Αποστολέας Θέμα: Τι είναι η Σαϊεντολογία?  (Αναγνώστηκε 57361 φορές)

sakissakis

  • ΑΜΡΑ - Φίλος
  • ****
  • Μηνύματα: 39
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τι είναι η Σαϊεντολογία?
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 20:51:55 »
Από την εισαγωγή ,ένα εγχειρίδιο στα αγγλικά που είχα πάρει κάποτε ,,αναφέρει ξεκάθαρα πάρα πολύ σημαντικές αρχές που είναι όλες αποτελέσματα τεραστίων οικονομικών ερευνών ,κέντρων και πανεπιστημίων ,,(κυρίως και έρευνες στον άνθρωπο που διεξάχθηκαν στην περιοχή της Αριζόνας ).
Πολύ χονδρικά μιλάει για ένα σημείο Θ Θήτα ,σε κάθε άνθρωπο που δεν έχει υπόσταση στο σύμπαν και στον χρόνο..(αρκετά ωραίο αυτό)...
Ωσο μπόρεσα και διάβασα τοτε το εγχειρίδιο ,,αναφερόταν σε πάρα πολύ σημαντικά ξακαθαρες έννοιες , υπερβολικά και μοναδικά σημαντικές ,,που δεν θέλω έτση πρόχειρα να τις αναφέρω .Αναφέρεται σε πάρα πολύ σημαντικά πράγματα ,που δεν κάνει να τα διατυπώσει κανείς έστω και λίγο παραποιημένα .Για παράδειγμα θα πω για το τρίγωνο επικιοινωνια -στοργή-πραγματικότητα ,,,που αλληλο συνδέεται .Αυτό δεν αφορά μόνο άτομα ή συλλογικότητες αλλά και κράτη όπως πολύ άξια πάντα ο Χουμπαρντ το ξεκαθαρίζει....Δηλαδή εάν σε ένα κράτος μπλοκάρει η επικοινωνία (ΜΜΕ διαφθορά) ή η πραγματικότητα (μεσο εκκλησιας πχ) μειώνονται όλα και καταστρευετε μέσα σε αυτά και η πραγματικότητα ,,Παιδιά για έμενα οι μελέτες που έχω δεί έστω και εκ του μακρόθεν ,,,είναι ότι πιο σοβαρό και πολύτιμο έχω διαβασει μεχρη τωρα..Ο Ρον Χουμπαρν ξεκάθαρα αναφέρει ότι η εκκίνηση των μελετών του πατάνε στους Ελληνες κλασικούς και ειδικά στον Αριστοτέλη ,,,τιμά την Ελλάδα ιδιαίτερα,,σε συνεντεύξεις του ..
Δεν πιστεύω στην θρησκευτική προσήλωση σε έναν χώρο ή το μονοπόλιο της εσωτερικής έρευνας  ,,αλλά εάν ο λαος μας ασχολούνταν πιο σοβαρά με τον χώρο της Σαιεντολογίας ,,και συνεργάζονταν μέσω αυτής και με άλλους λαους ,προς και την Ελληνική αναβάθμιση  θα είχαμε σοβαρά υπερ αξιόλογα αποτελέσματα.Η Σιεντολογία είναι ένας χώρος που και εκεί βεβαια έχουν ακουστεί αρνητικά όπως για ένα πλοίο αποτοξίνωσης με μία πολύ καλή μεθοδο ,αλλα υπήρχαν και άτομα που θέλαν να κατεβούν απο το πλοίο και δεν μπορούσαν πχ,,.Σίγουρα πάντως αναφέρεται σε πάρα πολύ σοβαρα πράγματα και πανάκρηβες μελέτες που για να τις μελετήσεις θα πρεπει να έχεις καποια σταθερότητα στον χώρο σου και να τις δεις σοβαρά .Είνα ένας πολύτιμος και πανάξιος ΄χωρος για εμένα σε σχέση με το τι έχω δει μέχρι τώρα ..(που δεν έχω δει πολλους άλλους ).Για εμένα τιμά απόλυτα το Ελληνικό πνέυμα (το αναφέρει βεβαια συνεχώς) και όχι δεν είναι μόνο κακό το ότι έχουν ασπαστεί κλασσικές αρχαιοελλήνικες βάσεις και αξίες ..αλλά για εμάς είναι ότι πιο ώραιο να συναντάμε το θετικό πνέυμα των προγόνων μας ,,αποδεκτό και τιμώμενο απο άλλους λαούς.Ειναι τιμή μας να συνεργαζόμαστε με αυτους που μας τιμούν .

