Αποστολέας Θέμα: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?  (Αναγνώστηκε 76807 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« στις: Μαρτίου 29, 2009, 20:20:31 »
http://www.geocities.com/lillyrokk/ShamballaMD.html

Στόχος μου, εδώ και πολύ καιρό, ήταν να αναλύσουμε το σύστημα Ρέικι, και να ξεκαθαρίσουμε αν είναι ένα θεραπευτικό σύστημα, αν καλώς πληρώνονται αυτοί που το εξασκούν ή αν τελικά είναι μία ακόμα ΑΠΑΤΗ, όπως και τόσες άλλες που έχουν ξεπηδήσει γύρω μας ειδικά τα τελευταία χρόνια, όπου οι μεγάλες θρησκείες πεθαίνουν, και πλήθος από θρησκειολογίες, και διαφορετικού τύπου σέκτες παίρνουν την θέση τους.

Θα αναλύσουμε τις επόμενες μέρες το σύστημα του Ρέικι.  Στην πραγματικότητα θα αναλύσω το σύστημα του Σαμπάλα Ρέικι, στο οποίο μυήθηκα και εκπαιδεύτηκα πριν 10 χρόνια περίπου, κατέχοντας τον βαθμό του Διδασκάλου.

Θα καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία με το Ρέικι, αλλά και την Κατανόησή μου, με στόχο να ξεκαθαρίσει το τοπίο γύρω από το Ρέικι, να παταχτούν οι ψευδαισθήσεις, όπου αυτές υπάρχουν, και τέλος να φανεί η ΑΛΗΘΕΙΑ, σε όλη την διάστασή της.

Θα ξεκινήσω λοιπόν, με την παρουσίαση ολόκληρου του υποτίθεται "μυητικού συστήματος" Σαμπάλα Ρέικι, και κατόπιν θα προβώ στην ανάλυσή του.

Ζητώ συγνώμη, διότι τα περισσότερα κείμενα θα είναι στα Αγγλικά, διότι μυήθηκα από Αμερικάνα1, και σιγά σιγά θα προσπαθήσω να προσθέσω και τις υπόλοιπες μεταφράσεις.

Επίσης όσοι δυσκολεύονται με τα Αγγλικά, μπορούν να χρησιμοποιήσουν μεταφραστικά προγράμματα.  Αν και δεν είναι τέλεια μετάφραση, βοηθάει.

                                                                                                              Συνεχίζεται.... 

________________________________________________________________________________

1Αυτή ήταν η Δασκάλα μου... http://www.lindawhitedove.com/ τον καιρό, που υπήρξα ακόμα αφελής, καθώς δεν γνώριζα, και τα είχα πάρει όλα παραμάζωμα προς έρευνα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:38:03 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 29, 2009, 21:42:18 »
Σε κάθε θρησκειολογία, υπάρχει ένα κομμάτι Αλήθειας, αλλά και μία Απάτη...

Ερωτήσεις Quiz: 

1. Μπορείτε να βρείτε την Απάτη, στον 1ο Βαθμό Σαμπάλα Ρέικι, που παρουσιάσαμε?  :D
2. Μπορείτε να βρείτε την Αλήθεια?
3. Υπάρχει Αλήθεια?
4. Υπάρχει Απάτη?
5. Το να φτιάχνει κάποιος ένα "Μίγμα Ενεργειών" και να το "πουλάει", ή να πουλάει "συντονισμούς" υποκρύπτει Απάτη?
6. Πόσο θεραπευτής γίνεται κάποιος κατέχοντας αυτήν την "πληροφορία" Ρέικι?
7. 'Εχει το δικαίωμα να πληρώνεται επειδή "προσεύχεται" για την υγεία του άλλου?
8. Πόσο τελικά μία "προσευχή" θεραπεύει παντελώς ένα πρόβλημα υγείας, ειδικά όταν πληρώνονται για αυτήν την "προσευχή"?
9. Τελικά μήπως καταντήσαμε πολύ αφελείς εμείς οι 'Ελληνες να ακουμπάμε τα λεφτάκια μας, σε Αμερικάνικες αφελέστατες απάτες?
10. Τελικά πόσο 'Ελληνες είμαστε οι σύγχρονοι 'Ελληνες, όταν παντελώς ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ, πιανόμαστε κορόιδα στα Αμερικανάκια?

