Αποστολέας Θέμα: Ποιηση και εσωτερισμος  (Αναγνώστηκε 10812 φορές)

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Ποιηση και εσωτερισμος
« στις: Οκτωβρίου 29, 2008, 20:04:52 »
Σε αμμεση αναλογια με το "μουσικη και εσωτερισμος",προτεινω τη δημιουργια αυτης της ξεχωριστης δεξαμενης οπου ο καθενας θα μπορει να προτεινει και να παραθετει στιχους που θεωρει οτι εχουν κατι ιδιαιτερο,ποιητες,Ελληνες,ξενους,αρχαιους,συγχρονους,ετσι ωστε να δημιουργηθει ενα υλικο αναφορας,που να λειτουργει ως καταφυγιο σε δυσκολες στιγμες,αλλα και καθαρτηριο για οποιον..προσπαθει...




"....χρονια και χρονια παλεψα με το μελανι και το σφυρι βασανισμενη καρδια μου..
Με το χρυσαφι και τη φωτια για να σου καμω ενα κεντημα.."
Νικος Γκατσος-Αμοργος

..ας ανοιξουμε τις πορτες..

+n-



through these fires.....

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 29, 2008, 20:07:53 »
Yves Bonnefoy (1923 - present)


I woke up, it was the house where I was born,
Sea foam splashed against the rock,
Not a single bird, only the wind to open and close the wave,
Everywhere on the horizon the smell of ashes,
As if the hills were hiding a fire
That somewhere else was burning up a universe....



http://famouspoetsandpoems.com/poets/yves_bonnefoy

through these fires.....

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 29, 2008, 21:45:17 »
   
              Α Γ Α Π Η Μ Ε Ν Ο Ι    ΜΟΥ.......

                                           
                                                      Ε  Γ  Ω .....  Π Ρ Ο Σ Ω Π Ι Κ Α.......


                                                                        Ο    Θ  Ε  Ο  Σ ......   ΠΟΥ ,    Μ Ε Σ Α     ΜΟΥ      Κ Α Τ Ο Ι Κ Ε Ι .....


                                                                                           ΚΑΙ    Ο    Α Γ Γ Ε Λ Ο Σ ....ΠΟΥ ,    Δ Ι Π Λ Α    ΜΟΥ.... ΔΕΝ   Β Ι Α Ζ Ε Τ Α Ι



                   ΣΑΣ     Λ  Ε  Μ  Ε .......


                                                             Α  Δ  Ε  Λ  Φ  Ι  Α        ΜΑΣ.......


                                                                                              Σ Α Σ        Α  Γ  Α  Π  Α  Μ  Ε .......



                                     ΤΗΝ    Α Γ Α Π Η .....   ΚΑΙ    ΤΟ     Φ  Ω  Σ  .....       ΝΑ    Σ Τ Ε Λ Ν Ε Τ Ε.......


                                                                     Σ Ε      Ο  Λ  Ο  Υ  Σ  ......


                                                                                                           Α Γ Α Π Α Τ Ε .... ΓΙΑΤΙ....  Α Γ Α Π Ι Ε Σ Τ Ε ....αδελφια  μου,

                     
                                                               Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ ......

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 30, 2008, 02:48:49 »
   
             
                                                             Α  Δ  Ε  Λ  Φ  Ι  Α        ΜΑΣ.......


                                                                                              Σ Α Σ        Α  Γ  Α  Π  Α  Μ  Ε .......



                                     ΤΗΝ    Α Γ Α Π Η .....   ΚΑΙ    ΤΟ     Φ  Ω  Σ  .....       ΝΑ    Σ Τ Ε Λ Ν Ε Τ Ε.......


                                                                     Σ Ε      Ο  Λ  Ο  Υ  Σ  ......


                                                                                                           Α Γ Α Π Α Τ Ε .... ΓΙΑΤΙ....  Α Γ Α Π Ι Ε Σ Τ Ε ....αδελφια  μου,

                     
                                                               Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ ......


πολυτιμα λογια ....αληθινα....

