Αποστολέας Θέμα: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance  (Αναγνώστηκε 4722 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« στις: Μαΐου 03, 2011, 09:46:40 »
Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike Watch My Dance 2011 New Official Music Video Clip Eurovision Promo Full HQ
http://www.greektube.org/content/view/137344/2/

ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΙΠ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ

Ερμηνευτες Performer:Λούκας Γιώρκας(Loucas Giorkas) & Stereo Mike(Μιχάλης Έξαρχος)
Στίχοι Lurics:Ελεανα Βραχαλη(Eleana Vrahali)
Μουσική Composer:Γιαννης Χριστοδουλοπουλος(Yiannis Christodoulopoulos)
Τιτλος Σινγκλ:Γιουροβιζιον-Eurovision(2011)
Δισκογραφικη Εταιρια:The Minos-Emi Music Greece Entertainment
Σκηνοθεσια Βιντεο Κλιπ Επιμέλεια Director:Κώστας Μυλωνας[ΝΕΤ]
Πρωτη Εκτελεση:Λούκας Γιώρκας(Loucas Giorkas) & Stereo Mike(Μιχάλης Έξαρχος)

(ΣΤΙΧΟΙ LYRICS)
I was born so betrayed, who am I - what I'll be?
What is mine in this life? Just the heaven and sea
No I won't give them up, they're my fortune, my proof
Don't believe what you hear, cause their truth kills your truth

The duty I've got is my war against fear
and I want you with me, I want you so near
Watch my dance Head up high Hands like wings and I'll fly
Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά!

Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά
τους φόβους όλους καίει μοναδικά
τα βήματά μου κάνω ως το Θεό
κι αν πέσω εγώ ξανά θα σηκωθώ


I have heard many words but I still won’t forget
the language of my body the sound my heart makes
so I'm staying alive and my losses won’t let
my soul to surrender, the power of loss is my bet

Watch my dance Head up high Hands like wings and I'll fly
Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά!

Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά
τους φόβους όλους καίει μοναδικά
τα βήματά μου κάνω ως το Θεό
κι αν πέσω εγώ ξανά θα σηκωθώ

Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά
τους φόβους όλους καίει μοναδικά
τα βήματά μου κάνω ως το Θεό
κι αν πέσω εγώ ξανά θα σηκωθώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2011, 17:43:57 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 03, 2011, 16:15:32 »
http://www.madata.gr/eurovision/103971.html
Eurovision 2011: Πρώτη πρόβα για την Ελληνική αποστολή
03 Μαϊου 2011, 09:17

Πρώτη πρόβα του «Watch my Dance» εχθές στην σκηνή που θα διεξαχθεί η Eurovision 2011 και ο Λούκας και οι Stereo Mike, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό σε μια χορογραφία αρκετά διαφορετική από αυτήν με την οποία τους είδαμε στον ελληνικό τελικό.

Ο Λούκας με τη ζεμπεκιά του, έβαλε μια ακόμη πινελιά στο ελληνικό πνεύμα που επικρατεί καθ’ όλη τη διάρκεια της εμφάνισής μας.

Η πρώτη πρόβα ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία ! Το σκηνικό με τους κίονες που τον πλαισίωνε ήταν εκατό τοις εκατό ελληνικό.

Ο Λούκας εμφανίζεται στο κέντρο της σκηνής, ενώ ο Stereo Mike κινείται κυκλικά στη σκηνή καθ΄όλη τη διάρκεια της performance του. Στο σκηνικό υπάρχουν ακόμα τέσσερις άντρες χορευτές οι οποίοι κυριολεκτικά τα δίνουν όλα, σε μια παραδοσιακή χορογραφία με πολλά μοντέρνα στοιχεία.

Στο τέλος του τραγουδιού, από τη σκηνή βγαίνουν φλόγες ενώ ο συνδυασμός της παραδοσιακής ελληνικής μουσικής με το μοντέρνο στοιχείο (hip hop), συνδυάζεται απόλυτα επιτυχημένα, με έναν Λούκα πολύ «δυνατό» φωνητικά!

Greece first rehearsal Eurovision 2011
http://www.youtube.com/watch?v=M66gwOfKqxE&feature=player_embedded
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 03, 2011, 17:52:47 »
Η θεωρία...

