Αποστολέας Θέμα: Αυτοθεραπεία  (Αναγνώστηκε 23205 φορές)

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Αυτοθεραπεία
« στις: Ιανουαρίου 27, 2007, 09:50:57 »
Υπάρχουν τεχνικές όπου κάποιος εκπαιδευμένος (Α) μπορεί να στείλει θεραπευτική ενέργεια σε κάποιος άρρωστο (Β) με πολύ καλά αποτελέσματα.  Είτε από απόσταση, είτε με επαφή.

Τι γίνεται όμως αν ο (Α) είναι άρρωστος? 

1) Μπορεί με την ίδια επιτυχία να στείλει ενέργεια στον (Β)?
2) Μπορεί να θεραπεύσει τον εαυτό του?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2007, 10:22:50 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 29, 2007, 11:43:02 »
Συνήθως όταν είμαστε άρρωστοι δεν έχουμε ενέργεια...

Όμως αν καταφέρουμε και στείλουμε ενέργεια σε κάποιον θα βοηθήσει στην αυτοθεραπεία μας...

'Οταν ενεργοποιούμαστε να βοηθήσουμε κάποιον, βοηθάμε πρώτα από όλα τον εαυτό μας... γιατί... εμείς και οι άλλοι είμαστε Ένα... στο βαθύτερο επίπεδο της ύπαρξής μας... στο πνευματικό επίπεδο...

Η προσφορά μας προς τους άλλους... στο μέτρο πάντα των δυνατοτήτων μας, επιστρέφεται πίσω πολλαπλά... και αποτελεί ένα σημαντικό ελιξίριο μακροζωίας, ευεξίας, και ψυχικής αρμονίας...

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2007, 01:15:14 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 30, 2007, 10:22:27 »
Συνήθως όταν είμαστε άρρωστοι δεν έχουμε ενέργεια...

Θυμάμαι κάποτε είχα Γαστρεντερίτιδα.  Είχα εμετούς, αισθανόμουνα μεγάλη αδυναμία.  Σκέφτηκα να κάνω κάποιες ενεργειακές ασκήσεις για να ενεργοποιήσω το νευρικό μου σύστημα, να φορτίσω με ενέργεια και να επιταχύνω τη θεραπεία.  Μόλις άρχισα να οραματίζομαι τα διάφορα κανάλια ενέργειας, ένιωσα έντονη ζαλάδα.  Νόμιζα ότι θα λιποθυμούσα.  Ήταν αδύνατο να συνεχίσω.  Κατάλαβα λοιπόν ότι σε περιπτώσεις μεγάλης αδυναμίας το καλύτερο είναι η χαλάρωση και ο ύπνος.

Πρόσφατα με χτύπησε η γρίπη που ταλαιπωρεί πολλούς.  Ο πυρετός κράτησε μόνο 1-2 ημέρες.  Όμως ενοχλητικά συμπτώματα όπως βήχας συνεχίζουν να με ταλαιπωρούνε.  Στο διάστημα αυτό (του βήχα) μπόρεσα με επιτυχία να κάνω 2 θεραπευτικά για φιλικά μου άτομα.  Δεν είχαν απόλυτη επιτυχία, αλλά αισθάνθηκαν τη διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2007, 10:29:50 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 30, 2007, 13:01:58 »
Αγαπητέ Κανένα,

θα ήθελα να μοιραστώ μία εμπειρία μου, από μία διαφορετική οπτική γωνία...

Παρακολουθούσα μία μύηση ενός νέου, που τον έβλεπα για πρώτη φορά... ήμουν καταβεβλημένη από μία γρίπη, και αισθανόμουν ενεργειακά πεσμένη, σχεδόν λιπόθυμη...

Ξαφνικά ενώ εξελισσόταν η μύηση... βλέπω τον νέο,  στρατιώτη σε ένα ερείπιο σπίτι, να σπάει την πόρτα και να εκστασιάζεται σκοτώνοντας τους αντιπάλους του... Τέλος εκστασιασμένος να πεθαίνει ενώ οι σφαίρες τρυπούσαν το κορμί του...

Με σόκαρε η εικόνα που είδα και προσπαθούσα να την αποσυμβολίσω... Παρακολουθούσα τον νεαρό μετά την μύηση μήπως θα μπορούσα να αποσπάσω κάποια πληροφορία που θα μου έλυνε το μυστήριο, όταν σε κάποια στιγμή τον άκουσα να λεει... "Ήθελα να γίνω στρατιωτικός"

Όταν είμαστε άρρωστοι, υπάρχει περίπτωση σε κάποιες χρονικές στιγμές να είμαστε πολύ πιο ευαισθητοποιημένοι, και να πιάσουμε εικόνες και γεγονότα από τον ψυχισμό των άλλων που θα μας βοηθούσαν σε καλύτερη διάγνωση...

