Αποστολέας Θέμα: Σκέψη = Πράξη?  (Αναγνώστηκε 21695 φορές)

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Σκέψη = Πράξη?
« στις: Ιουνίου 13, 2007, 11:19:16 »

Λέγεται πως ακόμη και να σκεφτείς να κάνεις Κακό, είναι το ίδιο σαν να το έκανες.....


Τι να σημαίνει άραγε αυτό?

Πως η "Σκέψη" ισούται "Καρμικά" ίσως με την "Πράξη"?

Μα και να σκεφτείς κάτι Κακό, απο την στιγμή που δεν το έκανες γιατί να "τιμωρηθείς"?

Μήπως γιατί ο Χρόνος δεν είναι γραμμικός για το Σύμπαν?

Μήπως για το Σύμπαν όλα ταυτίζονται? Σκέψη, πράξη, παρελθόν, παρόν, μέλλον, γη, παράλληλες διαστάσεις, σώμα, ψυχή, πνεύμα, ζωή, θάνατος, κλπ κλπ κλπ?

Μήπως, η Σκέψη ταυτίζεται Ηθικοποινικά με την Πράξη, διότι πχ "απο την Σκέψη ως εικόνα ξεκινάει προτού μετατραπεί σε μαχαίρι στο χέρι και

φονικό"?


Απο την άλλη, πως δικάζεται κάποιος για τις κακές του σκέψεις εφόσον ακόμη δεν τις πραγματοποίησε?

Θυμίζει λίγο Minority Report η υπόθεση.....Δίκη για ένα έγκλημα που ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κάνεις στο μέλλον.....

Νάτο πάλι το Οργουελικό σενάριο.....
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 13, 2007, 19:07:37 »
Στο Minority report συλλαμβάνονταν εκείνος που πράγματι είχε διαπράξει έγκλημα. Δηλαδή αυτά τα ιδιαιτέρως ικανά άτομα έκαναν ταξίδι στο χρόνο και έβλεπαν πως ο τάδε θα διέπραττε σύντομα ένα έγκλημα. Η ταινία ήταν καλή όμως το ζήτημα του ταξιδιού στο χρόνο εμπρός ή πίσω δεν έχει ακόμα λυθεί. Η ιστορία βασίζεται σε υποθέσεις ως προς αυτό.

Τώρα σχετικά με το αν σκέψη=πράξη, δεν θα συμφωνήσω με αυτή την εξίσωση. Η προέλευσή της νομίζω πως είναι χριστιανική (το περιορίζω εδώ). Μην ξεχνάς πως η σκέψη είναι η αφετηρία μιας πράξης. Σκέπτομαι να κάνω αυτό ή εκείνο. Η σωστή εξίσωση είναι:

Σκέψη + επιθυμία + απόφαση = πράξη.

Αν μια σκέψη δεν συνοδεύεται από την επιθυμία να μετατρέψεις τη σκέψη σε πράξη αλλά και από την τελική απόφαση να προχωρήσεις, να βάλεις σε εφαρμογή τα όσα σκέφτηκες αρχικά, τότε δεν θα υπάρξει πράξη.

Από την άλλη, όσοι θέλουν να βλέπουν σε κάθετί την αμαρτία και το μοιαρό αλλά και μια αιτία "καθαρμού" από τους ανάλογους "συμβούλους", τότε πάω πάσο. Πάντως στη δική μου λογική, η εξίσωση που παρέθεσα με καλύπτει απόλυτα. Το σκέψη = πράξη δεν με καλύπτει καθόλου.
...spes mea in mentem est...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 14, 2007, 12:45:57 »

Σκέψη + επιθυμία + απόφαση = πράξη.


Νάτο το τρίπτυχο που πραγματοποιεί, που κάνει πράξη.

Στην λέξη "απόφαση" υποδηλώνεται και η δράση, οπότε μπορούμε να δύμε την πρόταση ως

"σκέψη + επιθυμία + ενέργεια = πράξη" και για να έχουμε βέβαια πράξη, χρειάζεται μια θέληση που θα αποφασίσει να

ενεργήσει.