When the little one came
A hole was blown open

A partial surrendering in the midst of knowing
And for an instance the constant heart shed its own tears

Wave upon wave carried me over
Beyond the peripheries of hope and fear

Deadening trhe voice of relentless biography
I stood at the centre and danced at the extremities

Mapping the cizy as subtle as silence
Then on, outwards,......................... into the darkness

(d.sylvian)
+n-


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2008, 02:51:00 από etidorhpa »
through these fires.....

magna mater

  • Μηνύματα: 8
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 30, 2008, 20:04:04 »
Κύριε, μόνο με τη σιωπή σε νιώθουμε. Κάθε ομιλία σε πληγώνει.
Και οι λέξεις μας είναι τα τραύματά σου απ' όπου, μαζί με το αίμα σου,
στάζει και λίγη απεραντοσύνη.

Κύριε, είσαι το καθημερινό ψωμί μας, η μεγάλη νοσταλγία μας να
ξαναγυρίσουμε - πού;
Είσαι η μήτρα που θα μας γεννήσει με το θάνατό μας. Αμήν.

Κύριε, είσαι κρυμμένος πίσω από τόσα αινόγματα, ίσκιους, σκοτεινές
παραβολές - πώς να σε βρω;
Όμως είναι στιγμές που σ' αναγνωρίζω: μια ξαφνική αφθονία στην
καρδιά μου σε προδίνει.

Κύριε, τι θά' κανα χωρίς εσένα; Είμαι η ακατοίκητη κάμαρα κι
είσαι ο μεγάλος Ξένος που ευδόκησες να την επισκεφτείς.
Κύριε, τι θά' κανες χωρίς εμένα; Είσαι η μεγάλη αιώνια άρπα κι
είμαι το εφήμερο χέρι που ξυπνάει τις μελωδίες σου.

                                          Τάσος Λειβαδίτης, Συνομιλίες
                                           Ο ΤΥΦΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΛΥΧΝΟ

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 30, 2008, 23:53:41 »
Θεία ‘Ωθηση

Αναζητάς την γνώση,
για να εκδηλώσεις την δράση,
για να πραγματώσεις την δύναμη,
μέσου της έμπνευσης σου.

Καθαγιάζεται η δύναμη από την θέλησή σου,
και προσφέρεσαι αφοσιωμένος, εξιλεωμένος,
θριαμβεύεις στον θάνατο,
μεταμορφώνεσαι, εξυψώνεσαι,
προς την άπειρη πρόοδο.

Στο κύκλο των ενσαρκώσεων,
ισορροπείς, φρονείς,
νικάς και κυριεύεις.
Και αθάνατος πρωτοβουλείς
ενάντια στην ματαιότητα του μοιραίου.

Ερείπια μέσα στον χρόνο,
αλλά ανατέλλει η ελπίδα,
μέσα από το λυκόφως των απογοητεύσεων,
ελπίζεις σ’ αυτό που σου ξεφεύγει.

Και ανατέλλεις ενώ αναγεννιέσαι,
εξιλεώνεσαι από την πλάνη,
θέλοντας, ενώνεσαι με την Πηγή,
για την εκδήλωση της Μιας Αλήθειας.

Λειτουργός της Δικαιοσύνης,
κυριαρχείς, σε όντα και σε πράγματα,
και ανταμοίβεσαι αιώνια,
συγκάτοικος των Θείων ‘Οντων.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 01, 2008, 15:14:26 »
Α Γ Α Π Η Τ Ε ,   EDITORHPA.... 

                            Η   Π Υ Κ Ν Ω Σ Η ....ΤΩΝ   Σ Υ Ν Α Ι Σ Θ Η Μ Α Τ Ω Ν ....ΩΣ    ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ    Ε Κ Φ Ρ Α Σ Η .....

                                                         Π Ρ Ο Α Γ Ε Ι .....ΤΟΝ    Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο Μ Ο Ρ Φ Ι Σ Μ Ο ....ΤΗΣ ....

                                                         Ψ Υ Χ Ι Κ Η Σ    ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ .....ΤΟΥ    Θ  Ε  Ι  Ο  Υ  ......


                                 
                             Η   Ι Δ Ι Ο Τ Η Σ     ΑΥΤΗ...   ΩΣ   Σ Υ Μ Β Ο Λ Ο .....Α Ν Α Γ Ε Ν Ν Η Σ Η Σ ....ΚΑΙ    ΕΠΑΝΑ-ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ....

