Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ  (Αναγνώστηκε 12332 φορές)

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« στις: Μαΐου 28, 2009, 02:57:07 »
Μιλαμε φυσικα για Μιχαλη Χατζηγιαννη...
στις 2 πρωτες στροφες,οπου φαινεται πως ο καλλιτεχνης νοιωθει το 'καλεσμα'...αλλα 'εντεχνα' προφυλλασεται
απο το συστημα για να μην πεσει στην πυρα,[και για να πουλησει λιγο παραπανω],επειτα ομως, στο ρεφραιν, βλεπουμε καθαρα
τον χυμικο γαμο,σε συνδυασμο με αναφορες Ταντρικου σεξ,[και μαλιστα με λιγο kinky διαθεση,για σεξ σε δημοσια θεα]
επειτα,συνεχιζει ακαθεκτος με V.I.T.R.I.O.L και τελος,αφου γινει η ανασταση απο το χαμογελο της θηλυκης 'αρχης',
ερχεται η συμβολικη ΄αναληψη' στους ουρανους....ιδου οι στιχοι:

 
Ξυπνάω μόνος άκεφος
Και λέω εδώ θα μείνω

Μα μ' ένα σου τηλέφωνο
Το γκρίζο κόσμο κλείνω

Μια μπλούζα παίρνω φεύγοντας
Και τα κλειδιά στα χέρια
Βάζω μπροστά τη μηχανή
Και καβαλάω τα αστέρια

Εμείς οι δυο σαν ένα
Δυο σώματα ενωμένα

Στις γιορτές στις παραλίες
Στα γήπεδα στα τρένα

Μέσα μου απόψε βούτηξα
Και ζω τη μοναξιά μου

Μα μ' ένα σου χαμόγελο
Σκορπάς τα σύννεφα μου

Απο τον ώμο με κρατάς
Και λέω πως περπατάμε
Μα πριν το καταλάβουμε
Στον ουρανό πετάμε

Εμείς οι δυο σαν ένα
Δυο σώματα ενωμένα
Στις γιορτές στις παραλίες
Στα γήπεδα στα τρένα


[τα γηπεδα και τα τραινα συμβολιζουν την γη (ζωη) και το δενδρο της Ζωης αντιστοιχα] :o


ΟΚ....Φυσικα και κανω πλακα... :D
Η μονη πραγματικη μεταστοιχειωση που εγινε,ειναι αυτη των ηχων που μετατραπηκαν σε Ευρω και των μυαλων μας σε πολτο....

+n-


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2009, 02:58:47 από etidorhpa »
through these fires.....

ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 29
  • Karma: 0
    • MSN Messenger - lefteris73@hotmail.com
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 29, 2009, 17:15:59 »
E καλα.μη το ξεφτιληζουμε και τελειως...αμα ειναι ετσι να παραθεσω κι εγω ενα ασμα του Γιωργου Πιλαλα(Ζωρζ Πιλαλι) ...Ο Οικοδομος...ακρως τεκτωνικο με τους στιχοι
"Απο Χωμα Κια απο Λασπη μας εφτιαξε ο Θεος,
 Οικοδομος,Οικοδομος ητανε κι αυτος"
Για τιυς γνωριζοντες το ασμα εχω να πω ας υτρο στειλουν στους εν αγνοια!!!!
NON SERVIAM

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 29, 2009, 23:06:22 »
E καλα.μη το ξεφτιληζουμε και τελειως...αμα ειναι ετσι να παραθεσω κι εγω ενα ασμα του Γιωργου Πιλαλα(Ζωρζ Πιλαλι) ...Ο Οικοδομος...ακρως τεκτωνικο με τους στιχοι
"Απο Χωμα Κια απο Λασπη μας εφτιαξε ο Θεος,
 Οικοδομος,Οικοδομος ητανε κι αυτος"
Για τιυς γνωριζοντες το ασμα εχω να πω ας υτρο στειλουν στους εν αγνοια!!!!
αδ.: Λευτερη,την μπετονιερα,μην την κατηγορας...αυτη σου δινει για να φας!! οπως ειπε και ο Ζωρζ.. :D :D

ενταξει,το παραδεχομαι οτι εριξα το επιπεδο,αλλα στηριζομαι στην αδελφικη ανοχη και το Ελεος...
through these fires.....

ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 29
  • Karma: 0
    • MSN Messenger - lefteris73@hotmail.com
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 31, 2009, 13:03:13 »
Οκ ρε και γω λιγη πλακα ειπα να κανω!!!δεν ηταν θεμα μομφης!!!
NON SERVIAM

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 31, 2009, 15:28:32 »
ΑΓΑΠΗΤΕ   και  φιλε   λευτερη ,   επετρεψε  μου   με   καλοσυνη  να   πω   το  εξης, 

                 ο   αξιος   φιλος   etidorhpa ,  σε  καμμια  περιπτωση   δεν  σ"  εμεμφθη ,  προσθεσε   ακριβως   λιγο   εκλεκτο   χιουμορ,

                  θα   ελεγα,   η   καλοσυνη  του  ειναι  και  ταπεινη  και  παραδειγματικη   προς   ΟΛΟΥΣ   ΕΜΑΣ.

