Αποστολέας Θέμα: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''  (Αναγνώστηκε 6293 φορές)

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 10:19:40 »
http://www.youtube.com/watch?v=qXJxHGS3TYs


Δεν θεωρω  οτι ο ΕΓΧΑΡΤ ΤΟΛΕ ειναι ενας ξεχωριστος ανθρωπος
Δεν ξερω καν , αν ειναι οπως ειπωθηκε ......''πιονι '' δυναμεων αλλοτριων ....δεν μπορω να το γνωριζω για κανεναν
Κατι ομως με σπρωχνει , να ερευνησω τα λεγομενα του
Αλλωστε αυτος ηταν ο σκοπος μου εξαρχης
Ο ορος ''παραδοση '' ειναι ενας ορος, που παρολο οτι δειχνει απλος  , δεν ειναι κοντα στο επιπεδο μου .....πολυ κοντα!!!!!!!
Αυτο γινεται συνεχεια
Δεχομαστε ορους ,'' ανεβαινουμε ''.......... και καλα .............., σκαλοπατια κατανοησης , και μετα το δικο μας επιπεδο φανταζει .....ποταπο
Που να κατεβαινει κανεις εκει κατω !!!!!!!!!
ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΝ............ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...............  ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ
Αν δεχτω τον ορο ''παραδοση'' θα ειναι σαν να μιλω ,.......... ενα σκαλοπατι.........μικρο........ πανω απο την κατανοηση μου
Αλμα κατανοησης μεσω ''ξενης κατανοησης ''μου δειχνει ......δυσκολο
Τυφλες αποδοχες ....δεν οδηγουν πουθενα ....μονο στην αποδοχη η...... την αποριψη
ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ
Να  μην δεχομαι συμπερασματα αλλων , και να μιλω , μεσα απο την δικη μου κατανοηση, που τιποτα  δεν θα μπορει να την  καταριψει, γιατι θα ειναι κατανοηση , και οχι αποδοχη....μου δειχνει σωστο
Θα αρχισω λοιπον την ερευνα μου , οχι με την παραδοση ......αλλα με την αντισταση  γιατι αυτο μου δειχνει ....πιο κοντα
ΘΕΛΩ να ξερω!!!!!!!!........ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ;;;;;;;
ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ;;;;;;;;;;ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ  ;;;;;;;;;
ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ........... , ο ορος παραδοση , θα ειναι ενας ακομα , κουφιος , ορος
Απο αυτους που η ζωη μας ειναι γεματη.....απο αυτους που οχι μονο δεν ωφελουν ...αλλα βλαπτουν
Μπορει , να μην ειμαι σε θεση να λαβω ΤΩΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Αν ομως , αφησω αυτην την ερωτηση να εγκαθιδρυθει μεσα μου....τοτε ........;
ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ;;;;;;;;;
Να μια ευκαιρια να ''δω '' τον εαυτο μου .....να μαθω κατι για αυτον
Μεσα απο τον ιδιο τον εαυτο .....Και αυτο θα ειναι η πραγματικη μαθηση .....ΔΙΚΗ ΜΟΥ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2014, 11:15:47 από xristosx »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 10:47:23 »
Η κατανοηση μου , η συνεχεια της προσπαθειας μου , αλλα και η δυναμη που θα εχω , για  τον σκοπο της κατανοησης  , δεν μπορουν παρα , να ειναι αποροια , πραγματων ΖΩΝΤΩΝ
Ζωη εχει μονο η δικη μου αναρωτηση  οι αποριες μου και οι ερωτησεις πανω στην ζωη μου
Οχι οι τυφλες αποδοχες , και ουτε καν ισως , προηγουμενες εμπειριες μου , ακομα και αν αυτες ειχαν την δυναμη να με ταρακουνησουν
Ειχαν .......την δυναμη ......
Τωρα την εχουν ;;
ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ .....ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ;

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 11:05:39 »
Αποδοχες ...αποδοχες ....αποδοχες
Παντου αποδοχες τυφλες..... ΜΑΣ ΚΑΛΟΥΝ ΝΑ ΤΙ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ.. για να μην παταμε καπου ....να μην εχουμε κινητρο , ουτε και δυναμη
Τα πρωτα 4 στιχακια , ειναι τετοια παραδειγματα


''Η ποιοτητα της συνειδητοτητας σου αυτην ακριβως την στιγμη , ειναι  που καθοριζει ,το ειδος του μελοντος που  θα βιωσεις  ''
''Επομενως το να ΠΑΡΑΔΟΘΕΙΣ αποτελει το σημαντικοτερο πραγμα που μπορεις να κανεις , ωστε να επιφερεις , θετικες αλλαγες στην ζωη σου ''
''Οποιαδηποτε δραση και να αναλαβεις , ερχεται σε δευτερη μοιρα ''
'' ποτε δεν μπορει να προκυψει μια θετικη δραση , μεσα απο μια ''μη παραδομενη κατασταση συνειδησης ''


Να τα αποδεχθω ....μου δειχνει κουτο , να τα αποριψω επισης
Μπορω να τα προσπερασω ομως ,.............. δεν θα το ηθελα
Νοιωθω οτι θα χασω μια ευκαιρια

Δεν ειναι ομως  μακρυα ,απο το δικο μου επιπεδο κατανοησης
 

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 11:58:58 »
Ωραία ανάλυση για την "Παράδοση"....

