Αποστολέας Θέμα: Αυτοθεραπεία  (Αναγνώστηκε 23156 φορές)

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 17, 2007, 12:40:37 »
Αγαπητή Rose_777

Τι ακριβώς εννοείς "πνευματική θεραπεία"?  Ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα?

Πως μπορείς να κάνεις κακό άραγε στον άλλον όταν ξεκινάς με καλή διάθεση απο καρδιάς να τον βοηθήσεις?

Να αρχίσω να ανησυχώ δηλαδή πως άθελά μου μπορεί να κάνω κακό δίνοντας Reiki?
Αγαπητέ Avaris

Θα προτιμούσα να απαντήσει κάποιος γνώστης στο θέμα, για να λύσει σε όλους μας σχετικές απορίες.  Πιστεύω ότι η καλή διάθεση που έχεις για να βοηθήσεις είναι ο σημαντικότερος παράγοντας. 

Δεν έχω τον 6ο Ροδοσταυρικό βαθμό και ξέρω ελάχιστα από Reiki.  Όταν έχω τον "ασθενή" μπροστά μου, η τεχνική που εφαρμόζω είναι η εξής:  Αφού ενεργοποιήσω το σώμα και τα χέρια μου, κάνω κινήσεις και οραματίζομαι ότι τραβώ τη "μαύρη" αρνητική ενέργεια που προκαλεί το πρόβλημα από το σώμα του ασθενή.  Τη βάζω στην παλάμη μου και απαλά τη διώχνω μακριά.  Μετά "σκουπίζω" το αιθερικό σώμα του ασθενή, πάνω από την περιοχή που νοσεί. 

Αυτή την ιδέα την πήρα από το QiGong.  Μέχρι τώρα έχει 100% επιτυχία στο να ανακουφίσει σε κάποιο βαθμό τον ασθενή.  Αποδίδω την αποτελεσματικότητα όχι στην τεχνική, αλλά στη διάθεση να βοηθήσω.  Η τεχνική απλά με βοηθάει να κάνω έναν πιο παραστατικό οραματισμό.

Εννοείται ότι ο κάτοχος σωστών τεχνικών και γνώσεων (πχ 6ος βαθμός), σε συνδυασμό με τη καλή θέληση, θα είναι πολύ πιο αποτελεσματικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2007, 12:52:16 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 18, 2007, 04:27:19 »
Αυτό σημαίνει όμως πως όταν θέλεις να προσφέρεις απάλυνση του πόνου και Μυήσαι σε μια Μέθοδο όπως το Reiki, ξεκλειδώνοντας το ενεργειακό σου κανάλι, δεν θα το προσφέρεις? Έστω, αυτό το λίγο που κατέχεις?
Να αρχίσω να ανησυχώ δηλαδή πως άθελά μου μπορεί να κάνω κακό δίνοντας Reiki?
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου δεν πρέπει να δίνω?
Που ταυτόχρονα σημαίνει, να μην το "ενδυναμώνω" με την "εξάσκηση"?
Αγαπητέ Avaris,

το να έχουμε μία καλή πρόθεση να βοηθήσουμε κάποιον να τον συμπαρασταθούμε ή ακόμα να τον νοιαστούμε από μακριά οραματιζόμενοι κάποιον μέσα σε φως να λάμπει από υγεία, ή να βάλουμε τα χέρια μας πάνω στο κεφάλι του που πονάει δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι ανθρώπινο... και μακάρι όλοι οι άνθρωποι να νοιαζόμαστε για τον διπλανό μας...

Το να πειράζουμε όμως διάφορα ενεργειακά κέντρα, να ενεργοποιούμε, να ανοίγουμε ή να κλείνουμε τσάκρα (όπως το ξεκλείδωμα :o που αναφέρεις...) χωρίς να γνωρίζουμε τις συνέπειες, είναι άκρως επικίνδυνο...

Αυτό που προτείνω, είναι προσοχή στην χρήση του Ρέικι, μεγαλύτερη μελέτη και έρευνα γύρω από το αντικείμενο της ενεργειακής θεραπευτικής αλλιώς περιορισμένη εξάσκηση και μόνο σε άτομα που δέχονται να γίνουν πειραματόζωα...

