Αποστολέας Θέμα: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ  (Αναγνώστηκε 119730 φορές)

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 05, 2008, 15:18:46 »
είναι πράξη σωφροσύνης η μη κοινοποίηση εσωτερικών εμπειριών, γιατί, όπως σε περιόδους τυρρανίας η αποκάλυψη κάποιων απόψεων και εμπειριών οδηγούσε σε εκλεισμό και εξορίες, το αυτό συμβαίνει και σήμερα, αφού η αποκάλυψη κάποιων εσωτερικών εμπειριών οδηγεί σε εξαναγκαστικό εγκλεισμό ψυχιατρικό. Η μόνη διαφορά έγκειται στο ότι παλαιότερα οι δράστες της τυρρανίας και του καταναγκασμού ήταν τα ενδεδυμένοι ράσα και στολές στρατοκρατικές ιερατεία, θρησκευτικά και/ή στρατοκρατικά, ενώ σήμερα είναι τα ενδεδυμένα με την ψυχιατρική στολή νέα ιερατεία του επιστημονικού δογματισμού. Πολύ χειρότερα από όλα τα προηγούμενα καταδυναστευτικά ιερατεία της εκμετάλλευσης, με το πρόσχημα πάντα να σώσουν την ψυχή μας....

Είναι όντως εγκληματικά τραγικά τα πράγματα στον κλάδο της σύγχρονης Ψυχιατρικής και Ψυχοπαθολογίας.  Δυστυχώς οι περισσότεροι από δαύτους, ψάχνουν σαν τα όρνια για θύματα.  Με πρόσχημα ότι είναι οι ΕΙΔΙΚΟΙ, να βοηθήσουν, εκμεταλλεύονται και καταστρέφουν ανθρώπινες ψυχές... ρημάζοντας τους ίδιους και τις οικογένειές τους οικονομικά... και ασθενώντας την Συνείδησή τους.

Ο σημερινός άνθρωπος βρίσκεται σε κρίση, λόγω σύγχρονων κοινωνικών και οικονομικών πιέσεων, ή ακόμα προσωπικών προβλημάτων... Ο ασθενής... ανήδεος και αφελής, στρέφεται στον κλάδο της ψυχικής υγείας να τον βοηθήσουν...

Στην καλύτερη περίπτωση του παρέχουν ένα πανάκριβο "κονσομασιόν" και στην χειρότερη περίπτωση τον εξοντώνουν, πλασάροντάς του στην αρχή "αθώα υποτίθεται" ναρκωτικά με πρόσχημα την κατάθλιψη, και σιγά-σιγά ψυχοτρόπα βαριά ναρκωτικά για ψυχώσεις και σχιζοφρένειες.

Φυσικά αν τους ζητήσεις τον λόγο, γιατί σου έδωσαν φάρμακα για Σχιζοφρένεια, αφού σας είπαν πως έχετε απλά μανιοκατάθλιψη, η απάντήση του κάθε Ψυχίατρου θα είναι πως "τα ίδια δίνουμε για όλες αυτές τις περιπτώσεις"...

Μα του λες, "έχω προβλήματα... παρενέργειες, γυρίζει το κεφάλι μου, έχω τρέμουλα, ίλιγγους, πανικούς, χειρότερη κατάθλιψη, ανησυχία, αδυναμία... δεν μπορώ να διαχειριστώ την ζωή μου, αισθάνομαι πως καταστρέφομαι"...

..."δεν πειράζει" σου λέει "είναι από την ασθένειά σου"... "Ρε γιατρέ, μήπως είναι από τα φάρμακα? Μήπως πρέπει να τα σταματήσω..."

..."Οχι σου λέει.  Με τίποτα δεν πρέπει να τα σταματήσεις...  Απλά είναι αντιδράσεις στα φάρμακα, θα τα συνηθίσεις σιγά σιγά..."  έτσι κρατάει για πάντα τον πελάτη του δεμένο... παντελώς ανύμπορο... μια και έχει αφαιρέσει ύπουλα το δικαίωμα στην Αυτοβούλησή του...

Ουσιαστικά ο μοναδικός τρελός παλιάνθρωπος απατεώνας, στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο κάθε συγκεκριμένος Ψυχίατρος, και το παραπάνω είναι πραγματικό γεγονός που συνέβη σε γνωστό μας.  Ενώ του έκανε διάγνωση για μανιοκατάθλιψη του έδωσε σκληρά ναρκωτικά για Σχιζοφρένεια, και τον ταλαιπώρησε σε 2,5 χρόνια μέχρι στιγμής ψυχοθεραπείας υπεξαιρώντας του ήδη πάνω από 5000 ευρώ.   