                                                                                                       Συνεχίζεται....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2009, 21:57:38 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 09, 2009, 04:41:17 »
δεν καθισα να το διαβασω ολο το μονο που ξερω ειναι οτι ξαφνικα επεσε φωτιση απο το πουθενα.....εγω ειχα κανει το usui system δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα ασε που τσαντιζομουν οταν εβλεπα ολα αυτα τα ατομα που κανουν ρεικι να εχουν ενα ψευτικο χαμογελο ευτιχιας και αγαπης (αμερικανοκατασταση μου θυμιζε)και μεσα τους να βραζουν δεν θελω να πω παντος περισσοτερα με την αποψη μου γιατι θα πλακωσουν ολοι οι ρεικι μαστερ να με στανιαρουν  ;) ;) ;) αφου τους αρεσει να κρυβοντε πισω απο το δαχτυλο τους καλο κρυφτουλι ;D ;D
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 09, 2009, 12:09:01 »
ξαφνικα επεσε φωτιση απο το πουθενα.....

[...]

ολα αυτα τα ατομα που κανουν ρεικι να εχουν ενα ψευτικο χαμογελο ευτιχιας και αγαπης (αμερικανοκατασταση μου θυμιζε)και μεσα τους να βραζουν

Η Θεραπευτική είναι μία ολιστική μέθοδος που συμπεριλαμβάνει, το φυσικό σώμα, τα συναισθήματά μας, τις αντιλήψεις μας και την Πνευματικότητά μας.

Με μία σφοδρή αυθυποβολή του Ρεικατζή πως έγινε Μέγας Θεραπευτής εκ' χάρης του Κυρίου, Dr. Usui, καθώς και της υποβολής του Ασθενή ότι θεραπεύεται, δεν λύνεται το πρόβλημα...

Σίγουρα μπορεί να ενεργοποιηθεί η Αυτοθεραπεία μέσω της υποβολής, αλλά το άτομο που ασκεί την Πνευματική Συμπαράσταση, χρειάζεται να είναι Γνώστης των Εσωτερικών Μυστηρίων και να διέπεται από Αγνά Συναισθήματα.

Μία απλή προσευχή, είτε του Ρεικατζή, είτε του κάθε παπά, που του δίνεις για 5 λεπτά ένα εικοσάευρο... δεν λύνεται το πρόβλημα... γίνεται χειρότερο... διότι ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...

Οι Ρεϊκατζήδες είναι Παράνομοι, μια και το παίζουν γιατροί, χωρίς να έχουν σπουδάσει παθολογία.

Μέσω της Δημόσιας Καταγγελίας μας, ευχόμαστε να κατανοήσουν και οι υπόλοιποι συνάνθρωποί μας, που έπεσαν θύματα, της κάθε νεοεποχήτικης ξενόφερτης απάτης, και να σταματήσουμε να την διαιωνίζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2009, 12:26:35 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 09, 2009, 14:17:20 »
Καλημερα σας . Καιρο ειχαμε να τα πούμε .....αλλα οπως ειναι γνωστό ολα σε κύκλους γυρίζουν
Αγαπητη Μαρίνα για αλλη μια φορά , η τρίτη απο οτι ξέρω βρισκεσαι παραπλανημενη απο καποιον επιτήδιο πο σε ξεγελασε και για αλλη μια φορα προπαγανδίζεις ασύστολα , ανευ λογου και αιτίας, κατά ενος συστήματος που ειτε δεν το ξέρεις  η περασες και δεν αγγιξες οπως και σε ολα τα προηγούμενα αλλωστε.

Παράθεση

Η Θεραπευτική είναι μία ολιστική μέθοδος που συμπεριλαμβάνει, το φυσικό σώμα, τα συναισθήματά μας, τις αντιλήψεις μας και την Πνευματικότητά μας.

Ακριβως αυτά πρεσβευει και το ρέικι , γνωρίζοντας οτι δεν μπορούμε πλέον να αντιμετωπίζουμε τον άνθρωπο σαν μια μηχανή και οτι το υλικό μας σώμα δεν ειναι μία ανεξάρτητη οντότητα αλλα ενα μελος μια τριάδας που αποτελειται και απο το σωμα την ψυχή κατι πνεύμα.

Παράθεση
Με μία σφοδρή αυθυποβολή του Ρεικατζή πως έγινε Μέγας Θεραπευτής εκ' χάρης του Κυρίου, Dr. Usui, καθώς και της υποβολής του Ασθενή ότι θεραπεύεται, δεν λύνεται το πρόβλημα...

