Αποστολέας Θέμα: 'Αγγελοι στη Γη  (Αναγνώστηκε 31495 φορές)

προμηθέας

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 110
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: 'Αγγελοι στη Γη
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:15:35 »
Αγαπητή ΔΙΟΣ, επέτρεψε μου να ρωτήσω.

Πιστεύεις ότι ευτυχία νιώθει αυτός που δίνει αγάπη, ακόμα κι όταν αργότερα προδοθεί και πληγωθεί;


Άλλο αγάπη και άλλο έρωτας.
Η αληθινή αγάπη δεν είναι πάθος ούτε περιμένει ανταπόκριση,εκεί βρίσκεται η ευτυχία.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: 'Αγγελοι στη Γη
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 05:01:49 »
Η αληθινή αγάπη δεν είναι πάθος ούτε περιμένει ανταπόκριση,εκεί βρίσκεται η ευτυχία.

Αυτή είναι η αλήθεια, και όποιος κατανοεί αυτή τη βασική αρχή, σώζεται και έχει την δύναμη να παρασύρει και άλλους πολλούς προς την ίδια σωτηρία.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: 'Αγγελοι στη Γη
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 13:05:20 »
 :) Αυτός που έχει ''δώσει'' ΑΓΑΠΗ....(και συμφωνώ με τον αδερφό Προμηθέα) άλλο ΑΓΑΠΗ  ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΑΣ (καψούρα  :o ) πάει να πεί πως έχει απόθεμα.
Εχει ψυχικό κάλλος,σθένος να περάσει ενδεχομένως και την αδιαφορία ναι γιατί όχι,δίνουμε γιατί αισθανόμαστε διακαή πόθο να δώσουμε κι όχι γιατί μας επιβάλει κάποιος κάτι τέτοιο.... και σκορπάμε την αγάπη μας για να μην την κρατάμε στείρα κλεισμένη στο φυλλοκάρδι από ανάγκη προσφοράς (όχι απαραίτητα και ζήτησης...  :-\ )
ΕΓΩ..ΔΙΝΩ.
Ο ΑΛΛΟς ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΟΧΙ...ΑΔΙΑΦΟΡΟ...ΕΓΩ ΛΥΤΡΩΝΟΜΕ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...Ο ΑΛΛΟς ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗς ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΜΠΟς...

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΥΛΟΓΟΥΜΕ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΕ ΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗς ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ ΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟ-ΔΕΧΟΝΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ...ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΑς ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΝΙΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙς ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ....

ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΩς ΠΟΛΛΟΙ ΔΥΣΤΥΧΕΙς ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ...ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΥΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΛΑΒΕς ΚΑΛΗς ΑΠΟΔΟΧΗς...

ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩς ΚΕΝΟΙ-ΑΔΕΙΟΙ......ΣΑΝ ΧΩΡΑΦΙΑ ΑΚΑΡΠΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

ΘΛΙΒΕΡΟ??????  :-* 
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

xrysanthemo

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 6
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: 'Αγγελοι στη Γη
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 00:54:31 »
ΕΓΩ..ΔΙΝΩ.
Ο ΑΛΛΟς ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΟΧΙ...ΑΔΙΑΦΟΡΟ...ΕΓΩ ΛΥΤΡΩΝΟΜΕ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...Ο ΑΛΛΟς ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗς ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΜΠΟς...
Ποτέ δε μίλησα για έρωτα/καψούρα. 
Μπορεί μία μάνα να αδιαφορήσει όταν δίνει τα πάντα στο σπλάχνο της, κι αυτό την προδώσει;

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: 'Αγγελοι στη Γη
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 02:40:25 »
ΕΓΩ..ΔΙΝΩ.
Ο ΑΛΛΟς ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΟΧΙ...ΑΔΙΑΦΟΡΟ...ΕΓΩ ΛΥΤΡΩΝΟΜΕ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...Ο ΑΛΛΟς ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗς ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΜΠΟς...
Ποτέ δε μίλησα για έρωτα/καψούρα. 
Μπορεί μία μάνα να αδιαφορήσει όταν δίνει τα πάντα στο σπλάχνο της, κι αυτό την προδώσει;


Κατα την γνωμη μου , Σιγουρα δεν μπορει να αδιαφορησει αλλα δεν μπορει και να απαιτησει....... το θεμα εδω ειναι η μανα αν αισθανετε ενταξει μεσα της...... δινω τα παντα σε καποιον την θεωρω λιγο παγιδα σαν προταση γιατι μερικες φορες δινουμε ολοι μας τα παντα για καποιους ανθρωπους αλλα με γνωμονα εμας αυτο που θεωρουμε εμεις οτι τους χρειαζετε ενω οι αλλοι εχουν διαφορετικες "αναγκες" η διαφορετικη οπτικη των πραγματων...... Ακομα και να προδοθουμε καποιες φορες ο χρονος φερνει την αληθεια στο φως καποια στιγμη και η αγαπη θα αναγνωριστει και απο την αλλη πλευρα....Πολλες φορες "αθελα μας" ολοι μας εχουμε προδοσει την αγαπη καποιων και μετα μετανοιωνουμε για αυτο.Το θεμα ειναι και οι "αλλοι" (ειτε ειναι παιδια μας ειτε οχι) να συνηδητοποιησουν το τι μπορει να μας δωσει καποιος και ακομα περισσοτερο τον τροπο εκφρασης της αγαπης του διπλα μας.Υπαρχουν ανθρωποι που δειχνουν η δεχοντε την αγαπη μεσω υλικων αγαθων και καποιοι αλλοι μεσα απο ενα χαδι και καποιοι τριτοι συμφωνα με τις αναγκες τους την μια ετσι και την αλλη αλλοιως. Οποτε για μενα το ποιο σημαντικο ειναι το να δινουμε Αυτο που μπορουμε και οπως το αισθανομαστε και μετα ο χρονος φερνει ολα τα αλλα...... 
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: 'Αγγελοι στη Γη
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 02:04:20 »
ΕΓΩ..ΔΙΝΩ.
Ο ΑΛΛΟς ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΟΧΙ...ΑΔΙΑΦΟΡΟ...ΕΓΩ ΛΥΤΡΩΝΟΜΕ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...Ο ΑΛΛΟς ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗς ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΜΠΟς...
Ποτέ δε μίλησα για έρωτα/καψούρα. 
Μπορεί μία μάνα να αδιαφορήσει όταν δίνει τα πάντα στο σπλάχνο της, κι αυτό την προδώσει;


Ετσι είναι καλό μου Χρυσάνθεμο...όπως τα είπε κι ο Αδερφός Γίάννης.
Και να προσθέσω μόνο τούτο.
Καμιά φορά,η αγάπη μας είναι τόση που κάνουμε τους άλλους να νοιώθουν μια τάση φυγής κι ένα αίσθημα πνιγμού....καμιά φορά,απο την πολύ αγάπη,κινδυνεύει ο άλλος να σκάσει..
Μα για να εντοπίσει κανείς αν και πόσο ευθύνεται που το άλλο πρόσωπο ''έφυγε'' μακρυά αντί να μείνει κοντά  αφού λάμβανε στοργής και αγάπης..χρειάζεται πολύ σκληρή αυτοκριτική....

Θα υπενθυμίσωμόνο την γνωστή κινέζικη παλιά παροιμία
AN AΓΑΠΑς ΚΑΤΙ,ΑΣΤΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ...
ΑΝ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕΙ,ΔΕΝ ΉΤΑΝΕ ΠΟΤΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.
;)
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...