Η Ψύχωση και η Σχιζοφρένεια μπορεί να είναι μια διαταραχή του ψυχισμού λόγω προσωπικής κρίσης, μία απλή ανησυχία δηλαδή, που καταλήγει σε μία ΣΦΟΔΡΗ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ, ή μπορεί να είναι αποτέλεσμα της Αφύπνισης των Ψυχικών αισθήσεων του ατόμου και της εμπειρίωσης Πνευματικών φαινομένων.

Δηλαδή αν κάποιος θεωρεί πως υπάρχουν εσωγήινοι, εξωγήινοι, άγγελοι, κοσμικοί διδάσκαλοι, ο χριστός, η παναγιά, ο Θεός που επικοινωνεί μαζί του, ή αισθάνεται διάφορα ψυχικά φαινόμενα που υλιστικοί μηχανιστικοί νόες δεν αντιλαμβάνονται, τότε οι "καλοί" μας ψυχίατροι, τον θεωρούν ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ, και τον χαπακώνουν μέχρι θανάτου...

Εξαναγκάζουν τον κόσμο, να φοβούνται να μιλήσουν για τις ψυχολογικές τους εμπειρίες και για τα ψυχικά τους φαινόμενα, γιατί πραγματικά κινδυνεύουν, να τους ξεγελάσουν ή ακόμα με δικαστική εντολή να τους ρίξουν σε ίδρυμα... Και πολλές από αυτές τις περιπτώσεις έχουν συμβεί προς οικονομική εκμετάλευση των αθώων ασθενών...

Ειλικρινά χρειάζεται να ερευνηθεί το νομικό πλαίσιο γύρω από την Ψυχιατρική, και η σημερινή της έκδοση να ΑΦΟΡΙΣΤΕΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ, διότι στην σημερινή της μορφή, είναι ένας ΑΓΓΕΛΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ...

Στερεί ανθρώπινα δικαιώματα, ξευτελίζει προσωπικότητες λόγω διαφορετικότητας, και φυλακίζει την Ψυχή και την Συνείδηση του κάθε Ανθρώπου, που ανύμπορος πλησιάζει για λίγη βοήθεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2008, 18:22:43 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 05, 2008, 19:10:27 »
       Απογευμα.....Φθινοπωρο....  Οκτωμβρης...   Σαββατο....  ωρα   εξη (6)....Περιπου....

                             Εξαρχεια....   καρεκλα....Πλατεια....Φραπογαλο....κιγκλιδωμα...διακοσμητικο....Γκαζον.... Α ν ε σ η ....

                     Κατι.....Ρεμπελοι....δεξια-αριστερα....Επετεια....    φραγκο-διφραγκο....αναζητειται....


                                    Θ Υ Μ Α Σ Α Ι ...!?!?        ΕΙΜΑΣΤΑΝ....Μ Ο Ν Ο Ι ....ΕΓΩ...ΚΑΙ   ΕΣΥ...  ΜΟΝΑΧΟΙ....


                           Τσιγαρο.....ρουφιξια   μεχρι   τη   Γοπα...    Απλησια....Αντικοινωνικοτητα....Αλλα....Η Ρ Ε Μ Ι Α.....Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α ...


                                                ΜΟΥ    ΕΙΠΕΣ...."ΠΟΣΟ    ΑΚΟΜΑ....ΠΟΣΟ....ΜΕ   ΤΙΣ   ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ..."

                                  -" ΤΙ   Ε Ν Ν Ο Ε Ι Σ ..."    σου    απαντω....     

                                           -" ε λ α     ρε ,   κανεις  ....πως    δεν   Καταλαβαινεις...''          Π Α Υ Σ Η ......   Κ Ε Ν Ο ...τσιγαρο...

                                                   φραπογαλο....στα   ΔΥΟ....   θορυβος.....  ρουφιξιας.....το   καλαμακι....φ τ α ι ε ι ....


                                         Εκνευρισμος....    Απορριψη.....ΩΧ......    Α Μ Υ Ν Α .....Α Μ Υ Ν Α .....


                     -" ΔΕΝ....την    μπορω....αλλο....δεν   την  μπορω....μου   την   εχει   δωσει...  θα   Φ Υ Γ Ω ...ακους   ρε,...ΦΕΥΓΩ."

                   -"ΠΟΥ   θα  πας...καλα   ειναι   Ε Δ Ω ..."        - "  ΘΑ   σε   σταυρωσουν...  εκει   Ε Ξ Ω ...θα  σε   ΣΚΙΣΟΥΝ..."