Επίσης η ενεργειακή θεραπευτική δεν έχει έννοια να είναι μυητική διαδικασία. Είναι σαν να λέμε ότι για να μάθουμε τεχνικές μασάζ χρειαζόμαστε μύηση... Το Ρέικι χρησιμοποιεί μυήσεις για λόγους εντυπωσιασμού... Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που χρησιμοποιούν τεχνικές ενεργειακής θεραπευτικής, και δεν έχουν μυηθεί στο Ρέικι...

Άλλωστε ο Dr. Usui δεν μυήθηκε από κανένα... και πραγματικά διαβάζοντας ένα βιβλίο Ρέικι ή ενεργειακής θεραπευτικής και εξασκώντας κάποιες από τις τεχνικές είναι σαν να έχουμε μυηθεί ήδη...  Η μόνη διαφορά είναι ότι στις μυήσεις πέρα του 1ου βαθμού σου δίνονται κάποια σύμβολα... τα οποία είναι απλά κάποιες ευχές... και διατίθενται ελεύθερα πλέον στο Internet...

Οι γνώσεις αυτές όμως απαιτούν χρόνια και χρόνια ενασχόλησης, αναζήτησης, εκπαίδευσης και πρακτικής.

Φυσικά δεν γίνεσαι θεραπευτής μέσα από ένα σεμινάριο Ρέικι, και ούτε όλοι είναι προορισμένοι να γίνουν θεραπευτές ή γιατροί... Χρειάζεται ολιστική εκπαίδευση πάνω σε θέματα ιατρικής και θεραπευτικής, και αρκετά χρόνια εμπειρίας και εξάσκησης...

Απλά στο Ρέικι μαθαίνουμε μερικές βασικές τεχνικές ανακούφισης του πόνου... από ανθρώπους που ούτε καν φυσιοθεραπευτές δεν είναι τις περισσότερες φορές, και μας μεταφέρουν παπαγαλίστικα ότι άκουσαν...

Η άποψη μου είναι πως η ολοκληρωμένη ενεργειακή θεραπευτική, θα πρέπει να εξασκείται από φυσιοθεραπευτές ή από γιατρούς σαν μία επιπλέον τεχνική ανακούφισης και επιτάχυνσης της θεραπείας του ασθενή... Εμείς οι υπόλοιποι που δεν είμαστε γιατροί κατ' επάγγελμα μπορούμε να χρησιμοποιούμε απλές ενεργειακές τεχνικές σαν πρώτες βοήθειες ψυχικής ανακούφισης και συμπαράστασης...


Πως μπορείς να κάνεις κακό άραγε στον άλλον όταν ξεκινάς με καλή διάθεση απο καρδιάς να τον βοηθήσεις?

Πολλοί άνθρωποι στην ιστορία της ανθρωπότητας είχαν καλή πρόθεση αλλά έφεραν καταστροφή εξαιτίας της ανωριμότητας και της άγνοιας τους...

Οι σταυροφορίες στο όνομα του Χριστού, ο κομμουνισμός, η περίοδος τρομοκρατίας της Γαλλικής επανάστασης, ακόμα και ο ξεπεσμός κάποιων εσωτερικών σχολών και ταγμάτων που άρχισαν με καλή πρόθεση...

Αλλά το πιο σημαντικό παράδειγμα είναι η υπερ-προστατευτικότητα της μάνας με αποτέλεσμα την δημιουργία διαφόρων ψυχολογικών συμπλεγμάτων που καλούμαστε μετέπειτα να θεραπεύσουμε για να συγκροτήσουμε έναν ελεύθερο και υγιή ψυχισμό...


Τι ακριβώς εννοείς "πνευματική θεραπεία"?  Ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα?

Αγαπητέ Κανένα,

μία από τις τεχνικές πνευματικής θεραπευτικής που χρησιμοποιούμε, για να εκπαιδευτούμε στην συνεργασία με τις κοσμικές δυνάμεις, είναι το "συμβούλιο της πνευματικής συμπαράστασης" ένας ομαδικός διαλογισμός όπου στέλνουμε θετικές ενέργειες προς όλη την ανθρωπότητα έτσι ώστε να βοηθηθούν όσοι υποφέρουν φυσικά ή ηθικά...