                                                                                                                    με   αγαπη   εγω  ο  ιππολυτος-σε  σενα.

                                                                                                                                       Σ'   ευχαριστω.

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 31, 2009, 16:16:59 »
αδ.: Λευτερη,το καταλαβα πως ηταν πλακα,δεν πηρα τιποτε ως μομφη...απλα μου θυμισες την ατακα..Ο Ζωρζ ειναι κορυφαιος!!
αδ.: Ιπολλυτε ευχαριστω για τα καλα λογια...εχει τελικα πλακα να αναλυεις 'εσωτερικα' τραγουδια που ειναι τελειως 'αλλου'...
για παραδειγμα το ασμα που ανεφερες σε αλλο θεμα,το : 'Δεν παω πουθενα,εδω θα μεινω',το σκεφτηκα και κατεληξα πως δεν ειναι...του βαθμου μας. ::)

Ο τυπος ειναι φανερο οτι εχει ανακαλυψει το 'ελιξηριο της Ζωης',οποτε λογικο ειναι να μεινει εδω για χρονια...κατι μεταξυ Highlander και St.Germain   ::) ;D

+n-
through these fires.....

Πυριφλεγέθων

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 12
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 31, 2009, 16:55:59 »
Τελικά έχει δίκιο ο αγαπητός etidorhpa για την... "ανάλυση" των "εσωτερικών τραγουδιών".
Έχει πλάκα...

"Μια μπλούζα παίρνω φεύγοντας
Και τα κλειδιά στα χέρια
Βάζω μπροστά τη μηχανή
Και καβαλάω τα αστέρια"


Τόσα χρόνια μελέτης και άπειρων προσπαθειών για την επίτευξη ενός αστρικού ταξιδιού...  :'(
Για να έρθω τώρα να ανακαλύψω ότι μου έλειπε μια 1000άρα SUZUKI.
Τελικά έχει εκμοντερνιστεί ο εσωτερισμός και η αναζήτηση...

Μήπως έχουμε μείνει λίγο πίσω εμείς με τα βιβλία και τις θεωρίες μας;
Ένα αλεξικέραυνο στη κορυφή του καμπαναριού μίας εκκλησίας, αποτελεί σαφή ένδειξη αυτοπεποίθησης;

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 31, 2009, 17:11:34 »
Τόσα χρόνια μελέτης και άπειρων προσπαθειών για την επίτευξη ενός αστρικού ταξιδιού...  :'(
[...]
Μήπως έχουμε μείνει λίγο πίσω εμείς με τα βιβλία και τις θεωρίες μας;

Καλωσόρισες αγαπητέ Πυριφλεγέθων, στην Ροδοσταυρική μας παρέα.  'Ολοι μας κάνουμε αστρικά ταξίδια, απλά δεν είμαστε όλοι συνειδητοί... Ειδικά κατά την διάρκεια της νύχτας, σε κατάσταση διαλογισμού, ή απλής ονειροπόλησης, ταξιδεύουμε, βιώνουμε και αντιλαμβανόμαστε ψυχικά τον κόσμο μας πέρα από τόπο και χρόνο.  Μάλλον μερικά βιβλία μας μπερδεύουν περισσότερο από ότι μας βοηθούν, και φαντάζουν το αστρικό ταξίδι, ή το συνειδητό ονείρεμα, ως ένα άπιαστο όνειρο...

"Βάζω μπροστά τη μηχανή
Και καβαλάω τα αστέρια"

Αυτό είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2009, 17:16:16 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 31, 2009, 17:23:31 »

       χμμμ,   ΜΠΑ  ,  λες.....Να   σου  πω ,   γιαυτους   που   δεν  μπορουν   να  αγορασουν   ΑΚΡΙΒΑ   ΒΙΒΛΙΑ ,  ΚΑΙ....

                       το   --π α π α κ ι --    καλο   ειναι,    --το   αργο   και   χ α ρ ι    εχει---λεν   οι   ρομαντικοι.

          ΚΑΛΩΣ    ΟΡΙΣΕΣ,    πυριφλεγεθων !   

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 31, 2009, 17:54:44 »

Βάζω μπροστά τη μηχανή
Και καβαλάω τα αστέρια"[/i]

Τόσα χρόνια μελέτης και άπειρων προσπαθειών για την επίτευξη ενός αστρικού ταξιδιού...  :'(
Για να έρθω τώρα να ανακαλύψω ότι μου έλειπε μια 1000άρα SUZUKI.
Τελικά έχει εκμοντερνιστεί ο εσωτερισμός και η αναζήτηση...