                        Ε Γ Ε Ι Ρ Ε Σ .....πανω   μου.... σ' ΑΓΚΑΛΙΑΣΑ.....     ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ.....την   ΑΓΑΠΗ....      ΣΙΩΠΗ....


                   -'" τι   μου   βρισκεις....ε!   τι..!   "       βηχεις....βηχεις....  Δ Υ Σ Π Ν Ο Ι Α ....το  φαρμακο...που   ειναι...ΓΑΜΩΤΟ...

                            ΠΑΝΙΚΟΣ....     επιτελους.....ΝΑ,   ΔΥΟ  -ΤΡΕΙΣ    ΔΥΝΑΤΕΣ    ΡΟΥΦΗΞΙΕΣ...        ουφ..!    ηρεμια....


                        τσιγαρο.....    στα   Δ Υ Ο ....   οικονομια....    ολα    καλα.....ολα   καλα....

                           -" ΔΕΝ   ΛΕΕΙ,   ΝΑ   ΦΥΓΕΙ....Ε!    ΔΕ   ΛΕΕΙ..""      ΕΙΠΑ....

                     -"  ΟΧΙ...,   πως   να   φυγει...!!"        "  το   εχω   απο   τοτε....που   ο   ΠΑΤΡΙΟΣ   ΜΟΥ....ξερεις..."   σιωπη....

                               -"σοκαρεσε....!?!"      -  "  ο χ ι ...".       αγανακτηση.....     -"  π ε σ ΜΟΥ.......ΘΕΛΩ    ΝΑ   ΞΕΡΩ...".....

                       -"  ημουν....στο   δωματιο  ....ετοιμαζομουν....θα   πηγαινα    στο   παρτυ....  Α Ν Ο Ι Ξ Ε ...την   πορτα....και...."

                               Π Α Υ Σ Η .....          αναμονη.....            " Ε Γ Ι Ν Ε .....ο,τι   εγινε..."      ΜΕ   ΚΟΙΤΑΞΕΣ.....  ΣΙΩΠΗ...


                       -" ΚΑΙ    η   μανα  σου....τι   Εκανε....".           -" Ελειπε....."   ,   

                            -"  π η γ α ....σε     Ψ Υ Χ Ο Λ Ο Γ Ο .."         Θ Υ Μ Ο Σ .....ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ....  Φ Ο Ν Ο Σ .....με   κυριευουν.....

                  -"  με   Α Κ Ο Υ Γ Ε .....και   στο   τελος....οταν   τελειωσα....να,  μου   εγραψε....κατι    ΦΑΡΜΑΚΑ..."

                               -"  γεμισα.....ΤΡΙΧΕΣ...με   δαυτα..."        "  ασε,    βλεπεις   την   ΚΑΜΠΟΥΡΑ    ΜΟΥ..."?!?!

             -" ΝΑΙ...",     -"  ΜΟΥ   ΕΙΠΕ....   οτι   ειναι   απο   την   ΔΥΣΠΝΟΙΑ...θα   φυγει..."   -"  δεν   το   ΝΟΜΙΖΩ....ΟΜΩς"....


                             -"ΔΕΝ   ΤΟ   ΝΟΜΙΖΩ..."...  μου   ειπες....

                     "μην   ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ....  ειπα ,  ολα   καλα   θα   πανε....ολα   καλα..."      χαμογελασες.....μ"  αγκαλιασες....

                                 -" μακαρι....,   να   σ"ειχα    γνωρισει    νωριτερα.....μακαρι...".....ειπες.....   

                           με   φιλησες.....

                                                              ΝΟΙΩΘΩ.....ακομα     την   ΓΕΥΣΗ   ΣΟΥ...   καλη   μου ,   ΑΚΟΜΑ....

                                                                                                    ΝΑΣΑΙ....ΚΑΛΑ....ΕΚΕΙ   ΠΟΥ   ΕΙΣΑΙ...,.Κ Α Λ Α .....να"σαι....

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 06, 2008, 00:32:30 »
                   -"  π η γ α ....σε     Ψ Υ Χ Ο Λ Ο Γ Ο .."         Θ Υ Μ Ο Σ .....ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ....  Φ Ο Ν Ο Σ .....με   κυριευουν.....

                  -"  με   Α Κ Ο Υ Γ Ε .....και   στο   τελος....οταν   τελειωσα....να,  μου   εγραψε....κατι    ΦΑΡΜΑΚΑ..."

[...]

 ΝΑΣΑΙ....ΚΑΛΑ....ΕΚΕΙ   ΠΟΥ   ΕΙΣΑΙ...,.Κ Α Λ Α .....να"σαι....