                                                         ΤΗΣ     "  Τ Α Υ Τ Ο Τ Η Τ Α Σ "    ΜΑΣ....   Β Ο Η Θ Α ....   ΤΗΝ    Σ Κ Ε Ψ Η ....

                                                          ΝΑ   Σ Τ Ο Χ Ε Υ Σ Η .....   ΣΤΟΝ     Ο Μ Ι Χ Λ Ω Δ Η  ......  Σ Τ Ο Χ Ο ......

                                                           ΤΟΥ    Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Σ Ι Α Κ Ο Υ ....    Τ Ο Π Ο Υ .


                                   
                                ΑΥΤΗ....Η   ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ   ΠΟΡΕΙΑ... ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.....Κ Α Θ Α Ρ Α   ΚΑΙ   Κ Ρ Υ Σ Τ Α Λ Λ Ι Ν Α .....ΑΠΟ  ΤΗΝ...

                                                             "Β Ο Υ Λ Η Σ Η " ..... ΤΟΥ   Κ Α Θ Ε    Ε Ν Ο Σ    ΑΠΟ   ΕΜΑΣ....Ω Σ .....

                                                              "Π Ο Ρ Ε Ι Α      ΣΤΟ    Α Γ Ν Ω Σ Τ Ο ".....


                                   Η    "Χ Α Μ Η Λ Η "    ΤΗΣ   Ε Κ Φ Ρ Α Σ Η .....ΠΕΦΤΕΙ    ΣΤΗΝ   Α Ν Τ Ι Λ Η Ψ Η    ΜΑΣ...  Ω Σ  .....

                                                                               "Α Μ Φ Ι Σ Β Η Τ Ω "......ΚΑΙ.... 

                                                                   "ΠΟΙΟΣ.....Ε Ι Μ Α Ι ....ΣΤ"   ΑΛΗΘΕΙΑ.".....


                                    Η    ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ  ......ΩΣ    Ε Ν Δ Ο Σ Κ Ο Π Ι Σ Η .....Π Ρ Ο Σ Φ Ε Ρ Ε Ι ....Ι Κ Α Ν Ο Τ Η Τ Α ....

                                                                        ΣΤΗΝ     Π Ο Ρ Ε Ι Α ......


                    Ο Ρ Ο Ι ....ΟΠΩΣ,    ΑΛΧΗΜΕΙΑ....  ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.....ΟΔΥΣΣΕΙΑ.... ΕΠΙΤΕΥΞΗ......  Π Ρ Ο Α Γ Ο Υ Ν .....

                                     ΤΗΝ    Ε Μ Π Ι Σ Τ Ο Σ Υ Ν Η .....ΜΕΤΑΞΥ  ....   Ο Ρ Θ Ο Λ Ο Γ Ι Σ Μ Ο Υ    ΚΑΙ   "Υ Π Ε Ρ Φ Υ Σ Ι Κ Ο Υ ".....

                                                                                Μ Ε Σ Α     ΜΑΣ.....


                    Η    Α Π Ο Δ Ο Χ Η ....ΤΗΣ    Α Λ Η Θ Ε Ι Α Σ .....ΩΣ     Θ Ε Ι Ο    "Σ Υ Μ Π Λ Η Ρ Ω Μ Α ".....ΤΗΣ   ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ....

                                      "Δ Ο Μ Η Σ "....ΚΑΙ   Υ Π Ο Σ Τ Α Σ Η Σ ....ΜΑΣ,    Ε  Ρ  Χ  Ε  Τ  Α  Ι ....Ο Χ Ι    ΛΟΓΩ    Π Ο Ρ Ε Ι Α Σ ....

                                                       ΑΛΛΑ....   Λ Ο Γ Ω ....   Π Ρ Ο Ε Τ Ο Ι Μ Α Σ Ι Α Σ ....



                     Η   Ι Χ Ν Η  Λ Α Τ Η Σ Η .....ΑΥΤΗΣ  ....ΜΕΣΩ    ΤΟΥ   Κ Ρ Υ Σ Τ Α Λ Λ Ι Ν Ο Υ     Ν Ο Ι Ω Θ Ω ....  Δ Ι Ν Ε Ι ...ΤΟ

                                                                     Ε Ν Α Υ Σ Μ Α ....ΤΗΣ    Α Π Ο Δ Ο Χ Η Σ ....


