Αποστολέας Θέμα: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια  (Αναγνώστηκε 53456 φορές)

xristosx

  • Μηνύματα: 93
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 12:20:36 »
Παράθεση
Η συμβουλή μου όμως είναι, αν κάποιος θέλει να μάθει την ανατολική σοφία, να μην διαβάσει κανέναν δυτικό. Να διαβάσει απευθείας τον Κινέζο, Ινδό κ.ο.κ.

Και .....να μελετησει , κυριως τον εαυτο του
Χιλια καλως ορισες φιλε Gnostic Student!!!!!!



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2014, 00:36:29 από Ορφέας »

Gnostic Student

  • Μηνύματα: 7
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • ΓΝΩΣΙΣ, ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
    • E-mail
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 17:01:03 »
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα  :)

Καλησπέρα σε όλους

....................................................................

Η συμβουλή μου όμως είναι, αν κάποιος θέλει να μάθει την ανατολική σοφία, να μην διαβάσει κανέναν δυτικό. Να διαβάσει απευθείας τον Κινέζο, Ινδό κ.ο.κ.


Καλωσόρισες Gnostic Student....

Η παραίνεση παραπάνω είναι πολύ βασική για όποιον ενδιαφέρεται αντικειμενικά να γνωρίσει την Ανατολή και όχι την υποκειμενική αντίληψη - η οποία συνήθως απέχει από την πραγματικότητα - ενός δυτικού....
Όπως το λες φίλε Ορφέα

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ

  • ΑΜΡΑ Σύμβουλος
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 19:13:01 »
    To    Mεγιστο   Αυτό   Θ Ε Μ Α .....Περιεχει   μια    Απεικονιση.....      Οι   απεικονίσεις .....παντα   μας   μεταδιδουν .....ΕΝΝΟΙΕΣ....

                                                          Κάθε   νέο   Ζευγαρι....Εμπεριεχει....την   ΖΩΗ  του   Ανδρος    και  της   Γυναικας  ....δηλ...

                                                                                            Εμπεριεχει.....ΟΛΕΣ    τις   Μορφες    της ......  Υ Π Α Ρ Ξ Η Σ ....

                                                           Η   Ενωση   τους....Μεσα    από   την   ΟΡΜΗ....του   Ερωτα.....ΕΝΤΕΙΝΕΙ....Την   ΔΥΝΑΜΗ...της..

                                                                                                      Πνευματοποιησης.....

                                                            Η    Πνευματοποιηση.....Εξασφαλιζει    την   Αρμονικοτητα....της    οποιας   η   ΑΓΑΛΛΙΑΣΗ....!  επεκτείνεται

                                                                                                      Στο     παιδι.....

                                                            Η     Ενωμενοι   πλεον    Ψυχικα....και   Πνευματικα....Μορφες....Αποτελουν   το   ΣΥΜΒΟΛΟ .....

                                                                                                       ΤΗΣ    ΖΩΗΣ.....και   ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ   της   ΙΣΤΟΡΙΑΣ    της........


                       ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....όμως    ως   συνηθως.....Η     Ο Ρ Μ Η    αυτή.....Υπονομευεται   από  την  Ελλειψη.....ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ    της   ΔΥΝΑΜΗΣ....

                                                             ΕΤΣΙ......ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ.....Μορφες - ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ.....Α Ν Ι Κ Α Ν Ω Ν....ΓΙΑ  ΟΠΟΙΟ    Ε Ρ Γ Ο ....

                        ΔΥΣΤΥΧΩΣ....ο   ΕΡΩΤΑΣ....ως   ΣΑΡΚΙΚΟΣ    Π Ο Θ Ο Σ .....Δ Ι Α Σ Τ Ρ Ε Φ Ε Ι .....την   Ε Ι Κ Ο Ν Α    της    Ζ Ω Η Σ ....και   γινεται..

                                                              το   Ι Δ Α Ν Ι Κ Ο ....ΠΟΥ    ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ.....