Νίκος Καζαντζάκης - Ασκητική
http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1039.0.html

και το αποτέλεσμα...

Ο χορός του Ζορμπά - Zorba the Greek (dance movie scene)
http://www.youtube.com/watch?v=T-iLDc5JMaY
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2011, 17:55:23 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 06, 2011, 01:51:30 »
Ο Ζορμπάς σε σύγχρονη έκδοση στέλνει ένα μήνυμα στoυς 'Ελληνες.

"Αδέλφια, μπορεί να βρισκόμαστε στο κρεβάτι του θανάτου, αλλά είναι πολύ κοντά η στιγμή που ξανά, θα αναστηθούμε.  Ο Φοίνικας αναγεννάται από τις στάχτες του."

Ας επιχειρήσουμε όμως, να εμβαθύνουμε στους στίχους του τραγουδιού, έτσι ώστε να δούμε ποιο ακριβώς είναι το μήνυμα της Νέας Γενιάς, της Νέας Ελληνικής Ψυχής, που αναλαμβάνει την σκυτάλη, από την Παλιά Ελλάδα, που αργοπεθαίνει.

Δες το χορό μου.
(όλο το τραγούδι στα Ελληνικά)

Γεννήθηκα τόσο προδομένος1, ποιος είμαι2 - τι θα γίνω3;
Τι είναι δικό μου σε αυτή τη ζωή4; Μόνο ο ουρανός και η θάλασσα5.
Όχι, δεν θα τα παραδώσω6, αυτά είναι ο θησαυρός μου7, η απόδειξή μου8.
Μην πιστεύεις9 τι ακούς, γιατί η αλήθεια τους, σκοτώνει την αλήθεια σου.10

Το καθήκον που έχω, είναι ο πόλεμός μου11 εναντίον του φόβου
και σε θέλω μαζί μου, σε θέλω τόσο κοντά12.
Δες το χορό13 μου, το κεφάλι ψηλά14, χέρια σαν φτερά και θα πετάξω15
Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά.16

Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά17
τους φόβους μου όλους καίει μοναδικά18
τα βήματά μου κάνω ως τον Θεό19
και αν πέσω εγώ, ξανά θα σηκωθώ20. (αναστηθώ?)

Έχω ακούσει πολλά λόγια21, μα ακόμα δεν θα ξεχάσω
την γλώσσα του σώματός μου, τον ήχο που η καρδιά μου κάνει22
έτσι μένω ζωντανός και οι απώλειές μου δεν θα αφήσουν
την ψυχή μου να παραδοθεί23, η δύναμη της απώλειας είναι το στοίχημά μου24.

Δες το χορό μου, το κεφάλι ψηλά, χέρια σαν φτερά και θα πετάξω
Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά.

Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά
τους φόβους μου όλους καίει μοναδικά
τα βήματά μου κάνω ως τον Θεό
και αν πέσω εγώ, ξανά θα σηκωθώ. (αναστηθώ?)

Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά
τους φόβους μου όλους καίει μοναδικά
τα βήματά μου κάνω ως τον Θεό
και αν πέσω εγώ, ξανά θα σηκωθώ. (αναστηθώ?)
_______________________________________________________________________

1 Γιατί ο 'Ελληνας γεννήθηκε προδομένος?  Δεν αναφέρεται μόνο στα τελευταία δύο χρόνια, το Μνημόνιο, ή το ΔΝΤ, όπου η Ελλάδα κατέληξε να βρεθεί, κάτω από την κηδεμονία της Δύσης.  Αυτό ήταν το αποτέλεσμα μιας Πνευματικής κατηφόρας, που η πηγή (πληγή) είναι πολύ πιο βαθιά και παλιά... εκατοντάδων ετών πίσω...(βλέπε http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,877.0.html).

'Ομως η Νέα Ελληνική γενιά, σήμερα, αφυπνίζεται στην Αυθεντική - Αυτόχθονη Ελληνική της ταυτότητα, και κατανοεί πως η Αυθεντική Ελλάδα δεν σκοτώνει τα παιδιά της, αλλά δυστυχώς η κοινωνία μας, δεν ήταν Ελληνική, ούτε οι 'Ελληνες πολίτες, μορφωνόταν έτσι ώστε να είναι πραγματικοί 'Ελληνες, Φωτισμένοι, Πνευματικοί, Συμπαντικοί άνθρωποι, όπως είναι η αληθινή τους φύση, από την αρχαιότητα.