               
                                                    Η   Α Γ Α Π Η   ΜΟΥ....ΩΣ   Φ Ω Σ ....ΑΣ,    Σ Υ Ζ Ε Υ Ξ Η     με     Α Υ Τ Η Ν .....σ' ευχαριστω....

Frater Immortal

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 76
  • Karma: 0
    • ICQ Messenger - 419627972
    • MSN Messenger - spispil@in.gr
    • Yahoo Instant Messenger - spispil
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 01, 2008, 16:40:43 »
Όρθια ακόμα, μπροστά σε σένα που σκαμπανεβάζεις
άπληστε διδάσκαλε, διδάσκαλε στην ευσέβεια .
μεγάλε διδάσκαλε της τελετουργίας
που έτσι με γδύνει και με ντύνει
απο την έσταση του βλέμματός σου

Μυητική και ιερή, υπέρτατη γιορτή
το σώμα σου είναι το καταφύγιο και η άφθαρτη βάρκα μου
που με οδηγεί από λάμψη σε λάμψη....

(μέρος ένός ποιήματος της Κατρίν Ντών)
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 01, 2008, 17:17:22 »

             Ω.!   Τ Ρ Υ Φ Ε Ρ Ε ....   Κ Α Λ Ο Κ Α Ρ Δ Ε     Σ Φ Ε Τ Ε Ρ Ι Σ Τ Η ....

                                     ΤΩΝ    Α Μ Π Ε Λ Ι Ω Ν     ΜΟΥ....

                                           Α  Λ  Ε  Π  Ο  Υ  ....

                         ΜΗΝ ...  Π Λ Η Σ Ι Α Ζ Ε Ι Σ      Τ Ο Σ Ο ....


                  Τ Ω Ρ Α ...    ΘΑ   Π Ρ Ε Π Ε Ι     Μ Α Λ Λ Ο Ν ....ΝΑ    Σ Ω Π Α Σ Ω ...


                           ΣΑΝ....  Κ Ο Ι Τ Α Ζ Ο Υ Μ Ε ..   ΤΟΥ   Θ Ε Ο Υ     ΤΟ   Π Ρ Ο Σ Ω Π Ο ,

                                       ΑΛΛΟ    Τ Ι Π Ο Τ Α     ΔΕΝ    Β Λ Ε Π Ο Υ Μ Ε ....


                     ΝΑΙ...!!     ΓΙΑΤΙ...   ΣΕ    Β Λ Ε Π Ω ...

                                    ΕΝ   ΤΕΛΕΙ...   

                             Α Ν Α Μ Ε Σ Α     ΣΤΙΣ    Σ Ο Δ Ε Ι Ε Σ ....   Α Υ Τ Η Σ ,

                                         ΤΗΣ    Κ Ο Π Ρ Ι Σ Μ Ε Ν Η Σ     Γ Η Σ ....

                                                                                   suida...

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 01, 2008, 20:03:18 »
  ΑΓΑΠΗΤΗ...  ROZE...   
                                  ΕΝΑ   Π Υ Κ Ν Ο    ΣΥΝΝΕΦΟ   Θ Λ Ι Ψ Η Σ ...ΜΕ   ΕΧΕΙ  Κ Υ Ρ Ι Ε Υ Σ Η ...

                                   ΒΑΡΑΙΝΕΙ...  ΤΟΥΣ   Ω Μ Ο Υ Σ    ΜΟΥ  Η   Α Π Ο Γ Ο Η Τ Ε Υ Σ Η ...

 
                                    ΚΟΙΤΩ   ΓΥΡΩ   ΜΟΥ...


                                    ΟΙ  Δ Η Θ Ε Ν ...  "Μ Υ Σ Τ Ι Κ Ι Σ Τ Ε Σ "-  "Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Σ Τ Ε Σ "- Θ Ρ Η Σ Κ Ο Λ Ο Γ Ο Ι .....

                                    Δ Ε Ν     Ε Χ Ο Υ Ν    Ι Δ Ε Α ....ΠΟΙΟΥΣ - ΠΟΙΟΝ  ...ΣΤΗΝ   ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ....


