Αποστολέας Θέμα: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα  (Αναγνώστηκε 60925 φορές)

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 05, 2007, 09:31:41 »
Είναι εύκολο να συγκεντρωθούμε σε μια σκέψη αποκλειστικά?
Για μένα, ο διαλογισμός είναι μια κατάσταση που με ενθουσιάζει αυτή καθαυτή για το συναίσθημα που παρέχει, χωρίς να υπάρχει απαραίτητα συγκέντρωση.

pyramid

  • Μηνύματα: 10
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 05, 2007, 09:45:40 »
Αυτό Κανένας ούτε που το έχω ξανακούσει

Θεωρείς δηλαδή τόσο σημαντικό κάποιος να καταφέρνει να συγκεντρώνεται σε μία σκέψη?  Στους αμύητους, ο διαλογισμός φαντάζει σαν κάτι πολύ συμαντικό.  Με ευκολία όμως μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.


Με ευκολία συγκεντρώνεται κάποιος σε μια σκέψη? Για ποιούς αμύητους συζητάμε? φαντάζομαι όλους εμάς και μερικά δις ακόμα!

Ποιός είναι μυημένος και δεν μου το λέει, να σηκώσει το χέρι ψηλά να το βλέπω...ή μάλλον να το κατεβάσει χαμηλά εδώ που βρίσκομαι εγώ.... ;D

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 05, 2007, 12:15:43 »
Δε πιστεύω να μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.  Εντάξει, δεν κατάφερα να δημιουργήσω το απόλυτο κενό ούτε να επικεντρωθώ αποκλειστικά σε μία σκέψη για 1 ώρα.  Όμως έχω κάνει sanctum-διαλογισμούς που κρατήσανε μέχρι και 80 λεπτά, στα οποία συγκεντρωνόμουνα σε κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, έσκαψα βαθιά μέσα και βρήκα την απάντηση και λύση.  Αυτό λοιπόν το θεωρώ πολύ πετυχημένο διαλογισμό.

Αμύητους εννοώ αυτούς που δε δοκιμάσανε ποτέ.  Διότι βαθιά συγκέντρωση πετυχαίνουμε ακόμα κι όταν μας απορροφά ένα έργο στην τηλεόραση και χάνουμε επαφή με το περιβάλλον, δεν ακούμε όταν μας μιλάνε.  Με εξάσκηση αυτό το κάνουμε συνειδητά.

Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, σηκώνω το χέρι μου ψηλά και χοροπηδάω πάνω κάτω για να με δείτε.
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 05, 2007, 20:05:20 »
Ποιά η διάκριση μεταξύ στοχασμού και διαλογισμού?

pyramid

  • Μηνύματα: 10
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Re: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 07, 2007, 15:55:07 »
Κανένας, μπράβο για τους διαλογισμούς σου, από την στιγμή που σε βοήθησαν.

Μην δίνεις σημασία στα κολλήματά μου με τις λέξεις –αναφέρομαι στην μύηση- και το πως τοποθετούνται μέσα στις προτάσεις, κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια. Εάν εσύ νοιώθεις όμορφα εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
 :) :) :)

hierophantis

  • Μηνύματα: 42
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 14:27:05 »
εχω καταφέρει μετα απο χρόνια προσπάθειας στον διαλογισμό να έρθω στο "κενο" και σε ενα δύσκολα να το περιγράψω φως , αυτο που μου εχει κανει εντύπωση  ειναι οτι δεν μπορώ να καθίσω σε αυτο παρα μερικα δευτερολεπτα , και μετα είναι να σαν να πετάγομαι έξω ....

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 15:34:20 »
εχω καταφέρει μετα απο χρόνια προσπάθειας στον διαλογισμό να έρθω στο "κενο" και σε ενα δύσκολα να το περιγράψω φως , αυτο που μου εχει κανει εντύπωση  ειναι οτι δεν μπορώ να καθίσω σε αυτο παρα μερικα δευτερολεπτα , και μετα είναι να σαν να πετάγομαι έξω ....