2 "Από που ερχόμαστε; Που πηγαίνουμε; Τι νόημα έχει τούτη η ζωή; φωνάζουν οι καρδιές, ρωτούν οι κεφαλές, χτυπώντας το χάος." - Καζαντζάκης, Ασκητική

Το γνώθι σ' αυτόν, είναι η αφετηρία του 'Ελληνα.  Η αναζήτηση είναι στη φύση του.  Ο 'Ελληνας από τη φύση του είναι ένας Φιλόσοφος, ένας εραστής της σοφίας, ένας αναζητητής της Αλήθειας.

3 Ο 'Ελληνας έχει σκοπό ύπαρξης, αποστολή ζωής, την οποία αναζητά. Πραγματώνοντας το Προσωπικό του Μύθο, εξελίσσεται και προσεγγίζει τη Θέωση, την Πνευματική του Ολοκλήρωση.

4 Αναφέρεται σε αυτή τη ζωή, υπονοώντας πως ίσως αυτή η ζωή δεν είναι και η μοναδική. Στην Αρχαιότητα ο 'Ελληνας πρέσβευε τη μετενσάρκωση.

5 Αναφέρεται στο Πνεύμα (Ουρανός) και στο Συναίσθημα (Θάλασσα) του 'Ελληνα. Ο πατέρας μας είναι ο Ουρανός και η Μητέρα που μας γέννησε η θάλασσα.  Ο 'Ελληνας από τη φύση του είναι φυσιολάτρης και επιστήμονας.

6 Διαχρονική είναι η απειλή της Ελληνικής εθνοκτονίας.  Διαχρονικός είναι ο Ελληνικός Ηρωϊσμός που αντιστέκεται.

7 Η Πνευματική κληρονομιά του 'Ελληνα είναι η περιουσία του.  Ο 'Ελληνας είναι ένας φορέας, Πνευματικού - Ουράνιου φωτός, για την Ανθρωπότητα.

8 Η απόδειξη βρίσκεται στη καταγωγή (Ουρανός) και στο ταξίδι - Οδύσσεια (Θάλασσα) του 'Ελληνα.

9 Μην πιστεύεις, μην είσαι πρόβατο.  Ερεύνησε.

10 Σε ποιους αναφέρεται πως σκοτώνουν την Αλήθεια του 'Ελληνα?  Σε ποια αλήθεια αναφέρεται?  Πάντως η εκκλησία, μέχρι προσφάτως, αφόριζε και κυνηγούσε μέχρι θανάτου, κάθε 'Ελληνα που μαχόταν για την Αλήθεια και τη Γνώση.

11 Ο πραγματικός εχθρός του 'Ελληνα, είναι ο φόβος, τον οποία φύτεψαν στη ψυχή και το μυαλό του, από τη γέννησή του, και τον έδεσαν σκλάβο μέσω της βάπτισής του, στον σκοταδισμό.  Το καθήκον του 'Ελληνα, είναι η Αναγέννηση του Ηλιακού Ήρωα, η Αναγέννηση της Θείας Βούλησης και της κατάλληλης Ψυχικής Δύναμης, που νικά κάθε φόβο, και κάθε εχθρό.  Ο 'Ελληνας από τη φύση του είναι ένας Πολεμιστής του Φωτός, ένας αγωνιστής της Γνώσης και του Δικαίου.

"Ο πόλεμος είναι ο νόμιμος άρχοντας του καιρού τούτου. Σήμερα, άρτιος, ενάρετος άνθρωπος είναι μονάχα ο πολεμιστής. Γιατι μονάχα αυτός, πιστός στη μεγάλη πνοή του καιρού μας, γκρεμίζοντας, μισώντας, επιθυμώντας, ακολουθάει το σύγχρονο πρόσταγμα του Θεού μας." - Καζαντζάκης, Ασκητική.

