Αποστολέας Θέμα: Ύλη και Πνεύμα  (Αναγνώστηκε 15569 φορές)

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ύλη και Πνεύμα
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 30, 2007, 15:25:15 »
Οι "Ηθικοί Δυτικοί επιχειρηματίες" που επικαλείσαι είναι που κλείνουν τα εργοστάσιά τους στην Ευρώπη λόγω υψηλών μισθών και τα ξανανοίγουν στον τρίτο κόσμο με τα πάμφθηνα μεροκάματα.

Αυτοί οι  ίδιοι είναι που μειώνουν με γιγάντιες απολύσεις το προσωπικό τους .....

Αυτοί οι ίδιοι είναι που απαιτούν και πετυχαίνουν αύξηση αντί για μείωση των ωρών εργασίας του προσωπικού τους .....καθώς και μείωση των αποδοχών τους για να μην κλείσουν τα εργοστάσια....και τα μεταφέρουν αλλού....

Οι εργοδότες που ανέφερα, απλά είναι πιο μορφωμένοι από τους Έλληνες.  Δεν είναι εσωτεριστές.  Ευχαρίστως θα πετούσανε βιομηχανικά απόβλητα και θα καταστρέφανε το περιβάλλον αν μπορούσανε να ξεφύγουνε. 

Οι προχωρημένες τεχνικές διαχείρισης προσωπικού που ανέφερα δεν είναι πανάκια.  Είναι απλά κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα.  Πχ πληρώνεις σε μισθούς 15% περισσότερο υπολογίζοντας σε 25% αυξημένη απόδοση στον εργάτη.  Κερδίζεις λοιπόν 10% σε απόδοση.  Τώρα αν ο ανταγωνιστής σου πάει σε τρικοκοσμική χώρα όπου οι εργάτες αποδίδουνε 50% λιγότερο αλλά πληρώνονται επίσης 95% λιγότερο, τότε ο ανταγωνιστής σου έχει κερδίσει τεράστιο πλεονέκτημα.  Ίσως αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να στήσεις κι εσύ εκεί εργοστάσιο, να επωφεληθείς από τα φτηνά μεροκάματα και να κάνεις και κάτι παραπάνω από εκεί. 

Τώρα αν ο ανταγωνιστής πάει στην Ινδία και έχει για εργάτες 7χρονα παιδιά με αμοιβή ένα πιάτο ρύζι?  Αν δε μπορείς να έχεις φτηνότερη παραγωγή και καλύτερη ποιότητα με άλλες μεθόδους, (πχ μηχανήματα) τότε τα παρατάς. 

Δυστυχώς φίλε μου, η "κερδοφορία" και η "αειφόρος ανάπτυξη" μιας επιχείρησης είναι συνδεδεμένη με την "ανηθικότητα" σε όλο της το μεγαλείο....
Διαφωνώ με το απόλυτο της φράσης.  Δεν αντιλέγω ότι η επιβίωση του επιχειρηματία σε ορισμένες χωροχρονικές καταστάσεις μπορεί να είναι πάρα πολύ δύσκολη.  Απλά διαφωνώ με τη θέση ότι ο Εσωτεριστής αυτόματα σημαίνει ηθικός-αγνός που πάει με το σταυρό στο χέρι και γίνεται το θύμα.  Για εμένα ο Εσωτεριστής έχει γνώση, αυτό μεταφράζεται σε δύναμη.  Το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ικανό συγκριτικό πλεονέκτημα για να επικρατήσει.  Σίγουρα όχι πάντα.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ύλη και Πνεύμα
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 31, 2007, 17:34:04 »
Παράθεση
Για εμένα ο Εσωτεριστής έχει γνώση, αυτό μεταφράζεται σε δύναμη.  Το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ικανό συγκριτικό πλεονέκτημα για να επικρατήσει.  Σίγουρα όχι πάντα.

Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα ?

