Αποστολέας Θέμα: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...  (Αναγνώστηκε 7951 φορές)

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 16:35:41 »
 :) Δεν συνηθίζω να δημοσιοποιώ πράγματα που ονειρεύομαι..εννοώ που βλέπω στον ύπνο μου,μα είδα κάτι που θεωρώ πως μπορεί να έχει κάποιο ενδιαφέρον και έτσι το καταθέτω.
Αν πάλι δεν έχει είναι πολύ απλό να διαγράψουμε την δημοσίευση καλή μου ROZE,Αγαπητέ μου Ορφέα....
Μα παρακαλώ θερμά,όποιος μπορεί,ας μου δώσει κάποιες ''εξηγήσεις'' εννοείτε από εσωτεριστικής πλευράς.

Είδα πως ήμουν σε μια ανοιχτή αγορά,σε κάποιο ''παζάρι''.
Σε έναν πάγκο πουλούσαν παπούτσια. Ειδα εκεί ένα ζευγάρι παπούτσια που μου άρεσαν και ήταν μόνο 1 τέτειο ζευγάρι δεν υπήρχε άλλο ίδιο.

Τα έπιασα στο χέρι μου να δω το νούμερο τους και μου φάνηκαν πολύ μικρά,σαν 35 νουμ. ας πούμε,με πλησίασε μια γυναίκα που ήταν εκεί στον πάγκο μα δεν με βοηθούσε δεν ήξερε να μου πει τι νουμ.ήταν....

Τα γύρισα ανάποδα και είδα να γράφουν τον αριθμό 59 (πράγμα αδύνατον για παπούτσια ) :-\

Τελικά,πλησίασε κοντά ένας άλλος άνθρωπος που δούλευε εκει στον πάγκο ένας Αντρας,σχετικά νέος ψηλός μα δεν θυμάμαι άλλα για αυτόν,να βοηθήσει.....

Και πήρε τα παπούτσια στα χέρια του..μα τότε άρχισε να τα ΨΗΛΑΦΊΖΕΙ διότι ήταν τυφλός!!!Και μετά,ενώ εγώ ένοιωθα μεγάλη έκπληξη,είπε:
MΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ? ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΑς ΑΚΡΙΒΩς! ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΜΙΚΡΑ ΛΟΓΩ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....!!! και χαμογέλασε κοιτώντας αλλού στο κενό με το βλέμμα των τυφλών...

Τα παπούτσια δεν τα δοκίμασα,ούτε είδα τελικά αν τα αγόρασα...μα νοιώθω περίεργα με αυτό το όνειρο..

Θέλει κάποιος να με βοηθήσει να το αναλύσουμε?
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 21:53:26 »
Βρίσκεσαι σε κατάσταση που χρειάζεται να πάρεις κάποιες αποφάσεις για την μετέπειτα πορεία της ζωής σου, η οποία προοιωνίζεται ελπιδοφόρα (καινούρια παπούτσια), αλλά η γυναικεία σου διαίσθηση (ουσιαστικά η γυναικεία σου ανασφάλεια) σε εμποδίζει να το κάνεις, καθώς σου προβάλλει φανταστικές αποτυχίες και μελλοντικές στεναχώριες. Η σοφία του ενστίκτου σχεδόν σε εκλιπαρεί να αποφασίσεις τον νέο δρόμο, τις καινούριες επιλογές, για να σωθείτε και οι δυο σας, καθώς το νέο πλάνο της ζωής σου, παρότι δείχνει φαινομενικά δύσκολο, στην ουσία είναι πολύ αίσιο και ελπιδοφόρο. (Φόρα τα καινούρια παπούτσια, κλείσε τα μάτια και προχώρα)....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 22:24:21 »
Η σοφία του ενστίκτου σχεδόν σε εκλιπαρεί να αποφασίσεις τον νέο δρόμο, (Φόρα τα καινούρια παπούτσια, κλείσε τα μάτια και προχώρα)....

 :) Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση Αδερφέ μου Ορφέα...μα η θεά Τύχη και η Δικαιοσύνη αν δεν σφάλω που είχαν τα μάτια τους δεμένα τρομάζουν τους απλούς θνητούς.
Τρομάζει κανείς να αφήσει τα πράγματα στην...τύχη τους κλείνοντας ώς τυφλός τα μάτια και να αφεθεί στο έλεος...
Πάντα τα πλάσματα τα νοόντα θέλουν να έχουν την τύχη τους στα χέρια τους και δεν είναι και τόσο απλό,να μην σκεφτείς:
MA ΠΟΥ ΠΑΩ..ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ..
Προσπαθώντας να προ-κανονίσουμε τα πάντα,ώστε να παρέμβουμε στα γεγονότα πριν απ'αυτά.

