Αποστολέας Θέμα: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .  (Αναγνώστηκε 7187 φορές)

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« στις: Μαΐου 02, 2009, 15:58:34 »

         ΜΕ   α φ ο ρ μ η ,   το   α ν α ρ τ η μ ε ν ο     α ρ θ ρ ο    του   αδελφου  μας   trithemius,

         αρπαζω     την   ε υ κ α ι ρ ι α ,   και   το   Θ Α Ρ Ρ Ο Σ ,   να   υπενθυμησω   ο,τι ΄

         ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ    ειναι   η   Δ Ι Α Δ Ι Κ Α Σ Ι Α    Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η Σ     ΤΟΥ   ΚΑΘ"   Ε Ν Ο Σ ,

   δηλ.    η    Ψ Υ Χ Ο Λ Ο Γ Ι Κ Η     Ω Ρ Ι Μ Α Ν Σ Η     του  .!


                           τιποτε   αλλο  ,   απ"   αυτα   που   Λ Ε Γ Ο Ν Τ Α Ι    και   πιθανον    τηρουνται......

                                                        ΔΕΝ    Ι Σ Χ Υ Ε Ι .   

                                                                                                                                               

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 04, 2009, 22:01:18 »
         ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ    ειναι   η   Δ Ι Α Δ Ι Κ Α Σ Ι Α    Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η Σ     ΤΟΥ   ΚΑΘ"   Ε Ν Ο Σ ,

   δηλ.    η    Ψ Υ Χ Ο Λ Ο Γ Ι Κ Η     Ω Ρ Ι Μ Α Ν Σ Η     του  .!

Προσπαθώντας να χαρτογραφήσουμε τον δρόμο προς αυτήν την ψυχολογική ωρίμανση και ολοκλήρωση του κάθε ανθρώπου, δημιουργήσαμε ένα νέο κλάδο που ονομάζεται Πυρηνική Ψυχολογία, και περικλύει την Εσωτερική διάσταση της Ψυχολογικής διαδικασίας που χρειάζεται να περάσει κάθε άνθρωπος με στόχο την Πνευματική του Ολοκλήρωση. (Βλέπε http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1214.0.html)

Η Επιστήμη της Ψυχολογίας χωριζομένης της Εσωτερικής Κατανόησης, μωρία εστί...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2009, 22:06:51 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2009, 15:11:10 »

            ΕΙΝΑΙ  ΑΛΗΘΕΙΑ....Ο,ΤΙ    ΟΙ   ΕΝΝΟΙΕΣ   ΤΗΣ   ΚΑΘΑΡΣΗΣ,  ΤΟΥ  ΦΘΟΝΟΥ,  ΚΑΙ  ΤΟΥ  ΜΙΑΣΜΑΤΟΣ,   ΣΤΟ   ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

                                    ΤΟΥ   ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ,,,,,,ΜΠΟΡΕΙ   ΝΑ  ΕΙΝΑΙ   ΜΕΡΟΣ   ΤΗΣ   Κ Λ Η Ρ Ο Ν Ο Μ Ι Α Σ    ΤΟΥ.


                                    ΟΜΩΣ,   ΟΙ   ΙΣΤΟΡΙΕΣ    ΑΥΤΕΣ,   ΣΑΝ   ΙΣΤΟΡΙΕΣ   ΦΡΙΚΗΣ....ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ....ΝΑ   ΚΑΝΟΥΝ   ΤΟΝ

                                    Κ Α Θ Α Ρ Μ Ο ,    ΚΥΡΙΟ   ΜΕΛΗΜΑ....


                                     ΕΠΙΣΗΣ,   ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΗΣΕ   ΤΗ   ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑ...ΤΟΥ   ΩΣΤΕ,  ΝΑ  ΓΙΝΕΙ   ΤΟ   ΠΡΟΤΥΠΟ....Π Α Ν Ω

                                     ΣΤΟ     ΟΠΟΙΟ   ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ   ΟΛΗ   Η   ΙΣΤΟΡΙΑ...  ΤΟΥ   ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ....


