜΡΑ ομοφυλόφιλους;

οπως ειπα και πριν μου ειναι απολυτως αδιαφορες οι σεξουαλικες επιλογες του καθ'ενος.Δεν τις θεωρω κριτηριο για την αποδοχη η απορριψη καποιου...

+n-

    Αλλά θεωρείς κριτήριο τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις οι οποίες, όπως και οι σεξουαλικές του προτιμήσεις εμπίπτουν στα προσωπικά δεδομένα και στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθένα να θρησκεύεται και να συνουσιάζεται όπως επιθυμεί.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 18:31:36 »
Ο στόχος μας μέσω της ΑΜΡΑ, είναι να συμβάλουμε στην αποκατάσταση του Φωτός, της Αλήθειας, της Αρετής, της Ελευθερίας και της 'Ιασης, σε μια νοσούσα, σκλαβωμένη και μπερδεμένη κοινωνία.

Χρειάζεται να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στην Ελευθερία και στην Ηθική, έτσι ώστε να συμβάλλουμε στην δημιουργία μιας Ελεύθερης και Ενάρετης Κοινωνίας.

Στην Καμπάλα, η Ρέα (Κρόνος1) αντιπροσωπεύει τους θεσμούς, και ο Ουρανός, την Ελευθερία. Αυτό το Πρωταρχικό ζευγάρι είναι οι Γεννήτορες της Δημιουργίας του Σύμπαντος Κόσμου.

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο στήλες της Καμπάλα, την αριστερή και την δεξιά, τους θεσμούς και την ελευθερία, χρειάζεται να βρεθεί η χρυσή τομή, έτσι ώστε να επιτευχθεί μία ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΟΗΘΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Γι΄αυτό τον λόγο, χρειάζεται να είμαστε αυστηροί ως προς τους κανόνες και τους θεσμούς μας σε μία Αυθεντική Μυητική σχολή αν θέλουμε να εκφράζουμε μία Φωτεινή Αντικειμενικότητα, και όχι μία επικίνδυνη και απατηλή υποκειμενικότητα...

Τα τελευταία χρόνια, έχουμε ξεφύγει, κυρίως, ως Δυτική Κοινωνία, από το φυσικό τρόπο ζωής, και το πληρώνουμε καθημερινά... Ευτυχώς αρκετοί από εμάς, το έχουμε αντιληφθεί, και γίνονται πολλές προσπάθειες να επανέλθουμε σε κάποιες παραδόσεις που κακώς τις απαξιώσαμε...

'Εχουμε αγωνιστεί στο παρελθόν ως Ροδόκηπος, στο δικαίωμα που έχει ο κάθε ενήλικας στην σεξουαλική του επιλογή, έτσι ώστε ούτε να διώκεται ποινικά, ούτε να του επιβάλλονται ψυχοφάρμακα2, όμως ταυτόχρονα αγωνιζόμαστε, για την προστασία της Αντικειμενικής Πραγματικότητας, όταν κάποιες μειονότητες προσπαθούν "πούστικα" να επιβάλλουν την διαστροφική τους επιλογή ως φυσιολογική3, εκβιάζοντας και τους υπόλοιπους "φυσιολογικούς" να τους μιμηθούν4.
______________________________________________________________________________

1 "ο μεγαλύτερος εχθρός είναι ο Χρόνος5 δυστυχώς"...  :D http://www.youtube.com/watch?v=iHg1HJmxmHw
2 http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1175.msg10706.html#msg10706
3 http://www.youtube.com/watch?v=LYMjXucTFaM
4 'Οταν καταλήγουν οι χώροι της Τέχνης, τσιφλίκι των ομοφυλόφιλων, τότε είναι καιρός η Κοινωνία να ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.
5 Κρόνος, Κριτής, Θεσμοί, 'Ορια, Περιορισμοί
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2009, 10:40:44 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 22:52:23 »
Εσύ είσαι της άποψης αδελφέ μου να δεχόμαστε στην ΑΜΡΑ ομοφυλόφιλους;

οπως ειπα και πριν μου ειναι απολυτως αδιαφορες οι σεξουαλικες επιλογες του καθ'ενος.Δεν τις θεωρω κριτηριο για την αποδοχη η απορριψη καποιου...