Οπως γνωρίζεις απο την τεχνική της αυθυποβολής , αυτη στηρίζεται στον επαναπρογραμματισμό του υποσυνειδητου μεσω του κοσμικού απο τον ανωτερο εαυτό μας. Αν λοιπον μπορεσει και υπαρξει συντονισμός μεταξύ των σωμάτων του ασθενους ετσι ωστε να επιτευχθει μια ευθυγραμμιση , τοτε η πνευματική ενεργεια , θα ανοίξει τα κέντρα του ανθρώπου και ετσι θα βρει την ΑΙΤΙΑ που επεδρασε στην ψυχή και κατέβαλε το σώμα.
Δλδ , εχουμε μια πλήρη ανάπτυξη του νομου του τριγώνου.
Αυτος που εξασκει το ρέικι , δρα σαν κανάλι που διοχετεύει πνευματική ενεργεια δια μεσου του τέταρτου κέντρου και οχι του ηλιακού πλέγματος με πρόθεση την ανακούφιση της ΨΥΧΗΣ του ασθενούς. Απο εκει και μετα , θα πρέπει να βοηθήσουμε τον ανθρωπο να '' ταξιδέψει '' ατο υποσυνειδητό του και να βρει τις απαντησεις του.
Ο Ουζούι εδωσε το μυητικό σύστημα το οποιο παρεπιπτώντως ειναι υπεροχο μια και κατα τους συντονισμούς βρισκεται κανεις ''στην αγκαλιά του θεού της καρδιάς του>>.

Παράθεση
Σίγουρα μπορεί να ενεργοποιηθεί η Αυτοθεραπεία μέσω της υποβολής, αλλά το άτομο που ασκεί την Πνευματική Συμπαράσταση, χρειάζεται να είναι Γνώστης των Εσωτερικών Μυστηρίων και να διέπεται από Αγνά Συναισθήματα.

Συμφωνούμε απολυτως . Και επειδη υπάρχουν και τέτοια ατομα , οπως και τσαρλατάνοι οπως γίνεται και στόν δυτικό εσωτερισμό, δεν ειναι σοφό να μιλαμε αφοριστικά για ενα ολοκληρο σύστημα την ιδια στιγμη που και σε αυτα ακολουθούμε εμείς , εχει απ ολα τα καλα.....


Παράθεση
Μία απλή προσευχή, είτε του Ρεικατζή, είτε του κάθε παπά, που του δίνεις για 5 λεπτά ένα εικοσάευρο... δεν λύνεται το πρόβλημα... γίνεται χειρότερο... διότι ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...

Οταν συντηρούμε απατεώνες , τοτε ναι , ειμαστε αξιοι της μοίρας μας , .....οταν δρούμε παρορμητικά ανευ λογικής και νοημοσύνης αλλα μονο ερμαια του συναισθήματος ..καθε τοσο ολο και κάποιος θα μας ξεγελάει..οπου και να ειμαστε....

Παράθεση
Οι Ρεϊκατζήδες είναι Παράνομοι, μια και το παίζουν γιατροί, χωρίς να έχουν σπουδάσει παθολογία

Δεν το παίζουν γιατροί επειδη δεν ειναι , καθως δεν ειναι και ηλίθιοι. Εχουν σύλλογο και καταστατικό και μαλιστα εγκεκριμενα απο το κρατος..αρα δεν ειναι παρανομοι. Ο στόχος ειναι η θεραπεία της ψυχής μεσω της αυτογνωσίας , ωστε να γίνει κατανοητή η αιτια της ασθενειας. Η ενεργεια βοηθάει στο να δεχθεί και να αναλύσει ο ανθρωπος τις επιγνώσεις που θα λάβει. Το ιδιο ακριβως που γίνεται και στις συγκλήσεις.

Παράθεση
δεν καθισα να το διαβασω ολο το μονο που ξερω ειναι οτι ξαφνικα επεσε φωτιση απο το πουθενα.....εγω ειχα κανει το usui system δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα ασε που τσαντιζομουν οταν εβλεπα ολα αυτα τα ατομα που κανουν ρεικι να εχουν ενα ψευτικο χαμογελο ευτιχιας και αγαπης (αμερικανοκατασταση μου θυμιζε)και μεσα τους να βραζουν δεν θελω να πω παντος περισσοτερα με την αποψη μου γιατι θα πλακωσουν ολοι οι ρεικι μαστερ να με στανιαρουν     αφου τους αρεσει να κρυβοντε πισω απο το δαχτυλο τους καλο κρυφτουλι 