Επίσης, η ασθένεια, μας θέτει σε μία κατάσταση εσωστρέφειας, απορροφητικότητας της ενέργειας, και μπορούμε να συντονιστούμε με υψηλότερες δονήσεις, μια και το σώμα είναι παντελώς καταβλημένο, σε κατάσταση ύπνωσης...

Τότε η συναισθηματική, συγκινησιακή, (αστρική) ενέργεια είναι πιο ισχυρή για θεραπευτικό...

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2007, 18:03:25 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 01, 2007, 01:49:39 »
Για το δεύτερο από τα δύο άτομα στα οποία έκανα θεραπευτικά, το άρχισα τη Δευτέρα (πριν 2 ημέρες).  Δεν ξέρω πόσο σύμπτωση είναι, αλλά από τη Δευτέρα αισθάνομαι κι εγώ πολύ καλύτερα. 

Με το άτομο αυτό έχουμε καλή συναισθηματική σύνδεση.  Και είναι αρκετά δεκτικό ψυχικά.  Αποτέλεσμα είναι μόλις του στείλω ενέργεια, να έχει άμεσο θετικό αποτέλεσμα.  Σήμερα λοιπόν μου ανέφερε ότι την ώρα που υπολογίσαμε ότι του έστελνα ενέργεια, του έπεσε ο πυρετός και φυσικά ένιωσε πολύ καλύτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2007, 08:45:14 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 01, 2007, 12:36:05 »
Ναι πάντα συμβαίνει έτσι... Ο κοσμικός νόμος επιβεβαιώνεται...
'Οταν δίνουμε μέσα από την ψυχή μας, (την καρδιά μας), μας επιστρέφεται πάντα πίσω...
Υπάρχει και η παροιμία του λαού που λέει... "Κάνε το καλό και ρίξτο στον γυαλό"

Σαν Ροδόσταυροι όμως εκτός ότι θέλουμε να βλέπουμε πίσω από τα φαινόμενα και να βιώνουμε μία βαθύτερη διάσταση των πραγμάτων, θέλουμε και να είμαστε και σε θέση να εξηγούμε επιστημονικά το "πως" και το "γιατί", λειτουργεί κάτι...

Πως και γιατί λοιπόν λειτουργεί ένα θεραπευτικό, σύμφωνα με την κατανόησή και το προσωπικό μας βίωμα?

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη...


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2007, 12:38:34 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 01, 2007, 14:03:06 »
Πως και γιατί λοιπόν λειτουργεί ένα θεραπευτικό, σύμφωνα με την κατανόησή και το προσωπικό μας βίωμα?

Εγώ τα θεραπευτικά από απόσταση τα κάνω σαν τους κλασικούς ενεργητικούς οραματισμούς. 

Τώρα το πως ακριβώς δουλεύει η συναισθηματική και ηλεκτρομαγνητική ενέργεια σε συνδιασμό με τον οραματισμό, για να φέρουν το αποτέλεσμα, δεν ξέρω.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 04, 2007, 22:59:25 »
Αγαπητέ Κανένα,

είναι πράγματι πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε επιστημονικά δηλαδή το "πως",
και φιλοσοφικά, θεολογικά, ή μεταφυσικά δηλαδή το "γιατί" λειτουργεί ένα θεραπευτικό...

Η ανθρωπότητα έχει αρκετό δρόμο ακόμα για να φέρει σε αρμονία την Επιστήμη με την Θεολογία αλλά εκεί βρίσκεται και το κλειδί της πραγματικής ψυχικής αρμονίας, και των ειρηνικών σχέσεων μεταξύ κρατών, κοινωνιών ή ομάδων.

Σαν Ροδόσταυροι παρατηρούμε τους φυσικούς νόμους, βυθιζόμαστε στα βάθη του εαυτού μας για να αφουγκραστούμε εσώτερα μηνύματα που δεν είναι προφανή στον φαινομενικό μας κόσμο, και προσπαθούμε να παράγουμε συμπεράσματα εναρμονίζοντας την ψυχική μας σύλληψη με την αντικειμενική επιστήμη.

Στα μαντεία της Αρχαίας Ελλάδας, συνεργαζόταν πάντα μία Ιέρεια, (η οποία συλλάμβανε βαθύτερα μηνύματα μέσα από κατάσταση έκστασης), και ένας Ιερέας (ο οποίο ανέλυε τα μηνύματα και ερμήνευε το περιεχόμενο)

Για να μπορέσει να λειτουργήσει ένα θεραπευτικό χρειάζεται να συνεργαστεί το συνειδητό με το ασυνείδητό μας, να δώσουμε την εντολή συνειδητά, και να αφήσουμε το ασυνείδητο κομμάτι μας, (μέσω του παρασυμπαθητικού νευρικού μας συστήματος) να εργαστεί κατά τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να επιτευχτεί η σύνδεση με το υποκείμενο.