                                                       Η    Α Ν Τ Ι Σ Τ Ρ Ο Φ Η     Π Ε Ν Τ Α Λ Φ Α ........ναι    αυτή....

                                            Ο    αντρας.....ως   Συμβολο     του   Πνευματικου   Αγωνα....εχει    ΑΝΑΓΚΗ....ΑΠΟ   ΤΗΝ   Α Ν Α Τ Α Σ Η ....που  του

                                                        Εμπεριεχει    η    ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΗ    Δ Υ Ν Α Μ Η ....της   ΟΡΜΗΣ   ΤΟΥ   ΕΡΩΤΑ...Της   Γυναικας....


            ΑΥΤΗ....η   ΟΡΜΗ....ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΤΑΙ...  ΑΠΟ   ΤΗΝ   ΙΣΤΟΡΙΑ.....ΩΣ    Θ Η Σ Α Υ Ρ Ο Σ ....ΩΣ    Ο Ρ Φ Ε Α Σ     ΚΑΙ    Ε Υ Ρ Ι Δ Ι Κ Η ....ΩΣ.....

                                             Η    Ο Ρ Θ Η    εκλογη   συντροφου....απεικονίζεται....ως      Α Λ Η Θ Ε Ι Α ...

                        Η   ηλιθιοτητα    της    ΜΗ   ΤΗΡΗΣΗΣ    ΟΛΩΝ   ΑΥΤΩΝ.....ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΓΙΑ   ΟΛΟΥΣ   ΤΟΥΣ   ΤΥΦΛΟΥΣ   πνευματικα....

                                                                         στα    Γεγονοτα.....της    Μεσης   Ανατολης....

                        Τα   παιδια   ΑΥΤΑ.....είναι    Ανταξια    ΤΩΝ    ΓΟΝΕΩΝ   τους......και   ΕΧΟΥΝ    το   ΣΩΣΤΟ    ΣΥΜΒΟΛΟ....

                                             Η    ΟΠΟΙΑ......κακομεταχειρηση.....ενός   από  τους    ΔΥΟ    συντρόφους....Σ Τ Α Μ Α Τ Α ....οποιο    ΕΡΓΟ....

                                                                                                                                                                           προσοχη.....λοιπον....

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 11:24:27 »

Παράθεση
Η συμβουλή μου όμως είναι, αν κάποιος θέλει να μάθει την ανατολική σοφία, να μην διαβάσει κανέναν δυτικό. Να διαβάσει απευθείας τον Κινέζο, Ινδό κ.ο.κ.

Και .....να μελετησει , κυριως τον εαυτο του
Χιλια καλως ορισες φιλε Gnostic Student!!!!!!


Το "ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ" του Χίλωνα, παραμένει σχεδόν απραγματοποίητη παραίνεση, καθότι ο άνθρωπος ετεροπροσδιορίζεται.
Ο ετεροπροσδιορισμός του όμως, ως ανάγκη,  ίσως να μην είναι κάτι αρνητικό, καθότι αποτελεί την βασική δύναμη που μας ωθεί σε συνεργασία....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2014, 00:36:54 από Ορφέας »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Gnostic Student

  • Μηνύματα: 7
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • ΓΝΩΣΙΣ, ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
    • E-mail
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:05:01 »
   To    Mεγιστο   Αυτό   Θ Ε Μ Α .....Περιεχει   μια    Απεικονιση.....      Οι   απεικονίσεις .....παντα   μας   μεταδιδουν .....ΕΝΝΟΙΕΣ....

                                                          Κάθε   νέο   Ζευγαρι....Εμπεριεχει....την   ΖΩΗ  του   Ανδρος    και  της   Γυναικας  ....δηλ...

                                                                                            Εμπεριεχει.....ΟΛΕΣ    τις   Μορφες    της ......  Υ Π Α Ρ Ξ Η Σ ....

                                                           Η   Ενωση   τους....Μεσα    από   την   ΟΡΜΗ....του   Ερωτα.....ΕΝΤΕΙΝΕΙ....Την   ΔΥΝΑΜΗ...της..