                                    Π Λ Η Σ Ι Α Ζ Ο Υ Ν ....!!   ΤΑΧΑ    ΤΟ   Θ Ε Ι Ο ....ΜΕ  ....Υ Φ Ο Σ ...

                                    Α Ν Ο Η Σ Ι Α ....Χ Λ Ε Υ Α Σ Μ Ο Σ ...Ε Ι Ρ Ω Ν Ι Α ...ΟΙ   Κ Υ Β Ε Ρ Ν Η Τ Ι Κ Ε Σ    ΣΤΟ   Ν Ο Υ   ΤΟΥΣ...


                                    Ε Ξ Α Ν Τ Λ Η Σ Η ....ΚΑΙ   Τ Ρ Ο Μ Ο Σ ....ΜΕ   Ε Π Ι Σ Κ Ε Π Τ Ο Ν Τ Α Ι ...

                                    Φ Ω Ν Ε Σ ...  Ι Κ Ε Σ Ι Α Σ ....Π Υ Ρ Π Ο Λ Ο Υ Ν     ΤΟ   Ν Ο Ι Ω Θ Ω    ΜΟΥ....

                                                               Π Ε Φ Τ Ω ....   ΣΤΑ    Γ Ο Ν Α Τ Α ....Σ Κ Υ Β Ω ...


                                    Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω ...   Μ Ε Σ Α   ΜΟΥ....   Π Ρ Ο Σ Ε Υ Χ Ο Μ Α Ι ...

                               
                                     " Π Ρ Ο Σ Τ Α Τ Ε Ψ Ε    ΤΟΥΣ...   ΜΗΝ   ΤΟΥΣ  ΑΦΗΝΕΙΣ   Μ Ο Ν Ο Υ Σ ...

                                          Δ Ε Ν     Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Ο Υ Ν  .....

                                                                                   Β Ο Η Θ Η Σ Ε    ΤΟΥΣ...""     διπλα   μου   σ τ α σ ο υ ....


                Τ Ρ Ε Μ Ω ....Φ Ο Β Α Μ Α Ι ....ΠΟΙΟ   ΕΙΝΑΙ   ΤΟ   Σ Χ Ε Δ Ι Ο   Σ Ο Υ ...σκεφτομαι,  ρωταω,

                                          Α Π Α Ν Τ Η Σ Η ....ΔΕΝ    ΠΕΡΝΩ....


                   "  Κ Ρ Α Τ Α     ΤΟΝ   Π Η Χ Υ ....Ψ Η Λ Α ...  ΕΥΓΕΝΙΚΗ   Ψ Υ Χ Η ...

                            ΜΗΝ   ΑΦΗΣΕΙΣ   ΝΑ   ΠΕΡΑΣΟΥΝ ....ΟΙ   Α Σ Ε Β Ε Ι Σ ...""

                                       
                             

                                                             " Φ Υ Λ Α Ξ Ε ,   ΤΟΝ   Δ Ρ Ο Μ Ο     Α Ν Ο Ι Κ Τ Ο ....

                                            ΑΣ....  Α Κ Τ Ι Ν Ι Σ Ε Ι     ΤΟ   Φ Ω Σ .....    ΣΤΟΝ    Ι Σ Κ Ι Ο     ΤΟΥΣ....

                                                                             
                                                                   Υ Π Ο Κ Λ Ι Ν Ο Μ Α Ι .....ΣΤΗΝ   Ε Υ Γ Ε Ν Ε Ι Α ....ΤΗΣ    Ψ Υ Χ Η Σ     ΣΑΣ....αδελφια  μου...

etidorhpa

  • ...the end of earth
  • Μηνύματα: 566
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 01, 2008, 21:09:29 »
το παρακατω κειμενο ισως να οφειλεται σε δικη μου παραννοηση,αλλα διαβαζοντας τα λογια του φιλου Suida,δεν μπορω παρα αφου τα ερμηνευσω,να πω τα εξης:

Φιλε Suida,η ποιηση,οπως και η μουσικη,-αμμεσοι και πρωτογενεις τροποι εκφρασης του ανθρωπου-, εχει δυο δρομους "λειτουργιας",επανω στον "ακροατη-αναγνωστη"..
Ο πρωτος ειναι να   "προβαλλεται" επανω του,οδηγωντας τον μεσα απο το εργο στην συνειδητοποιηση του "μηνυματος" (του δημιουργου,η του δικου του).
Ο δευτερος ειναι να λειτουργησει ως μια επιφανεια,πανω στην οποια ο "δεκτης" θα αφεθει να "προβαλλει" τα δικα του συναισθηματα και σκεψεις,να τα αναδειξει και να οδηγηθει μονος του στην συνειδητοποιηση του δικου του "μηνυματος"..
Και στις δυο περιπτωσεις η διαδικασια μπορει να ειναι "λυτρωτικη"...
και ειτε εχει να κανει με μουσικη ειτε με ποιηση,ο ηχος ειναι αυτος που λειτουργει...