Για μένα υπάρχει πολύ μεγάλη ομοιότητα ανάμεσα στην τηλεπάθεια και στο θεραπευτικό.  'Απαξ και εξασκηθούμε να αντιλαμβανόμαστε τις λεπτότερες ενέργειες και να επικοινωνούμε σε μία άλλη διάσταση, μέσω της αισθαντικότητας, τα θεραπευτικά μας έχουν επιτυχία.

Γιατί όμως λειτουργεί ένα θεραπευτικό;  Ως ανθρωπότητα είμαστε μία ενότητα, μία ολότητα, ένας οργανισμός, μία συλλογικότητα, και σίγουρα όταν ένα κομμάτι αυτού του οργανισμού επηρεάζεται, επηρεάζονται σε κάποιον βαθμό και τα υπόλοιπα μέλη. 

Μπορεί οι άνθρωποι να φαινόμαστε ατομικότητες, αλλά στην ουσία είμαστε αλληλοεξαρτώμενα όντα.  Η κίνηση του ενός επηρεάζει το σύνολο. Ένας νέος νόμος μπορεί να επηρεάσει δραστικά την κοινωνία μας, ένας νέος πόλεμος ακόμα περισσότερο.

Όμως πέρα από την φυσική μας διάσταση, υπάρχει μία ενότητα όσον αφορά την συναισθηματική ή ψυχική μας φύση.  Έχουν γίνει πειράματα τηλεπάθειας με μεγαλύτερη επιτυχία σε στενούς συγγενείς, όπως γονέας και παιδί, ή δίδυμοι.

Στην κυριολεξία οι άνθρωποι είναι πολλοί-δυμοι, που το μόνο που χρειάζονται να κάνουν είναι να εξασκηθούν στην ανάπτυξη της ψυχικής τους αντίληψης, όπου βρίσκεται και η κατάσταση της ενότητας, εκεί όπου το παιδί χιλιόμετρα μακριά έχει πρόβλημα, και η μάνα θα το αντιληφθεί.  Είναι η κατάσταση της ανιδιοτελούς αγάπης και της συμπόνιας. 

Μας έχει δοθεί η δυνατότητα να θεραπεύουμε ο ένας τον άλλον, ή καλύτερα (να ενεργοποιούμε την αυτοθεραπεία του ασθενή), για να κατανοήσουμε αυτήν την σημαντική αρχή της αλληλεξάρτησης, έτσι ώστε να μπορέσουμε μια μέρα ενωμένοι να συγχρονιστούμε με την πηγή, με την Θεία Συνείδηση.

Ακριβώς επειδή αυτή η ενέργεια είναι η ανιδιοτελής αγάπη, ορκιζόμαστε ότι δεν θα λάβουμε ποτέ χρήματα για θεραπευτικά, αλλά θα εκτελούνται ως ανιδιοτελή προσφορά προς τους συνανθρώπους μας. Μπορούμε να φανταστούμε τον Ιησού να πληρώνεται για τα θεραπευτικά του;

Τα θεραπευτικά για να πετύχουν χρειάζονται αγνή καρδιά... Στην Αρχαία Αίγυπτο πρέσβευαν πως το πιο σημαντικό επίτευγμα είναι η ελαφριά καρδιά, να μην την βαραίνει τίποτα, και μετά το θάνατο του ανθρώπου, ζύγιζαν την καρδιά του με ένα πούπουλο, για να μετρήσουν το μέγεθος της πνευματικότητάς του.

Στην Αρχαία Ελλάδα, θεωρούσαν πως ο Διόνυσος κομματιάστηκε μέσα στην Δημιουργία, και όλοι οι άνθρωποι αποτελούν τα κομμάτια του, τα οποία προσπαθούν να ανασυνθέσουν τον αρχικό Διόνυσο.

Στο Χριστιανισμό, ο Χριστός παροτρύνει τους μαθητές του, πως ότι κάνει εκείνος μπορούν να το κάνουν και οι μαθητές του και ακόμα περισσότερα.  Επίσης τους γνωστοποιεί πως οι ειρηνοποιοί θα ονομαστούν Υιοί του Θεού.

Η αλήθεια είναι πως όταν καταφέρουμε και φτάσουμε στο συνειδησιακό επίπεδο που αισθανόμαστε ότι είμαστε ένα με τον Θεό, ένα με την πηγή του σύμπαντος, και κατανοήσουμε πως ενώ είμαστε ένα κομμάτι του συνόλου, είμαστε ταυτόχρονα ένα με το σύνολο, αρχίζουν και συμβαίνουν θαύματα, τα οποία η επιστήμη προσπαθεί να τα ερμηνεύσει μια και αποτελούν φυσικούς νόμους.