12 Αναφέρεται στο έτερον ήμισυ, τον συνεργάτη του στον αγώνα, την 'Ανιμα, τον Αλχημικό γάμο.  Ο 'Ελληνας γνωρίζει την σημαντικότητα της συνεργασίας, και την ουσία της αρμονίας των δύο φύλων, που είναι το κλειδί της Νίκης επί του σκότους, και της πραγμάτωσης μιας Ουράνιας Κοινωνίας.

13 Δες την ψυχή μου.  (τον ρυθμό του 'Ελληνα). 

"Γιατί η ουσία της ηθικής μας δεν είναι η σωτηρία του ανθρώπου, που αλλάζει μέσα στον καιρό και στον τόπο, παρά η σωτηρία του Θεού, που μέσα από λογής λογής ρεούμενες ανθρώπινες μορφές και περιπέτειες είναι πάντα ο ίδιος, ο ακατάλυτος ρυθμός που μάχεται για ελευτερία." - Καζαντζάκης, Ασκητική

"Κι ολομεμιάς ο ρυθμός της γης γίνεται ίλιγγος, ο χρόνος εξαφανίζεται, η στιγμή στροβιλίζεται, γίνεται αίωνιότητα, το κάθε σημείο -θες έντομο, θες άστρο, θες Ιδέα' γίνεται χορός." - Καζαντζάκης, Ασκητική

14 Η υπερηφάνεια του 'Ελληνα.

15 Ο μύθος του Ιαπετού. Η Υπερσυνείδηση του 'Ελληνα. Ο Αναγεννημένος Φοίνικας.

16 Το σχήμα του σταυρού, που στο κέντρο του, υπάρχει η ψυχή (η καρδιά) του 'Ελληνα.  Ο σταυρός με το Ρόδο, ο Αναγεννημένος (πνευματικά) 'Ανθρωπος, ο Ροδόσταυρος.

17 Μια Φλόγα είναι η ψυχή του ανθρώπου' ένα πύρινο πουλί, πηδάει από κλαρί σε κλαρί, από κεφάλι σε κεφάλι, και φωνάζει: «Δεν μπορώ να σταθώ, δεν μπορώ να καώ, κανένας δεν μπορεί να με σβήσει!»

Δέντρο φωτιά γίνεται ολομεμιάς το Σύμπαντο. Ανάμεσα από τους καπνούς κι από τις φλόγες, αναπαμένος στην κορυφή της πυρκαγιάς, κρατώ αμόλευτο, δροσερό, γαλήνιο, τον καρπό της φωτιάς, το Φως. - Καζαντζάκης, Ασκητική.

18 "Τίποτα δεν υπάρχει! Μήτε ζωή, μήτε θάνατος. Κοιτάζω την ύλη και το νου σα δυο ανύπαρχτα ερωτικά φαντάσματα να κυνηγιούνται, να σμίγουν, να γεννούν και ν' αφανίζουνται, και λέω: «Αυτό θέλω!»

Ξέρω τώρα' δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία." - Καζαντζάκης, Ασκητική

19 "Κάποιος μέσα μου κιντυνεύει, σήκωσε τα χέρια του και μου φωνάζει: «Σώσε με!» Κάποιος μέσα μου ανεβαίνει, παραπατάει και φωνάζει: «Βοήθεια!»" - Καζαντζάκης, Ασκητική.

"Κύριε, ποιος είσαι; Σάν Κένταυρος υψώνεσαι μπροστά μου, με τα χέρια στον ουρανό τανυσμένα, με τα πόδια καρφωμένα στη λάσπη.

Είμαι Εκείνος που αιώνια ανεβαίνει!

Γιατί ανεβαίνεις; Ξενεφρίζεσαι, αγωνιάς, μάχεσαι να ξεθηκαρώσεις από το ζώο. Από το ζώο κι από τον άνθρωπο. Μη με αφήνεις!

Μάχουμαι, ανεβαίνω, για να μην πνιγώ. Απλώνω τα χέρια μου, πιάνουμαι απ' όλα τα ζεστά κορμιά, σηκώνω απάνω από το μυαλό το κεφάλι μου για ν' αναπνέψω' ολούθε πνίγουμαι, πουθενά δε χωρώ!" - Καζαντζάκης, Ασκητική.

