Αποστολέας Θέμα: Τσιπουράκια?  (Αναγνώστηκε 7519 φορές)

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Τσιπουράκια?
« στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:39:35 »
 ;D ;D ;D Πάω για τσιπουράκια θέλει να έρθει κανείς?

Τσίπουρο

Ουσία διπλής αποστάξεως.Ανήκει στην εκλεκτή και ευλογημένη οικογένεια των οίνο-πνευμάτων.
Είναι παράγωγο των τσάμπουρων (υπολείμματα) των σταφυλιών και έχει θεραπευτικές καθώς και μαντικές ιδιότητες επειδή η με μέτρο κατανάλωσή του ανοίγει το κανάλι της ενόρασης. 8) αλλά λένε οι παλιοί πως σκοτώνει και τα μικρόβια.....
Φυσικά στις κατάλληλες συνθήκες..... ;D ;D ;D

Παράγεται κυρίως στην Θεσσαλία-Μακεδονία,αλλά ασφαλώς το πιο φημισμένο είναι ανα τον κόσμο αυτό του Βόλου.
Συνοδεύεται συνήθως με ψαρομεζέδες και καλή παρέα.
Πίνετε Χειμώνα - Καλοκαίρι ώς απεριτίφ.(Προ του κυρίως φαγητού)

Προσοχή.Η Υπέρμετρη δόση μπορεί να προκαλέσει παραισθήσεις ή και λιποθυμία. :D

http://www.youtube.com/watch?v=9q1RY625jes&feature=related
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:46:40 από ΔΙΟς ΑΕΤΟς »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:46:21 »
λεγε τετοια και δεν πινω ουτε μπυρα... θα λανσαρω την τσιπουρομαντεια  ;D ;D
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 21:00:00 »
λεγε τετοια και δεν πινω ουτε μπυρα... θα λανσαρω την τσιπουρομαντεια  ;D ;D

Ναι...Δεν είναι ασχημη ιδέα....εγώ από καιρό έχω σκεφτεί...(και το λέω εδώ σε πρώτη παγκόσμια) την μαντεία με νεροχελονάκια....
ΑΚΟΥ ΠΩς.

Πέρνεις το νεροχελωνάκι σου,και αφού συγκεντρωθείς και μελετήσεις την ερώτηση καλά,το γυρνάς με προσοχή τούμπα.
Αν κουνήση τα χέρια και πόδια είναι ΝΑΙ.
Αν ουρήση είναι ΟΧΙ.
Αν δεν αντιδράσει τότε δεν έχεις καλή μέρα για χρησμό.
Το επαναφέρεις και αφού το ευχαριστήσεις ευλαβικά το τοποθετείς ξανά στην γυάλα του.
Μαξιμουμ  2 χρησμούς την ημέρα 1 πρωί και 1 απόγευμα (για φιλοζωικούς λόγους) ::)

Φυσικά Αδελφέ μου τα νεροχελωνάκια μου θα αποστέλονται κατ οίκον με αντικαταβολή, με κούριερ, ασφαλώς διαβασμένα,ξαστρισμένα,περασμένα 40 +1 κύμματα (ατλαντικού) και με COPYRIGHT.
MΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΦΙΟΓΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΥΡΙΑ ΣΤΙς ΓΥΑΛΕς ΚΑΤΑ ΤΗς ΒΑΣΚΑΝΙΑς ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΕΡΥ ΜΠΕΡΥ.!!!  8)

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..ΣΤΑ 5 ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΣΑΥΡΑ ΤΑΣΜΑΝΙΑς ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ!!!! (με ακρίβεια 80% )....

ΥΓ.ΑΣΦΑΛΩς ΚΑΝΩ ΑΣΤΕΙΑΚΙ...ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΣΤΕΙΛΗ ΚΑΝΕΙς ΣΕ ΠΜ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΆ.... ;D ;D ;D
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 21:23:01 »
Ευτυχώς που διευκρίνισες... διότι σύντομα θα είχες παραγγελίες...  :D

'Οσο για τα τσιπουράκια... να κανονίσουμε από 'Ανοιξη Ροδοσταυρικό συμπόσιο στα τσιπουράδικα του Βόλου... ;)



 

Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 21:36:17 »
λεγε τετοια και δεν πινω ουτε μπυρα... θα λανσαρω την τσιπουρομαντεια  ;D ;D

Ναι...Δεν είναι ασχημη ιδέα....εγώ από καιρό έχω σκεφτεί...(και το λέω εδώ σε πρώτη παγκόσμια) την μαντεία με νεροχελονάκια....
ΑΚΟΥ ΠΩς.