Το CERN κατέθεσε στην ανθρωπότητα το ακόλουθο πείραμα, έτσι ώστε να υπάρξει και η απόδειξη αυτού του Συμπαντικού Νόμου...

Από ενέργεια παρήγαγαν ένα σωματίδιο, το οποίο το διέσπασαν σε δύο επιμέρους σωματίδια.  Παρατήρησαν ότι όταν επηρέαζαν το ένα σωματίδιο, ταυτόχρονα επηρεαζόταν και το δίδυμό του.

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2008, 06:13:21 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2007, 14:43:45 »


Ακριβώς επειδή αυτή η ενέργεια είναι η ανιδιοτελής αγάπη, ορκιζόμαστε στην πύλη του 6ου βαθμού (Ροδοσταυρική Θεραπευτική) ότι δεν θα λάβουμε ποτέ χρήματα για θεραπευτικά, αλλά θα εκτελούνται ως ανιδιοτελή προσφορά προς τους συνανθρώπους μας. Μπορούμε να φανταστούμε τον Ιησού να πληρώνεται για τα θεραπευτικά του;


Πόσο επίκαιρο είναι αυτό το εκπληκτικό απόσπασμα αγαπητή Rose-777!!!

Στα παρακάτω links θα δείτε μια "διαδικτυακή αντιπαράθεση" με θέμα το Reiki και κατά πόσον είναι "ηθικά θεμιτό" να "αμοίβονται" τα "ενεργοποιημένα (μυημένα στο Reiki) άτομα" τόσο για τις "θεραπευτικές συνεδρίες" όσο και για τις "Μυήσεις" που διενεργούν.

http://astro.forumup.com/viewtopic.php?p=9995&mforum=astro#9995

http://nebesnyel.forumup.com/viewtopic.php?p=315&mforum=nebesnyel#315

http://actionnemesis.com/phpbb/viewtopic.php?t=166

Δυστυχώς όμως το "Αιδώς Αργείοι!" δεν αγγίζει ούτε στο ελάχιστο όλους αυτούς που πλουτίζουν μέσω της απαράδεκτης οικονομικής εκμετάλλευσης των διαφόρων εκφάνσεων της "Ενεργειακής Θεραπευτικής!"

Κρίμα!

Κρίμα που ο ιδρυτής του o Usui, δεν επέβαλλε κάποιου είδους όρκο, αντίστοιχο με των Ροδόσταυρων όταν ξεκίνησε αυτή την "Ενεργειακή Αλυσσίδα ζωής" πριν εκατό χρόνια.

Επαναπαύθηκε προφανώς στην "Καλή προαίρεση" των ανθρώπων.

Η "γοητεία της Ύλης" όμως αποδείχτηκε ισχυρότερη.

Και η "Ενεργειακή Θεραπευτική" μετατράπηκε στην "κότα με τα χρυσά αυγά"!!!
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 15, 2007, 23:44:58 »
Αγαπητέ Αvaris,

καλωσόρισες στο Ροδοσταυρικό μας Φόρουμ, και στον κοινό μας αγώνα για μία πιο ανθρώπινη και πιο εξελιγμένη κοινωνία, όπως διαβάζω και στο φόρουμ που δημιούργησες.

Χαίρομαι που έχεις την ίδια άποψη, ότι τα πνευματικά θεραπευτικά δεν θα πρέπει να πληρώνονται.  Είχα μυηθεί το 2000 στο Σαμπάλα Ρέικι, ένα πιο εξελιγμένο σύστημα από το Usui υποτίθεται, με περισσότερα σύμβολα και ενέργειες, και έχω τον βαθμό του Master.  Αν και μου δίδαξαν ότι πρέπει να πληρώνομαι, το θεωρούσα ανήθικο να παίρνω χρήματα απλά επειδή νοιάζομαι για κάποιον και προσπαθώ να τον βοηθήσω.  Αργότερα έμαθα ότι είχαν βγει 12 διαφορετικοί τύποι Ρέικι... εκτός του Usui, και δεν ξέρω τώρα που έχουν φτάσει...

Το θέμα του Ρέικι είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για μένα, και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είχα πέσει και εγώ θύμα του, ασκώντας ένα μη ολοκληρωμένο σύστημα θεραπευτικής που είναι επικίνδυνο.

Θυμάμαι όταν ήμουν σε ένα νοσοκομείο και είχα δώσει Ρέικι σε ένα παιδάκι, όταν ξαφνικά μετά από λίγο είχαν μαζευτεί οι γιατροί ανήσυχοι γιατί είχε 40 πυρετό...