Μάλλον θα επρεπε να κάτσεις να διαβάσεις η εστω να διαλογιστείς επάνω σε αυτα που γράφεις αδελφέ μου.
Την ωρα των συντονισμων και των ενεργειακων επαφών , η υπαρξη ανθίζει και ενωνεται εστω παροδικά με το κοσμικό ...δεν ειναι μια πλασματική κατασταση αλλα κατι που οντως το αισθάνονται ολοι και μαλιστα το περιγραφουν με τον ιδιο τρόπο.
Ομως εσενα τι σε ενοχλεί αν οι αλλοι χαμογελούν και πως κρίνεις οτι ειναι ψέυτικοι. Μήπως εσυ εχεις ξεχάσει την χαρά ?
Δεν ειμαι ρεικι μαστερ.... Ειμαι μελος του Amorc και εχω τον δευτερο βαθμο ρεικι. Τα σέβομαι και τα αγαπάω και τα δυο το ιδιο και παρατηρω οτι εχουν πολλες ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ομοιοτητες οσον αφορα τον σκοπό . Πραγμα αναμενόμενο αφου η διδασκαλια ειναι μια και η αυτή ανα τους αιώνες κα αυτο που διαφερει ειναι απλώς οι τρόποι προσέγγισης. Και οπως βλέπεις δεν κρυβόμαστε....

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 09, 2009, 16:38:34 »
φιλε μου την χαρα δεν την εχω ξεχασει \ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 09, 2009, 22:38:56 »
Αγαπητή Ελένη,

μπορείς να εκφράζεις τις απόψεις σου, ιδεολογικά, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να γίνεσαι επιθετική και προσβλητική, κατά των μελών αυτού του φόρουμ, διότι παραβιάζεις τον κανονισμό...

Λυπάμαι για τα αρνητικά συναισθήματα που τρέφεις απέναντί μου, αλλά γνωρίζεις πως να ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙΣ από αυτά, επικαλώντας τον Θεό της Καρδιάς σου...    ;)

προπαγανδίζεις ασύστολα , ανευ λογου και αιτίας, κατά ενος συστήματος που ειτε δεν το ξέρεις  η περασες και δεν αγγιξες

[...]

Δεν ειμαι ρεικι μαστερ....

Εγώ όμως κατέχω το βαθμό του Ρέικι μάστερ, αγαπητή Ελένη, και νομίζω πως έχω κάθε δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου... Δεν διαφώνησα ως προς το προσευχητικό κομμάτι της Ενεργειακής θεραπευτικής του Ρέικι, (το οποίο φυσικά, δεν είναι copyright του Ρέικι, το διεκδικεί και η Χριστιανική Εκκλησία, και όχι μόνο)...

...διαφώνησα, ως προς την απαίτηση πληρωμής, και ως προς την ασχετοσύνη των Ρεϊκατζήδων, είτε περί πνευματικών θεμάτων, είτε περί ενεργειακής θεραπευτικής, είτε περί παθολογίας, είτε επίσης περί ψυχολογίας και ψυχοθεραπευτικής, που επίσης τολμούν να εξασκούν δυστυχώς, βάζοντας σε κίνδυνο αρκετούς αφελείς που τους εμπιστεύονται...

Τώρα αν έχουν σύλλογο, δεν σημαίνει πως δεν είναι παράνομοι... και φυσικά αποδεικνύεται εύκολα... με τα αυτόφωρα που θα ακολουθήσουν, αν συνεχίσουν την απάτη τους...

Οταν συντηρούμε απατεώνες , τοτε ναι , ειμαστε αξιοι της μοίρας μας , .....οταν δρούμε παρορμητικά ανευ λογικής και νοημοσύνης αλλα μονο ερμαια του συναισθήματος ..καθε τοσο ολο και κάποιος θα μας ξεγελάει..οπου και να ειμαστε....

[...]

Ειμαι μελος του Amorc και εχω τον δευτερο βαθμο ρεικι. Τα σέβομαι και τα αγαπάω και τα δυο το ιδιο και παρατηρω οτι εχουν πολλες ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ομοιοτητες οσον αφορα τον σκοπό .