Ναι, δυστυχώς έχει και την έννοια του να "Παραδοθείς" και αυτό πράγματι είναι συνέπεια της τυφλής αποδοχής.
Μακάρι η αποδοχή να μην οδηγούσε πουθενά.... Δυστυχώς οδηγεί στην άνευ όρων "Παράδοση", στο Δόγμα, στον Φανατισμό, στην Εθελοτυφλία, στην Ξενοδουλεία....

Από την άλλη, υπάρχει και μία πλευρά της "Παράδοσης" που είναι λίαν επωφελής, καθότι οδηγεί στην Κατανόηση.... Παράδειγμα τα απλά πειράματα της εκπαίδευσης (Φυσικής, Χημείας κλπ), όπου μέσα από τον ίδιο πειραματισμό που έχουν ενασχοληθεί κάποιοι πριν από εμάς, κατορθώνουμε να Κατανοήσουμε, αποφεύγοντας την παγίδα της τυφλής αποδοχής.

Είναι η "Παράδοση" όπου μας Παραδίδονται μέθοδοι διερεύνησης και αναζήτησης της Γνώσης και όχι έτοιμων Συμπερασμάτων.

Ακόμα και εκεί όμως, χρειάζεται να είμαστε επιφυλακτικοί, καθότι, μπορεί να μας "σερβίρουν" "στημένα πειράματα" με προσδιορισμένα και καθορισμένα συμπεράσματα....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΜΥΘΗΡΑ

  • Μηνύματα: 160
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:39:10 »
...αρα για να συμπληρωσω των συλλογισμο σας ..τονιζοντα3 κι αυτα που εχω γραψει καπου αλλου ... καμμια εννοια δεν  ειναι καλη η κακη απο μονη της αλλα κρινοντας την μεσα σε ενα πλαισιο αναφορας ..

ειμστε εδω δηλδη εμπροσθεν του φαινομενου του σχετικισμου των εννοιων ...εν προκειμενω της εννοια ςτη <<παραδοσης >>

........απο την αλλη βεβαια υπαρχει κι ο  δυισμος τους παραδοση -μη παραδοση ( αντισταση )

....τελικα ο ανυπομονος και αφιλοσοφητος θα μας ρωτουσε << το να ""παραδινεται"" κανεις ειναι καλο ή κακο τελικα>> ..εμεις τοτε θα οφειλαμε να του απαντησουμε ξεκινωντας με την εκφραση << εξαρταται σε ποιον, ποτε και γιατι παραδινεσαι ""κι αν ο επιμονος μαθητευομενος μας ελεγε ..μα θελω ξεκαθαρες κουβεντες μη με μπλεκεις ...τι θα του λεγαμε ??? προσωπικα θα του λεγα οτι οποιος θελει απολυτες και ξεκαθαρες κουβεντες πανω σε εννοιες που χαρακτηριστικο τους ως αφηρημενες που ειναι εχουν το σχετικισμο ,, τοτε ειναι ακαταλληλος για φιλοσοφια και δεν  δικαιουται να θετει τετοιας φυσης ερωτηματα >>


...ο δασκαλος εινα αυτος που ζητα τη παραδοση των μαθητων στα λεγομενα του και στην γνωση που μεταδιδει φανταστειτε τι γινεται οταν  μαθητης αντιστεκεται και δεν  δεχεται την παραδιδομενη γνωση .. τιναζεται στον αερα ολη η διαδικασια της μαθησης και διδασκαλιας ...

...προσωπικα εχω ζησει επανειλημενα περιπτωσεις κακοπιστων μαθητων αντιστεκομενων στην ετοιμοπαραδοτη γνωση οχι ομως για λογους φιλοσοφικης ανησυχιας αλλα για καθαρα εγωικους λογους .. πχ ποιοι ειναι αυτοι που τα ξερουν ολα , εννοωντας τους << οι επιστημονες >???