               ΑΥΤΟ,   ΕΙΝΑΙ    ΤΟ   ΕΙΔΟΣ   ΤΗΣ   ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ....ΠΟΥ    ΕΜΕΙΣ.....Ι Σ Ω Σ !!!!    ΘΑΠΡΕΠΕ    ΝΑ   ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ...!!!


xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 23, 2014, 20:39:53 »
 καλως σας βρηκα

Πιστευω και εγω , οτι η ενοια της λεξης  εσωτερισμος , ταυτιζεται με την λεξη εξατομοκευση  

Θα φερω ενα δικο μου παραδειγμα για να δικαιολογησω , το παραπανω

Για παρα πολυ καιρο , ειχα κολλησει  σε καποια παραγραφο απο το βιβλιο ''ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ '', που ελεγε :

''Ο δρομος αρχιζει στο σωμα με τις 5 αισθησεις

Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις , χωρις να τις μπερδευεις με σενα ''

Και βεβαια ειμαι πολυ χαρουμενος που εκανα μια τετοια επιλογη , διοτι απο την προταση αυτη πηρα πολυτιμες πληροφοριες , αλλα και επιβαιβαιωσεις

Το  μεγα ομως ζητημα , ειναι , οτι .πρεπει, αν θελουμε να προχωρουμε , να  βαλουμε απο εκει και περα ,  την δικη μας   πινελια

Δεν εχουμε αλλη επιλογη

Αυτο μεταφραζεται , στο να αποκοδικοποιησουμε απο την μια αυτην την προταση,  αλλα να μην κολλησουμε εκει  απο την αλλη , γιατι αυτο θα ηταν αχρηστη ενασχοληση   και χασιμο χρονου

Η  ζωη μας ''τρεχει '' με τα δικα της δεδομενα , και εμεις αυτα πρεπει να δεχτουμε, και να τα δουμε σαν την μονη μας αληθεια , τουλαχιστον για τωρα

Σε καποιο περιοδικο μαλιστα, του τοτε Πανεληνιου κεντρου γνωστικων σπουδων , ειχα διαβασει ενα πολυ ομορφο αρθρακι  , που ειχε σαν επικεφαλιδα
''Η στιγμη  του καλιτεχνη''

Ο καλιτεχνης λοιπον του συγκεκριμενου συγγραφεα ,  που προβαλεται σε εναν γλυπτη ,  βιωνει αποστασιοποιημενος , την πραγματικοτητα του , οπως αλλωστε και ενας γλυπτης το εργο του

Απο αυτην λοιπον την πλεονεκτικη θεση , μπορει να φανταζεται διαφορετικες πραγματικοτητες του εργου του  

Μπορει με τα εργαλεια του , να αφαιρει απο εδω , να προσθετει απο εκει , μεχρι να ικανοποιηθει απο το αποτελεσμα

Ενα καλιτεχνικο εργο , δεν μπορει ποτε να ειναι αποτελεσμα αντιγραφης      
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 08:57:16 από Rose »

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 24, 2014, 14:19:16 »

...................................

Για παρα πολυ καιρο , ειχα κολλησει  σε καποια παραγραφο απο το βιβλιο ''ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ '', που ελεγε :


''Ο δρομος αρχιζει στο σωμα με τις 5 αισθησεις

Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις , χωρις να τις μπερδευεις με σενα ''

...............................
 


Καλωσόρισες....

Λέμε οι 5 αισθήσεις μας, το χέρι μας, το κεφάλι μας, το μυαλό μας, το, κλπ....
Τελικά ποιος είμαστε που έχουμε για χρήση αυτά τα εργαλεία;
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 24, 2014, 20:43:08 »
Το ποια ειναι η πραγματικη μας ταυτοτητα δεν  το ξερω , αλλα και να το ηξερα , μαλλον δεν θα μπορουσα να το μεταδωσω

Αυτο που γνωριζω , ειναι , οτι δεν ειμαστε  οι αισθησεις , αλλα,......... και ...... κατι πιο περα απο αυτες ,  που τις παρατηρει