'Ομως η πνευματική θεραπευτική, είναι αποτέλεσμα μιας ολόκληρης μυητικής πορείας, και μετάλλαξης του ανθρώπου από ζώο σε Θεό... Όσο προσεγγίζουμε την "Θεία ουσία" τόσο μεγαλύτερα και τα θαύματα γίνονται... απλά επειδή η ψυχική μας δύναμη αυξάνεται αλλά και η δυνατότητά μας να διαχειριζόμαστε ανώτερες ενέργειες...

Δεν είναι κάτι που μπορεί να εξηγηθεί περισσότερο, ούτε θα δοθούν σε ένα φόρουμ κάποιες μυστικές μαγικές επικλήσεις... Το μοναδικό μυστικό είναι η φιλοσοφική λίθος που δεν είναι τίποτα άλλο από την βαθιά λύπη για τον πόνο και τις οδύνες των συνανθρώπων μας... σε τέτοιο βαθμό που η διάνοια του σύμπαντος να τους λυπηθεί και να τους βοηθήσει…

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2008, 06:20:15 από Rose_777 »
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 10, 2007, 12:19:44 »



Το θέμα του Ρέικι είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για μένα, και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είχα πέσει και εγώ θύμα του, ασκώντας ένα μη ολοκληρωμένο σύστημα θεραπευτικής που είναι επικίνδυνο.

Θυμάμαι όταν ήμουν σε ένα νοσοκομείο και είχα δώσει Ρέικι σε ένα παιδάκι, όταν ξαφνικά μετά από λίγο είχαν μαζευτεί οι γιατροί ανήσυχοι γιατί είχε 40 πυρετό...

Ο 6ος βαθμός του Αμορκ, προσφέρει πολύ περισσότερες γνώσεις θεραπευτικής, που καλύπτουν όλα τα επίπεδα του ανθρώπου από το φυσικό έως το πνευματικό, όπως γνώσεις φυσιολογίας, ιατρικής, καθώς και ειδικές γνώσεις ανάλογα αν η ασθένεια φέρει πυρετό ή όχι. Επίσης η πνευματική θεραπευτική, ενεργοποιείται από την συμπόνια προς τον συνάνθρωπό μας, και δεν είναι εφικτή αν δεν είναι ανιδιοτελής προσφορά, μέσα από την καρδιά μας...



Αγαπητή Rose_777,

Σκέφτηκα πολλές ημέρες για το αν θα έπρεπε τα παρακάτω να τα παραθέσω δημόσια ή ιδιωτικά. Έκρινα τελικά πως αξίζει να δηλωθούν δημόσια.

την 15η Φεβρουαρίου έγραφες τα παραπάνω στα πλαίσια ενός θεωρητικού διαλόγου.

Δυο ημέρες μετά, το θέμα απο θεωρητικό μετατράπηκε σε πρακτικό και μάλιστα ζωτικής σημασίας για εμένα και την οικογένειά μου.

Ήταν το διήμερο των αποκριών. Σάββατο 17/02. Απόγευμα. Και ξαφνικά στην  διαδρομή επί της Εθνικής οδού ο 5άχρονος γιός μου αρχίζει να έχει πόνους στην κοιλιά. Μια ώρα μετά και αμέσως μόλις φτάσαμε στον προορισμό μας, το παιδί άρχισε να καταβάλλεται εμφανέστατα. Φαινόταν ξεκάθαρα πως υπέφερε. Φοβηθήκαμε για σκωληκοειδίτιδα.

Δεν ξέραμε τι να κάνουμε. Σκέφτηκα να του δώσω Reiki αλλά είχα καρφωμένο στο μυαλό μου το δικό σου περιστατικό με το παιδάκι στο νοσοκομείο που υπέστη υψηλό πυρετό μετά το Reiki που του έδωσες. Έτσι μπήκα αυτόματα σε μια στάση "αναμονής".

Ήταν κάποια κρίσιμα λεπτά που έπρεπε να αποφασίσουμε τι να κάνουμε. Ο παιδίατρος τηλεφωνικά μου είπε εαν δεν υποχωρήσει ο πόνος σε μισή ώρα να τον πάω στο νοσοκομείο.