Αν ασπαζεσαι το ευγενες της καρδιας μου,σ'ευχαριστω..

αλλα...Μυστικιστης..και Θεολογος..δεν εχω νοιωσει ποτε..Εσωτεριστης?...μονο με την δικη μου εννοια...
Υφος? μαλλον ειμαι πολυ πολυ μακρια..σε αλλες ερημους..

αλλα εκει κοιμομαστε ολοι ....σε ερημους...

+n-
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2008, 23:17:46 από etidorhpa »
through these fires.....

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.609
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 06, 2008, 13:41:00 »
( Beatles, Lucy in the Sky With Diamonds)

Picture yourself in a boat on a river,
With tangerine trees and marmalade skies
Somebody calls you, you answer quite slowly,
A girl with kaleidoscope eyes.
Cellophane flowers of yellow and green,
Towering over your head.
Look for the girl with the sun in her eyes,
And she's gone.

Lucy in the sky with diamonds.
Lucy in the sky with diamonds.
Lucy in the sky with diamonds.

Follow her down to a bridge by a fountain
Where rocking horse people eat marshmellow pies,
Everyone smiles as you drift past the flowers,
That grow so incredibly high.
Newspaper taxis appear on the shore,
Waiting to take you away.
Climb in the back with your head in the clouds,
And you're gone.

Lucy in the sky with diamonds.
Lucy in the sky with diamonds.
Lucy in the sky with diamonds.

Picture yourself on a train in a station,
With plasticine porters with looking glass ties,
Suddenly someone is there at the turnstyle,
The girl with the kaleidoscope eyes.
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 09, 2008, 12:42:08 »
Α Γ Α Π Η Μ Ε Ν Ε ....ETIDORHPA...σε   χ α ι ρ ω ....

                                 Π Ο Ι Η Σ Η .....Ε Ι Ν Α Ι .....ΟΙ   Λ Ε Ξ Ε Ι Σ    ΚΑΙ   ΟΙ   Π Ρ Ο Τ Α Σ Ε Ι Σ .....ΠΟΥ....

                                                                       Η   Ν Ο Η Σ Η .....   Σ Χ Η Μ Α Τ Ι Ζ Ε Ι ......Ω Σ    Γ Λ Ω Σ Σ Α ...

                                                       ΜΕΣΑ....ΑΠΟ   ΤΙΣ   Ε Ι Κ Ο Ν Ε Σ ....ΤΟΥ   Ν  Ο  Ι  Ω  Θ  Ω  .....

                                                       ΠΟΥ   ΑΥΤΗ....Λ Α Μ Β Α Ν Ε Ι ....ΩΣ .... Π Ν Ε Υ Μ Α Τ Ι Κ Η    Α Ι Σ Θ Η Σ Η    Σ Υ Γ Κ Ι Ν Η Σ Η Σ....

                                                       ΤΗΣ......Ψ Υ Χ Η Σ .


                                                                 
               Ε Ι Ν Α Ι ....ΤΟ    "Ι Δ Ι Ω Μ Α "....ΤΟΥ    Ρ Υ Θ Μ Ο Υ    Σ Υ Ζ Ε Υ Ξ Η Σ .... ΤΩΝ     " Α  Υ  Λ  Ω  Ν "....   ΚΑΙ    ΤΩΝ

                                                              ΤΗΣ     "  Υ Λ Η -Κ Η Σ ..."    Α Ι Σ Θ Η Σ Η Σ ......Κ Ο Σ Μ Ω Ν ......