Το ένστικτο μιλά..μα η λογική σε ξυπνά μες τον ιδρώτα..καθώς η τυφλότητα του ενστίκτου σε ταράζει...
Δεν αρκεί να έχει κανείς ένα καινούριο ζευγάρι παπούτσια για να ξεκινήσει νέα πετάγματα και κομβικές αλλαγές ζωής...συρρικνώνοντας την ''ειμαρμένη'' ...

Χρειάζεται μάλλον ένα καλό ζευγάρι καινούρια φτερά.(ΔΥΣΚΟΛΟ) ;)
Εδώ στα μεσοκοπήματα Αγαπητέ μου Αδερφέ,τα μεγάλα ξεκινήματα,δεν σηκώνουν σφάλμα.
Ούτε μπορεί κανείς να στηριχτεί στις τόσο τοις % θετικές ή αρνητικές συμπτώσεις που συμβαίνουν και να προχωρήσει με ''το χέρι στην καρδιά'' συναισθηματικά και αυθορμήτως φερόμενος σαν μικρό ανόητο παιδί...

ΑΡΑ..μένει θεωρώ..μόνο μονοπάτι, ΜΟΝΟΔΡΟΜΟς,Η ΛΟΓΙΚΗ.
Αναλύει κανείς τα πάντα,κι αφού έχει εξαντλήσει όλα τα δεδομένα του συν τις πιθανότητες του σφάλματος,τότε και μόνο τότε στέκει και περιμένει..............................__________
Αν μετά από βραχύ διάστημα μόνη της η ζωή δεν τα στρέψει κάπως,τότε τα στρέφει αυτός αφού έχει λογαριάσει και την αποτυχία σε ποσοστό 50-50.

Αν και πιστεύω ακράδαντα,πως με την πίστωση χρόνου που είπα πιο πριν,αν είναι κάτι να αλλάξει στην ζωή του ατόμου και επί του προκειμένου στην δική μου...θα αλλάξει είτε κάνω κάτι εγώ..είτε όχι.Αρκεί να περιμένω.

Όπως και να'χει σε ευχαριστώ για την ανάλυση έχει ενδιαφέρον από πλευράς μάλιστα που τυχαία ετέθη σήμερα και σε άλλη δημοσίευση από άλλον Αδερφό.Συνάδει με το ΤΥΧΗ-ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ-ΣΥΜΠΤΩΣΗ
 
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 10:41:34 »

....................................................
Το ένστικτο μιλά..μα η λογική σε ξυπνά μες τον ιδρώτα..καθώς η τυφλότητα του ενστίκτου σε ταράζει...
Δεν αρκεί να έχει κανείς ένα καινούριο ζευγάρι παπούτσια για να ξεκινήσει νέα πετάγματα και κομβικές αλλαγές ζωής...συρρικνώνοντας την ''ειμαρμένη'' ...

Χρειάζεται μάλλον ένα καλό ζευγάρι καινούρια φτερά.(ΔΥΣΚΟΛΟ) ;)

Εδώ στα μεσοκοπήματα Αγαπητέ μου Αδερφέ,τα μεγάλα ξεκινήματα,δεν σηκώνουν σφάλμα.

Ούτε μπορεί κανείς να στηριχτεί στις τόσο τοις % θετικές ή αρνητικές συμπτώσεις που συμβαίνουν και να προχωρήσει με ''το χέρι στην καρδιά'' συναισθηματικά και αυθορμήτως φερόμενος σαν μικρό ανόητο παιδί...

ΑΡΑ..μένει θεωρώ..μόνο μονοπάτι, ΜΟΝΟΔΡΟΜΟς,Η ΛΟΓΙΚΗ.

...............................................
 

Έγραφες λίγο καιρό πριν,


.....Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟς ΜΥΣΤΗς ΑΝΑΣΥΡΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΤΙς ΜΝΗΜΕς ΚΑΙ ΤΙς ΟΡΘΕς ΠΡΑΚΤΙΚΕς ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΤΟΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΟΡΘΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙς ΚΑΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙς ΔΕΝ ΣΦΑΛΟΥΝ....


Γράφεις, "....τα μεγάλα ξεκινήματα,δεν σηκώνουν σφάλμα". Ας έχουμε υπόψη μας όμως ότι: "Όλες οι αποφάσεις παίρνονται με λογική. Οι πολύ μεγάλες, οι πολύ σημαντικές όμως αποφάσεις, παίρνονται με το ένστικτο".