+n-

    Αλλά θεωρείς κριτήριο τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις οι οποίες, όπως και οι σεξουαλικές του προτιμήσεις εμπίπτουν στα προσωπικά δεδομένα και στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθένα να θρησκεύεται και να συνουσιάζεται όπως επιθυμεί.

Θεωρω αναφαιρετο δικαιωμα του καθενα να θρησκευεται οπως αυτος θελει.Μπορει στο δικο μου οραμα να μην εχουν θεση οι οργανωμενες θρησκειες,αλλα η αναγκη για πνευματικοτητα ειναι απολυτως σεβαστη.

Το ιδιο σεβαστη ειναι για μενα και η ερωτικη επιθυμια και εκφραση του καθ'ενος..ειτε ετεροφυλοφιλος ειτε ομοφυλοφιλος.
Δεν τα θεωρω καν θεματα που πρεπει να εκφερω γνωμη..

Η παραμετρος της αιτησης εισδοχης,οπου η θρησκευτικη πεποιθηση αποτελει κριτηριο-και μονο για οργανωμενες θρησκειες/δεν απαγορευει δηλαδη την ατομικη θρησκευτικη εκφραση-εχει να κανει με το κομματι οπου αν καποιος δεν εχει ξεπερασει αυτην την θρησκευτικη αντιληψη,αρχιζει η σκεψη του να εχει συνεπειες και σε εμενα,οποτε υπαρχει προβλημα επιβολης επανω μου.
Φυσικα το ιδιο ισχυει και για σεξουαλικη 'παρενοχληση' (ετερο/ομο-φυλ/λη)

+n-

through these fires.....

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Επισης,υπαρχει μια διαφορα.
Το να καταληξει καποιος [συνειδητος] οπαδος μιας θρησκειας,προυποθετει μια νοητικη επεξεργασια.Ειναι χριστιανος π.χ.,κατι δεν του ταιριαζει [η τον προσυλητιζουν] και μετα απο λιγο η πολυ ψαξιμο καταληγει Ιεχωβας, Βουδιστης η Μουσουλμανος..η....

Η σεξουαλικη εκφραση απο την αλλη,ειναι αποτελεσμα συναισθηματικης διεργασιας.Δεν γινεται δηλαδη καποιος  να κατσει και να πει ενα ωραιο πρωι:'..τα εβαλα κατω,και τελικα λεω να γινω ετεροφυλοφιλος η ομοφυλοφιλος',η καποιος να 'προσυλητισει' καποιον και να τον κανει ομοφυλοφιλο,η ετεροφυλοφιλο.Αυτα ειναι αστεια..Καποιος εκφραζεται σεξουαλικα ετσι,γιατι ετσι νοιωθει.


+n-

through these fires.....

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 00:45:53 »

Η παραμετρος της αιτησης εισδοχης,οπου η θρησκευτικη πεποιθηση αποτελει κριτηριο-και μονο για οργανωμενες θρησκειες/δεν απαγορευει δηλαδη την ατομικη θρησκευτικη εκφραση-εχει να κανει με το κομματι οπου αν καποιος δεν εχει ξεπερασει αυτην την θρησκευτικη αντιληψη,αρχιζει η σκεψη του να εχει συνεπειες και σε εμενα,οποτε υπαρχει προβλημα επιβολης επανω μου.
Φυσικα το ιδιο ισχυει και για σεξουαλικη 'παρενοχληση' (ετερο/ομο-φυλ/λη)

+n-



    Ίσως στο σημείο αυτό να διασαφηνίζεται ο λόγος που οι ιδρυτές της ΑΜΡΑ έχουν διαφορετική άποψη αδελφέ μου…. Το κριτήριο για μας δεν είναι τι συνέπειες θα έχει σε εμάς προσωπικά, αλλά το τι επιπτώσεις θα έχει για τον ίδιο.

