Αποστολέας Θέμα: Ο Θεός παιδεύει αυτούς που αγαπάει!  (Αναγνώστηκε 24915 φορές)

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο Θεός παιδεύει αυτούς που αγαπάει!
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 06, 2007, 14:09:50 »
Αγαπητέ LordPayens

Ευχαριστώ για τη διόρθωση.  Η γνώση είναι κατώτερη της κατανόησης, η οποία είναι κατώτερη της σοφίας.  Αυτό το είχαμε αναλύσει σε άλλη συζήτηση.   Οπότε και η δύναμη του ατόμου αυξάνεται όσο περνά από την απλή γνώση στ σοφία.

Αν ξόδευα περισσότερο χρόνο και ήμουνα πιο προσεκτικός στα δικά μου μηνύματα, όσο είμαι όταν κρίνω τους άλλους, τότε θα έγραφα πάρα πολύ καλύτερα.

Ελπίζω πάντως να έγινε κατανοητή η θέση μου, ότι θεωρώ θετικό το να ανοίξεις τα μάτια στον άρρωστο.  Να του μεταδώσεις γνώση, μπας και κατανοήσει.  Και ίσως κάποτε να γίνει σοφός.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

LordPayens

  • Μηνύματα: 64
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο Θεός παιδεύει αυτούς που αγαπάει!
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 06, 2007, 19:50:12 »
Αγαπητέ μου Κανένα,

Κατάλαβα πολύ καλά την θέση σου και την συμμερίζομαι αρκετά. Απλά συνηθίζω να έχω αμφιβολίες και να επανεξετάζω το καθετί και πολλές φορές ολίγον υπερβολικά μέχρι που με βαριούνται.  :)

Μόλις έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω στο θέμα θα το κάνω, αυτές τις μέρες είμαι λίγο κενός από σκέψεις.

Φιλικά,
LordPayens

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο Θεός παιδεύει αυτούς που αγαπάει!
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 07, 2007, 13:14:05 »

Απλά συνηθίζω να έχω αμφιβολίες και να επανεξετάζω το καθετί και πολλές φορές ολίγον υπερβολικά μέχρι που με βαριούνται.  :)


Φιλικά,
LordPayens


....οι αμφιβολίες  :)
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/