Η κοινή ενεργοποίηση, "ενεργειακού - συναισθηματικού - νοητικού" , επιδρά στον πνευματικό ωκεανό των απείρων δυνατοτήτων και εκδηλώνει μία πράξη, χωρίς νάχει σημασία αν η εκδήλωση της πράξης γίνεται στον υλικό φορέα ή σε έναν άλλο φορέα (ενεργειακό, συναισθηματικό, νοητικό).
Αυτή η πράξη είναι που επιφέρει μία δράση, άρα διεγείρει και μια αντίδραση....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 14, 2007, 13:04:45 »

Σκέψη + επιθυμία + απόφαση = πράξη.


Νάτο το τρίπτυχο που πραγματοποιεί, που κάνει πράξη.

Στην λέξη "απόφαση" υποδηλώνεται και η δράση, οπότε μπορούμε να δύμε την πρόταση ως

"σκέψη + επιθυμία + ενέργεια = πράξη" και για να έχουμε βέβαια πράξη, χρειάζεται μια θέληση που θα αποφασίσει να

ενεργήσει.

Η κοινή ενεργοποίηση, "ενεργειακού - συναισθηματικού - νοητικού" , επιδρά στον πνευματικό ωκεανό των απείρων δυνατοτήτων και εκδηλώνει μία πράξη, χωρίς νάχει σημασία αν η εκδήλωση της πράξης γίνεται στον υλικό φορέα ή σε έναν άλλο φορέα (ενεργειακό, συναισθηματικό, νοητικό).
Αυτή η πράξη είναι που επιφέρει μία δράση, άρα διεγείρει και μια αντίδραση....


Αφού η σκέψη λοιπόν απο μόνη της είναι "ενέργεια" και "επιφέρει δράση" - συνεπώς "αποτελέσματα" και "αντιδράσεις" - τότε μήπως λογικά κάποιοι την εξίσωσαν με την "έμπρακτη δράση"?....

Εαν εγώ κάνω "κακές σκέψεις για κάποιον απέναντι" και αυτός γλιστράει ξαφνικά και πέφτει σπάζοντας το κεφάλι του ο λαός το λέει "μάτιασμα του κερατά".....

Στο δικαστήριο, ναι μεν δεν αποδεικνύεται εφόσον δεν τον άγγιξα, αλλά οι "πιστεύοντες" στην δύναμη της "θέλησης", της "σκέψης" και του χειρισμού "Απόκρυφων (ως είθισται λεγόμενων) δυνάμεων" ξέρουν πολύ καλά ότι το "μάτι σπάει κόκκαλα" (ή αλλιώς, η "Δύναμη της Σκέψης" - και μόνο)....
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 14, 2007, 14:12:40 »
Χρειάζεται η διεργασία ολόκληρου του τρίπτυχου γαι να φέρει αποτελέσματα.

Σκέψη,
συναισθηματική ένταση
και ενεργειακή φόρτιση,
για να έχουμε επίδραση, επιρροή και αποτελέσματα....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 14, 2007, 16:23:06 »
Χρειάζεται η διεργασία ολόκληρου του τρίπτυχου γαι να φέρει αποτελέσματα.

Σκέψη,
συναισθηματική ένταση
και ενεργειακή φόρτιση,
για να έχουμε επίδραση, επιρροή και αποτελέσματα....

OK....

Αλλά η έννοια "πράξη" προφανώς έχει "ευρύτερες" διαστάσεις....

Δεν σημαίνει πως "πράξη" είναι μόνον ότι κάνω με το χέρι μου και με "απτές αποδείξεις"....

Θέλω να πω, δύνανται να είναι κάποιος δεμένος πισθάγκωνα με χίλια μάτια να τον παρακολουθούν ολόγυρα και αυτός να επιφέρει "υλικό αποτέλεσμα" σε απόσταση.....χωρίς φυσικά να χρησιμοποιήσει τα χέρια του....μόνον με "Νοητικά-συναισθηματικά-ενεργειακά Μέσα"

"Πράξη" δεν είναι κι αυτή?
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 14, 2007, 16:36:01 »

Αλλά η έννοια "πράξη" προφανώς έχει "ευρύτερες" διαστάσεις....

Δεν σημαίνει πως "πράξη" είναι μόνον ότι κάνω με το χέρι μου και με "απτές αποδείξεις"....