    Για το θέμα του δογματισμού παραπέμπω την συζήτηση σε γνωστό πρόσωπο θρησκευόμενο – το οποίο ως καλοπροαίρετο και φιλάνθρωπο συμπαρίσταται στον «Ροδόκηπο» - άτομο του οποίου σεβόμαστε τις επιλογές, όμως παρότι φιλικό, θα ήταν λάθος να μυηθεί στην ΑΜΡΑ. Πέρασε κάποτε και από Τεκτονισμό, αλλά και από πεντηκοστή. Όταν κάποιοι δήθεν μυημένοι με εγκληματικές συμπεριφορές της κατέλυσαν τον «Νυμφίο» της και γκρέμισαν το μοναδικό της στήριγμα, ο ψυχισμός της κατέρρευσε. Πέρασε καιρός για να ξανακαταφέρει να επανασυγκροτηθεί, μετά από πολύ και μεγάλο ψυχικό πόνο. Η περιγραφή από την ίδια για την περιπέτειά της είναι, «έχασα τον κόσμο γιατί πήγαν να μου κλέψουν τον χριστό»….

    Στο θέμα της σεξουαλικότητας τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα. Σε αυτήν την ενέργεια βρίσκεται ο παλμός της ζωής, η δόνηση της εξέλιξης, ο στρόβιλος της ανάτασης. Στους πρώτους ακόμα βαθμούς της ΑΜΡΑ, ο ζηλωτής καλείται να αναπτύξει τον θετικό Διονυσιακό πόλο, ο οποίος τον προσανατολίζει στην ανοδική κλίμακα. Η βάση που είναι ο χώρος των ενστίκτων, δομείται θετικά μέσα από την φυσιολογική ετερόφυλη σχέση, μέσα από την εξυψωτική σεξουαλική ενέργεια. Στην φυσιολογική της έτσι πορεία θα μετασχηματισθεί σε θεληματική ισχύ μέσα στην συναισθηματική σφαίρα, για να δώσει την αφυπνισμένη συνείδηση, η οποία μέσα από την αντικειμενική γνώση θα μετουσιωθεί σε υπερβατική διαίσθηση και θα πραγματώσει τον μετουσιωμένο παλμό σε ουράνια μουσική αρμονία.

    Στην αντίθετη περίπτωση φουσκώνει ο αρνητικός Διονυσιακός πόλος. Η άβυσσος ανοίγεται από τον σεξουαλικό εκφυλισμό και ο στρόβιλος γίνεται σιφόνι, ωθώντας τον στον παρασεξουαλισμό, στην ομοφυλοφιλία, στην δίνη των παθών. Η δυσαρμονία που ακολουθεί, συνοδεύεται με οινοπνευματώδη, με φάρμακα, με ναρκωτικά και ο αρχικός ρυθμός καταντά μουσική του τρόμου, της μανίας, της διέγερσης των τυφλών παθών.

    Στην φυσική ανοδική ατραπό της εξέλιξης, η ανάδυση της άνιμα για τον άνδρα και του άνιμους για την γυναίκα, θα τους επιτρέψει να επιτύχουν την σύζευξη του ανδρόγυνου και να καταφέρουν έτσι να ανέλθουν στο μεγάλο μυστήριο της ιερογαμίας, όπου ο φόβος θα μετουσιωθεί σε δικαιοσύνη και η αδιαφορία θα καταστεί φιλάνθρωπο έλεος. Με τέτοια μόνον πορεία θα καταφέρουν να φτάσουν στο υπέρτατο μυστικό του «Ροδόσταυρου».

    Ποια χίμαιρα άραγε θα γεννήσει το ανδρόανδρο ή το γυναικόγυνο; Ποιον συρφετό δαιμόνων θα καλέσει η μιαρή τελετουργία της παρά φύση στρεβλής ανοσιογαμίας;

    Αλίμονο…. Το κατάντημα για αυτές τις δύστυχες ψυχές τόχει σαν κρίμα όποιος ανέλαβε επιπόλαια την ευθύνη τους. Η κατάρα του θύτη τους είναι ελάχιστο τίμημα για το μέγιστο έγκλημα και τον παραλογισμό των θυμάτων. Σε τέτοιες περιπτώσεις η τρέλα έρχεται ως έλεος για να τους απαλλάξει από τον ανυπέρβλητο πόνο. Η επιπολαιότητα για τέτοιες περιπτώσεις δεν συγχωρείται, καθώς ούτε η άγνοια αποτελεί ελαφρυντικό.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 05:41:22 »
       

            ----Π Α Ν Ω ,     ΑΠΟ   ΕΝΑ   Κ Υ Π Ε Λ Λ Ο ......   ΜΕ    Κ Ρ Α Σ Ι

                               ΜΙΑ     Π Ε Τ Α Λ Ο Υ Δ Α .......            Π Ε Τ Α ......