Αδελφέ μου,

αυτό που έχω διαπιστώσει, ενασχολούμενη με διάφορες ομάδες και διδασκαλίες στο παρελθόν, είναι πως οι περισσότεροι "Πνευματικοί Δάσκαλοι" που διδάσκουν τον "Διαλογισμό", είτε δεν κατανοούν, σε τι επακριβώς χρησιμεύει ο Διαλογισμός, είτε αποτυγχάνουν να μεταφέρουν, ορθά, την εμπειρία και κατανόηση τους.

Και έτσι δυστυχώς πάρα πολλοί για πάρα πολλά χρόνια, παιδεύονται εξασκούμενοι, ίσως σε λάθος τεχνικές, και προς λάθος στόχους.

Εφόσον λοιπόν κατανοήσουμε τι πραγματικά είναι ο Διαλογισμός, και πως το προσεγγίζουμε εσωτερικά, τότε, με λίγη εξάσκηση, μπορούμε να επιτύχουμε πολύ λαμπρά αποτελέσματα.

Ο Διαλογισμός στην Ελληνική Φιλοσοφία, είναι συνώνυμος με τον Στοχασμό.  Διαλογιζόμαστε, στοχαζόμαστε, επεξεργαζόμαστε, ένα αντικείμενο ή μία Φιλοσοφική Ιδέα, και έτσι προσπαθούμε να συλλάβουμε και άλλες διαστάσεις, και σε βάθος και σε πλάτος, έτσι ώστε να διευρυνθεί η Κατανόηση και η Συνείδησή μας.

Με άλλα λόγια, όλοι οι άνθρωποι, διαλογιζόμαστε καθημερινά, στοχαζόμαστε, σκεφτόμαστε, αναλύουμε γεγονότα, πέφτουμε κουρασμένοι σε σχεδόν υπνωτικές καταστάσεις, όπου εκεί πιο βαθιά μέσα στο είναι μας, επεξεργαζόμαστε, πολλά και ποικίλα στοιχεία, και κάποια στιγμή, ο εσωτερικός μας κόσμος, μας πετάει πίσω στο συνειδητό τα αποτελέσματα, της αναζήτησής μας, τα συμπεράσματά μας, εφόσον όλη η πληροφορία, έχει συνδυαστεί και από την Συναισθηματική Νοημοσύνη, την νοημοσύνη ασυνείδητων στοιχείων και πληροφοριών.

Εφόσον λοιπόν, όλοι μας καθημερινά, κάποιες στιγμές, την ημέρα μας, διαλογιζόμαστε, και ειδικά, όταν βαθιά κοιμόμαστε, γιατί δεν είμαστε όλοι μας φωτισμένοι?

Διότι για να μας παρέχει ο εσωτερικός μας υπολογιστής, σοφά συμπεράσματα, χρειάζεται να του παρέχουμε τις ορθές πληροφορίες, τις οποίες κατόπιν θα επεξεργαστεί, και θα παραδώσει πίσω στη Συνείδησή μας.

Αυτή η συνεχόμενη συνεργασία, μεταξύ του Συνειδητού και του Ασυνειδήτου, όσο πιο συνειδητά γίνεται, και όσο περισσότερες ορθές πληροφορίες συλλέγουμε, μέσω της έρευνας μας, και όσο περισσότερο, στοχαζόμαστε και διαλογιζόμαστε (υπνωτικά και βαθιά) πάνω σε αυτές τις πληροφορίες, τόσο και πιο Σοφοί γινόμαστε.

Το συνεχόμενο και απόλυτο Κενό, λοιπόν αδελφέ μου, δεν έχει καμία απολύτως έννοια, και μάλιστα μπορεί να αποβεί ψυχικά επικίνδυνο.  'Εννοια έχει να μπορούμε να χαλαρώνουμε, να ηρεμούμε, να οραματιζόμαστε, να αφουγκραζόμαστε και σε άλλα κύματα, ψυχικά, μέσω της 6ης αίσθησης τον γύρω κόσμο μας, ο οποίος διευρύνεται και κάθετα και οριζόντια, ανάλογα το πόσο έχουμε εργαστεί εσωτερικά (ψυχικά) και εξωτερικά (επιστημονικά).