20 Ο Φοίνικας που αναγεννιέται από τις στάχτες του, ο Αναγεννημένος 'Ηρωας, ο Αναστημένος Πνευματικός άνθρωπος, ο Θεάνθρωπος.

"Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ό,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν εϊναι να 'σαι ελεύτερος, παρά να μάχεσαι για ελευτερία. " - Καζαντζάκης, Ασκητική.

21 Ο 'Ελληνας από τη φύση του είναι ένας Φιλόσοφος. Η ζωή του είναι αφιερωμένη στην αναζήτηση της Αλήθειας, στην έρευνα, στην εμπειρίωση, με απώτερο στόχο να δημιουργεί επιστήμη.

22 Παρόλο που ο 'Ελληνας είναι ένας ορθολογιστής, βιώνει εκστασιακά τη ζωή, και έτσι πραγματώνει εντός του, την Ερμαφρόδιτη Συνείδηση, τον Αλχημικό γάμο.

"Ό,τι ζεις στην έκσταση ποτέ δε θα μπορέσεις να το στερεώσεις σε λόγο." - Καζαντζάκης, Ασκητική.

"Κι ο Θεός με αντικρίζει με τρόμο κι αγάπη' άλλη ελπίδα δεν έχει' και λέει: «Τούτος ο Εκστατικός, που όλα τα γεννάει, τα χαίρεται και τα εξαφανίζει, τούτος ο Εκστατικός είναι ο Γιος μου!»" - Καζαντζάκης, Ασκητική.

23 Ο 'Ελληνας ως γνήσιος πολεμιστής του Φωτός, γνωρίζει πολύ καλά, πως δεν πρόκειται για έναν απλό πόλεμο, αλλά για έναν Πνευματικό αγώνα, τον οποίο ποτέ δεν θα εγκαταλείψει, διότι το κόστος θα είναι η ψυχική φθορά, ο ψυχικός θάνατος, ή η απόλυτη διάλυση.

"Η ουσία του Θεού μας είναι ο ΑΓΩΝΑΣ. Μέσα στον αγώνα τούτον ξετυλίγουνται και δουλεύουν αιώνια ο πόνος, η χαρά κι η ελπίδα. " - Καζαντζάκης, Ασκητική

"Η ζωή είναι στρατιωτική θητεία στην υπηρεσία του Θεού. Κινήσαμε σταυροφόροι να λευτερώσουμε, θέλοντας και μη, όχι τον Άγιο Τάφο, παρά το Θεό το θαμμένο μέσα στην ύλη και μέσα στην ψυχή μας." - Καζαντζάκης - Ασκητική.

"Όχι ο Θεός θα μας σώσει' εμείς θα σώσουμε το Θεό, πολεμώντας, δημιουργώντας, μετουσιώνοντας την ύλη σε πνέμα. " - Καζαντζάκης - Ασκητική.

24 "Διαλέγω τον ανήφορο, γιατι κατά κει με σπρώχνει η καρδιά μου. «Απάνω! Απάνω! Απάνω!» φωνάζει η καρδιά μου, και την ακολουθώ μ' εμπιστοσύνη.

Νιώθω, αυτό ζητάει από μένα η τρομερή αρχέγονη Κραυγή. Πηδώ στο πλευρό της! Ταυτίζω τη μοίρα μου μαζί της.

Κάποιος μέσα μου αγωνίζεται ν' ανασηκώσει ένα βάρος, ν' αναμερίσει τη σάρκα και το νου, νικώντας τη συνήθεια, την τεμπελιά και την ανάγκη.

Δεν ξέρω από που έρχεται και που πάει. Μέσα στο εφήμερο στήθος μου αδράχνω την πορεία του, αφουκράζουμαι το αγκομαχητο του, ανατριχιάζω αγγίζοντας τον.