                                                                                                                                           αδελφε   μου....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2008, 15:44:37 από suida »

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 09, 2008, 16:54:52 »
    Α Δ Ε Λ Φ Ε ...ΜΟΥ,   την   ευγενεια  σου  Κ Ρ Α Τ Ω ....

                                      Η   Μ Ο Υ Σ Ι Κ Η ....ΩΣ   Α Κ Ο Υ Σ Μ Α ....ΕΙΝΑΙ .... ΤΑ   Σ Η Μ Ε Ι Α ....ΚΑΙ   ΟΙ   Λ Ε Ξ Ε Ι Σ ...

                                                                  ΟΧΙ     Π Ρ Ο Τ Α Σ Ε Ι Σ .....

                                                                  ΤΟΥ    Π Ν Ε Υ Μ Α Τ Ι Κ Ο Υ  .....Ε Κ Φ Ρ Α Ζ Ω .....

                                                                   ΤΗΣ     Ψ Υ Χ Η Σ .....

                                        ΟΙ    Ν Ο Τ Ε Σ .....ΩΣ    Σ Η Μ Ε Ι Α ....ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ   ΤΙΣ   ΛΕΞΕΙΣ....ΜΕ   ΤΙΣ....

                                                                    Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ο Π Ο Ι Η Μ Ε Ν Ε Σ      Ε Κ Φ Ρ Α Σ Ε Ι Σ  .....ΩΣ   Υ  Φ  Ο  Σ  .


            Η    Ε Ν Α Ρ Μ Ο Ν Ι Σ Η .....ΤΟΥ    Υ  Φ  Ο  Υ  Σ .....ΜΑΣ   Π Α Ρ Ε Χ Ε Ι ....ΤΑ    Α Κ Ο Υ Σ Μ Α Τ Α ....ΩΣ    ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ....


                                        Ο    Σ Υ Ν Α Ι Σ Θ Η Μ Α Τ Ι Σ Μ Ο Σ .....ΠΟΥ    Π Α Ρ Ε Χ Ε Τ Α Ι ....ΑΠΟ   Α Υ Τ Α ....ΤΙΘΕΤΑΙ....

                                        ΣΕ   Κ Ι Ν Η Σ Η ....ΜΕΣΑ   ΑΠΟ   ΤΙΣ   Α Υ Ξ Ο Μ Ε Ι Ω Σ Ε Ι Σ ....ΤΟΥ    Υ Φ Ο Υ Σ  .....


              Η    Ε Ξ Ω Τ Ε Ρ Ι Κ Ε Υ Σ Η .....Α Υ Τ Η Σ ,    Α Ν Η Κ Ε Ι .....ΣΤΗΝ   Σ Φ Α Ι Ρ Α ,   ΤΟΥ .....

                                         Ψ Υ Χ Ι Κ Ο Υ      Γ Ι Γ Ν Ε Σ Θ Α Ι .....ΩΣ    Μ  Υ  Θ  Ι  Κ  Η      Ε Κ Φ Ρ Α Σ Η .....


                                         Η    Μ Υ Θ Ι Κ Η     Ε Κ Φ Ρ Α Σ Η ....ΤΗΣ   Ψ Υ Χ Η Σ    ΜΑΣ.....ΕΙΝΑΙ ....

                                                                      " Π Ν Ε Υ Μ Α Τ Ι Κ Η    "Π Ρ Ο Τ Α Σ Η  "     ΣΤΗΝ    Υ Π Α Ρ Ξ Η .....

                                          ΜΕΣΩ.....ΤΗΣ    Ν Ο Η Σ Η Σ .


                 "Π Ρ Ο Τ Α Σ Ε Ι Σ "      ΚΑΙ   " Α Ι Σ Θ Η Σ Ε Ι Σ    Σ Υ Γ Κ Ι Ν Η Σ Η Σ ....",     Σ Χ Η Μ Α Τ Ι Ζ Ο Υ Ν     ΚΑΙ    Δ Ι Α Δ Ι Δ Ο Υ Ν ...

                                           ΤΟΥΣ     Ψ Υ Χ Ι Κ Ο Υ Σ     ΜΑΣ......Μ Υ Θ Ο Υ Σ .....



