Αποστολέας Θέμα: Σχόλια σχετικά με το σύστημα Γκουρτζίεφ  (Αναγνώστηκε 83728 φορές)

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σχόλια σχετικά με το σύστημα Γκουρτζίεφ
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 29, 2009, 17:57:11 »

           ΑΓΑΠΗΤΕ,   ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ.....Χ Α Ι Ρ Ε .....


                      ΤΟΛΜΩ ,   ΝΑ  ΠΩ....ΕΑΝ   ΜΟΥ   ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ....ΜΕ   ΕΚΠΛΗΣΕΙΣ......ειλικρινα...

                             δεν   εγραψα   ΚΑΤΙ....που  να   σε   προσβαλει....ΝΟΜΙΖΩ....

                                  ΜΟΥ   Ε Δ Ω Σ Ε Σ .....Α Ν Υ Π Ο Τ Η    Χ Α Ρ Α .....αδελφε   μου...


                 Α  Ν  Υ  Π  Ο  Τ  Η .......             ευχομαι.....τα   κ α λ λ υ τ ε ρ α ....για   ΣΕΝΑ....

                                                                                                                                  ΝΑΣΑΙ....ΠΑΝΤΑ   ΚΑΛΑ...Σ'  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Σχόλια σχετικά με το σύστημα Γκουρτζίεφ
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 29, 2009, 18:46:03 »
Αδελφέ μας Gurdjieff,

είναι μεγάλη η χαρά μας που συμμετέχεις στις συζητήσεις, συνδράμοντας έτσι συλλογικά στο χτίσιμο και το ξεκαθάρισμα της Αλήθειας.  'Οταν υπάρχει ελεύθερος και αδογμάτιστος διάλογος πάντα όλοι οι συνδιαλεγόμενοι, καταλήγουν στην ίδια Αντικειμενική Αλήθεια, που είναι:

Πάρα πολλοί συνάνθρωποι μας προσέφεραν στην Ανθρωπότητα, επενδύοντας την Συνείδηση και την Εργασία του, είτε με τον Λόγο τους, είτε με τα Έργα τους.  Ας διδαχθούμε από όλους τους προγόνους μας, ας στοχαστούμε στα σοφά τους λόγια, αλλά και στα λάθη τους, και ας συνδράμουμε με την σειρά μας, βάζοντας και το δικό μας προσωπικό λιθαράκι στο Παγκόσμιο ρυθμό της Συνείδησης.

Η Αντικειμενική Αλήθεια προσεγγίζεται όταν έχουμε όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες, έτσι ώστε, στοχαζόμενοι πάνω σε αυτές, να προσεγγίσουμε την ουσία.

Όταν έχουμε περιορισμένες πληροφορίες θα βγάλουμε και υποκειμενικά συμπεράσματα, που ίσως να είναι λανθασμένα.  Για παράδειγμα, χθες το βράδυ, έπεσα σε μία είδηση ότι ο Ομπάμα πήγε να περάσει έναν νόμο που θα εισήγαγε μία νέα μορφή Δικτατορίας1 στην Αμερική, και ταυτόχρονα λίγους μήνες μετά, κέρδισε το Νόμπελ Ειρήνης2, για το έργο που έχει υποσχεθεί πως θα κάνει.  Ερευνόντας παρακάτω, διαπίστωσα, πως υπάρχει ένας δυνατός πολιτικός πόλεμος3.  Αν και αποφεύγουμε να συζητήσουμε στο φόρουμ μας περί πολιτικής, ανέφερα αυτό το παράδειγμα, ως μία ένδειξη, πόσο εύκολο είναι να παρασυρθούμε σε λάθος συμπεράσματα, αν δεν κατέχουμε, όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα.

Ο επικοδομητικός διάλογος, μας βοηθάει όλους μας, να χτίσουμε αυτήν την πλήρη εικόνα, καταθέτοντας ο καθένας μας, επιπλέον στοιχεία, μέσω της προσωπικής μας έρευνας.

Σε κάθε εποχή κρίσης εμφανίζεται ένας Σωτήρας Χριστός να επαναφέρει πίσω το Φως, που χάθηκε στην πορεία...

Ο Ομπάμα θεωρείτε επίσης ένας τέτοιος 'Ηρωας, Χριστός4, Απόστολος, Σωτήρας, που η Αμερική και όλος ο κόσμος περίμενε για να σωθεί...

Η ίδια ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται... Μία συγκεκριμένη προσωπικότητα ενσαρκώνει την συλλογική επιθυμία για ΑΛΛΑΓΗ.  Κάποιοι τον αναγνωρίζουν ως τον Σωτήρα που περίμεναν, και άλλοι τον Σταυρώνουν, αποδίδοντας στο πρόσωπό του τον Αντίχριστο5.

Ο χρόνος όμως είναι πάντα ο μέγας κριτής, το τι θα εκφράσει τελικά ο κάθε 'Ηρωας, τον Απόλλωνα ή τον Μαύρο Απόλλωνα, το Συλλογικό Χριστό, ή το Συλλογικό θηρίο...