Αγαπητέ Suida,

μπορείς να μας εξηγήσεις τι έγινε με την κοπέλα... ζει ακόμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2008, 01:02:56 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 06, 2008, 08:03:50 »
   ...οχι.....

                               ο   π ο ν ο ς......ειναι    α β α σ τ α χ τ ο ς .....τι    να  τα   κανεις  ...ο λ α ....μα   ο λ α....

                                                                ο,τα ν ....δεν    μπορεις    να    β ο η θ η σ ε ι ς    εναν   δικο   σου   ανθρωπο....!?!

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 06, 2008, 09:34:03 »
   ...οχι.....

                               ο   π ο ν ο ς......ειναι    α β α σ τ α χ τ ο ς .....τι    να  τα   κανεις  ...ο λ α ....μα   ο λ α....

                                                                ο,τα ν ....δεν    μπορεις    να    β ο η θ η σ ε ι ς    εναν   δικο   σου   ανθρωπο....!?!



    Όσο κι αν φαίνεται παράξενο, τέτοιες ψυχές δεν έρχονται για να βοηθηθούν αλλά να βοηθήσουν. Έρχονται και βιώνουν κάποιες τραγικότητες και μέσα από ακραία δράματα μυούν αυτούς που συναναστρέφονται κι αφού κορυφωθεί το δράμα και η ένταση των συναισθημάτων φτάνει στα όρια της έκρηξης ή του ξεχειλίσματος, αποσύρονται ήσυχα και μόνο το θλιμμένο βλέμμα τους ξεμένει - όπως το χαμόγελο της γάτας της Αλίκης στην χώρα των θαυμάτων - και συνεχίζει να παραμένει σαν πυρακτωμένο σημάδι στην μνήμη, στην συνείδηση....

    Ίσως κάποιοι νάχουν δίκαιο που λεν ότι είναι ψυχές Αγγέλων....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 06, 2008, 13:39:02 »
Αγαπητέ suida

Πόσο σε νιώθω. 

Γνωστή μου ήταν απελπισμένη.  Επί μήνες προσπαθούσε και μείωσε στο ελάχιστο από μόνη της τα ψυχοφάρμακα που της έδιναν.  Ήταν σε κρίση όταν πήγε ξανά να επισκεφτεί τον ψυχίατρό της, αυτόν που την παρακολουθεί τα τελευταία 5 χρόνια.  Ήταν ψυχικά και σωματικά εξαντλημένη από τη χρόνια αϋπνία. 

Αυτός μη μπορώντας να τη βοηθήσει, της είπε ότι οι μόνες επιλογές της ήταν να την κλείσει σε ψυχιατρική κλινική ή να της αλλάξει τα ψυχοφάρμακα.  Να πάρει άλλα, πιο ισχυρά από τα προηγούμενα.  Απείλησε ότι αν δεν ακολουθήσει τις οδηγίες του, θα πάψει να ασχολείται μαζί της, θα πάψει να υπογράφει τη γραφειοκρατία που είναι απαραίτητη για την ιατρική της ασφάλεια. 

Επειδή ξέρει ότι η κοπέλα προσπαθεί να μην παίρνει τα ψυχοφάρμακα και παλεύει το πρόβλημα από μόνη της, της επέβαλε μία εβδομάδα αργότερα να πάει να κάνει εξέταση αίματος, για να μπορέσει να ελέγξει αν πράγματι πήρε τα φάρμακα που της επέβαλε.

Η κοπέλα χρειάζεται τις υπογραφές του γιατρού.  Τα χρήματα............. 

Φοβάται ότι με τα ψυχοφάρμακα θα καταντήσει απαθής.  Ένα από τα φάρμακα μειώνουνε τη λίμπιντο, τη δίψα για ζωή.......  Σκέφτεται να τα πάρει για 1-2 εβδομάδες, μέχρι να ξεγελάσει το γιατρό, και μετά να προσπαθήσει να τα κόψει.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης μας, που κράτησε πάνω από 5 ώρες, μου ζήτησε να εξερευνήσουμε το πρόβλημα της βασανιστικής αϋπνίας της.  Τη βάζω σε διαλογισμό.  Μέσα σε ελάχιστα λεπτά πήγε στη βρεφική της ηλικία.  Όταν ακόμα και μωρό δυσκολευότανε να κοιμηθεί.  Είδε μία σκιά δίπλα στο βρεφικό κρεβατάκι.  Η κοπέλα φοβότανε, έκλαιγε, ήθελε να βγει από το διαλογισμό.  Την πίεσα να παραμείνει και να το αντιμετωπίσει.  Έκλαιγε και χτυπιότανε μπροστά μου επί 10 λεπτά.  Τότε της φανερώθηκε ο ανώμαλος δαίμονας, που αντί για προστάτης έγινε ο τύραννος της βρεφικής ψυχής.  Στο τέλος η κοπέλα έκανε εμετό.   