                   
                     
                       Ο     Δ Ι Ο Ν Υ Σ Ο Σ .......ΤΗ    Θ Ε Λ Η Σ Η    ΤΗΣ..... Ρ Ο Υ Φ Α

                ΕΤΣΙ,     ΣΤΟ    Γ Λ Υ Κ Ο    Χ Α Μ Ο   ΤΗΣ.......

                                  Υ Π Ο Κ Υ Π Τ Ε Ι ......    Μ Ε Θ Υ Σ Μ Ε Ν Η .......


                       
                       ΝΑ    Π Ε Τ Α Ξ Ε Ι ......Π Ρ Ο Σ Π Α Θ Ε Ι ,      Β Ρ Ε Γ Μ Ε Ν Η .....

                               ΣΤΟ   Ε Υ Ω Δ Ι Α Σ Τ Ο     Κ Υ Π Ε Λ Λ Ο ........ΤΗΣ     "Α Γ Α Π Η Σ '.....Β Υ Θ Ι Σ Μ Ε Ν Η ....



                    Λ Α Μ Ν Ε Ι ......Ε Κ Ε Ι    Μ Ε Σ Α .....    Ε Υ Τ Υ Χ Ι Σ Μ Ε Ν Η .....

                                     ΝΑΙ,    ΘΑ   Π Ε Θ Α Ν Ε Ι .....    Α Π Ο Φ Α Σ Ι Σ Μ Ε Ν Η .....



                         Ω Σ Π Ο Υ ..........     

                                      ΤΟ    Δ Α Χ Τ Υ Λ Ο    ΜΟΥ......      ΑΠΟ   Μ Ε Σ Α .....   ΤΗΝ    Τ Ρ Α Β Α     

                                               

                                                                                 ΤΗΝ     Μ Ο Ι Ρ Α    ΤΗΣ...........Π  Ε  Ρ  Α  Τ  Ω  Ν  Ε  Ι .


           ΣΤΟΝ   αγαπητο   φιλο....etidorhpa.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 10:57:50 »
                                      ΝΑΙ,    ΘΑ   Π Ε Θ Α Ν Ε Ι .....    Α Π Ο Φ Α Σ Ι Σ Μ Ε Ν Η .....

                         Ω Σ Π Ο Υ ..........    

                                     ΤΟ    Δ Α Χ Τ Υ Λ Ο    ΜΟΥ......      ΑΠΟ   Μ Ε Σ Α .....   ΤΗΝ    Τ Ρ Α Β Α 

Η κάθε πεταλουδίτσα, που ψάχνει λίγη αγάπη, και εγκλοβισμένη καταλήγει σε επικίνδυνα πάθη είτε λέγεται θρησκευτικός παραλογισμός, είτε λέγεται διαστροφή των κατώτερων ενστίκτων, έχουμε χρέος να την τραβήξουμε από τον βέβαιο ευτελισμό της ύπαρξης και την καταστροφή της, ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΣ, για το Απολλώνιο Φως που οφείλει να εναρμονίσει με το Διονύσιο πάθος, αν θέλουμε να μιλάμε για εξάγνιση της σφαίρας της Αφροδίτης (Καμπάλα).

Οι επικίνδυνες αιρέσεις, και θρησκειολογίες, δημιουργήθηκαν από τέτοιες πεταλουδίτσες (όπως και ο Κρόουλι), που δεν κατάφεραν να αναπτύξουν τον Ορθό Λόγο, ή δεν είχαν την Ψυχική Δύναμη να διαχειριστούν, το Διονύσιο κρασί, στο κελάρι της ψυχής τους.

Ο εσωτερισμός είναι επικίνδυνος για όποιον χρειάζεται ακόμα δεκανίκια, ψεύτικα είδωλα, ή δεν μπορεί να αντισταθεί σε έντονα και λάγνα πάθη του... Μόνο η ενεργοποήση του Εσωτερικού 'Ηλιου διαλύει τα σκοτάδια της ψυχής, και τα εσωτερικά βάλτη, καλύπτοντας την μαύρη τρύπα, με αγνό καθάριο πνεύμα...