Είναι αλήθεια πως τίποτα δεν μένει Κενό, στο σύμπαν.  Είναι κανόνας πως κάθετι κενό, γεμίζει αυτόματα.

Ευτυχώς όμως που γεμίζει, ειδάλλως στο Κενό, κανείς δεν ζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 15:52:22 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

hierophantis

  • Μηνύματα: 42
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 15:56:54 »
εχω καταφέρει μετα απο χρόνια προσπάθειας στον διαλογισμό να έρθω στο "κενο" και σε ενα δύσκολα να το περιγράψω φως , αυτο που μου εχει κανει εντύπωση  ειναι οτι δεν μπορώ να καθίσω σε αυτο παρα μερικα δευτερολεπτα , και μετα είναι να σαν να πετάγομαι έξω ....

Αδελφέ μου,

αυτό που έχω διαπιστώσει, ενασχολούμενη με διάφορες ομάδες και διδασκαλίες στο παρελθόν, είναι πως οι περισσότεροι "Πνευματικοί Δάσκαλοι" που διδάσκουν τον "Διαλογισμό", είτε δεν κατανοούν, σε τι επακριβώς χρησιμεύει ο Διαλογισμός, είτε αποτυγχάνουν να μεταφέρουν, ορθά, την εμπειρία και κατανόηση τους.

Και έτσι δυστυχώς πάρα πολλοί για πάρα πολλά χρόνια, παιδεύονται εξασκούμενοι, ίσως σε λάθος τεχνικές, και προς λάθος στόχους.

Εφόσον λοιπόν κατανοήσουμε τι πραγματικά είναι ο Διαλογισμός, και πως το προσεγγίζουμε εσωτερικά, τότε, με λίγη εξάσκηση, μπορούμε να επιτύχουμε πολύ λαμπρά αποτελέσματα.

Ο Διαλογισμός στην Ελληνική Φιλοσοφία, είναι συνώνυμος με τον Στοχασμό.  Διαλογιζόμαστε, στοχαζόμαστε, επεξεργαζόμαστε, ένα αντικείμενο ή μία Φιλοσοφική Ιδέα, και έτσι προσπαθούμε να συλλάβουμε και άλλες διαστάσεις, και σε βάθος και σε πλάτος, έτσι ώστε να διευρυνθεί η Κατανόηση και η Συνείδησή μας.

Με άλλα λόγια, όλοι οι άνθρωποι, διαλογιζόμαστε καθημερινά, στοχαζόμαστε, σκεφτόμαστε, αναλύουμε γεγονότα, πέφτουμε κουρασμένοι σε σχεδόν υπνωτικές καταστάσεις, όπου εκεί πιο βαθιά μέσα στο είναι μας, επεξεργαζόμαστε, πολλά και ποικίλα στοιχεία, και κάποια στιγμή, ο εσωτερικός μας κόσμος, μας πετάει πίσω στο συνειδητό τα αποτελέσματα, της αναζήτησής μας, τα συμπεράσματά μας, εφόσον όλη η πληροφορία, έχει συνδυαστεί και από την Συναισθηματική Νοημοσύνη, την νοημοσύνη ασυνείδητων στοιχείων και πληροφοριών.

Εφόσον λοιπόν, όλοι μας καθημερινά, κάποιες στιγμές, την ημέρα μας, διαλογιζόμαστε, και ειδικά, όταν βαθιά κοιμόμαστε, γιατί δεν είμαστε όλοι μας φωτισμένοι?

Διότι για να μας παρέχει ο εσωτερικός μας υπολογιστής, σοφά συμπεράσματα, χρειάζεται να του παρέχουμε τις ορθές πληροφορίες, τις οποίες κατόπιν θα επεξεργαστεί, και θα παραδώσει πίσω στη Συνείδησή μας.