Μόλις ηρέμησε, ένιωθε μια τεράστια ενεργητικότητα, μία ευεξία, μία καινούρια ελπίδα για ζωή.....

Όλα τώρα άρχισαν να εκλογικεύονται.  Περιστατικά από το παρελθόν, οι φόβοι, το άγχος, η συμπεριφορά των γονέων, η αντιμετώπιση που έχει προς τους άντρες..... 

Κι ο ψυχίατρος.....  απλά δεν πιστεύει σε τέτοιες «τεχνικές».....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2008, 14:40:21 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 06, 2008, 14:29:55 »
  αγαπητε    κανενα.....

                                   τα   λιγα    ψ ι χ ο υ λ α.....Α Γ Α Π Η Σ .....που   εχουν    περισσεψει....

                                                         απο   την   ΚΑΡΔΙΑ   ΜΑΣ.....

                                      ΣΕ   Π Α ΡΑ Κ Α Λ Ω ......δωσε....σε   ΑΥΤΟΝ   ΤΟΝ   ΑΝΘΡΩΠΟ....     

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 01:50:46 »
   ...οχι.....

                               ο   π ο ν ο ς......ειναι    α β α σ τ α χ τ ο ς .....τι    να  τα   κανεις  ...ο λ α ....μα   ο λ α....

                                                                ο,τα ν ....δεν    μπορεις    να    β ο η θ η σ ε ι ς    εναν   δικο   σου   ανθρωπο....!?!

Αγαπητέ Suida,

είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις όπου η Ψυχιατρική έχει ταλαιπωρήσει ή ακόμα έχει σκοτώσει... κάποιον δικό μας άνθρωπο.  Εμένα μου πήρε την Μητέρα μου...

Η Μητέρα μου, όπως πολλοί άνθρωποι που πέρασαν άσχημα χρόνια, χρόνια κακουχίας και πείνας, ορφανή, έγινε μητέρα στα δέκα της τα χρόνια για τα υπόλοιπα τρία αδέλφια της.  Η ταλαιπωρία της ζωής και τα συνεχόμενα εμπόδια προς τα τελευταία χρόνια της ζωής της, την είχαν ρίξει σε χρόνια κατάθλιψη.  'Αρχισε με απλά υποτίθεται αθώα ψυχοφάρμακα για την κατάθλιψη και τα νεύρα όπως της έλεγε ο νευρολόγος και κατέληξε πριν 8 χρόνια να πάθει μανιακό επεισόδιο, το οποίο δεν ήξερα πως να διαχειριστώ. Ανήμπορη να βρω λύση, έτρεξα σε ψυχίατρο, ο οποίος της έδινε διάφορα ψυχοφάρμακα.  Μια μέρα δοκίμασα να δω τι παίρνει "για να ηρεμήσει" και δεν μπορούσα να συνέλθω ολόκληρη μέρα.  'Οταν εξήγησα τον ψυχίατρο, ότι δοκίμασα και ότι ήταν πολύ βαριά φάρμακα, και φοβήθηκα μην τελικά της κάνω κακό, αυτός με επίπληξε ότι κακώς τα δοκίμασα, και πως έχουν άλλη ενέργεια πάνω στην μητέρα μου.  Σήμερα κατανοώ πως ψευδόταν, και πως όλοι οι άνθρωποι νιώθουν το ίδιο ανήμποροι καταναλώνοντας αυτά τα ναρκωτικά.

Πριν 2 χρόνια πέθανε, με παραλυσία σε όλο το νευρικό της σύστημα, με ανοιχτές πληγές σε όλο της το σώμα... Μας είπαν πως είχε πάθει αλσχάϊμερ.  Ύστερα μας είπαν πως τα ψυχοφάρμακα επιταχύνουν το αλσχάιμερ.  Όταν της τα είχα σταματήσει για λίγες μέρες κατά το τέλος της ζωής της με θυμόταν.  Είχε απλά εγκαταλείψει από την ζωή... Παραιτήθηκε... λόγω των ψυχοφαρμάκων...

Δυστυχώς τώρα κατανοώ... πως προσπαθώντας να την βοηθήσω, συμβουλευόμενη κάποιον ψυχίατρο... συντέλεσα στην καταστροφή της...