Ποιος είναι; Στήνω το αυτί, θέτω σημάδια, οσμίζουμαι τον αγέρα. Ανηφορίζω, ψάχνοντας προς τ' απάνω, αγκομαχώντας. Αρχίζει η φοβερή, η μυστική Πορεία." - Καζαντζάκης, Ασκητική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2011, 17:43:20 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 07, 2011, 11:48:21 »
Σιγή επικρατεί, αδελφοί μου, ανάμεσα στις δύο στήλες.  ;)

Αναλύοντας σε βάθος, το Watch my Dance (Δες τη ψυχή μου), ας ξανακούσουμε το πολύτιμο αυτό μήνυμα που στέλνουν τα νέα παιδιά, τα παιδιά μας, στη Eurovision, ίσως το καλύτερο τραγούδι που στάλθηκε ποτέ.

Ας είναι καλά το ΔΝΤ, το Μνημόνιο, και οι κερδοσκόποι...  :D
Συνέλεσαν δραστικά στην αφύπνιση της Ελληνικής Ψυχής.
Ας είναι καλά ο "σατανάς", γιατί έτσι αναγκαζόμαστε (αν γλυτώσουμε...) να βρούμε τον Θεό μέσα μας.

Μπράβο στα παιδιά... Μπράβο στην Ελληνική Νεολαία, που τελικά θα κάνει το θαύμα της...
έτσι ώστε η Ελληνική Ψυχή να εκφραστεί και να πραγματώσει τον σκοπό της μέσα στην Ανθρωπότητα.

Να γίνει ένας Αληθινός Πνευματικός φάρος, οδηγώντας έθνη και ανθρώπους πίσω στο ΦΩΣ, πίσω στον Παράδεισο επί της Γης.

Ας απολαύσουμε...
(Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά!)

http://www.greektube.org/content/view/137344/2/

'Οταν ο 'Ελληνας χορεύει ζεμπεκιά αισθάνεται ΘΕΟΣ!

Υ.Γ. Το τραγούδι φέρει πάρα πολλούς συμβολισμούς, αρχέτυπα της Ελληνικής ψυχής, που αξίζει να μελετηθούν σε βάθος, διότι έτσι μόνο κατανοούμε ποιοι πραγματικά είμαστε ΕΜΕΙΣ οι 'Ελληνες, και ποιο μέλλον μας καλεί να πραγματώσουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2011, 17:21:27 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 16, 2011, 00:23:52 »
Το κύριο πνευματικό δίλημμα του Νεο-Ελληνα, είναι να τολμήσει να γίνει ένας Χριστός ('Ηρωας, 'Ηλιος, Χείρωνας), ή να παραμείνει ένας "θεο-φοβούμενος" χριστιανός?

http://www.youtube.com/watch?v=jXPiQHJvsS0

Και έτσι κάπου κερδίζουμε και κάπου χάνουμε1... Κάποτε πέφτουμε και κάποτε σηκωνόμαστε...

...μέχρι την τελική εσωτερική μάχη, μέχρι να επέλθει η τελική κατανόηση - Φώτιση, απόροια της πνευματικής καλλιέργειας και μόρφωσης.
____________________________________________________________________

1 http://www.madata.gr/eurovision/106114.html

Η ανακοίνωση ξάφνιασε του πάντες: Η Ελλάδα τερμάτισε πρώτη2 στον ημιτελικό της 10ης Μαΐου, ξεπερνώντας ακόμα και το Αζερμπαϊτζάν που κέρδισε τελικά τον διαγωνισμό!

Η Ελλάδα και στον τελικό ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και όχι απλά πέρασε στον τελικό αλλά μπήκε και στην 10αδα και μάλιστα στην 7η θέση!3
___________________________________________________________

2 http://www.youtube.com/watch?v=46yyvywdXRQ
3 http://www.youtube.com/watch?v=Inj0JFJBCMU
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2011, 10:23:51 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Λούκας Γιώρκας & Stereo Mike - Watch My Dance
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 16, 2011, 10:21:49 »
http://www.astrology.gr/Kosmiki/item/1633-Ellada-2011-O-foinikas-anagennietai

Ελλάδα 2011-Ο φοίνικας αναγεννιέται

Τετάρτη, 26 Ιανουάριος 2011 12:20

«Χρωστάμε σ’ όσους πέρασαν, θα ‘ρθούνε, θα περάσουν, κριτές θα μας δικάσουν, οι αγέννητοι, οι νεκροί»
Κωστής Παλαμάς

από την Χριστίνα Δημοπούλου

Η Ελλάδα, η χώρα του παραδόξου, του «ξέρεις ποιος είμαι εγώ» και του αθάνατου ελληνικού δημοσίου έφτασε στην πόρτα της χρεοκοπίας και του ΔΝΤ. Η χώρα τον αντιθέσεων, καταραμένη να τρώγεται με τα ρούχα της και συνάμα ευλογημένη, μιας και η βαριά μας βιομηχανία ήταν είναι και θα είναι ο Ήλιος και η θάλασσα.