Αυτή η συνεχόμενη συνεργασία, μεταξύ του Συνειδητού και του Ασυνειδήτου, όσο πιο συνειδητά γίνεται, και όσο περισσότερες ορθές πληροφορίες συλλέγουμε, μέσω της έρευνας μας, και όσο περισσότερο, στοχαζόμαστε και διαλογιζόμαστε (υπνωτικά και βαθιά) πάνω σε αυτές τις πληροφορίες, τόσο και πιο Σοφοί γινόμαστε.

Το συνεχόμενο και απόλυτο Κενό, λοιπόν αδελφέ μου, δεν έχει καμία απολύτως έννοια, και μάλιστα μπορεί να αποβεί ψυχικά επικίνδυνο.  'Εννοια έχει να μπορούμε να χαλαρώνουμε, να ηρεμούμε, να οραματιζόμαστε, να αφουγκραζόμαστε και σε άλλα κύματα, ψυχικά, μέσω της 6ης αίσθησης τον γύρω κόσμο μας, ο οποίος διευρύνεται και κάθετα και οριζόντια, ανάλογα το πόσο έχουμε εργαστεί εσωτερικά (ψυχικά) και εξωτερικά (επιστημονικά).

Είναι αλήθεια πως τίποτα δεν μένει Κενό, στο σύμπαν.  Είναι κανόνας πως κάθετι κενό, γεμίζει αυτόματα.

Ευτυχώς όμως που γεμίζει, ειδάλλως στο Κενό, κανείς δεν ζει.

αυτό κάνω τον τελευταίο καιρό στοχάζομαι στης ιδέες που διάβασα  , ανακαλύπτω την δυναμική της  καμπαλα σε κάθε τι , το τελευταίο μου συμπέρασμα είναι οτι η καμπαλα είναι το dna του σύμπαντος ...

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:04:23 »
εχω καταφέρει μετα απο χρόνια προσπάθειας στον διαλογισμό να έρθω στο "κενο" και σε ενα δύσκολα να το περιγράψω φως , αυτο που μου εχει κανει εντύπωση  ειναι οτι δεν μπορώ να καθίσω σε αυτο παρα μερικα δευτερολεπτα , και μετα είναι να σαν να πετάγομαι έξω ....

Στο "κενό" καθόμαστε σχεδόν μια αιωνιότητα, για πολύ πολύ μεγάλο διάστημα.... Είναι αλήθεια βέβαια ότι στην επαναφορά μας στον πραγματικό χρόνο, διαπιστώνουμε ότι έχουν περάσει μόνο λίγες στιγμές.... Η παραμονή στην "έκλαμψη" λίγο περισσότερο, αφήνει αποτυπώματα μνήμης, τέτοιων αντιλήψεων, που χρειάζονται μέρες μετά για να επεξεργαστούν και να αφομοιωθούν από την συνείδηση.... Στην ανώτερη κατάσταση, εκείνη την "μακαριότητα" της στιγμής πολλοί ερμηνεύουν ως μία "γεύση" Νιρβάνας για την Ανατολή, ή Ένωσης με τον Πατέρα για την εβραιοχριστιανική Δύση. Εμείς αντιθέτως φρονούμε ότι πρόκειται για μια περιστασιακή Επαφή με τον Αληθινό Εαυτό - με το "Ταυτό" του Γιουνγκ - γνωρίζοντας σταδιακά τον Πυρήνα του "Είναι" μας....

Ουσιαστικά όμως διαλογισμός στο "κενό" δεν δύναται να υφίσταται, καθότι στο "κενό" δεν υπάρχει τίποτα άλλο με το οποίο μπορούμε να συνδιαλεγούμε, εκτός βέβαια από τον εαυτό μας. Είναι χρήσιμο επίσης να επισημανθεί ότι έχουμε δύο ξεχωριστούς και διαφορετικούς "χώρους" "κενού" όπου μπορούμε να φτάσουμε. Ξανατονίζουμε και πάλι - όπως και στις προηγούμενες σελίδες - ότι δεν συνίσταται η τεχνική αυτή για τον Νεόφυτο, γιατί η καταβύθιση του στο "πρώτο" "κενό" εγκυμονεί πληθώρα κινδύνων για την υγεία του συνειδητού η/και για την υγιή συναισθηματική του κατάσταση. Όσο για το "δεύτερο" "κενό" ή άκαιρη επίσκεψη σε αυτό δημιουργεί έντονες ανεξέλεγκτες τάσεις φυγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:06:33 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:11:47 »
αυτό κάνω τον τελευταίο καιρό στοχάζομαι στις ιδέες που διάβασα  , ανακαλύπτω την δυναμική της  καμπαλα σε κάθε τι , το τελευταίο μου συμπέρασμα είναι οτι η καμπαλα είναι το dna του σύμπαντος ...