Και μένα αγαπητέ Suida, ο πόνος είναι αβάσταχτος...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2008, 01:56:30 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 02:00:20 »
Αυτός μη μπορώντας να τη βοηθήσει, της είπε ότι οι μόνες επιλογές της ήταν να την κλείσει σε ψυχιατρική κλινική ή να της αλλάξει τα ψυχοφάρμακα.  Να πάρει άλλα, πιο ισχυρά από τα προηγούμενα.  Απείλησε ότι αν δεν ακολουθήσει τις οδηγίες του, θα πάψει να ασχολείται μαζί της, θα πάψει να υπογράφει τη γραφειοκρατία που είναι απαραίτητη για την ιατρική της ασφάλεια. 

Μόλις ανακαλύψαμε ακόμα μία μορφή ΣΕΚΤΑΣ... αυτήν την φορά επιστημονική...

Οι ΓΚΟΥΡΟΥ της Ψυχιατρικής παθιάζονται επικίνδυνα μέσα από την εξουσία που τους δίνει ο κάθε ευάλωτος ΑΣΘΕΝΗΣ... πάνω στην ζωή του...

Κι ο ψυχίατρος.....  απλά δεν πιστεύει σε τέτοιες «τεχνικές».....

'Ετσι ακριβώς... οι αμόρφωτοι εσωτερικά "επιστήμονες" της Ψυχιατρικής, δογματίζοντας πάνω στην Τεχνική τους, και φυσικά δεν είναι ανοιχτών αντιλήψεων Επιστήμονες, αλλά ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ δογματικά, στην διακίνηση των "ναρκωτικών" πουλημένοι από τα "δωράκια" των βιομηχανιών ψυχοφαρμάκων...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2008, 03:37:45 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 12:01:20 »
   ΧΩΡΙΣ.....ΝΑ   ΕΧΩ   ΤΟ   ΔΙΚΑΙΩΜΑ...ΝΑ   ΜΙΛΗΣΩ   ΓΙΑ   ΤΟΣΟ   Σ Ο Β Α Ρ Α ....ΚΑΙ   ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ    ΘΕΜΑΤΑ...

                  ΘΑ   ΗΘΕΛΑ...ΝΑ   ΠΡΟΣΘΕΣΩ   απλα....β α δ ι ζ ο ν τ α ς .....σε   κοντινη   αποσταση   απο   τον   π ο ν ο   σου ...ROZE..

           
           "  Σ"   ΕΜΑΣ.... φ α ι ν ο μ ε ν α ....οπως  ....Κ Α Τ Α Θ Λ Ι Ψ Η.... και   διαφορες    Ψ Υ Χ Ω Τ Ι Κ Ε Σ ...καταστασεις...α λ λ ε ς ..

                              ειναι....στην   ημερισια    δ ι α τ α ξ η .... 


                   μεσα....απο  αυτα....τα   β ι ω μ α τ α ....β λ ε π ο υ μ ε ....το    ε π ι π ε δ ο  ....δ υ σ κ ο λ ι α ς ....που    αναδεικνυεται...


               β λ ε π ο υ μ ε .....ποσος    κ ο π ο ς ....και   χ ρ ο ν ο ς ...χ ρ ε ι α ζ ο ν τ α ι ...ολα   αυτα   τα   φ α ι ν ο μ ε ν α .....


                   Συνειδητοποιουμαι.....το   κ ο σ τ ο ς .....και   το   δ υ ν α μ ι κ ο ....που   πρεπει   ο   καθενας....να   δ ι α χ ε ι ρ ι σ τ ε ι ...


          Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Ο Υ Μ Α Ι .....οτι   η   .....φ ι λ ι κ η    ο μ η γ υ ρ η  .....πολλες   φορες....ειναι   σωτηρια....

                     το   να   ε μ π ι σ τ ε υ θ ε ι ς    και   το  να ....αρχισεις    να   περιγραφεις   το   σ υ μ β α ν ....

                            το  να   σε  ρ ω τ α ....το   ιδιο   το   περιβαλλον....τι  ε χ ε ι ς ....τι   σου   συμβαινει....γινεται    τις  στιγμες....

                αυτες.....π ο λ υ τ ι μ α    θετικο.....


                       γ ν ω ρ ι ζ ο υ μ α ι ......δυστυχως....την   Α Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ι Α ....που   εχει   Α Ν Τ Ι Κ Α Τ Α Σ Τ Η Σ Ε Ι ....

                                                      ΤΗΝ   ΕΝΝΟΙΑ    ΤΗΣ   .....Κ Ο Ι Ν Ω Ν Ι Α Σ ......