Greek salad & mousaka, also rooms to let. Αγαθά που ο Πανάγαθος μας τα έδωσε άφθονα για να μπορέσουμε και εμείς ο Νεοέλληνες να ζήσουμε αξιοπρεπώς. Ας μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα (χάρτης ίδρυσης 1830) έχει Δια-Πλούτωνα στον χάρτη της και μια Σελήνη-λαό στους Διδύμους ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Για αυτό και στην Ευρώπη, για να μην πω στην Υφήλιο, μόλις πεις είμαι Έλληνας σε πάνε με χίλια αλλά σφραγίζουν με βουλοκέρι τα πορτοφόλια τους.

Ο Ερμής (κυβερνήτης του ωροσκόπου μας) στον 10ο οίκο και ανάδρομος στον Υδροχόο είναι κάτι σαν τον MacGyver, μιας και η λέξη πατέντα και το «άσε θα σε φτιάξω» είναι μια φράση–κλειδί του Νεοέλληνα.

Η Ελλάδα είναι σε μια μεταβατική και την πιο κρίσιμη περίοδο της νεωτέρας ιστορίας της.

Ο μέγιστος Νίκος Καζαντζάκης είχε πει πως «Η Κρήτη δεν θέλει νοικοκυραίους, θέλει κουζουλούς. Αυτοί οι κουζουλοί την κάνουν αθάνατη.» Έτσι και η Ελλάδα τώρα θέλει κουζουλούς που θα την σηκώσουν από τα οικονομικά τάρταρα.

Κι εγώ εκτιμώ ότι το σύμπαν συνωμότησε ώστε να επιβεβαιωθεί για μια ακόμη φορά η ιστορία του φοίνικα που αναγεννιέται από τις στάχτες του.

Αλλά ας δούμε μαζί τις πιο «καυτές» ενδείξεις που αναφέρονται στο άμεσο μέλλον.

Η Αφροδίτη (με σύστημα day/year) σχηματίζει ταυ-τετράγωνο με τον Δία (σε αντίθεση) και τον Πλούτωνα σε τετράγωνο. Η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης του 6ου και του 12ου οίκου ενώ βρίσκεται εντός του 2ου οίκου (οικονομικά) . Αυτό, σημειολογικά, μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως θα υπάρξουν έντονες οικονομικές δυσκολίες στους εργαζόμενους και στον λαό γενικότερα. Τυπικά πρόκειται για έναν πλήρη μηδενισμό του «κοντέρ» που θα αρχίσει να μετράει πάλι από την αρχή.

Τα προβλήματα διογκώνονται από την στιγμή που ο Πλούτωνας είναι στον Αιγόκερω και ενεργοποιεί την γενέθλια όψη Δια-Πλούτωνα που έχει η Ελλάδα στον γενέθλιο χάρτη της.

Μια πρώτη δύσκολη περίοδο συναντάμε από τα μέσα Φεβρουαρίου μέχρι τα μέσα Μαρτίου του 2011.

Εκεί έχουμε Πλούτωνα (διέλευση) τετράγωνο με τον Δια (γενέθλιο) αλλά και Δία (διέλευση) τετράγωνο με Πλούτωνα (γενέθλιο) ενώ ο Ποσειδώνας είναι σε στενή σύνοδο με τον Ερμή.

Χάος, ακυβερνησία και ραντεβού -στα τυφλά- με την Ιστορία και τους «καλούς» μας συμμάχους είναι κάποιες από τις κατευθύνσεις του Ποσειδώνα, ενώ «το γαρ πολύ του ...Πλούτωνος γεννά παραφροσύνη». Ταγές ή επιταγές είναι βέβαιο πως θα δυσαρεστήσουν τόσο την κυβέρνηση, όσο κι εμάς, φέρνοντας μας προ τετελεσμένων.