Αυτό είναι το τελευταίο συμπέρασμα.... Η επεξεργασία και η επέκταση στις πτυχές του, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην κατανόηση και συνειδητοποίηση....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:25:30 »
Ο Διαλογισμός βοηθάει στην ανάπτυξη της Διάνοιας, διότι η Διάνοια αναπτύσσεται όταν συνεργάζεται η Συναισθηματική (EQ) και η Διανοητική (IQ) νοημοσύνη μας.

'Οταν λοιπόν σκεφτόμαστε ολιστικά, και ψυχικά - συναισθηματικά, και νοητικά - επιστημονικά, τότε αποκτούμε μία πιο βαθιά και πιο ευρύτερη αντίληψη του Κόσμου μας.

Σύμφωνα με την Καμπάλα, υπάρχουν δύο σφαίρες, Πύλες προς το ασυνείδητο.

Μέσω του Μικρόκοσμου, σφαίρα της Σελήνης, ατομικό ασυνείδητο.
Μέσω του Μακρόκοσμου, σφαίρα του Ποσειδώνα, συλλογικό ασυνείδητο.

Επίσης ο Διαλογισμός μπορεί να είναι ενεργητικός (επεξεργασία δεδομένων μέσω της διανοητικής νοημοσύνης) ή παθητικός (επεξεργασία δεδομένων μέσω της συναισθηματικής νοημοσύνης).

Μέσα στον εσωτερικό μας λαβύρινθο, καθώς διαλογιζόμαστε, με στραμμένα τα εσωτερικά μας ματιά, προς τα εντός, συναντάμε διάφορα είδωλα ή αρχετυπικά σύμβολα, και σκοτεινά και φωτεινά.  Ο τρόπος για να ανοίξει αυτή η Εσωτερική Πύλη προς τα εντός, είναι μέσω του Διαλογισμού, της ψυχικής ηρεμίας, της χαλάρωσης, όπου ουσιαστικά, η προσοχή μας μετατοπίζεται από τον Εξωτερικό μας κόσμο, και ένας νέος εσωτερικός ψυχικός κόσμος ανοίγεται μπροστά μας προς εξερεύνηση.

Μέσα σε αυτόν τον Εσωτερικό Κόσμο, τον οποίο περιγράφει και η 2η Διδασκαλία του Δοκίμου της ΑΜΡΑ, ερχόμαστε σε επαφή και με ατομικά (μικρόκοσμο) και με συλλογικά (μακρόκοσμο) αρχετυπικά σύμβολα, και πληροφορίες, που άλλα είναι αληθινά, αλλά είναι προβολές των πεποιθήσεων και καθημερινών σκέψεων μας, άλλα είναι προβλέψεις για το μέλλον, άλλα είναι εμπνεύσεις, και άλλα είναι προειδοποιήσεις.

Είναι αλήθεια, πως αν δεν γίνει μία συνειδησιακή Κάθαρση, μία κάθαρση του ψυχισμού μας, μέσω μίας Διαδικασίας Αυτογνωσίας, ή Αυτοψυχανάλυσης, ή Αυτο-τακτοποίησης του ψυχισμού μας, και κάνουμε βουτιά Εντός μας, τότε ίσως τρομάξουμε, ή ακόμα κινδυνεύουμε, να μολυνθούμε, διότι στο ψυχικό ατομικό μας ασυνείδητο, στο πάτο του εσωτερικού πηγαδιού, βρίσκεται ο ψυχικός μας βάλτος, όπου όλα τα κατακάθια, όλα τα σκοτεινά πάθη του Είναι μας, έχουν απωθηθεί για πάρα πολλά χρόνια, ψυχικές μνήμες, ίσως ακόμα πιο μακρινές, και από την παρούσα μας ενσάρκωση.