Ο 6ος βαθμός του Αμορκ, προσφέρει πολύ περισσότερες γνώσεις θεραπευτικής, που καλύπτουν όλα τα επίπεδα του ανθρώπου από το φυσικό έως το πνευματικό, όπως γνώσεις φυσιολογίας, ιατρικής, καθώς και ειδικές γνώσεις ανάλογα αν η ασθένεια φέρει πυρετό ή όχι. Επίσης η πνευματική θεραπευτική, ενεργοποιείται από την συμπόνια προς τον συνάνθρωπό μας, και δεν είναι εφικτή αν δεν είναι ανιδιοτελής προσφορά, μέσα από την καρδιά μας...

Ο Francis Bacon, όντως Ροδόσταυρος για ένα μεγάλο μέρος της ζωής του, έγραψε κάποτε: "μερικοί επιδιώκουν [γνώση] χάριν της περιέργειας, μερικοί για την ψυχαγωγία, άλλοι την επιδιώκουν χάριν της φήμης, μερικοί για το θρίαμβο στον ανταγωνισμό και επίσης άλλοι για τα χρήματα. Τελικά, [και αυτό ισχύει για όλους εμάς], μερικοί επιδιώκουν τη γνώση για τη χρήση και το όφελος της ανθρωπότητας."

Θα ήθελα να θέσω μερικά ερωτήματα για να προσπαθήσουμε να προσεγγίσουμε περισσότερο το θέμα της θεραπευτικής.

1. Tι ακριβώς επιτυγχάνουμε μέσω της ενεργειακής θεραπευτικής;
2. Η ενεργειακή θεραπευτική είναι το ίδιο με την πνευματική θεραπευτική ή την ψυχική ενδυνάμωση;
3. Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη μέθοδος θεραπείας;
4. Από τι εξαρτάται η επιτυχία της θεραπείας του ασθενή;

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2007, 01:10:51 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 16, 2007, 00:47:48 »
η πνευματική θεραπευτική, ενεργοποιείται από την συμπόνια προς τον συνάνθρωπό μας, και δεν είναι εφικτή αν δεν είναι ανιδιοτελής προσφορά, μέσα από την καρδιά μας...

Πράγματι.  Όπως είπα παραπάνω, τα θεραπευτικά τα κάνω με ενεργητικό οραματισμό, επειδή δεν κατέχω ακόμα τον 6ο βαθμό.  Είναι μία τεχνική που θεωρητικά μπορεί να υλοποιήσει οποιαδήποτε κατάσταση επιθυμούμε.  Κι όμως, οτιδήποτε άλλο (εγωιστικό) πειραματίστηκα να υλοποιήσω, η επιτυχία ήταν αξιοσημείωτη αλλά απείχε πολύ από το 100%.  Στα θεραπευτικά μπορώ να πω ότι η επιτυχία ήταν 99%.  Με τα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα προς άτομα στα οποία είχα ειλικρινά συναισθήματα.

Αυτό με έκανε να απορώ και να θαυμάζω τον τρόπο που λειτουργεί η φύση.   Εγώ πίστευα ότι θα ίσχυε το αντίθετο.  Δηλαδή πίστευα ότι θα μπορούσα να συγκεντρώνω καλύτερα τις δυνάμεις μου και να έχω επιτυχία σε εγωιστικούς σκοπούς με άμεσα προσωπικά οφέλη.  Τελικά είμαι πολύ πιο αποτελεσματικός όταν ενεργώ αφιλόκερδα και από συμπόνια.  Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει για όλους. 

Όταν καταφέρνω να υλοποιήσω κάποιον εγωιστικό στόχο, έχω τη χαρά της επιτυχίας.  Όταν καταφέρω ένα θεραπευτικό σε άτομο που αγαπάω, η χαρά που με πλημμυρίζει είναι τεράστια.  Χαίρομαι πολύ περισσότερο ακόμα κι από τον ίδιο τον ασθενή που ανακουφίζεται. 

Πιστεύω λοιπόν ότι αυτοί που κάνουνε θεραπευτικά με αμοιβή, δεν ξέρουν τι χάνουν.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 16, 2007, 01:18:30 »
Αγαπητέ Κανένα,

Πιστεύω λοιπόν ότι αυτοί που κάνουνε θεραπευτικά με αμοιβή, δεν ξέρουν τι χάνουν.
καταπληκτική κατάθεση!!! :D

Ειλικρινά... η μεγαλύτερη απόλαυση στον άνθρωπο είναι η χαρά της προσφοράς...

Θεέ της καρδιάς μας, Θεέ της κατανοήσεώς μας, έχε μας δυνατούς και υγιείς έτσι ώστε να μπορούμε να δίνουμε...

Γένοιτο!!!

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2007, 01:20:37 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 16, 2007, 10:26:19 »
Αγαπητέ Αvaris,

καλωσόρισες στο Ροδοσταυρικό μας Φόρουμ, και στον κοινό μας αγώνα για μία πιο ανθρώπινη και πιο εξελιγμένη κοινωνία, όπως διαβάζω και στο φόρουμ που δημιούργησες.