Φυσικά το Amorc και το Ρέικι, "εχουν πολλες ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ομοιοτητες οσον αφορα τον σκοπό", μια και ο σκοπός και των δύο, είναι η Απάτη...  ;D

... και για να σε προλάβω Ελένη μου, δεν επιτεθόμαστε σε κάποιον επειδή έχει μία διαφορετική άποψη, (αν δεν θέλουμε να χαρακτηριστούμε έρμαια των συναισθημάτων μας), αλλά του ζητούμε να μας την τεκμηριώσει... ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ, και όχι με γνώμονα τα "έτσι μου αρέσει"...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2009, 23:30:51 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 10, 2009, 02:40:14 »
Ναι καλη μου κρυβοσαστε απο τους ιδιους σας τους εαυτους  περιμενετε να γινετε καλητεροι ανθρωποι βαζοντας τα χερακια σας πανω σας και περιμενετε να λουστειτε απο ενεργεια και να λυσετε ολα τα προβληματα σας και να φωτιστειτε .

δεν ειναι μια πλασματική κατασταση αλλα κατι που οντως το αισθάνονται ολοι και μαλιστα το περιγραφουν με τον ιδιο τρόπο.

Δεν μου λεει τιποτα αυτο που μου περιγραφεις .πως θα ξεχωριζες μια πλασματικη κατασταση????

Ομως εσενα τι σε ενοχλεί αν οι αλλοι χαμογελούν και πως κρίνεις οτι ειναι ψέυτικοι.
Με ενοχλει η υποκρισια.......
 εκρινα συμφωνα με αυτα που διαπιστωσα........απο την στιγμη που δοκιμαζω κατι εχω καθε δικαιωμα να το κρινω γιατι αυτο αυτοματα εκτιθετε στην κριτικη μου αποψη οπως και στην δικη σου ετσι αν δεν μπορω να κρινω εγω δεν μπορεις να το κρινεις ουτε και εσυ και να πεις οτι ειναι καλο η κακο.εκτος και αν θελετε να ακουτε μονο τα καλα και να χαιδευουμε τα αυτια μας
 
Πραγμα αναμενόμενο αφου η διδασκαλια ειναι μια και η αυτή ανα τους αιώνες κα αυτο που διαφερει ειναι απλώς οι τρόποι προσέγγισης.

Εσυ εχεις βρεις τον τροπο που θα ακολουθησεις??
οταν δρούμε παρορμητικά
μηπως δρας παρορμητικα?

Οπως γνωρίζεις απο την τεχνική της αυθυποβολής , αυτη στηρίζεται στον επαναπρογραμματισμό του υποσυνειδητου μεσω του κοσμικού απο τον ανωτερο εαυτό μας

Εκτος απο την αυθυποβολη υπαρχει και η υποβολη η υποβολη ειναι πιο ευκολο να γινει απο την αυθυποβολη.αρα πως ξερεις οτι δεν σε εχουν υποβαλει αντι να αυθυποβληθεις?

Συγνωμη αν σας ζαλισα .
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 10, 2009, 03:18:25 »
Κάποτε μου είχαν δώσει την πρώτη μύηση στο Ρέικι, αλλά δε θυμάμαι τίποτα, δεν του έδωσα πολύ σημασία.  Δε μπορώ να ξέρω λοιπόν πολλά για το Ρέικι.  Έχω ασχοληθεί όμως και έχω μεγάλη εμπειρία στην ενεργειακή θεραπεία.

Οι βασικές αρχές που κατάλαβα είναι οι εξής:

1)   Η ενέργεια πηγάζει από μέσα μας.  Δε μας τη στέλνει ούτε ο Χριστός, ούτε κανένα άλλο Βουδιστικό / Γιαπωνέζικο / Οθωμανικό σύμβολο.  Το υποσυνείδητό μας χρησιμοποιεί το νευρικό μας σύστημα για να παράγει ηλεκτρομαγνητική ενέργεια.  Αυτή είναι που ζεσταίνει τα χέρια μας και μπορούμε να κάνουμε άμεση θεραπεία σε κάποιον.  Μία τέτοια θεραπεία κάποιος εκπαιδευμένος μπορεί να την κάνει χωρίς συναίσθημα (χωρίς να αγαπάει τον ασθενή), οπότε μπορεί να το κάνει και με πληρωμή.