Δεν μπορούσα να πάρω απόφαση τι να κάνω. Τελικά μέσα στον γενικό πανικό, αποφάσισα να του βάλουμε θερμόμετρο και βάση αυτού να αποφασίσουμε. Το θερμόμετρο έδειξε πως ο πυρετός απροειδοποίητα, ξαφνικά και ταχύτατα μέσα σε λίγα λεπτά ανέβηκε στο 40.

Φυσικά, καλέσαμε ασθενοφόρο και διακομίσθηκε πάραυτα στο νοσοκομείο όπου και τον κράτησαν όλο το τριήμερο.

Εαν του είχα δώσει Reiki, επειδή τούτο "επιτείνει"  κάποια συμπτώματα όπως ο πυρετός, αυτός θα είχε ξεπεράσει το "κρίσιμο" και "οριακό" 40 με ολέθριες συνέπειες για το παιδί μου.

Φυσικά, νοιώθω θυμό που δεν γνώριζα έγκαιρα περισσότερα πράγματα για τη "συμπεριφορά του Reiki" καθώς και για τα "πρέπει" και τα "μη" της "εφαρμογής" του.

Και απο την άλλη νοιώθω ευγνωμοσύνη προς εσένα που το παράδειγμα που παράθεσες "έγκαιρα" (μόλις 2 ημέρες πριν) στο εδώ φόρουμ με έκανε να κρατήσω στάση σκεπτικισμού και αναμονής εκείνο το κρίσιμο ημίωρο προ της εκδήλωσης του πυρετού του παιδιού.

"Επιλέχθηκες" - εμφανώς - αγαπητή  Rose να μεταφέρεις εσύ αυτή την "κρίσιμη πληροφορία" την "κρίσιμη στιγμή".

Αλλά ταυτόχρονα, "επιλέχθηκε" το forum των Ροδοσταύρων για να "μεταδώσει" αυτή την κρίσιμη πληροφορία. (Γιατί όχι ένα απο τα άλλα φόρουμς όπου συζητάω καιρό τώρα περί του Reiki)?

Θεωρώ το γεγονός λοιπόν - την σωτηρία μιας ανθρώπινης ζωής - ως έναν άριστο οιωνό για το ξεκίνημα του Amorc.

Αυτό ως απάντηση προς κάθε πιθανό "κακόπιστο" ως προς τους Ροδόσταυρους. Ήταν μια ισχυρότατη "βίωση" επί ακμής ξυραφίου που δείχνει ξεκάθαρα τι επιφυλάσσει το μέλλον για το Amorc.

Έχετε το σεβασμό μου και τις ευχαριστίες μου. Και όχι μόνο.

Να είστε όλοι καλά. Αν και η ευλογημένη πορεία σας προφανώς είναι εξασφαλισμένη.

Με εκτίμηση
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 10, 2007, 18:48:07 »
Καλησπέρα σε όλους.
Αγαπητέ Avaris, λογικά σκεπτόμενη και λόγω επαγγέλματος, πιστεύω οτι έπραξες σωστά που δεν πειραματίστηκες με το παιδί, όχι τόσο γιατί νομίζω οτι μπορεί να προξενούσες κακό με κάποια λάθος τεχνική όσο με τον χρόνο που θα έχανες αν περίμενες να δείς αν θα δράσει...
Δεν γνωρίζω για τις ενεργειακές θεραπείες αλλά έχοντας υπ 'οψιν τις υλικές καθώς και τους μηχανισμούς λειτουργείας του σώματος μας , θα ήθελα να πω, οτι αν δεν είμαστε απολύτως σίγουροι για οτι κάνουμε και για τα αποτέλεσμα που θα επιφέρουμε, καλό είναι να απευθυνόμαστε στην κλασσική ιατρική που αν και δεν προσσεγγίζει την ψυχή  και τα εσωτερικά πεδία, τουλάγχιστον βελτιώνει το υλικό με κάποια βεβαιότητα και εγγυρότητα έτσι ώστε μετά να έχουμε τον χρόνο να βρούμε τα αίτια όλων των ειδών.
Επίσης νομίζω οτι οι θεραπείες που αρμόζουν στην ψυχή δεν απαντούν μόνες τους και στην ύλη και αντίθετα.
Μια συνεργασία και των δύο ισως είναι πιο λειτουργική.