θα θεσω κι  αλλα ερωτηματα σχετικο με τη <<παραδοση>>
θα αφηνατε απελπισμενοι και αποδυναμωμενοι οντας να σας βοηθησει ενα ατομο που γενικα και σε κανονικες συνθηκες δεν  θα εμπιστευοσασταν ???

...κρεμασμενοι στο γκρεμο θα δεχομασταν την βοηθεια ενος κακοποιου ???
...ετοιμοθανατοι οντας θα δεχομασταν θεραπεια απο εναν κακο και καιροσκοπο γαατρο
χμ και τελος

θα συμβιβαζομασταν θα αρνομασταν τα πιστευω και τις αξιε ς  μας υποτην απειλη ενος βασανιστηριου η του θανατου ??

αχ ερωτηματα που ξεκαθαριζουν το δυσβατο απο ηθικης αποψεως  τοπιο της παραδοσης και  αντιστασης  ...


ΤΕΛΟΣ ...ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΝ ΔΕΝ  ΗΞΕΡΕ ΤΗΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ  ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΜΕΝΟΙ ΚΙ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ???

να γιατι λεω οτι κατι τετοιες διαλεξεις ειναι πανατ εκ του πονηρου ....

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:43:24 »
Παράθεση
Από την άλλη, υπάρχει και μία πλευρά της "Παράδοσης" που είναι λίαν επωφελής, καθότι οδηγεί στην Κατανόηση.... Παράδειγμα τα απλά πειράματα της εκπαίδευσης (Φυσικής, Χημείας κλπ), όπου μέσα από τον ίδιο πειραματισμό που έχουν ενασχοληθεί κάποιοι πριν από εμάς, κατορθώνουμε να Κατανοήσουμε, αποφεύγοντας την παγίδα της τυφλής αποδοχής.Είναι η "Παράδοση" όπου μας Παραδίδονται μέθοδοι διερεύνησης και αναζήτησης της Γνώσης και όχι έτοιμων Συμπερασμάτων.

Σε  αυτην ακριβως την αναλυση  αναφερομε !!
Μονο που εδω δεν ασχολουμαστε με αντικειμενα εξω απο μας αλλα με το ιδιο μας τον εαυτο
Εμπειρια του ιδιου μας του εαυτου !!


Παράθεση
Ακόμα και εκεί όμως, χρειάζεται να είμαστε επιφυλακτικοί, καθότι, μπορεί να μας "σερβίρουν" "στημένα πειράματα" με προσδιορισμένα και καθορισμένα συμπεράσματα....

Ετσι και αλλιως , σε αυτον τον δρομο ,  πρεπει παντα να ειμαστε επιφυλακτικοι .......''Ειναι γεματος παγιδες μεσα και εξω ''
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2014, 14:06:04 από xristosx »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 14:21:38 »
Παράθεση
.αρα για να συμπληρωσω των συλλογισμο σας ..τονιζοντα3 κι αυτα που εχω γραψει καπου αλλου ... καμμια εννοια δεν  ειναι καλη η κακη απο μονη της αλλα κρινοντας την μεσα σε ενα πλαισιο αναφορας ..

ειμστε εδω δηλδη εμπροσθεν του φαινομενου του σχετικισμου των εννοιων ...εν προκειμενω της εννοια ςτη <<παραδοσης >>

........απο την αλλη βεβαια υπαρχει κι ο  δυισμος τους παραδοση -μη παραδοση ( αντισταση )


Αυτο στο  οποοιο αναφερομε ειναι μια απλη βιωση του γεγονοτος της ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ 
Οχι της ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ  αλλα της ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ
Για να καταλαβει κανεις , τι σημαινει ΠΑΡΑΔΟΣΗ  πρεπει πρωτα να καταλαβει την αντισταση
Η ενοια της παραδοσης , θα γεννηθει αυθορμητα , οπως οταν καποιος παει να μας χτυπησει , και εμεις σηκωνουμε τα χερια για να αποφυγουμε το χτυπημα
Πρωτα ομως οπως ειπα , πρεπει να δουμε ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ , ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ γινεται αυτο
Σε τι αντιστεκομαστε , ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΝΤΙΑΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ
Αυτο ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΟΗΤΙΚΩΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ -ΣΚΕΨΕΩΝ
Οι νοητικες διεργασιες -σκεψεις -υπολογισμοι , απλα θα ανακυκλωσουν τα ηδη υπαρχοντα δεδομενα
Εδω τα δεδομενα ειναι καινουργια , και μονο μεσα απο την βιωματικη εμπειρια μπορουν να γινουν αντιληπτα 