2)   Συναίσθημα (αγάπη προς τον πάσχοντα).  Είναι απαραίτητο για θεραπεία από μακριά.  Το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο κάποιος να καταφέρει να έχει συναίσθημα αγάπης ώστε να μπορέσει να στείλει συναισθηματική ενέργεια από απόσταση, ενώ έχει απαιτήσει πληρωμή για τη θεραπεία.  Μα αν τρέφει τέτοια συναισθήματα, θα το κάνει και δωρεάν, χωρίς να παζαρεύει την τιμή.  Επίσης το συναίσθημα αυξάνει πολύ την αποτελεσματικότητα της εξ’επαφής θεραπείας.

Έχω κάνει πάρα πολλά πετυχημένα θεραπευτικά, πολλά εξ’αποστάσεως.  Συνέβη ασθενής να μου πει ότι τον έπιασε τρέμουλο από την πολύ ενέργεια που τους έστειλα από απόσταση, την ώρα που διαλογιζόμουνα.  Και φυσικά μετά αισθάνθηκε πολύ καλύτερα.  Χωρίς Ρέικι.  Απλά με αυτογνωσία, μαθαίνοντας να χειρίζομαι τη δική μου ενέργεια, τις δικές μου σκέψεις και συναισθήματα.

Αν ο σκοπός είναι το κέρδος, το Ρέικι προσφέρει κάποιο εισόδημα. 

Αν ο σκοπός είναι η θεραπεία, το Ρέικι προσφέρει κάποια αποτελέσματα, αλλά φαντάζομαι ότι είναι πολύ περιορισμένα αν κάποιος χρεώνει για τις υπηρεσίες του (απλά διότι λείπει το συναίσθημα).

Αν ο σκοπός είναι η αυτογνωσία, να εξελιχθούμε και μέσα από τη δύναμή μας να βοηθάμε και τους άλλους, δε νομίζω ότι το Ρέικι το προσφέρει, είτε στον ασθενή, είτε στον «θεραπευτή».  Εδώ μπορεί να κάνω λάθος, δεν το ξέρω το Ρέικι. 

Η αλήθεια όμως είναι μία.  Αν και στο Ρέικι μιλάνε για ενεργοποίηση του υποσυνείδητου, για ενέργεια μέσα από το νευρικό μας σύστημα κτλ, τότε κανένα πρόβλημα.  Αν όμως κάνουνε προσευχές σε τίποτα γιαπονέζικα σύμβολα (όπως έχω ακούσει και ελπίζω να κάνω λάθος), τότε απλά επικαλούντε δυνάμεις που δεν κατανοούνε.  Αυτά είναι δυσυδαιμονίες, όχι γνώση.

Κινούμε σε χώρους με άτομα που ξέρουν Ρέικι.  Έχω ακούσει για κάποιες επιτυχίες τους.  Αλλά ποτέ δεν άκουσα κάτι αρκετά εντυπωσιακό που να με συγκινήσει, να πιστέψω ότι έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτό που ήδη ξέρω και κάνω.

Πάντως από όλες τις γνώσεις μου σε ενεργειακές θεραπείες, αν κάποιος δε θέλει να εμβαθύνει πολύ και απλά θέλει να μάθει μία γρήγορη τεχνική, εγώ συστήνω το QiGong.

Οι γνώστες του Ρέικι ας με συγχωρήσουν για την άγνοιά μου και ας με διαφωτίσουν όπου γράφω ανακρίβειες.

Έχω και μία ερώτηση:  Από που κι ως που το Ρέικι, το QiGong και οποιαδήποτε ενργειακή θεραπεία είναι ολιστική?  Για να είναι ολιστική πρέπει να συμπεριλαμβάνει και τη νόηση.  Αυτό πως γίνεται κι εγώ δεν το ξέρω?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2009, 03:48:23 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 10, 2009, 03:29:50 »
στο ρεικι μιλανε για συμπαντικη ενεργεια οχι για ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ  ;)
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 10, 2009, 09:39:04 »
στο ρεικι μιλανε για συμπαντικη ενεργεια οχι για ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ  ;)

Ο Ουζούι εδωσε το μυητικό σύστημα το οποιο παρεπιπτώντως ειναι υπεροχο μια και κατα τους συντονισμούς βρισκεται κανεις ''στην αγκαλιά του θεού της καρδιάς του

'Ισως χρειάζεται να ενημερώσουμε το Πατριαρχείο, και όλη την Ιερά Σύνοδο, καθώς επίσης και πάσης φύσεως μυστικιστές, ή φυσιολάτρες πως δεν υπήρχε η κατάλληλη μέθοδος να προσευχηθούμε και να μας "ακούσει" κατά μία έννοια ο Θεός της Καρδιάς μας, μέχρι που ο Σωτήρας, Μεσσίας, Προμηθέας, Θεάνθρωπος, Dr. Usui, έφερε τα Ρέϊκι σύμβολα στην Γη μας...    ;D

1) Η ενέργεια πηγάζει από μέσα μας.  Δε μας τη στέλνει ούτε ο Χριστός, ούτε κανένα άλλο Βουδιστικό / Γιαπωνέζικο / Οθωμανικό σύμβολο. 