Γι' αυτό το λόγο, είναι απαραίτητος και ο Οδηγός και ο χάρτης, όταν αποφασίσουμε να βαδίσουμε την εσωτερική ατραπό, προς την Φώτιση, προς τη Θέωση, προς την Πνευματική Αυτοπραγμάτωση και Ολοκλήρωση, διότι, πολλές οι παγίδες και πολλοί οι παράπλευροι κίνδυνοι, και τα στραβοπατήματα, που μπορεί να αποβούν ακόμα και μοιραία.

Δυστυχώς υπήρξαν αρκετά τα θύματα, λανθασμένων ή άκαιρων εσωτερικών τεχνικών, που οδήγησαν τους ζηλωτές, σε ψυχώσεις, παράνοιες, μανίες, ή ακόμα και σχιζοφρένειες, με άλλα λόγια σε καταλήψεις του συνειδητού, από τον κόσμου του ασυνειδήτου, και αυτός είναι ένας ουσιαστικός λόγος, που μας κάνει επιφυλακτικούς, όταν ανοιγόμαστε σε τεχνικές επιδίωξης του Κενού, του Ανοίγματος της Εσωτερικής Πύλης, χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία.

Παρόλα αυτά, το 'Ανοιγμα της Εσωτερικής μας Πύλης, είτε Μικροκοσμικά (ατομικό ασυνείδητο), είτε Μακροκοσμικά (συλλογικό ασυνείδητο), μας προσφέρει την Υπέρτατη Σοφία, η οποία αξίζει το κόπο να τολμήσουμε και να την διεκδικήσουμε, διότι έτσι επιτυγχάνεται η ουσιαστική Πνευματική Απελευθέρωση, καθώς και η απόλυτη εσωτερική μας ταύτιση με το Ταυτό, τον Πλούτωνα, τον Συμπαντικό Εσωτερικό μας Πλούτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 14:10:38 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:40:42 »
αυτό κάνω τον τελευταίο καιρό στοχάζομαι στης ιδέες που διάβασα  , ανακαλύπτω την δυναμική της  καμπαλα σε κάθε τι , το τελευταίο μου συμπέρασμα είναι οτι η καμπαλα είναι το dna του σύμπαντος ...

'Ετσι ακριβώς είναι αδελφέ μου,

και μέσω του στοχασμού μας και του διαλογισμού μας, πάνω στα αρχετυπικά σύμβολα, στις σφαίρες και τα μονοπάτια της Καμπάλα, κατανοούμε την Υπέρτατη Σοφία του Σύμπαντος Κόσμου, Μικροκοσμικά (μέχρι 'Αρη - Δία), και Μακροκοσμικά (Αρη - Δία και πάνω), καθώς και προστατευόμαστε από διάφορους εξωτερικούς και εσωτερικούς κινδύνους, μια και η Καμπάλα είναι "Ο Χάρτης προς την ταύτιση μας με το Ταυτό", τον Πυρήνα του Σύμπαντος Κόσμου, και έξω από τον προτεινόμενο δρόμο, πολλά μπορούν να συμβούν.

Χρειάζεται όμως προσοχή στις απομιμήσεις της Αυθεντικής Καμπάλα, καθώς και στις ερμηνείες της.  ;)

Με άλλα λόγια, άλλο Ερμητική Ελληνική Φιλοσοφική Καμπάλα, και άλλο Εβραϊκή θρησκευτική Μονοθεϊστική Καμπάλα, διότι θα βρεθούμε σε άλλο θεό, και σε άλλο κόσμο, στον κόσμο των Κλιφώθ, και όχι των Σεφιρόθ, στον κόσμο των Δαιμόνων και όχι των Θεών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:47:41 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

hierophantis

  • Μηνύματα: 42
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:47:09 »
διαβάζω της fortun την μυστικη καμπαλα ... ειναι η πιο καλή απο όσες κυκλοφορούν , αν έχετε καπια να μου προτείνετε είμαι ανοιχτός  ;D

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:56:48 »
'Οντως η Μυστική Καμπάλα της Ντιον Φόρτσουν, είναι μία από τις καλύτερες αναλύσεις πάνω στην Καμπάλα.