Πέρνεις το νεροχελωνάκι σου,και αφού συγκεντρωθείς και μελετήσεις την ερώτηση καλά,το γυρνάς με προσοχή τούμπα.
Αν κουνήση τα χέρια και πόδια είναι ΝΑΙ.
Αν ουρήση είναι ΟΧΙ.
Αν δεν αντιδράσει τότε δεν έχεις καλή μέρα για χρησμό.
Το επαναφέρεις και αφού το ευχαριστήσεις ευλαβικά το τοποθετείς ξανά στην γυάλα του.
Μαξιμουμ  2 χρησμούς την ημέρα 1 πρωί και 1 απόγευμα (για φιλοζωικούς λόγους) ::)

Φυσικά Αδελφέ μου τα νεροχελωνάκια μου θα αποστέλονται κατ οίκον με αντικαταβολή, με κούριερ, ασφαλώς διαβασμένα,ξαστρισμένα,περασμένα 40 +1 κύμματα (ατλαντικού) και με COPYRIGHT.
MΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΦΙΟΓΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΥΡΙΑ ΣΤΙς ΓΥΑΛΕς ΚΑΤΑ ΤΗς ΒΑΣΚΑΝΙΑς ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΕΡΥ ΜΠΕΡΥ.!!!  8)

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..ΣΤΑ 5 ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΣΑΥΡΑ ΤΑΣΜΑΝΙΑς ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ!!!! (με ακρίβεια 80% )....

ΥΓ.ΑΣΦΑΛΩς ΚΑΝΩ ΑΣΤΕΙΑΚΙ...ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΣΤΕΙΛΗ ΚΑΝΕΙς ΣΕ ΠΜ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΆ.... ;D ;D ;D

πιασε δυο να τις κανω εναλλαγη ..... και φυσικα φανταζομε προνομιακη τιμη..... 1500 euro για μας και μονο  :P :P

Ευτυχώς που διευκρίνισες... διότι σύντομα θα είχες παραγγελίες...  :D

'Οσο για τα τσιπουράκια... να κανονίσουμε από 'Ανοιξη Ροδοσταυρικό συμπόσιο στα τσιπουράδικα του Βόλου... ;)




παμε παμε εγω ομως μονο σουρωτη θα πινω επεσα μικρος στην μαρμιτα με το τσιπουρο και απο τοτε δεν κανει  :P :P
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 00:30:03 »
πιασε δυο να τις κανω εναλλαγη ..... και φυσικα φανταζομε προνομιακη τιμη..... 1500 euro για μας και μονο  :P :P

Ευτυχώς που διευκρίνισες... διότι σύντομα θα είχες παραγγελίες...  :D

'Οσο για τα τσιπουράκια... να κανονίσουμε από 'Ανοιξη Ροδοσταυρικό συμπόσιο στα τσιπουράδικα του Βόλου... ;)

παμε παμε εγω ομως μονο σουρωτη θα πινω επεσα μικρος στην μαρμιτα με το τσιπουρο και απο τοτε δεν κανει  :P :P


Καθήστε .........κατ'αρχήν....ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ....(λόγω οινο-ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ...)...και ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΚΟΥΟΤ...ΠΟΙΟς ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟςΤ....Ο ΑΔΕΛΦΟς ΙΩΑΝΝΗς ...'Η Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ROZE... ::)

BΛΕΠΩΩΩΩΩ.....ΒΛΕΠΩΩΩΩΩ.......ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΗς ROZE... ???

KΑΛΑ..ΟΚ..ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ.

ΛΟΙΠΟΝ.

πιασε δυο να τις κανω εναλλαγη ..... και φυσικα φανταζομε προνομιακη τιμη..... 1500 euro για μας και μονο  :P :P
ΧΕ ΧΕ ΧΕ....ΑΔΕΛΦΕ ΙΩΑΝΝΗ...ΕΜΕΙς ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΠΑΡΑΜΥΘΙ'' ΣΤΟΥς ΔΙΑΦΟΡΟΥς ΜΑΓΙΣΣΟΙΣΤΟΤΟΠΟΥς..ΝΑ ΠΩΛΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ..ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ..ΛΙΣΤΕς ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΟς...ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΝ,ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ,ΠΑΣΧΟΥΝ,ΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΤΟΥς...ΟΧΙ ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑΝ...ΜΑ ΚΑΙ ΤΟ...ΧΑΛΑΚΙ ΤΗς ΠΟΡΤΑς ΜΟΥ ΓΙΑ ΙΠΤΑΜΕΝΟ....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΣΦΥΡΙΖΑ ΠΩς ΘΑ ΒΡΟΥΝ ''ΜΑΓΙΚΗ ΛΥΣΗ''.....Η ΑΠΑΤΗ ΠΩΛΕΙΤΕ ΟΣΟ ΟΣΟ...ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑς ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!!...είδα πως έχεις γνώση του αθλήματος...θα τα πούμε ενδελεχώς,,,σιγά σιγά.