Χαίρομαι που έχεις την ίδια άποψη, ότι τα πνευματικά θεραπευτικά δεν θα πρέπει να πληρώνονται.  Είχα μυηθεί το 2000 στο Σαμπάλα Ρέικι, ένα πιο εξελιγμένο σύστημα από το Usui υποτίθεται, με περισσότερα σύμβολα και ενέργειες, και έχω τον βαθμό του Master.  Αν και μου δίδαξαν ότι πρέπει να πληρώνομαι, το θεωρούσα ανήθικο να παίρνω χρήματα απλά επειδή νοιάζομαι για κάποιον και προσπαθώ να τον βοηθήσω.  Αργότερα έμαθα ότι είχαν βγει 12 διαφορετικοί τύποι Ρέικι... εκτός του Usui, και δεν ξέρω τώρα που έχουν φτάσει...

Το θέμα του Ρέικι είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για μένα, και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είχα πέσει και εγώ θύμα του, ασκώντας ένα μη ολοκληρωμένο σύστημα θεραπευτικής που είναι επικίνδυνο.

Θυμάμαι όταν ήμουν σε ένα νοσοκομείο και είχα δώσει Ρέικι σε ένα παιδάκι, όταν ξαφνικά μετά από λίγο είχαν μαζευτεί οι γιατροί ανήσυχοι γιατί είχε 40 πυρετό...

Ο 6ος βαθμός του Αμορκ, προσφέρει πολύ περισσότερες γνώσεις θεραπευτικής, που καλύπτουν όλα τα επίπεδα του ανθρώπου από το φυσικό έως το πνευματικό, όπως γνώσεις φυσιολογίας, ιατρικής, καθώς και ειδικές γνώσεις ανάλογα αν η ασθένεια φέρει πυρετό ή όχι. Επίσης η πνευματική θεραπευτική, ενεργοποιείται από την συμπόνια προς τον συνάνθρωπό μας, και δεν είναι εφικτή αν δεν είναι ανιδιοτελής προσφορά, μέσα από την καρδιά μας...

Ο Francis Bacon, όντως Ροδόσταυρος για ένα μεγάλο μέρος της ζωής του, έγραψε κάποτε: "μερικοί επιδιώκουν [γνώση] χάριν της περιέργειας, μερικοί για την ψυχαγωγία, άλλοι την επιδιώκουν χάριν της φήμης, μερικοί για το θρίαμβο στον ανταγωνισμό και επίσης άλλοι για τα χρήματα. Τελικά, [και αυτό ισχύει για όλους εμάς], μερικοί επιδιώκουν τη γνώση για τη χρήση και το όφελος της ανθρωπότητας."

Θα ήθελα να θέσω μερικά ερωτήματα για να προσπαθήσουμε να προσεγγίσουμε περισσότερο το θέμα της θεραπευτικής.

1. Tι ακριβώς επιτυγχάνουμε μέσω της ενεργειακής θεραπευτικής;
2. Η ενεργειακή θεραπευτική είναι το ίδιο με την πνευματική θεραπευτική ή την ψυχική ενδυνάμωση;
3. Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη μέθοδος θεραπείας;
4. Από τι εξαρτάται η επιτυχία της θεραπείας του ασθενή;

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη



Αγαπητή Rose_777,

πρέπει να πω ότι με προβλημάτισες.

Πρόσφατα Μυήθηκα στον πρώτο βαθμό του Usui Reiki. Χωρίς να καταβάλλω αμοιβή. Ήταν προσωπικός εσωτερικός όρος που είχα θέσει στον εαυτό μου αυτός. Να Μυηθώ μόνον εαν και εφόσον υπάρξει Master που θα με Μυήσει χωρίς την ανάμειξη οικονομικών απολαβών. Όντως, μέσα απο την "σχετική διαδικτυακή αντιπαράθεσή" μου, βρέθηκα σε έναν τέτοιο κύκλο ομονοούντων ανθρώπων που αρνούνται να αμοιφθούν για τις θεραπευτικές τους υπηρεσίες.

Φυσικά ανέλαβα (με ευχαρίστηση) κι εγώ την ίδια ηθική υποχρέωση. Πρώτα απέναντι στον εαυτό μου και μετά απέναντι στην Master που με μύησε. Να μην αμοιφθώ ποτέ για τις θεραπείες. Παρά να είναι η προσωπική μου υπηρεσία προς τον συνάνθρωπο.

Με προβλημάτισε όμως σοβαρά το ότι το θεωρείς "επικίνδυνο" ως σύστημα θεραπείας.