Απο την στιγμη ομως , που ζουμε μια ζωη συμφωνα με τα συνηθη δεδομενα ,δηλαδη , να μας χρησιμοποιουν οι αισθησεις , επειδη τις μπερδευουμε ,
 με αυτο που ειμαστε, στην πραγματικοτητα , εμεις θα πρεπει να ασχοληθουμε με τις αισθησεις  , μιας και αυτες ειναι , το  πιο αμεσο  πραγμα ,

που θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε , αν θελουμε να καταλαβουμε κατι παραπανω για τον εαυτο μας και την λειτουργια του
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 08:56:04 από Rose »

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 25, 2014, 13:33:12 »
Εγώ μονάχα υπάρχω!" φωνάζει ο νους.

"Μέσα στα κατώγια μου, οι πέντε μου ανυφάντρες δουλεύουν, υφαίνουν και ξυφαίνουν τον καιρό και τον τόπο, τη χαρά και τη θλίψη, την ύλη και το πνέμα.

"Όλα ρέουν τρογύρα μου σαν ποταμός, χορεύουν, στροβιλίζουνται, τα πρόσωπα κατρακυλούν σαν το νερό, το χάος μουγκρίζει.

"Μα εγώ, ο Νους, με υπομονή, με αντρεία, νηφάλιος μέσα στον ίλιγγο, ανηφορίζω.......

(Από την "Ασκητική" του Καζαντζάκη)
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Μ Ο Σ = Ε Ξ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ε Υ Σ Η .
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 26, 2014, 08:22:50 »
Παράθεση
Εγώ μονάχα υπάρχω!" φωνάζει ο νους.

Παράθεση
"Μέσα στα κατώγια μου, οι πέντε μου ανυφάντρες δουλεύουν, υφαίνουν και ξυφαίνουν τον καιρό και τον τόπο, τη χαρά και τη θλίψη, την ύλη και το πνέμα.
"Όλα ρέουν τρογύρα μου σαν ποταμός, χορεύουν, στροβιλίζουνται, τα πρόσωπα κατρακυλούν σαν το νερό, το χάος μουγκρίζει.

"Μα εγώ, ο Νους, με υπομονή, με αντρεία, νηφάλιος μέσα στον ίλιγγο, ανηφορίζω.......

(Από την "Ασκητική" του Καζαντζάκη)

Ακριβως φιλε ΟΡΦΕΑ

Νομιζω οτι , εδω ο Καζαντζακης λεει ακριβως αυτο που ενοει, και η προταση που παρεθεσα

Και κοιτα αν μου επιτρεπεις

Παράθεση
Εγώ μονάχα υπάρχω!" φωνάζει ο νους.]
 Ειναι ακριβως αυτη η αισθηση που εχουμε ολοι μας , την καθε στιγμη

Μπερδευουμε το νου και τις αισθησεις με την ολοτητα μας  

Δεν μπορουμε να τα διαχωρισουμε -παρατηρησουμε , και αρα να δουμε , απο που προερχονται , που εδραζονται , και πως χτιζουν την πραγματικοτητα μας

Λεμε ''εγω ''η ''ψυχολογια ''μου  και ουτε καν υποπτευομαστε μηπως και μας διαφευγουν πραγματα  

Βαζουμε δηλαδη , ακομα μια ονομασια ,ισοπεδωνοντας την πραγματικοτητα , και  υπονοοντας, και ξεγελωντας τον εαυτο μας  με αυτο, οτι γνωριζουμε

Παράθεση
"Μέσα στα κατώγια μου, οι πέντε μου ανυφάντρες δουλεύουν, υφαίνουν και ξυφαίνουν τον καιρό και τον τόπο, τη χαρά και τη θλίψη, την ύλη και το πνέμα.
.

Μεσα στα καταγωγια μου [ εν κρυπτω δηλαδη ]οι 5 ανυφαντρες [αισθησεις ]υφαινουν και ξυφαινουν [χτιζουν δηλαδη ολη μας την πραγματικοτητα , η καλυτερα την δικη μας προσωπικη  πραγματικοτητα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 08:55:49 από Rose »