Θέλω να πω, δύνανται να είναι κάποιος δεμένος πισθάγκωνα με χίλια μάτια να τον παρακολουθούν ολόγυρα και αυτός να επιφέρει "υλικό αποτέλεσμα" σε απόσταση.....χωρίς φυσικά να χρησιμοποιήσει τα χέρια του....μόνον με "Νοητικά-συναισθηματικά-ενεργειακά Μέσα"

"Πράξη" δεν είναι κι αυτή?

Πολύ σωστά ....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 14, 2007, 16:44:04 »
Συνεπώς, έχει "Σοβαρή βάση" τελικά η ρήση

                                                       "....ακόμη κι αν σκεφτείς το Κακό είναι σαν να το διέπραξες...."
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 14, 2007, 16:49:35 »
Συνεπώς, έχει "Σοβαρή βάση" τελικά η ρήση

                                                       "....ακόμη κι αν σκεφτείς το Κακό είναι σαν να το διέπραξες...."

Με την προϋπόθεση που αναπτύχθηκε, ότι δηλαδή ενεργοποιούνται όλοι οι φορείς της ανθρώπινης ύπαρξης,

αναμφισβήτητα ΝΑΙ !!!!
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 14, 2007, 17:06:10 »
Τότε, εαν σκεφτούμε πόσα δισεκατομμύρια μίζερες, κακές και γενικά αρνητικές σκέψεις γίνονται κάθε δευτερόλεπτο σε αυτόν τον πλανήτη (εν αντιθέσει με το πόσο λιγότερες "καλές σκέψεις") , δεν θέλει και πολύ για να καταλάβουμε γιατί βιώνει αυτά τα δεινά η ανθρωπότητα......

Κυριαρχεί απλά αυτό που εκπέμπει ενεργειακά η σκέψη της "πλειοψηφίας".....


Κι αφού η Σκέψη της πλειοψηφίας των ανθρώπων εκπέμπει "Μαυρίλα"...........


                      ......γι' αυτό και επικρατεί "Μαυρίλα".....
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 14, 2007, 18:23:30 »
Όσο η σκέψη δεν υλοποιείται σε ένα αντικείμενο έμψυχο ή άψυχο, δηλαδή δεν προκαλεί σε αυτό κάποια έστω και αμυδρή αλλαγή, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για πράξη.

Δύο όμως πράγματα θέλω να ρωτήσω:

1. Αν θέλεις, Fr. Avaris, μπορείς να αναφέρεις από που έχεις τα παραδείγματα πως και μόνον αν σκεφτείς κάτι είναι σαν να το έκανες; Άν και ξέρω από που πηγάζει η φράση, θέλω να το διασταυρώσω πρώτα ::)

2. Μιας και αναφερόμαστε στο ρητό αυτό, ρωτάω γιατί να μην ισχύει και για τις καλές σκέψεις και πράξεις; Δηλαδή αν η ταύτιση είναι αποδεκτή στο αρνητικό επίπεδο, γιατί να μην είναι αποδεκτή και εφαρμόσιμη και στο θετικό επίπεδο; Γιατί να μιλάμε για εύκολο χαρακτηρισμό του αρνητικού αλλά να αποφεύγουμε να το προσεγγίσουμε με τη θετική του οπτική;

Μήπως κάποιοι ψάχνουν κάθε τρόπο για να μας κάνουν να αισθανθούμε υποτελείς, μοιαροί, κακοί και γενικά άτομα που χρειαζόμαστε τη βοήθεια κάποιου για να έρθουμε στο σωστό δρόμο;
...spes mea in mentem est...

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 14, 2007, 18:41:12 »
Όσο η σκέψη δεν υλοποιείται σε ένα αντικείμενο έμψυχο ή άψυχο, δηλαδή δεν προκαλεί σε αυτό κάποια έστω και αμυδρή αλλαγή, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για πράξη.