Υπάρχουν όμως και λάθη, τα οποία χρειάζονται διόρθωση, καθώς και εμπλουτισμός, της Καμπαλιστικής ερμηνείας, με νέα δεδομένα, και αναλύσεις.

Ο αδελφός Ορφέας, έχει ξεκινήσει το έργο της Αποκατάστασης της Αυθεντικής Καμπαλιστικής ερμηνείας1, και όλοι μας αναμένουμε με αγωνία, την συγγραφή αυτού του Νέου Καμπαλιστικού συγγράμματος που θα αποκαταστήσει πολλές αλήθειες.

Παρόλα αυτά η Ντιόν Φόρτσουν, υπήρξε κορυφαία για την εποχή της, και της οφείλουμε πάρα πολλά.

'Ομως οφείλουμε επίσης να διορθώνουμε και να εμπλουτίζουμε τα έργα των παλιότερων σοφών, εφόσον θέλουμε να εργαζόμαστε σοβαρά, πάνω στην Εσωτερική Επιστήμη, και να Υπηρετούμε τον Νόμο της Εξέλιξης.
____________________________________________________________________

1 http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1054.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:58:44 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

hierophantis

  • Μηνύματα: 42
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση του διαλογισμού στο σώμα
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2011, 16:58:16 »


Είναι αλήθεια, πως αν δεν γίνει μία συνειδησιακή Κάθαρση, μία κάθαρση του ψυχισμού μας, μέσω μίας Διαδικασίας Αυτογνωσίας, ή Αυτοψυχανάλυσης, ή Αυτο-τακτοποίησης του ψυχισμού μας, και κάνουμε βουτιά Εντός μας, τότε ίσως τρομάξουμε, ή ακόμα κινδυνεύουμε, να μολυνθούμε, διότι στο ψυχικό ατομικό μας ασυνείδητο, στο πάτο του εσωτερικού πηγαδιού, βρίσκεται ο ψυχικός μας βάλτος, όπου όλα τα κατακάθια, όλα τα σκοτεινά πάθη του Είναι μας, έχουν απωθηθεί για πάρα πολλά χρόνια, ψυχικές μνήμες, ίσως ακόμα πιο μακρινές, και από την παρούσα μας ενσάρκωση.

Γι' αυτό το λόγο, είναι απαραίτητος και ο Οδηγός και ο χάρτης, όταν αποφασίσουμε να βαδίσουμε την εσωτερική ατραπό, προς την Φώτιση, προς τη Θέωση, προς την Πνευματική Αυτοπραγμάτωση και Ολοκλήρωση, διότι, πολλές οι παγίδες και πολλοί οι παράπλευροι κίνδυνοι, και τα στραβοπατήματα, που μπορεί να αποβούν ακόμα και μοιραία.

Δυστυχώς υπήρξαν αρκετά τα θύματα, λανθασμένων ή άκαιρων εσωτερικών τεχνικών, που οδήγησαν τους ζηλωτές, σε ψυχώσεις, παράνοιες, μανίες, ή ακόμα και σχιζοφρένειες, με άλλα λόγια σε καταλήψεις του συνειδητού, από τον κόσμου του ασυνειδήτου, και αυτός είναι ένας ουσιαστικός λόγος, που μας κάνει επιφυλακτικούς, όταν ανοιγόμαστε σε τεχνικές επιδίωξης του Κενού, του Ανοίγματος της Εσωτερικής Πύλης, χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία.



αυτος ηταν διαισθητικά ο λόγος που δεν ακολούθησα των αποκρυφισμό απο την αρχή , χρειάστηκαν χρόνια καθαρίσματος και  εσωτερική εργασία ώστε να έχω σταθερό  χώρο να πατήσω γερά  μέσα μου  ...