Οσο για τα τσιπουράκια... να κανονίσουμε από 'Ανοιξη Ροδοσταυρικό συμπόσιο στα τσιπουράδικα του Βόλου... ;)

ΑΣΦΑΛΩς ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΧΑΡΑ....ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟς ΣΥΖΗΤΗΣΗ? ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΣΙΠΟΥΡΟ-ΚΑΤΑΝΥΞΗ ΘΕΩΡΏ ΠΩς ΘΑ ΜΠΟΡΈΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΟΊΞΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥς ''ΔΙΑΥΛΟΥς'' ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑς ΜΕΤΑΞΥ ΜΑς..ΑΛΛΩΝ ΔΙΑΣΤΆΣΕΩΝ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΟΙΝΟ-ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΈΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΑΓΩΓΏΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑς ΦΥΣΙΚΆ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΌΜΕΝΗ ΚΑΤΕΎΘΥΝΣΗ. :D

και τελικά έχω μια απορία.Τι είναι ''ΜΑΡΜΊΤΑ''???  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 01:03:38 από Rose »
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

giannis9

  • ΑΜΡΑ - Μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 115
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 00:53:57 »
μαρμιτα ειναι  το μεγαλο το τσουκαλι  :P :P

το χειροτερο που εχω ακουσει ειναι 500euro για ενα σακουλακι μαυρο λιβανι και ενα χρυσο (ηταν διαβασμενα για αυτο )  :-\ :-\ :-\
Να γνωρίζεις το σωστό και να πράτεις το καλό,γιατί το καλό δεν ειναι πάντα και το σωστό.

ΔΙΟς ΑΕΤΟς

  • Μηνύματα: 324
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 01:05:41 »
μαρμιτα ειναι  το μεγαλο το τσουκαλι  :P :P

το χειροτερο που εχω ακουσει ειναι 500euro για ενα σακουλακι μαυρο λιβανι και ενα χρυσο (ηταν διαβασμενα για αυτο )  :-\ :-\ :-\

Τι ακριβώς είχαν διαβάσει τα 2 λιβάνια? Και ρωμαικό δίκαιο να είχαν σπουδάσει πάλι τόσα φράγκα ΑΔΕΛΦΕ δεν θα έκαναν...έλεος....οκ...δεν θέλω να περάσουμε σε κοινωνική κριτική (κουτσομπολιό) από αυτό εδώ το βήμα πιο σοβαρά σχετικά με το θέμα...έκανα εγώ την αρχή μεν..μα δεν θέλω να συνεχιστεί...δεν θα βγάλει πουθενά..ας έχουν ο κόσμος ανοιχτά τα μάτια τους κι αυτό νομίζω αρκεί.ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΌΛΑ ΚΑΛΑ...
ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΒΟΥΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΥΔΑ ΖΟΥΜΕ...(Πότε Βούδας,πότε Κούδας,πότε Ιησούς κι Ιούδας..έχω καταλάβει ήδη της ζωής μου το παιχνίδι...)  ;) 

ΕΤΣΙ ΕΊΝΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ ΑΔΕΛΦΕ...ΟΥ ΓΑΡ ΞΕΣΥΝΕΡΊΖΕΣΑΙ..... :-*
Ο ισχυρός ας επικρατήσει...

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Τσιπουράκια?
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 02:09:31 »
ΑΔΕΛΦΕ ΙΩΑΝΝΗ...ΕΜΕΙς ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΠΑΡΑΜΥΘΙ'' ΣΤΟΥς ΔΙΑΦΟΡΟΥς ΜΑΓΙΣΣΟΙΣΤΟΤΟΠΟΥς..ΝΑ ΠΩΛΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ..ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ..ΛΙΣΤΕς ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΟς...ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΝ,ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ,ΠΑΣΧΟΥΝ,ΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΤΟΥς...ΟΧΙ ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑΝ...ΜΑ ΚΑΙ ΤΟ...ΧΑΛΑΚΙ ΤΗς ΠΟΡΤΑς ΜΟΥ ΓΙΑ ΙΠΤΑΜΕΝΟ....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΣΦΥΡΙΖΑ ΠΩς ΘΑ ΒΡΟΥΝ ''ΜΑΓΙΚΗ ΛΥΣΗ''.....Η ΑΠΑΤΗ ΠΩΛΕΙΤΕ ΟΣΟ ΟΣΟ...ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑς ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!!..

Θυμάμαι 2001 ήταν Νοέμβριος...

Μία απογοητευμένη φίλη είχε χάσει τον δικό της, και την είχαν πάει σε έναν μάγο, να κάνει επαναφορά προσώπου... Τότε ερευνούσα πολλά, ακόμα ήμουν στην αρχή, της μαγισσοαγοράς...  ;D Πανάκριβα γούστα...

'Οταν ο άνθρωπος βρίσκεται σε απόγνωση, ότι και να του ζητήσεις σου το το δίνει...
Και όντως κάτι τζιμάνια εκμεταλλεύονται αυτές τις αδύναμες στιγμές, (όπως και το παπαδαριό), και τα παίρνουν ανελέητα...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/