Αποστολέας Θέμα: Herman Hesse  (Αναγνώστηκε 5984 φορές)

sakissakis

  • ΑΜΡΑ - Φίλος
  • ****
  • Μηνύματα: 39
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Herman Hesse
« στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 22:18:54 »
O Herman Hesse  ειναι πολύ γνωστος ευαίσθητος φιλοσοφικός λογοτέχνης ,που επιρέασαν τα έργα του ,μεγάλο μέρος των γενεών  .Υπερβολικά συναισθηματικός μεταφέρει την πραγματικότητα του αδύναμου και την ελπίδα του κόσμου που βλέπουν τα μάτια του.Στα έργα που έχω διαβάσει εγω ,μεταφέρει την συναισθηματική πραγματικότητα σε επαφή με την σκληρή αλήθεια,,,ειναι ο συγγραφέας που μπορει να σε κανει να κλάψης χωρίς τέλος με λυγμούς.Εγώ όταν το έπαθα στο βιβλιο του ''κάτω απο την ρόδα ''σταμάτησα να τον διαβάζω .Μετα απο δεκαετίες στο Νορντενσταντ του Αμβούργου ,ένα ζευγάρη Γερμανων με μετέφερε στην άλλη πλευρά που έμενα,,στην διαδρομή με ρωτησαν τι μου αρέσει στην Γερμανία και εγω βιαστικά απάντησα ο Χερμαν Εσσε,,μολονότι η απάντηση μου ήταν σε στυλ χιούμορ όπως και η ειρωνική ερώτηση της γερμανίδας,,,ξαφνικά άρχισε να κλαίει μεσα στο αμάξι με λυγμούς ασταμάτητα.
Από τότε δεν ξανα αναφέρθηκα επι του προσώπου αυτού και έβαλα ερωτηματικά .Τωρα με τις διδασκαλίες και την ΑΜΡΑ ξαναθυμήθηκα τον Ντεμιαν ,όπου κανει εκει νύξη ο πρωταγωνιστής θαυμάζοντας τον για κοσμική Ιδεα ,,για τον Παν το Ολο και το Κοσμικό Αυγό ...
Έτσι τον αναφέρω ,,η πεποίθηση μου είναι ότι η γνώση καθ εαυτού των¨ ,,δε βοηθάει ως όπλο ή εργαλείο από μόνη της εάν πρώτα δεν εχεις παιδεύσει εναν ισχυρό εαυτό που θα μπορεί να την χειριστεί σωστά και δίκαια Το να Ξέρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ δεν Ωφελεί ¨Οταν δεν ΕΪΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ μέσα στα ΠΑΝΤΑ .
Ο Χερμαν ,,έμπενε σε ρόλους που πλησίαζαν την βαθία αληθεια και την σκιαγραφούσε ,,αλλά πάντα καθόταν απόμακρος απο αυτήν ,,ενώ θα έπρεπε να επιλέξει να βουτήξει μεσα σε αυτην την αλήθεια και την Ζωη ,,,να γίνει μέρος τους ,,σαν να φοβότανε να μπει στον κόσμο των γεγονότων,,,
Ισως το κάνει αυτο στα έργα του για να μεταδώσει την Γερμανική οπτική και καθιερωθεί απο αυτούς ..όπως και έγινε