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 14:50:57 »
Ετσι οπως το εχω διακρινει , υπαρχουν δυο ειδων παραδοσης
Η μια ειναι να παραδοθουμε στα συναισθηματα μας , να μην τους αντιστεκομαστε δηλαδη , και η αλλη ειναι , να μην αντιστεκομαστες στις εξωτερικες συνθηκες
Ολα ομως [αν ειναι να ερευνησουμε το εσω , και αν αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το εσω ]καταληγουν στην συναισθηματικη αντισταση
Και ας δουμε ποτε αντιαστεκομαστε
Θα δωσω ενα παραδειγμα για να γινει ευκολοτερο στην κατανοηση
Πηγα λοιπον στο περιβολι , για να κανω κατι δουλειες
Ειχα σκοπο γυριζοντας , να γραψω καποιες σκεψεις , που αφορουν αυτα τα ζητηματα
Εγινε ομως κατι και συγχιστηκα αρκετα
Εμεινε λοιπον στο σωμα μου , αυτη η μηχανικοτητα [ της συγχυσης ]που τωρα πια ειναι κατι που ''δουλευει '' και υπαρχει , και με καθοριζει  ειτε το θελω , ειτε οχι
Το να ΑΠΑΙΤΩ απο τον εαυτο μου να σκεφτει , να γραψει , να ειναι ακριβης  κλπ  κλπ  ειναι ακριβως , οτι τον βαζω ,σε μια διαδικασια συγκρουσης πραγματων
Ας σκεφτει ο καθενας , και ας υπολογισει , την αισθηση , που μπορει να εχουμε , οταν προβαινουμε σε παρομοιες ενεργειες
ΣΥΝΕΧΙΖΩ

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2014, 14:52:40 από xristosx »

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.......... ''ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΣΑΙ''
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 08:42:09 »
Η λεξη παραδοση , ειναι μοναχα μια λεξη
Στην θεση της , θα μπορουσα να βαλω πολλες αλλες
Επιγνωση , αναμνηση εαυτου , αυτοενθυμηση , αυτοπαρατηρηση
Ολες αυτες οι ενοιες περιγραφουν , [με διαφορες ισως στην εμβαθυνση ] την παραδοση
Και ερχομαι τωρα , στο παραδειγμα , που εθεσα
Αυτο βεβαια ειναι , ενα χονδροειδεστατο παραδειγμα , ομως αντιπροσωπευτικο της μη παραδοσης
Ενα απο τα κυρια του χαρακτηριστικα , ειναι , οτι ενω συμβαινουν πραγματα , που ζητουν να εχουν την προσοχη μας ,.........επειδη καθοριζουν  αυτο που αισθανομαστε και αρα τις πραξεις μας .........., εμεις το μονο που κανουμε , ειναι , οχι μονο , να τα αγνοουμε , αλλα να προσθετουμε και αλλα
Ας σκεφτουμε , .....τρωμε....πολλες φορες  ,γιατι αισθανομαστε ασχημα -περιεργα
Μιλαμε αλλες για τους ιδιους λογους
Δεν αναρωτιομαστε για τα κινητρα των πραξεων μας
Ολα αυτα καταληγουν στο σωμα , με την μορφη εντασεων
Η ζωη μας , ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα , συνεχους αντιστασης
Εχουμε εθιστει τοσο πολυ στην αντισταση , που τωρα , αντιστεκομαστε μονο απο συνηθεια , και εθισμο που εχουμε αποκτησει ,....... στην αντισταση......
Το χαρακτηρισατικο της αντιστασης , ειναι οτι  ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΟΙ , ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
Σε καποιο οχι πολυ βαθυτερο επιπεδο , αυτο αναγεται στις απλες αισθησεις
Απλες αισθησεις ενοω , αυτες που δεν ειναι φορτωμενες απο την αποροια της εντασης
Με αυτο ενοω , ....να ακουμε , και να εχουμε επιγνωση -να ξερουμε ΤΩΡΑ οτι ακουμε ......να βλεπουμε .......να αισθανομαστε , και να γνωριζουμε ΤΩΡΑ .......οτι συμβαινουν ολα αυτα
Αυτο αλλωστε , ειναι και το νοημα της αναμνησης εαυτου -αυτοενθυμησης
Η προσοχη .....να προσεχει τον ιδιο της τον εαυτο
Υποπτευομαι , οτι αν χρησιμοποιησουμε  αυτην την διαπιστωση γνωση με ανοικτο μυαλο , κρυβει τεραστιες εκπλξηξεις -δυνατοτητες
Μια απο αυτες ειναι , μεσω της αποκαλυψης αλλα και εξαλειψης των εντασεων , αυξηση της αντιληπτικης ικανοτητος , με οτι αυτο , μπορει να συνεπαγεται
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2014, 11:36:30 από xristosx »