Κανένας

  • Μηνύματα: 979
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 10, 2007, 19:33:38 »
Εγώ προσωπικά έχω απογοητευτεί από την κλασική ιατρική.  Είναι ανίκανη να θεραπεύσει αλλεργίες.  Χορηγεί επικίνδυνα φάρμακα, τα οποία χαλάνε την ισορροπία του οργανισμού προκαλώντας παρενέργειες, για να θεραπεύσει συμπτώματα μόνο.  Αδυνατεί να βρει την πραγματική (συχνά ψυχολογική) αιτία της αρρώστιας. 

Όμως σε έκτακτες περιπτώσεις (σπάσιμο κόκαλου, τραυματισμό) είναι η μόνη λύση.  Θα ήταν αστείο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης να καθυστερήσουμε να καλέσουμε κλασικό γιατρό και να ασχοληθούμε με ενεργειακή ιατρική. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2007, 22:19:29 από Κανένας »
Ό,τι δε με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό. Friedrich Nietzsche

Eleni

  • Μηνύματα: 235
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 11, 2007, 16:00:17 »
Παράθεση
  Χορηγεί επικίνδυνα φάρμακα, τα οποία χαλάνε την ισορροπία του οργανισμού προκαλώντας παρενέργειες, για να θεραπεύσει συμπτώματα μόνο.  Αδυνατεί να βρει την πραγματική (συχνά ψυχολογική) αιτία της αρρώστιας. 

Ακριβώς έτσι είναι αγαπητέ Κανένας....αν εξαιρέσουμε τις χειρουργικές ειδικότητες, ολες οι άλλες λειτουργούν ως πρός την ανακούφηση των συμπτωμάτων. Και βέβαια τα φάρμακα έχουν, όλα παρενέργειες, απλως μερικά είναι αναπόφευκτα αν κρίνουμε με την έννοια του << το μη χείρον βέλτιστον>>

Ό οργανισμός μας είναι πιο δυνατός απο την ιατρική...γι αυτό και αντιστέκεται στα κατασκευάσματα του ακόμη και αν αυτά τον προσ-βάλλουν. [πχ αλλεργίες].

Η ψυχολογική αιτία της αρρώστιας δεν θα μπορούσε να βρεθεί απο μια τελείως υλική θεώρηση των πραγμάτων όπως είναι η κλασσική ιδέα της ιατρικής.
Αυτό που υποστηρίζω έγω είναι οτι μέχρι να μπορέσουμε να ανακαλύψουμε και να κατανοήσουμε τους μηχανισμούς της ψυχής και να εναρμονιστούμε με τις λεπτές ενέργειές της έτσι ώστε να ελέγχουμε τις παθήσεις, μπορούμε να χρησιμοποιούμε την πιο χονδροειδή υλική μορφή τους που βρίσκει την έκφραση της στη γνωστή ιατρική αφού είναι και το πιο αποτελεσματικό για την ώρα...

Ουτε εμένα μου αρέσει αυτή η ιδέα αλλά δεν βλέπω καμία άλλη που να μπορεί να εφαρμοστεί απ όλους.







Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 12, 2007, 19:09:59 »
Αγαπητέ Avaris,

χαίρομαι που το μοίρασμα μιας εμπειρίας μου σου φάνηκε τόσο χρήσιμο, και εύχομαι ότι καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου.

Όμως ειλικρινά δεν θα ήθελα να σε τρομοκρατήσω σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να μην ασχοληθείς ξανά με την ενεργειακή θεραπευτική.  Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν εσύ ειδικά συνεχίσεις και αποκαταστήσεις μια μέρα αρκετές αλήθειες γύρω από το θέμα της ενεργειακής θεραπευτικής.

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθιά Γαλήνη


Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 14, 2007, 13:39:41 »
Θεωρώ ότι πολύ εύστοχα προσέγγισε το θέμα η αδελφή μας try, στην παράθεσή της της 10ης Μαρτίου.