Από το ιδιο δίλλημα πέρασε και ο Κρισναμούρτι, και όλες οι ηγετικές φυσιογνωμίες όλων των εποχών, που κατέληξαν ή δυνάστες ή ευεργέτες.

Ας ενισχύσουμε όλοι μας, καθημερινά, το Ηρωϊκό στοιχείο, το Χριστικό στοιχείο, παρά την αντίσταση που μπορεί να δεχτούμε, έτσι ώστε το ΦΩΣ και η ΧΡΗΣΤΟΤΗΤΑ, να λάμψει στην Γη μας, και να υλοποιήσουμε την Παγκόσμια Ουτοπία που βρίσκεται στην ψυχή κάθε ανθρώπου.  'Εναν Παράδεισο στην Γη μας.
______________________________________________________________________________________

1 http://www.youtube.com/watch?v=1uuWVHT1WUY&feature=related
2 http://www.youtube.com/watch?v=LnJ-ekspcO4&feature=related
3 http://www.youtube.com/watch?v=eAaQNACwaLw
4 http://www.youtube.com/watch?v=MFyaBQ85V14&feature=fvw
5 http://www.youtube.com/watch?v=RQoV_Ngl-G8&feature=fvw
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2009, 15:03:51 από Rose »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Gurdjieff

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 11
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σχόλια σχετικά με το σύστημα Γκουρτζίεφ
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 29, 2009, 20:00:51 »
Φίλε μου Ιππόλυτε

αυτό που ήθελα να πω είναι.....πως αν με βλέπεις με προκατάληψη...αν βρίσκεις στα λόγια μου,δογματισμούς,προσκολλήσεις....πώς μπορούμε να αναπτύξουμε διάλογο...?επιχειρήματα.....?

ότι και να πω θα έχεις κάτι να μου προσάψεις...

όχι δεν προσβλήθηκα  καθόλου....πρακτικά μιλώ

διότι λες:

Παράθεση
Η".....ΠΑΛΙ....Γ Ι Ν Ε Σ Θ Α Ι ..!     Ο Π Α Δ Ο Ι ....ΕΝΟΣ   ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ....ΕΝΟΣ    Γ Κ Ο Υ Ρ Ο Υ ..!      ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΘΑΙ...!     ΜΕ  ΑΥΤΟΥΣ...

                                ΚΑΙ   ΕΔΩ,    ΕΙΣΘΑΙ....ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ..!     ΤΟΥΣ   ΑΝΤΙΠΡΩΣΕΠΕΥΕΣΘΑΙ....ΜΟΙΡΑΖΕΣΘΑΙ   ΤΙΣ   Ε Υ Θ Υ Ν Ε Σ ..!!

                                                   ΣΕΙΣ....ΩΣ   ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ   ΟΠΑΔΟΙ....!     Δ Ι Δ Ε Τ Ε ...!;;;!;;     ΚΑΙ   ΟΛΟΙ .....Π Α Ι Ρ Ν Ο Υ Ν ...!!!!


Παράθεση
αδελφε....!    γκουρτζιεφ    νεωτερε.....ΑΥΤΟΝ   ΤΟΝ   ΛΟΓΟ....ΠΡΕΠΕΙ...ΝΑ   Α Ν Α Γ Ι Γ Ν Ω Σ Κ Ε Τ Α Ι .....ΣΤΙΣ   

                                                                                  Σ Υ Ν Ε Δ Ρ Ι Ε Σ     ΣΑΣ.....    αυτον.....Αγαπητε  μου....αυτον...

καταλαβαίνεις ελπίζω πως όταν έχεις την άποψη πως ανήκω σε έναν "κλειστό" group....τι συζήτηση ,μπορούμε να κάνουμε?

Αγαπητέ Ιππόλυτε εγώ σε έχω ήδη εκτιμήσει....και  εκτίμησα πολλά εδώ μέσα...

πήρα τροφή για προβληματισμό,για στοχασμό....

άρα έχω λόγο να σε ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου....

φιλικά....





Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Σχόλια σχετικά με το σύστημα Γκουρτζίεφ
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 29, 2009, 20:23:43 »
Παράθεση
αδελφε....!    γκουρτζιεφ    νεωτερε.....

καταλαβαίνεις ελπίζω πως όταν έχεις την άποψη πως ανήκω σε έναν "κλειστό" group....τι συζήτηση ,μπορούμε να κάνουμε?

Αδελφέ μου, πιθανότητα η αρχική εντύπωση (του οπαδού) να δημιουργήθηκε λόγου του ψευδώνυμου που επέλεξες Gurdjieff.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Gurdjieff

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 11
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Σχόλια σχετικά με το σύστημα Γκουρτζίεφ
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 29, 2009, 21:10:00 »
χμμμμ...ναι έχεις δίκιο...Αγαπητή Rose.....

να σε λένε "Gurdjieff" και να γράφεις και για τον Gurdjieff...είναι κάπως..   :D