                                                                                                      Πνευματοποιησης.....

                                                            Η    Πνευματοποιηση.....Εξασφαλιζει    την   Αρμονικοτητα....της    οποιας   η   ΑΓΑΛΛΙΑΣΗ....!  επεκτείνεται

                                                                                                      Στο     παιδι.....

                                                            Η     Ενωμενοι   πλεον    Ψυχικα....και   Πνευματικα....Μορφες....Αποτελουν   το   ΣΥΜΒΟΛΟ .....

                                                                                                       ΤΗΣ    ΖΩΗΣ.....και   ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ   της   ΙΣΤΟΡΙΑΣ    της........


                       ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....όμως    ως   συνηθως.....Η     Ο Ρ Μ Η    αυτή.....Υπονομευεται   από  την  Ελλειψη.....ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ    της   ΔΥΝΑΜΗΣ....

                                                             ΕΤΣΙ......ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ.....Μορφες - ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ.....Α Ν Ι Κ Α Ν Ω Ν....ΓΙΑ  ΟΠΟΙΟ    Ε Ρ Γ Ο ....

                        ΔΥΣΤΥΧΩΣ....ο   ΕΡΩΤΑΣ....ως   ΣΑΡΚΙΚΟΣ    Π Ο Θ Ο Σ .....Δ Ι Α Σ Τ Ρ Ε Φ Ε Ι .....την   Ε Ι Κ Ο Ν Α    της    Ζ Ω Η Σ ....και   γινεται..

                                                              το   Ι Δ Α Ν Ι Κ Ο ....ΠΟΥ    ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ.....

                                                       Η    Α Ν Τ Ι Σ Τ Ρ Ο Φ Η     Π Ε Ν Τ Α Λ Φ Α ........ναι    αυτή....

                                            Ο    αντρας.....ως   Συμβολο     του   Πνευματικου   Αγωνα....εχει    ΑΝΑΓΚΗ....ΑΠΟ   ΤΗΝ   Α Ν Α Τ Α Σ Η ....που  του

                                                        Εμπεριεχει    η    ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΗ    Δ Υ Ν Α Μ Η ....της   ΟΡΜΗΣ   ΤΟΥ   ΕΡΩΤΑ...Της   Γυναικας....


Αν και δυσκολεύτηκα να διαβάσω το μήνυμα σε αυτή τη μορφή, συμφωνώ απόλυτα
Συνεπώς, αν καταλαβαίνω αυτό που αναφέρεις με την πεντάλφα, μπορούμε να πούμε, ότι η ορμή ή ο έρωτας, είναι μια δύναμη που μπορεί να μας μετατρέψει είτε σε αγγέλους, τρομερά θεϊκούς, είτε σε δαίμονες, τρομερά διεστραμμένους. Και όλο αυτό έχει απλά να κάνει με τον τρόπο που κάποιος πραγματώνει την τέχνη της αλχημείας η οποία υφίσταται μπορούμε να πούμε, σε κάθε σεξουαλική πράξη (εξαρτάται καθαρά από τον ορισμό που δίνουμε στη λέξη) από τη στιγμή που υπάρχει μια κίνηση ή μια μεταστοιχείωση (πολύ περισσότερο) ενέργειας



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:07:10 από Gnostic Student »

Gnostic Student

  • Μηνύματα: 7
  • Karma: 0
    • Προφίλ
    • ΓΝΩΣΙΣ, ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
    • E-mail
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:01:17 »
Παράθεση από: Ορφέας
Το "ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ" του Χίλωνα, παραμένει σχεδόν απραγματοποίητη παραίνεση, καθότι ο άνθρωπος ετεροπροσδιορίζεται.
Ο ετεροπροσδιορισμός του όμως, ως ανάγκη,  ίσως να μην είναι κάτι αρνητικό, καθότι αποτελεί την βασική δύναμη που μας ωθεί σε συνεργασία....