Τα συμπτώματα κάθε νόσου, εκδηλώνονται στον υλικό φορέα και προφανέστατα εκεί χρειάζεται να αντιμετωπισθούν. Καμμία ολοκληρωμένη θεραπευτική δεν μπορεί να παραβλέψει έναν φορέα και να εστιάσει την δράση της σε έναν μοναδικό φορέα. Αυτό άλλωστε είναι και το έλλειμα της κλασσικής ιατρικής η οποία εστιάζει την θεραπευτική της ΜΟΝΟΝ στον υλικό φορέα.
Τα συμπτώματα βέβαια χρήζει να θεραπεύονται στο σώμα -και ορθά οι πληγές επουλώνονται ή ο πυρετός καταστέλλεται κλπ- η ενεργειακή ανισορροπία επαναφέρεται με άσκηση ενεργειακών θεραπευτικών, οι αιτίες αναζητουνται και θεραπεύονται στο ψυχικό επίπεδο, για να αποτρέψουμε την επανεκδήλωση της νόσου,
αν όμως θέλουμε να δούμε βαθύτερα, οι ρίζες κάθε νοσηρής κατάστασης βρίσκονται στο νοητικό επίπεδο, στις σκέψεις, γιαυτό και κάθε σοβαρή εσωτερική διδασκαλία, όπως και η Ροδοσταυρική, συμβουλεύει να κάνουμε υγιείς και θετικές σκέψεις.

Το πρόβλημμα των ενεργοθεραπευτικών, έγκειται ακριβώς στο γεγονός που τέθηκε παραπάνω.
Σε μία ενεργειακή ανισορροπία, η ομοιοπαθητική δράση της ενεργειακής πρακτικής είναι χρήσιμη και δικαιολογημένη, στο μέτρο που η δράση της δεν ξεπερνά τα όρια αντοχής του οργανισμού.

Π.χ. στον πυρετό, αν αυτός είναι ΚΑΤΩ του ορίου που φυσιολογικά επιφέρει ο ίδιος ο οργανισμός για την αντιμετώπιση διαφόρων παρασιτικών οργανισμών, η ενεργειακή πρόσθεση επιφέρει ευεργετικά αποτελέσματα.
Σε περίπτωση όμως που βρίσκεται ο οργανισμός ή εν δυνάμει επίκειται να ξεπεράσει το φυσιολογικό όριο ασφαλείας, κάθε ενεργειακή εφαρμογή που επιφέρει προσθετικά αποτελέσματα, είναι εγκληματική.

Δυστυχώς ενεργειακές τεχνικές, όπως το ΡΕΪΚΙ, έχουν διδαχθεί πλημελώς, με αποτέλεσμα. τα ενεργειακά αποτελέσματα που επιφέρουν, είναι κατά κανόνα προσθετικά.
Μια ορθή ενεργειακή τεχνική, οφείλει όμως να διδάσκει και τους τρόπους ΜΕΙΩΣΗΣ των ενεργειακών φορτίων, να διδάσκει με λίγα λόγια και τεχνικές π.χ. ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΕΣ και μόνο τότε μια ενεργειακή θεραπευτική θεωρείται στο βαθμό αυτό πλήρης.

Η μοναδική θεραπευτική που έχω γνωρίσει, που ρητά τονίζει και τις δύο δράσεις της ενέργειας και διδάσκει με σαφήνεια τεχνικές αντιμετώπισης, είναι η Ροδοσταυρική που διδάσκεται στον 6ο βαθμό.

Καλό είναι λοιπόν να μην "παίζουμε" τους μαθητευόμενους μάγους,
να μην βιαζόμαστε να ασκήσουμε ιατρική, με όση καλή πρόθεση κι αν έχουμε για θεραπευτική βοήθεια,
ειδικά μάλλιστα το να πειραματιζόμαστε με αφελή θύματα,
προτού γίνουμε ικανοί και πραγματικοί γνώστες του τι κάνουμε.

Η θεραπευτική ΔΕΝ είναι τέχνη που μεταβιβάζεται με μια μύηση...
Είναι επιστήμη που απαιτεί χρονοβόρα παιδεία και άσκηση...
Πόσο μάλλιστα η ολιστική ιατρική, η οποία απαιτεί, πρώτα την κλασσική ιατρική γνώση και μετέπειτα την εντρύφηση σε ανώτερες μεθόδους θεραπείας, γνωρίζοντες απαραίτητα και την φυσιολογία των φορέων όπου θα ασκήσουμε την αντίστοιχη θερασπευτική.