                                    ΚΑΙ   ας   την   ε χ ο υ ν ....στα    Μ Υ Σ Τ Η Ρ Ι Α    ΤΟΥΣ....ολες    οι  Θ Ρ Η Σ Κ Ε Ι Ε Σ ....


                         γ ν ω ρ ι ζ ο υ μ α ι .....Ο,ΤΙ     ολες   οι   π ρ ο σ π α θ ε ι ε ς ....που   κανουν...  στα   ε ρ γ α σ τ η ρ ι α....

                                            για   την   Τ Ε Χ Ν Ι Κ Η      ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ    ΤΗΣ   ΟΜΑΛΗΣ   ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ... 

                                   ΤΗΣ    Α Ν Θ Ρ Ω Π Ι Ν Η Σ      Σ Υ Μ Π Ε Ρ Ι Φ Ο Ρ Α Σ ....εχει   α ρ χ η    και   τ ε λ ο ς    το   χρημα....


                  ΜΑς    εχουν  .....Ε Ν Τ Ε Χ Ν Α .....τοποθετησει.....στο   Σ Κ Ο Τ Α Δ Ι ....ΤΗΣ    Α Π Ο Ρ Ρ Ι Ψ Η Σ .....ΚΑΙ    ΤΟΥ...

                                      ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ.....Ε Ξ Ω Σ Τ Ρ Α Κ Ι Σ Μ Ο Υ ....ΩΣ    ΑΠΕΙΛΗ      ΤΗΣ    Ο Μ Α Λ Ο Τ Η Τ Α Σ ....

                                 
                         ΑΣ   ΕΙΝΑΙ......ΕΜΕΙΣ   ΤΟΥΣ  Σ Υ Γ Χ Ω Ρ Ο Υ Μ Α Ι .... 


                                                                                                 ΣΚΥΒΩ   το   κεφαλι ....μπροστα  στον   π ο ν ο   σου....

                                      επετρεψε   μου   να   π ω ....   Ν Α Ν Α Ι     ΚΑΛΑ ....  Ε Κ Ε Ι    ΠΟΥ   Ε Ι Ν Α Ι ....ΝΑΝΑΙ   ΚΑΛΑ.... /b]

ΣΕΡΑΠΙΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 492
  • Karma: 0
  • FR.M.T.S.G
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 15:53:11 »
Χωρίς να θέλω να διακόψω κάτι, από τα τόσα πολύτιμα που καταθέτεις, ούτε να σου μεταφέρω κάτι, απλά Suida παρατηρώ, ότι η συνεχής συγχώρεση σου προς τους άλλους, και τα εξωτερικά γεγονότα, μήπως αυξάνει την εσωτερική σου θλίψη?. Equilibrium.
Και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ανήκεις στο ζώδιο του Καρκίνου ή του Ιχθύος?

Πάντα με καλή πρόθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2008, 16:11:13 από SERAPIS »
Per aspera ad astra

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 16:50:08 »
ΜΟΝΑΚΡΙΒΕ   ΜΟΥ....SERARIS....
                                                O,TI   KAI   NA   MOY   ΠΕΙΣ.....ΠΟΤΕ   ΜΑ   ΠΟΤΕ   ΔΕΝ   ΘΑ   ΠΩ  ....Ο Χ Ι ....

                                                         ΚΡΥΒΕΙΣ....ΜΕΓΑΛΗ    ΠΟΙΟΤΗΤΑ.....ΜΕΣΑ   ΣΟΥ.....


                                      ΝΑΙ....ΑΝ ,  ΔΕΧΘΩ....ΤΗΝ   ΜΑΡΤΗΡΙΑ   ΤΗΣ   ΜΗΤΕΡΑΣ   ΜΟΥ....ΠΟΥ   ΤΑ  ΕΧΕΙ    ΕΤΣΙ   ΚΑΙ   ΕΤΣΙ...  ΑΝΗΚΩ   ΣΤΟ   ΖΩΔΙΟ  ΤΟΥ  ...

                                                 ΨΑΡΙΟΥ.....ΑΛΛΑ ....ΔΕΝ   ΕΙΝΑΙ   ΣΙΓΟΥΡΟ...  ΑΠΛΑ   ΘΥΜΑΤΑΙ ....ΤΑ   ΚΟΥΛΟΥΜΑ,,,,ΗΤΑΝ  ΛΕΕΙ   ΤΟΤΕ   ....47  ΧΡΟΝΩΝ...