Νομιζω πως πολυ μπροστα σε αυτο,ειναι ο γνωστος Θεοσοφος, 'Γονιδης',στο 'εχω πεταξει μαζι σου...'  :D

και το δικο μου καλωσορισμα...

+n-

through these fires.....

Πυριφλεγέθων

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 12
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 31, 2009, 17:58:39 »
Καλώς την βρήκα την παρέα σας αδέλφια! Σας ευχαριστώ.

Αν και στα αστρικά ταξίδια αυτό που έχει σημασία είναι το "ταξίδι" και όχι ο "προορισμός" τότε συμφωνώ μαζί σου ΙΠΠΟΛΥΤΕ. Το παπάκι μια χαρά μου ακούγεται. Σε πάει πιο αργά πιο σίγουρα και σου δίνει τη δυνατότητα να απολαύσεις και τη "θέα" στο άγνωστο. Αλοίμονο από αυτούς που θέλουν να καβαλήσουν πύραυλο και να κάνουν το ταξίδι...

Ελπίζω και εύχομαι etidorhpa να έχεις τη τύχη και την ευτυχία να απολαμβάνεις καθημερινά τα ταξίδια που περιγράφεις και μάλιστα συνειδητά. Πολύ θα ήθελα να ανήκω σε μία τέτοια κατηγορία -τόσο- τυχερών ανθρώπων.

Τεράστιο χάρισμα το να μπορείς να κλείνεις τους διακόπτες και να ταξιδεύεις από το καναπέ ή το κρεβάτι σου. Χωρίς τη βοήθεια βέβαια "περίεργων" ουσιών. Σας προλαβαίνω όλα εσάς τα αγριεμένα αγόρια και κορίτσια για να μην μου "την πείτε".

Άλλωστε τι να τις κάνεις τις ουσίες όταν υπάρχουν τόσοι σπουδαίοι μουσικοί δημιουργοί που μας προσφέρουν το εισιτήριο για το ταξίδι με ελάχιστο κόστος; Το cd στο player λοιπόν και φύγαμε...  
Ένα αλεξικέραυνο στη κορυφή του καμπαναριού μίας εκκλησίας, αποτελεί σαφή ένδειξη αυτοπεποίθησης;

Πυριφλεγέθων

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 12
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 31, 2009, 18:01:59 »
Ομολογώ etidorhpa ότι οι ταπεινές μου γνώσεις περί "Γονίδεως" καλλιτεχνήματα δεν με βοηθούν να ακολουθήσω το πνεύμα σου
Ένα αλεξικέραυνο στη κορυφή του καμπαναριού μίας εκκλησίας, αποτελεί σαφή ένδειξη αυτοπεποίθησης;

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 31, 2009, 18:12:02 »
Ομολογω οτι και εγω ακομα δεν εχω ολοκληρωσει την χαρτογραφηση του 'Γονιδι-ωματος'...[κοστιζει !!]

+n-
through these fires.....

Πυριφλεγέθων

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 12
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 31, 2009, 18:40:15 »
Νωρίτερα παρανόησα σχετικά με τον αποστολέα ενός μηνύματος.

Μπέρδεψα την Rose με τον etidorhpa στην απάντηση της Rose για τα αστρικά ταξίδια και τα βιβλία...

Πρώτον χρειάζομαι λίγο χρόνο να εξεικιωθώ με το λειτουργικό του forum...
Δεύτερον... εεε... χμμμ... είμαστε όλοι αδέλφια άρα και "ένα σώμα" οπότε καμία παρεξήγηση...
Τρίτον... ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΚΡΟΣ (αν το δει κανείς σε σχέση με την αιωνιότητα και τη γνώση που έχω να λάβω ακόμα)

Όπως και να έχει:
Σε ευχαριστώ Rose για το καλωσόρισμα, ελπίζω να φανώ αντάξιος της φιλοξενίας σας στους κόλπους μίας τόσο "ευγενούς" προσπάθειας.

Και κυρίως ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τον "Ροδόκηπο".
Στο μέλλον σίγουρα θα φανώ και εγώ χρήσιμος και θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου στο έργο σας.
Ένα αλεξικέραυνο στη κορυφή του καμπαναριού μίας εκκλησίας, αποτελεί σαφή ένδειξη αυτοπεποίθησης;

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΧΗΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 31, 2009, 18:56:13 »
είμαστε όλοι αδέλφια άρα και "ένα σώμα"

Αυτό είναι το πνεύμα μας...  :)

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τον "Ροδόκηπο".
Στο μέλλον σίγουρα θα φανώ και εγώ χρήσιμος και θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου στο έργο σας.

Ευχαριστούμε πολύ για την διάθεσή σου, αδελφέ μας.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/