Ας είμαστε λοιπόν προσεκτικοί...
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Avaris

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 1.254
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 07, 2007, 12:37:21 »
Η D.Fortune, στο "Ψυχική Αυτοάμυνα" (πολλές δεκαετίες πριν) αναφέρει κάποια στιγμή πως τα προβλήματα υγείας έχουν την έδρα τους στο Αιθερικό και αντανακλώνται στο Υλικό σώμα.

Και πως αναγκαστικά, η Ιατρική του Μέλλοντος θα πρέπει να στραφεί προς αυτή την κατεύθυνση εαν θέλει να εξελιχθεί σοβαρά.

Σχόλια?
Avaris
Veritas Vos Velirabit

Rose

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 6.610
  • Karma: 7
  • Στο όνομα της Μητέρας Φύσης!
    • Προφίλ
    • E-mail
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 11, 2007, 01:19:01 »
Αγαπητέ Fr. Avaris,

ένα πρόβλημα υγείας για να λυθεί με επιτυχία χρειάζεται να αντιμετωπιστεί σε όλα τα επίπεδα, δηλαδή, υλικό, συναισθηματικό, διανοητικό, ψυχικό και πνευματικό. 

Αν δεν επέλθει η κατανόηση της ρίζας του προβλήματος, το πρόβλημα στο αιθερικό θα ξαναδημιουργηθεί...

Η Ιατρική του μέλλοντος αναγκαστικά θα ανοίξει τους ορίζοντές της, μια και είναι η εποχή της Γνώσης...
Δεν υπάρχουν πλέον μυστικά, μόνο αγώνας για κατανόηση...

Με τις καλύτερες ευχές για Βαθειά Γαλήνη


Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

Ορφέας

  • Διαχειριστής
  • ******
  • Μηνύματα: 1.717
  • Karma: 0
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 27, 2007, 12:44:39 »
Ορθές σκέψεις,
αγνά συναισθήματα,
αρμονικές ενέργειες.

Υπάρχει και μία τέτερτη παράμετρος, μάλλον πρώτη που περικλείεται στην φράση,

"και ένας άνθρωπος να δυστυχεί, η ανθρωπότητα δεν γίνεται να ευημερήσει"

Κι όταν η ανθρωπότητα στο σύνολό της νοσεί,
κανένα κύτταρο δεν δύναται να είναι απόλυτα υγιές....
Ο Ροδόκηπος πρωτοπορεί Παγκόσμια έχοντας και πρόληψη και φυσική αντιμετώπιση του Κορονοιού, και μας φιμώνουν να μην ενημερωθεί ο κόσμος. Ενημερώστε άπαντες να γκουγκλάρουν ΡΟΔΟΚΗΠΟΣ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ. Εχουν ενημερωθεί παγκόσμια Πανεπιστήμια - Κυβερνήσεις https://www.rodokipos.com/ioseis-loimoxeis/koronoios/

ΚΛΑΣ

  • ΑΜΡΑ - Φίλος(Δ)
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Karma: 0
  • "ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ ΜΑΘΩΝ"
    • Yahoo Instant Messenger - klas121@rocketmail.com
    • Προφίλ
Απ: Αυτοθεραπεία
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 11, 2012, 21:36:40 »

Φ Ρ Ο Ν Τ Ι Ζ Ε  Π Ε Ρ Ι Σ Σ Ο Τ Ε Ρ Ο  Ν Α  Β Γ Α Ζ Ε Ι Σ  Τ Ι Σ  Κ Α Κ Ε Σ  Σ Κ Ε Ψ Ε Ι Σ   Α Π Ο  Τ Ο   Μ Υ Α Λ Ο  Σ Ο Υ   Π Α Ρ Α  Ν Α   Γ Ι Α Τ Ρ Ε Υ Ε Ι Σ  Τ Ι Σ  Α Σ Θ Ε Ν Ε Ι Ε Σ  ΤΟΥ  Σ Ω Μ Α Τ Ο Σ  Σ Ο Υ!
   
                                                                                                                                                                                                                                                ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