                   ΤΑ   Σ Η Μ Ε Ι Α.....ΟΙ   Λ Ε Ξ Ε Ι Σ ....ΟΙ   Π Ρ Ο Τ Α Σ Ε Ι Σ ....Γ Ι Ν Ο Ν Τ Α Ι ....Θ Ε Μ Α Τ Ι Κ Α     Α Φ Η Γ Η Μ Α Τ Α ...

                                             Μ Υ Θ Ω Ν ......Ψ Υ Χ Ι Κ Η Σ     Π Ρ Ο Ε Λ Ε Υ Σ Η Σ .....


                   ΑΠΟ    ΤΗΝ    Ε Π Ο Χ Η .....   ΤΟΥ   Κ Υ Ν Η Γ Ο Υ .....ΜΕΧΡΙ   Σ Η Μ Ε Ρ Α ....ΤΟΥ   "Π Ο Λ Ι Τ Ι Σ Μ Ε Ν Ο Υ ".....

                                            Α Ρ Ε Σ Κ Ο Ν Τ Α Ι ....ΝΑ   Υ Π Α Ρ Χ Ο Υ Ν ....ΓΙΑ   ΝΑ   ΜΑΣ   Δ Η Λ Ω Ν Ο Υ Ν .....

                                                                ΤΗΝ     Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α    ΤΗΣ    Υ Π Α Ρ Ξ Η Σ     ΜΑΣ.....

suida

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 550
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Ποιηση και εσωτερισμος
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 10, 2008, 20:28:08 »
ΚΑΛΩΣ   ΝΑ  ΗΡΘΕΣ....ΚΑΙ  ΓΩ....ΝΑ  ΠΩ....Θ Ε Λ Ω .....ΠΕΡΙΣΣΕΙΑ.....

                                               ""  ΠΟΙΟΣ   ΕΙΣ   ΤΟΝ   ΚΟΣΜΟ   Ε Φ Α Ν Η Κ Ε

                                                   ΚΙ    Α Γ Α Π Η ....ΔΕΝ    Κ Α Τ Ε Χ Ε Ι ...?!?


                                                    Π Ο Ι Ο Σ ....ΔΕΝ   ΤΗΝ   ΕΔΟΚΙΜΑΣΕ...

                                                    Π Ο Ι Ο Σ ....ΔΕΝ    ΤΗΝ   Ε Ξ Ε Τ Ρ Ε Χ Ε Ι ?!?



                                                    ΚΙ    ηντα   ΔΕΝ   ΚΑΝΕΙ   Ο  Ε Ρ Ω Ν Τ Α Σ ....

                                                     ΣΕ   ΜΙΑ   Κ Α Ρ Δ Ι Α ....ΠΟΥ   Ο Ρ Ι Ζ Ε Ι ...!!!

                                                     ΣΑΝ   ΤΗΝ   Ν Ι Κ Η Σ Ε Ι ......Ο Υ Τ Ε     Κ Α Λ Ο ....

                                                     Ο Υ Τ Ε     Π Ρ Ε Π Ο .....  Γ Ν Ω Ρ Ι Ζ Ε Ι ....!!!

         
                                                       
                                                     ΚΑΝΕΙ....ΤΟΝ     ΑΚΡΙΒΟ.....ΦΤΗΝΟ....

                                                     ΤΟΝ    Α Σ Κ Η Μ Ο ....   Ε Ρ Ω Τ Α Ρ Η ...

                                                      ΚΑΝΕΙ....ΚΑΙ   ΤΟΝ   Α Ν Η Μ Π Ο Ρ Ο ....

                                                      Α Ν Τ Ρ Α .....ΚΑΙ.....  Π Α Λ Ι Κ Α Ρ Ι .....


                                              ΜΑ....,   ΑΝ    ΕΙΝΑΙ    ΚΑΙ   Ο   Ε Ρ Ω Ν Τ Α Σ ....ΣΕ   Θ Ε Λ Ε Ι ...

                                                          ΜΑΖΙ    ΜΕ   ΤΗΝ   Χ Ο Λ Η .....

                                                                                                       Κ Ε Ρ Ν Α Ε Ι .....ΚΑΙ ....  Μ Ε Λ Ι .....""


                                                                                          ΦΩΣ    ΤΟΥ   ΕΡΩΤΑ.....ΣΤΙΣ....Κ Α Ρ Δ Ι Ε Σ    ΜΑΣ....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2008, 20:33:41 από suida »