sakissakis

  • ΑΜΡΑ - Φίλος
  • ****
  • Μηνύματα: 39
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Μια μέθοδος της Σαϊεντολογίας προς το θέμα της Ελλάδος μας.
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 05:13:41 »
Σοβαρό .Στην Ελλάδα όπως τα περισσότερα πράγματα παραποιούνται απο την αληθινή τους κατάσταση που υφίστανται στον διεθνή χώρο ,έτσι πιθανόν και η Σαινετολογία στον Ελληνικό χώρο να μην έχει το απαραίτητο υγιής και ειλικρινή στον χώρο δυναμικό ,πιθανολογώ.
Προσωπικά πιστεύω πως εάν υπήρχαν σοβαρές εκκλησίες τους ,που να συνεργάζονταν με όλο το διεθνή δίκτυο ,,τότε το θέμα της Ελληνικής κρίσης θα ήταν μια υπόθεση 15 μερου στο να λυθεί.
Αυτό το αναφέρω έχοντας κάνει κάποια μαθήματα on line δωρεάν  και τους ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό.Σε ένα απο τα μαθήματα με τίτλο '' επιλυση προβλημάτων '' σου αναφέρει τα πολύτιμα βήματα που πρέπει να κάνεις.Εγώ το χρησιμοποίησα για το ,πρόβλημα Ελληνικό θέμα .Στα πρώτα βήματα της μεθόδου είναι η καταγραφή της ιδανικής σκηνής . Να γνωρίζεις ,να έχεις  δει ή να ξέρεις ,πια είναι η ιδανική σκηνή στην λύση του προβλήματος .Στην 'Ελλάδα δεν μπορούμε να το καθορίσουμε αυτό όσο υπάρχουν πολίτες με μαζική ψυχασθένεια απο τον καταχραζόμενο εκκλησιαστικό χώρο και επιθυμούν ως ιδανικό την παρανομία του να επιβάλλουν σε αλλους τις λανθασμένες ψυχασθενικές ιδεοληψίες τους.Δηλαδή στο πρόβλημα της Ελλάδος εντάσσεται και το στοιχείο της εγκληματικής παράνοιας και ψυχασθένειας.¨Οταν υπάρχει ψυχασθένεια και χοντροειδή παράνοια τα πράγματα περιπλέκονται πάρα πολύ διότι όταν πολίτες δεν δέχονται υπερβολικά βασικές αρχες σεβασμού και αξιοπρέπειας του συνανθρώπου ,τότε το πρόβλημα που τύθεται δεν είναι το πως θα αναβαθμιστεί ο χώρος αλλά το εάν αξίζει να υπάρχει ή πρέπει να γκρεμιστεί εντελώς ώστε να δημιουργηθεί κάτι καινούργιο και υγιές .
Το δέυτερο βασικό βήμα αυτής της μεθόδου είναι η αναλυτική εξέταση του ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ .Στο θέμα Ελλάδα και αυτό το αναγκαίο βήμα είναι ανολοκλήρωτο και στο σκοτάδι .Όταν ασχολούμαστε με τον Ελληνισμό ιεραρχώντας τον στον δυναμισμό του ,ξεκινάμε απο τον διεθνή του παράγοντα .Ο διεθνής του παράγοντας είναι η σκοτεινή για τον μέσο Ελληνα κοινωνία των Ελλήνων εφοπλιστών .Εάν αυτή η κοινωνία είναι διεφθαρμένη και άπληστη κατά κύριο λόγο κοινωνία που μισεί τον Ελληνα κάτοικο και χρηματοδοτεί έμμεσα ή άμεσα τις παράνομες τρητοκοσμικές και τρομοκρατικές αντιλήψεις  και παραποιήσεις των αρχών και των βασικών ιδανικών ,τότε εξηγείτε και η ψυχασθένεια στην Ελλάδα ως ένα μαφιόζικο αποτέλεσμα εκβιαστικής χειραγώγησης του αθώου κόσμου μας , λόγο του κινδύνου πάντα της επιβίωσης του.Κάτι που περιέργος υφίσταται και συντηρείτε  απο τον ίδιο τον κυβερνητικό χώρο ! ¨Εστη υπάρχει ένας εγκληματικός μαφιόζικος κύκλος , κυβερνητικό επιχειρηματικό και κομματικό κατεστημένο -εσκεμμένο μπλοκάρισμα της υγιούς οικονομίας - ανάγκη επιβίωσης άρα χειραγώγηση των πιστεύω και ψυχασθένεια ,δίωξη μέσω χρήσεις της ψυχασθένειας , των αληθινών άξιων -συνέχιση του κυβερνητικού κατεστημένου.Το κυβερνητικό κατεστημένο που είναι γνωστές οικογένειες  , κόμματα παιδιά και ξαδέρφια έίναι απλά τα πιόνια του σκοτεινού χώρου του θέματος Ελλάδα που είναι η κοινωνία των Εφοπλιστών.Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος σε αυτό ,στο μόνο που μπορώ να είμε απολυτος είναι ότι σταματάει η μέθοδος της επίλυσης γιατι και στο δεύτερο βήμα δεν υπάρχουν τα επαρκή στοιχεία και η βασική πρόσβαση στο ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ,κάτι άκρως απαράδεκτο ,για έναν χώρο που θέλει να Εθνικά να εξυγιανθεί.Αυτό που έχουμε ως στοιχεία στο τι υπάρχει σε αυτό το σκοτεινό χωρο της ερευνας είναι ένα αρθρο του Spiegel Magazine ότι 800 οικογένειες Ελληνων εφοπλιστών δεν πλήρωσαν 112 δις φόρο σε μια δεκαετία.Επίσης έχουμε ως στοιχέιο ότι η Ελλάδα δεν μετατράπηκε ποτέ σε βασικός ευρωπαϊκή χώρα  .γιατί οι ευρωπαϊκές χώρες αντιμετωπίζουν σοβαρά το σοβαρό θέμα επιβίωσης του πολίτη και τα βασικά δικαιώματα προσωπικών επιλογών του (ευρωπαικό κεκτημένο) εδώ είχαμε ένα εντελώς τριτοκοσμικό επικίνδυνο κράτος όμως με τίτλους υψηλής ευρωπαϊκής ποιότητας. Αυτό συνέφερε κυρίως και ποικιλοτρόπως επιχειρηματίες που θα θέλανε να χρησιμοποιήσουν  την αξιοπιστία των ευρωπαϊκών τίτλων αλλά σε ένα τριτοκοσμικό διεφθαρμένο και εξαγοράσιμο κράτος, χειραγωγημένων με πολλούς τρόπους εκβιαζόμενων πολιτών ,δηλαδή να κάνουν βρώμικες δουλειές με αυτούς τους τίτλους ευρωπαϊκής αξιοπιστίας ,καταλαβαίνετε ότι ο συλλογισμός γυρίζει ξανά στην ίδια σκοτεινή μερίδα του Ελληνισμού μας ,κατά κύριο λόγο.
Ένα άλλο σκοτεινό σημείο στο αρχικό βήμα επίλυσης του θέματος ,είναι το φαινόμενο '' κοιλάδα  των βασιλέων '' τα ύπερ σημαντικά αρχαιολογικά ευρήματα όλου του Ελληνικού χώρου ,κινούν ένα παγκόσμιο εμπόριο τεραστίων ποσών ,,που από πίσω είναι πάλι ο σκοτεινός χώρος για τον μέσο  Ελληνα των Ελλήνων μεγάλο επιχειρηματιών και είναι ο πιθανώς λόγος συσσώρευσης του Ελληνικού πληθυσμού στα αστικά κέντρα .ώστε ο χώρος να είναι ελεγχόμενος και άδειος για αυτην την τεραστίων ποσών δραστηριότητά .
Καταλαβαίνετε ότι η Σαιεντολογική έρευνα μπλοκάρει καν στα πρώτα δύο βασικά της βήματα ( συμφωνία μας προς την ιδανική σκηνή και Το τι υπάρχει ).Τα πρωτα συμπεράσματα του μπλοκαρήσματος είναι ότι ο χώρος και το θέμα είναι εγκληματικό ,παράνομο και μαφιόζικο και όποιος ασχολείται ,όπως εγώ έκανα τωρα,βάζει σε κίνδυνο το εαυτό του , μόνο συλλογικά θα μπορεί  να λυθεί χωρίς να επιφέρει ζημία σε κανέναν αλλά να αναβαθμίσει με ικανούς τρόπους και τον επιχειρηματικό σκοτεινό χώρο.Για εμένα δεν φταίνε  ούτε οι εφοπλιστές μας ,σύμφωνα με της βασικές αρχές της Σαιεντολογίας ο άνθρωπος είναι κατα βάση καλός και εχθρός μας ώς είδος είναι η βλακεία.
Μπορούμε να λύσουμε το Ελληνικό μας θέμα καταπολεμόντας την βλακεία μέσο μιας άλλης βασικής αρχης της Σαιεντολογίας που λέγετε τρίγωνο Επικοινωνία - στοργή - πραγματικότητα  .Δηλαδή να αυξήσουμε μεταξύ μας ως πολίτες τα τρία αυτά συστατικά και μεταξύ μας όμως και με γενικός τους συνανθρώπους μας από τον υπόλοιπο κόσμο .(να με συχωρέσει η ομάδα Σαινετολόγων που δεν τους γνωρίζω ,που χρησιμοποίησα στοιχεία τους χωρίς να έχω ζητήσει την άδεια και συγκατάθεση τους )
Και να πω κάτι πολύ σημαντικό ακόμα Αυτες τις αρχές τις Σαιεντολογίας ο λαος μας τις είχε αυτονόητες κάποτε !!!!!!!!!χωρίς καν να έχει ασχοληθεί με τον χώρο...εάς τις ξαναβρούμε λοιπόν από εδώ ή απο τις ρίζες μας.

sakissakis

  • ΑΜΡΑ - Φίλος
  • ****
  • Μηνύματα: 39
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τι είναι η Σαϊεντολογία?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 15:06:21 »
ένα πολύ ωραιο ρεπορτάζ ,που είναι σειρά απο πολλά ,που δείχνει την αρνητική πλευρά αυτής της εκκλησίας,,,
Ουδείς άσφαλτος ,,που λέει και Lady της λαϊκής μας μουσικής σκηνής ...
https://www.youtube.com/watch?v=5GSy1-IsXKo