Εξαρτάται φίλε Ορφέα τι εννοούμε ως "ετεροπροσδιορισμό"...
Προσωπικά δεν έχω ανάγκη απο κανέναν να με προσδιορίσει... Θέλω να γνωρίσω αυτό που ΕΙΜΑΙ... είτε καλό είτε κακό
Σίγουρα κανένας άνθρωπος δεν είναι μόνο ένα πράγμα.
Αναμφισβήτητα ζούμε στην πολλαπλότητα, μέσα σε κάθε έναν απο εμάς... υπάρχουν πολλοί "εμας" ή με άλλο λόγια, είμαστε διαχωρισμένοι εσωτερικά...
Αν είμαστε μέσα μας διαχωρισμένοι, πώς να μην είμαστε διαχωρισμένοι με τους άλλους;
Βιώνουμε εσωτερικό διχασμό...
Μια δεδομένη στιγμη, επιθυμούμε 50 διαφορετικά και αλληλοαναιρούμενα πράγματα... δεν έχουμε ενιαία βούληση...
Λένε  "Κάνε το θέλημά σου"...
Ναι... αλλά ποιο απ' όλα;
Πόσα "θελήματα" έχει ο άνθρωπος μέσα του;
Ποια είναι η πηγή του καθενός;

Αν δεν εξετάσουμε κατ'αρχήν αυτό,  πώς λέμε οτι εγώ θέλω να πετύχω αυτό ή εγώ θέλω να πετύχω το άλλο;
Ποιος είναι αυτός ο "εγώ" που θέλει να τα πετύχει όλα; Τον γνωρίζουμε αυτόν τον "εγώ";
Είναι ο εαυτός μας, ή είναι κάποιος άλλος;









« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:05:48 από Gnostic Student »

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ερωτικά (σωματικά) Ελιξίρια
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 06:55:04 »
Εύστοχα και φιλοσοφημένα τα ερωτήματα που θέτεις φίλε Gnostic Student....

Κατ' αρχήν με τον όρο "ετεροπροσδιορισμό" εννοούμε την συνειδητοποίηση της ταυτότητας μας και στην συνέχεια την σχετική γνώση αυτής, μέσω των άλλων. Η φράση, "οι άλλοι είναι ο καθρέπτης μας", έχει σε κάποιο βαθμό αντικειμενικότητα και αξιοπιστία, αν περιοριστεί βέβαια στα κοινά στοιχεία που μας χαρακτηρίζουν.

Στην συνέχεια διερευνάται η φύση του "Εγώ".
Γνωρίζουμε σήμερα ότι το "Εγώ" είναι το κέντρο και φορέας της Βούλησης μέσα στον κύκλο των Επιθυμιών, με συνέπεια να καθίσταται η εστία όπου συσσωρεύονται οι επιθυμίες πιέζοντας για ικανοποίηση τους. Φαινομενικά κάθε επιθυμία παρουσιάζεται ως ένα ξεχωριστό "θέλω", αλλά αν εμβαθύνουμε προς την πηγή προέλευσης, ανακαλύπτουμε ότι η πολλαπλότητα των θέλω πηγάζει από κοινές αν όχι κοινή πηγή, η οποία είναι ο χώρος των ενστίκτων. Μετουσιωμένα κατά μία έννοια τα ένστικτα, εκφράζονται ως επιθυμίες. Μάλιστα σε ακόμα βαθύτερο επίπεδο, ο κόσμος των ενστίκτων απλοποιείται και περιορίζεται τελικά σε ένα και μόνον.

Επανερχόμενοι ξανά στο "Εγώ", φρονώ ότι η εικόνα του Άρματος του Πλάτωνα είναι πολύ κατατοπιστική στο να προσδιορίσει την φύση και την λειτουργία του "Εγώ", παρουσιάζοντά το ως "Ηνίοχο". Ενώ το "Εγώ" στην εικόνα δείχνεται ως "Κύριος" του Άρματος, σίγουρα η ολότητα "Άνθρωπος" δεν περιλαμβάνει μόνον τα μέρη του Άρματος.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/