[...]

2) Συναίσθημα (αγάπη προς τον πάσχοντα).  Είναι απαραίτητο για θεραπεία από μακριά.  Το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο κάποιος να καταφέρει να έχει συναίσθημα αγάπης ώστε να μπορέσει να στείλει συναισθηματική ενέργεια από απόσταση, ενώ έχει απαιτήσει πληρωμή για τη θεραπεία. 

αν κάποιος δε θέλει να εμβαθύνει πολύ και απλά θέλει να μάθει μία γρήγορη τεχνική, εγώ συστήνω το QiGong.

To QiGong είναι μία άριστη μέθοδος, για όποιον ψάχνει μία αυθεντική εμπειρική κατανόηση και γνώση, πάνω στην βιοενέργεια και στην ενεργειακή θεραπευτική.  Δεν συγκρίνεται με το Ρέϊκι, καθώς το ένα σύστημα, είναι Επιστήμη (μέσω της εμπειρικής κατανόησης) και το άλλο θρησκεία (επίκληση κοσμικών διδασκάλων, θεού, Ιησού, κτλ.)

http://www.springforestqigong.com/index.htm 1
http://www.youtube.com/watch?v=WVhZ0dteLU4
http://www.youtube.com/watch?v=Ea3axEVCcQ0
http://www.youtube.com/watch?v=BFqotaIc3Dw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=oOICLCX7YRw&feature=related

Επίσης το Tai Chi έχει τις ίδιες αρχές, αλλά οι ασκήσεις του QiGong, είναι πιο δραστικές ως προς την θεραπευτική... Το Tai Chi, επιδρά χαλαρωτικά, και εναρμονίζει τον ψυχισμό μας, ενώ το QiGong επιδρά πιο δραστικά, ενεργοποιεί, ενδυναμώνει, και αναπτύσει την ενέργεια, το Chi.

http://www.youtube.com/watch?v=QSqfKRJotW4
http://www.youtube.com/watch?v=Q77p16rEX7o
http://www.youtube.com/watch?v=XcwyI6KZEPM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=tP2D1xGBZ8U

Φώτιση σημαίνει Δίακριση... ανάμεσα στο Αυθεντικό και στο Κάλπικο... έτσι ώστε να περάσουμε από την θρησκεία στην Επιστήμη, από το "πιστεύω" στο "γνωρίζω"...

______________________________________________________________

1 Στην μέθοδο του QiGong, δεν χρειάζονται μυήσεις...  :D απλά μελέτη και εξάσκηση... Γιατί άραγε να χρειάζονται οι μυήσεις στο Ρέϊκι?  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 21:58:22 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 10, 2009, 11:09:58 »
Μία άλλη παρανόηση είναι ότι ο «θεραπευτής» Ρέικι, γίνεται κανάλι ενέργειας προς τον ασθενή και όπως ρέει μέσα του η ενέργεια για να πάει στον ασθενή, ο θεραπευτής εξαγνίζεται κτλ.  Ξανά μιλάω από τις δικές μου εμειρείες και όχι από Ρέικι.  Επειδή όμως στον ίδιο κόσμο ζούμε, οι φυσικοί νόμοι είναι οι ίδιοι.

Είτε κάνεις τηλεκίνηση, είτε κάνεις θεραπευτικό, είτε κάνεις δημιουργικό οραματισμό για να κερδίσεις χρήματα, μέσα σου ρέει ενέργεια που κατευθύνεται σε ένα στόχο.  Αυτό έχει ευεργετική επίδραση διότι γυμνάζει το νευρικό σύστημα, ακριβώς όπως γυμνάζονται οι μύες ενός αθλητή στο γυμναστήριο.  Αυτό είναι πάρα πολύ καλό και μας προετοιμάζει για οποιαδήποτε άλλη μυστικιστική δραστηριότητα θέλουμε να κάνουμε.  Σε καμία περίπτωση όμως δε φτάνουμε στο «φως».