Δύο όμως πράγματα θέλω να ρωτήσω:

1. Αν θέλεις, Fr. Avaris, μπορείς να αναφέρεις από που έχεις τα παραδείγματα πως και μόνον αν σκεφτείς κάτι είναι σαν να το έκανες; Άν και ξέρω από που πηγάζει η φράση, θέλω να το διασταυρώσω πρώτα ::)

2. Μιας και αναφερόμαστε στο ρητό αυτό, ρωτάω γιατί να μην ισχύει και για τις καλές σκέψεις και πράξεις; Δηλαδή αν η ταύτιση είναι αποδεκτή στο αρνητικό επίπεδο, γιατί να μην είναι αποδεκτή και εφαρμόσιμη και στο θετικό επίπεδο; Γιατί να μιλάμε για εύκολο χαρακτηρισμό του αρνητικού αλλά να αποφεύγουμε να το προσεγγίσουμε με τη θετική του οπτική;

Μήπως κάποιοι ψάχνουν κάθε τρόπο για να μας κάνουν να αισθανθούμε υποτελείς, μοιαροί, κακοί και γενικά άτομα που χρειαζόμαστε τη βοήθεια κάποιου για να έρθουμε στο σωστό δρόμο;

Εαν ισχύει για το "Κακό" λογικό είναι να ισχύει και για το "Καλό".....

Όσον αφορά στα υπόλοιπα ερωτήματά σου, εαν πας στον ανωτέρω διάλογο με τον Ορφέα θα βρεις αρκετές επεξηγήσεις για το πως συνδέεται η "Σκέψη" με την "Πράξη" υπο την έννοια του "ευρύτερου αποτελέσματος" που μπορεί να "επιφέρει η Σκέψη".....

Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 14, 2007, 19:14:27 »
Νομίζω πως αν ενσωματώσουμε την εξίσωση σκέψη=δράση στο αστρικό επίπεδο, τότε τα πράγματα γίνονται χαοτικά. Δεν ξέρω αν είμαστε σε θέση να αποδείξουμε έστω κι εν μέρει την άποψη πως μία σκέψη μας, άπαξ κι εκδηλωθεί κι εφόσον τρέφεται από ικανή ποσότητα συναισθηματικής φόρτισης, μελλοντικά (άμεσα ή μακρο πρόθεσμα) θα καταλήξει σε εκδήλωση είτε στο αστρικό, είτε στο υλικό επίπεδο.

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται αυτό :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2007, 19:33:44 από Anon »
...spes mea in mentem est...

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 14, 2007, 19:18:11 »
Νομίζω πως αν ενσωματώσουμε την εξίσωση σκέψη=δράση στο αστρικό επίπεδο, τότε τα πράγματα γίνονται χαοτικά. Δεν ξέρω αν είμαστε σε θέση να αποδείξουμε έστω κι εν μέρει την άποψη πως μία σκέψη μας, άπαξ κι εκδηλωθεί κι εφόσον τρέφεται από ικανή ποσότητα συναισθηματικής φόρτισης, μελλοντικά (άμεσα ή μακρο πρόθεσμα) θα καταλήξη σε εκδήλωση είτε στο αστρικό, είτε στο υλικό επίπεδο.

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται αυτό :-\

Φαινόμενα σαν την "τηλεκίνηση", την "τηλεπάθεια" ή την "τηλεστρέβλωση" ή "τηλεθραύση" αντικειμένων, αυτό ακριβώς δεν είναι?

 

                                                                            Σκέψη = Δράση
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψη = Πράξη?
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 14, 2007, 19:35:11 »
Νομίζω πως αν ενσωματώσουμε την εξίσωση σκέψη=δράση στο αστρικό επίπεδο, τότε τα πράγματα γίνονται χαοτικά. Δεν ξέρω αν είμαστε σε θέση να αποδείξουμε έστω κι εν μέρει την άποψη πως μία σκέψη μας, άπαξ κι εκδηλωθεί κι εφόσον τρέφεται από ικανή ποσότητα συναισθηματικής φόρτισης, μελλοντικά (άμεσα ή μακρο πρόθεσμα) θα καταλήξη σε εκδήλωση είτε στο αστρικό, είτε στο υλικό επίπεδο.

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται αυτό :-\

Εκτός από τις διδασκαλίες του εσωτερισμού που λίαν αναλυτικά αναφέρονται στην δυνατότητα εκδήλωσης και εφαρμογής, η λαϊκή σοφία δηλώνει αυτήν ακριβώς την δυνατότητα στο περιεκτικότατο λαϊκό ρητό,
"καλομελέτα κι έρχεται".
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/