Εκτός και αν υπάρχει νοητική αναπηρία, είναι καθαρά επιλογή του καθενός, να επιλέξει την οδό της Θέωσης, της Αυτοκάθαρσης και του Πνεύματος, και συνάνθρωποί μας, που δεν αποδέχονται αυτήν την οδό, δεν έχει έννοια η εισδοχή τους, σε μία Αυθεντική Μυητική Σχολή.  Ουσιαστικά, η μη συμμετοχή τους, είναι δική τους επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2009, 17:24:50 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 16:58:16 »
Η ανοχή μας προς τους "καημένους" ομοφυλόφιλους, εκεί κατέληξε... Στην εγκληματική παραποίηση της ιστορίας μας, και στο εξευτελισμό του Ελληνικού Πολιτισμού μας.  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

http://www.assatashakur.org/forum/breaking-down-understanding-our-enemies/12364-greek-fraternity-tradition-has-strong-root-homosexuality.html

Greek Fraternity Tradition Has Strong Root in Homosexuality

*THIS PIECE IS DIRECTED AT BLACK FRATERNTIES AND SORORITIES (A PHI A, ALPHA KAPPA ALPHA, KAPPA ALPHA PSI, DELTA SIGMA THETA, OMEGA PSI PHI, ZETA PHI BETA, PHI BETA SIGMA, SIGMA GAMMA RHO, IOTA PHI THETA AND ANY OTHER AFRIKANZ WHO DON'T KNOW THEY HISTORY — THAT BEIN' A BLACK GREEK IS AN OXYMORON!!
- M'Bwebe, DGT CEO

Among the usually lame messages left by fraternities and sororities on campus sidewalks, there have been some interesting phrases left by Western Michigan University's new colony of the national fraternity for openly gay and bisexual men.

Delta Lambda Phi's official national slogan is "What others hide in shame, we boldly embrace with pride," despite what the sidewalks say. With 20 active chapters across the country, Delta Lambda Phi is proving homosexuality and fraternity life can actually mix. However, the Greek community has not been known for its liberal acceptance of homosexuals. WMU's chapter of Delta Lambda Phi was organized after its president said he probably wouldn't be able to get a bid at an established WMU fraternity because he is openly homosexual. He did not want to go back into the closet in order to join the Greek community.

At other colleges, Greeks have made an effort to welcome homosexuals. Cornell University, has an organization called Greeks United Against Homophobia that is "committed to making fraternities and sororities a safe place where the true ideals of brotherhood and sisterhood can emerge."

Homosexuals are still one of the most openly discriminated-against groups in society. They are the subject of ridicule, prejudice and hate. There certainly will be Greeks that will accept Delta Lambda Phi into the community without a question, but there will probably also be some ridicule and resentment.

There really shouldn't be. Any Greek that would not accept homosexuals into the community would not only be exhibiting bigotry, but outright ignorance of the fact that the term "Greek" implies a long history of accepting homosexuality.

Perhaps it is due time we examined the true nature of Greek brotherhood by taking a little trip back in time.

Fraternities are said to have their origin in the Middle Ages when young men would go off to foreign countries to study in the new universities at Bologna or Paris. Men from the same countries clung together in the notion of brotherhood.

In early America, the founders of collegiate fraternities chose to name their organizations using Greek letters (Phi Beta Kappa being the first, in 1776), drawing upon the high culture of ancient Greece. Fraternities slowly spread across the United States, and what we know as the "social fraternity" has its roots in the mid-to late 19th century. Following tradition, these men chose to name their organizations using Greek letters.

Because Western civilization has chosen to emulate and draw upon the accomplishments of ancient Greece doesn't mean that the cultural standards in their society were comparable to ours. In fact, the Greeks were far more modern in their acceptance of homosexuality. Most of the greatest Greek citizens were active participants in homosexual sex.

Manly love was a common fixture of everyday Greek life. The Greeks practiced what was called pederasty: open sexual relationships between older men and adolescent boys.

Both Plato and Xenophon explored the beauty of this love in their "Symposiums."

Distinguished Athenian citizens would stand around the gymnasium, where young boys ran naked, and the men would pick and choose a boy for a lover. This was all very legal, as long as the boy had reached puberty.