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ύλη και Πνεύμα
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 31, 2007, 18:02:36 »
Παράθεση
author=Κανένας link=topic=104.msg1441#msg1441 date=1180527915]

Δυστυχώς φίλε μου, η "κερδοφορία" και η "αειφόρος ανάπτυξη" μιας επιχείρησης είναι συνδεδεμένη με την "ανηθικότητα" σε όλο της το μεγαλείο....

Διαφωνώ με το απόλυτο της φράσης.  Δεν αντιλέγω ότι η επιβίωση του επιχειρηματία σε ορισμένες χωροχρονικές καταστάσεις μπορεί να είναι πάρα πολύ δύσκολη.  Απλά διαφωνώ με τη θέση ότι ο Εσωτεριστής αυτόματα σημαίνει ηθικός-αγνός που πάει με το σταυρό στο χέρι και γίνεται το θύμα.  Για εμένα ο Εσωτεριστής έχει γνώση, αυτό μεταφράζεται σε δύναμη.  Το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ικανό συγκριτικό πλεονέκτημα για να επικρατήσει.  Σίγουρα όχι πάντα.

Sorry φίλε Κανένα,

αλλά έτσι που το έθεσες, δεν μπορώ να μην πω πως όντως υπάρχει μια περίπτωση που θα συμφωνήσω μαζί σου....

Εσωτεριστής είναι και το παλικάρι της Αριστερής Ατραπού....

Αυτός που θα στηριχτεί στα Ακραία του ένστικτα και θα κυνηγήσει την Δύναμη για την Δύναμη.....

Στο μάτι του θα διακρίνεις πάντα την δίψα για πάση θυσία κυριαρχία....

Ω, ναι, κι αυτός είναι Εσωτεριστής.....

Και είναι αδίστακτος....

Αυτός λοιπόν, ναι, έχει συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων μη Εσωτεριστών....

Εαν μάλιστα ελέγχει και την Κουνταλίνι του, ο Θεός να φυλάει ακόμη και την Μαφία απο τα νύχια του.....και τις μεθόδους του.....

Όσο για τον άλλον Εσωτεριστή φίλε μου......

Ναι, για μένα, οφείλει να πάει με τον Σταυρό στο χέρι εαν θέλει να λέγεται Πολεμιστής του Φωτός.....

Ή Ειρηνικός Πολεμιστής.....

Ή Πολεμιστής του Δικαίου....

Γνήσιος Ζηλωτής των Καλών Πράξεων και της Δικαιοσύνης....

Αυτόν φίλε Κανένα, ξέχασέ τον απο τον κόσμο των επιχειρήσεων και τον Λυσσώδη αδίστακτο ανήθικο πόλεμό τους.....


Avaris
Veritas Vos Velirabit

Trithemius

  • L.V.X.
  • Μηνύματα: 1.225
  • Karma: 0
  • Enflame thyself in prayer... Invoke often...
    • Προφίλ
Απ: Ύλη και Πνεύμα
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 01, 2007, 01:06:34 »
Μα με αυτή τη λογική, ούτε και ο εσωτεριστής της αριστερής ατραπού θα μπορέσει να ηγηθεί μιας επιχείρησης. Πάντως δε νομίζω πως το προφίλ των ανωτέρων στελεχών των επιχειρήσεων στερούνται απαραιτήτως μεταφυσικών προβληματισμών. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τον (όποιο) εσωτερισμό, θα βρει χρόνο να ασχοληθεί, ακόμα κι αν η δουλειά του είναι απαιτητική σε δεσμεύσεις. Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που πραγματικά παράγουν ιδιαιτέρως χρήσιμα προϊόντα ή παρέχουν ουσιαστικές και πολύτιμες υπηρεσίες και πάραυτα έχουν ως επικεφαλή κάποιον κλασικό τεχνοκράτη. Όλα είναι σχετικά και πιθανά.

Ξαναλέω, ας μην είμαστε τόσο απαισιόδοξοι ::)
...spes mea in mentem est...