                                                                 ΜΕ   ΚΡΑΤΗΣΕ....ΓΙΑΤΙ...ΕΙΔΕ   ΣΤΟ   ΟΝΕΙΡΟ   ΤΗΣ....ΚΑΤΙ...ΜΑΛΛΟΝ   ΑΚΟΥΣΕ...

                                                  ΕΤΣΙ....ΕΝΩ   Ο   ΤΣΙΦΤΗΣ   ΓΙΑΤΡΟΣ....ΤΗΣ   ΕΙΠΕ   ...Ο Χ Ι ....ΑΥΤΗ   ΕΙΠΕ   ΝΑΙ....

                                       ΣΤΗ   ΣΥΝΕΧΕΙΑ....ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ....  ΚΑΙ   ΜΕ   ΠΑΖΑΡΕΥΕ...   ΜΕ   ΚΑΤΙ   ΑΤΕΚΝΟΥΣ   ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ,,,,
                   
                                                         Χ Α Ο Σ .....  ΑΣ   ΕΙΝΑΙ   ΚΑΛΑ   ΟΛΟΙ  ΤΟΥΣ.....

                                                                     ΥΠ'   ΟΨΙΝ.....Ο,ΤΙ   ΚΑΤΑΘΕΤΩ,,,,ΕΙΝΑΙ    ΑΛΗΘΕΙΑ.....

                                                                                                                                                Ο   ΘΕΟΣ....ΜΑΖΙ   ΣΟΥ,,,,φιλε  μου....

ΣΕΡΑΠΙΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 492
  • Karma: 0
  • FR.M.T.S.G
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 20:30:41 »
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Per aspera ad astra

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 21:13:18 »
ΑΓΑΠΗΤΕ.......SERAPIS....
                                      Η   ΖΩΗ....ΠΙΣΤΕΥΩ...Ο,ΤΙ   ΕΙΝΑΙ   ΜΕΓΑΛΟ   ΣΧΟΛΕΙΟ....ΓΙΑ   ΤΗΝ   ΨΥΧΗ.....

                                               ΤΟ   ΣΩΣΤΟ,,,,ΩΣ   ΩΡΑΙΟ....ΚΑΜΙΑ   ΦΟΡΑ ... ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ....ΕΚΕΙ...

                                                         ΠΟΥ    ΔΕΝ....ΤΟ   ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΑΙ.....

                                 ΠΑΝΤΩΣ....ΔΕΝ   ΕΧΩ....ΚΑΜΙΑ...ΣΧΕΣΗ....ΜΕ  ΤΗΝ    ΤΩΝ.....ΨΥΧΙΚΩΝ....ΑΠΩΘΗΜΕΝΩΝ....ΘΕΣΗ....

                                                   Η"    ΤΩΝ   ΠΑΙΔΙΚΩΝ...ΑΠΩΘΗΜΕΝΩΝ.....

                   ΑΥΤΟ.....ΓΙΑΤΙ....ΑΠΟ   ΤΟΤΕ  ΠΟΥ   ΘΥΜΑΜΑΙ...ΤΟΝ   ΕΑΥΤΟ  ΜΟΥ....ΕΧΩ,,,ΔΙΑΡΚΩΣ    ΔΙΠΛΑ   ΜΟΥ,,,,ΜΙΑ   ΠΑΡΟΥΣΙΑ...

                                                     ΙΣΩΣ....ΝΑΝΑΙ   Ο   Ι Σ Κ Ι Ο Σ    ΜΟΥ....ΙΣΩΣ...

                                                                                                                           επρεπε....να   πω   την   ΑΛΗΘΕΙΑ....φιλε   μου....

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤHΣ ΨΥΧΙΑΤΡIKHΣ
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 07, 2008, 22:18:45 »
ΑΠΟ   ΤΟΤΕ  ΠΟΥ   ΘΥΜΑΜΑΙ...ΤΟΝ   ΕΑΥΤΟ  ΜΟΥ....ΕΧΩ,,,ΔΙΑΡΚΩΣ    ΔΙΠΛΑ   ΜΟΥ,,,,ΜΙΑ   ΠΑΡΟΥΣΙΑ...

                                                     ΙΣΩΣ....ΝΑΝΑΙ   Ο   Ι Σ Κ Ι Ο Σ    ΜΟΥ....ΙΣΩΣ...

Αγαπητέ Suida,

όλες οι ορφανές ψυχές, που προχωράνε μόνες, έχουμε φύλακα άγγελο... και όντως είναι η Σκιά μας (το ασυνείδητο που παίρνει μορφή). Ακόμα και στην μοναξιά υπάρχει παρέα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2008, 22:20:22 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/