Το περιστατικό δε του πυρετού σε μικρό παιδί ήταν συγκλονιστικό. Έχω ακούσει για τρομερά συμπτώματα κατά την θεραπεία (πχ νευρική στρέψη χεριών για αρκετή ώρα) αλλά κατά κανόνα το Reiki απο όσα έχω ακούσει (και όχι ακόμη απο προσωπική εμπειρία) προκαλεί μια ήπια κατάσταση . Αντιθέτως πχ απο το Κορεάτικο Dazira που οξύνει συμπτώματα και προκαλεί ένταση (πάλι σύμφωνα με τα όσα μου έχουν ειπωθεί).

Θα ήθελες σε παρακαλώ, στα εξαιρετικά 4 ερωτήματά σου να προσθέσεις και μια λεπτομερή (όσο σου είναι δυνατόν) σύγκριση του Reiki με την Ροδοσταυρική Μέθοδο?

Avaris
Veritas Vos Velirabit

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 17, 2007, 02:47:58 »
Αγαπητέ Avaris,

καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για την κίνηση που έφερες στο φόρουμ μας, καταθέτοντας την δημιουργική και δυναμική σου προσωπικότητα, και σε θεωρώ ήδη αδερφό μου όσον αφορά τον κοινό μας αγώνα για ένα καλύτερο αύριο...

Τα θέματα της μεταφυσικής και του εσωτερισμού δεν είναι εύκολα θέματα να προσδιοριστούνε επακριβώς επιστημονικά... Αυτή θα είναι και η τάση της κοινωνίας της νέας χιλιετίας, να παντρέψει επιστήμη και μεταφυσική...

Για να είναι κάποιος πραγματικός θεραπευτής, θα πρέπει να είναι και γιατρός και πνευματικός... Δηλαδή θα πρέπει να κατέχει την γνώση της φυσιολογίας του σώματος, να γνωρίζει ψυχοθεραπεία, αλλά και να μπορεί να αισθάνεται βαθύτερες πτυχές καθώς και να επικοινωνεί ψυχικά με τον ασθενή του.

Η θεραπεία χρειάζεται να είναι ολιστική δηλαδή, στο φυσικό, συναισθηματικό, διανοητικό, ψυχικό, και πνευματικό επίπεδο... Για παράδειγμα, να πάρουμε την ασπιρίνη, να νιώσουμε στοργή, να ξεκαθαρίσουν οι σκέψεις μας, να γαληνέψουμε και να αισθανθούμε ασφάλεια μέσα στο σύμπαν στο οποίο ανήκουμε...

Και φυσικά η βάση της κάθε θεραπείας είναι η αυτογνωσία και η ψυχανάλυση... Γιατί αν δεν βρούμε την ρίζα του προβλήματος δεν πρόκειται να το λύσουμε ποτέ... μια και οι περισσότερες ασθένειες είναι ψυχοσωματικές...  Ο άνθρωπος είναι σώμα και ψυχή... και γι αυτό όταν δημιουργείται μία αρρώστια χρειάζεται θεραπευτική και στα δύο επίπεδα ταυτόχρονα...

Τα παλιά χρόνια ο σοφός του χωριού, έκανε μία τελετή για να εξορκίσει το πνεύμα από το χαλασμένο δόντι, και ύστερα του έβγαζε και το δόντι.... Χρειάζεται να συνεργαστεί το υποσυνείδητο με το συνειδητό, το συναίσθημα με το νου, η ψυχή με το σώμα... για να επέλθει η αρμονία και κατά συνέπεια η υγεία...

Ολοι έχουμε την δυνατότητα να εκπέμπουμε ενέργεια από τα χέρια μας τα πόδια μας ή το σώμα μας... Χρειάζεται απλά να μας γνωστοποιηθεί αυτή η ικανότητά μας, η οποία αυξάνεται όσο την εξασκούμε... Υπάρχουν πολλές τεχνικές για να ενεργοποιήσουμε την ροή της ηλεκτρομαγνητικής μας ενέργειας εκτός από το Ρέικι... όπως το Qi-gong, tai-chi κτλ

Οταν κάνουμε χρήση της ηλεκτρομαγνητικής μας ενέργειας σε ένα υποκείμενο ενεργοποιούμε απλά την αντίστοιχη ηλεκτρομαγνητική ροή του… Δεν τον θεραπεύουμε ακριβώς, απλά τον ζωογονούμε... Είναι σαν να τον συνδέουμε σε μία πηγή ενέργειας... και φυσικά όπως είδε και ο Usui, οι άνθρωποι δεν θεραπεύτηκαν αλλά επέστρεψαν πάλι στην πρότερη κατάσταση μετά το ηλεκτρομαγνητικό ντοπάρισμα του Ρέικι...