Παράλληλα, ο Δίας θα βρίσκεται στην 6η-7η μοίρα του Κριού και δεν πρέπει να αποκλεισθεί-συνδυαστεί ένα θερμό επεισόδιο με τη γνωστή-άγνωστη γειτόνισσα μας, μιας και στην κρίση των Ιμίων ο Δίας ήταν στην 6η μοίρα του Αιγόκερω, ενώ το 1987 όπου είχαμε την έξοδο του «Χόρα» στο Αιγαίο και τη γνωστή παρότρυνση του Ανδρέα Παπανδρέου,  ήταν ο Ποσειδώνας στην 7η μοίρα του Αιγόκερω και ο Δίας στην 6η του Κριού. Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Στο μεταξύ, την ίδια περίοδο ο Κρόνος οπισθοδρομεί και επανέρχεται στον 5ο οίκο (bye bye επενδύσεις), ενώ παράλληλα ο Ουρανός μπαίνει στο ζώδιο του Κριού και συναντά δια μέσω συνόδου τον προοδευμένο Άρη (στο σύστημα day/year).

Φωτιά και τσεκούρι επιτάσσουν οι πλανήτες, αντί της παραδοσιακής φραπεδιάς-σιέστας...

Λόγω του ότι οι πλανήτες όταν βρίσκονται στην μηδενική μοίρα βγάζουν στο ακέραιο τα υπέρ και τα κατά τους (ασφαλώς εννοείται ανάλογα και με τις όψεις αν είναι θετικές ή αρνητικές) έχω την αίσθηση πως μεταξύ Μαρτίου και τέλος καλοκαιριού ίσως να έχουμε δύσκολες καταστάσεις σε πολιτικό και οικονομικό επίπεδο. Παραίτηση και εκλογές, το νέο «βρώμικο 2011» κλπ.

Η θερινή έκλειψη (Ηλιακή) στις 9 μοίρες του Καρκίνου (1/7/2011) πυροδοτεί επικίνδυνα εκείνη την περιοχή  των παρορμητικών  αλλά και τον άξονα Δία/Πλούτωνα που ως προοδευμένοι (από σύστημα day/year) βρίσκονται στις 9 μοίρες του Κριού και Αιγόκερω αντίστοιχα. Η έκλειψη συμβαίνει μέσα στον άξονα 2ου-8ου ξυπνώντας το φοίνικα που κρύβουμε μέσα μας. Φυσικά πριν την αναγέννηση υπάρχουν οι στάχτες και είμαι πραγματικά περίεργη να δω ποια «ποντίκια» θα εγκαταλείψουν πρώτα το «σκάφος».

Από την άλλη πλευρά, ποντάρω πολύ στον Ωροσκόπο και στον Χείρωνα που όπως γράφουν αρκετοί μελετητές είναι σε μοίρες ισχύος κι αν αυτό αποδειχθεί ακριβές, τότε έχουμε προστασία. Ποντάρω επίσης και στον Ουρανό, αφού ιστορικά οι διελεύσεις του από τον Κριό είχαν πάντα θετικές συνέπειες για την πατρίδα μας, τουλάχιστον στο εσωτερικό μέτωπο (εκδημοκρατισμό-εκσυγχρονισμό).

Εξ άλλου κατά τον Καζαντζάκη «Η Ελλάδα επιζεί ακόμα, επιζεί νομίζω μέσα από διαδοχικά θαύματα!»

Εύκολα τα πράγματα δεν είναι, όμως πιστεύω πως τα όσα υφαίνονται στο αδράχτι της μοίρας οδηγούν σε μια ουσιώδη συνειδητοποίηση και στο άγαρμπο μεν, αναγκαίο δε, ξύπνημα μας.

Και το «σώπασε κυρά Δέσποινα και μην πολυδακρύζεις, πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θα ’ναι» μπορεί να πάρει σάρκα και οστά, όχι απαραίτητα με τον τρόπο που πολλοί εννοούν αλλά ως ανάκτηση της περηφάνιας του να είσαι Έλληνας.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/