Άσχετα όμως από την φιλοσοφική θέση που έχουμε για το θέμα, παραπάνω το μόνο που κατατέθηκε, είναι το τι "λέει" το όνειρο. Μέσα από αυτό βγαίνει το αίτημα για ανάληψη της μεγάλης απόφασης για μια νέα πορεία, όπως κελεύει η συσσωρευμένη σοφία του ενστίκτου. Με την έννοια αυτήν έχει γραφτεί: "κλείσε τα μάτια και προχώρα", με την έννοια δηλαδή ότι αφηνόμαστε να μας οδηγήσει το ένστικτο. Η Λογική όταν είναι ανεπηρέαστη από συναισθηματισμούς και κάθε είδους φοβίες ή αναστολές για αποφυγή ανάληψης νέων καθηκόντων που συνεπάγεται μια αλλαγή στην πορεία της ζωής μας, είναι αναντικατάστατη, αρκεί να μη χρονοτριβεί υπέρμετρα. Σε τέτοιες όμως στιγμές, η Λογική δεν έχει την απαιτούμενη διαύγεια και επιπλέον επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την ραθυμία και την ανασφάλεια που πηγάζει από την επερχόμενη ριζική αλλαγή.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 14:23:16 »
Σε τέτοιες όμως στιγμές, η Λογική δεν έχει την απαιτούμενη διαύγεια και επιπλέον επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την ραθυμία και την ανασφάλεια που πηγάζει από την επερχόμενη ριζική αλλαγή.

 ::) ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕς....  ::) :-\ :-\ :-\ ::)

Ακόμη κι αν η λογική μας καθυστερεί υπέρμετρα όπως λές Αδελφε μου,δεν θα έρθει στην θέση της η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ να αποκαταστήσει την ανωμαλία?
Δεν θα έρθει το Πεπρωμένο να κάνει μόνο αυτό που η λογική προσπαθεί με τους ανθρωπίσιους μας φόβους να εμποδίσει?
Αρα είτε έτσι είτε αλλιώς αυτό που πρόκειται να γίνει δεν θα γίνει...αν είναι ''γραμμένο'' να γίνει άφευκτα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2011, 14:30:16 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 16:37:07 »

Ακόμη κι αν η λογική μας καθυστερεί υπέρμετρα όπως λές Αδελφε μου,δεν θα έρθει στην θέση της η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ να αποκαταστήσει την ανωμαλία?
Δεν θα έρθει το Πεπρωμένο να κάνει μόνο αυτό που η λογική προσπαθεί με τους ανθρωπίσιους μας φόβους να εμποδίσει?
Αρα είτε έτσι είτε αλλιώς αυτό που πρόκειται να γίνει δεν θα γίνει...αν είναι ''γραμμένο'' να γίνει άφευκτα?


Το θέμα "Πεπρωμένο" είναι σημαντικότατο, όμως εξαιρετικά παρεξηγημένο και είναι ευτύχημα που συγκυριακά το έθεσε τώρα αδελφός για να το επεξεργαστούμε. (Στο http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,2839.0.html). Δεν υπάρχει μέλλον "γραμμένο" με την έννοια ότι είμαστε απλά ηθοποιοί που παίζουμε ένα γραμμένο σενάριο. Εμείς είμαστε και οι ηθοποιοί και οι σεναριογράφοι. Ας μη ξεχνάμε ακόμα ότι, "τα άστρα κυβερνούν την μοίρα των ανθρώπων, αλλά όμως, ο σοφός εξουσιάζει τ' άστρα"!
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:23:11 »
Εμείς είμαστε και οι ηθοποιοί και οι σεναριογράφοι. Ας μη ξεχνάμε ακόμα ότι, "τα άστρα κυβερνούν την μοίρα των ανθρώπων, αλλά όμως, ο σοφός εξουσιάζει τ' άστρα"!

O μίτος της Αριάδνης...Λαβύρινθος... και ναι έτσι είναι αρκεί να πιάσει κανείς το κουβάρι από την αρχή και να μην χάσει στον δρόμο την άκρη..... :)
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ας ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 03:44:33 »
MΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ? ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΑς ΑΚΡΙΒΩς! ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΜΙΚΡΑ ΛΟΓΩ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....!!! και χαμογέλασε κοιτώντας αλλού στο κενό με το βλέμμα των τυφλών...

Τα παπούτσια δεν τα δοκίμασα,ούτε είδα τελικά αν τα αγόρασα...

Το σημαντικό είναι πως βάση ενστίκτου, τα παπούτσια θα οδηγήσουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ, όμως ποτέ δεν βλάπτει να διαλογιστούμε, πάνω στην συμβουλή του ενστίκτου και να Κατανοήσουμε το ΓΙΑΤΙ.  Τότε, η Λογική, πιο εύκολα συνεργάζεται, χωρίς αναστολές και εμπόδια.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/