Το Ρέικι είναι χρήσιμο, εφόσον κατανοήσουμε τον τρόπο που λειτουργεί και τα όρια του... Δεν μπορεί να θεραπεύσει, μπορεί μόνο να χρησιμοποιηθεί σαν πρώτες βοήθειες.. για να φορτίσουμε κάποιον που είναι πεσμένος ενεργειακά ή να τον καλμάρουμε…

Η πνευματική θεραπεία είναι κάτι τελείως διαφορετικό... Έχει να κάνει με την κατανόηση της αλληλεξάρτησής μας σαν ανθρώπινα όντα, της κοινής καταγωγής μας, την βαθιά συμπόνια για τον συνάνθρωπό μας... και την επίκληση ανώτερων δυνάμεων προς συσσώρευση μεγαλύτερης δύναμης για την επιτυχία της θεραπείας... Ο στόχος είναι να φέρει τον ασθενή σε κατανόηση του προβλήματός του και να τον ενεργοποιήσει προς την αυτοθεραπεία του... Η πνευματική θεραπεία είναι υψηλή μαγεία - θεουργία... και επιτυγχάνεται μόνο από άνθρωπο με αγνή καρδιά ταγμένο στην υπηρεσία της ανθρωπότητας...

'Οσον αφορά την επικινδυνότητα του Ρέικι... είναι επειδή μεταφέρονται ελάχιστες παπαγαλισμένες πληροφορίες, και όχι κατανοήσεις... δημιουργώντας πιστούς ακόλουθους χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρίες… Απεναντίας η Ροδοσταυρική θεραπευτική είναι επιστήμη, έχει σαν βάση την ψυχική αρμονία του ασθενή... (την εξισορρόπηση της αρνητικής και θετικής ενέργειας) και όχι απλά την ενεργοποίηση ανεξαρτήτως την ασθένεια...

Είναι απαράδεκτο να στέλνουμε ενέργεια όταν ο ασθενής έχει πυρετό... χρειάζεται να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο... να απορροφήσουμε ενέργεια... Χρειάζεται να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε σε κάθε περίπτωση και όχι απλά να φορτίζουμε γιατί έτσι μας είπαν κάποιοι που ούτε καν γνωρίζουν το γιατί...

Και πραγματικά δεν πρέπει να παίζουμε με το παρασυμπαθητικό σύστημα του ανθρώπου χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις… Μπορούμε πραγματικά να φέρουμε μεγάλη ζημιά ενεργοποιώντας κέντρα χωρίς να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις… Για μένα οι περισσότεροι Ρεικατζήδες δεν είναι τίποτα άλλο από λογιστές που προσπαθούν να χειρουργήσουν κρατώντας νυστέρι έχοντας σαν μοναδικό οδηγό την φαντασία τους...

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2007, 04:14:12 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 17, 2007, 11:06:01 »
Rose_777,

πως μπορώ να διαφωνήσω στα όσα σοφά έθεσες περί background "ολιστικής θεραπευτικής"!

Θα ήταν ευτύχημα για κάποιον που θέλει να απαλύνει τον πόνο γύρω του να κατέχει τέτοιες γνώσεις.

Οι γνώσεις αυτές όμως απαιτούν χρόνια και χρόνια ενασχόλησης, αναζήτησης, εκπαίδευσης και πρακτικής.

Ακόμη και αυτή η εκπληκτική Ροδοσταυρική Θεραπευτική του 6ου βαθμού απαιτεί φαντάζομαι χρόνια και χρόνια Έμπρακτης πορείας στην Ατραπό.

Αυτό σημαίνει όμως πως όταν θέλεις να προσφέρεις απάλυνση του πόνου και Μυήσαι σε μια Μέθοδο όπως το Reiki, ξεκλειδώνοντας το ενεργειακό σου κανάλι, δεν θα το προσφέρεις? Έστω, αυτό το λίγο που κατέχεις?

Ειλικρινά έφαγα συνειδησιακό σοκ με τα λεγόμενά σου.

Αναζήτησα την Μύησή μου στο Reiki με μια απόλυτα θετική διάθεση να "προσφέρω".

Ναι μεν ήταν ένα "πιθανό κλειδί" για να "αποκωδικοποιηθούν" και να "ελεγχθούν" επιτέλους διάφορα "περίεργα φαινόμενα" (γνωρίζει ο σεβαστός μου "Π") αλλά είναι και μια συνειδητή επιλογή να "βοηθήσω" τους γύρω μου. Και μάλιστα αυστηρά αφιλοκερδώς.

Πως μπορείς να κάνεις κακό άραγε στον άλλον όταν ξεκινάς με καλή διάθεση απο καρδιάς να τον βοηθήσεις?

Να αρχίσω να ανησυχώ δηλαδή πως άθελά μου μπορεί να κάνω κακό δίνοντας Reiki?

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου δεν πρέπει να δίνω?

Που ταυτόχρονα σημαίνει, να μην το "ενδυναμώνω" με την "εξάσκηση"?

Με εκτίμηση
Avaris
Veritas Vos Velirabit