Αυτό που μπορεί να μας εξυψώσει πνευματικά είναι η συμπόνια προς τον πάσχοντα.  Το συναίσθημα αγάπης που βγάζουμε.  Αναπτύσσει το τσάκρα της καρδιάς, βοηθάει στη διαδικασία της Αφροδίτης στην Καμπάλα.  Αλλά και πάλι, για να γίνει αυτό, πρέπει να μπορούμε να βγάλουμε αυτό το συναίσθημα αγάπης.  Το οποίο είναι πολύ δύσκολο όταν ο θεραπευτής χρηματίζεται.  Αλλά ακόμα κι αν δε χρηματίζεται, ακόμα κι αν κάνει τέλεια θεραπευτικά, αυτό είναι ένα από τα πολλά στάδια εξέλιξης.  Υπάρχει μακρύς δρόμος για το φως που όλοι μιλούνε.

Μακάρι να είχα τις επιστημονικές γνώσεις να τεκμηριώσω αυτά που λέω εμπειρικά.  Ας χρησιμοποιήσουμε όμως αυτό που επικαλούνται οι τέκτονες, την παρατήρηση.  Από όλους αυτούς που εξασκούνε το Ρέικι, πόσοι έχουν βρει το φως.  Και από αυτούς που το βρήκαν (αν το βρήκαν) κατά πόσο οφείλεται στο Ρέικι, και όχι σε κάτι άλλο που κάνουνε παράλληλα.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 10, 2009, 11:17:26 »
1 Στην μέθοδο του QiGong, δεν χρειάζονται μυήσεις...  :D απλά μελέτη και εξάσκηση... Γιατί άραγε να χρειάζονται οι μυήσεις στο Ρέϊκι?  ::)
Χμμμ.  Αν στις μυήσεις του Ρέικι σου εξηγούνε ακριβώς τι γίνεται ώστε να υπάρχει κατανόηση, θα ήταν καλό.  Αν επαναλαμβάνουνε ένα τυπικό που ούτε οι master δεν κατανοούνε και δε μπορούνε να αναλύσουνε, τότε απλά διαιωνίζουνε μία δεισιδαιμονία. Αν παίρνουνε αμοιβή γι αυτή την πράξη, είναι εύκολο να καταλάβουμε για πιο λόγο συντηρείται αυτή η δεισιδαιμονία και ότι δεν ενδιαφέρονται να την ξεδιαλύνουνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2009, 11:21:42 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 10, 2009, 11:21:30 »
ακόμα κι αν κάνει τέλεια θεραπευτικά, αυτό είναι ένα από τα πολλά στάδια εξέλιξης.  Υπάρχει μακρύς δρόμος για το φως που όλοι μιλούνε.

Η πιο αρχαία επιστήμη της Πνευματικής ολοκλήρωσης του Ανθρώπου, η υψηλή φιλοσοφία της Καμπαλά, προερχόμενη από τα Ορφικά Μυστήρια, μας διδάσκει πως χρειάζεται να ολοκληρώσουμε 12 αρχετυπικές δυνάμεις - επιγνώσεις, για να φτάσουμε το στάδιο της ύψιστης συνείδησης, ως ανθρώπινα όντα, ολοκληρώνοντας την κατανόησή μας μέσω της έρευνας, της εμπειρίας, και της διανόησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:38:59 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΣΕΡΑΠΙΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 492
  • Karma: 0
  • FR.M.T.S.G
    • Προφίλ
Απ: Ρέικι - Μέθοδος Θεραπευτικής ή Απάτη?
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 10, 2009, 11:28:41 »
Καλημέρα σε όλους, μπορώ να τεκμηριώσω πως λειτουργούν αυτές οι ενέργειες, όπως αναφέρει ο κανένας,  ηλεκτρομαγνητικά, στον εγκέφαλο και τις νευρικές συνάψεις, και την ανταλαγή σημάτων μέσω των ορμονών, τι συμβαίνει σε διάφορες περιοχές των ημισφαιρίων και των κέντρων, και κατα προέκταση στο νευρικό σύστημα, σε εσωγενής παράγοντες και όχι αηδίες αοριστολογίες περί σύμπαντος, και λαγών με πετραχείλια, αλλά δεν θα το κάνω για το λόγο ότι θα τα χρησιμοποιήσουν ως γνώσεις τους, θα τα διαστρεβλώσουν, για να βγάλουν χρήμα. (ΔΙΑΚΡΙΣΗ)
Per aspera ad astra