Solon the lawgiver, himself a pederast, imposed strict laws against children being included in this practice. Boys were only attractive to older men if they had no hair on their face, thighs or buttocks. There were many arguments among the philosophers about which was greater: sex with a woman or sex with an adolescent boy. Achilles Tatius wrote, "Boys' sweat has a finer smell than anything in a woman's makeup box."

In mythology we see such relationships between Zeus and Ganymede, Dionysus and Ampelos and Apollo with Hyacinthus and Cyparissus.

While what we consider homosexual sex (sex between men of the same age) was relatively rare in Greece, the heroes made it into an art. Theseus and Peirithous, Orestes and Pylades, Achilles and Patroclus and Heracles (Hercules) and Iolaus all shared what the playwright Aeschylus called "the sacred communion of thighs." In pederasty, the boy was not supposed to receive any pleasure, which was reserved for the man. But among the heroes, sex was mutual and fulfilling. Only death could end such relationships.

The Spartan soldiers - some of the most heroic and masculine warriors in history - participated actively in homosexual sex. Alexander the Great had a longtime male companion. When the corpses of Theban soldiers were found on the battlefield at Chaeronea, they were found in couples. Each loving pair of men fought bravely to their deaths, back to back.

So to the Greeks of old, sex between males was accepted.
Only time will tell if the members of Delta Lambda Phi will be accepted and taken seriously by the Greeks of new. The Greek community does a lot of good at WMU. They should be lauded for their community service, academic achievement and commitment to excellence.

But bigotry in any form is never excellent. For any Greek that opposes the existence of Delta Lambda Phi, every time he sends a younger brother out for a "naked run," he should think about the Athenians. Every time an older member of the frat uses a paddle adorned with Greek letters to strike young pledges in the bum, he should think of the Spartans. And every time a Greek proudly displays his letters on his clothing or writes Greek letters all over campus, he should understand that in using the Greek name and alphabet he is representing a society with a rich and beautiful tradition of homoerotic sexual idealism.

By James Griffioen, Opinion Columnist
Western Michigan Herald, 10 February 1998
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2009, 20:54:01 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα....
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 18:26:26 »
Re:παιδεραστία στην αρχαία Ελλάδα(η απομυθοποίηση)
http://www.youtube.com/watch?v=7qVi_E1QYag

Το video είναι μια απάντηση στον φίλο μου τον Urfuslaag σχετικά με το θέμα της παιδεραστίας στην αρχαία Ελλάδα(κάνει αναφορά και στην ομοφυλοφιλία αλλα δε θα επεκταθώ εκεί). Η προκατάληψη αυτή οφείλεται στην αιώνια προπαγάνδα των χριστιανών σχετικά με τον πλατωνικό ερωτα προκειμενου να δημιουργηθεί στον σημερινό θρησκόληπτο νεοέλληνα η αποστροφή για τα γράμματα και τη φιλοσοφία.1 Περιληπτικά ο πλατωνικός ερωτας είναι η λαχταρα του μαθητή (Πλάτωνα) για τις γνώσεις του δασκαλου (Σωκράτη). Ο νεαρός Πλάτωνας ''ερωτεύεται'' τον γέρο και δύσμορφο Σωκράτη αφομοιώνοντας από αυτόν αρετή και γνώση.Παιδεραστής με την αρχαιοελληνική έννοια είναι ο εραστής της παιδείας. Σήμερα οι θρησκόληπτοι ανέραστοι καθηγητές του άθλιου ανταγωνιστικού θεοκρατουμενου εκπαιδευτικού συστήματος είναι ανίκανοι να μεταλαμπαδεύσουν οποιαδήποτε γνώση στην ατυχη νεολαία της χώρας.
________________________________________________________________________________

Και ο αντίλογος των ομοφυλόφιλων...

Ομοφυλοφυλία στην Αρχαία Ελλάδα: Η αλήθεια
http://www.youtube.com/watch?v=JP5TPa2-pLo&feature=related
________________________________________________________________________________

1 Να, λοιπόν ποιος φταίει για τον εξευτελισμό του Αρχαίου Ελληνικού μας πολιτισμού... Ποιος άλλος από την ομοφυλοφιλική Ιουδαιοχριστιανική αίρεση...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2009, 00:33:13 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/