Αποστολέας Θέμα: Το χέρι της ελπίδας  (Αναγνώστηκε 11099 φορές)

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Το χέρι της ελπίδας
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 23, 2007, 12:37:49 »
Ανατολικώς, κάτι δεν καταλάβαμε και οι δύο...

Παράθεση
Πραγματικά λυπάμαι αν και εγώ πρόσθεσα λίγη κούραση σε εσένα και σε κάποιους άλλους με την φράση μου περί δυσκολίας για την γνωστοποίηση σε δημόσια θέα ορισμένων διδασκαλείων.

Δεν με κούρασες εσύ, ουτε κατα διάνοια. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι οτι συναντώ πολύ συχνά την φράση περί μυστικότητας κλπ σε διάφορα σημεία και συζητήσεις και τελικά αυτό πού έχω αντιληφθεί εως τώρα, είναι οτι τις περισσότερες φορές λέγονται για εντυπωσιασμό και ουτε και αυτοί που τις λένε, τις γνωρίζουνε.....
Καμία σχέση με εσένα ....με την φράση ''παίζω''.
Εκτός αυτού, έχω την αίσθηση οτι και σε εφημερίδα να γραφόταν οι διδασκαλίες που λέγονται ''κρυφές'' εκτός της γενικής αντίδρασης, πάλι δεν θα μπορούσαν να βλάψουν κανένα, ούτε να ωφελήσουν, αν τις έβλεπε απλά σαν κείμενο.

Παράθεση
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ, ότι όσοι δεν είχαν την δυνατότητα η την διάθεση  να ενταχθούν σε μια ομάδα μυημένων ανθρώπων, είναι άτομα  δεύτερης κατηγόριας

Και εγώ είμαι ακριβώς και κυριολεκτικά της ίδιας γνώμης. Δεν υπάρχουν, άτομα δευτέρας κατηγορίας [ για μενα] και θεωρώ οτι το τελευταίο κριτήριο που θα χρησιμοποιήσουμε για να κρίνουμε ένα ανθρωπο είναι η σχέση του η όχι με ομάδες κλπ...
Η αναζήτηση είναι προσωπική υπόθεση και μόνο.

Παράθεση
Προϋπόθεση όμως για την επέκταση σε πολλά θέματα είναι η αποδοχή κοινών ορισμών και θέσεών των συνομιλητών. Π.χ. εάν βρεθείς σε μια παρέα που τους βλέπεις για  πρώτη φορά θα μπορούσες να τους εμπιστευτείς το κλειδί του σπιτιού σου ?
Φαντάζομαι πως όχι . Γιατί?

 Το κλειδί το κρατάμε μόνο για εμάς...
Σίγουρα μερικές συζητήσεις για να γίνουν πρέπει να υπάρχει τουλάγχιστον κοινή αποδοχή του γενικού θέματος, άσχετα αν οι απόψεις διαφέρουν.

Παράθεση
Είναι πραγματικά δύσκολο να καταθέτεις απόψεις σε ένα άγνωστο για σένα κοινό, γιατί το λιγότερο που θα πάθεις είναι να γίνεις η αιτία έντονων αντιπαραθέσεων και εγώ  σε διαβεβαιώνω ότι ΚΑΜΙΑ τέτοια πρόθεση δεν έχω.

Γενικά μου φάινεται οτι είναι δύσκολο να καταθέτει κανείς απόψεις μεσω του γραπτού λόγου μια και γίνονται πολλές παρεξηγήσεις επειδή δεν ακούμε, ουτε βλέπουμε τον άλλον. Ακόμη και φίλοι να είναι οι συνομιλητές μπορεί να μπερδευτούν... :o

Σου αφιερώνω μια φράση που μου ειπωθηκε κάποτε και ποτέ δεν την ξεχνώ
<< Ποτέ το φώς δεν φοβήθηκε το σκοτάδι>>

φιλικά